Bevolking betaalt genoeg aan het toerisme" ONROEREND GOED-BELASTING IS GEEN FINANCIERINGSRRON VOOR TEKORTEN Gevangenisstraf voor rijden tijdens ontzegging Algemene beschouwing van het Pakt Gr oen-Zwart Ki. Barendregt (VVD) in algemene beschouwing 99 Profiteren Zenders verbeurd verklaard TEXELAARS DE BALIE Vonnis meervoudige kamer DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT "Het bezwaar dat de onder nemers van toeristische bedrijven maken tegen het dubbeltje toe ristenbelastingverhoging acht het Pakt niet terecht. Als er angst is dat er door dit dubbeltje extra, minder toeristen zullen komen dan delen wij die angst niet. Als de verhoging afgekeurd wordt door de ondernemer dan zal deze zelf de extra VVV-subsidie moeten gaan betalen", zo zei vanmiddag de heer S. de Waard namens de Pakt-fractie in zijn algemene be schouwing. Volgens De Waard is een derde van de Texelse be volking direct of indirect betrok ken bij het toerisme. Per inwoner wordt f 151aan het toerisme bijgedragen. Het Pakt vindt het niet gewenst dat de gehele be volking nog meer belast wordt voor het toerisme. "De grens is bereikt, zoniet over schreden". Volgens het Pakt moet niet de hele Texelse bevolking voor de sub sidieverhoging opdraaien, maar alleen de toerist of de mensen die voordeel hebben van het toerisme. "De verhoging van de toeristenbelasting is niet om de algemene middelen te ver sterken, maar ligt in het feit dat het toeristische bedrijfsleven via de VW meer geld van de gemeente vraagt voor versterking van de propaganda voor Texel en verbetering van de service voor de toerist, dit alles ten gunste van de bedrijven verbonden met het toerisme", zo sprak De Waard. Het Pakt verwacht overigens geen toeristische groei meer en ook zal het bedrag dat de toerist op Texel besteedt minder worden. "Men Iedere Texelaar profiteert van het toerisme", schreven wij in het Groen zwart in de vorige krant. Dat leidde tot enkele telefoontjes van mensen die het daar helemaal niet mee eens waren. Leg mij maar eens uit welk profijt ik heb van de toeristen, zei een agrariër die overi gens veronderstelde dat wij het anders bedoelden dan we het schreven. Maar we bedoelen het precies zoals het er stond: iedereen op Texel profiteert op de een of andere manier van de aanwezigheid van recreanten, ai is het voordeel voor lang niet iedereen even groot en staan tegenover de voordelen ook nadelen. Het behoeft geen betoog dat hoteliers, kampeerexploitanten en bungalowverhuurders profijt hebben. Ook het feit dat de meeste winkels hun inkomsten voor een groter of kleiner deel aan het toerisme hebben te danken mag ais bekend worden verondersteld. Wat blijkbaar niet wordt ingezien is het enorme indirekte effekt van de recreatie op de hele eilandeconomie. Tal van bedrijven, ook de ondernemingen die in de eerste plaats voor de eigen inwoners zijn bedoeld, zouden geen bestaans mogelijkheid hebben als er geen toeris ten waren. Niet alleen ontvangen ze toeristen als klant, maar tot de klanten horen ook de Texelaars die zelf hun inkomen geheel of gedeeltelijk aan het toerisme danken. Het grijpt allemaal in elkaar. Een onderwijzer of ambtenaar voelt zich waarschijnlijk geen belang hebbende bij het toerisme. Maar zonder toerisme zou het aantal inwoners van Texel lang zo groot niet kunnen zijn dan thans het geval is en zou bij gebrek aan leerlingen menige schooi moeten ver dwijnen. Ook het grootste deel van ons ambtenarenapparaat heeft een taak die direct of indirect verband houdt met de recreatie. Wie er even over doordenkt heeft steeds meer moeite om mensen te ontdekken die helemaal geen belang hebben bij recreatie. En die boer dan? Of de NlOZ-bioloog? Of die WAO-er? Ook zij hebben profijt al is dat niet ge makkelijk in geld uit te drukken. Want ook zij en hun gezinnen maken gebruik van scholen, winkels en openbare voor zieningen die er zonder toerisme niet zouden zijn. Samenvattend zou je kun nen zeggen dat het toerisme door zijn arbeidsintensieve voorlopig niet door automatisering bedreigdei) karakter, zo veel mensen directe en indirecte be staansmogelijkheden geeft, dat het als een van de belangrijkste motoren van het