Texelse Notariszoon vertelt over zijn belevenissen in de tiendaagse veldtocht r AGEND4 7 A., Interessant boek over J. L. Kikkert ,iodfl«SsC. fJ0laiiP vutiari'" n B<rl ...Noord-"',',;l,brrl 'L, S v :r? Klaverjassen om hel kampioenschap van lekei r - <-/.y 1: L Forse nederlaag van Damclub Open kampioenschappen tafeltennis voor senioren 1INSDAG 4 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Ik gaf mij aan als vrijwillig schutter bij het bestuur van het eiland Texel, zijnde de plaats mijner geboorte, met aanbieding voor mijne Kleeding en Equipementstukken te zullen zorgen". Met deze zin oeschrijft de op 17 januari 1810 geboren Texelaar Johannes Ludovicus Kikkert de wijze waarop hij in het leger ging en aldus betrokken raakte bij Ie tiendaagse veldtocht. Van 7 januari 1831 tot 7 september 1834 naakte Kikkert deel uit van de Nederlandse krijgsmacht. Ingedeeld bij Ie Noord-Hollandse Schutterij, werd hij onmiddellijk tweede luitenant, 'n die hoedanigheid had hij het commando over een afdeling van 147 ichutters die afkomstig waren van Texel, Terschelling, Wieringen en Oallantsoog. Als notaris was Kikkert na zijn terugkeer uit het leger op Texel een bekende figuur. In 1864 ontstak hij het licht van de op zijn nitiatief gebouwde vuurtoren, en de Kikkertstraat in De Cocksdorp ont- eent zijn naam aan deze Texelaar. woners van de provincie Noord-Brabant en hij drong geen enkele heldenvererende moraal aan de lezers op. Eerder zou men wat dat laatste betreft een zekere, in die tijd uiterst onge bruikelijke neiging tot het tegendeel kun nen bespeuren: de Noord-Hollandse schutters van de piepjonge tweede luite nant Kikkert bleven onder alle omstan digheden in de allereerste plaats rustige burgers, ook al droegen ze een uniform. Ze gedroegen zich verre van heldhaftig, maar redelijk lijdzaam en ondergingen zachtjes kankerend de onaangenaam- hende van het militaire bestaan anno 1831-1834. Onder vijandelijk vuur voelden zij zich, na hier lang en gespan nen naar te hebben uitgezien allerminst op hun gemak. Bij een bepaalde gelegen heid, onder nogal benarde omstandigheden, gingen zij zelfs massaal op de loop". Het eerste hoofdstuk van het boek is gewijd aan de persoon van Kikkert Het tweede gaat over oorzaken, achtergron den en aanleidingen van de tiendaagse veldtocht. Op een heldere en levendige wijze weet de historicus Kikkert een niet zo gemakkelijke periode uit de vader landse geschiedenis uit de doeken te doen. Interessant is vooral het derde hoofdstuk, waarin Kikkert kort histori sche ontwikkelingen op Texel aanhaalt. In dit deel worden citaten van Dirk Dekker, Klaas Hoekstra en R. Reinders aangehaald: „Meer westelijk van Den Hoorn ligt op Texel het verarmde dorpje De Koog in het midden van zwaar zand. Voor vele jaren was het in bloei, door het aldaar gevestigd, doch nader hand verplaatst loodswezen. Het school lokaal heeft een Middeleeuwsch aanzien. Het daglicht valt er aan de eene zijde door drie gaten in de wand. Aan den tegen overgestelde zijde door glasraampjes in het lood. De leerlingen zitten aan dub bele tafels. De onderwijzer H. Smits is zwaarmoedig van aard, gelijk zijn vader, die zich van het leven heeft beroofd Rode draad In de volgende hoofdstukken gaat het boek verder met de spanningen tussen de noordelijke en zuidelijke Nederlanden, die uiteindelijk tot de oorlogshandelingen zouden leiden. Het levensverhaal van Kikkert loopt daar als een rode draad doorheen. Juist doordat men zich met de persoon van Kikkert gaat identificeren, iaat dit goed geschreven, gedetailleerde en interessante geschiedenisboek zich lezen als een romanMet het voordeel dat men na het lezen van de 177 bladzijden een flink stuk kennis over de belangrijke periode in de vaderlandse geschiedenis rijker is geworden. Toen Kikkert zich had opgegeven om dienst