Mannenkoor Brengt groot lublleumconcert on zaterdag 8 november Geen subsidie voor Plattelandsvrouwen A6END4 TER GELEGENHEID 10-JARIG BESTAAN „De linkshandige uitzendkracht" -- Raadsvergadering Fietsen gestolen Weekendmenu HAVENRESTAURANT TEXEL Gemeentedag uitgesteld Succesvolle bazaar Vioolconcert in De Koog Oud papier In de sloot Voorlichtingsavond over kavelruil Subsidie-aanvragen vormings- en ontwikkelingswerk ■»a Kemper directeur muziekschool Opbrengst collecte PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 Ter gelegenheid van het tweede lustrum geeft het Texels Christelijk Mannenkoor zaterdagavond 8 november een grote uitvoering in de Hervormde kerk in Den Burg. Het programma wordt een bloemlezing van de meest succesrijke werken die het koor in de afgelopen 10 jaar heeft gebracht. Niet alleen het 65 leden tellende koor zal optreden, maar ook de sopraan-soliste José Donkers uit Alkmaar, alsmede trompet- tiste Betty Bakker uit Oosterend, een Texels koperensemble en organist Krayma. Om alle uitvoerende behoorlijk te kunnen opstellen zal met eigen krach ten een groot podium in de kerk worden gemaakt. Het programma is voor het overgrote deel Nederlandstalig en vermeldt onder meer het Ambro- siaans lofgezang (waarbij het koor wordt begeleid door het koperensemble), werk van Schubert, het Wiegelied van Brahms, Psalm 100 (met trompet en orgel) etc. Ook „Dan zal ik zingen" dat door dirigent A. Kuik zelf is gemaakt en al meer malen met veel succes is gezongen, zal op de jubiluemavond worden ge bracht. Soliste José Donkers zingt twee aria's uit de Messiah van Handel, „An Evening Hymn" van Pu reel en „De ballade van een pop" van Offen bach. „We willen er een hoogstaande avond van maken", vertelde ons diri gent Kuik. „We hopen dat de kerk tot de laatste plaats bezet zal zijn." Dat kon wel eens lukken, want het Texels Christelijk Mannenkoor heeft zich de afgelopen jaren een grote popu lariteit verworven. Dirigent Kuik zou echter graag zien dat het aantal koor- Dinsdag 4 november, aanvang 14.00 uur, vergadert de gemeente raad met als belangrijkste punt be handeling van de begroting 1981. De agenda luidt als volgt: 1. a. Ingekomen stukken. b. Beantwoording vragen. 2. Intrekking voorbereidingsbesluiten „De Lindeboom" 3. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor het jaar 1980. 4. Bespreking van het investeringsplan voor 1981 tot en met 1983. 5. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1981. 6. Vaststelling van de begroting van de sociale dienst voor 1981 7. Vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1981. 8. Vaststelling van de begroting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1981. 9. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1981. 10. Verhoging subsidie aan de V.V.V. Texel. 11. Wijziging van de legesverordening. 12. Wijziging van de verordening op het marktgeld. 13. Wijziging van de verordening op de begraafrechten. 14. Wijziging van de verordening op de reinigingsrechten. 15. Wijziging van de verordening op de hondenbelasting. 16. Wijziging van de verordening op de toeristenbelasting. 17. Wijziging van de verordening op de woonforensenbelasting 18. Wijziging van de verordening op de drank- en horecabelasting. 19. Wijziging van de verordening op het rioolgeld. 20. Wijziging van de verordening op de onroerend goed-belastingen. 21. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1981. leden zich nog wat uitbreidt. Honderd leden is zijn ideaal, want pas bij die sterkte kan de sonore klank worden be reikt, die zo typerend is voor vooraan staande mannenkoren. Er blijkt echter drempelvrees te zijn. Veel mannen zijn bang dat ze niet goed genoeg kunnen zingen, om zich te mogen aansluiten en zien op tegen het „examen" dat ze moeten ondergaan. Dat laatste stelt overigens niet veel voor. De dirigent wil alleen maar weten met wat voor stem hij het te doen heeft. Het komt maar zelden voor dat iemand wordt afgewe zen. Een iets minder goede stem krijgt een meer bescheiden positie in het geheel. Het is niet nodig muziek te kun nen lezen. Het koor repeteert