Ml MA Wethouder G. van der Kooi: Beveiliging Pontweg nu nog niet dringend De eerste sneeuw DORSEN MET EEN \ANTIEKE MACHINE Voor Buo-onderzoek dreigt mislukking DROS IN BESCHOUWING: „GELD BESCHIKBAAR STELLER VDDR OVERDEKT ZWEMBAD" Medewerking onvoldoende VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980TEXELSE COURANT PAGINA 5 Kooi op dat nog altijd een crediet van ƒ118.000,— voor dit doel beschikbaar is. Recent ontwikkelde plannen zijn van de baan; thans worden alternatieven onderzocht die wel belangrijk duurder zullen uitvallen. Donderdag 6 november Voor het Nutsdepartement wordt in ,,De Schakel" een lezing gehouden over windmolens. Niet-leden hebben toegang voor f2, Aanvang 20.00 uur Zaterdag 8 november Het Texels Christelijk Mannenkoor geeft in de Ned. Herv. kerk te Den Burg een jubileumuitvoering; 20.00 uur. Violiste Theodora Geraets geeft in hotel Prinses Juliana" in De Koog een con cert, aanvang 20.15 uur. Toneelvereniging ,,'t Amateurtje" brengt in De Wielewal het stuk ,,'t Is maar tijdelijk", 20.00 uur. In ,,De Pelikaan" begint om 20.00 uur een avond van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting met als spreker J. J. Kruisinga over Welke mechanisa tie?" VASTE DATA De SOS-wereldwinkel aan de Burgwal in Den Burg is open: maandags van 10.00-12.00 uur; woensdags van 14,00- 16.00 uur en zaterdags van 14 00-16.00 uur. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. In het Prem Mandir Centrum (Dros Bakkerij) aan de De Ruyterstraat in Oudeschild wordt iedere zondag medi tatie gehouden, aanvang 20.15 uur. Iedere donderdag om 19.00 uur wordt door de toerafdeling van de Wieler vereniging Texel een trainmgstocht ge organiseerd. Gestart wordt bij de Auto centrale. Zondag 9 november: Voor de sluitingswandeltocht van 't Gouden Boltje kan worden gestart tus sen 13.00 en 14.00 uur bij camping ,,De Koorn-aar" aan de Grensweg, Maandag 10 november: In het Vrouwenhuis wordt een film avond gehouden „Die beste Jahre"; aanvang 20.30 uur. B. en W. vinden ingrijpende en dure voorzieningen om de Pontweg voor kruisend verkeer veiliger te maken op dit moment nog niet urgent. Dat zal wel het geval zijn als de dubbeldeksveerboot ook het bovendek in gebruik krijgt. Het ziet er daarom naar uit dat op korte termijn slechts verbeterin gen van minder omvangrijke aard zullen worden aangebracht op enkele kruisingen. Het bovenstaande bleek dinsdag-. middag uit de reactie die wethouder Gerard van der Kooi gaf op de alge mene beschouwing van het CDA, waarin onvrede over het uitblijven van de voorzieningen werd geuit. Het laat ste woord is over deze zaak overigens nog met gezegd. Binnenkort zal er in een commissievergadering opnieuw over worden gepraat. Onder andere de resultaten van de verkeerstellingen, die op de Pontweg zijn gehouden, komen daar aan de orde. Een andere verkeersmededeling betrof de mogelijke afsluiting voor gemotoriseerd verkeer van een deel van de Kogerstraat (tussen De Zes en de Stenenplaats) en de Waalderstraat. Het college voelt daar niets voor, althans niet op dit moment. De wense lijkheid van de maatregel zal eerst in groter verband worden overwogen en wel in het kader van de behandeling van het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg. Huisvesting ,,0p het gebied van huisvesting doen we wat we kunnen", aldus Van der Kooi, die de verwachting uitsprak dat eind 1981 in De Mars kan worden ge bouwd; nog eerder kan in Oudeschild woningbouw van start gaan. Verder zullen de nodige „gaten" in de be staande bebouwing worden gedicht. Met het veelbelovende plan van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten voor een groot aantal betaalbare woningen in het artikel 11-gebied aan de Beatrixlaan staat het er kritiek voor. De door de aan nemer opgegeven prijs werd te hoog gevonden. Volgende week zal het Bouwfonds beslissen wat er verder gaat gebeuren. Het college is oplettend en actief waar het gaat om het beschikbaar houden van bestaande woningen voor woningzoekenden. Er wordt niet mak kelijk „vrijgegeven" en mensen die hun huis laten leegstaan, kunnen er na een half jaar op rekenen dat zij een aan schrijving van de gemeente krijgen. Overigens is het niet altijd eenvoudig omr zo n woning te pakken te krijgen. De eigenaar neemt er soms geen ge noegen mee en schakelt de rechter in. Tot twee keer toe heeft de gemeente al een dergelijk proces verloren. Ook het verwijt dat de gemeente makkelijk is geweest bij het slopen van de wonin gen bij Californiëweg en Bosch en Zee was volgens Van der Kooi niet terecht. De gemeente had hier geen recht van spreken. Na verkregen bouwvergun ning heeft een eigenaar