Cjroen "Zwartr jexeh in het hart Commissie R.O. akkoord met Jarino winkelbouw Meer dan 16.000 bezoekers in maritiem museum Bedrijventerrein Oosterend spoedig beschikbaar DISCUSSIE BEGONNEN OVER OOSTEREND NOORD D. van der Vliet overleden Vissers vermist Brand voorkomen Winkeldiefstal I CITYTHEATER TE I I KLEIN VOOR I FILMGANGER 94e JAARGANG NR. 9523 TEXELSE DINSDAG 28 OKTOBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220I 220b Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burq, telefoon (022201 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De commissie ruimtelijke ordening heeft weinig moeite met de plannen van de bouw- en exploitatiemaatschappij Jarino voor een winkel- en woningcomplex aan de Gasthuisstraat/Ho- gerstraat in Den Burg, op de plaats waar zich nu onder meer slagerij Visser bevindt. Zoals bekend voorziet het plan in de bouw van twee winkels en een supermarkt gelegen aan een voetgangersverbinding tussen de Hogerstraat-Gasthuisstraat en het bestaande parkeerterrein aan de Vogelenzang. Ook voor mensen die bedenkingen hebben tegen de grootschalige manier waarop Jarino op Texel zijn vleugels uitslaat, is het plan aantrekkelijk omdat op de bovenverdieping twaalf woningen zijn geprojekteerd. Deze woningen geven het complex een totale hoogte van 10 meter en dat is strijdig met het bestaande bestem mingsplan. Door toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke orde ning zal hieraan echter worden tegemoet gekomen. Er is spoed gebo den, want het voorbereidingsbesluit dat de gemeenteraad heeft genomen om deze procedure mogelijk te maken is slechts een jaar geldig. De voetgangerspassage, die dwars ooor het winkelcomplex loopt, wordt voor een gedeelte door de bovenwo ningen overdekt. Halverwege de passa ge is een pleintje geprojekteerd, waar door een mooie bruine beuk, die nu op deze plaats staat, kan worden gehand haafd. Parkeerterrein De bouw van het complex heeft wel gevolgen voor de inrichting van het be staande parkeerterrein aan de Vogelen zang. In het belang van de bevoorradingsmogelijkheden van de winkels moet hier wat ruimte worden gemaakt, waardoor totaal negen par keerplaatsen verloren gaan. Tegenover dit offer" van de zijde van de ge meenschap zal een financiële vergoe ding moeten staan Het is onderwerp van onderhandeling tussen Jarino en de gemeente. Ook de bestaande bocht Gasthuisstraat-Vogelenzang zal een ander verloop moeten krijgen. Het commissielid Cor Ellen van het Pakt toonde zich niet zo blij met de grootschalige winkels die Jarino hier wil bouwen. Hij zag ze als bedreigend voor bestaande middenstandsbedrijven in Den Burg. De burgemeester herin nerde hem eraan dat deze winkelbouw ook zonder artikel 19 procedure moge- gelijk zou zijn. Het bestaande bestem- Bij het plotselinge bericht van het heengaan van Dirk v.d. Vliet gaan onze gedachten uit naar het prille begin van de storm achtige ontwikkeling van de recreatie op ons eiland. Hij was één van de mensen van het eer ste uur, die zonder veel voor beelden van elders moest trach ten gestalte te geven aan gelei de recreatie in de bossen en dui nen van Texel. Zo werkte hij mee aan de opzet van het eerste natuurpad in de Staatsbossen. Het was ook in dat opzicht het eerste in Nederland. Het zou later op vele plaatsen worden nagevolgd. Zo ging het ook met de barbe cues aan de Randweg; de eerste werd door Dirk v.d. Vliet ont worpen en met eigen handen gebouwd. Hij was ook de eerste kampbeheerder op Het Wouters- hok. Hij begreep, dat een kam- peerpaspoortterrein op Texel an ders moest functioneren, dan el ders in Nederland. We kennen hier de „doortrekkers" niet zoals op het vasteland. Dirk werd daar een gastheer, die vele vrienden maakte. Zijn grote werkkracht en enthousiasme heeft vele ande ren geïnspireerd. Helaas liet zijn gezondheid de laatste jaren te wensen over. Hij heeft lang niet alles