elke vrijdagavond, aanvang 19.30 uur in de Hervormde kerk van De Waal. Wie interesse heeft kan bij zo'n gelegenheid vrijblijvend kijken en luisteren. Vissers Het mannenkoor startte destijds met 35 leden, voor een groot deel vissers. Het initiatief voor het koor was dan ook uit Oosterender visserijkringen voort gekomen. Het was Hans Daalder, die meende dat het mogelijk moest zijn een behoorlijk mannenkoor te vormen. Hij vroeg de heer Kuik het dirigent- schap op zich te nemen. Kuik was ech ter nofal sceptisch en verwachtte niet veel toeloop. „Je komt maar terug als je 35 leden bij elkaar hebt", zei hij, in de vaste veronderstelling dat dit toch niet zou lukken Maar het lukte wel, de volgende dag was het vereiste aantal zangers bij elkaar'. En Küikdie in het verleden al vaker koren had gediri geerd, moest woord houden. Het werd het Oosterender Christelijk Mannen koor, maar later werd de naam veran derd in Texels Christelijk Mannenkoor, omdat het geen louter Oosterender aangelegenheid moest blijven. Er zitten nog vrij veel Oosterenders in (hoewel het aantal vissers naar verhouding sterk Zondag kwamen bij de politie twee meldingen van fietsendiefstal binnen. Een groene herenfiets die niet op slot stond, werd uit de stalling bij de Gereformeerde kerk in Den Burg gesto len. Ook werd zondag aangifte gedaan van een groene damesfiets, die dinsdag bij de stalling van de ZDH-kantine werd gestolen. vrijdag 31 okt. - zondag 2 nov. Heldere groentesoep Texels lamsbout met verse groenten en gebakken aardappelen. Pêche Melba f22,50 per persoon. Reservering gewenst. (02226) 310 is teruggelopen) maar een belangrijk aantal leden is ook van andere plaatsen van Texel afkomstig. Ook het „christe lijk" moet niet al te beperkend worden opgevat. Iedere man die redelijk kan zingen is welkom. Het eigen Texels publiek was al direkt vol lof over de zang. Om te weten wat vaklui ervan vonden, werd twee keer meegedaan aan een concours. Met veel succes, want de eerste keer werd de één na hoogste plaats bereikt en de tweede keer de hoogste plaats. Ook de grammo foonplaat, die het koor heeft laten maken, heeft bijgedragen aan de goede naam. Het heeft nogal wat reacties in de vorm van nieuwe contacten opgele verd. Er liggen uitnodigingen om te komen optreden in Den Oever en in België. Waarschijnlijk zal het koor ook zingen in Duitsland. De gemeentedag, die de Hervorm de gemeente De Koog had vastge steld voor zondag 2 november is ver schoven naar zondag 23 november. De reden van dit uitstel is, dat veel gemeenteleden juist het komende weekend elders verblijven. Dit betekent dat ook de gezinsoogst- dankdienst wordt uitgesteld tot 23 november Zaterdag 22 november kun nen met het oog hierop bloemen en fruit naar De Schuilhut worden gebracht. De kinderen van de Koger zondags school worden aanstaande zondag op de normale tijd, 10 uur, in De Schuil hut verwacht. In de kerkdienst, die om 11 uur begint, zal het avondmaal wor den gevierd. De bazaar, die de vrouwenvereni ging van De Waal op 23 oktober hield, is een groot succes geworden. De totaalopbrengst was f5070,—. Dit bedrag zal worden besteed aan de inrichting van de uit to breiden ker- kekamer van de Waalder kerk. De Waalder vrouwenvereniging be dankt hierbij allen, die aan deze succes volle dag hebben bijgedragen. Er zijn nog enige prijzen blijven lig gen uit de verschillende verlotingen: mokkenrek (geel 210); schilderij (licht geel 1356); kussen (blauw 778); tafel laken (oranje 512); poppen (groen 352); tas (groen 30). Deze prijzen zijn af te halen bij mevr. M. Kooger-Eelman, Hogereind 33, tel. (02220) 4794. Theodora Gemots Zaterdag 8 november geeft de jonge violiste Theodora Geraets een concert in Hotel Prinses Juliana in De Koog. Ze wordt op de piano begeleid door Martijn van der Hoek. Aanvang van het concert 20.15 uur. Kaarten f7,50 (CJP en Pas 65 f5,00) zijn verkrijgbaar op het bureau culturele zaken in het raadhuis en zolang de voorraad strekt 's avonds aan de zaal. Uitgevoerd zullen worden: de sonate voor viool en piano nr. 4 in D gr t van GF Haendel, de sonate voor viool en piano