Appartementen Nikadel worden goedkoper Motie: Strandpaviljoens hele jaar laten staan The Black Hole T oeristenbelasting PLAN WORDT AANGEPAST AAN TERUGLOPENDE ECONOMIE GELOEI KOST SLAAP Zon. maan en hoog water Hongerige winkeldief Amateurfilm over Waddeneilanden Explosieven gevonden VERVOLG VAN PAG. 1 Mr Oud papier-actie []SUZUKI PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 De 144 recreatieappartementen, die de Recreatiestichting wil stichten in het zg. artikel 11-gebied bij de Nikadel in De Koog worden kleiner en soberder uitgevoerd dan eerst de bedoeling was. Ze zullen niet 70 maar ongeveer 40 m2 groot worden, waardoor de prijs waarvoor zij moeten worden verhuurd, lager kan blijven. De reden voor deze minder luxe aanpak is de terug lopende economie, waardoor wordt verwacht dat steeds minder mensen bereid zullen zijn een hoge huurprijs te betalen. Het bovenstaande werd meegedeeld door wethouder Jook Nauta in de be grotingsvergadering van dinsdagmiddag naar aanleiding van de algemene be schouwing van de heer S. de Waard van het Pakt. Zoals bekend had het college opgeroepen de bouw van de apparte menten tegen te houden in verband met de teruglopende vraag. Als de appar tementen toch verhuurd zouden wor den, zou dat leegstand van andere appartementen tot gevolg kunnen heb ben. Het is de bedoeling dat de appar tementen worden gecombineerd met overdekte recreatieve voorzieningen zo als een zwembad. Nauta deelde mee dat de plannen bij de RST volop in studie zijn. Omstreeks de jaarwisseling zal rap port worden uitgebracht. Nauta en de andere collegeleden rea geerden uitvoerig op hetgeen in de algemene beschouwingen naar voren was gebracht. De vanzelfsprekendheid van trendmatige verhoging van de plaat selijke belastingen vond Nauta minder ongewenst dan sommige raadsleden. Het telkens aanpassen aan het gestegen prijspeil van deze heffingen is nood zakelijk als men de bestaande voor zieningen in stand wil houden. Uitbrei ding van de voorzieningen is dan alleen nog mogelijk door bezuiniging. Aan be zuiniging doet de gemeente overigens al duidelijk. Het totaalbedrag van de be groting is slechts 2% hoger dan vorig jaar. Op het verzoek om altijd te werken met openbare inschrijvingen bij verkoop van gemeentelijke eigendommen of bij aanbestedingen, zal de gemeente niet ingaan. Openbare inschrijving zal zoveel mogelijk gebruikelijk zijn, maar het kan niet altijd. Naast financiële overwegin gen spelen in veel gevallen ook sociale overwegingen een rol. Tegenstrijdig Nauta hield de raad herhaaldelijk voor dat het niet logisch is om voor be zuiniging te pleiten en voor het niet verhogen van belastingen en tegelijker tijd toch allerlei kostbare investeringen te verlangen. Een van de dure wensen was dat de gemeente de woningbouw stimuleert door goedkope grond be schikbaar te stellen. Het geld dat de ge meente hierop toelegt moet echter weer door een of andere belastingverhoging of door het schrappen van andere be langrijke uitgaven op tafel komen. Een hogere uitkering uit het rijksge meentefonds voor gemeenten met een recreatietaak moet een vrome wens blij ven. Het mag een feit zijn dat een gebied als Texel veel BTW en inkom stenbelasting oplevert als gevolg van de recreatieve bedrijvigheid, het rijk ziet daarin geen aanleiding om royaler over de brug te komen. In het verleden is het herhaaldelijk maar vergeefs geprobeerd. Zwembad Het jaarlijkse exploitatietekort van een overdekt zwembad loopt in de tonnen. Zo levert het bad in Anna Paulowna dat door raadsleden als lichtend voorbeeld was genoemd een tekort op van 2% ton en daar komen dan de kapitaalslasten nog bij. In de Texelse situatie zou men te maken kunnen krijgen met een tekort van omstreeks een half miljoen. Een dergelijke conclusie kon enkele jaren geleden ook al worden getrokken uit een rapport dat door de Sportraad over dit onderwerp was uitgebracht. Natuur lijk is