G VT had geslaagd weekeinde met Uden Texelse zwem- en polo- ploeg naar Dordrecht AmmidUiBi U's- ^HiiB^arSSr 'RIJDAG 24 OKTOBER 1980 TEXELSE COURANT Hieuw Gemini-ziekenhuis slaat 1 november open voor belangstellenden PAGINA 11 De voorkant van hot ziekenhuis. Het voorste deel was oorspronkelijk als bejaardentehuis gebouwd en is niet meer te renoveren. Het wordt af gebroken. Hot middelste deel wordt gerenoveerd en het achterste deel is de nieuwbouw. rond de 7350, behoorden de Park zicht- en Lidwina-ziekenhuizen tot de goedkoopste ziekenhuizen van Neder land. Verder is het zo dat de kosten van opname in een ziekenhuis tegen woordig door ziekenhuis of particuliere verzekering worden gedragen. Bezoektijden Vanwege de renovatie van het Park zicht-gebouw wordt ernaar gestreefd het voormalige Parkzicht-gebouw op 6 november helemaal leeg te hebben. Onder deskundige leiding wordt er ver huisd naar de nieuwe vleugel. Het Parkzicht-gebouw wordt voor een deel gesloopt en voor een ander deel gere noveerd. De renovatie van het Parkzicht-complex houdt in dat in ieder geval alle verpleegruimten zullen worden uitgerust met airconditioning. In het verleden zijn over het klimaat op de zalen veel klachten geweest, 's Zomers bloedheet en 's winters te koud. Door airconditioning worden dit soort klachten voorkomen. De koelapparatuur werkt op de stoom, die door het enorme ketelhuis op het dak v®nu}ganieuwe .Vleugel wordt geprodu ceerd. Deze stoom wordt overigens ook gebruikt voor de sterilisatie van instrumenten en linnengoed. Naast de afdeling ortopaedische chirurgie is de sterilisatie-afdeling een nieuwe afdeling van het Gemini-ziekenhuis. Ook het sanitair wordt bij de renovatie drastisch vernieuwd. De algehele reorganisatie heeft ook gevolg gehad voor de bezoek tijden. Het voormalige Parkzicht ziekenhuis lag voor Texelse Bij de sprong waren de meisjes weer aan elkaar gewaagd. Texel 38.40 pun ten, Uden 38.30 punten. Totale uitslag: Uden 144.95 punten, Texel 141.75 punten. Individueel: Gedeelde eerste plaats: Lia Logters (Uden) en Monique Kalk (Texel), 2e plaats Mirjam van der Heide (Uden), 3e plaats Marit de Porto (Texel). De Texelse ploeg bestond uit de volgende deelneemsters: Monique Kalk, Gemma Praamstra, Marit de Porto, Edda Bakker, Esther Kikkert, Karin Vlaming en Simone Winter (als debu- tantje). Orkestmuziek De wedstrijd meisjes vanaf 12 jaar eindigde ook in het voordeel van Uden. Sinds kort is het toegestaan dat op wedstrijden de vrije oefening begeleid bezoekers nogal ongelukkig. Het Lidwina-ziekenhuis lag wat dat betreft veel gunstiger. Om aan de problemen van met name Texelaars die afhankelijk van de boot zijn tege moet te komen, is nu besloten dat de bezoektijden van het nieuwe Gemini-ziekenhuis vanaf 31 oktober van 16.00 tot 19.00 uur zijn. De bezoeken aan de kinderafdeling blij ven volgens afspraak. De nieuwe tijden hebben het voordeel dat Texelaars zelf uit kunnen zoeken welke boot en welke tijd het beste bij hun dagindeling past. Bovendien bestaat op deze manier voor Texelaars die aan de vastewal werken de mogelijkheid om het ziekenhuisbezoek na hun werktijd af te leggen. De tijden van het voor Texelaars veel beter bereikbare Lidwina-ziekenhuis blijven ge handhaafd op 13.30 tot 14.30 uur en 18.45 tot 19.45 uur. Een wandeling door de nieuwe vleu gel van het Gemini-ziekenhuis toont aan dat aan alles is gedacht. In de kelder wordt het medisch archief van de -patiënten opgeslagen; V-ia een systeem van buizenpost kunnen de artsen en verplegers alle informatie snel en gemakkelijk opvragen. In de hal hangt een enorm