nr. 8 in G gr t van L. van Beethoven, de Havanaise, opus 83 van C. Saint Sains, Introduction et Rondo Capriccioso, opus 28 van C. Saint Sains, Poeme, opus 25 van E. Chausson. Aanvankelijk was het concert gepland op zaterdag 25 oktober 1980, maar een Amerikaanse tournee van de violiste maakte dit on mogelijk. Na veel passen en meten bleef alleen 8 november voor een concert op Texel beschikbaar. Theodora Geraets is slechts 19 jaar en won vorig jaar het Oscar Back-con cours. Onlangs maakte ze haar debuut in de Grote zaal van het Concertgebouw samen met het Amsterdams Philharmo- Op drie plaatsen op Texel wordt za terdag a.s. oud papier opgehaald. Scouting Texel haalt deze keer oud papier, op in de Keespmlaan, Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyckstraat en Molenstraat in Den Burg. Begonnen wordt om 10.00 uur. In De Cocksdorp en omgeving wordt tussen 9.00 en 11.00 uur oud papier opgehaald door leerlingen van de basisschool. In de rest van de Eierlandse polder wordt het oude papier opgehaald tus sen 13.00 en 15.00 uur ten bate van de Strijbosschool. Een ieder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten, zodat het vlot kan worden ingeladen. Een Belgische personenauto raakte vrijdagavond van de weg op de IJsdijk en kwam in de sloot terecht. De bestuurder verklaarde dat hij was verblind door lichten van een tegen ligger en daardoor een verkeerde stuur- manoeuvre had gemaakt. De auto van de 33-jarige Belg kwam op zijn kop in de sloot terecht en is vermoedelijk total loss. Maandag 3 november wordt in Hotel „De Pelikaan" te De Koog een voor lichtingsavond gegeven over Kavelruil. Aanvang 8.00 uur. Mr. Ing. H.C. Vaan drager, medewerker van de Provinciale Directie voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Holland zal spreken over de theoretische mogelijkheden van kavel ruil. Hierbij komen o.a. de wettelijke en subsidiemogelijkheden van kavelruil aan de orde. De heer G. Valkering, vee houder in de Egmonden, zal de prak tische vertaling van kavelruil bespreken. Speciale aandacht bij deze inleiding krijgen de mogelijkheden en moeilijkhe den bij kavelruil. Voor meerdere agra riërs op Texel kan deze avond van belang zijn. Ondanks de ruilverkaveling die er geweest is op Texel wordt door vervreemding van landerijen de verka veling er niet altijd beter op. Vooral voor veehouderijbedrijven is het van groot belang dat de landerijen zo dicht moge lijk bij de bedrijfsgebouwen liggen. Dit om alle gronden met melkkoeien te kunnen laten beweiden zonder dat er met een doorloopmelkwagen gemolken behoeft te worden. Ook oversteek van wegen kan belemmerend zijn voor prac- tische bedrijfsvoering. De subsidiecommissie van de Wel- zijnsstichting voelt niets voor een financiële bijdrage van de Platte landsvrouwen Eierland en Texel in verband met de plaatselijke viering van het vijftigjarig jubileum van de Landelijke Bond. De totale kosten beliepen f886,50. De motivatie van de subsidiecommissie is, dat de subsidieregeling alleen geldt voor plaatselijke jubilea van verenigingen. Toekenning van een incidentele subsidie schept precedenten ten opzichte van andere organisaties. De Vogelvereniging Schagen krijgt, als het aan de subsidiecommissie ligt, ook geen geld. Van 14 tot 21 sep- vember wordt door deze vereniging een regiotentoonstelling gehouden, waaraan ook Texelaars deelnemen. De subsidiecommissie adviseert dat de gemeente Texel hoogstens een prijsje voor de tentoonstelling beschikbaar stelt. Het Eierlandsche Huis zou in verband met de uitgaven voor isolatie van f49.207,18 in principe 25% investerings subsidie kunnen krijgen, maar niet eerder dan in 1981, omdat het krediet- 1980 nu al is overschreden. De te ont vangen rijkssubsidie wil de commissie niet op de gemeentesubsidie in minde ring brengen. Volgens de nieuwe nog vast te stellen subsidieverordening moet dat wel gebeuren. Ook zou aan het dorpshuis De Wielewaal in principe 25% subsidie toegezegd kunnen worden te behoeve van de aanschaf van 70 stoelen en 4 tafels. Daarmee is een bedrag van f4236,20 gemoeid. De subsidie kan ook niet eerder dan