plaatselijke economische gebeuren kan worden beschouwd. Alles moet worden gedaan om de concurrenriepo- sitie daarvan veilig te stellen en te ver sterken. Het toerisme is dan een bron van welvaart en bij een goed over heidsbeleid ook een bron van welzijn. Het is een kip met gouden eieren die we tiet moeten slachten of plukken maar moeten voeren, met z'n allen. moet daarom erg voorzichtig zijn met uitbreiding van accommodatie en vooral met duurdere ontspanningsmogelijkhe den", aldus de Pakt-man. De Waard wilde daarom dat de RST het plan voor 144 appartementen bij De Koog uitstelt. De bouw van deze appartementen kon weieens een sof worden wegens de overcapaciteit, waarschijnlijk ten koste van een paar andere exploitanten die dan met leegstand in hun bedrijf zouden zitten" zo sprak De Waard. Volgens het Pakt is de tijd gekomen voor de toeris tenindustrie om pas op de plaats te maken. "De tijd van schep op en haal meer is voorlopig voorbij. Het toeristisch bedrijfsleven moet daarbij bedenken dat verbetering voor elke inwoner ons pa rool is en het zal nu uitgesloten zijn dat meer toeristische kosten op de gemeen te afgewenteld worden". Aardgas De heer De Waard herhaalde zijn voorstel om geld los te krijgen voor het aansluiten van panden in de zogenaam de 'onrendabele gebieden' op het aard- gasnet. De gemeente heeft de verplich te 2800 aansluitingen gehaald. Nieuw aangeslotenen hoeven geen baatbelas ting meer te betalen. Het Pakt vindt het beter om van hen toch de baatbelasting te incasseren en dit geld te gebruiken- voor het aansluiten van panden in de onrendabele gebieden. Dit zou ook moeten gebeuren met de f 30, extra vastrecht. Hier is echter wel mede werking van het gasbedrijf Texel voor nodig. „Destijds heeft de directeur van De Liefde gezegd dat het vastrecht er afging als het kon. Helaas heeft de gemeente Texel deze toezegging niet in het contract vastgelegd. De gemeente heeft, volgens het Pakt, in het verleden met het aansluitingentekort genoeg aan het gasbedrijf betaald, daarom kan de extra vastrecht heffing, nu de 2800 aan sluitingen zijn gehaald beter worden gebruikt voor het mogelijk maken van nieuwe aansluitingen. De Waard zei dat gasbedrijven in Nederland voor negentig procent direct of indirect eigendom van gemeenten zijn. Volgens hem houdt de overheid er bij het vaststellen van de gasprijs rekening mee dat deze gasbe drijven overwinst kunneh waardig behandelen vanbejaarden in deze maatschappij. "In deze zakelijke prestatie maatschappij zijn de bejaarden niet belangrijk. Als u echter de gelijk waardigheid van de oudere mens be vordert, dan bent u tevens bezig met uw eigen toekomst en die van anderen" aldus S. de Waard. Toekomst Ook het Pakt ziet de toekomst van de gemeentebegrotingen niet optimistisch. De gemeente is voor 95 procent af hankelijk van rijksgeld maar de gemeen ten moeten in de toekomst wel meer bezuinigen dan het rijk. „De groei van de rijksbegroting bedraagt 254 procent en de groei van het gemeentefonds 1 54 procent. Het rijk gunt zichzelf veel meer ruimte, aldus De Waard. De Pakt-fractie is van mening dat door de economische teruggang bezuinigd moet worden, zo dat de gemeente financiëel het hoofd boven water kan houden. De Texelaar A. M. werd in Wierin- gerwerf aangehouden, toen hij in zijn auto reed waarin twee zend- en ont- vanginrichtingen waren aangebracht. Bij zijn aanhouding meldde hij dat de apparatuur aan een vriend toebehoorde. De waarde van de zend- en ontvang- inrichtingen bedraagt ongeveer vierhon derd gulden per stuk. Officier Jansen zei verbeurdverklaring van de appara tuur als hoofdstraf te willen eisen. Met de nieuwe wet omtrent de MARC zend machtiging zou de in beslag genomen apparatuur ook niet gelegaliseerd kun nen worden. Omdat de apparatuur niet van M. zelf was, maar toebehoorde aan een vriend eiste de officier geen boete. Hij ging er vanuit dat de betreffende vriend op M. verhaal zal halen om de waarde van de in beslag genomen apparatuur terug te krijgen. Rechter Otterspoor vonniste conform de eis. Sieme de Waard "Zo kregen de gemeenten in de Kop van Noordholland dit jaar f 87,— per aan sluiting als winstuitkering van het gas