te nemen in de krijgsmacht „wachtte de nu twintigjarige Johannes op enige reactie. Hij zag met argusogen de kleine postboot uit Den Helder bin nenlopen, ijsbeerde veel heen en weer in de lange gang van de ouderlijke woning en wisselde van gedachten met enige Texelse vrienden, die zich ook als vrijwil liger hadden aangemeld. Bij deze gele genheid werd dan dikwijls te diep in het glas gekekenTenslotte stapte Johannes naar de plaatselijke autoriteiten, maar die konden hem ook niet wijzer maken. En zo verstreken de dagen, terwijl zijn vader en verdere familieleden druk op hem uitoefenden om van dit hele avontuur toch maar af te zien, aannemende dat zoiets nu nog mogelijk zou zijn. „Op tweede kerstdag van het jaar 1830 kwam uiteindelijk toch de oproep èn de verrassende mededeling dat Kikkert, die tot dan enkele jaren op de zeevaartschool in Amsterdam had gezeten, benoemd was tot tweede luitenant. Hij had toen geen enkele militaire ervaring". Wat de militaire plichten van een luitenant inhiel den, wist Johannes niet, zelfs niet bij benadering, en er was op het het hele eiland niemand te vinden die ooit een der gelijke hoge rang bij de krijgsmacht had verworven. Maar het was in ieder geval Johannes Ludovicus Kikkert Aan de hand van zijn belevenissen in iet leger maakte hij een verslag. Een cumaal dat door de historicus J. G. (ikkert uit Oostvoome werd gebruikt ils leidraad bij het samenstellen van jjn boek „Bericht van de 10 daagse reldtocht. België en Noord-Brabant in lo frontlijn". De heer Kikkert uit Oost- loome schrijft dat het 150 jaar oude in nog niet eerder gepubliceerde nanuscript geen gemakkelijke ectuur is. „De inkt is verbleekt, de iladen aangevreten, de stijl ondoor- johtig en de spelling „anarchistisch", iovendien heeft de schrijver geen noeite gedaan zijn verhaal te verdui- lelijken door middel van een bepaalde ndeling der gebeurtenissen of door iet toevoegen van een overzicht. De egels rijgen zich aaneen, vaak zonder lomma's en punten of hoofdletters. fet lijkt wel duidelijk dat ze ter plaatse «n het foliopapier zijn toevertrouwd s. dat dit dikwijls onder moeilijke xnstandigheden heeft moeten |f beuren!" De lezer kan zich van het n leilijke taalgebruik van de oude no- aris een beeld vormen, want in het - nekje zijn diverse letterlijke teksten lit het verslag overgenomen. Hoe de heer Kikkert uit Oostvoorne, lie historicus van beroep is, het oude ver lag in handen kreegis een verhaal apart Amsterdam woont nog steeds een Jeinzoon van de oude Texelse notaris, leze kleinzoon, die inmiddels ook al ver de tachtig is, had het oude journaal in :i|n bezit. Via de familiekring van de Kik- erts, die bestaat uit een Drentse en een "exelse tak, raakte de heer Kikkert uit tostvoorne in contact met de kleinzoon. )p deze wijze kreeg hij het verslag te zien Iverigens moet de historicus zelf ook 'an Texelse afkomst zijn. Vermoedelijk i dezelfde tijd als waarin Johannes Ludo- <icus Kikkert meedeed aan de tiendaag- e veldtocht, vestigde zich een Texelse Cikkert familie in Noord-Brabant. De listoricus Kikkert stamt daarvan af. Onopgesmukt Het journaal dat Kikkert schreef is een leel bijzonder werk. De Nederlandse be- ichrijvers van strijd en bezetting waren rijwel altijd deftige en intellectuele leren uit één der grotere plaatsen van lederland. Deze schrijvers hadden een iterke neiging hun eigen mening op te Iringen aan het lezerspubliek. De Neder- andse strijdmacht was uitstekend en van Ie tegenpartij deugde niets. Ze schreven vat de lezers graag wilden lezen en dat is vaarschijnlijk de reden waarom hun werk vel werd uitgegeven en dat van Kikkert «et Overigens is niet bekend of hij ooit noeite heeft gedaan om zijn verslag lepubliceerd te krijgen Zoals de andere schrijvers, was Kikkert «et afkomstig uit de intellectuele milieus i het