Gewaarborgde veiligheid bil flinke besparingen FILM Winkel Leijdekkers vernieuwd Ruimtelijke ordening ,,Die Ehe der Maria Braun ganger ing Heemskerk spreekt voor Paardenvrienden AANSLUITING REGIONALE BRANDWEER Nieuwe afdeling Dros' Smederij VERVOLG VAN PAG.l Doorgereden Motorrijder brak been Verkoopdag in Oosterend )e QOJJ OOOOOOOOQOQO Fietser gewond Interkerkelijke gesprekskring Dader aangehoude PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER 1980 r. NN Aansluiting bij de regionale brandweer levert flink wat be sparingen op, terwijl de veiligheid in alle opzichten gehand haafd blijft. Dat is de conclusie, die getrokken mag worden uit de bespreking van de commissie Algemene Zaken van afgelopen woensdag aangaande aansluiting van de Texelse brandweer bij de regio in de Kop van Noord-Holland. Tijdens de bespreking deelde burgemeester Engelvaart mede, dat het waarschuwingssysteem voor de brandweer aanzienlijk wordt verbeterd. Er zal gewerkt worden met zogenaamde „Piepers", apparatuur die in de verpleging ook veel wordt gebruikt. Een brandweerman krijgt een pieper op zak en kan zich overal op Texel vrijelijk bewegen omdat hij op ieder punt bereikbaar is. De „Piepers" zijn zo groot dis een pakje sigaretten en hoeven niet op het stopcontact aangesloten te zijn. Het oude systeem waarbij via het elektriciteitsnet wordt gewerkt, is achterhaald. De „knorpotten" die de brandweerlieden altijd in het stopcontact moesten steken om gewaarschuwd te worden, zullen worden afgeschaft. Datzelfde is het geval met de twee brandweersirenes, waarvan één op het gemeentehuis en één op de TEM-centrale staat. corpsen die zich bij een bepaalde regio hebben aangesloten. Als de regio een feit is kan geen beroep meer worden gedaan op de brandweer van Den Helder en de Marine buiten regionaal verband om. Tenslotte zal via de buitenlijn van de Centrale Post Alarme ring ook automatisch alarm geslagen kunnen worden voor risicodragende" objecten op Texel. Dus bij calamiteiten op het vliegveld, rampen bij het vervoer van chemische stoffen op zee (Via de Waddenwet zal een stuk zee tot de gemeente Texel komen te behoren), ongelukken bij de PEN-centrale, de TOC en Rab, alarm binnen verzorgings tehuizen en hotels en ongelukken bin nen het NIOZ waar af en toe met radio actief materiaal wordt gewerkt Ook bij zeer grote branden in natuurgebieden, bijvoorbeeld bij storm, zou onmiddelijk via de buitenlijn gewaarschuwd kunnen worden. f4.200,— bedragen. Op deze lijn kan te zijner tijd ook de ambulance aangeslo ten worden. Ook aansluitingen met automatische brandmeldingen of inbraakalarm zijn mogelijk. In verband met de verbetering van de alarmering door de piepers zal Texel een jaarlijkse investering moeten doen van f18.048, Ambulance In tegenstelling tot aansluiting bij de regionale brandweer is aansluiting bij de regionale ambulancedienst verplicht. Wat de ambulance betreft blijft de melding lopen via mevrouw Smidt (022201 2011. Deze vraagt de Centrale Post Alarmeringen, die nauwkeurig bij houdt waar alle ambulances zich bevin den, formeel toestemming voor de rit. Tezijnertijd zal de centrale post via de buitennetlijn worden gewaarschuwd. Dit brengt geen extra kosten met zich mee. Het voordeel van een centrale post is dat deze bijhoudt waar alle ambulances zijn. Mocht het zo zijn dat beide Texelse ambulances aan de over kant zijn, dan wordt in Den Helder een ambulance stand by gehouden, tot de Texelse wagens weer terug zijn. Verder zullen de ambulances beter ingeschakeld kunnen worden bij zieken- vervoer met de bestemming Texel. De kosten van regionalisering van de ambulance bedragen 5,45 cent per in woner, hetgeen voor