bedrijf" zei De Waard. "Maar ik heb begrepen dat het gasbedrijf Texel niet wil onderhandelen over eventuele over name van het gasbedrijf door de ge meente Texel". De Pakt-vertegenwoordiger was van mening dat als het gasbedrijf niet wil meewerken de bevolking maar tot aktie moet overgaan. "Er kan aan de minister van Economische Zaken bij de verho ging van de gasprijs gevraagd worden of het nog geheven extra vastrecht voor Texel wel gerechtvaardigd is", aldus De Waard. Dienstencentrum negen van de tien gevallen vloeit deze overwinst dan naar de gemeentekas. Het Pakt is blij dat in het investe ringsplan voor 1981 een bedrag van f 50.000,— is opgenomen als de voor bereiding voor de bouw van een nieuw dienstencentrum voor bejaarden. "De Hollebol" aan de- Burgwal is een nood- maken. Irë- gfebouw' met- gebreken Volgens De Waard voorziet de Hollebol duidelijk in een behoefte en draagt bij tot het vol- Wanneer je in een periode waarin je de rijbevoegdheid is ontzegd toch ach ter het stuur kruipt en bij aanhouding door de politie zegt dat je dacht dat de periode van ontzegging al voorbij was, dan is dat een weinig steekhoudende argument. Wanneer je echter nauwe lijks veertien dagen later voor hetzelfde feit wordt aangehouden en met een gelijk verhaal op de proppen komt. wordt je geloofwaardigheid wel erg aangetast. Voor rijden tijdens een ont zegging van de rijbevoegdheid stond de Texelaar R. V. vrijdagmiddag terecht tijdens de extra zitting van de politie rechter in Den Helder. V. was in de periode van 20 mei 1979 tot 20 mei 1980 een ontzegging opgelegd door een kantonrechter in het arrondissement Utrecht. Op 15 april zag de Texelse politie hem schrikachtig van de Naal- rand plotseling de weg oprijden. Bij aanhouding kon hij geen rijbewijs tonen. „Dat heb ik in een tasje laten zitten dat een ander nu bij zich heeft", verklaarde hij. Het navorsen van het opsporings register leerde de politie echter dat het rijbewijs was ingenomen. „Gemeenten zullen in de toekomst stellig worden geconfronteerd met nog minder inkomsten van het rijk. De oplossing van dit probleem moet niet in de eerste plaats gezocht worden in het aanboren van potentiële financieringsbronnen, zoals de Onroerend Goed belasting. We zullen zelf moeten bezuinigen en daarbij bepaalde sectoren kritisch volgen. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de Welzijnssector en de plantsoenendienst". Dat zei KI. Barendregt (VVD) van middag in zijn algemene beschouwing tijdens de begrotingsvergadering. Ba rendregt sprak zijn waardering uit over het feit dat de begroting voor 1981 we derom sluitend is. Het overschot op die begroting wordt echter steeds kleiner. Volgens de VVD-er wordt de roep dat de overheid een te groot beslag legt op het (niet meer groeiende) nationaal in komen steeds sterker. Daarom zal de gemeente eerst de hand in eigen boe zem moeten steken en niet teveel oplossingen moeten zoeken in belas tingverhogingen. Barendregt vond het een gemis dat bij de begrotingsbehandeling geen over zicht van werkelijk verrichtte uitgaven over een aantal jaren zit. Dat zou een duidelijker beeld geven over de totale kosten van een project. „Verder ben ik van mening dat in een gemeentebegro ting als deze veel te weinig gewerkt wordt met een kostenopstelling en budgettering" aldus Barendregt. Mede naar aanleiding van een brief van de plaatselijke afdeling var? 'Recron' toonde Barendregt zich tegenstander van meer dan trendmatige verhoging van de toeristenbelasting. Na diverse gesprekken met belanghebbenden was hij tot de conclusie gekomen dat de toe ristenbelasting, met name voor bepaal de groeperingen, een kostenfactor is die hard aankomt. Zijn standpunt ten aan zien van de plaatselijke belasting was dat geen enkle belasting meer dan trendmatig mag worden verhoogd. De VW zal dus op een andere manier aan extra geld moeten komen; volgens Barendregt was er gewoon geen ruimte voor extra subsidie. Het extra verhogen van de onroerend goedbelasting als middel om de VW aan meer geld te helpen verwierp hij. De VVV zou meer aan betaalde service moeten doen en de gratis dienstverlening moeten terug draaien. Ook zag hij mogelijkheden