recht tot sloop over te gaan. Het college voelt niets voor de suggestie van Welboren om de eigenaars van tweede woningen min of meer te dwingen deze voor permanen te bewoning beschikbaar te stellen. Het zou onbehoorlijk zijn dit eenmaal ver leende recht aan te tasten. Met waardering meldde Van der Kooi dat enkele eigenaars van tweede wo ningen op vrijwillige basis hun huis per manent hebben willen verhuren. Dure plantsoenen Spreker gaf toe dat de Plantsoenen dienst voor de gemeente een kostbare aangelegenheid is. In verband daarmee zullen in nieuwe uitbreidingen geen bewerkelijke plantsoenen meer worden gemaakt, maar slechts grasveldjes met bomen en struiken die geen intensief onderhoud vergen. Verschillen aanbrengen in de pacht die de diverse strandpaviljoenhouders moeten betalen, acht het college onge wenst. Men wil het bij één uitzondering (het paviljoen van paal 12 betaalt 75% van de gebruikelijke pacht) laten. Het is waar dat de paviljoens op drukkere stranden meer profijt hebben, maar dat wordt weer gecompenseerd dat op der gelijke stranden ook méér paviljoens staan. De afwezigheid van een bereik baar parkeerterrein bij sommige pavil joens wordt niet gecompenseerd, want de betrokken exploitanten hadden zich daarvan zelf rekenschap kunnen geven voordat ze het bedrijf begonnen. Wat betreft de gewenste bouw van een aula in Den Burg merkte Van der De citroenboontjes van de heer A. de Smidt van de Schorrenweg in polder het Noorden werden woens dag op ouderwetse wijze gedorst. Een honderjaar oude dorsmachine van K. de Waard van de Oorsprong- weg was van stal gehaald om de boontjes te doppen. De machine van het merk Heinrich Lanz behoort tot de eerste dorsmachines die gemaakt werden. Daarvoor werd met vlegels gedorst. Voor de heer De Smidt was de honderd jaar oude machine een uitkomst. Omdat zijn oogst te klein is voor een combine placht hij andere jaren altijd met de hand te dorsen, een zwaar en tijdrovend karwei. Met de antieke machine ging het in een oogwenk, hoewel het aanvankelijk wel'moeilijk was een juiste aandrijf- riemtevinden. De Smidt zei zich nog te kunnen herinneren dat hij vroeger als kind met de hand grote wielen aan moest drijven om een dergelijke machine in beweging te krijgen. Dat hoefde nu niet meer. Een motortje deed het werk dat vroeger door ster ke armen gedaan moest worden. In ieder geval kunnen ze bij de familie De Smidt voorlopig voort met de ci troenboontjes. Als de noodzakelijke medewerking van de Texelse basis scholen niet snel komt, moet het onderzoek naar de mogelijk heden voor buitengewoon onderwijs op Texel als een misluk king worden beschouwd. De f20.000,— die de gemeente ervoor heeft uitgetrokken, is dan weggegooid geld. In de begrotingsvergadering van dinsdag vertelde wethouder Fridt Blanken dat nog maar enkele van de aan de scholen gestuurde vragen lijsten ingevuld zijn terugontvan gen. Er is zelfs op demonstratieve wijze blijk van tegenwerking gege ven. „We zullen er persoonlijk ach teraan moeten. Ik hoop nog steeds dat de betrokken mensen de groot heid kunnen opbrengen om alsnog op hun afwijzende houding terug te komen", zei Blanken. Overigens had Blanken het in de begrotingsbehandeling niet moeilijk want de tot zijn portefeuille behorende „zachte sector" was nauwelijks mikpunt geweest van kritische raads leden De wethouder trok zich wel de opmerking aan die Schilling had ge maakt inzake het welzijnswerk. Schil ling had laten blijken dat het veel kost en dat het werk dan ook wél resul taat moet opleveren. Gelukkig bleek dat Schilling het niet financieel had bedoeld en best inzag dat welzijnswerk per definitie geen geld van betekenis kan opbrengen. Blanken kondigde aan dat het Texelse welzijnswerk binnenkort uitgebreid in openbare dis cussie komt. Er moeten beslissingen worden genomen over de meerjaren planning van het welzijnswerk en het is de bedoeling in januari een manifesta tie te organiseren, waardoor het publiek een beter inzicht krijgt over de omvangrijke activiteiten die allemaal tot het welzijnswerk worden gerekend. Nieuwe Hollebol Blanken vertelde ook dat de voor bereidingen voor het stichten van een nieuw dienstencentrum voor bejaarden als opvolger van De Hollebol al zijn begonnen. Erkend wordt dat de bejaar den een eigen „home" nodig hebben en er kan dus geen sprake van zijn dat zij naar de oude ULO worden verwe zen, nog afgezien van het feit dat daar niet eens de ruimte zou zijn De bedoe ling is het nieuwe dienstencentrum te bouwen op het open terreintje dat zich nog aan de Zwaanstraat vlak bij de Groeneplaats bevindt. Muziekschool Wat betreft de gang van zaken rond de aanbesteding