Interessant werk van Anneke Witte in het raadhuis Voor het weekend De man, die niemand werd Buitenlandse valuta Uit het handelsregister „Liefde heeft een gezicht" - - Vee aan de wandel GESCHETTER MAAKT KNETTER Alcoholproblemen van 25 en 26 oktober 1980 Artsen Lezing over financiering bedrijf Asiel op zondag open Verloting Starkenburgh Oud papier-actie Groene Kruis Wèl spreekuur I Tandartsen Apotheek Dierenartsen Zuigelingenbureau Rijkspolitie Trombosedienst Voordrachten op vrouwenavond Noodslachtingen Kerkdiensten VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 In de expositieruimte van het raadhuis is momenteel (tot en met 31 oktober) werk te zien van Anneke Witte uit Zaandijk. Er hangen zo'n zestig stukken: schilderijen, aquarellen en grafiek. Het is niet allemaal strikt naar de natuur gewrocht, maar toch herkenbaar, zodat de tentoonstelling voor een breed publiek interessant kan zijn, temeer daar ook Texelse onderwerpen inspiratiebron zijn geweest. Zondagavond is er in de Gerefor meerde kerk in Den Burg een the- madienst onder het motto „Liefde heeft een gezicht". Voorganger in deze dienst is ds. R. J. Blaauw. Tijdens deze dienst zal ds. Blaauw vertellen over de verschillende facetten van het thema liefde; kunnen we ons bij liefde nog iets voorstellen, is liefde een methode of een gewoonte, een op risping of bevlieging, liefde op het eerste gezicht etc. De vraag in de dienst zal ook zijn: zien wij de liefde op het gezicht van een ander en heeft mijn liefde een gezicht. Aanvang van de the- madienst 19.00 uur. Portret litho van Anneke Witte Anneke Witte (geboren in 19437 heeft banden met Texel. Ze is er gebo^ ren en opgegroeid. Al op de Sint Jozef school blonk zij uit door tekenvaardig heid, maar pas de laatste jaren heeft ze van de kunst echt werk gemaakt. Dat bleek uit het praatje, waarmee het hoofd van de Sint Jozefschool, de heer P. Th. Luijckx, maandag de expositie van zijn oud-leerlinge opende. Het toeval wilde dat Luijckx in zijn school- archief een door Anneke getekende nieuwjaarskaart had gevonden, die zij hem 25 jaar geleden had toegestuurd. Het zou toen echter nog 20 jaar duren voordat Anneke zelf haar artistieke kwaliteiten ontdekte. Ze was toen al lang huismoeder. Eerst volgde ze een paar maanden privélessen, waardoor met name haar interesse voor het maken van aquarellen groeide. Vervol gens volgde zij een vijf jaar durende avondopleiding aan de Rietveldacade mie in Amsterdam, waar ze zich be kwaamde in vrije grafiek en schilderen. Met haar werk treedt ze nu ook naar buiten. Eerdere exposities had zij in Amsterdam en Haarlem De heer Luijckx zei om twee redenen graag te zijn ingegaan op Anneke's verzoek om de tentoonstelling te openen. Allereerst vond hij het bewonderenswaardig dat een vrouw naast haar huishoudelijke beslommeringen moeite doet om nieu we wegen in te slaan en de tweede reden was dat hij eraan wilde mee werken dat een profeet ook in eigen land wordt geëerd. Wat dat betreft was hij blij met de belangstelling van een flinke schare genodigden, waaronder de burgemeester. Uit de tentoonstelling blijkt de grote veelzijdigheid van Anneke Witte, zowel wat betreft de toegepaste technieken als de onderwerpen. Zij werkt zowel binnen als buiten, maakt portretten en landschappen en lijkt even weinig moeite te hebben met waterverf als met olieverf en diverse grafische tech nieken. Daarbij is ze buitengewoon pro- duktief. De collectie die ze nu laat zien is in zeer korte tijd tot stand gekomen. Overigens blijkt uit sommige van de ge- exposeerde werken ook dat Anneke Witte in kunst-ambachtelijke zin nog volop in ontwikkeling is. Haar oliever ven lijken moeizamer tot stand gekomen dan de aquarellen, die met hun ragfijne pasteltinten een drome rige sfeer oproepen. Westduitse marken 100 7106,75 Belgische francs 100 7 6,62 Franse francs 100 7 45,50 Zweedse kronen 100 7 46,50 Zwitserse francs 100 7120,50 Deense kronen 100 7 34,- Amerikaanse dollar 1 7 1,97 Engelse pond 1 7 4,78 Oostenrijkse schillingen 100 7 15,22 Italiaanse lires 10.000 7 21,- Spaanse peseta 7 2,56 In de nacht van maandag op dinsdag kwam bij de politie een melding binnen dat er losse paarden door de Dorps straat in De Koog liepen. Tezelfder