kunstvoorwerp van glas dat door de gemeente Den Helder werd geschonken. In de hal is verder de centrale zusteroproep. Met deze oproep kan iedere patiënt dag en nacht communiceren. Hij of zij hoeft maar een knopje in te drukken om zijn wensen kenbaar te maken. Bij de cen trale zijn ook de gegevens bekend op welke plaats zich een bepaalde zuster Moeilijk De Texelse jongens hadden het moei lijk. Zij moesten het opnemen tegen de jongens van Uden, waarvan er 2 op Papendal trainen bij de centrale training 'jong talent'. Jongens dus die ruim boven de gemiddelde Nederlandse tur ners staan. Hoewel Uden dit ruim schoots won en ook individueel de eerste drie plaatsen bezette, was het een sportieve wedstrijd. Na afloop van de wedstrijden reikte voorzitter Keijser de prijzen uit en sprak de wens uit dit volgend jaar in Brabant te herhalen. De secretaris van 'Vlugheid en Kracht' bood GVT een mooi tinnen wandbord aan. Hierna gingen de gasten mee naar de gastgezinnen om 's avonds om 7.00 uur weer present te zijn in de gymnas tiekzaal waar een demonstratie jazzgym- nastiek werd gegeven. De Udense da mes hadden zelfs belichting meegeno- bevindt. Op deze manier kan dus zeer officiënt gewerkt worden. De grote studio voor de ziekenoi.Toep en een enorme kantine voor het personeel zijn ook op de begane grond. Helicopters Een landingsplaats voor helicopters heeft het bestuur van het Gemini-zie kenhuis niet voor elkaar kunnen krij gen. Gedacht werd aan een stuk asfalt met strepen, waar de wentelwieken zouden kunnen landen. Contact met de Rijksluchtvaartdienst leerde echter dat de voorzieningen aan een echte landingsplaats voor helicopters zo'n 760.000,— zouden gaan kosten. Een te hoog bedrag en bovendien werd becijferd dat het ritje van de officiële helihaven in Den Helder naar het ziekenhuis nauwelijks extra tijd kost. Wanneer de helicopterpiloten bij het ziekenhus op onbekend terrein moeten landen kost dat namelijk flink wat tijd. Overigens zal er in tijden van extra nood geen ogenblik worden getwijfeld over het laten landen van een helicop ter naast het ziekenhuis. De wandeling door de nieuwe vleugel -laat verder diverse dagverblij ven zien waar de patïënten en hun be zoekers in een rustige atmosfeer kunnen praten en een kopje koffie drinken. In al deze dagverblijven zijn aanrechts en wastafels aanwezig om mogelijk meegebrachte bloemen te kunnen verzorgen. Interessante punten in een rondlei ding zijn verder nog de operatiezalen waar operatietafels naar de modernste wensen aanwezig zijn en de röntgen- kamer waar de nieuwste apparatuur staat die in Europa te verkrijgen is. men. Wat een heel leuk effect gaf en waar GVT dan ook dankbaar gebruik van maakte. Beide afdelingen brachten drie kwartier een leuke show. Daarna trok iedereen naar de ,,Koorn-aar" in de Dennen, waar een feestavond werd gehouden, met een quiz en spelletjes. Na een rondrit over Texel op zondag vertrokken de Udenaren weer naar Noordbrabant. Een tot volgend jaar" uitsprekend. De zwem- en poloploeg van ZPC TX '71 gaat het komende weekend op tegenbezoek bij zwemclub Nautilus in Dordrecht. Waren de mensen van Nau tilus dit voorjaar de gasten van ZPC TX '71, nu gaan de Texelaars met Dord recht kennismaken. Men doet er in Dordrecht alles aan om er een geweldig fijn weekend van te maken. Centraal staat het spel- en zwemplezier en het met elkaar bezig zijn, wat niet zal betekenen dat de strijd geschuwd zal worden in de zwem- en polowedstrij den. Er wordt a.s. zaterdagmorgen om 6.40 uur verzameld bij zwembad Molen koog, om vervolgens met de boot van 7.05 uur te vertrekken. De