westen van NederlandIn het boek taat erover: „Hij gaf de feiten in negen an de tien gevallen nuchter en onopge- mukt weer. Hij stond niet a priori afwij- end tegenover de rooms-katholieke be- een officiersrang en Johannes was hier zeer verguld mee, evenals zijn familie leden. Ook de eilandgemeenschap be schouwde deze benoeming als een eer. Om te laten zien hoe trots Texel op Johannes Ludovicus Kikkert was, bood burgemeester Reinbach hem, tijdens een plechtige bijeenkomst in Den Burg, namens het bestuur van het eiland een fraaie degen aan. In zijn bezielde toe spraak legde de burgervader er nogmaals de nadruk op hoe belangrijk een ieder het vond dat de vrijwillige tweede luitenant Johannes Kikkert „de rechten van onze geboortengrond ging helpen verdedi gen". Deze keer behoefde Kikkert zijn ongeduld niet zo lang te bedwingen. Op 4 januari 1831 ontving hij zijn oproep. Hij moest zich voor de achtste van die maand melden in Haarlem". Barre tocht Het verhaal gaat verder met een barre tocht van Texel naar Den Helder in een winterse nacht, waarbij het Marsdiep vol lag met ijsschotsenVia Alkmaar ging het naar Haarlem. Daar werden de man schappen in een uniform gestoken en op de hoogte gebracht van de eerste begin selen van militaire tactieken. De meesten hadden geen enkele ervaring op dit gebied. Omdat Kikkert uit de betere stand afkomstig was, gehoorzaamden zijn manschappen hem goed. Tijdens het wachten op de mars naar Noord-Brabant werden diverse liedjes gemaakt, zoals: Maar eenmaal komt de dag Waarop wij allen wachten Dan gaan we naar de grens Om Belgen af te slachten." Inzameling In die tijd hield „het Nut" een inzame ling op Texel voor de Texelse „schut ters die in Haarlem de winterkoude trot seerden voor hun vaderland". Naast klé ding werd ook tabak ingezameld. Einde lijk gingen de militairen op padVan Haar lem werd naar Rotterdam gemarcheerd en van Rotterdam ging het per schip naar Willemstad, Het journaal van Kikkert wordt beduidend minder vaderlandslievend en koningsgezind als hij met echte ontberingen te maken krijgt „Het scheen alsof de ingezeetenen der Vesting Willemstad zich er geheel en al op toelegden de Militairen het geld op alle mogentlijke wijze af te persen, voor deeze kamer waar wij dan ook met ons 3 officie ren huisvesten, gaven wij zonder daarbij iets te genieten 726,— per maand. Hier verbleef ik tot den 9 april wanneer ik van kamer veranderde en mijn intrek nam bij den Rotterdamsche Veerschipper met name De Groot." Vanuit Willemstad werd uiteindelijk naar België gemar cheerd. De ontberingen tijdens de tocht waren zo groot dat door honger en dorst al een aantal manschappen omkwamen voordat ze zelfs maar de Belgische vijand hadden gezien. Markant punt is dat veel Noord-Hollanders er moeite mee hadden op het legerschoeisel te lopen. In die tijd liepen de meesten uitsluitend op klom pen Men groef zich in bij het dorpje Cour- sel. Over de nacht die daar werd doorge bracht meldt Kikkert: „Zoo bragten wij de nacht door, het akelige daarvan is met De voorkant van het boekje over de tiendaagse ve/dtocht, geschreven door J. G. Kikkert uit Oostvoorne. geene pen te beschrijven, ieder schutter viel voor zijn geweer op de omgeploegde akker door vermoeyenis afgemat te ne der, ikzelve konde mijne slaap niet langer bedwingen, ofschoon bijna doornat legde mij tusschen 2 schutters mijner Compagnie neder welke bemerkte ik in de slaap mij nog ieder met de helft hunner jas bedekte. Bij mijn ontwaken bemerkte ik zulks en hartelijk bragt ik hun daarvoor mijne dank." Vuurdoop De vuurdoop kwam voor de schutters op de zesde dag van hun opmars op Bel gisch grondgebied. Terwijl ze over een weg bij Schulen marcheerden, werden ze vanuit een hinderlaag beschoten. En kele dagen later raakte het schuttersle- gioen van Kikkert daadwerkelijk bij