Texel dus neerkomt op f685,—. Door de aanslui ting bij de Centrale Post Alarmering zal de ritprijs iets hoger komen te liggen en ook moeten investeringen van twee keer f3.500,— worden gedaan voor de aanschaf van extra mobilofooninstalla ties. loeien als ergens is. Een gegronde Deze sirenes overdag brand klacht van brandweerlieden is, dat de sirenes lang niet overal te horen zijn. Met name in Den Burg Noord- West werd het geluid vaak niet gehoord. Een bijkomend voordeel van het niet meer werken met sire nes is dat tal van nieuwsgierigen die de brandweer bij voorbije acties alleen maar voor de voeten liepen, niet meer worden gewaarschuwd. Voor een goed functioneren van de brandweer kunnen sensatiezoekers worden gemist. Om de piepers hun werk te laten doen, komen zenders op het gemeentehuis en de vuurto ren die geheel Texel bestrijken. Aansluiting bij de regionale brandweer heeft het voordeel dat brandpreventie adviezen niet meer door Texel zelf betaald hoeven te worden. Bij het verzorgen van de brandpreven tie doen alle gemeenten in de regio samen, waardoor men gezamenlijk goedkoper is. Tot op heden kostte de brandpreventie Texel zo'n f10.000,— per jaar. Een voordeel is verder dat door het overgaan op het „pieper"- systeem onderhoud aan de sirenes komt te vervallen. De sirene op de TEM-centrale verkeert in zeer slechte staat en is aan vervanging toe. Doordat van de sirenes wordt afgestapt hoeft vervanging niet plaats te vinden. Doordat de piepers in regionaal verband worden aangeschaft, levert dit ook een besparing op. Zou Texel deze apparatuur namelijk op eigen houtje kopen, dan zou er een bedrag van f40.000, mee gemoeid zijn. Den Helder is tien jaar lang zo vrien delijk geweest de opleiding van Texels brandweerpersoneel gratis ter hand te nemen. Formeel moet echter voor de opleiding van brandweerlieden die niet tot een bepaalde regio behoren, worden betaald. Door het toetreden tot de regio wordt de opleiding nu offi cieel kosteloos. Andere voordelen zijn dat er in goede samenwerking met an dere plaatsen grootscheepse oefeningen kunnen worden gehouden, dat gezamenlijk materieel kan worden gekocht en dat de Rijksbijdragen die aan de brandweer worden uitgekeerd, alleen maar gelden voor die brandweer- ondernemérs-aktivitêiten Donderdag werd op het vliegveld in Eierland een demonstratie gehou den van machines, die gebruikt kun nen worden bij het onderhouden van groenvoorzieningen. Het was een initiatief van Dros' Smederij uit Midden-Eierland, die naast het pro gramma van machines in de land bouw zijn assortiment uitbreidt met machines voor plantsoenen, camp ings, bungalowterreinen etc. Dros Smederij had in het verleden al een beperkt assortiment op dit gebied, maar door de grotere vraag naar pro fessionele en uitgebreide machines heeft men besloten een groter aanbod op dit gebied te brengen. Van 10.00 tot 17.00 uur werden er van een twintig merken machines ge showd en gedemonstreerd door de le verancier. de firma Botman uit Groote broek. Het gedemonstreerde materiaal was vrij uitgebreid. Zo waren er o.a. verschillende maaimachines, kopeggen, kunstmeststrooiers, kantensnijders, Texels nummer Door het inwerkingstellen van de bui tenlijn verandert in feite niets ten na dele. Het is waar dat men naar een centrale regionale pqst aan de vastewal moet bellen, maar dat heeft verder geen negatieve gevolgen. Zelfs het te lefoonnummer van de buitennetlijn houdt het Texels alarmnummer (02220) 2066. Men hoeft dus niet eerst het Helderse kerngetal te draaien. Vanuit Den Helder worden de zenders op het gemeentehuis en de vuurtoren in wer king gesteld, die de piepers laten werken. Als extra voordeel