Oktober was nat en winderig Niet voor den broode. maar voor de jolijt Texels Weerbericht Zusterkring houdt bazaar in De Schuilhut SOUWTJE KOMT TOT LEVEN IN PRACHTIG BOEKJE uit het handelsregister Nog plaatsen op boetseercursus /f www- w WW— WW WW WW vervooruitwas. Mooie resultaten Texelse hangoren Buitenlandse valuta - Lezing over windmolens voor Nutsdepartement Nieuw bouwbedrijf in Den Hoorn Vernieling Geslaagd DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Vocht OKTOBER 1980 DEN BURG RctaiKTve windrichting in pot 30 graden Aan de luchtdrukgrafiek van deze maand is duidelijk te zien dat we in de herfst zijn aangeland. De luchtdrukver- schillen in de verschillende weersyste men nemen grotere vormen aan. Zo werd in de eerste decade het weerbeeld vooral beheerst door een aktieve stormdepressie. Nadat het de eerste 5 dagen nog rustig nazomerweer was geweest, verslechterde maandag de 6de het weer zienderogen. Na de middag begon met het een paar druppeltjes maar 's avonds was dit uit gelopen tot aanhoudende regen en een windsnelheid die aanwakkerde tot 9 De Hervormde zusterkring van De Koog houdt op vrijdag 14 november een bazaar in de Schuilhut aan de Parnas- siastraat. Van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds is ieder daar welkom voor het kopen van allerlei artikelen, het meedoen aan spelletjes, etc. De op brengst wordt besteed aan het opknap pen van de muren van de kerk. De organiserende dames willen op 14 no vember graag een grote keus bieden en doen op ieder het beroep artikelen be schikbaar te stellen voor deze bazaar. Wie iets heeft wordt verzocht 02228-505 te bellen waarna de spullen worden afgehaald. Bij de cursus boetseren, die elke maandagavond van 19.30-21.30 uur in dorpshuis de Oude Ulo wordt gege ven, kunnen nog enkele mensen ge plaatst worden. De cursus is al gestart. Geïnteresseerden moeten zich zo spoe dig mogelijk opgeven bij het bureau Culturele zaken in het Raadhuis. beaufort. Dit weer hield stand tot de volgende morgen; toen kon dan ook 20 mm neerslag afgetapt worden. Dinsdag 7 en woensdag 8 oktober bleef de lucht zeer onstabiel als gevolg van de lage verticale vorstgrens, deze was gedaald tot 1500 meter hoogte. Dit resulteerde vooral in onze streken, boven het nog betrekkelijk warme zeewater, tot zeer zware buien, die gepaard gingen met hagel en onweer. Ook op de 9de handhaafde dit weertype zich en kwam het wederom tot onweersbuien. Pas op de 10de kwamen we onder de invloed van een rug van hoge druk en zwakte de wind verder af. Het was deze rug, die het weerbeeld van de 12de tot de 16de beheerste. Dit leidde tot flinke zonnige perioden en weinig tot geen wind uit oostelijke richting, waarbij in de nacht van 1 de nacht van 13 op 14 de temperatuur als gevolg van uitstraling tot 0,9 graden kon dalen. Ook midden op de dag kwam het kwik deze dagen niet hoger van 13 14 graden, maar door het uit blijven van de wind werd dit niet als hinderlijk ervaren. Donderdag de 16e was het echter weer een uitdiepende depressie, van het Engelse kanaal afkomstig, die voor een verstoring zorgde. Van de 16de tot de 19de was de wind vrij krachtig tot hard waarbij 's morgens op de 17de 8.5 mm afgetapt kon worden. Zoals op de grafiek te zien is, is de derde decade nogal winderig verlopen, de gemiddelde windsnelheid kwam in deze periode van 11 dagen dan ook op 16 knopen. Het waren vooral frontale storingen die het weer beeld beheersten. Zo regende het woensdag de 22ste de hele dag. Dit leidde tot 10 mm neerslag. Ook in de nacht van zondag 26 op maamdag 27 viel er 11 mm neerslag. Maar 's morgens de 30ste was de luchtdruk flink gestegen. Het was een hogedruk- gebied boven de Britse eilanden dat zich opbouwde en uitbreidde. Het is dit hogedrukgebied dat ook nu nog voor dit winterse weerbeeld zorgdraagt' Het heeft zich uitgebreid tot boven