S.O.S. tentoonstelling voor werk in derde wereld iAlgemene beschouwing is schijnvertoning Voor het weekend t I Daan Welboren in algemene beschouwing: van 8 en 9 november 1980 Kerkdiensten 4 Artsen v Groene Kruis I Tandartsen p Apotheek 4 Dierenartsen Rijkspolitie I Noodslachtingen Najaarsverkoping Welfare Alcoholproblemen Zuigelingenbureau Trombosedienst Actie tegen olie naar Zuid-Afrika liï» RIJDAG 7 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 „Bij de schapen was een lam. Hij kreeg te horen dat de wolf gevaarlijk is, omdat hij lammeren eet Het lam was ueuwsgieng en schreef een brief aan de wolf. De wolf schreef terug, dat hij er soms iets andere gewoonten op na V'eld, maar dat hij wel hoog ontwikkeld was. Het lam vond de brief erg aardig en ging op bezoek bij de wolf. Hij im er toen achter dat ze niet met elkaar konden leven omdat de wolfin één ding (het lammeren eten) verschilde het lam". Deze anekdote geeft aan waarom de Stichting Ontwikkelings Samenwerking wereldhandel opkomt a u' V®" deZ® maatschaPP'i- «Wij kijken naar de slachtoffers van de huidige maatschappij en niet T*"" .ju bouwers' die zii" al genoeg bestudeerd" aldus Jaap Vlaming, initiatiefnemer en medewerker van de SOS v wereldhandel. Deze organisatie heeft op het moment een erg mooie verkooptentoonstelling in de kelder van het laadhuis. •s iaar i De twee kelderruimten hangen vol arjnet tapijten en wandkleden uit Pakis- 3 an, Tibet, India, Ethiopië, Peru en /lexico. Verder is er houtsnijwerk te ien uit Tahiti en Tanzania (ebbenhout). a<J)e SOS wereldhandel verkoopt ook ivensmiddelen en daaronder is een et Jein assortiment koffie, thee, wijn is lanwezig. De SOS wereldhandel is bijna ander- ic alfjaar geleden in Oosterend gestart r iet de verkoop van levensmiddelen en leine handwerkartikelen uit de derde ■wereld. December vorig jaar werd een OS 'steunpunt' (de vroegere Vlier) aan Ie Burgwal geopend. Aanvankelijk was et moeilijk hier een enthousiaste groep ledewerkers voor te vinden, maar nu si raait de winkel met een grote groep rijwilligers. Om het werk meer bekend- eid te geven heeft SOS de afgelopen ómer met een kraam op de rommel- esmarkt, Braderie en de feestmarkt in ludeschild gestaan. De SOS wereldhandel is een organi- :Jatie die streeft naar een rechtvaardige eloning van de meest kansarme groe ien in de derde wereld. Die beloning estaat dan uit geld dat met de zelf- emaakte produkten verdiend wordt. rojecten melden zich meestal zelf bij O OS aan. Voorwaarde is dat er geen idere mogelijkheid is om het produkt te zetten en dat er niet machinaal ge kerkt wordt. Winst van een coöpera- De S.O.S. medewerkers Jeep Vlaming en Dick Lomstra leggen de laatste hand aan de expositie tie mag niet in machines omgezet worden maar in werk voor mensen die verder geen inkomen kunnen verdienen. Mensen die bijvoorbeeld een stukje land hebben waarop ze iets kunnen verbou wen komen niet in aanmerking om bij de coöperatie te werken" aldus Jaap Vla ming. De prijs van de produkten wordt in overleg tussen de coöperatie en de SOS wereldhandel bepaald. Bewustwording SOS helpt verder alleen coöperaties die naast het verschaffen van werk zich ook bezighouden met bewustwording. ,,Het is voor de werkers in de derde wereld erg belangrijk dat zij zich niet alleen staande houden maar ook door krijgen hoe de maatschappij in elkaar zit en dat ze zich bewust worden van hun eigen macht. Door de produktie in eigen hand te houden en niet over te geven aan regeringen of grote bedrijven wer ken ze ook een stuk onafhankelijker" aldus Jaap Vlaming. Het komt voor dat