College geeft meer om landschap dan economie Papierwirwar bedreigt onze democratie ATE RIENSTRA (CDA) IN ALGEMENE BESCHOUWING: Daan Schilling (Texels Belang) in algemene beschouwing Wijncursus Raadsvergadering Schietoefeningen Geslaagd voor ruiterbewijs C. Huisman won viswedstrijd _v- PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 Daan SchillinglTexels Belang) uitte vanmiddag in zijn algemene beschouwing kritiek op het col- legebeleid. Zijn fractie heeft de indruk dat het college vaak meer openstaat voor zaken die met het karakteristieke van Texel te ma ken hebben dan zaken die nodig zijn voor een doelmatig en eco nomisch functioneren van het bedrijfsleven. Ook is Texels Be lang van mening dat zaken in het college vaak te traag worden af gehandeld. Volgens Schilling moet het college ook waakzaam zijn in verband met aanwijzing van Texel tot Nationaal Landschaps park "CRM heeft de blik nog steeds begerig op Texel", zo zei hij. Texels Belang wil verder dat het college onderzoekt of er geen subsidie uit Den Haag kan komen voor het bevorderen van het binnenlands toerisme. Ook zei Schilling dat haast gemaakt moet worden met het aanplanten van het Krimbos. Hierover moet met Staats bosbeheer worden gepraat en mogelijk kan het aanplanten werkgelegenheid opleveren. Eind vorig jaar en begin dit jaar zijn de raadsleden in de gelegenheid geweest om vergaderingen van B en W bij te wonen. Schilling noemde dit een goede zaak, die voor herhaling vatbaar is. Dubbeldekker Ondanks alle andersluidende verhalen (niet snel inzetbaar, problemen bij storm het personeel kan er niet mee omgaan) doet de nieuwe boot het prima, zo constateerde Schilling. De dubbeldek ker kan een goede bijdrage leveren aan verkorting van de wachttijden. „Het is daarom een grof schandaal dat er geen vordering zit in het aanpassen van de fuiken". Schilling drong er namens zijn fractie op aan dat het college alle moge- lijke invloed aanwendt om te bereiken dat de fuikhavens worden verbouwd, zodat de volle capaciteit van de dubbel dekker benut kan worden. Schilling constateerde dat de ge meente met de belastingverhogingen nergens het boekje (maximaal 5 pro cent) te buiten gaat. Wel vond hij dat men op dit punt de vinger aan de pols moest houden omdat het besteedbaar inkomen in Nederland terugloopt. Ook op Texel zit men met een stijgende werkloosheid en stijgende energiekos ten. "Wij vinden dat ook wij als gemeenteraad, al zijn we dan de laagste bestuurslaag er ons goed van bewust moeten zijn dat ook met onze gemeen telijke belasting de mensen met de laag ste inkomens het hardst aangepakt worden", aldus Schilling. Hij vond dat de gemeente zelf meer moet bezuini gen. „Op de begroting vinden we zo weinig punten waarbij u dit probeert" zo sprak hij. Schilling zei dat er wel op het wegenonderhoud bezuinigd werd, evenals vorig jaar. Hij was echter bang dat dit bezuinigen uiteindelijk achter- Daan Schilling stallig onderhoud betekent. Spreker vond het vreemd dat er geen geld voor een aula (rouwkamers) in het investe ringsplan is opgenomen. Toeristenbelasting Texels Belang heeft op zichzelf geen bezwaar tegen verhoging van toeristen belasting, maar vraagt zich af of het college zichzelf hiermee niet in verle genheid brengt omdat vorig jaar is aan gekondigd dat verhoging achterwege zou blijven. "Wij weten niet goed wat we hiermee aanmoeten". Het college zal de meerdere inkomsten uit de toe ristenbelasting gebruiken om de WV een extra subsidie van f 92.600,— te geven. Schilling zei dat niemand het nut van een goed functionerende WV zal betwijfelen. Waar men wel over van mening kan verschillen is wie deze WV moet financieren: de