de oorlogshandelingen betrokken. „Wij rukten met gesloten colonnes op het dorp aan in welke juist over de grote weg gele gen 2 stukken der Belgen stonden ge plant, evenwel wij kwamen daar binnen, veele van onze doch van hun het meeren- deel waren gesneuveld. Men konde duidelijk zien als er eene aanval met de bajonet was gedaan dat onze schutters zich dapper hadde geweerd daar veeltijds om eene schutter 3 belgen ter nederla gen. De Belgen retireerden tot voorbij Curingen, alwaar dezelve standhielden." Uit de huizen van Curingen hingen witte vlaggen en volgens Kikkert werd er niet geplunderd. Voorbij Curingen werd het vuurcontact met de Belgen hersteld, maar weldra sloegen de tegenstanders chaotisch op de vlucht. De historicus Kikkert concludeert dat zijn oude naam genoot de chaotische terugtocht van de Belgen zeker niet heeft overdreven. De Belgen werden verder nog achtervolgd tot Sint TruidenDoor verwarring en mis verstand heeft het leger bij Sint Truiden weinig meer kunnen uitrichten. Kort daarop werd in Leuven wapenstilstand gesloten. Met het gevoel dat hen een overwinning was ontstolen, keerden de overlevenden van de tiendaagse veld tochtterug naar Nederland. Binnen mili tair verband dienden nog diverse zaken te worden afgehandeld en Kikkert verhaalt daarvan uitvoerig. Aantrekkelijk Op 6 december 1834 bereikte Kik kert Den Helder. Hij zou echter niet als militair naar het eiland terugkeren, want op 7 september werden de schutters officiëel van hun functie ont heven. De historicus Kikkert schrijft: „De volgende morgen bevonden zich aan boord van het bootje naar Oudeschild nogal wat opgewonden burgers. Ze waren, behoudens een kort verlof, meer dan drieënhalf jaar in 's konings wapenrok op mars geweest. Dit was de afmars. Het stormde hevig. Ze hadden veel te ver tellen toen zij eindelijk thuiskwamen." De afwisseling van de levendige schrijfstijl van de historicus Kikkert mot de indrukwekkende verslagen van de schutter Kikkert maken „Bericht van de 10 daagse veldtocht" een zeer aantrekkelijk boek. Het werd uitgegeven door uitgeversmaat schappij Ad Donker te Rotterdam en de prijs bedraagt 729,50. (T'0.\V.'V tt «A <\V *-■ i Mr/.r 4 /x/ rfr. /-< TVf.. vJ.JZ' /r /S1 r/,.. 7^7^ •cc CcO-./f r. ef r/...S'ÏZ&r' Eon stukje van het oorspronkelijke journaal van Johannes Ludovicus Kikkert, dat a/s basis heeft gediend voor het samenstellen van het boekje over de tiendaagse veldtocht De Texelse damclub kon het tegen de dammers uit Enkhuizen niet bolwerken. Alleen C. Vinke kon een overwinning behalen. De overige partijen eindigden in een puntendeling of verlies voor Texel. R. Brouwer sneuvelde als eerste op een combinatie van problemist Vuur- boom. H. van de Wetering verloor door een opsluiting van zijn lange vleugel, wat hem een schijf en de partij kostte. J. Hooijberg kon het niet bolwerken door het geraffineerd uitspelen door N. de Boer van een hekstelling, P. Bakeiaar ging ten onder na slordig schijfverlies. Fr. Kuiper en J. van Heerwaarden deel den knap de punten en voor M. Vittali had er wellicht toch winst ingezeten. Enkhuizen - Texel C. Westerveld - P. Bakeiaar 2—0 N. de Boer - J. Hooijberg 2—0 JP. de Boer - Jvan Heen/vaarden 1 1 P. Singer - M. Vittali 1 1 D. Vuurboom - R. Brouwer 2—0 C.J. Plat- C. Vinke 0-2 B. Fase - H. v.d. Wetering 2—0 Chr. de Jong - Fr. Kuiper 1 1 Totale stand 11 5 Op de clubavond combineerde C. Vinke zichzelf van het bord. L. van Kooten benutte een slordigheid van wit. Van twee schijven achterstand sloeg de partij haast volledig in zijn voordeel om. J. van Heerwaarden moest lang werken om Fr. Kuiper te pakken. Uitslagen: J. v. Heerwaarden - Fr. Kuiper 2—0 J. Hooijberg - C. Vinke 2—0 P. Bakeiaar - L. van Kooten 1 1 P. Bakelar - C. Vinke 2—0 J. Hooijberg - Fr. Kuiper 2—0 L. van Kooten - J. v. Heerwaarden 0—2 