goedlopende coöperaties op slinkse wij ze (meer loon beloven bijvoorbeeld) worden overgenomen door regeringen. SOS stopt de steun dan onmiddellijk. Volgens Vlaming moet het werken in een coöperatie mensen duidelijk maken dat ze niet voor veel geld maar voor het plezier en 'loon naar arbeid' werken. Uit de verhalen van de SOS medewerkers blijkt dus dat ze niet alleen bezig zijn met het verschaffen van werk aan mensen in de derde wereld maar dat er achter het werk een diepere filosofie zit. „Het is belachelijk dat een theeplukker van Shri Lanka voor elk pakje thee dat in Europa verkocht wordt maar twee cent krijgt. Als de thee in eigen beheer verkocht wordt dan kan hij een 'mens waardig' percentage van de verkoop prijs vangen. Het kapitaal is heilig en de consument beseft niet dat hij de macht in handen heeft om wat aan de situatie te veranderen door bepaalde produkten niet of wel te kopen" aldus Vlaming. De taak die er voor het SOS steun punt op Texel ligt is het veranderen van de mentaliteit van het publiek. Daar draagt volgens Vlaming de expositie ook voor een deel aan bij omdat een grote groep mensen hopelijk een duidelijker inzicht krijgt wat er gemaakt wordt in die derde wereld en dat je met simpele middelen iets aan misstanden kunt doen. Als voorbeeld noemt Vlaming de verkoop van koffie uit Guatamala en Nicaragua. Op dit moment wordt er door SOS 300 ton koffie per jaar in Nederland omgezet. „Het is een pro dukt dat steeds beter gaat lopen en het zal de grote koffiebedrijven duidelijk maken dat ze met het verkopen van een goed produkt maar daarnaast een on derbetaling van de telers in de derde wereld op de verkeerde weg zitten", zo denk Vlaming. Wie een bezoek brengt aan de ver koopexpositie zal vermoedelijk zijn ogen uitkijken op de verscheidenheid van ambachtelijke kunst in de derde wereld. Toch is deze expositie een klein over zicht van het materiaal dat via het hoofddepot in Kerkrade besteld kan worden. De prijzen zijn zeer verschil lend. Er hangen wandkleden die in prijs varieren van f50,— tot f800, Voor een geknoopt tapijt betaalt men tussen de f500,— en f3.300, Het houtsnij werk varieert van f200,— tot f700, De expositie is op werkdagen geopend tot vrijdag 14 november, steeds van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. ,Het houden van een Algemene beschouwing is een ge- iroonte, die naar vorm en inhoud nodig eens moet worden oorbroken." Met deze stelling begon Daan Welboren dinsdag- ii vond zijn algemene beschouwing, waarin hij de nodige bezwa- en tegen dit jaarlijks terugkerende raadsgebeuren schetste. 'olgens Welboren wordt het houden van dergelijke politieke espiegelingen meestal meer gedaan voor de directe achterban n het eigen politieke geweten. „Het college kan er weinig «ee, vooral omdat het gezegde vaak voorspel is en ingrijpende olitieke beslissingen bij begrotingsvergaderingen zelden voor omen. Wanneer bovendien de algemene beschouwing ruim te- oren wordt ingeleverd bij burgemeester en wethouders, die sardoor hun antwoord goed kunnen voorbereiden, ontaardt de ijeenkomst voor een groot gedeelte in een schijnvertoning", J Idus Welboren. Wijzend op de matige belangstel- ïg op de publieke tribune, noemde Jelboren datgene wat bij de alge- lene beschouwingen en het bespre- en en vaststellen van de gemeente- 3grotingen voor 1981 gebeurt, een ihimmige vertoning voor de ge- one man. „De werkelijk slangrijke besluiten worden si .omen tijdens de normale raads- irgaderingen bij de behandeling i ui preadviezen, i m preadviezen, begrotingswijzigin- sn, artikel 19 procedures en derge- i