De agressieve iepeziekte „De man, die niemand werd LAND BOUW Concert Theodora Geraets ten bate van Maartenhuis Oud papier-actie Feestavond van Waddenruiters Goede opbrengst verkoping Film in Vrouwenhuis Mechanisatie op de landbouwbedrijven /RIJDAG 7 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 13 De afgelopen week las ik in de krant over een aktiegroep van boeren n Zuidholland. Deze groep dreigt bomen in de provincie om te zagen ils de boeren niet meer zonder vergunning sloten mogen dempen of lun land verharden met bouw- en sloopafval. Volgens de woord- ioerder gaat het in de eerste plaats om bomen van de provincie, die angs de wegen staan. ,,U begrijpt wel, onze eigen bomen zijn de aatste die we omzagen!", zo vertelde hij. Als ik zo'n bericht lees, is me wel duidelijk dat deze boeren de )omen in hun eigen omgeving niet graag willen missen. Zo zal het wel net iedereen zijn. Jammer genoeg lopen veel bomen op Texel ernstig jevaar te verdwijnen. «p»>» Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (022201 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon '02228)741 In het begin van de zeventiger jaren (eden zich in Europa de eerste gevallen on de 'agressieve iepenziekte' voor. ien schimmel is er de oorzaak van. Een Jein kevertje - de iepespintkever - irengt het over. In onze buurlanden leeft de ziekte enorme schade aange- icht. Vorig jaar zag ik in Engeland de jevolgen: een spookachtig landschap rol dode iepen. „Toen de ziekte zich in 1976 ook in ons land voordeed, besloot men hande lend op te treden. Er bestaat sinds die tijd in Nederland een speciale wet het 'lepebesluit'. In deze wet staat onder meer dat de eigenaar verplicht is zieke of dode iepen op te ruimen. Op deze manier probeert men het besmetten van gezonde bomen zoveel mogelijk tegen te gaan. In de praktijk hoeft de eigenaar Ie afgelopen vijf jaren werden veel Iepen het slachtoffer van de iepenziekte. Onlangs ver dween om deze reden deze boom uit het straatbeeld van Oosterend. De gevolgen van de igkte zijn bijzonder ernstig, want de iep is een boomsoort die het op ons winderige eiland rit.stokend doet FEUILLETON 2. "U gelooft dus ook in succes"steldt vast. 'Mijn geloof is een ervaringsfeit" zei hij i ze lachte. 'Mooi gezegd. Ik vroeg trouwens niet, stelde vast. U bent het type. Niet van e man die geluk heeft gehad". 'geluk is ook een kwaliteit, heeft lapoleon eens gezegd. Geluk moet ien hebben, maar men moet het erkennen als het er aan kont en het rijpen voor het voorbij is". .Want het is ongeloofelijk snel ter sen" lachte Sue. Hij zorgde er voor dat haar glas pnieuw gevuld werd en gaf haar vuur Por haar sigaret. Ze vertelde dat ze in onden was 'voor zaken'. Net als hij. Ze r'st, al pratend, een sfeer van intimiteit scheppen - beiden vreemdelingen hier beiden Hollanders, nietwaar? - die het esprek buitengewoon vergemakkelijk en Gerard vond het niet te vrijmoedig, sar voor te stellen, de volgende avond 'et hem te gaan dineren. Ze maakte door TOM LODEWIJK. geen van de conventionele bezwaren, maar klapte verrukt in de handen. "Dat doen we" zei ze en ze spraken af dat hij haar aan haar hotel zou komen afhalen. Net bijtijds, want opeens werd door een tweetal oudere dames beslag op Sue gelegd. "Het bloedt kruipt waar het niet kan gaan" zei een grijzende heer die naast Gerard stond "het Hollandse bloed bedoel ik, want mrs van Zuylen is toch ook van Hollandse afkomst?" "Dat heeft ze me tenminste verteld" zei Gerard "en we zijn van plan elkaar morgenavond wederzijds voor te lichten over Hollanders hier en Hollanders daar." "U zult u niet vervelen" zei de ander Sue van Zuylen is een in vele opzichten een interessante vrouw". De toon waarop het gezegd werd, gaf Gerard vrijmoedigheid