zwemclub heeft inmiddels haar eerste 'overwinterings'-zwemuur in ,,De Schots" te Den Helder er al weer opzitten. Een grote groep enthousiaste lingen heeft er een heerlijk uur 'gedold' in het bassin. En een ander deel van de groep was weer meer zwemtechnisch bezig. Om de zwem- en lachspieren van de leden van deze waterclub zoveel mogelijk blijvend te laten functioneren wordt er behalve naast het maandelijks 'Schotsgebeuren' ook gewerkt aan bos- trim en wandellopen, en aan dia-, bingo-, filmavonden. Aan de eerste komende avond in november wordt al hard gesleuteld. Het bestuur van de zwemclub is van mening dat dit alternatieve winterpro- gramma met de medewerking van de leden de samenhang van de vereniging zeker ten goede zal komen. De gymnastiekvereniging Texel kreeg het afgelopen weekend bezoek van de gymnastiekvereniging Vlugheid en Kracht uit Uden. Zaterdag om 12.00 uur kwam een vijftigtal sportmensen in de gymzaal om zich te meten met de Texelse turners/sters. Om 2.00 uur begon de wedstrijd in een behoorlijk gevulde zaal. Zes meisjes uit Uden turnden tegen 6 meisjes van GVT van gelijke leeftijd. Het werd een leuke wedstrijd. De Udense meisjes bleken iets sterker te zijn. Ze draaiden duidelijk moeilijker onderdelen dan de GVT-meisjes. Uitslag balk: Uden 36.00 punten, Texel 34.45 punten. Bij de brug werd het spannend. Op dit zware toestel waren goede oefeninge tjes te zien. Texel werkte hier constanter met een gemiddelde van 6.50 punten. Bij Uden één uitschieter 8.15 punten. Toch won op dit toestel Texel. Uitslag brug: Texel 34.35 punten, Uden 34.10 punten. Bij de vrije oefening viel op dat de Texelse meisjes, hoewel de oefenstof heel eenvoudig was, beter op de muziek werkten. Monique Kalk behaalde hier het hoogste aantal punten 8.20. Ook Marit de Porto draaide pittig mee. Uitslag: Uden 36.55 punten, Texel 34.65 punten. mag worden met orkestmuziek. De Udense meisjes hadden hier gebruik van gemaakt. Na al die jaren van pianomu ziek is het wel even wennen, maar het komt bijzonder vrolijk over. Je kon zien dat de Udense meisjes de oefeningen nog niet zo goed beheersten. Er waren nogal wat weifelingen. Erg jammer, want de onderdelen die gedraaid wer den waren zwaar en goed. Voor Texel kwamen uit: Anka Coutin- ho, Monique Schermer, Marja Vlaming, Mirjam Raven, Gertie Praamstra en Sigrid Sikma. Uitslag individueel: 1. Halga (Uden), 2. Gertie (Texel), 3. Marja (Texel). De nieuwbouw van het Gemini-ziekenhuis in Den Helder is gereed gekomen. Op 1 november wordt een open dag gehouden, waarin alle geïnteresseerden kennis kunnen maken met het gloednieuwe gebouw. Het Gemini-ziekenhuis vervult sen belangrijke functie voor de regio, waartoe ook Texel behoort. Met de voorzieningen die nu zijn getroffen en die in de komende twee jaar nog gemaakt zullen worden, is het Gemini- ziekenhuis in Den Helder het modernste van de kop van Noord- ïolland. Overigens is de nieuwbouw die nu is afgerond maar sen deel van de vernieuwing van het ziekenhuis. De komende twee jaar zullen in het teken staan van renovatie van het jedeelte dat er al stond. Kort en goed komt het erop neer, dat sis de renovatie klaar is, het voormalige Parkzicht en Lidwina ziekenhuis in één gebouw zijn samengevoegd. Dit gebouw jevat dan minder bedden dan de twee ziekenhuizen samen. Er s echter sprake van een vergroting van het aantal poliklinieken sn behandelafdelingen. Het nieuwe Gemini-ziekenhuis is meer multifunctioneel geworden. Degenen, die de eerste fase van de 'ealisering van het nieuwe ziekenhuis willen zien, zijn zaterdag november tussen 10.00 en 17.00 uur van