ko. Juist dan zijn algemene be bouwingen noodzakelijk om te eten welke achtergronden ons spireren en welke belangen wor- - Sn gewogen. In de praktijk gaat het >ak ook zo. Op die beslissingen orden we dan aangevallen of ge- ezen". Als laatste bezwaar tegen de gemene beschouwingen noemde 'elboren dat het niet de taak van de ad is het cijferwerk te controleren van verschillende gemeentelijke dien en. „De raad bepaalt het beleid, ont- end aan politieke visies, al dan niet ibaseerd op een partijpolitieke achter end. Welboren zei te willen pleiten lor een nog eenvoudiger behande- ig van de begroting en het herzien in de hele procedure. „Deze keer wil echter toch nog een soort algemene schouwing houden. Burgemeester i wethouders kunnen er zeker op ageren zonder dat ze de inhoud tien igen van tevoren hebben ontvan- in". T egenstrijdigh e den Na een beschouwing over tegen- rijdigheden binnen het leven en de ilitiek, ging Welboren in op enkele •ecifiek Texelse tegenstrijdigheden. Afgemeerd aan het Horntje domineert dubbeldekker over zeker de helft van Texel", zei het Pakt raadslid. „Ra. ra, ra, hoe kan dat nou? De goothoog- te van de bollenschuren mag niet hoger dan drie meter en we emmeren over dakhellingen. Over welstandseisen ge sproken! Wie begrijpt daar nou iets van? Deze monsterlijke schuit is het symbool van een verkeerd beleid, een onjuiste visie op het vervoer, minach ting voor de mening van het grootste deel van de Texelaars en onderschat ting van de ontwikkeling op het gebied van toerisme en natuurbescherming. Het ziet ernaar uit dat wij van het Pakt gelijk zullen krijgen. De aange paste fuiken zullen er waarschijnlijk nooit komen. TESO, verkoop de „Molengat" nu het nog kan en geef opdracht tot de bouw van een pont, aangepast aan de menselijke maat. Uit gesprekken blijkt dat dit de mening is van veel Texelaars. Mensen, die aan vankelijk dik „voor" waren, praten nu al anders", zei Welboren, die zich ook nog voor een goedkoop jaarabonne ment uitsprak, zelfs als dat ten koste van de zelfstandigheid van de TESO zou gaan. Jarino Naast TESO kreeg ook Jarino de aandacht van Welboren. Hij meldde dat zijn telefoon niet stil staat van veront ruste mensen die vragen stellen in de trant van „Jarino" dóet maar; kunnen jullie daar niets aan doen?" „Over treedt Jarino de wet, worden we opge licht, wordt Texel „Jarinostad"? Moet de gemeente eenzijdig dwingend optre den? Maar wie schreeuwt er dan moord en brand? Misschien de burger die nu zijn pand aan Jarino heeft verkocht? Waar ligt de fout, wie doet er iets on betamelijks Hoe zou men reageren als een willekeurige Texelse onderneming zich zo zou gedragen? Onmacht en wantrouwen zijn in deze slechte raad gevers. Nog afgezien van deze kwes ties, vraag ik mij af of hier wel sprake DAAN WELBOREN: ....niemand begrijpt er wat ven.... is van een gezonde ontwikkeling. Zijn er niet voldoende winkels in Den Burg. Waarom geen kleine woningen boven het project in de Gasthuisstraat? Waar om wéér een horecabedrijf in de Binnenburg en ga zo maar door. Blijft het centrum nog wel echt aantrekke lijk?", vroeg Welboren zich af. „Houdt Den Burg een levend hart?" Woningen Een andere tegenstrijdigheid die hij meende te signaleren, is het feit dat er ruim 200 woningzoekenden zijn op Texel, terwijl er eigenlijk ruim voldoende woonruimte is. Het raadslid doelde hierbij op de tweede woningen en vakantiehuisjes Hij wilde weten of je mensen die een tweede woning of een vakantiehuisje hebben dat recht kunt afnemen. Hij wees erop dat onze hele samenleving gebaseerd is op af spraken, wetten en