geheel waar, maar met een onafhankelijk karak ter, die haar leven leefde, zoalszij het echt m zelf wou en die haar tijd in menig opzicht Er zijn weinig Texelaars die nooit van Souwtje de Wijn hebben ge hoord. De tijd gaat snej: het is al weer meer dan elf jaar geleden dat ,,de excentrieke schilderes" zoals ze eens in een weekblad werd ge noemd, in huize Irene overleed. Op de begrafenis waren destijds maar weinig mensen. Die weinigen die de baar volgden handelden zonder het te beseffen helemaal in haar geest, want Souwtje de Wijn hield niet van mensen. In haar opmerkelijke leven heeft ze nooit veel pogingen gedaan om zich populair te maken. Wat men van haar dacht of vond deerde haar schijnbaar niet. ledereen vond haar „freemdig" en dat was ze ook wel, vooral in haar laatste le vensjaren. Alweer behaalden de Texelse Franse Hangoor-fokkers beste resul taten op een landelijke show. Het was dit keer de Gooilandshow, die van 24 tot 26 oktober in de Ex po-hal te Hilversum werd gehouden. De witte jonge Franse Hangoor ram van mevrouw Rentenaar kreeg het pre dikaat fraai en werd zodoende de beste witte Franse Hangoor. Met een andere jonge witte ram behaalde ze de tweede plaats. Ook dit dier kreeg het predikaat fraai. In de categorie jonge ijzergrauwe voedsters van eigen fok, wist Arie Timmer de tweede plaats te bereiken met het predikaat fraai. Bij de jonge witte voedsters eigen fok bezette mevrouw Rentenaar de eer ste plaats met zeer goed. Tweede werd P. van der Molen wiens dier ook het predikaat zeer goed kreeg. De volgende uitslagen waren; Rubriek Franse Hangoor ram, jong, wit, eigen fok: mevr. Rentenaar 2x fraai Rubriek Franse Hangoor voedster, jong wit, eigen fok: M. Verseput, lx zg, 1x ,g; P. v.d. Molen 2x zg; mevr. Rentenaar 1x zg. Rubriek Franse hangoor voedster, jong, ijzergrauw: Arie Timmer, lx fraai. Westduitse marken 100 7106,75 Belgische francs 100 f 6,61 Franse francs 100 f 45,50 Zweedse kronen 100 f 46,50 Zwitserse francs 100 7118,50 Deense kronen 100 7 33,75 Amerikaanse dollar 1 7 1,99 Engelse ponden 1 7 4,83 Oostenrijkse schillingen 100 7 15,20 Italiaanse lires 10.000 7 21,- Spaanse peseta 100 7 2,58 Nieuwe inschrijvingen: Administratiekantoor Coby Koorn, Redoute 27, Oudeschild. Eigenaar J. A. M. Harkema, echtgenote van G. Koorn ,,Rab Bouwmaterialen B.V.", Heemskerckstraat 22, Oudeschild, Tevens hoofdondernemer Gamma Bouwmarkt Rab. Groot- en kleinhandel in bouwmaterialen, die het zelf- artikelen en sanitaire artikelen, isolatie bedrijf. Directeur B. P. Rab. ,,Rab Oliehandel B.V.", Heems kerckstraat 22, Oudeschild. Klein- en groothandel in vloeibare en vaste brandstoffen Directeur B. P. Rab. Boekje Het juiste beeld van Souwtje wordt op respectvolle wijze geschetst in het boek je Souwtje de Wijn leven en illusies van een Texels kunstenares", samen gesteld door Theo Timmer en Hans van der Klift en uitgegeven door boekhandel Het Open Boek" uit Den Burg. Vooral Theo Timmer heeft zich in het leven van Souwtje verdiept. Hij heeft er heel wat speurwerk voor verricht. Hij deed navraag bij mensen die Souwtje hebben gekend en kwam aldus op het spoor van anderendie nog meer wisten Hij spitte in de archieven van de instituten waar Souwtje heeft gestudeerd en ont leende ook menig karakteristiek gegeven aan de correspondentie die zij met bekenden voerde. Zo kwam deze vrouw, die hijzelf nauwelijks heeft gekend, voor hem tot leven en kwam hij onder de indruk van haar onafhankelijke levens wandel, die vooral in het begin van deze eeuw voor een meisje uit Oudeschild zéér ongebruikelijk was. Timmer heeft er heel wat tijd en energie ingestoken. Uit pure hobby want het staat bij voorbaat vast, dat er weinig aan verdiend kan worden, gezien de hoge kosten die in verhouding tot de oplaag zijn gemaakt. noordelijk Europa en het ziet er voorlo pig niet naar uit dat een aanval op dit stromingspatroon wordt ondernomen. Wel geven wolkenvelden uit Duitsland kleine kans op sneeuw. De gemiddelde temperatuur in okto ber week niet af van het normaal en bedroeg 10,5 graden. De neerslagsom van oktober was 98,5 mm tegen een normaal van 90 mm. De hemel was gemiddeld voor 6/8 deel bedekt deze maand. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 15 knopen, normaal is dit in oktober 10 knopen. Voor 35% was de windrichting zuidwest. Op maar liefst 24 dagen kon neerslag afgetapt wor den. En het gemiddelde weercijfer kwam op 5.8. Dirk Vinke. Donderdagavond a.s. geeft de heer M. van Hoogstraten uit Dordrecht voor het Nutsdepartement Texel een lezing onder het motto ,,De windmolen, onze vriend". De avond begint om 20.00 uur, wordt gehouden in ,,De Schakel" en is ook toegankelijk voor met-leden Laatstgenoemden betalen echter 72, entree. Spreker zal zijn praatje illustre ren met dia's. De lezing heeft een vrij algemeen karakter en gaat over de his torische functie van windmolens. Elec- triciteitsopwekking door windmolens kan hoogstens terloops ter sprake ko men. Richting m graden «10 3 6 9 12 i> 1{J" 27 JC M 1" 1 lK:öndernemers-aktiviteiten 'p Lest heugt 't best en daardoor is de nagedachtenis aan Souwtje nogal ver tekend. Welhaast iedereen weet te ver tellen dat ze een hekel had aan mensen, verzot was op dieren, en uiteindelijk bijna in haar eigen vuil omkwam. En haast iedereen weet ook wel verhalen te vertellen over ontmoetingen met Souwtje, over haar markante en vaak hatelijke uitspraken en het korreltje zout waarmee men haar belofte moest nemen dat een bepaald schilderstuk be slist op tijd klaar zou zijn. Het lijkt nog maar kort geleden dat Souwtje herhaaldelijk ons redaktie- kantoor binnenkwam om te melden dat er bij haar gestolen werd. Souwtje had enkele verdachten op het oog die vol gens haar ,,De Roef" binnendrongen en uit de klerenkast allerlei kleding stukken weghaalden. Ze was al vergeefs bij de politie en allerlei andere plaatselijke instanties geweest, maar niemand nam haar verhaal serieus. Er werd niet eens een onderzoek inge steld en dat vond Souwtje onrecht vaardig. Souwtje kreeg van ons het adres van de officier van justitie om zich over de nalatigheid van de plaatse lijke politie te beklagen en er werd mee gewerkt aan haar verzoek om in de krant Texelaartjes te zetten met een wat cryptische tekst, die betrekking had op de diefstallen en die de dader zenuwachtig zouden moeten maken. Een paar weken later kwamen we Souwtje tegen op de haven waar ze bij een kotter vis haalde voor haar vele katten. Tijdens het gesprek ontwaarde zij plotseling op de haven de man die zij voor een van de dieven aanzag, een respectabel Texelaar. „Kijk", schreeuwde Souwtje, zodat de man het duidelijk horen kon, „daar heb je 'm. Nou zie je het zelf. De gemenig- heid straalt zijn ogen uit!" Het zou geen kunst zijn om tientallen van dit soort verhalen uit de laatste le vensjaren van Souwtje te verzamelen en uit te geven, maar dat zou het vertekende beeld alleen maar versterkenHet zou een miskenning zijn van Souwtje zoals ze vroeger was: een zonderling mens welis- Jolijt Ook Souwtje de Wijn was niet bijzon der uit op gewin toen zij in haar jonge jaren begon te schilderen en tekenen. „Weet je dat ik eerstdaags schilderes wordt? Niet voor den broode maar voor de jolijt", schreef ze in 1924 vanuit Am sterdam. Typerend voor de gedreven heid en speurzin van de samenstellers is de foto van Souwtjes initialen in een der bomen van het bossie op de Hogeberg. Timmer ging ervan uit dat Souwtje, die zich onder meer met houtsnijden bezig hield, haar letters in een boom moest hebben gekerfd en vond ze ook nog I In het boekje wordt de voor bijna ieder een onbekende levensloop van Souwtje volledig uit de doeken gedaan. Ze werd geboren in 1888 in Oudeschild als doch ter van Teunis de Wijn en Trijntje Zwanenburg. Veel van haar latere schil derijen ondertekende Souwtje met de naam „Zwanenburg", een gevolg van de slechte verhouding die zij had met haar vader. Vader De Wijn zag de kunstzinnige sifc rtjbisB 3.