te vragen "Kent u haar? Ik had haar nog nooit gezien en eerlijk gezegd, nog nooit van haar gehoord". "Dat laatste is alleen te verklaren uit het feit dat u hier niet woont" lachte de man die zich inmiddels voorstelde als Sir Edward Landseer. "Sue van Zuylen is een voor onze begrippen rijke Ameri kaanse weduwe, al behoort ze niet tot de allergrootsten, de Rockefellers enzo. Zij zelf heeft geen druppel Hollands bloed in de aderen, haar man was een van Zuylen. Zat in tabak, sigaretten en de duurdere rookmelanges. Zo op het peil van Dunhill. Het is een charmante vrouw maar een zeer scherpe zaken vrouw. Ze heeft een scherp verstand, veel mensenkennis. U moogt het als een compliment beschouwen, Mr. de Rhee- de, dat ze uw invitatie zo zonder aarzelen heeft aanvaard. Ik geloof niet dat ze puriteins is, maar wel kieskeurig op haar gezelschap. En laat ik er u dit bij zeggen: ze probeert er altijd beter van te worden, al is het maar door nog weer beter geinformeerd te raken dan ze al is. Als ik haar goed ken, vindt ze u een man die haar niet alleen een gezellige avond zal bezorgen, maar haar ook het een en ander kan vertellen over hoe de zaken aan de overkant staan". "Zulke vrouwen zijn er te weinig" lachte Gerard. "Ja" zei Sir Edward nadankend "maar als je er mee getrouwd bent, heb je er wel je handen vol aan. Dat hebben ten minste twee andere Amerikaanse broers ervaren, die ook de vreugden van een huwelijk met Sue hebben gesmaakt, maar er na enige tijd van af zagen. En van Zuylen, die veel ouder was dan zij, is misschien tijdig de weg van alle vlees gegaan, tijdig genoeg voor Sue om op haar leeftijd al erfgename te zijn van een Kever vliegt naar ge zonde iep en vree! de bast weg m de oksels van twijgen (meestal 2 a 3-jarige) De houtvaten raken verstopt, hetgeen te zien is aan een donkere (bruinige) verkleuring. 3X werkelijke grootte van de bomen niet zelf in aktie te komen. De Plantenziektekundige Dienst (P.D.) organiseert het waarnemen van de ziekte. Het Staatsbosbeheer ruimt de bomen op om er zeker van te zijn dat dit zo goed mogelijk gebeurt. Sinds het uit breken van de ziekte controleert de P.D. daarom regelmatig de iepen in ons land. Op Texel had W. Trap uit Oosterend er dit jaar in de periode van begin juni tot eind september zelfs een volle dagtaak aan! „Overal waar iepen staan ben ik dit jaar op z'n minst twee keer geweest om te controleren of er geen zieke of dode bomen stonden. Als dat het geval was waarschuwde ik Staatsbosbeheer, die een aannemer opdracht gaf de bomen te rooien. Het gaat de mensen wel eens aan het hart, maar in de praktijk blijkt wel dat het de enige manier is om de gezonde bomen te redden. De ziekte grijpt enorm snel om zich heen, binnen een maand kan een gezonde boom morsdood zijn!" Moeilijk uit te roeien Het is enorm moeilijk hO.'kwaad uit te roeien. Dat maakt het volgende verhaal van Trap wel duidelijk. Ergens in de buurt van Oosterend trof ik bij de eerste controle enige aangetaste iepen aan. Een paar dagen later rooide de aanne mer ze. Toen ik enkele weken later weer langs die plaats reed, zak ik tot mijn schrik dat er weer iepen stonden. Bij twee volgende controles was het het zelfde liedje. De aannemer moest dus binnen enkele maanden tot vier maal toe iepen rooien op éég plaats!" Dit jaar zijn er op Texel ongeveer 800 iepen omgezaagd. Als we bedenken dat er alleen tijdens de ruilverkaveling al meer dan 100.000 iepen zijn aangeplant, lijkt dit aantal wel mee te vallen. Jammer genoeg tast de-kiekte vaak grote bomen aan. Het rooien ervan heeft daarom meestal ingrijpende gevol gen voor de omgeving. Soms is de schade onherstelbaar. Bij de gemeente doet men om deze reden veel moeite om de iepen langs de Molenlaan bij De