kunnen doen, wat hij zo graag gewild had.... Moge zijn vrouw en kinderen de kracht ontvangen dit grote verlies te dragen. M. mingsplan staat het toe en de gemeen te móet er dus zelfs aan meewerken. De niet-verplichte medewerking in de vorm van de artikel 19-procedure is alleen nodig voor de woningen. Brancheregeling Dat was het sein tot een interes sante discussie met als kernvraag of de plaatselijke overheid door strin gente bepalingen in bestemmings plannen zich zou moeten bemoeien met de aard van bedrijfsvestigingen en wel in de meest enge zin, dus door bepaalde branches wel, niet of in beperkte mate toe te laten. Een voudig is een dergelijk ingrijpen niet, maar het zou kunnen door per bran che een maximaal aantal vierkante meters in Den Burg toe te kennen. Een organisatie als het Texels Ver bond van Ondernemers is daar niet bij voorbaat afkerig van, maar een individuele ondernemer, die moge lijkheden tot schaalvergroting wil aangrijpen of iemand die zich nieuw wil vestigen, is er minder op gesteld. De ontwikkelingen in de afgelopen jaren (de groei is eruit!) heeft de roep om een of ander regelend optreden van bovenaf echter wel sterker ge maakt. In ieder geval zijn belangrijke conclu sies uit het destijds door het Centraal Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf uitgebrachte rapport „Winkels op Texel" inmiddels achterhaald. Uit breiding van het winkelareaal in Den Burg is nog minder gewenst dan toen en het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg zal in dat opzicht zeker zijn beperkingen stellen. Dat intussen het aantal winkels (supermarkten) in Den Burg zich nog steeds uitbreidt, is on vermijdelijk want de thans geldige bestemmingsplan verbiedt het niet. Het commissielid J. C. Dros voelde weinig voor overheidsregelingen op het gebied van vestiging van de diverse branches. „Het zoekt zijn eigen weg wel". Kleine woningen De heer KI Barendregt betreurde het dat de 12 gepro|ekteerde woningen vrij groot zijn. Ze zijn uitgerust met twee en drie slaapkamers, terwijl er veel meer behoefte is aan huizen voor alleen staanden en 2-persoons huishoudens. Naar aanleiding daarvan vertelde amb tenaar Johan van Dijk dat de nood zaak voor de bouw van kleine wonin gen algemeen wordt gevoeld, maar dat degenen, die zich met de woningpro- duktie bezig houden er weinig heil in zien. Zelfs de woningbouwvereniging bouwt liever de gebruikelijke gezinswo ningen dan de naar verhouding dure kleine huizen. Ook hier zou dus een overheidstaak liggen. Wie een beetje slim is kan overigens een aardige slag slaan in de kleine premiewoningbouw. Door het bouwen van wooneenheden van een bepaalde grootte en prijs en door gebruik te maken van de gunstige premieregeling is de rijkspremie groter dan de stichtingskosten van de wonin gen. Dat is het gevolg van een „gat" in de premieregeling. Er is elders in het land gebruik van gemaakt en het gat zal dus inmiddels wel gedicht zijn. Omlopen J. C. Dros had nog een aanmerking op de wijze waarop het bestaande par keerterrein aan de Vogelenzang is ont sloten. Komende vanaf De Zes moet je onnodig een heel stuk omlopen om er te komen. Er zou makkelijk een kortere doorsteek gemaakt kunnen worden en dat moest volgens Dros dan ook gebeuren. Cor Ellen vond dat de mensen best wat meer moeite mogen doen om hun geparkeerde auto te be reiken. „Dros doet alsof hij minder- valide is", aldus Ellen, die daarop van Dros het verwijt kreeg, dat hij de klok had horen luiden maar niet wist waar de klepel hing. „Ellen weet niet waar over hij praat. Als hij ergens heenloopt, gaat hij toch ook via de kortste weg?" Het maritiem museum in Oudeschild heeft zaterdag zijn deu ren gesloten. Op dat moment waren 16.352 bezoekers geregi streerd, een score die alle verwachtingen heeft overtroffen. Met name de herfstvakantie heeft enorme drukte te zien gege ven. Per dag kwamen wel 