in 1981 uitgekeerd worden. Voor de uit breiding van dorpshuis 't Skiltje wordt in 1980 f6250,— toegezegd en 1981 nog eens een zelfde bedrag. De totale kosten van het uitbreiden van 't Skiltje bedragen f90.000,—. Daarvan neemt de Welzijns stichting f50.000,— voor zijn rekening. Van de resterende f40.000,— wordt nog eens 25% gesub sidieerd. Voor het resterende geld zal het bestuur van dorpshuis 't Skiltje een lening afsluiten bij de gemeente. Aan de stichting tot beheer van de Doopsgezinde kerk te Oosterend wordt een lening toegezegd van f6000,— voor het aanbrengen van een verwar ming en een aardgasleiding. De drum band Margaretha Sinclair krijgt een hogere uitwisselingssubsidie in verband met de hogere kosten (verhoging van f554,- naar f791,-). De subsidiecom missie wil bij de gemeente bepleiten het nu ingetrokken krediet voor vereni gingsuitwisselingen van f2500, alsnog te handhaven. De Zweefvliegclub krijgt alsnog de in 1978 toegezegde subsidie van f 177, als bijdrage in de kosten van de aan schaf van een chute die totaal f1995,— kostte. De Sportvereniging Texel krijgt de al in 1978 toegezegde investerings subsidie van 25% van de kosten van de veldverlichting die totaal op f77.325,— werden geraamd. De aquariumver eniging In Aqua Vita krijgt een investe ringssubsidie van 25% in de kosten van de inrichting van een visbeurs die totaal f5160,— bedragen. Het onderwijsto- neel krijgt een subsidie van f268, voor de schoolopvoering van 11 en 12 december. De totale kosten hiervan bedragen f2936,90. De subsidiecommissie stelt tenslotte voor geen gemeentelijke subsidie te geven voor het boekje over Souwtje de Wijn. De subsidie is te laat aangevraagd. Wel wordt de gemeente in overweging gegeven honderd exemplaren aan te schaffen voor representatieve doeleinden. nisch Orkest, een optreden dat zeer lovende recenties ten gevolge had. („Een stralend debuut"). In augustus van dit jaar won ze de eerste prijs van het Aspen Music Festival Vioolconcours in Colorado USA. Aan het Amsterdams Muzieklyceum werd ze opgeleid door Davina van Wely; momenteel studeert ze nog aan de Juillard School of Music in New York. Martijn van den Hoek studeerde aan het Rotterdams Conservatorium en be haalde in 1975 zijn solistendiploma „cum laude". Hem werd de studie voor de prix d'excellence toegekend. Hij stu deerde achtereenvolgens in Moskou, Budapest, Weimar en in New York. In 1978 verwierf hij de Prix d'Excellence, alsmede de Goetheprijs. Hij trad reeds vele malen op, zowel solistisch als met orkest in binnen- en buitenland. In november 1979 onder meer in het t.v.- programma „Jonge mensen op weg naar het concertpodium". Het betreft hier derhalve een concert van klasse, dat mede gerealiseerd kon worden met de Camp Hill werkgemeenschap, die in het Maartenhuis een dependance gaat inrichten. Voor het vormings- en ontwikkelings werk op Texel zijn enkele subsidie-aan vragen ingediend. Voor de cursus ouders op herhaling een bedrag van f1900, 'Er 2ulten twee "cursussen worden gehou.den, één in Den Burg en coëén in Oostefemf," 'bejtfe'-'gericht op beginners. Het cursusgeld voor de 28 deelnemers bedraagt f60, In het totaal kosten de cursussen f3580,—, waarvan het grootste deel opgaat aan 96 docentenuren. Voor de cursus „Opkomen voor jezelf" wordt een subsidie van f2200,— gevraagd. De twaald deelnemers betalen ieder f35, zodat de totale kosten van deze cursus f2620,— bedragen. Tenslotte wordt een subsidie gevraagd voor gespreksavonden voor ouders van peuters. Het gaat hier om twee parallelcursussen in samen werking met de Werkgemeen schap Kindercentra Nederland, georga niseerd door de overkoepeling van peuterspeelzalen. Het thema is: Opvoe ding met als doel het doorbreken van het rollenpatroon. De gevraagde subsi die is f1117,—, de eigen bijdrage van de deelnemers f558, Donderdag 30 oktober: Om 20.15 uur komt in „Ons Huis" ir Den Hoorn de interkerkelijke gespreks- kring bijeen. f» Vrijdag 31 oktober: In „De Zwaan" worden de open Texel se kampioenschappen klaverjassen ge-- houden. •m De expositie van Anneke Witte is van-4> daag voor het laatst te zien in het raad-w huis: van 9.00-12.00 en van 14.00-17.