Cocksdorp voor de ziekte te behoeden. Het komende jaar wil men 727.500,— uittrekken om deze bomen te injecteren met een middel dat de oorzaak van het kwaad - een schimmel - doodt. In 1979 en dit jaar gebeurde dit al eerder. Zo'n kostbare methode kun je natuurlijk niet overal toepassen. Bovendien is de kans op behoud van de bomen niet zeker ook niet als het behandelen ieder jaar plaats vindt. Verbranden Tegenwoordig staat brandhout weer flink in de belangstelling. Hoewel er door het bestrijden van iepeziekte vrij veel hout beschikbaar komt, gaat het meeste naar een brandplaats in de buurt van de vuurtoren. Door de stammen en takken te verbranden zijn we er zeker van dat de ziektekiemen in het hout sterven. Het 'iepebesluit' schenkt ook aan- Larve verpopt lot kever 3X werkelijke grootte Larve ontwikkelt zich Kever vliegt naar kwijnende iepen om eieren te leggen Twijgen sterven at Ziekte verspreidt zich verder, over de oom lep sterft Patroon van de larvegangen onder de bast 1/12 werkelijke grootte Kever legt eieren in •ander dood iepehout Het leven van de iepespintkever in beeld dacht aan het opslaan van dood iepe hout. Het gebeurt namelijk vaak dat de kevers hun eitjes in dit hout leggen. Om deze reden mogen we het alleen bewa ren van 1 oktober tot 1 april. Buiten deze periode verspreiden de pas uitge komen kevers zich en daarmee de ziekte Om uitbreiden van de ziekte te voor komen is het van groot belang dat de eigenaars van brandhout er op letten dat het iepehout opgestookt is voor 1 aprilt Er bestaat nog een manier om het gevaar van ziekte te voorkomen. Daar voor is het nodig dat de eigenaar het hout schilt. Uit eigen ervaring weet ik echter, dat het vooral bij dunnere stammen een enorm karwei is. Perevuur Behalve iepeziekte komt op Texel ook nog steeds perevuur voor. Tegenwoor dig heet deze ziekte 'bacterievuur'. In het verleden zijn er op ons eiland enorm veel meidoornstruiken gerooid die aan deze ziekte leden. Op die manier hoopte rïlen-tnjVoorbeeld 1e vöorkömén dat er problemen op fruitbedrijven ontston den. Bacterievuur kan namelijk ook appel en perebomen aantasten. De forse aanpak van deze ziekte in het verleden heeft hier nogal eens kwaad bloed gezet. Later bleek, dat het met het gevaar voor ons landschap en de fruitbedrijven in de praktijk wel meevalt. Om deze reden is de aanpak tegen woordig minder ingrijpend. Alleen bin nen een straal van 500 meter rond fruitbedrijven ruimt men besmette bo men en struiken op. Dit jaat zijn er om deze reden 75 meidoorns omgezaagd en verband. Er zijn mensen die vinden dat we maar beter kunnen stoppen met het bestrijden van iepeziekte. Het kost veel en de ziekte is ondanks het bestrijden beslist niet verdwenen. Het ziet er naar uit, dat we de ziekte nooit kunnen uit bannen. Maar één ding is wel zeker: als we niets doen zijn de gevolgen voor het landschap rampzalig. Dat blijkt wel in onze buurlanden waar men de ziekte ongestoord laat voortwoekeren. Vooral op ons eiland met z'n klimaat waar maar weinig boomsoorten gedijen, zal het onherstelbare gevolgen hebben! fortuin". "Dan is ze in ieder geval geen for tuinjaagster" s'telde Gerard lachend vast. "Heeft een mens wel ooit genoeg?" vroeg Sir Edward en even kreeg Gerard een onbehaaglijk gevoel. Het was maar een onpersoonlijke, algemene opmer king, maar wat hem betrof, precies in de roos. In ieder geval - de avond van morgen beloofde gezellig te worden en mis schien meer.... Gerard de Rheede prikte als een automaat met z'n plastic vorkje in de lekkere hapjes, die de stewardess op het in vakjes verdeelde lunch-blad hem had voorgeschoven. Hij keek niet uit het kleine vliegtuigraam, dat trouwens al leen uitzicht bood op een mijlenver uitgestrekte wattendeken, beschenen