tijd werd gemeld dat een koppel schapen over de Pontweg liep. In beide gevallen was ondeugdelijke afsluiting van de omheining de oorzaak van het loslo pende vee. Doordat de loslopende dieren gevaar voor het verkeer oplever den, werden ze door de politie snel weer naar hun wei teruggebracht. Mensen met alcoholproblemen kun nen bellen naar (02220) 4356. I i Nieuwe inschrijvingen: „Omega Vastgoed B.V.", Drijverstraat 5, Den Burg. Handel in en exploitatie van on roerend goed. Bestuurder R. Jansma. Lamsvleesbedrijf „Texel", Peper straat 5, Oosterend. Exploitatie van een slachthuis. Vennoten P. Brouwer en A C. van Heerwaarden „E.N.P.E. markt II BV" IJmuiden - Hoorn, filiaal Dagmarkt-Supermarkt, Weverstraat 23, Den Burg. Ingegaan op 24 april 1980. Filiaal onder recht streeks beheer hoofdzaak. Wijzigingen: Gebr. Schoo, Ruyslaan 83, De Koog. Bloembollenbdrijf. Vennoot W. J. Schoo. Vennootschap onder firma ont bonden onderneming A M. Schoo. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Binnen het winterprogramma van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting wordt maandagavond in Hotel „De Pelikaan" een lezing gehouden door de heer M. Visser over de vraag: „Hoe kan ik mijn bedrijf het beste finan cieren?" De heer Visser is financierings- deskundige bij de Rabobanken. Visser zal met praktijkvoorbeelden de nodige informatie verschaffen. De avond begint om acht uur. Vanaf 26 oktober is 't Asiel open op zondagmiddag van 13.30-17.00 uur. Deze middagen zijn speciaal bedoeld voor jongeren van ongeveer 12 tot 16 jaar. De reden dat de stichting open jeugdwerk besloten heeft tot deze acti viteit, is dat de Witte Burcht geen zon- daginstuif meer kent.' Hierdoor kwam vanuit bezoekers van 't Asiel de wens naar voren om zondags in het jonge rencentrum te kunnen. Een gezellige disco is aanwezig. De toegang is gratis. Er wordt geen alcohol geschonken De uitslag van de verloting van Starkenburgh is als volgt. Prijzen kun nen worden afgehaald bij Starken burgh 72. Rose 993, 935. Geel 471, 439. Beige 878, 601 Wt 642m 624, 636, 402, 694. Het werk is te koop. De prijzen varië ren van 7125,— (voor houtsneden en etsen) tot 7800,— (olieverfschilderijen). Kopers genieten 25% subsidie-reduktie, verstrekt door de gemeente Zaanstad. De tentoonstelling is op werkdagen open van 9.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. i De Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de Bernhardlaan en de Wlhelminalaan. Men wordt verzocht het papier vanaf tien uur goed verpakt aan de kant van de weg te zetten. Van vrijdagavond 18 00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Zater dag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. Van der Kloet, Naalrand 4, Den Hoorn, tel. (02226) 467. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. I I I l In het bericht over de bouw van de muziekschool bij de Oude ULO en de reorganisatie van het gebouw, werd gesteld dat maatschappelijk werker Frank van Lare met zijn ruimte moest wijken voor een centrale koffiebar. Dit bericht is juist. Van Lare blijft echter met zijn praktijk in het dorpshuis en continueert daar ook zijn spreekuur. Woensdag 29 oktober is er in de Burg. De Koninghal de jaariijkse gezamenlijke avond van Plattelands vrouwen en het Katholiek Vrouwen gilde. Op deze avond is er een optreden van de voordrachtskunste naar Otto Sterman. Aanvang 20.00 uur. Voor leden is de toegang gratis. Het is mogelijk om introducees mee te nemen; die betalen 72,50 entree. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Wtte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdags van 11.30-13.00 uur en van 16.00- 18.00 uur en zondags van 11.30- 13.00 uur en van 17.00-18.Q0.uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 28 oktober om 14.00 uur inenting mazelen. Woensdag 29 oktober geen consul tatiebureau. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum) Wtte Kruis laan, Den Burg. Mee te nemen: alle trombosedienstgegevens van elders, verzekeringsgegevens (ziekenfonds- kaart). V; Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 26 oktober 1980: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur dhr. P. Pranger Oppasdienst in de Schakel De Cocksdorp 10 uur ds. Hoekstra Collecte Kerkvoogdij Den Hoorn 11 uur ds. Van Zijll Langhout De Koog 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus maandcollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. Blaauw 19.00 uur ds. Blaauw Bijzondere dienst m.m.v. Hel ders Mannenkoor Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10 uur ds. De Boer m.m.v. The Messengers 17.00 ur Ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Kerkbusje Den Hoorn Uitzending via de Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk; Kogerstr. Den; Burg-19.00 uur Evangelist De Vries. Zangmedewerking van de fam. De Gier. Kinderoppas aanwezig. Woensdag om 18.30 uur uitzen ding via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. 6 FEUILLETON door TOM LODEWIJK. 10. Dus was Gerard tijdig gepromoveerd tot adjunct-directeur en de officiële ver loving afgekondigd een paar maanden vóór de definitieve huwelijksdatum. Het gaf natuurlijk veel gepraat, in het kantoor en daarbuiten, de meesten vonden dat die de Rheede het toch maar handig geschoten had, de dochter van de baasl en waren geneigd hem meer berekening dan vurige liefde toe te schrijven, maar zo zijn de mensen nu eenmaal. Voor Gerard de Rheede was deze dag een bevestiging van zijn vaste overtui ging, dat het geluk met hem was, omdat hij het wist te grijpen wanneer het zich aanbood. Afgezien van het feit, dat Yvonne hem met een ruk een eind omhoogbracht op de maatschappelijke ladder, was ze ook nog een aantrekkelijke vrouw, geestig representatief en al die eigenschappen te samen maakten haar tot een be- gerenswaardige partij. Gerard de Rheede zag het leven als een strijd, waarin de beste alleen kon win nen. Die strijd was voor hem begonnen met een strijd om het bestaan, later voortgezet als een strijd om erkenning. Hij had niet wat hij noemde 'wereld vreemde idealen' het ging er om, te slagen of verslagen te worden. Je hoefde geen medelijden te hebben met anderen, za hadden het met jou ook niet. leder was in de wereld zichzelf het naast en als je er anders over dacht werd je de dupe. Later misschien, wanneer je zelf aan de top zat, kon je je veroorloven er humanitaire liefhebberijen op na te houden, die bijdroegen tot je reputatie, die je hielpen een image te scheppen van een geacht waardevol lid van het 'establishment'. Twee dingen waren Gerard van stonde aan duidelijk: hoemeer je bezat, hoe meer kans je had dat er nog veel meer bijkwam. Bezit trekt bezit aan. Deze nuchtere, zakelijke levenskijk had niet weinig bijgedragen tot zijn succes. Hij had zich in zijn jongere jaren veel genoegens ontzegd, om de kwaliteiten en de kennis te verwerven die nodig waren voor leiderschap. Behalve een paar schoolverliefdheden en enkele avontuurtjes was de liefde met een hoofdletter nog nooit in zijn leven gekomen. Zijn egocentrische in stelling maakte hem dat onmogelijk, iets te geven, te offeren, hij kon alleen maar nemen. Toen hij begreep dat hij Yvonne Lazare kon krijgen, had hij haar geno men. En verheugd dat het lot hem deze kans in de schoot wierp, was hij een opgewekte bruidegom en kon hij harte lijk de arm drukken van zijn opgetogen bruid. Hij zag er dan ook bijzonder goed uit en de foto van het jonge paar sierde de krantenpagina's al het society-huwe- lijk van de dag. Voor Yvonne bracht het gehuwde leven weinig verandering. Ze bleef uit gaan soms vergezeld door Gerard, maar die werd, evenals haar vader, veel door de zaken in beslag genomen. Dat was ze gewend en als ze misschien al eens gehoopt had op een ander leven samen, dan schikte ze zich te makkelijker. Wanneer je een zakenman trouwde wist je dat vooruit. Gingen ze samen ergens heen dan genoot ze van zijn kennelijke trots op zijn jonge vrouw en was hij ook vol attenties. In stilte had Yvonne gehoopt, dat ze kinderen zou krijgen en liefst een groot gezin. Ze zag dat allemaal ook wel een beetje romantisch door de ogen van de jonge vrouw voor wie alles gedaan werd, maar ze hield van kinderen en daarbij zou ze haar man graag willen leren kennen als vader. Misschien hoop te ze, zouden de kinderen hem wel eens kunnen aftrekken van zijn eeuwige besognes, een tegenwicht gaan vormen voor het zakenleven, dat hem zo opeis te. Langzaam heel geleidelijk, begon