(XF- uur. -11 Zaterdag 1 november: Van 14.00 tot 16.00 uur is de SOS;„, wereldwinkel in „Ons Huis" in Den„. Hoorn. Op drie plaatsen op Texel wordt oud_- papier opgehaald: van 9.00-11.00 uut in De Cocksdorp en omgeving, varv_. 10.00-12.00 uur in de Keesomlaan. Ada-, van Hollandstraat, P. v. Cuyckstraat en„ Molenstraat in Den Burg. Van 13.00- 15.00 uur in de Eierlandse polder. Maandag 3 november: In het raadhuis begint een 14-daagse expositie over produkten uit de derde "1 wereld. Open op werkdagen van 9.00- 12.00 en van 14.00-17.00 uur. 3 de S| hi vr. he ;ve Om 20.00 uur begint in „De Pelikaan" een avond van de Bedrijfsvereniging^ met als sprekers de heren Vaandrager1 en Valkering over allerlei aspecten van kavelruil. ia; Be Dinsdag 4 november ie nho e< hi Om 14.00 uur begint in de raadzaal de-- begrotingsvergadering van dë-'; gemeenteraad. Waarschijnlijk wordt- deze 's avonds (aanvang 19.30 uurF1" 'a' voortgezet. t'.yva Het Overkoepelend orgaan van Vrou wenorganisaties heeft in hotel „Op duin" een open dag met een inleiding over criminaliteit en inbraakpreventie; 's middags iser poppentheater. Aanvang 9.30 uur. lie -.ld on "fel Het bestuur van d§- Wejzijnsstiphtjng heeft woensdagavond besloten de neer^ Bert Kemper per 1 januari 1981 defini-_: tief te benoemen tot directeur van de-, Muziekschool -i es ■i «O da ■f Fri De Nationale collecte voor geesten. Co lijk gehandicapten, gehouden in de: ya week van 13-18 oktober, had op: iel Texel een prachtig eindresultaat, n.l. f5.287,03 (vorig jaar f4.882,63). ,ber Den Burg en omgeving f 1.949,67; De oer Waal en omgeving f258,06; Oosterend ie« f528,63; De Cocksdorp en omg.-nei f318,84; Het Noorden-Eierland f314,70; )0< De Koog f544,90; De Dennen-de Wes- ier ten f276,01; Den Hoorn f329,36; 'r Jilj. Horntje-P.H. Polder-Westergeest njr f230,65;Oudeschild en omg f536,21. Namens de organisatie, det" vereniging van Ouders van Gehandr- capten Texel werd ons verzocht dé "cl1 dank over te brengen aan allen die me' ,ei- dewerking aan de collecte hebben ven' leend. :n) Van vrijdag t/m maandag is Jerry Lewis de persoon waar alles om draait. In de jaren vijftig en zestig was hij een van de grootste kassuccessen, nu is hij terug met de film „Hardly working", Nederlandse titel „De linkshandige uit zendkracht". Het is een weerzin met glans. In de eerste tien minuten treedt Lewis op als clown in een circus, dat echter failliet gaat. Lewis gaat dan op zoek naar ander werk en komt terecht bij een uitzendbureau, waar hij allerlei baantjes krijgt aangeboden. Deze scènes volgen elkaar in een razend tempo op, waarin Lewis voortdurend teruggrijpt op typetjes die hij in zijn vorig werk voor het voetlicht bracht, zoals de onhandige barman, de slemielige pompbediende en een disc- jockey, die er van droomt een hé-man te zijn. Kortom, de domme slappeling Lewis vecht tegen, zo vindt hij, de wreedheden van de wereld. Lewis humor lukt op alle fronten, zodat de bezoeker een heerlijk avondje van lachen tegemoet kan zien. Toegang: alle leeftijden. Een film over de avonturen van Pinocchio is niets nieuws. De Amerika nen, de Russen, de Zweden en de Japanners hebben zo'n film al ge maakt. Maar Pinocchio werd geboren in Italië; hij werd gecreëerd door Carlo Collodi in 1880. Deze tekenfilm werd door de Italianen gemaakt, zij deden er vier jaar over en hielden zich getroui I0' aan het originele verhaal. Pinocchio i naE een marionet, een poppenkast-pop. H l0d wordt uit hout gesneden door Gepett vas en komt tot leven. Pinocchio is een 'an stoute pop, hij wil niet luisteren, i nof eigenwijs, ondeugend en lui; hij beleefD allerlei nare avonturen, maar dank! een lieve fee met blauwe haren brenr hij 't er telkens levend vanaf. Maar aa 'le het einde van het verhaal en de fill icb wordt Pinocchio een aardige, behul( '10ï zame, ijverige pop en als beloning voi ,a3 zijn goedheid verandert de lieve fe 'art hem in een echte jongen. Pinocchio is te zien in het zondaj matinee voor alle leeftijden. üar

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2