geldt nog dat Texel nu in regionaal verband een hulp verleningsvoertuig kan aanschaffen, waarvoor, als het door de gemeente Texel alleen was gekocht, anderhalve ton zou moeten worden betaald. Kosten Tegenover alle voordelen staan natuurlijk de kosten van de aansluiting bij de regionale brandweer. In de hele regio betalen de gemeenten hetzelfde bedrag per inwoner. Dat is 432,1 cent en voor Texel met 12.500 inwoners komt dat op een totaal van f54.358,18 per jaar. Daarbij komen nog de kosten voor de huur van de buitennetlijn die Esther Witte en Pascal Spigt werden voor de opening in een rijtuig gebracht ondernemers-aktiviteiten Vrijdagmiddag openden Esther Witte en Pascal Spigt de geheel ver nieuwde zaak „Horlogerie Leijdek kers". De naam horiogerie dekt de lading niet helemaal meer, want naast het aanbod van horloges, klok ken en sieraden is er nu ook een groot gedeelte van de winkel inge ruimd voor brillen, contactlenzen en gehoorapparaten. Leijdekkers is al twintig jaar geves tigd op het adres Warmoesstraat 2. Voor het eerst in die twintig jaar is de winkel verbouwd en uitgebreid. Naast de eigenaar C. J Leijdekkers is zijn neef W. K. Leijdekkers in de zaak geko men voor de afdeling optiek. De afge lopen tien jaar was W. K. Leijdekkers al eerder werkzaam in het bedrijf bij vakanties en dergelijke. Nadat W. K. de molen" zijn. Een van deze plannen is het bestemmingsplan „Oudeschild haven", waarbinnen de nieuwe jacht haven valt Meegedeeld werd dat naar de mogelijkheid van een jachthaven en passantenhaven onderzoek gaande is. Bij CRM wordt een subsidieaanvraag ingediend voor de ingediend voor de passantenhaven (vluchthaven). Bij het Krimplan werd melding gemaakt van vertraging, niet veroorzaakt door de gemeente maar door de uitvoerende partners EMK en Newomij zelf. Zij hebben het plan laten uitwerken door de Grontmij; het resul taat werd pas een maand geleden bij de gemeente ingeleverd, twee jaar later dan de gemeente had gewenst. Dat werd meegedeeld door ambtenaar Van Dijk, die erbij opmerkte, dat de vertra ging vooral aan Newomij is te wijten, waarmee de EMK in één schuitje zit Betrokkenen geven overigens zelf een andere lezing van het geval. Cor Ellen zei dat de economische haalbaarheid van het plan er intussen niet beter op wordt. De markt voor tweede woningen is totaal ingestort en financiering van recreatiewoningen wordt in de toekomst fiscaal minder aantrekkelijk. Windmolens In de rondvraag bracht Ate Rien- stra elektriciteitopwekkende windmo lens ter sprake Dergelijke molens zijn volgens het bestemmingsplan niet toe gestaan. Het zal niet eenvoudig zijn veranderingen daarin te brengen, want ze misstaan in het landschap Toch is iets te zeggen voor een soepele opstel ling, omdat alternatieve energie óók in het belang is van het milieau Hij raad de het college aan advies te vragen bij de werkgroep Landsr i.apszorg. Lieuwe Dijksen van Landscharszorg kon direkt reageren. Hij zei dat de groep er geen standpunt over heeft. En merkte op dat het een vraagstuk is met vele kanten, ook sociale. Enkele windmolens werken als een druppel op een gloeiende plaat als het om energiewinst gaat, met opwegend tegen het landschapsbederf dat ervan uitgaat. Bij windmolens op grotere schaal wordt de elektriciteit die nog wel op de oude wijze wordt opge wekt duurder. Ambtenaar Van Dijk zei dat enkele particulieren bij de gemeen te zijn geweest met het verzoek wind molens bij hun huis te mogen plaat sen. Afgesproken werd dat zij met een nader uitgewerkt plan zouden komen. Maar blijkbaar is het in de benen ge zakt, want nadien is mets meer ver nomen J. C. Dros had vernomen dat de pro blemen rond de bouwaanvraag van de Gebroeders Timmer in de P.H.