ze zich eenzaam te voelen. Tijdens die eerste maanden hadden ze elkaar zo veel te vertellen. Maar Gerard, beleefde, buiten de zaken, niet zo veel. En zijn interessen waren alle zakelijk gekleurd, zelfs de politiek interesseerde hem slechts in zoverre, als de beurs er door werd be- invloed. Ze had tijdens hun verloving, wel gemerkt dat hij niet zo bijster mu zikaal was, absoluut niets wist van beeldende kunst en behalve kranten rapporten en verslagen alleen detectives las ter verstrooing. Tijdens haar verlo vingstijd had ze er zich een voorstelling van gemaakt hoe ze deze 'cultuurbar baar' geleidelijk ook wat meer interesse zou bijbrengen, maar ze had zelfs de kans niet gekregen. Ze mocht zelf gaan waar ze wou, kopen wat ze wou en als ze Gerard eens een bepaald boek ter lezing aanbeval, beloofde hij het te zullen lezen, maar na een paar maanden was hij niet verder gekomen dan de eerste bladzijden. Toen waren de slagen gekomen. Haar vader was gestorven, net zo eenzaam als hij geleefd had, in een hotel in Brussel tijdens een conferentie. Oom Guy, de mede-firmant, moest voor een ernstige operatie naar het ziekenhuis en in die maanden drukte de volle last van de bedrijfsvoering op Gerard. Wanneer Yvonne haar oom op zijn ziekenhuisbed bezocht, moest Guy eerlijk toegeven dat hij zich over de zaak geen kopzorgen maakte, omdat 'die jongen' tegen de taak opgewassen bleek en zonder veel praten de teugels in handen had geno men. Hersteld van zijn ziekte, wilde Guy een cruise naar warmer oorden gaan maken en voelde dat zijn grote interesse in het bedrijf voorbij was. Hij wilde nu nog wat van het leven genieten. De firma werd omgezet in een naamloze vennootschapen Gerard de Rheede werd directeur. Guy Lazare, als mede-directeur, was dat eigenlijk nog maar in naam. Gerard en Yvonne waren op huwelijksvoor waarden getrouwd, daar hadden beide heren Lazare wel op toegezien. Yvonne bezat de helft der aandelen, Guy en Gerard ieder een kwart, wat Gerard het onbehaaglijke gevoel gaf dat als puntje bij paaltje kwam, die twee hem altijd konden overstemmen. Hij peinsde er over hierin verandering te brengen, maar besloot te wachten tot zich een gelegenheid bood die hij dan, naar gewoonte, te rechter tijd zou weten te benutten. Toen Guy weer in het land terug was, maakte hij er een gewoonte van zijn nichtje dikwijls te bezoeken, meest wanneer Gerard niet thuis was. Zijn opmerkzame blik ontging de verkil ling niet, die langzaam tussen Yvonne en haar man ontstond. En voor Yvonne was hij de enige met wie ze van hart tot hart kon praten. Hij werd voor haar wat haar vader nooit geweest was, haar ver trouwensman, haar steun en toeverlaat. En intussen kon ze er zich van terzijde over verheugen, dat haar man in de kringen waarin hij zich bewoog de alge mene achting genoot. Meer achting dan sympathie, want zij die respect hadden voor het oordeel en de bekwaamheid van de Rheede, zagen geen kans door te dringen tot de mens. Er waren altijd vriendschappelijke schouderkloppen, er werden handen stevig geschud, maarer ontstonden geen vriendschappen. Geen zakenrelatie, die in tijdelijke moeilijkheden was, zou van de Rheede verwachten, dat hij bijsprong enig risico ten behoeve van een ander zou lopen. En dat was zoals Gerard het wilde. Hij paste er voor, als klaagmuur te fungeren. Hij wilde een sterke zijn onder de sterken, misschien eens de sterkste van allen. De zwakkelingen moesten zich zelf maar redden, of ondergaan. En die zienswijze bepaalde ook zijn houding tegenover Yvonne. Ze had hem willen hebben, ze had hem. Ze kon krijgen wat haar hartje begeerde, ze kon doen en laten wat ze wilde. Ze hadden een mooi buitenhuis en ze woonden in de winter boven het kan toor, in de weelderig ingerichte kamers van het voormalige grachtenhuis. Yvon ne was zich gaan interesseren voor de kunst en zat nogal eens in comité's wat z'n reputatie ook geen kwaad deed. Menigeen zou vinger en duim aflikken naar zulk een bestaan, dacht de man die vroeger inderdaad naar zulk een bestaan had verlangd en het nu had gewonnen. De verkilling tussen hem en Yvonne deerde hem niet - tot op het ogenblik dat Yvonne hem in de weg kwam te staan. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7