Cjrocn 'wartsjexehin het Minder subsidie voor VVV Texel Sint-intocht wordt noodgedwongen sober Uitstekende prestatie voor veel publiek MANNENKOOR VIERDE 10-JARIG BESTAAN Concurrentie viel mee Telefonische actie Rode Kruis Aanrijding na drankgebruik Motorrijder gewond Doorgereden Snelheidscontrole „Interlude" in de Scholerie 94e JAARGANG NR. 9527 TEXELSE DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 220b Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. In de gemeenteraadsvergade ring van hedenavond komen B en W met een gedeeltelijke oplos sing van de begrotingsproblemen die vorige week zijn ontstaan door weigering van de raad om de toeristenbelasting en de woonforensenbelasting met bijna 15% te verhogen. Voorgesteld wordt nu om de toeristenbelas ting voorlopig ongewijzigd te la ten, maar de woonforensenbelas ting met 6% op te trekken. Ook wordt voorgesteld een minder hoge subsidie beschikbaar te stel len voor de VVV Texel. Door een en ander blijft dan nog een 'gat' in de begroting van ƒ77.325, Hoe dat zal worden gedicht moet nog nader worden bepaald. Zoals bekend hing de verhoging van de genoemde belastingen nauw samen met de extra subsidie voor de VVV. Met name een deel van de inkomsten uit de toeristenbelasting was nodig om de VVV een extra subsidie van 792.600,— te kunnen geven. Dat geld had de VVV onder andere nodig om de verbouw van het hoofdkantoor in Den Burg (kosten omstreeks vier ton) mogelijk te maken. Na overleg met directie en hoofdbe stuur van de WV is het college tot de De Texelse afdeling van het Rode Kruis doet mee aan de telefo nische ledenwerfactie, die 19 november door een televisiespotje zal worden geïntroduceerd. Het is de bedoeling dat iedereen in Nederland in zijn eigen woonplaats een nummer kan bellen om zich op te geven als lid. Voor Texel is dat (02220) 3718. Rode Kruisleden bepalen de hoogte van hun bijdrage zelf. De Texelse Rode Kruis-afdeling heeft naast de verplichte bijdrage van een deel der contributie en collectegelden voor duizenden guldens extra steun verstrekt aan het Nederlandse Rode Kruis. De landelijke organisatie is actief in rampgebieden met hulp in de vorm van dekens, voedsel en medicamenten. De colonne van het Rode Kruis bij sportmanifestaties maar ook bij rampen. Toen in januari 1976 300 mensen hun huis moesten verlaten vanwege een dreigende dijkdoorbraak in polder 't Noorden, was het Rode Kruis paraat. Door de Welfare-afdeling van het Texelse Rode Kruis worden wekelijks zieken, bejaarden en gehandi capten bezocht. Langdurig zieken gaan jaarlijks een week met vakantie op de Henri Dunant, of naar één van de va kantiehuizen van het Rode Kruis. Ook de jaarlijkse bloedafname-avond wordt door het Rode Kruis georganiseerd. Vrijdagavond om negen uur vond op de Pontweg bij de kruising met de Amaliaweg een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een door een 46-jarige Texelaar bestuurde Volvo reed over de Pont- weg in de richting van Den Burg. Bij de Amaliaweg wilde de bestuurder linksaf slaan en reed de voorsorteer- strook op. Van achteren naderde met grote snelheid een Mercedes, die door een 44-jarige Texelaar werd bestuurd. Deze auto reed over de lin kerweghelft, omdat hij de Volvo kennelijk wilde passeren. De Merce des kon niet snel genoeg naar de rechter weghelft komen en botste met volle vaart op de Volvo. Bij de aanrijding werd niemand gewond, maar de auto's raakten zwaar beschadigd. De politie constateerde dat de bestuurder van de Mercedes naar drank rook en onvast op zijn benen stond. Twee blaasproeven vielen positief uit. Daarop werd een bloedproef genomen. merkwaardige ontdekking gekomen dat de VW momenteel niet zoveel geld nodig heeft als zij heeft gevraagd. Zo bleek dat de genoemde verbouwplan nen nog zeer vaag zijn, althans veel minder 'hard' dan uit het verzoek van de WV kon worden opgemaakt. Zelfs staat nog allerminst vast of het huidige kantoor aan de Groeneplaats wel zal worden verbouwd. Gedacht wordt aan alternatieven, waarover op dit moment nog geen enkele concrete uitspraak kan worden gedaan. Een andere reden waarom de WV extra subsidie vroeg was personeelsuitbrei ding, wat o.m. samenhing met langere openstellingstijden van de VVV kanto ren in De Cocksdorp en Den Hoorn van 620 tot 1120 uren per jaar. In hun overleg met het