-;-!= terf zsw i»sl no aspiraties van zijn eigenzinnige en intelli gente dochter lange tijd helemaal niet zitten. Als Souwtje haar penselen liet slingeren, gooide hij ze in de kachelToen hij eindelijk andere gedachten ging koes teren was het te laat: Souw moest hem niet meer. Tamelijk bekend is het verhaal over de ongelukkige liefde, die voor Souw reden tot langdurige verbittering was. Ze had verkering met Cor Schaap, een commies van de posterijen in Amsterdam. Hij kwam alleen in het weekend naar Texel. De liefde was plotseling over toen na zes jaar bleek dat Cor er in Amsterdam een tweede vriendinnetje op nahield. Souw had het zeer te kwaad met de vernede ring en de onrechtvaardigheid. Van kerels moest ze niets meer hebben ïf» HltfloO m«»H rlfvV lAtloq rf a. c.r| of Reproducties Het boekje telt 60 pagina's en is dus niet groot. Ongeveer de helft daarvan is uitsluitend gevuld met reproducties van werken van Souwtje, waaronder velen in kleur. Op deze wijze wordt een uitstekend overzicht gegeven van het werk dat Souwtje in de loop der jaren maakte en wordt tevens duidelijk dat het beste werk uit vroegere jaren stamt. Curieus zijn de schilderijen die om welke reden dan ook nooit zijn afgemaakt en het gezicht op Spang, dat Souwtje uit woede met een bijl heeft bewerkt, vermoedelijk als ge volg van onvrede met de ruilverkaveling. Mede dank zij de uitstekende typografie is het een schitterend geheel geworden, waaraan met het amateurisme bepaald niet afziet. Er is veel geld in gaan zitten en het boekje moet dan ook dertig gulden kosten. Het is te hopen dat het vlot zijn weg naar het publiek zal vinden Souwtje zoals velen zich haar herinneren, staande voor haar hidsje De Roof in 1964. n- er Sinds kort is Texel een (kleine) annemer rijker. In deze moeilijke jd voor de bouw ziet j. Comman- eur toch kansen om zich als zelf- tandig aannemer te handhaven. Hij ril zich vooral specialiseren in kleine lussen. Op 29 oktober heeft J. Commandeur ich als aannemer officieel gevestigd in /el )en Hoorn. Zijn timmerwerkplaats is in )r- oerderij „De Oude Stolp", Watermo- ot inweg 2. „Zelfstandig werken heb ik ;er Itijd als een ideaal gezien" zo zegt hij. ter lommandeur denkt niet dat het voor em in de komende tijd moeilijk zal /orden om voldoende werk te vinden, 'oordat hij de verplichte diploma's had ehaald, werkte hij al min of meer zelf- tandig. „Er was altijd werk genoeg" d stelt hij. Commandeur zal zich als enmansbedrijf vooral toeleggen op leine verbouwingen en onderhoud, oals het afhangen van deuren en imen, klein metselwerk etc. Hij is van lan om in de toekomst het werk in jn eentje te blijven verrichten. Commandeur heeft ervaring bij iverse Texelse bedrijven, op een tim- lerfabriek, en bij grote ondernemingen an de vaste wal. In 1973 slaagde hij Dor het diploma gezel-timmerman. Vijf lar later werd het diploma Uitvoering en U. gehaald en in juli dit jaar het wam het diploma Aannemer B. en U. zijn bezit. Op het moment volgt lommandeur de opleiding Makelaardij, Ddat in de toekomst ook advies over nroerend goed gegeven kan worden. Een inwoper van Den Burg deed don- Ierdag aangifte van het feit dat onbe- enden een band van zijn auto hadden skgestoken. Zijn auto stond geparkeerd ichter de Dagmarkt. Toen de eigenaar ij zijn auto kwam stak het scherpe stuk letaal dat gebruikt was voor de vernie- ing nog uit de band. Jan Witte uit Den Burg slaagde te Jkmaar voor het diploma Erkend Assu- antieagent (B). Binnenkort zal hij het ssurantiekantoor van zijn vader, de eer M. J. Witte, overnemen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9