voor een hogere bijdrage van middenstan ders en anderen die indirect van de VW profiteren. Woningbouw De gemeente zou volgens Barendregt een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het weer opgang brengen van de woningbouw op Texel „Ik ben van mening dat de gemeente over een in strument beschikt om bouwprogram ma's te stimuleren, namelijk de prijs van de te verkopen bouwgrond. We moeten in de toekomst als gemeente een grote prioriteit geven aan een zo laag moge lijke prijs voor bouwgrond. Misschien is subsidieverlening het overwegen waard", zo sprak Barendregt, Wel maakte hij duidelijk dat de belangrijkste oorzaken voor het stagneren van het bouwprogramma buiten de gemeente lijke invloedssfeer liggen. Oorzaken waar de gemeente weinig of niets kan doen. Hij noemde hierbij de onvol doende doorstroming en de prijs die mensen voor wonen over hebben. „Het percentage van inkomen wat mensen voor wonen over hebben is te laag" aldus Barendregt, Landschap Barendregt hield ook een klein betoog over de relatie tussen de technische ontwikkelingen in de landbouw en de Klaas Barendregt zorg voor het landschap. „Er is in de landbouw een nauw verband tussen bruto omzet en technische ontwikke lingen in een bedrijf" volgens Baren dregt. Hij zei dat het tempo van deze technische ontwikkelingen ontzettend hoog is. Daarentegen gaat men er met de zorg voor het landschap vanuit dar er een veel minder snelle verandering moet plaatsvinden of zelfs een stilstand. Barendregt zei dat men in deze discussie de plaats van een bedrijf in dat land schap niet uit het oog moet verliezen. „Ik ben van mening dat de dynamiek uit de bedrijven wordt gehaald en dit kan op de lange duur ten koste gaan van de werkgelegenheid". Volgens Barendregt moet dit argument als achtergrond betrokken worden in discussies over bij voorbeeld aanpassing van goothoogtes en de aanwijzing van Texel tot Nationaal Landschapspark. Op 28 april werd V. tijdens een poli tiecontrole aangehouden bij Schoorl. Ook hier bleek uit het opsporingsregister dat hem de rijbevoegdheid was ont zegd. Tijdens beide keren dat V. door de politie werd aangehouden verklaarde hij dat hij dacht dat de ontzegging al was afgelopen. „Hoe komt u erbij om twee keer met herzelfde verhaal aan te komen?", vroeg de politierechter me vrouw Mr. Otterspoor. De politie wilde dat verhaal graag op het briefje zetten, dus heb ik het maar zo verteld. Het kon mij verder niet schelen, ik zat toch al fout", zei V. Op de vraag van de rechter of V., naast de keer dat hem de ontzegging werd gegeven, verder problemen heeft met alcohol verklaarde hij: Och, dat gaat wel. Ik zal hier nog wel een keer terugkomen, want 23 augustus werd ik weer door de politie aangehouden. Die zaak komt nog wel. Ik moet iedere keer wel met de auto, want de bus gaat te weinig en een taxi is mij te duur." „Het is niet de eerste keer dat u met de politie en justitie in aanraking bent geweest. Moet dat nu zo doorgaan?", vroeg mevrouw Otterspoor. „Nee", zei RVv Gevangenisstraf In zijn requisitoir stelde officier Jan sen dat het hem niet juist leek met de ontheffingen verder te gaan. „V. heeft een rechterlijk vonnis naast zich neer gelegd. Ik til daar heel zwaar aan. Ik eis een vrijheidsstraf van drie weken". Rechter Otterspoor zei aanvankelijk zelf aan een nieuwe ontzegging gedacht te hebben, maar kon de redenering van de officier wel volgen. Ze vonniste conform de eis: drie weken gevangenisstraf. Alcoholgebruik en dan rijden in een auto was het feit waarvoor de Texelaar C. v.d. K. zich voor de politierechter moest verantwoorden. Op 15 juli raakte v.d. K. betrokken bij een aarijding, bij de bloedproef bleek een alcoholpercentage van 1,28. De verdachte was in een dis cotheek in Den Burg geweest. Om twee uur 's nachts reed hij in de richting van de Koog. Vlak voor De Koog raakte hij op de linkerweghelft en botste met een snelheid van 70 kilometer op een tegen ligger. De auto van V.d. K. raakte bij deze aanrijding total loss, de schade aan de andere auto is inmiddels geregeld. Tegen de politie van v.d. K. verklaard dat hij maar 4 of 5 pilsjes had gedron ken. „Dat zullen er wel meer zijn ge weest", zei