-polder zijn opgelost. Hij had de indruk dat deze beslissing veel eerder genomen had kunnen worden; er is onnodig veel tijd en werk mee hemoeid geweest. Van Dijk ontkende dat. Het oorspron kelijke bouwplan van Timmer kon echt niet. Met het tweede plan lukte het wel; als dat direkt was ingediend, zou den er met zoveel problemen zijn ge weest. Van Dijk merkte op dat hier een taak ligt voor de architecten Ze be schikken over een bestemmingsplan, maar toch werken ze bouwplannen uit waarvan ze weten dat ze strijdig zijn met het bestemmingsplan. De afspraak is gemaakt dat alleen een schetsplan wordt voorgelegd als het planologisch ,,fout" zit. gekoppeld aan een verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan. In de rondvraag kwamen verder nog de bosaanleg op noordelijk Texel ter sprake (meegedeeld werd dat spoedig een tekening in de commissie r.o. komtl, de bouwaanvraag van Schilling en Duinker (meegedeeld werd dat nog moet worden vastgesteld wat in Den Hoorn wél acceptabel is) en het be stemmingsplan Grensweg. Met betrek king tot dat laatste zei de burgemees ter dat het Architectenbureau Texel met de belanghebbenden tot voorlo pige overeenstemming is gekomen en bezig is een plan uit te werken Lieuwe Dijksen had er bezwaar tegen dat het blijkbaar planologisch niet is uit gesloten dat strandhuisjes gedurende het winterhalfjaar op parkeerterreinen worden gezet, wat geen fraai gezicht is. KI. Barendregt zei da» het wense lijk is dat de gemeenteraad een uit spraak doet inzake de wenselijkheid van een landschapspark. De burge meester zei dat een ambtelijke noti tie over de parken in de maak is, op basis waarvan een standpunt kan worden ingenomen. Ook de standsorganisaties zullen erbij worden betrokken. De eerstvolgende vergadering van de commissie ruimtelijke ordening is op 27 november; de voor de 20e geplande bij eenkomst vervalt derhalve. tweewielige en vierwielige traktoren; motorkettingzagen, bosmaaiers, hy draulische apparatuur, dijkenmaaiers, veegmachines, zelfrijdende hoogwer kers, mini-vrachtwagens etc. Een gedeelte van het vliegveld was niet ge-s maaid en daar werden de machines^ uitgebreid voor het publiek getest. Vol gens de eigenaar van Dros' Smederij, de heer P. C. Bonne, is de demonstra tie in het najaar gehouden, omdat eventuele kopers dan nog tot het vooi jaar de tijd hebben om zich verder te oriënteren. Ondanks het slechte weer tijdens de demonstratie, noemde hij de belangstelling goed. Dros' Smederij heeft jarenlange ervaring in de techniek van landbouwmechanisatie. De toene mende automatisering in het onderhoud van groen sluit goed op deze branche aan. ,,We verkochten soms wel machines voor groenvoorzie ning, maar nu wordt het een uitgebrei de afdeling binnen het bedrijf", aldus Bonne. Daarnaast worden de verkoop het onderhoud en de reparaties van landbouwmachines op dezelfde wijze voortgezet. Z 3 oi Op de hoek van de Burdet- straat-Bemhardlaan gebeurde donderdagochtend om kwart voor elf een aanrijding tussen een motorrijder en een auto van de gemeente. De Texelse motorrijder kwam vanuit de Bur- detstraat, minderde vaart en reed, weer optrekkend, de Bem- hardlaan op. Hij had de naderen de personenauto niet gezien. Bij de aanrijding werd de motorrij der van zijn vervoermiddel geslingerd en liep een gebroken been op. De personenauto kreeg aanzienlijke schade. De schade aan de motorfiets viel mee. In de nacht van zondag op maandag heeft een onbekende in de Wilhelmina laan in Den Burg twee auto's aangere den en daarbij ernstig beschadigd. De'1 ene auto behoorde toe aan een Texe-^ laar en de andere aan een inwoner var[ Hippolytushoef. ki irl in IV ijk De Gereformeerde Vrouwenver 101 eniging van Oosterend houdt o| zaterdag 1 november een verkoop ft dag van handwerkartikelen ei], andere zaken. Ook is er verloting en een grabbelton. De ver koopdag wordt gehouden in he Kerkelijk Centrum, Peperstraat 7 van 10.00-17.00 uur. De opbrengst van deze dag is vod de Rudolph Stichting", een opvang centrum voor kinderen in Barneveld. Zc tei w 01 ii ltl Leijdekkers het diploma opticien had gehaald, wilde hij zich verder in het vak ontwikkelen. Daarom heeft hij bij verschillende bedrijven in Nederland gewerkt. Later heeft hij de opleiding voor optometrist gevolgd. Deze oplei ding geeft meer inzichten in de ziekte leer van ogen. Dit is vooral van belang bij het meten van ogen. ,,Met de oplei ding optometrist ben je meer medisch verantwoord bezig. Als er iets mis is met een oog kun je doorverwijzen naar een arts", aldus W. K. Leijdekkers. Wat betreft de gehoorapparatenservice heeft W. K. Leijdekkers een opleiding gevolgd hij een audicien. Dit onder deel van zijn werk noemt hij meer het begeleiden van de klant, omdat in de meeste gevallen de aanvraag voor een gehoorapparaat toch via de arts loopt. „Misschien verkoop je dan aan het einde van alle medische controles een gehoorapparaat, maar de begeleiding is ook belangrijk", aldus Leijdekkers. Aanvankelijk voelde de eigenaar C. J. Leijdekkers er niet zoveel voor om de winkel te verbouwen. Toen zijn neef echter te kennen gaf op Texel te willen wonen en werken, zag hij toch de noodzaak om zijn assortiment uit te breiden en de winkel te moderniseren Aan de buitenkant yan Horlogerie Leijdekkers is er weinig veranderd. De pui heeft een nieuw verfje gekregen. De winkelruimte is nu twee keer zo groot. Om ruimte te krijgen voor het brillen- en gehoorapparaten-assorti ment is de oude werkplaats bij de winkel getrokken Er is een nieuwe werkplaats boven de winkel gemaakt en achter de winkel ligt de „behandel kamer". In deze ruimte staat allerlei apparatuur om oogmetingen te verrich ten. Ook staat er een glazenslijper. De winkel is ruim van opzet. In het inte rieur zijn veel lichte tinten verwerkt. Hoofdaannemer was de TEBO, de VEM verzorgde dce electriciteit, de fir ma Zijm nam het loodgietersgedeelte voor zijn rekening, firma Z Graaf deed het schilderwerk en Lunter legde de vloerbedekking. Donderdagavond draait de Film- ganger-serie de film „De Ehe der Maria Braun". Maria is een alleszins fatsoenlijk meisje, dat zich in 1944 in de echt laat verbinden met Hermann Braun. Terwijl het Standesamt in puin wordt gescho ten, tekenen soldaat Hermann en zijn jonge bruid, de huwelijksakte. Eén nacht van liefde kennen zij. Dan ver dwijnt Hermann naar het front. Om nooit meer terug te keren? Maria wei gert dit te geloven en richt haar leven in op zijn terugkeer door zo goed mo gelijk te overleven. Een beetje zwarte handel hier, wat werken voor Ameri kaanse soldaten daar. Ze blijft hangen aan een zwarte sergeant en schenkt hem haar overmatige liefde. Maar Hermann komt terug, juist op het moment dat ze met sergeant Bill naar bed is. In de daaruit voortvloeiei de onenigheid en om zich solidair m'1 Hermann te verklaren, slaat Maria Billjn schedel in. Hermann neemt de schu 9 op zich en verdwijnt voor vele jaren n het gevang. Maria leert een rijke tijdeiari de Nazitijd gevluchte industrieel keln' nen, ontpopt zich tot een geraffineen O' zakenvrouw en weet Amerikaan lx investeringsgelden in de wacht te sl '9' pen. Dit allemaal om Hermann's bet16 te spreiden voor als hij uit gevange <!a schap zal terugkeren. Zo zoetjes ai ml begint men er echter aan te twijfelen tal de in de toekomst geprojekteerde