het mogelijk dat de gemeente zich met een gigantisch jaarlijks tekort belast maar de gemeenteraad moet zich daar over dan wel duidelijk uitspreken en de konsekwenties aanvaarden in de vorm van veel hogere belastingen en het schrappen van andere wensen. Spoedig zal worden begonnen met de aanplant van het bos bij De Cocksdorp. Met Staatsbosbeheer bestaat hierover overeenstemming en binnenkort zal de benodigde grond kunnen worden over gedragen. De uitvoering zal in fasen ge schieden. Het is komen vast te staan dat het melken van schapen op Texel om aldus schapenkaas te kunnen maken geen belangrijke economische bedrijvigheid kan worden. Een sluitende exploitatie is niet te bereiken. Het is alleen mogelijk binnen bestaande bedrijven op kleine schaal waarbij de arbeid in feite niet in rekening wordt gebracht. Het probleem is dat de hoeveelheid melk die een schaap kan geven onvoldoende is. Dat zou kunnen worden veranderd door kruisen waardoor een ander ras ont staat, maar dat gaat weer ten koste van de andere superieure eigenschappen van het Texelse schaap en wordt daar om niet gewenst geacht. Het fokken van vleesschapen die op Texel worden verwerkt laat zich heel wat lucratiever aanzien. In zijn algemene beschouwing had de heer Dros het dok van Boom in Oude- schild genoemd als een voorbeeld van een werkgelegenheidveroorzakende im puls voor de eilandeconomie. Nauta zei naar aanleiding daarvan dat het ook een voorbeeld is van vlot en slagvaardig samenspel tussen alle betrokken instan ties. Over de bouwactiviteit op Texel zei Nauta dat midden 1981 een opleving is te verwachten. Dat hangt samen met het gereed komen van tal van plannen tegen die tijd. Gasbedrijf Spreker voelde weinig voor een har dere aanpakvan het Gasbedrijf zoals was voorgesteld door de heer De Waard. Nauta wees erop dat het bedrijf niet is te vergelijken met een gemeen telijk gasbedrijf dat geen belasting hoeft te betalen en zijn overwinst kan over boeken op de gemeente. Wat Texel betreft is het Gasbedrijf overigens zeer tegemoetkomend geweest. Als gevolg van de garantieafspraak (ƒ180,— per jaar voor elke niet aangeslotene bene den het aantal van 2800) stond de ge meente bij De Liefde voor ƒ550.000,— in de schuld. Van die schuld heeft het bedrijf maar liefst ƒ250.000,— kwijtge scholden, om de eenvoudige reden dat de gemeente en De Liefde gezamelijk aan een project waren begonnen dat helaas met pech te kampen kreeg, maar waar men toch in goede harmonie wilde uitkomen. Aansluiten van onrendabele gebieden op Texel krijgt echter de aan dacht. Ontboezeming Naar aanleiding van de vragen over de trage gang van zaken bij De Lindeboom- Texel Heeft hier onwil of onmacht een rol gespeeld?") wilde Nauta nog wel wat kwijt over de moeizame wijze waarop veel zaken tot stand komen. Er is sprake van toenemende tegenstrijdigheden, gevoed door wantrouwen, afgunst en gebrek aan solidariteit. Dat doet zich voor in allerlei sectoren en is in feite de belangrijkste reden van het falen van het democratisch functioneren. Nauta liet voelen als gevolg daarvan nogal moede loos te zijn. Het is haast niet meer mogelijk om tegenwoordig binnen rede lijke tijd nog wat tot stand te brengen. Een vijftienjarige scholier werd op he terdaad betrapt toen hij bij de Spar winkel in Den Burg een zak chips pro beerde te stelen. Op het politiebureau bekende de hongerige winkeldief eerder bij de Hema artikelen van marsepain te hebben ontvreemd. Ook had hij twee busjes lak bij Zegel gestolen. De ouders hebben de ontvreemde artikelen inmid dels betaald. Het ruimteschip Palomino, bemand door captain Dan Holland, een eerste officier en een robot is 18 maanden op zoek geweest naar leven in een nog onbekend gebied in de ruimte. Aan boord zijn verder nog een wetenschapsman, zijn assistente en een journalist. In de buurt van het beruchte 'Zwarte Gat' ontdekken zij een groot object, dat bij nader onder zoek