plaatselijke bevol king, degenen die de VW in het leven hebben geroepen of de toeristen zelf. Het college heeft kennelijk voor het laatste gekozen. Schilling twijfelde ove rigens wel of het VW-kantoor in het centrum van Den Burg wel op de juiste plaats staat. Het is volgens hem moeilijk te vinden en slecht bereikbaar per auto. De WV heeft op de bestaande plaats ingrijpende verbouwingsplannen. Als die worden uitgevoerd kan moeilijk nog naar een betere plaats worden uitge keken. Welzijn Schilling had geconstateerd dat in de gemeentebegroting steeds meer geld wordt uitgetrokken voor welzijnsvoor zieningen. "Pas op dat u waar voor uw geld krijgt", zo waarschuwde hij. Hij noemde daarbij de bouw van de mu ziekschool en het Mensen zonder werk project. Wat het laatste betreft zag Schilling gunstige ontwikkelingen en hij hoopte dan ook dat de gemeenteraad in mei volgend jaar volmondig 'ja' tegen het MZW-werk kan zeggen. Schilling hoopte dat hotel De Linde- ondernemers-aktiviteiten Met het wijndrinken in Nederland is het raar gesteld. Enerzijds is er een grote groep wier kennis van wijn niet verder gaat dan dat je rood, wit en rosé hebt, en dat je er soms hoofdpijn van krijgt. Anderzijds is er een kleine snobistische elite die alles van wijn meent te weten en geroutineerd over goede en slechte jaren praat. Het mag daarom een goed initiatief heten dat slijterij Kooyman twee wijnproefavonden heeft georga niseerd waarin zonder franje enkele fun damentele feiten over wijn duidelijk werden. Op de eerste avond werden alleen witte wijnen gekeurd. Van heel droog ging men naar heel zoet en hier werd door de ongeveer 12 deelnemers al een opmerkelijke ontdekking gedaan. Dure wijn met een klinkende naam hoeft niet per definitie beter te zijn dan een goedkope wijn met een niet zo beroem de naam. Op die eerste avond in de Schakel kwam een eenvoudige Sauvig- non Touraine uit het Loire gebied stuk ken beter uit de bus dan een witte Bour gogne die twee keer zoveel kost. De be roemde naam is genoeg om voor deze laatste wijn een flinke prijs te vragen. Het bewustmaken van de wijnconsu ment om niet alles wat uit Frankrijk komt voor zoete koek te slikken was in feite het basisgegeven van deze avon den. Op de tweede avond werden diverse rode wijnen gekeurd. In het totaal negen flessen wijn, van heel eenvoudig tot vrij kostbaar, werden opengetrokken. Het keuren ontaarde overigens niet in een Jan van Asse/t boom-Texel nu spoedig in de steigers zal staan. Tot dusver is het een slepende zaak geweest. "Is dit nu een staaltje van onmacht of onwil in onze samenle ving?", zo besloot hij zijn beschouwing. Verbolgen Jan van Asselt van Texels Belang hield ook een algemene beschouwing. En ook Van Asselt drong, in fellere bewoordingen dan Schilling, aan op be zuinigingen binnen het gemeente appa raat. "Een voorzichtig financieel beleid is dringend gewenst, vooral door de overheid die het goede voorbeeld moet geven" zo zei hij. Van Asselt was verbolgen over het feit dat de gemeente de maximale belastingverhoging van vijf procent neemt. "Nergens wordt door het college de buikriem zelf aange haald" aldus de spreker. Hij drong er bij het college op aan om de begrotings behandeling voor 1981 uit te stellen. "Lang niet alle gemeenten zijn al met de begroting voor 1981 bezig. De meesten doen het later om de begroting aan te passen aan de achteruithollende eco nomie" zo sprak Van Asselt. Het Texels Belang-raadslid ergerde zich aan het volgens hem onvolledig publiceren van de bouwvergunningen. Het lijkt beter om, in het belang van de openheid, alle bouwvergunningen met datum van toestemming te publiceren. Daarbij moet dan vermeld worden