verordeningen, die meestal te laat veranderen. Daarnaast zijn er morele wetten, die voortdurend aan veranderingen onderhevig zijn en van plaats tot plaats en van cultuur tot cultuur verschillen. „Steeds meer groe pen en individuen eisen het recht tot wonen: gebroken gezinnen, jongeren en men verlangt bovendien meer leef ruimte per persoon. Met die dingen be hoefde men dertig jaar geleden geen rekening te houden, maar de overheid Ambulance (in geval van ongo Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 9 november 1980 I Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220)2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00- 16.30 uur zonder afspraak. zal het er voorlopig nog zeer moeilijk mee hebben. Werklozen Wat betreft het verkeer stelde Wel boren de vraag of langzaam (fiets)ver- keer en snelverkeer wel goed op elkaar zijn afgestemd. Hij signaleerde een slechte verhouding tussen automobilis ten en fietsers. Verder vroeg hij zich niet begrijpend af waarom „we" toch zo bang zijn voor nationale landschaps parken. Over werkgelegenheid merkte Wel boren op: „Bijna 300 werklozen en misschien net zoveel of meer arbeids ongeschikten op Texel. En er is zoveel te doen. Wat zit er dan scheef? Zijn we te beroerd om te werken? Nee toch zekerl Maar wat zie je? Cor Ellen doet meer dan een jaar geleden een zinnig voorstel voor de verdediging en be scherming van de westkust van het eiland. Het idee moet nog steeds serieus overwogen worden I Om bomen en paaltjes in belachelijk smalle bermen wordt mechanisch gemaaid. De straat veger is verdwenen. Daardoor is er veel energieverspilling en vervuiling van het milieu." „Ik hoor de mensen al roepen", ging Welboren verder, „hij heeft makkelijk praten vanachter zijn toonbank. Hij zit altijd lekker binnen. Dat is zo. Maar mijn omstandigheden en die van anderen kunnen zich wijzigen en ik vind dat iedereen altijd bereid moet zijn om dergelijk werk te doen. Het Chinese systeen is misschien zo gek nog niet, afwisseling van werk. Ook hier weer tegenstrijdigheden. Wil je soms terug naar de barre omstandig heden van de vorige eeuw? Nee, natuurlijk niet. We moeten echter de techniek op een meer aanvaardbare en wel overdachte wijze gebruiken". Meer concreet ging Welboren in op de samenstelling van de gemeenteraad. Hij stelde dat de raad politiek gezien een afspiegeling van de Texelse samen leving is, maar verder niet. De gemid delde leeftijd van de groep is ruwweg geschat boven de 50 jaar en verder bestaat de raad uit 14 mannen en één vrouw. „De helft van de bevolking be staat echter uit vrouwen en dan laat ik de verschillende leeftijdsgroepen maar even buiten beschouwing. Zelf ben ik met 36 jaar één van de jongeren. Waar om zit hier niet iemand jonger dan 30? Is het bovendien wel juist dat men 4, 8 of meerdere jaren hier aanblijft. Ik denk het eigenlijk niet. Hoe verander je dat, of liever hoe verbeter je dat? Moeten we meer invloed geven aan de dorps huisbesturen en wijkraden? Of heeft de hele inspraak van de 60-er jaren meer kwaad dan goed gedaan en heeft men toch liever dat de hoge heren maar beslissen? Vast niet! Alweer een vat vol tegenstrijdigheden. Het is een zaak die alle politieke partijen en bestuurders aangaat." Een andere tegenstrijdigheid, die door Welboren nog werd gesignaleerd, is dat wethouder Blanken een duidelijk beleid op poten zette voor het buiten- lukken met betekenend lichame- lijk letsel) (02220) 2011. I Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdags van 11.30-13.00 uur en van 16.00- 18.00 uur en zondags van 11.30- 13.00 uur en van 17.00-18.