de V. S. Cygnus blijkt te zijn, een ruimteschip dat 20 jaartevoren onder ge heimzinnige omstandigheden is verdwe nen. Zij landen aan boord van de Cygnus waar ze kennis maken met captain Hans Reinhardt, die hen vertelt dat zijn vroegere bemanning in de ruimte is verdwenen. Hij had zelf het bevel om terug te keren naar aarde genegeerd omdat hij geholpen door zijn robots, het zwarte gat wilde verkennen, waarachter hij geheel nieuwe werelden vermoedt. Andere mechanische helpers aan boord hebben een mensengedaante en gehol pen door een oude robot ontdekt Vincent dat deze wezens de vroegere beman ningsleden zijn, door Reinhardt gedegra deerd tot willoze 'humanoiden'. Rein hardt die in een daartoe geprogram meerde verkenner een reis door het zwarte gat gaat maken, wordt door zijn grootste robot Maximiliaan verpletterd, nadat deze door een ontploffing de Palo mino heeft vernietigd. In de strijd met de kwaadwillige robots vinden Dr. Durant en de journalist de dood. De anderen slagen er in met Reinhardts verkenner te ont snappen. Tot hun verbijstering kunnen zij niet terugkeren naar de aarde, maar be ginnen een duizelingwekkende tocht door het zwarte gat.... „The Black Hole" is te zien van vrijdag tot en met maandag. Alle leeftijden. MARTIJN Martijn is een jongen, die meer droomt en fantaseert, dan dat hij zich voor de winkel van zijn ouders of zijn werk op school interesseert. Zijn ouders zijn dan ook niet erg over hem te spreken. Gelukkig begrijpt Opa, die in het bejaardenhuis woont, hem beter. In de buurt van zijn huis worden tijdens de vakantie opnamen gemaakt voor een film en Martijn wordt stomtoevallig uit gekozen om de hoofdrol van ridder Roderick te spelen. Hij durft het niet tegen zijn ouders te zeggen en betrekt Opa in het geheel, die prompt ook een rol krijgt aangeboden. Buiten de film opnamen om ontmoet Martijn in het circus een jongen, Michiel, die door een magiër gevangen wordt gehouden. Michiel heeft een bijzondere macht over dieren en de magiër zegt hem nodig te hebben om op een bepaalde nacht spoken weg te drijven. Michiel begrijpt daar niet zoveel van en wil eigenlijk liever terug naar zijn vader die in India op de ambassade werkt. Martijn helpt hem ontvluchten, maar trekt daarmee de magiër naar de filmset waar hij vreemde dingen laat gebeuren. Tenslot te komt alles op zijn pootjes terecht. Martijn krijgt wat meer aandacht van zijn ouders, Michiel wordt herenigd met zijn vader en de magiër voorkomt een ramp. „Martijn en de magiër" is geheel Neder lands gesproken. Goedgekeurd voor alle leeftijden. De gemeenteraad heeft dinsdag avond een door het CDA ingediende motie aangenomen, waarin B en W worden verzocht al het mogelijke te doen om te bereiken dat de strand paviljoens gedurende het hele jaar geplaatst mogen zijn. Tegen de motie stemden alleen de wethouders en Cor Ellen van het Pakt. De wethouders verklaarden zich fatsoenshalve tegen. In verband met hun verplichtingen jegens Staatsbosbeheer konden zij moeilijk een andere houding innemen. Het werd echter duidelijk dat ook het college geen enkel bezwaar heeft tegen het handhaven van de strand paviljoens gedurende de winter. In de motie kwam naar voren dat het telkens afbreken en weer opbouwen van de paviljoens voor de eigenaars/ exploitanten zware financiële lasten met zich mee brengen. Ook is de afbraak strijdig met het door de ge meenteraad gewenste beleid met be trekking tot spreiding van het toerisme over het hele jaar". De paviljoens vor men een belangrijk rustpunt voor de ook in de wintermaanden aanwezige vakantiegangers en rustzoekers". Ook werd gewezen op de economische teruggang, waardoor het voor de strandexploitanten belangrijk is dat zij een redelijk inkomen blijven genieten, waartoe exploitatie in de winter kan bij dragen. Met uitzondering van Cor Ellen (die zijn houding niet nader toelichtte) had niemand van de raad moeite met de motie. Over