dat er via de AROB bezwaar tegen verlening van de vergunning kan worden ge maakt. Onderhands Van Asselt maakte in zijn algemene beschouwing wederom bezwaar tegen het onderhands verkopen van gemeen telijke eigendommen. Dit zou door middel van openbare inschrijving moe ten gebeuren. Texels Belang vindt het een verkeerde werkwijze voor een be stuur dat met gemeenschapsgeld werkt. Ditzelfde geldt voor onderhands aanbe steden van bouwwerken. Van Asselt gaf als voorbeeld de muziekschool die bij openbare aanbesteding niet volgens de begroting van de architect gebouwd kon worden. Nu is er onderhands een goedkopere aannemer gevonden. "Wel ke garantie geeft deze aannemer bij gebreken aan de muziekschool. Goed en goedkoop gaan vrijwel nooit samen" aldus Van Asselt. Het raadslid was ook niet gelukkig met het compromis voor dakhellingen en goothoogtes dat de ge meente en Gedeputeerde Staten zijn overeen gekomen. "Dit compromis geeft extra druk op de bijdragerege lingspot, omdat in de Prins Hendrik polder nu ook de bijdrageregeling van toepassing is. Hier moet G.S. het ge meentelijk aandeel in de bijdragerege ling gaan betalen" zo zei Van Asselt. Paviljoens Van Asselt drong verder nog aan op een verschil in pachttarief voor verschil lende strandpaviljoens, omdat hierbij de drukte en ligging van de één gunstiger is dan van de ander. Ook vroeg hij zich af of er in het artikel 11 gebied aan de Beatrixlaan niet beter woningen voor alleenstaanden gebouwd kunnen wor den, omdat daar volgens Van Asselt op dit moment het meeste behoefte is. Van Asselt was niet erg te spreken over het huisvestingsbeleid van het college. Hij noemde het slopen van de woningen bij Bosch en Zee en Californië en het vrijgeven van woningen boven winkel bedrijven in Den Burg een 'slordig' beleid. Verder vroeg het Texels Belang- raadslid of er spoedig informatie kan komen over de RST werkzaamheden in het artikel 11 gebied bij De Koog. "Wij zijn benieuwd naar de financiële haal baarheid" aldus Van Asselt. Dinsdagavond 11 november komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt alsvolgt: 1. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raadsvragen. 2. Definitieve beslissing aansluiting re gionale brandweer- en ambulancedienst. 3. Nemen voorbereidingsbesluiten: a. bouwplan J. G. Beerling, Brouwer straat 3, Den Burg. b. bouwplan TESO, rijwielstalling, 't Horntje. 4. a. Behandeling evaluatierapport vor- mings- en ontwikkelingswerk 1979/1980 b. Programma-activiteiten 1980/1981 c. Behandeling subsidieverzoeken vormings- en ontwikkelingswerk 1980/ 1981. 5. Vaststelling van de werkelijke uitga ven yan het openbaar gewoon lager onderwijs over het jaar 1979. 6. Vaststelling van de werkelijke uitga ven van het buitengewoon lager onder wijs over het jaar 1979. 7. Vaststelling van de bedragen der ge meentelijke vergoedingen voor het bij zonder gewoon lager onderwijs. 8. Verzoek van het bestuur van de Ver eniging voor Christelijk Volksonderwijs te Texel om medewerking ex. artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 ten behoeve van de aanschaf van meubilair voor de CVO-basisschool te Den Burg. 9. Verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonder- wijste Texel om medewerking ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 voor het treffen van diverse voorzieningen. 10. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1981 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten aangegane rekening- courantovereenkomst. 11. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1981 op grond van de met de Coöperatieve Raiffeisen-Boe- renleenbank Texel W.A. aangegane rekening-courantovereenkomst. 12. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1981 op grond van de met de Amsterdam/Rotterdam Bank N.V. aangegane rekening-courant-over eenkomst. 13. Verhoging rekening-courant-krediet Recreatiestichting Texel. Op 5 november wordt er geschoten vanaf de Breezanddijk van 10.00 tot 19.00 uur met 120 mm geschut. Op 6 november vinden er ook schietoefenin gen plaats maar dan van 10.00 tot 17.00 uur. 14. Verlening rekening-courant-krediet aan de N.V. Luchtvaartterrein Texel. 15. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1981. 16. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1978. 17. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1979. 18. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor het jaar 1980. 19. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1980. 20. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1981. Zaterdag werd op manege Elzenhof, door twee examinatoren, die aangewe zen waren door de Federatie van Neder landse Rijscholen en de Landelijke Rui- terunie, het praktische en theoretische examen voor het ruiterbewijs afgeno- - men, waarvoor de volgende leerlingen - van instructrice Jenny Kikkert slaagden: Eveline van Arnhem, Marjon Hooger- heide, Annemieke van IJsseldijk, Annet Keijser, Nanning Kikkert, Edith Koot, Sascha de Kruiff, Anoek Lasthuizen, Janet van Lingen, Jan-Willem Munnik- huizen, Ellen Pieterse, Stella Veenstra, Marieke van de Vis, Linda Vosjan, Patricia de Vries, Janet Welbie en Frouke de Weijer. Het ruiterbewijs is twee jaar geldig, waarna het bewijs weer moet worden verlengd. Vele ou ders en familieleden waren geïnteres seerde toeschouwers bij de praktische proeven en het uitreiken van de be oordelingslijsten. De zondag gehouden viswedstrrijd bij 't Horntje is gewonnen door C. Huisman met 434 cm vis. Tweede werd M. van der Zwaag met 161 cm en derde P. Verhagen met 153 cm. Bij de jeugd ging Rene Eelman met de eerste prijs strijken (127 cm vis). Tweede werd Ben Eelman en derde Cor Eelman met 32 cm. Dit was de laatste laatste wedstrijd van het zomerseizoen. Het bestuur van de hengelsportvereniging Texel herin nerde de leden aan de feestavond op 7 november in Café De Zwaan waar ook de prijsuitreiking wordt gehouden van de afgelopen zomerserie. Aanvang 20.00 uur. Zondag 16 november is de eerste wedstrijd van de winterserie. Deze wedstrijd wordt gehouden bij de Schans aanvang 8.30'uur. alcoholische slemp partij. Wie wilde en dat waren er velen, konden de gekeurde wijn weer uitspuwen in daarvoor be stemde bakjes. Naast het leren proeven van wijn, vertelde Jaap Dekker het no dige over de materie. Wijn die een paarsachtige kleur heeft, is vaak erg jong. Wordt die kleur lichter, tot bruin achtig toe, dan heeft men te maken met een oude wijn. In het proces dat wijn nodig heeft om te rijpen worden de kleurstoffen die in druiven zitten lang zaam afgebroken. Dekker vertelde ver der het één en ander over de beste kur- ketrekker die men kan gebruiken, de ziel van de fles die dient om het bezinksel op te vangen en de lengte van de kurk. Deze kurklengte is vaak bepalend voor de kwaliteit van de wijn. Lange kurken zitten op kwalitatief zeer goede wijnen die lang bewaard kunnen en moeten worden. Schimmel en kristallen op de kurk zijn uitstekend: een teken dat de wijn leeft. Aardig was dat een fles L'ameilland door de aanwezigen zeer hoog aangeslagen werd. Deze wijn wordt op een traditionele manier ge maakt. In een kuip kneust men de com plete druiven, waarbij in het hierna op gang komende gistingsproces de tem peratuur zeer hoog oploopt. Minder waardering oogstte een bordeau uit de streek St. Emillion van 1976. Een uit stekende wijn, maar