VVV-bestuur kwam echter naar voren dat deze extra open stelling in 1981 nog niet hoeft te worden doorgevoerd waardoor de raad alleen te maken heeft met de subsidiabele loonkosten op grond van de huidige openstellingstijd. Een en ander resul teert in een belangrijk lagere extra sub sidie: geen 792.600,— maar 753.850, Teveel vertrouwen Op hun eigen wijze geven B en W te kennen dat zij zich door de VW enigs zins misleid voelen. ,,ln het onderhavige geval kan de conclusie worden getrok ken dat wij teveel vertrouwen hebben getoond in de hardheid van de toege speelde informatie". Als op het oor spronkelijke verzoek was ingegaan zou den ten behoeve van de WV teveel middelen zijn gereserveerd, waardoor andere gemeentelijke uitgaven zouden zijn geblokkeerd. Er wordt echter aan toegevoegd dat het teveel gereserveer de geld nooit uitbetaald had kunnen worden, want dat gebeurt niet op basis van ramingen maar van werkelijk ge raamde kosten. Op de hoek Jonkerstraat-Kogerstraat gebeurde zaterdag een aanrijding, waarbij een motorrijder werd gewond. Een 51-jarige Texelse automobilist ver leende geen voorrang aan een motor rijder die over de Kogerstraat reed. De motorrijder kreeg ter plaatse eerste hulp van een arts en werd daarna met diverse kwetsuren naar het Parkzicht ziekenhuis in Den Helder gebracht. Beide voertuigen zijn voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Op het voetbalveld bij Oosterend werd zondagmiddag een geparkeerde auto aangereden. De dader is doorge reden De politie weet echter wie de (overigens minimale) schade veroorzaakt heeft. Bij een snelheidscontrole, die gisteren in de Dorpsstraat in De Koog werd gehouden, werden vijf personen bekeurd De snelste reed 88 kilometer per uur, terwijl ter plaatse maar vijftig is toegestaan. Het folktrio „Interlude", dat vorig jaar ook al op Texel was, zal zaterdag 15 november in De Scholerie in Zuid- Eierland optreden. De aanvang is om half negen en kaarten zijn af te halen bij De Vlier in de Waalderstraat. Inter lude is afkomstig uit Nieuwe Niedorp en bestaat uit Tineke Greeuw (zang), Johan Greeuw (akoestische 6- en 12- snarige gitaar, zang) en Jack Beneker (akoestische gitaar en zang). Het reper toire is, mede gezien het feit, dat zonder installatie gespeeld wordt, gericht op luisterpubliek. Een groot deel van de muziek is afkomstig uit Groot-Brittaniè, aangevuld met eigen tijdse volksliedjes en zelfgeschreven materiaal. De groep bestaat sinds 1974 en heeft vorig jaar een eerste lp uitge bracht. Het bestuur van de Winkeliers vereniging heeft besloten de jaar lijkse Sint Nicoiaasintocht flink te versoberen. De oorzaak is het steeds hogere bedrag dat met de intocht en de ermee samenhan gende festiviteiten is gemoeid. Men was het erover eens dat de intocht in ieder geval een jaar lijkse traditie moet blijven, maar om dat mogelijk te maken moe ten de kosten worden terugge drongen. Een van de belangrijke kostenposten was het vervoer per bus van de kinderen van enkele kleuterscholen. Temeer om dat slechts enkele scholen hiervan ge bruik wensten te maken, wordt hiermee gestopt. De kinderen die de Sint op de haven willen begroeten zullen dus alle maal op eigen gelegenheid naar Oude- schild moeten, wat in de praktijk be tekent dat zij met ouders of kennissen zullen meerijden. Ook de ontvangst van de Sint in de Burgemeester De Koning-hal is ge schrapt. Er zal alleen een (verkorte) rondgang door Den Burg worden ge maakt, die eindigt op het bordes voor het raadhuis. Sint Nicolaas zal daar worden begroet door de burgemeester, maar het blijft bij een handdruk en enkele vriendelijke woorden. Een ge luidsinstallatie komt er niet meer aan te pas. Programma Verder blijft alles bij het oude: om 13.55 uur meert de kotter met Sint Nicolaas en zijn knechten af in de haven van Oudeschild. Het bestuur van de Winkeliersvereniging maakt hier zijn op wachting en het Kon. Texels Fanfare zorgt voor een muzikaal welkom. De op de haven aanwezige kinderen worden uitgebreid door de hoge gast begroet en om half drie stappen Sint en knechten in de taxi en gaan naar Den Burg, waar op De Zes de rondgang begint. De stoet bestaat uit het Kon. Texels Fanfare, Sint met paard en verzorger, ruiters, landau- wer met het bestuur van de Winkeliers vereniging, de T-ford met pepernoten- voorraad en de