door een stralende zon, die daar bene den helemaal verstek liet gaan. Zijn gedachten waren bij Sue van Zuylen. Dat was nog eens een vrouw, dacht hij en hij werd onrustig bij de herinnering. Ook in de jaren van zijn huwelijk, toen het nieuwtje een beetje van Vvonne af was, had hij meermalen een slippertje gemaakt, zoals hij dat vroeger deed. Niet meer dan een avontuurtje, soms alleen maar om er zichzelf van te over tuigen dat hij bij de vrouwtjes, zoals hij zei, nog altijd wat kon klaarmaken. Voor een knappe man (dat was hij ongetwij feld) nog maar nauwelijks van middel bare leeftijd en met genoeg geld, die als hij wilde heel charmant kon zijn, was dat Hierboven staat het ontstaan en verloop van iepeziekte afgebeeld De iepespintkever die de ziekte overbrengt zoekt kwijnende of pas dode iepen voor de voortplanting. Ook de stam en takken van pas omgezaagde, gezonde bomen zijn goed bruikbaar. Als de jonge kevers uitvliegen trekken ze naar de toppen van gezonde jonge iepen en vreten van de bast in de oksel van jonge twijgen. Daarbij komt in de wonden een schimmel waarmee de kevers gewoon lijk zijn besmet. Deze schimmel veroor zaakt de agressieve iepeziekte. De Ka nalen waardoor de boom water en voedsel krijgt raken erdoor verstopt. Eerst sterft de top van de boom en later de rest. Het nare is dat zo'n stervende boom weer geschikt is als broedplaats voor kevers en zo is de cirkel gesloten. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op aan het Schilderend, de Julianastraat en de Emmalaan. Men wordt verzocht het papier 's ochtends gebundeld aan de kant van de weg te zetten. De landelijke rijvereniging De Waddenruiters en de Kloppertjes houden zaterdag 8 november de jaarlijkse feestavond. Het feest wordt gehouden in Hotel Tatenhove. Donateurs, oud-leden en leden zijn welkom. De toegang is gratis, aanvang 20.00 uur. De verkoping, die de Gereformeerde Vrouwenvereniging zaterdag in Oosterend heeft gehouden, heeft totaal 71500,— opgebracht. De baten zijn voor de Rudolf Stichting in Barneveld, een opvangcentrum voor uit huis ge plaatste kinderen. Van enkele loten zijn de prijzen nog niet opgehaald. Het zijn de loten Groen 601 (prijs: een planten bak), groen 604 (beer), rose 353 (pop penwieg). De prijzen kunnen afgehaald worden bij mevrouw M. Visser, Anker straat 15, Oosterend, tel. (02223) 641. In het Vrouwenhuis draait maandag de film „Die beste Jahre". Vier vrou wen en vier mannen praten over huis houdelijk werk en erkenning, harmonie en offers, waardering en rolomkering, vrouw en beroep, schuldgevoelens, kind en echtgenoot, vrouwen en maat schappij. De gesprekken vonden plaats tijdens vijf verschillende bijeen komsten. De film werd in 1974 ge maakt, maar wordt door het Vrouwen huis nog steeds actueel geacht. De aanvang is om half negen en de toegang, zoals gebruikelijk, alleen voor vrouwen. Het concert dat zaterdagavond in Hotel Prinses Juliana in De Koog wordt gegeven door Theodora Geraets (viool) en Martijn van den Hoek (piano) is ten bate van de Camp-Hill werkgemeen schap Texel, de huidige bewoners van het Maartenhuis. De violiste wil op deze wijze een bijdrage leveren aan het werk in het Maartenhuis. De musici hebben van een uitkoop som afgezien en dit bedrag aan de Camp-Hill werkgemeenschap Texel ter beschikking gesteld. De vestiging in het Maartenhuis is zoals bekend een depen dance van de hoofdvestiging in Zeist. Het is een heilpedagogisch instituut waarin pupillen met uiteenlopende han dicaps worden verzorgd. De Texelse dependance fungeert als een kleine leef en werkgemeenschap voor mensen van 18 jaar en ouder. Het Maartenhuis fun geert daarnaast als vakantieverblijf voor jongere kinderen. Het concert omvat sonates van Haen- del en Beethoven