„WAT IK ZEGGEN WOU.." CVO-school wordt verbouwd Politie stoort tot buiten Den Burg Met de Hort Sik naar de Kompas-school Scholieren leren van flessenpost GELOEI KOST SLAAP Lezing over de uitgeverij en uitgever Open dag Overkoepeling Vrouwenorganisaties De Texelaar wordt een lui mens Toevallig? Stille mars voor gevangenen in Argentinië PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 [CVO school De leerlingen van de brugklassen van het Beroepsonderwijs beleven veel leerzame spanning aan een experiment met flessenpost waar mee zij de vorige maand zijn begon nen. Alle negentig leerlingen deden elk een uniform tweetalig briefje in een fles. Door acht Texelse kotters werden de flessen tussen 6 en 10 oktober op verschillende plaatsen in de Noordzee in het water gegooid. Inmiddels zijn al 25 terugmeldingen binnen. De meeste flessen zijn tot dusver gevonden op de stranden van het Duitse Sylt en Jutland in Denemarken. Maar er kwamen ook terugmeldingen van Nederlandse waddeneilanden en Texel zelf. Op vallend was dat de enige plastic fles de eerste was die werd terug gemeld, een gevolg van het feit dat dit lichte materiaal hoog op het water drijft en dus door de wind snel wordt verplaatst. Tijdens de dropping was het op de Noordzee stormachtig weer. Omdat de deel nemende kinderen hun huisadres hadden vermeld krijgen ze persoon lijk antwoord. Op school worden de terugmeldingen dagelijks geïnven tariseerd. Op een zeekaart wordt bijgehouden welke tocht elke fles heeft gemaakt. Het vertalen van de meestal Engelse reacties moet uiter aard door de kinderen zelf worden gedaan. De meeste kinderen zien het als een leuke uitdaging om ook weer Engels bericht terug te sturen, zodat het hele project het karakter heeft van een gecombineerde aard rijkskunde- en taalles. Practisch alle teruggemelde flessen werden ge vonden door vakantiegangers, voor het merendeel op zondag. Dat was ook het geval met de meest op merkelijke terugmelding: een fles die aanspoelde op het schiereiland Sylt en daar werd gevonden door een bejaarde vrouw uit Hannover, die met haar dochter en kleinkind vakantie had. De dochter schreef in haar brief dat haar moeder zeer ontroerd was toen zij de fles vond, omdat haar man in de oorlog op Texel had gezeten en daar bij de opstand van de Georgiërs om het leven was gekomen. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Naar aanleiding van het artikel over de storende politiemobilofoons zijn bij de redaktie enkele tientallen meldingen binnengekomen. Deze bevestigden het in het artikel geschetste beeld en zelfs bleek dat de storing op de fm-radio zich voor doet in een aanmerkelijk groter ge bied dan tot dusver werd aange nomen. De verste melding kwam van de Marsweg op anderhalve kilo meter van hot politiebureau. Daaruit kan de conclusie worden ge trokken dat de storing in heel Den Burg merkbaar is, waardoor daar niet be hoorlijk naar de zender Hilversum 1 via de fm kan worden geluisterd. Velen proberen dat al lang niet meer en scha kelen over aan een andere fm-zender dan Wieringermeer, maar deze liggen „achter de horizon" waardoor de ont vangst met geruis gepaard gaat, wat met name voor geluidsenthousiasten onaanvaardbaar is. Ook wordt vaak overgeschakeld naar de middengolf. Bij de ontvangst van Hilversum 2 zijn de problemen minder groot, maar vooral op korte afstand van het politiebureau wonen diverse mensen die ook deze frequentie niet kunnen ontvangen, om dat deze wordt weggedrukt door het politieradioverkeer. Slechts enkele mensen lieten weten dat ook hun tele visieontvangst door de politiemobilo- foon wordt gestoord. Naar verhouding kwamen de meeste klachten uit de omgeving Bernhard- laan-Tjakkerstraat. Gebleken