lief0' voor de echtgenoot wel Maria's eni drijfveer is. Niet omdat ze het bed de F' met de industrieel, maar juist omdat 'ai het bed nogal terughoudend deelt. ln- De zwarte sergeant mocht nog pi 'a' fiteren van een liefde die oeverlo 9e was, de industrieel mag hoogstefor proeven als de zakenvrouw geen ld heeft in haar commerciële beslomn ringen. Als Hermann vrij komt geeft hij lar kennen eerst in het buitenland e ler eigen leven te willen opbouwen ah bt rens Maria een tweede maal te verzl ken zijn vrouw te worden. Dus lijken j|> kansen voor het echtpaar om einde het geluk te vinden dat ze in 1944 zo( 'es ten gunstig. Een gasexplosie waaif"6' Maria omkomt doet alles teniet. Een vijftienjarige fietser uit Oldenzaal werd vrijdag op de Ruijslaan in De Koog door een auto geschept toen hij onverwacht van een fietspad uit het bos kwam. De jongen moest met een beenbreuk en een hersenschudding in het Parkzicht-ziekenhuis worden opge nomen. De fiets was total loss. Van de auto werd de voorruit verbrijzeld en raakte het dak beschadigd. De wagen werd bestuurd door een inwoonster van Geldermalsen. Ing. H. Heemskerk uit Asperen houdt dinsdagavond (heden) in hotel „Rebecca" te De Waal voor de Ver eniging voor Vrienden van het Paard een inleiding onder het motto „Welke kwaliteit van paarden, koeien en schapen zoekt men in de jaren 80 in de Europese gemeen schap en daarbuiten?" Zijn praatje is onderdeel van de herfstvergadering van de vereniging. Naast de inleiding van Ing. Heemskerk vermeldt de agenda onder meer nabespreking van het zomerprogramma en be spreking van het winterprogramma. Op zondag 9 november houdt de ver eniging de herfstrit, aanvang 11.00 uur. Traditioneel wordt het een rit met Deze week begint in een aantal Texelse dorpen het interkerkelijke ge- sprekswerk. Het is de bedoeling dit jaar aandacht te besteden van de eerste hoofdstukken van het bijbelboek Gene sis. Een en ander aan de hand van aan de deelnemers uit te reiken praatpapie ren. Deze week staan de volgende avonden op het programma: De Koog; dinsdag 28 oktober, om 20 15 uur in „De Schuilhut". Den Hoorn: donderdag 30 oktober, om 20.15 uur in „Ons Huis". Oudeschild: donderdag 30 oktober, om 20 uur in de Hervormde Pastorie. Cal boerenkool en worst en er is ook 3 puzzel in opgenomen. Het bestuBrt rekent erop dat allen, die kunnen l'm spannen, meedoen. Voor een bepeiluc aantal passagiers zal plaats kunn worden gereserveerd. Opgave is motlc'6 lijk uiterlijk 6 november bij mevrouw "e Bakker-Witte te Den Hoorn, telefose (02226) 464. Fe ïel Geen strafport u9 're' De uitnodiging voor de herfstver! dering hebben de leden ontvange met daaraan gehecht een kaart van PTT met het verzoek strafport voldoen. Want op de uitnodiging een postzegel van 45 cent en dat vi vijf cent te weinig. Het bestuur van V" paardensportvereniging laat de letlvv weten dat deze strafport niet beta 0n' hoeft te worden, omdat van PTT-zi desgevraagd zelf was meegedeeld 1 45 cent aan postzegels voor het betillne fende stuk drukwerk voldoende was. '3 De dader van de joyriding die d< derdag 21 oktober gepleegd werd, opgespoord en aangehouden. Het bl een inwoner uit Groningen van 33 j te zijn die gevonden werd omdat hij leren petje in de total loss gereden ai op had laten liggen. De man had de ai t bij een garage meegenomen. Het vc ar tuig was niet afgesloten en de sleu n zaten nog in het contact. De Gronin verklaarde dat hij de auto niet I 1U(^ willen stelen, maar gewoon een had willen maken. Hij is niet in krcj| bezit van een rijbewijs. Op de Hoe weg raakte hij in een slip en kwam i n de auto in de sloot terecht.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2