en werken van Saint- Sains en Chausson. Kaarten zijn ver krijgbaar op het bureau culturele zaken en zolang de voorraad strekt aan de zaal voor de prijs van 77,50. (CJP en pas 65 75,-). ook zo'n kunst niet. Bij Sue was het anders. Ze had indruk op hem gemaakt, omdat hij haar in geen enkel opzicht als zijn mindere kon beschouwen. Van zaken wist ze alles af, daarover kon je met haar praten als met een man. Maar daarbij was ze op en top vrouw, een vrouw waarvoor een man doorlopend zijn best moest doen. Ze was een veelbegeerde partij, mannen omzwermden haar, was het niet om haar mooie ogen dan om haar miljoenen en misschien wel van wege allebei. Wanneer Sue van Zuylen één bepaalde man haar bijzondere op merkzaamheid bewees, gaf dat zo'n man een idee van uitverkoren-zijn, en dat bepaalde zijn houding. Zelfs de houding van Gerard de Rheede. Eens in zijn jonge jaren, had hij enkele regels gelezen van een arbeidersstrijd lied. De laatste regel was 'Begeerte heeft ons aangeraakt' en die regel had hij niet vergeten. Ook hem had de begeerte aangeraakt, de begeerte naar een leven, een bestaan in de kringen waar men te leven wist, waar men leven kon omdat men over alles beschikte wat dat leven veraangenamen kon. Hij was, had hij met voldoening vastgesteld, een goed eind op weg, mede dankzij z'n huwelijk met Yvonne. Zijn teleurstelling in dit huwelijk was geweest, dat hij er niet voor had behoeven te vechten. Yvonne was van het begin af 'weg' van hem geweest, ook al had ze aanvanke lijk een 'moeilijk te krijgen' houding aan genomen. Toen hij eenmaal met haar getrouwd was, was het pleit beslecht, hij had zijn doel bereikt en dat was ont- De heer J. J. Kruizenga, specialist landbouwwerktuigen en arbeid, spreekt maandagavond 10 november om 8 uur in hotel 'De Pelikaan', De Koog over: „Is er op de machinekosten te bespa ren op de landbouwbedrijven". De laatste jaren zijn de bewerkingskosten op de landbouwbedrijven aanzienlijk gestegen. De bewerkingskosten be staan uit berekend en betaald loon, loonwerk en werktuigkosten. Naast een stijging van de kosten van loon en loon- werkkosten zijn vooral de machinekos ten op de landbouwbedrijven sterk ge stegen. Met name de akkerbouwbedrij ven hebben hiermee te maken hoewel de veehouders er ook niet voor ge spaard zijn gebleven. De heer Kruizenga zal ingaan op de mogelijkheden van be sparing op machinekosten zoals die in de praktijk haalbaar zijn. Ook de be sparing van brandstof voor de land bouwmachines zal besproken worden. moedigend voor een man, die nimmer tevreden was, een man die was aange raakt door de begeerte, die altijd iets moest hebben om nog verder te stre ven, nog meer te bereiken, nog hoger te klimmen. De ontmoeting met Sue van Zuylen had hem met een schok doen beseffen, dat hij tot nog toe de zaken te eenzijdig gezien had - de zaken. Hij had zijn plannen om straks helemaal heer en meester te zijn in het bedrijf en vanuit die positie verder te manoeuvreren. Wat kon hij zo bereiken? Hetzelfde als wijlen zijn schoonvader, in allerlei potjes een vinger, algemeen geacht, een ridderor de en verder? Had de oude heer Lazare echt geleefd En nu, bedacht Gerard, terwijl hij bedachtzaam dronk van zijn jus d'oran ge-uit-blik, had zijn streven een nieuwe dimensie gekregen. Het ging nu niet meer om cijfers, speculaties, koersen, beursmanoeuvres. Het ging om een vrouw, die door geen glans meer kon worden verblind en die niemand nodig had. Die op een gans andere manier moest worden gewonnen. Voor wie je niet alleen een zakenman, maar bovenal man moest zijn, zonder dat je enige zekerheid had, dat je bij haar je doel bereiken zou, omdat cijfers en zelfs feiten niets uitmaakten. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 13