is dat goedkope transistorradiootjes veel ge voeliger zijn voor de storingen dan duurdere huiskamertoestellen, die over het algemeen veel selectiever zijn, wat inhoudt dat zij zenders met een klein verschil in frequentie beter kunnen on derscheiden. Vooral de klachten van mensen die gebruik maken van betere apparatuur zullen worden doorgegeven om te bereiken dat technische voorzie ningen worden getroffen waardoor aan de overlast een eind komt. Geen blaam In tegenstelling tot de indruk die blijkbaar door ons artikel is gewekt, treft de plaatselijke politie in deze geen blaam. De instantie die verantwoorde lijk is voor de mobilofoons is de politie- verbindingsdienst. Het staat vast dat de politie wettelijk niet fout is. Zij maakt gebruik van officiële goedgekeurde apparatuur. De storende politiemensen kunnen dan ook niet vergeleken worden met zendamateurs, die met ille gale apparatuur storing veroorzaken. Het optreden tegen radiopiraten gaat dan ook gewoon door. Op maandagavond 17 november wordt in de aula van de RSG aan de Emmalaan een lezing gehouden door de heer P. Kluwer van Uitgeverij Ank Her mes. De lezing zal gaan over het uit geven van boeken en alles wat daarbij komt kijken. De betreffende uitgeverij geeft vooral veel boeken uit over oos terse wijsbegeerte, homeopathie, yoga, de bhagwan beweging etc. De lezing is georganiseerd door de Texelse biblio theek en begint om acht uur. De Overkoepeling van Texelse Vrou wenorganisaties hield op 4 november een open dag. 's Ochtends werd ge praat over criminaliteit, waarbij vooral het verschijnsel diefstal uitvoerig aan de orde kwam. Als sprekers waren de heer Foppes van de Rijkspolitie in Alkmaar en de heer Nijhuis van de Texelse politie uitgenodigd. De beide politiemensen wisten het onderwerp op duidelijke en humoristische wijze in te leiden. In de discussie die hierna ontstond namen sommige dames de kans te baat on per soonlijke ervaringen met de politie aan de orde te stellen. Met name bleek er niet veel begrip te zijn voor bepaalde bekeuringen. Al met al een geslaagde morgen die gevolgd werd door een voortreffelijke lunch, 's Middags was er een optreden van Marijke Kotz. Ze liet de aanwezigen achter de schermen kijken van het poppentheater. Met haar geweldige stembeheersing kon ze iedere pop een ander stemmetje geven. Door een ge kneusde hand kon ze het voorgenomen programma echter niet uitvoeren, maar ondanks dat genoten de aanwezigen zeer van haar voorstelling. De CVO-school in Den Burg zal vrij ingrijpend worden verbouwd. Drie in gebruik zijnde verouderde leslokalen zullen worden verranderd in één leslo kaal van de voorgeschreven grootte en een gemeenschapsruimte. Verder zullen drie nieuwe lokalen worden bijgebouwd ter vervanging van de genoemde ver ouderde lokalen en het houten nood- lokaal, ook komt er een speel-werklokaal. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs heeft de gemeenteraad gevraagd de gebruikelijke medewerking aan dit project te geven. Aangenomen mag worden dat de raad daarover in de vergadering van heden avond gunstig zal beschikken. Begin vorig jaar had het CVO-bestuur ook om medewerking gevraagd voor een verbouwing van de school. De ge meenteraad ging daarmee akkoord evenals Gedeputeerde Staten. Het mi nisterie van Onderwijs stak er echter in het kader van de bezuinigingen een stokje voor, zodat het plan niet door ging. Onderhandeling De bestrokkenen legden zich hierbij niet neer. Na overleg met de waar nemend inspectrice van het basis- en kleuteronderwijs werd op het ministerie in Den Haag door het schoolbestuur, de inspectrice en wethouder gepraat met ambtenaren van het ministerie, waarbij duidelijk werd gemaakt dat de