het effekt ervan was niet Door de 'Utopia super 8 filmclub' uit Leeuwarden is een twee uur durende film uitgebracht over alle wadden ei landen. Deze film is een reisverslag van bezoeken aan de eilanden. De film gaat niet in op de natuuraspecten van het waddengebied maar handelt meer over het dagelijkse leven op een wadden eiland en de bezienswaardigheden. „In eerder gemaakte 16 mm films is het waddengebied als natuurgebied al vol doende getoond. Ik heb ook de andere onderwerpen aandacht gegevenaldus de samensteller Eduard Janse. De do cumentaire is te huur en volgens de makers bijzonder geschikt voor scholen, verenigingen of bejaardencentra. Bij scholen denkt Janse dan aan aan vulling bij bijzondere projecten van aardrijkskunde of algemene ontwikke ling Utopia is een club van minder valide filmamateurs die een groot aantal do cumentaires in eigen beheer maakt en verhuurt. De club draait zonder winst oogmerk. Indien de film gehuurd wordt komt er een medewerker van Utopia mee om de film te draaien, omdat van deze documentaire geen kopie is. Ook is het mogelijk om een deel (bijv. Texel) van de film te laten vertonen. Van alle eilanden komen alle dorpen, bossen, duin en natuurgebieden in beeld. De film is met quadrafonisch geluid Voor het opnemen van de film is Eduard Janse met een aantal medewer kers veertien dagen in touw geweest. Bij Utopia zijn ook andere zelfgemaakte documentaires te huur onder andere over het Ijsselmeer. Inlichtingen 05100-23284. ieder optimistisch. Daan Schilling herin nerde eraan dat de raad er eigenlijk niet mee te maken heeft. Het gaat hier om andermans eigendom. J. C. Dros begreep niet wat Staatsbosbeheer over de paviljoens heeft te zeggen. Het is toch grond van Rijkswaterstaat? Verdere stappen Wethouder Van der Kooi lichtte de moeilijke situatie toe, waarin het colle ge verkeert ten aanzien van de pavil joens. Staatsbosbeheer (die de grond van Domeinen in gebruik heeft en dus als beherende instantie optreedt) weigert de exploitatie aan de gemeente over te laten als de gemeente het tel kens afbreken van de paviljoens per 1 oktober niet garandeert. Het gemeente bestuur zag zich dus gedwongen de paviljoenhouders te gelasten tot af braak over te gaan, maar tot dusver heeft niemand daaraan gevolg gege ven. De gemeente zou dus verdere stappen moeten ondernemen. „Maar door deze motie worden we in feite be lemmerd om deze stappen te doen", aldus Van der Kooi, die aldus aanneme lijk maakte dat de motie toch wel zin had. De heer S. de Waard constateer de dat Staatsbosbeheer dus zelf verder zal moeten optreden tegen de exploi tanten, wat voorkomen zou kunnen worden door alarm te slaan in Den Haag. De tweede kamer kan Staats bosbeheer tot de orde roepen," In de Bleekersvallei werd woensdag een mortiersgranaat gevonden, die in de loop van donderdag door een de- montageploeg van de marine onscha delijk werd gemaakt. Bij paal 30 zijn vorige week woensdag enkele explosieven gevonden. De aan gespoelde projectielen zijn later onscha delijk gemaakt. De kans dat de paviljoenhouders goedschiks tot afbreken zullen over gaan is praktisch uitgesloten. „Als het aan de strandexploitanten van Texel ligt, zal de Mobiele Eenheid druk werk op dit Waddeneiland krijgen", aldus de aanhef van een pagina groot artikel over dit onderwerp in het blad „Onder nemersvisie" van het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond. Uit het ar tikel met diverse interviews met strandexploitanten blijkt dat niemand er over peinst om tot afbraak over te gaan. „Afbraak in de winter betekent faillissement". wilde daarom niet meewerken aan de subsidieverstrekking. Hij vond dat de VW bij nieuwbouw op een betere plaats op den duur voordeliger uit is. Dat zou moeten worden onderzocht, al vorens opnieuw te bepalen welke sub sidie nodig is. Barendregt maakte bezwaar tegen het automatisme in de trendmatige ver hogingen. De trend van 6% die