600 tot 700 mensen binnen. Het was goed te merken dat het museum vooral goed functioneert als slechtweervoorziening. De momenten van topdrukte vielen altijd samen met regenweer. „.Educatief medewerker" Cor Ellen heeft de stellige overtuiging dat het propaganda-effect van de onlangs gehouden ,,piek"dag heeft bijgedragen tot de enorme toeloop. Veel Texelaars hebben hun gasten met succes geadvi seerd het museum te bezoeken. Ook de financiële resultaten zijn uitstekend. Vooral dank zij het feit dat weinig kos ten zijn gemaakt is er een overschot van naar schatting 713.000, Als gevolg van een en ander zal de gemeenteraad vermoedelijk besluiten het museum een definitieve status te geven. Aan het voormalige pakhuis, waarin een deel van het museum is ondergebracht, zullen nog wel bouw kundige voorzieningen moeten worden getroffen. In bestuurlijk opzicht zal het maritiem museum tamelijk zelfstandig blijven functioneren, echter wel onder de paraplu van de Stichting Texels Museum. In tegenstelling tot de De voorbereidingen voor het bestemmingsplan „Bedrijven terrein Oosterend" zijn zover gevorderd, dat het plan de vol gende maand ter visie kan worden gelegd. Vaststelling door de gemeenteraad kan in februari volgend jaar plaatsvinden. Het bedrijventerrein is in de eerste plaats bedoeld voor het opvangen van bedrijven die in de kwetsbare dorpskern van Oosterend niet (meer) terecht kunnen. Het vooroverleg over het bestem- naar het nieuwe bedrijventerrein zal verhuizen. Uit het antwoord van burge meester Engelvaart bleek dat dit momenteel een punt is van overleg. Daalder zou het liefst willen uitbreiden op de bestaande plaats, maar het be stemmingsplan voor het beschermd dorpsgezicht laat dat niet toe. B. en W. voelen er weinig voor om dit juist vast gestelde bestemmingsplan te gaan wij- zigen, zodat verhuizing naar het bedrij verterrein wel de meest voor de hand liggende oplossing lijkt. over mingsplan heeft geen bijzondere aanmerkingen of problemen opgele verd. Wel heeft de subcommissie ge meentelijk plannen van de Provinciale Planologische Commissie bezwaar ge maakt tegen de omschrijving die B en W geven voor een ambachtelijk bedrijf, waarvoor het bedrijventerrein is be stemd. Die omschrijving luidt „Inrich ting ten behoeve van het beroepsmatig vervaardigen, bestellen of bewerken van produkt en stoffen of goederen door middel van of overwegend door handwerk". Die omschrijving vond de subcommissie te ruim want dan zouden op het terrein ook bedrijven met veel hinder moeten worden toegelaten en dat is niet de bedoeling. B. en W. zijn echter niet voornemens de omschrij ving te wijzigen, omdat het evengoed mogelijk blijft bedrijven met milieubezwaren te weren. Want de grond is in gemeentehanden en bij ver koop aan bedrijven kunnen voorwaar den worden gesteld in de koopacte. Bij gronden die niet in gemeentehanden zijn, zou in de bedrijfsomschrijving wel een beperking moeten worden ge noemd. De subsommissie had nog wat andere opmerkingen gemaakt op het bestemmingsplan, waarmee het college wel akkoord kon gaan. Het ging hier om schoonheidsfoutjes, juridische on duidelijkheden en andere zaken van niet principieel belang. In de donderdagavond gehouden ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening informeerde Cor Ellen of aan nemer Daalder (die zijn bedrijf thans aan de Achtertune heeft, maar daar niet naar zijn wens kan uitbreiden) ook Oosterond noord De gemeente heeft de eerste voorbereidingen getroffen voor een nieuw bestemmingsplan voor Oos terend, betrekking hebbend op het gebied ten noorden van het be schermd dorpsgezicht, met als grens de Koningsweg. De eerste tekening is gemaakt, maar die moet worden gezien als een discussiestuk waaraan nog alles kan worden ver anderd. Dit nog vage plan maakt uit breiding mogelijk van dorpshuis De Bijenkorf alsmede de aanleg van een speelweide/ijsbaan. Ook