harte welkom. Mede werkers van het ziekenhuis staan dan klaar om belangstellen- ien rond te leiden. In het nieuwe Gemini-ziekenhuis wordt een flink aantal afdelingen ondergebracht. Men vindt er de hoofdingang en le ingang voor de poliklinieken. Op le bovenste verdieping van waaraf nen een schitterend uitzicht over de wngeving heeft, bevindt zich de iraamkamer en de verlosafdeling. Uniek is dat in dit nieuwe ziekenhuis le kraamkamer en de verlosafdeling itrikt van elkaar gescheiden zijn. De toekomstige moeder zal op de ver- osafdeling alleen maar andere toekomstige moeders tegenkomen. De afdeling is zuiver op het verlos sen ingericht en dat betekent dat er >ok een wachtkamer is voor toe- (omstige vaders. De verlosafdeling sdemt de sfeer van praktisch lenken, gecombineerd met comfort, lie in feite de hele nieuwe vleugel san het ziekenhuis beheerst. Is men senmaal bevallen dan wordt men op ten brancard door een soort sluis lereden en komt men op de kraam- ifdeling 'terecht, traamafdeling liggen noeders met hun kinderen. Ook leze afdeling is specifiek voor zijn unctie ingericht. Volgens het lestuur van het Gemini ziekenhuis is iet belangrijk dat toekomstige moe- Iers niets te maken hebben met rouwen die al moeder zijn gewor- len. In de verlosafdeling heerst vaak le sfeer van spannende afwachting. Up de kraamafdeling heerst meestal sen sfeer van blijheid gecombineerd net een gaan en komen van felicite- ende en geïnteresseerde amilieleden. Omdat beide zaken niet :o goed te combineren zijn, heeft nen in het Gemini-ziekenhuis de icheiding aangebracht. Overigens «vinden zowel kraam- als lerlosafdeling zich o de zesde en evens hoogste verdieping van het lieuwe gebouw. Vanuit de kamers leeft men een schitterend uitzicht iver Huisduinen, het Marsdiep met le Razende Bol en Texel. Het is sen geruststellende gedachte om net de regelmaat van de klok de TESO-boten tussen Den Helder en Texel heen en weer te zien varen. ien verdieping lager dan de kramafde- ng bevindt zich de afdeling voor inten sive care en hartbewaking. In totaal acht patiënten met ernstige hartklach ten kunnen hier tegelijk door een ver pleegster met een monitor in de gaten worden gehouden. Ook hier de modernste apparatuur en de beste voorzieningen. Bij de afdeling hartbe waking is een kamertje waar familie leden kunnen overnachten als het met een bepaalde patient heel slecht gesteld is. Het Gemini-ziekenhuis kent ook een uitgebreide kinderafdeling. Een apart deel is ingericht voor het knippen van amandelen. Een ander deel is gericht voor de zogenaamde buiten- verpleging. In aparte kamertjes liggen kinderen met een besmettelijke ziekte. Het verplegend personeel kan deze kamertjes alleen maar via een balkon bereiken. Men moet buitenom als men bij de patiënt is geweest en juist buiten raken de verpleegsters mogelijke be- smettingwan een bepaalde ziekte kwijt. Op" do' "*Hf:t veuifixjêrd përsoneèl'kan düs nooit uitsluitend een patiëntje met de ziekte van een ander patiëntje besmetten. In het nieuwe ziekenhuis zijn poliklinieken voor chirurgie, dermatologie, gynaecologie en verloskunde, interne geneeskunde, keel-, neus- en oorheel kunde, kindergeneeskunde, mondheel- kunde, oogheelkunde, orthopaedie en psyciatrie. In het Lidwina ziekenhuis blijven voorlopig de afdeling neurologie, inter ne afdelingen en de afgemene ver pleegkunde gehuisvest. In het nieuwe deel van het Gemini-ziekenhuis zijn vier kleine operatiekamers en een grote gemaakt. Dat betekent dat het meren deel der operaties in het Gemini-zieken huis zal plaatsvinden De beddencapa citeit in het Gemini