wordt toegepast vond hij al te hoog, omdat het bedrijfsleven niet meer dan 4% mag re kenen. Bij telkens 6% verhoging is het tarief over een aantal jaren onaanvaard baar hoog. „Waar is het eind?" Resultaten De heer J. C. Dros was om een andere reden tegen een hogere VW subsidie. Hij wilde eerst wel eens aangetoond zien welke tastbare resul taten (in de vorm van meer recreanten) de expansie van de VVV tot dusver heeft opgeleverd, Bovendien was ook hij tegen de verbouwing van het kantoor op de huidige plaats. Hij zei met een VW-hoofdbestuurslid te hebben ge praat waarbij was gebleken dat ook het hoofdbestuur niet eenstemmig is over de vraag of het wel verstandig is op de huidige plaats te blijven zitten. Het huidige VW-kantoor vond hij boven dien een'oud rothuis' met onvoldoende uitbreidingsmogelijkheden in de verdere toekomst. Wat dat laatste betreft wilde Dros er rekening mee houden dat de VVV gedwongen zal zijn ter besparing van kosten de bureaus in de buiten dorpen op te heffen en alles in Den Burg te concentreren. Die mogelijkheid moet worden opengehouden. Dros vond de bestaande subsidiëring voorlopig mooi genoeg. Beraad Door de samenhang tussen de voor stellen tot hogere VW subsidiëring en het voorstel tot verhoging van toeristen belasting ontstond enige verwarring over de vraag welke van de voorstellen het eerst in stemming moest worden 4»t- Zaterdagochtend wordt weer oud papier opgehaald in De Koog. Men wordt verzocht het papier om half negen gebundeld aan de kant van de weg te zetten. De opbrengst van het papier wordt voor diverse dorpsbelan gen gebruikt. De zon komt 9 november op om 7.48 uur en gaat onder om 16.58 uur; 12 november op om 7.56 en onder om 16.49 uur. Maan: 15 nov. EK; 22 nov. VM. Vrijdag 7 november 8.14 en 20.26 Zaterdag 8 november 8.43 en 20.59 Zondag 9 november 9.14 en 21.33 Maandag 10 november 9.50 en 22.04 Dinsdag 11 november 10.23 en 22.23 Woensdag 12 november 10.36 en 22.43 Donderdag 13 november 10.35 en 23.05 Vrijdag 14 november 10.38 en 23.45 Zaterdag 15 november 11.14 en gebracht. Besloten werd eerst de ver hoging van de toeristenbelasting aan de orde te stellen, wat bezwaar uitlokte van P. A. Zegers die op deze manier het CDA-compromis de mist zag ingaan. Maar het collegevoorstel moest als meest vérstrekkend, het eerst aan bod komen. Dat werd dus verworpen met als tegenstemmers Zegers, Barendregt, Jansen, mevr. Huitema, Van Asselt, Rienstra, Schilling en Dros. Het voorstel inzake de verhoging van de woonfo- rensenbelasting onderging hetzelfde lot, met dezelfde tegenstemmers. Het colle ge voelde er niets voor om alternatieve voorstellen in stemming te brengen. De financiële gevolgen daarvan moesten eerst worden bestudeerd. Het college wilde ook het voorstel tot verhoging van de VVV subsidie niet meer in stemming brengen omdat er geen financiële dekking meer voor was en de financiële ruimte ervoor dus moet worden geschapen door het schrappen van andere posten. Het voorstel werd dus ingetrokken. Omdat de gemeente raad volgende week alweer bijeenkomt, zal het wellicht mogelijk zijn dan al met nieuwe voorstellen te komen. Suzuki LJ 80 Terreinwagen Professionele terreinwagen, in- en uitschakelbare 4-wielaandrijving, hoge en lage gearing, sterke motor, neemt hellingen tot 41°, robuust stalen chassis Open met canvas kap; canvas kap en stalen deuren, gesloten Va f 12 995,-mcl BTW OOSTEREND (Texel), Garage Westend. Oosterenderweg 52,02223-396 Souwtfe de Wijn Leven en illusies van een Texelse kunstenares. Een prachtig boek, samengesteld door Hans van der Klift, Pieter de Vries Lzn en Theo Timmer en gedrukt bij drukkerij Brügemann BV. Bevat naast een levensbeschrijving een uitstekend overzicht van haar werk. Mag u niet missen. HET OPEN BOEK Binnenburg 3 (tel. 3657) Het hoofdkantoor van de VW in Den Burg. Onenigheid over extra verdieping?

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2