drumband Margaretha Sinclair. De volgende route wordt genomen: De Zes, Kogerstraat, Stenenplaats, Ho- gerstraat. Gasthuisstraat. Lijnbaan, Hol- lewal. Weststraat, Gravenstraat, War moesstraat, doorbraak. Parkstraat, We verstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats. Geen actie Ook in andere opzichten pakken de winkeliers van Den Burg dit jaar ter ge legenheid van Sint Nicolaas minder uit bundig uit dan in vorige jaren. De jaar lijkse Sint Nicolaasactie blijft achterwe ge omdat het aantal bedrijven dat er aan mee wilde doen, te klein is geworden. Voorzitter J. W. B. van der Meer van de Winkeliersvereniging vindt het per soonlijk erg jammer dat de activiteiten ter gelegenheid van Sint Nicolaas wor den teruggeschroefd. Maar hij wijst erop dat ook heel wat winkeliers de ge volgen van de economische recessie aan den lijve ervaren en hij vindt het dan ook begrijpelijk dat de bereidheid om onkosten te maken die niet persé nood zakelijk zijn, flink is afgenomen. Het moet allemaal een beetje minder over dadig. Lang niet iedereen wil daarom automatisch mee blijven doen aan aller lei activiteiten waarvan het rechtstreek se belang voor de nering moeilijk is aan te tonen. Dat blijkt ook uit de terug lopende bereidheid om de winkels 's avonds open te houden". Ook is niet te verwachten dat een meerderheid er wat voor zal voelen door te gaan met de 'kunstmatige' lammeren- markten in de zomer nu de gemeente raad deze niet langer steunt. Oosterend Ook in Oosterend zal de goedheilig man zijn intocht maken. Om 14.30 uur komt hij aan bij het Koppes bos en zal voorafgegaan door 'Excelcior' naar het dorpshuis gaan voor de ontvangst. Deze gebeurtenis is georganiseerd door de dorpscommissie. Het Mannekoor tijdens het concert van zater dagavond. Het zaterdagavond gehouden jubileumconcert van het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer Ab Kuik is een groot succes geworden. Het koor leverde een prestatie als nooit tevoren. Het had de volledige eer van deze inspanning, want de kerk was tot en met de laatste plaats bezet. In de zij beuken moesten zelfs extra bankjes worden neergezet om ieder een zitplaats te kunnen geven. Een dubbele ovatie aan het slot was de veelzeggende beloning voor het gebodene, dat uit intens doorgestudeerde „oude" successen bestond. De bij dragen van de talentvolle sopraan-soliste José Donkers, trompettiste Betty Bakker en organist Piet Krayma maakten het concert tot een buitengewoon gevarieerd geheel. Jammer was het dat voorzitter D. overtrof zichzelf en zal bij menige luis- Medema in verband met ziekte niet van de partij kon zijn en het concert als luis teraar moest meemaken. Zijn taak werd overgenomen door de heer B. Vlaming. Hij stond een ogenblik stil bij het tien jarig bestaan van het succesvolle koor en heette in het bijzonder de genodig den onder het publiek van harte welkom. Hij noemde met name de hoogbejaarde mevrouw B. Luberti-van Bergen, die in haar leven haar sporen op het gebied van de zang ruimschoots heeft verdiend. Vlot Ook in organisatorisch en technisch opzicht verliep de avond voorbeeldig, wat mede te danken is aan de speciale commissie van voorbereiding die er de laatste weken veel werk aan heeft gehad Dank zij de vlotte gang van zaken en het niet al te lang maken van het programma kwam het eind op een moment dat de mensen best nog wat meer hadden willen horen. Het juiste ogenblik derhalve! Maar al te vaak komt het voor dat muziek- en zang avonden tot een uur of elf duren. Dat is teveel van het goede. Een tijdsduur van een uur of twee is voor een „gemid deld" publiek net mooi. Indrukwekkend was het tot driemaal toe optreden van de sopraan José Jon kers. Zij gaf een staaltje van stembe- heersing, techniek en coloratuur, waar op het publiek met geestdrift reageer de. Het was dan ook bijzonder geluk kig „tegenspel" voor het mannenkoor. Ook Betty Bakker bevestigde haar faam als trompettiste. De door haar gebrach te „Intrada" van Otto Ketting muntte uit door bijna volmaakte toonbeheer- sing van techniek. Voor organist Krayma was het ook een bijzondere avond. Voor het eerst begeleidde hij het mannenkoor en ook de soliste. Hij deed het voortreffelijk. Jammer was het dat zijn solo „Cantilena" van Josef Rheinberger niet helemaal uit de verf kwam. De kwaliteit van het nogal