het bouwen van bejaardenwoningen, aanslui tend op het bestaande complex wordt geregeld. Voorts willen B. en W. de vestiging van een garagebe drijf mogelijk maken naast het bestaande garagebedrijf Westend bij de entree van het dorp. Dit zou een oplossing kunnen bieden voor het garagebedrijf Rentenaar, dat op de bestaande plaats niet uit de voeten kan. De gedachte om het tweede garage bedrijf tegenover Westend mogelijk te maken, wordt niet aantrekkelijk gevonden, omdat de entree van het dorp dan al te zeer door dit soort be drijven met hun reclameborden e.d. zou worden beheerst. Er wordt rekening mee gehouden dat de kleu terschool (nog onlangs uitgebreid) zal verdwijnen als de integratie van het basis- en kleuteronderwijs een feit wordt, wat inhoudt dat een of beide basisscholen van Oosterend een kleu terafdeling krijgen. Aula Het commissielid Ate Rienstra vroeg aandacht voor een rouwkamer, waar aan in Oosterend behoefte is. Er is wel eens aan gedacht om deze bij de Gereformeerde kerk te bouwen. Uit de discussie over dit punt kwam naar voren dat de gemeente graag mee werkt, maar dat het initiatief wel uit Oosterend zelf moet komen en dat het onwaarschijnlijk is dat de gemeente voor de kosten van deze rouwkamers opdraait. Per overledene zijn die kosten niet gering, want per jaar zullen daar naar schatting slechts acht doden van deze gelegenheid gebruik maken. De heer J. C. Dros zei een aula direkt nabij de bejaardenwoningen niet zo wenselijk te vinden. In de buurt van een school vond hij minder erg. „Want die kinde ren hebben nog een heel leven voor zich". In het zeer voorlopige schetsplan heeft de gemeente anderhalve hectare grond aangewezen voor volkstuintjes. J. C. Dros zei dat de gemiddelde op pervlakte per volkstuin moet worden bepaald alvorens de totale oppervlakte te begrenzen. Cor Ellen adviseerde hier over in overleg te treden met de Volks- tuindersvereniging van Oosterend. De heer Lieuwe Dijksen (die in de commissie R.O. zitting heeft genomen voor de werkgroep Landschapszorg als opvolger van Wim Helder) betreurde de landschapsaantasting die het gevolg is van het bebouwen van het land ten noorden van het bestaande dorp. Geantwoord werd dat het de minst kwade oplossing is. De andere kanten van het dorp zijn nog kwetsbaarder maar er zullen in Oosterend wel huizen moeten bijkomen: tachtig stuks in fasen. Overigens zal op ruime afstand van de Koningsweg worden bebouwd, waardoor deze weg zijn landelijke karakter nauwelijks zal verliezen. Hoe het verder met het bestemmingsplan zal lopen, hangt in eerste instantie af van het structuurplan van Texel, dat nog door de provincie moet worden goedgekeurd. Al met al gaat het nog wel twee jaar duren voordat het plan kan worden vastgesteld. Compromis De commissie ruimtelijke ordening gaf blijk van voldoening over het compromis dat B. en W. met de pro vincie hebben bereikt over de toege stane dakhellingen op het oude land van Texel. RO-ambtenaar Johan van Dijk vertelde dat de bereikte regeling een „staatsrechtelijk novum" is, waarbij pikante juridische details zijn op te merken. Het is wel vervelend dat de gemeen te als uitvloeisel van het compromis verplicht is alle bouwaanvragen te pu bliceren, zodat mensen die dwars willen liggen vertraging kunnen ver oorzaken. Met name is het college be vreesd dat mensen die vergeten hebben tijdens de tervisietermijn van het buitengebied-plan bezwaren te maken, deze nieuwe gelegenheid alsnog zullen aangrijpen, waardoor spanningen ontstaan tussen de mensen onderling. Lieuwe Dijksen vond het nogal merkwaardig dat de provincie ak koord is gegaan met daken van 20 gra den op het oude land. „Vinden ze steile daken nu ineens lelijk?" Dijksen liet merken dat hij het compromis niet in het belang van het landschap achtte. De burgemeester zei dat gedeputeerde staten gevoelig zijn geweest voor de practische wensen