verbou wing beslist noodzakelijk is. Deze actie had een uitstekend resultaat want het ministerie ging uiteindelijk akkoord met een bouwplan dat nog aanzienlijk verder ging en dus duurder was. In het oor spronkelijke plan zou nl. het houten noodlokaal niet worden vervangen, De leerlingenprognoses van de CVO-school zijn (in tegenstelling tot andere scholen) gunstig, waardoor erop kan worden gerekend dat de nieuwe lokalen voor lopig niet zullen komen leeg te staan. Het nieuwe plan kost meer dan drie ton meer dan het oude. Deze tekening van het Architectenbureau Alkema uit De Koog geeft een beeld van de CVO-school zoals deze er na de verbouwing zal uitzien. De hoofdingang wordt verlegd naar de Burdetstraat Het nieuwe gedeelte omvat de leslokalen 5, 6 en 7 alsmede het speelwerklokaal voor de kleuters. De stippel lijn op het platte dak geeft de grens aan tussen het oude en nieuwe gedeelte. Met de nieuwbouw en inrichting zal een bedrag van omstreeks f774.670,— zijn gemoeid. Omdat de gemeenteraad al akkoord was gegaan met oorspronkelijke kleinere plan (f453.520,—) moet nu alleen nog het flat te worden gege ven aan een bij raming van f321.150,—. Zetten ze in De Cocksdorp van die mooiegele prullebakken neer, mag je ze niet eens gebruiken, want dan moet hij ze steeds weer legen, zei de meneer van de gemeente. Niet tegen mij persoonlijk natuurlijk. Maar ik wil uiteraard die meneer graag helpen. Ik doe voortaan dan maar een raampje open. Dat hoef je niet op te ruimen, dat waait vanzelf weg. Yvonne Grootjen 't Horntje. Naschrift: Navraag door de redactie leerde dat de heer Groeneveld uit De Cocksdorp die in dienst van de gemeente de be treffende bakken moet legen, contact heeft opgenomen met de heer De Ridder. Door Yvonne Grootjen worden iedere ochtend kranten naar De Ridder gebracht voor verdere distributie. Het bezwaar van Groeneveld is, dat het ver pakkingsmateriaal van de kranten, zoals touwtjes en pakpapier in de papierbak ken wordt gegooid. Volgens Groene veld zijn de bakken daar niet voor bestemd. Ze zijn gemaakt voor mensen die een snoeppapiertje of iets anders kleins weg willen gooien, maar niet voor al het verpakkingsmateriaal. Groeneveld leegt de bakken buiten het seizoen één keer per week en er zijn dan altijd zo'n vier of vijf bakken die helemaal vol zitten. Hij zei er best begrip voor te hebben dat men van het pakpapier afwil en adviseerde om de rommel mee naar huis te nemen en het daar weg te gooien. In ieder geval: de rommel op straat gooien kan voor geen der partijen een aanvaardbare oplossing zijn.-Red. In de Texelse Courant van donderdag las ik dat de gemeenteraad dinsdag avond heeft besloten om de financiële steun voor de 'onechte lammerenmark- ten' in te trekken. Verder lees ik: Daarmee staat nog niet vast dat de kunstmatige markten tot het verleden zullen behoren. Het is mogelijk dat de winkeliersvereniging voortaan alle kos ten betaalt of van andere zijde steun verwerft". Diezelfde donderdag krijgt mijn dochter tje op de kleuterschool een stencil mee waarop staat dat de winkeliersvereni ging toch besloten dat de jaarlijkse intocht van Sinterklaas, die andere jaren in schoolverband door hen werd georganiseerd, niet meer door de winke liersvereniging bekostigd wordt. Zelfs het gebeuren in de Burgemeester De Koning-hal is geschrapt. Alleen de rondrit van de Sint door Den Burg gaat nog door. Dit doet bij mij wel de vraag rijzen of de winkeliersvereniging al be gonnen is met 'kosten van andere zijde te verwerven', of is dit slechts een toe vallige samenloop van omstandig heden? Marijke Hennink NASCHRIFT: Den Burg' Ja het is toeval. De Sint Nicolaas- intocht was al georganiseerd voordat de gemeenteraad besloot de