Evenals de voorgaande jaren is tafel tennisvereniging Tetak van plan om op zondag 30 november a.s. voor de derde opeenvolgende keer een tafeltennis toernooi voor senioren te organiseren. Dit tournooi is toegankelijk voor Texe laars vanaf 17 jaar. Hopelijk is dit jaar de belangstelling voor dit tournooi even groot als dat bij het lagere scholen tournooi. Daar waren maar liefst 61 inschrijvingen. Het is de bedoeling alle deelnemers(sters) in pou les in te delen. D.m.v. het poule-afval- systeem zal worden uitgemaakt wie zich uiteindelijk Texels kampioen(e) 1980 mag noemen. Bij voldoende belangstel ling zal er een apart dames- en heren- kampioenschap worden gespeeld. Er zullen evenals de voorgaande jaren fraaie prijzen beschikbaar worden ge steld, waaronder voor zowel de dames als de heren een wisselbeker. Vorig jaar kwamen deze resp. in het bezit van Ruud Koorn-Neuhoff en Hans de Beer. De wedstrijden beginnen 's morgens om 10.00 uur en zullen ongeveer om 17.00 uur zijn beëindigd. Dit laatste is uiter aard sterk afhankelijk van het aantal inschrijvingen. Het inschrijfgeld is gelijk gebleven met dat van vorig jaar nl. 73,50 per persoon. Er kan worden ingeschreven op trai ningsavonden van Tetak. Deze zijn op maandag van 19.30-21.30 uur en op vrijdag van 21.00-22.30 uur in sporthal De Ferreverte Den Burg. In De Ferrever (kantine) hangt een inschrijfformulier, waarop u zich kunt inschrijven. Inschrij ving kan alleen schriftelijk geschieden. Het inschrijfgeld moet meteen bij in schrijving worden voldaan. Om de hele organisatie tijdig in kannen en kruiken te hebben, wordt belangstellenden aange raden zich op te geven vóór vrijdag 21 november a.s. in De Ferrever. Dit ook om evt. teleurstellingen te voorkomen, want in de sporthal De Ferrever is het aantal inschrijvingen beperkt wegens de beschikbare ruimte. Voor verdere in lichtingen kunnen geïnteresseerden zich wenden tot M. Hagedoorn, Schoorwal 27, Den Burg, tel. 02220-3556 na 18.00 uur. Vrijdagavond 31 oktober is de eerste ronde gespeeld om het Kampioenschap van Texel. Door de vele deelnemers (er waren 45 koppels aanwezig) is zoals altijd weer fel maar sportief om de prijzen gestreden. Winnaars op deze avond werden J. Post en L. Eelman, deze laatste voor insiders beter bekend als Tante Lies. Zij scoorden 7408 pun ten. Goede tweede werden P. Keijser en J. Brouwer die 7008 punten lieten note ren. Het koppel P. Hartog - C. Dros die twee jaar geleden kampioen werden, deden het nu ook weer prima door met 6991 punten de derde plaats te bezet ten. Uitslagen eerste avond: Resp. punten, Marsen. L. Eelman-J. Post 7408 J. Brouwer-P. Keijser 7005 P. Hartog-C. Dros 6991 G. Douma-P. Kooiman 6871 B. Keijser-K. v.d. Veen 6773 Th. Witte-J. Witte 6749 G. Veeger-M. Veeger 6667 R. Festen P. v.d. Molen 6611 Fr. Veeger-G. Witte 6503 F. v.d. Gracht-G. Caspers 6500 Winter -Van Beek 6499 A. Dijker-N. Koomen 6434 J. Witte-W. Witte 6419 Echtp. L. Of rein 6374 A v. Heerwaarden-J. Keijser 6362 J. Zijm-M. v.d. Wetering W. Wiering-J. Vonk 6338 6330 Dinsdag 4 november De begrotingsvergadering van de gemeenteraad wordt aanvang 19.30 uur voortgezet. Woensdag 5 november: In de schouwburg van Den Helder wordt de opera Tosca opgevoerd. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Zie verder het bericht elders in deze krant. Donderdag 6 november In De Schakel houdt de heer M. van Hoogstraten een lezing over windmo lens voor het Nutsdepartement Texel; 20.00 uur. Niet-leden betalen 72,— entree, (zie verder het bericht elders in deze krant). De groep „Welzijnscommissie" vergadert om 16.30 uur in het zaaltje van „Starkenburgh", Thijsselaan 20. VASTE DATA De Speel-O-theek in het Groene Kruis- gebouw is geopend: maandagmiddag van 3 - 5 uur en vrijdagmiddag van 3 - 5 uur.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5