van de muziekschool, deelde Blanken mee dat de dorpscommissie in alle vrijheid kon handelen nadat was gebleken dat bij de eerste aanbesteding ook de laagste inschrijver nog veel te duur was en het niet lukte om daar door overleg veran dering in te brengen. Toen werd aanne mer Visser uitgenodigd waarmee men op basis van open begroting snel tot overeenstemming kwam. Jan van Asselt had in zijn alg. beschouwing gewaarschuwd, dat goedkoop en goed zelden samengaan, maar Blanken had er alle vertrouwen in en merkte op dat het in ieder geval ook niet waar is dat duur altijd goed is „Er is in ieder geval niets kwalijks gebeurd. Maar ik wijs er ook op dat het de Dorpscommissie is die bouwt en niet het gemeentebestuur". De winter 1980 i981 laat er geen gras over groeien. Terwijl de officiële datum waarop de winter begint pas op 21 december ligt, viel er de af gelopen dinsdag al wat sneeuw op Texel. De temperatuur daalde de eerste novemberweek soms al flink beneden het vriepunt. Volgens het KNMI in De Bildt zijn alleen 1907, 1908en 1941 de jaren geweest die tot nu toe zo'n vroege winter te zien gaven. De vooruitzichten zijn voor alsnog winters. Het laagje sneeuw dat dinsdag viel was nauwelijks genoeg om er een behoorlijke sneeuwbal van te kneden, maar toch Hepen er at enkele kinderen enthou siast door de sneeuw te struinen. In Friesland hebben ze al geschaatst, maar voorzover bekend kon dat tot nu toe nog nergens op Texel. J. C. Dros Het onafhankelijke raadslid J. C. Dros vroeg dinsdagmiddag in zijn, tijdens de begrotingsvergadering gehouden, alge mene beschouwing om een commissie die de mogelijkheid voor het bouwen van een overdekt zwembad onderzoekt. Tevens wilde hij voor het zwembad f200.000,in het investeringsplan op nemen. Dit bedrag zou ook voor de zwembadbouw gebruikt moeten wor den. Dros wilde dat dit bedrag vrijkwam door andere investeringen te schrappen of te verlagen. Dros vond dat men bij de bouw van een overdekt zwembad niet bang moest zijn voor particulier initiatief. De com missie die het voorbereidende werk voor de bouw zou moeten doen kon volgens hem bestaan uit belanghebbenden. J. C. Dros had in zijn algemene beschouwingen duidelijk moeite met de toeristenbelastingverhoging. Hij had de indruk dat Texel door het toerisme meer belasting (inkomstenbelasting en BTW) afdraagt dan een andere gemeente met evenveel inwoners. Als dit zo zou zijn dan is een hogere uitkering van het rijk aan toeristische gemeenten volgens hem gerechtvaardigd. Dit is ook een stimulans voor het binnenlands toeris me" aldus Dros. Dros had moeite met de VW-subsidie voor vergroting van het kantoor in Den Burg en uitbreiding van het personeel. Hij vroeg zich af of het VW tastbare resultaten op tafel kan leggen van uit breiding van de VW-activiteiten. Dros wilde ook graag dat het huidige kantoor verplaatst wordt naar een volgens hem beter bereikbaar punt. Mijns inziens is het gelukkig dat het Vivo-pand niet kon worden aangekocht door het WV. Immers nu is er de gelegenheid om te komen tot een verplaatsing van het kantoor naar een vestigingsplaats die voldoet aan de eisen van bereikbaarheid en die een strategische ligging voor de arriverende toerist heeft. Ik denk hier aan de Pontweg bij de plaats waar de Nederlandse Boekhoudcentrale een kantoorpand bouwt" aldus Dros. Spreker dacht dat geld voor deze nieuwbouw verkregen kon worden door verkoop van het huidige kantoor en de gemeente zou de benodigde grond voor nieuwbouw in erfpacht kunnen uitge ven. Dit zou volgens Dros een sub sidiebesparing voor de gemeente bete kenen. Spreker zei dat het idee van verplaatsing van het VW kantoor niet uitsluitend een plan van hem was. Uit gesprekken met VW-bestuursleden was hem gebleken dat er vanuit deze hoek ook bezwaren waren tegen de huidige ligging van het VVV kantoor. Ook vond Dros dat verplaatsing van het kantoor aanmerkelijk minder autover keer in het centrum van Den Burg tot gevolg zou hebben. Dros ging in zijn algemene beschou wing nog in op de werkgelegenheid op Texel. Hij vroeg om een grotere voort varendheid van verschillende plannen op toeristisch gebied, zoals het Krim- plan, het artikel 11 gebied bij De Koog en het Grenswegplan. „Uitvoering van deze plannen zou veel werkgelegenheid kunnen opleveren" volgens Dros. Spre ker noemde als voorbeeld projecten in het land waar 600 recreatiewoningen met algemene recreatieve voorzieningen 150 arbeidsplaatsen opleverden. Derge lijke plannen geven volgens het raadslid een vergroting van de toeristische groei waardoor verhoging van de toeristen belasting niet nodig is.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5