van de agrariërs. Bij de discussie over dit punt liet ambte naar Van Dijk weten dat de gemeente bij het behandelen van bouwaanvragen voor boerderijen sedert kort te rade gaat bij een speciaal adviesorgaan in Alkmaar, dat deskundig is op het gebied van boerderijenbouw. Commis sielid Jan van Asselt betreurde het dat het college er niet in is geslaagd de Prins Hendrikpolder dezelfde status te geven als de overige jonge polders van Texel. Met name zou dat belangrijk zijn voor de daar gevestigde bloembol- lenbedrijven. Mede naar aanleiding van deze opmerking zei burgemeester En gelvaart dat uit kringen van bloembol lenkwekers de wens naar voren is ge komen dat ook op Texel de vestiging van „Industriële bloembollenteelt" wordt mogelijk gemaakt, zoals onder andere in Julianadorp. Dat zou wijzi ging van het bestemmingsplan inhouden. De kwestie zal spoedig ter discussie worden gesteld. Bestemmingsplannen Het college had de commissie een overzicht verstrekt van de stand van za ken met betrekking tot een 20-tal be stemmingsplannen, die momenteel „in (lees verder pagina 2) Oudheidskamer en het Scheepvaart museum, die ook dor deze stichting worden beheerd, zal aan het maritiem museum een soort bestuur verbonden worden, bestaande uit dezelfde mensen die thans de werkgroep vormen en waarin de jutters, de duikers en de Oudeschilders zijn vertegenwoordigd. Twee sportvissers uit Den Oever zijn zondagmiddag met een vletje de Waddenzee opgegaan en nog niet teruggekeerd. Het duo had gezegd om elf uur 's avonds terug te zullen keren. Tijdens een zoekactie die door de rijkspolitie te water werd ingesteld, werd het bootje van de vissers omgeslagen op de Texolstroom aangetroffen. In de loop van gisteren moest de zoekactie door het ruwe weer gestaakt wor den. De politie van Texel heeft de dijk afgezocht, maar er is tot nu toe niets gevonden. Vanochtend werd de zoekactie naar de twee vissers hervat. Tijdens een nachtelijke politiecontrole zag een patrouille van de politie om vier uur een hevige rookontwikkeling boven het bedrijfspand van de firma Van Zon aan de Spinbaan. De brand weer en de eigenaar werden gewaar schuwd en al gauw bleek dat de ketel van de centrale verwarming defect was. Het euvel werd snel verholpen. Door het optreden van de politie en de brandweer kon brand worden voorko men. Twee inwoners van Amsterdam van 16 en 19 jaar trachtten vrijdag een fles drank te stelen uit een slijterij in Den Burg. De twee opereerden binnen een groep, die de winkel was binnenge komen. Proces verbaal is opgemaakt. |!IIIIINiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Er komt steeds meer belang- i stelling voor de films die in de serie FHmganger in het City 1 Theater worden gedraaid, Afgelopen donderdag waren ar zoveel belangstellenden voor de film Manhaften" van Woody Allen, dat men in het City s theater besloot een tweede voorstelling te verzorgen. Van g de vijftig mensen die voor tie eerste voorstelling geen plaats meer konden krijgen en die teleurgesteld weggestuurd moesten worden, kwamen er 28 terug voor de tweede voorstel- ling. Het City-theater telt in het totaal 263 zitplaatsen. Op het f ogenblik zijn er al 260 FHmgan- ger-leden. Er komen nog steeds veel aanmeldingen binnen, zodat verwacht mag worden dat het E City-theater binnenkort te klein zal zijn om alle FHmganger-be-1 zoekers te herbergen. Dit ook, omdat steeds meer niet-leden naar de films gaan die in de serie Filmgander draaien. Leden van de Filmganger hebben geen voorrang bij het bezoeken van een bepaalde film, ze kunnen alleen naar binnen tegen geredu-1 coord tarief. Op grond van één E 1 en ander kan verwacht worden E dat het in de toekomst vaker voor zal komen dat in het City-1 theater tweede voorstellingen S gedraaid zullen worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiS

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1