steun aan de lammerenmarkten te staken. Verder verwijzen we naar het artikel over de Sint Nicolaasintocht elders in deze krant - Red. Veel vrouwen in Argentinië verke ren in grote onzekerheid over het lot van hun man, zoon of kleinkind. Op gepakt en afgevoerd door de politie van het Zuid-Amerikaanse land werd verder taal noch teken van de be treffende familieleden vernomen. De vrouwen van Argentinië protesteerden hiertegen door eens per week met witte hoofddoekjes zwijgend door de straten van Argen tinië te lopen in een grote optocht. Maar, zoals bij een bezoek van enkele van deze vrouwen aan ons land bleek, heeft de regering van Ar gentinië dat nu ook verboden. De 6 Argentijnse moeders die 13 novem ber 1979 naar ons land kwamen, be reikten dat er ook in ons land stille marsen werden gehouden. Aanvan kelijk in Den Haag, waar tijdens de demonstraties steevast de Argentijnse ambassade werd aange daan. Maar later ook in Leeuwarden, Diemen en Groningen. Ook in Den Helder is nu een groep vrouwen, die eens per maand een zwijgende optocht wil houden. Mevrouw E. C. Bruin-Trooster uit Den Hoorn vond dit zo'n goed initiatief dat ze graag wil dat ook de Texelse vrouwen met de Helderse mars voor Argentijnse vrouwen meelopen. De eerste Helderse tocht wordt op 15 novem ber gehouden. Er wordt om elf uur verzameld bij de Schouwburg van Den Helder. Verder is er niets geor ganiseerd. Er zal ongeveer een uur gelopen worden. In Den Haag waar de actie het eerst begon is het aantal deelnemende vrouwen steeds gegroeid. Mevrouw Bruin wijst erop dat de actie niet gebonden is aan een bepaalde religieuze of politieke richting. Een ieder, die voor het respecteren van mensenrechten is, kan meelopen. Voor nadere informatie is mevrouw Bruin te bereiken op tele foonnummer (02226) 374. Gisteren is het busvervoer naar de Kompasschool in Den Helder van start gegaan. Zoals bekend ging de gemeenteraad onlangs met deze vorm van beschermd vervoer van Texelse LOM-kinderen akoord, wat een vreugdevol moment was voor de betrokken oudervereniging „VLOT" die zich voor dat doel had ingespannen. Na een inschrijving, waaraan drie Texelse taxibedrijven deelnamen, werd het vervoer door de gemeente gegund aan het taxi bedrijf Toon Smidt, die voorlopig gebruik maakt van een gehuurd „Hort Sik"-busje. Daarmee worden de kinderen zowel gehaald als ge bracht. Vlak bij huis stappen de kinderen in en ze verlaten het busje niet eerder dan nadat het bij de aan de drs. Bi|lweg gelegen Kompasschool is aangekomen, 's Middags gebeurt het omgekeerde. De eerste vervoersdag verliep naar wens. Problemen zijn echter in aantocht, want het busje is practisch vol, terwijl te verwachten is dat zeer binnenkort nieuwe Texelse LOM- kinderen zullen worden aangemeld. Op zichzelf is dat een gewenste ontwikke ling, want het wijst op een gunstige mentaliteitsverandering bij ouders en anderen die een rol kunnen spelen bij het „boven water" brengen van kinde ren met leerproblemen. Met name de zeer gunstige ervaringen van ouders die de beslissing hebben genomen om naar een vorm van speciaalonderwijs over te stappen, nemen voor anderen de drempel weg. De oudervereniging VLOT heeft zich dan ook tot doel gesteld ouders die kinderen met leer problemen hebben, met raad en daad bij te staan. De vereniging is ook betrokken bij het onderzoek naar de mogelijkheden voor buitengewoon onderwijs op Texel, dat momenteel in opdracht van de gemeente plaats vindt. Gehoopt wordt dat een en ander ertoe zal bijdragen dat vroeg of laat tot oprichting van een levenskrachtige Texelse LOM-school kan worden over gegaan. Op de foto de kinderen poserend voor „hun" busje.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2