politierechter mevrouw Ot- PAGINA 3 De meervoudige kamer van de Ar rondissementsrechtbank te Alkmaar heeft vanochtend uitspraak gedaan iver twee Texelse gevallen, die op de zitting van 21 oktober dienden. Ten aanzien van mevrouw C. E. L. werd het vonnis van de kantonrechter bekrach tigd, behoudens ten aanzien van de straf. Bij mevrouw L. was twee keer een stereo-installatie in beslag geno men wegens het burengerucht dat ze daarmee veroorzaakte. De kantonrechter vonniste verbeurdver klaring. In hoger beroep bij de meer voudige kamer werd het vonnis twee keer een geldboete van 730,— en teruggave van de in beslag genomen apparatuur. De heer B. C. P. W., die meteen cross auto op de openbare weg had gereden na de autocross van vorig jaar en die wegens rijden zonder kenteken en verzekering een boete van f50,—, een boete van f175, en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid door de kantonrechter opgelegd had gekregen, behoeft nu nog slechts de boete van 750, te betalen terspoor. V.d. K. gaf dat toe. Op de vraag of hij nog steeds auto rijdt, verklaarde hij: „Ik heb geen auto meer. Ik begin er voorlopig niet meer aan. Ik ga nu op de fiets naar mijn werk". In antwoord op vragen van de rechter verklaarde hij verder dat hij drie in zittenden in de auto had gehad. Twee daarvan moesten met diverse kneuzin gen in het ziekenhuis worden opgeno men. Vrolijke boel „Zo zie je maar weer, een vrolijke boel in een dancing kan eindigen in het ziekenhuis", zei officier Jansen in zijn requisitoir. „De tekst "Glaasje op laat je rijden" is natuurlijk uitstekend, maar dan moet je je wel laten rijden door iemand die zelf niet gedronken heeft. Dat hebben de inzittenden van meneer v.d. K. aan den lijve ondervonden. Ik ben van mening dat fietsen voor deze automobilist een goede zaak is en ik eis dan ook een ontzegging van de rij bevoegdheid van vijf maanden en een boete van zeshonderd gulden". De verdachte liet weten de ont zegging wel wat aan de hoge kant te vinden, omdat hij nog regelmatig in de auto van zijn baas moet rijden. Poli tierechter mevrouw Otterspoor vonniste uiteindelijk achthonderd gulden boete en vier maanden ontzegging. De Texelaar J. C. V. die zich moest verantwoorden voor het rijden tijdens een ontzegging van de rijbevoegdheid was niet ter zitting verschenen. De offi cier Mr. Jansen liet weten gevangenis straf te overwegen, maar wilde de ver dachte persoonlijk horen. Hij zal een bevel tot persoonlijke verschijning voor de zitting van 5 december krijgen. De zaak tegen A. v. H. die wegens rijden onder invloed moest voorkomen, wordt een half jaar aangehouden. Hierdoor kondigen Bas Kooger en Marja Heerschap hun huwelijk aan, dat voltrokken zal worden op vrijdag, 14 november 1980 om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. Gelegenheid tot feliciteren van 19.00 tot 20.30 uur in café „Strends-end" te Oosterend Wij gaan wonen: Peperstraat 10, Oosterend Geboren: Melanie Jan en Inge Eelman Robert Texel, 1 november 1980, Oost 36, 1794 GP Oosterend Nh. Dankbaar en blij zijn we met de geboorte van onze dochter Diane Jeannotte Louise en Reino Huijsman Ruijslaan 13a, 1796 AB De Koog, 3 november 1980. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Patrick Theo en Gré Bakker-de Vries en Dennis Texel, 1 november 1980, Hoofdweg 3, 1795 JA De Cocksdorp. Plotseling is van ons heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma Grietje Renses, echtgenote van Cornelis de Waard, op de leeftijd van 63 jaar. Dankbaar voor wat zij voor ons is geweest, zo zal zij altijd in onze herinnering blijven. C. de Waard J. de Waard J. de Waard-Kikkert Cor, Wendy M. de Waard H. de Waard-Huizinga Linda, Robert 8256 AW Biddinghuizen, 2 november 1980, Dreef 2. De teraardebestelling zal plaatsvinden donder dag 6 november op de algemene begraafplaats te Dronten.'Vooraf zal een korte samenkomst worden gehouden in het Kerkcentrum „De Voorhof" te Biddinghuizen, welke aanvangt om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 19.30-20.00 uur en donderdag na de be grafenis in de aula op de begraafplaats aan de Wissel te Dronten.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 3