ziekenhuis is voor lopig echter niet voldoende om alle operatiepatiënten na te behandelen. Daarom zullen de patiënten die geope reerd zijn in het Gemini-ziekenhuis soms een nabehandeling ondergaan in het Lidwina-ziekenhuis. Als de renovatie van het Gemini-ziekenhuis medio 1982 een feit is gaan ook de diensten die nu nog in het Lidwina- ziekenhuis zitten naar het Gemini-zie kenhuis. Er is dan sprake van één gebouw waar alle mogelijkheden ge concentreerd zijn. Het feit dat twee betrekkelijk kleine ziekenhuizen als het Parkzicht- en het Lidwina-ziekenhuis worden samengevoegd heeft bepaalde consequenties wat betreft de geneesmiddelenvoorziening. Een klein ziekenhuis mag de geneesmiddelen van een plaatselijke apotheker betrekken en dat gebeurde tot nu toe dan ook in Den Helder. Nu het Gemini-ziekenhuis als één ziekenhuis boven de driehonderd bedden uitkomt, moet het ziekenhuis zelf een apotheek hebben. Die apotheek is op de eerste verdieping van de nieuwbouw ingericht. Op dezelfde etage is het laboratorium waar met de meest geavanceerde apparatuur de meest voorkomende onderzoeken kunnen worden verricht. De ideeën die men destijds had bij het voorbereiden van de plannen be helsden het afstoten van de gebou wen van het Lidwina-ziekenhuis. De renovatie van de gebouwen van Parkzicht en nieuwbouw in de vorm van een vleugel die met het bestaan de en te renoveren Parkzicht een totaliteit vormt. De nieuwbouw is thans gereed; de renovatie moet nog gebeuren. Men bevindt zich derhalve momenteel op de helft van alle ver nieuwingen. De kwestie rond het ver nieuwen van het ziekenhuis beleeft thans zijn vijfde verjaardag. Op 24 maart 1975 werd medewerking voor de plannen verkregen van de staatssecre taris van Volksgezondheid en Milieu hygiëne. Op 5 mei 1976 kwam een advies van het college voor Ziekenhuis voorzieningen aan de staatssecretaris om toestemming té geven de ingediende plannen verder uit te wer ken. Dit advies had het predikaat ur gent. De geneeskundig Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid adviseerde de staatssecretaris in gelijke zin. In september 1976 kwam het voor lopig ontwerp in een definitief stadium en op 25 april 1977 waren het bestek en de begrótirfg"" nieuwtffeufw" en rehabilitatie in concept gereed. Begin 1978 werd een begin gemaakt met de bouw en medio 1979 werd het hoogste punt in de bouw bereikt. Het Lidwina- en het Parkzicht-ziekenhuis hadden samen 400 bedden, terwijl het uitge breide Parkzicht ziekenhuis, dat nu dus Gemini-ziekenhuis heet, totaal 336 bedden heeft. Bijzonder is dat zich in de nieuwe vleugel van het ziekenhuis een Rietveld boetiek bevindt Deze boetiek bevat een winkeltje, een koffiecounter en een kapsalon Rietveld boetieks bestaan in 23 andere ziekenhuizen en instellingen en zijn primair gericht op de zaken die men in een ziekenhuis nodig heeft. Groenten, fruit en lectuur voor de zieken maken deel uit van het assorti ment. De kosten van het nieuwbouwpro ject bedragen ruim 50 miljoen. De reno vatie van een deel van het oude Parkzicht-ziekenhuis zal nog eens zo'n 30 miljoen kosten. Het hele project kost daarom zo'n tachtig miljoen en dat heeft bepaald zijn invloed op de verpleegprijzen in het ziekenhuis. De verpleegprijs per dag zal door de extra investeringen zo'n f 75,— omhoog gaan. Overigens is dat in het geheel niet zorgwekkend. Met het tarief van achterkant van de nieuwe vleugel van het Gemini-ziekenhuis. Bovenop het ketelhuis, dat naast de verwarming ook zorgt voor stoom voor de lisade-afdeling en de airconditioning.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11