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zaterdag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. G. Doeven, Noordwester 21, Den Burg, tel. (02220) 4658. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. 1 I 1 Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541 De Texelse Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt woensdag 12 novem ber de traditionele najaarsverkoop in het Rode Kruisgebouw aan de Jonker straat. Er worden onder meer tafelkle den, voorwerpen van pitriet, beesten en sokken verkocht. De artikelen zijn gemaakt door patiënten en deelnemers van de Welfare-organisatie. Klanten zijn welkom tussen twee en vijf uur 's middags. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman dienst voor jong en oud. Najaarszendingskollekte Uitzending via de Lichtboei De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Najaarszendingscollecte Den Hoorn 11 uur ds. J. C. Adonis uit Zuid-Afrika Zendingscollecte De Koog 9.30 uur dienst in De Waal. De Waal 9.30 uur ds. J. C. Adonis uit Zuid-Afrika Zendingscollecte Oosterend 9.30 uur ds. K. v. Gelder Najaarszendingscollecte Oudeschild 11 u. ds. K. v. Gelder Najaarszendingscollecte GEREFORMEERDE KERKEN Vrijdag 7 november: Den Burg 19.30 uur ds. Blaauw Dankuur Zondag 9 november: Den Burg 10 uur ds. Blaauw Uitzending via de Lichtboei 19.00 uur ds. R. J. Blaauw Oosterend 10 uur ds. De Boer m.m.v. Singers of the Lord, o.l.v. Peter Zwart. 17.00 uur ds. Plaatsman GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Hylkema Avondkerkdienst Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 9.30 uur Evangelist De Vries. Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdagavond 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. gewoon onderwijs en dat „het hele Texelse onderwijs over hem heenviel". Over de hooravond die de Waddenver eniging op Texel hield, zei Welboren dat deze zeer tactloos in de zaal van het NIOZ was gehouden. „Dan beves tig je bestaande vooroordelen. Jam mer!" Het raadslid besloot met de mede deling dat het misschien een wat ongebruikelijke algemene beschou wing was geworden, maar dat het wellicht de betrokkenen eens aan het denken zou zetten over het al dan niet houden van een algemene beschouwing en de vorm waarin zoiets zou kunnen gebeuren. Burgemeester Engelvaart liet weten zich aangesproken te voelen door het verhaal van Welboren en beloofde óón en ander in overweging te nemen. Hij vond het waard na te denken over een andere structuur van de begrotingsbehande ling. Hij zei er al wat persoonlijke ideeën over te hebben. Eén en ander zal nader in het college worden uit gewerkt. Mensen met alcoholproblemen kun- nenbellen naar (02226) 413. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 11 novem ber om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 12 no vember om 13.30 uur inenting ma zelen). Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum) Witte Kruis laan, Den Burg. Mee te nemen: alle trombosedienstgegevens van elders, verzekeringsgegevens (ziekenfonds- kaart). In Den 8urg wordt het komende week end huis aan huis een krant bezorgd met informatie over de apartheid in Zuid Afrika en een pleidooi voor Nederlandse medewerking aan een olieboycot van dit land. Het is een uitgave van het Komitee Zuidelijk Afrika, waarmee een aantal Texelaars zich verwant voelt. Deze Texelaars voeren plaatselijk aktie voor dit doel. Ze brengen nu de krant rond en enige tijd geleden deden zij van zich spreken door hun aktie bij de Shell benzinepompen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7