povere kerkorgel speelde hem duidelijk parten. Zoals gezegd, het Beheerst mannenkoor teraar gevoelens van trots hebben op gewekt. Zoiets hebben we toch maar in onze gemeenschap! Dirigent Ab Kuik heeft het hele spul prima onder con trole. De mannen zingen enthousiast doch beheerst: van fluisterend pianissi mo tot een machtige forte en alle scha keringen die daar tussen zitten. De diri gent is zich zichbaar bewust van deze kwaliteit en het belangrijk aandeel dat hij erin heeft. De zelfgenoegzaamheid die hij uitstraalt zal hem echter niet kwalijk worden genomen, want hij heeft écht iets in zijn mars. Het koor presenteerde zijn visitekaar tje al in het begin bij de vertolking van drie delen uit „Die deutsche Messe" van Schubert. Zonder moeite bracht het koor de in verschillende toonsoort staande delen zonder tussenspel van orgel of wat dan ook. Vooral het Sanctus werd zeer doorleefd gezongen. Het werk „Wond're Gena" van Joh. v.d. Baaren was een volgende uitschie ter. Hierin liet zich een prima tenor solist gelden. Het „Ere zij God in den Hooge" van Bortnianski was nogal veeleisend maar werd eveneens perfekt gebracht, van zacht naar zeer sterk zonder grof te worden. „Domine salfam fac Reginam nostram" van A. Giezen was van een zelfde hoge kwaliteit als waarmee het al meerdere malen door het Mannenkoor is gebracht. Nog meer indruk bij het publiek maakte het Wiegelied van Brahms. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat stoere mannen met zoveel teder heid kunnen zingen. En dan was er „Psalm 100" van Gé van der Beek, een machtig werk voor koor, orgel en trompet, dat prima werd gebracht en dan ook een welverdiend applaus kreeg. De samenwerking tussen diri gent, trompettiste, organist en koor was voorbeeldig. Omdat het door dirigent Kuik zelf was gedicht en getoonzet, was „Dan zal ik zingen" een van de opmerkelijk ste onderdelen van het programma. Kuik heeft alle reden om hier trots op te zijn. Mooie woorden, mooie muziek en nog goed uitgevoerd ook. Koor en solisten brachten vervolgens Glory Halleluja, maar de meeste indruk maakte toch wel het Ambrosiaans Lofgezang, waarbij ook het uit leden van Excelsior samengesteld koperen semble zich liet horen. Het was een pakkend slot van deze avond. De hoge kwaliteit van het gebodene wordt ook door insiders erkend. Daartoe kan onder andere de heer IJlstra worden gerekend. Hij is bestuurslid van de Christelijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen en voorzitter van de sectie Mannenkoren in Noordholland. IJlstra reikte twee leden van het mannenkoor, de heren P. Riemers en D. Medema, een zilveren onderscheiding uit in verband met het feit dat beiden al 35 jaar actief zanger zijn, dus al lang voordat het mannen koor werd opgericht. {jjllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 5 Menige Texelse organisator slaakte zaterdagavond een zucht van verlichting. Gevreesd was nl. 1 dat de verschillende evenementen die gelijktijdig plaatsvonden, elkaar concurrentie zouden aandoen, i Maar dat viel mee. 't Amateurtje in 1 De Waal trok een volle zaal, het Mannenkoor in de Hervormde kerk had over toeloop ook niet te klagen en ook het optreden van violiste Theodora Geraets in hotel Juliana in De Koog trok meer toehoorders E dan waren verwacht. Dit viool-1 concert werd beluisterd door onge- veer 130 mensen, waardoor het nodig was extra stoelen aan te slepen. De kwaliteit van het gebo- dene was subliem. Het was duide- lijk dat Theodora Geraets een talent is van internationale alure. Er kon een mooi bedrag worden gestort in de geschenkenpot van E het Maartenhuis, dat betrokken was bij de organisatie van deze avond. Het was jammer dat de akoestiek van de zaal in Juliana 1 E minder geschikt bleek voor een E dergelijk concert. Over de toeloop, I de aandacht en de reacties van het publiek waren Theodora Geraets en haar begeleider Martijn van den Hoek enthousiast. Vooral als over E een andere zaal kan worden be- 1 schikt willen ze graag nog eens naar Texel komen. niiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiMiiiiiiiiiimiimiiimiiiiiiiiiiiiiniiïï Eilandgenoot Jan Wolkers sig neert donderdagmiddag (tussen 4 en 6) zijn nieuwe boek „De perzik van onsterfelijkheid" in Het Open Boek. Kom er gezellig bij.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1