nog veel te jong om te drinken. „Een voorbeeld van kinder moord", concludeerde Dekker derhalve. De wijncursisten gingen met behoorlijk wat kennis over wijn naar huis. Jaap Dekker is voornemens door te gaan met cursussen op het gebied van wijn schenken en drinken. Geïnteresseerden kunnen bellen naar Kooymans Slijterij, Witte Kruislaan 7, Den Burg, tel. 02Ü220 - 2003. Op de vanmiddag gehouden begrotingsvergadering ging CDA fractievoorzitter A. Rienstra, in zijn algemene beschouwing, in op het functioneren van de de mocratie. Rienstra noemde een aantal zaken die een bedreiging kunnen vormen voor het goed functioneren van inspraak en democratie.,,De samenleving is zo ingewikkeld geworden dat men in de politiek wel gebruik moet maken van deskundigen. Als raadslid vraag je je echter af of elk advies van deskundigen wel objectief is, het zijn ook mensen met een eigen zienswijze en geen computers. Ook vraag je je wel eens af waarom adviezen in een bepaalde vaktaal, met voor buitenstaanders onbegrijpelijke woorden geschreven moet wor den. En waarom er zulke dikke rapporten en nota's gemaakt worden, zodat men tijd en ener gie tekort komt om alles door te worstelen?" zo verzuchtte Rien stra. De CDA-fractievoorzitter ging ook in op de inspraak van de bevolking. Hij acht de betrokkenheid van de bevolking bij de politiek uitermate belangrijk. Hij dacht dat de inspraak ook bedoeld was om deze betrokkenheid te versterken. Rienstra noemde een aantal oorzaken die de betrokkenheid bij inspraak in de weg kunnen staan. "Er wordt vaak teveel papier gebruikt, dat dus onvol doende gelezen wordt, de besluitvor ming neemt ontzettend veel tijd in beslag een snellere besluitvorming is niet mogeljk, een beperkte groep men sen doet mee aan inspraak en is ge- interesseerd, maar verwoorden zij de mening van de burger en de zwijgende meerderheid? Veel pogingen tot in spraak lopen vast door het handig manipuleren van bestuurders", aldus de CDA-man. Rienstra zei dat de CDA- fractie streeft naar een zo goed moge lijke en duideijke besluitvorming en wilde dat daarom op deze zaken gelet moet worden. Rienstra sprak zijn zorg uit over de economische toestand op Texel. De CDA-fractie denkt dat door het EEG- prijsbeleid de agrarische sector een moeilijke tijd tegemoet gaat. Daarbij verwacht het CDA dat vooral voor de schapenteelt op Texel deze klap hard aan zal komen. De onlangs gestarte actie om het Texels lamsvlees als spe cialiteit via bepaalde kanalen af te zetten om zodoende een hogere vleesprijs te maken, vindt het CDA een initiatief in de goede richting. Wel vraagt men zich af of dat voldoende is. "Het zou voor de schapenhouders 'misschien de moeite waard zijn om te onderzoeken of er ook een schaap gefokt kan worden met een hogere melkproduktie, die weer benut zou kunnen worden voor het maken van schapenkaas. Volgens het CDA liggen hier mogelijkheden om het houden van schapen voor de boer in de toekomst financieel mogelijk te maken". Het CDA ziet voor de bouwwerkloosheid en de toenemende woningnood weinig oplos singen, omdat de gemeente in deze niet zoveel zeggenschap heeft. "Hoewel wij ervan overtuigd zijn dat dit probleem de bijzondere aandacht van het college heeft, willen wij nogmaals benadrukken: doe wat in uw vermogen ligt. Probeer ook zo snel mogelijk in te spelen op door rijk en provincie aangeboden stimule ringsmiddelen en maak deze bij belang hebbenden bekend". Pontweg De CDA-fractie is ontstemd over het feit dat de verkeersvoorzieningen aan de Pontweg zijn verschoven naar de be groting van 1982. Twee jaar geleden heeft de CDA-fractie op de begrotings vergadering een motie ingetrokken, waarin om deze voorzieningen was ge vraagd. De motie werd ingeslikt omdat het college de toezegging deed dat de voorzieningen in 1980 gerealiseerd zou den worden. Er moest echter eerst nog onderzoek verricht worden. "In 1979 werd duidelijk dat de plannen niet rond waren zodat de verkeersvoorzieningen aan de Pontweg niet op de investerings lijst voor 1980 voorkwamen. Begin dit jaar is alles weer uitvoerig in een commissievergadering aan de orde ge weest waarbij het de fractie opviel dat van werkelijke vorderingen van de plan nen niet veel terecht was gekomen. Wel was de lijst van alles wat nog onder zocht moest worden flink uitgebreid". Ate Rienstra Rienstra zei dat het CDA weinig be hoefte heeft aan uitgebreide onder zoeken. Men wil tot echte plannen komen. "Wij vragen ons af: wat voor waarde hecht u aan wat de Raad wil en wij vragen ons ook af wat voor waarde wij aan een collegetoezegging moeten hechten. Wij zullen ons ernstig beraden over wat onze houding en onze voor stellen in de komende raadsvergade ringen zijn". Rienstra vroeg of de Waalderstraat en de Kogerstraat vanaf de kruisingen met de Burgerhoutstraat toch niet voor gemotoriseerd verkeer afgesloten kun nen worden. In het verleden was het college daar niet voor, maar volgens het CDA verandert er nu het een en ander, omdat er op de hoek Waalderstraat- Wilhelminalaan een supermarkt komt en een voetpad Waalderstraat-Wilhelmina- laan is gepland. Rienstra zei ook dat alle kruisingen tussen wegen en fietspaden bekeken moeten worden om te zien of door het plaatsen van borden of door reconstructie een veiliger situatie kan worden verkregen. Kleine kernen "Wij menen dat in de buitendorpen ook gebouwd moet kunnen worden. Wij willen dan ook dat bij elke kern het bestemmingsplan zo aangepast wordt dat woningbouw mogelijk is", aldus de fractievoorzitter. Over de woningnood zei Rienstra dat het de fractie was op gevallen dat sommige woningen soms heel lang leeg staan. "Zolang de wo ningnood groot is moet deze leegstand zo kort mogelijk zijn. Welke middelen heeft het college om deze leegstand te beperken?" zo vroeg Rienstra. Het CDA is niet tevreden over het park achter het raadhuis. Het vervult niet de funktie die het zou moeten en kunnen vervullen, namelijk een gezellige ontmoetingsplaats in Den Burg. Rien-3 stra vroeg of een herinrichtingsplan van ingrijpende aard het park niet die gezel- - ligheidsfunctie zou kunnen geven. "Gelden uit het fonds stadsverfraaiing zouden daaraan goed besteed zijn" aldus Rienstra. Spreker ging ook in op het schoon houden van Texel. "Hoewel de gemeen te door straatreiniging toch wel veel be reikt en ook de verstrekkers van een warme hap zich met het opruimen van afval bezig houden, zou er toch wat verbeterd kunnen worden. Er blijft voor al in het weekend veel papierafval achter. Rienstra sprak ook over de vervuiling door hondepoep op de stoep. Volgens het CDA zijn er veel honde eigenaars die de hond niet 'straatzin- delijk' maken. Een ander soort vervuiling is het vernielen van natuur, verkeers borden etc. "Deze vorm van baldadig heid kan ons inziens niet alleen en uit-, sluitend op rekening van recreanten, worden geboekt": In augustus heeft de raad geld be schikbaar gesteld voor het aantrekken van twee extra ambtenaren. Volgens het CDA is dit toch wel een vrij grote ingreep geweest waardoor er in de be groting van 1981 niet zo veel meer te verdelen is. Het aantrekken van extra mankracht op het raadhuis in de toe komst is, volgens het CDA, niet meer mogelijk. "Mochten er achterstand in het werk optreden, dan zal dat door re organisatie opgelost moeten worden".

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2