't Amateurtje prima in 't is maar tijdelijk Rood en wit foto-experiment f Veel belangstelling voor MZW-cursussen 'M Voorlichtingsavond voor schapenhouders Kinderpostzegels in postkantoor Wolkers signeert zijn nieuwe boek op Texel Informatie over vrije school Bromfiets te snel Agenda DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 3 De Waalder toneelvereniging 't Amateurtje heeft zaterdagavond het toneelseizoen op goede wijze geopend met een blijspel van J. Hemmink-Kamp genaamd ,,'t Is maar tijdelijk". Ondanks concur rentie van andere evenementen elders op Texel was de zaal van De Wielewaal helemaal vol en er is geen twijfel aan dat iedereen bijzonder heeft genoten van dit plattelandsstuk. De vereniging had voor alle rollen de juiste men sen waardoor men zich niet voor een onmogelijke opgave stelde. Een groot aandeel in het succes hadden Arie Kager en Hein Tjep- kema die als de eeuwig met el kaar ruziënde boeren Evert Veld man en Harm Droever een voor treffelijke prestatie leverden. Vooral Kager was briljant en over hem zijn we dan ook gauw uit gepraat; er viel niets op aan te merken. Al eens eerder hebben we geschreven dat 't Amateurtje als geen andere Texelse vereniging de grenzen van haar mogelijkheden kent. Bijna altijd wordt een stuk gekozen met herkenbare pro blematiek en de mensen die erin v oor- komen zijn geen grootindustriëlen, no tarissen, artsen of artiesten, maar boe ren, burgers en buitenlui van Texels kaliber. Menige speler hoeft alleen maar zichzelf te zijn (wat tegenwoordig overi gens een prestatie op zichzelf is!om tot een voor het publiek buitengewoon 'echt' resultaat te komen. In het stuk van zaterdagavond mochten ze zelfs Texels praten. Wat wil je nog meer! Het zou aardig zijn hetzelfde stuk eens te zien opvoeren door stedelingen. Je zou zeggen: daar komt niets van terecht tenzij de karakters tot karikaturen wor den gemaakt waardoor er van de 'echt heid' weinig zou overblijven en de serieuze boodschap die in de jolijt zit verpakt, de mist zou ingaan. Boze boeren ,,'t Is maar tijdelijk" gaat over twee oude boeren van verschillend geloof die al jaren op voet van oorlog met elkaar leven. Het noodlot brengt hen echter tot elkaar, want hun naast elkaar staande boerderijen branden tot de grond af en zowel Evert als Harm nemen tijdelijk hun intrek in de boerderij van Anna Veld man, een bejaarde weduwe die haar zoon Jan nog in huis heeft. Die tijdelijke huisvesting is bewerkstelligd door de dominee en de pastoor die er niet zo fijntjes misbruik van maken dat Anna zelf ooit eens door zowel de katholieke als de protestantse kerk 'uit de brand' is geholpen en van mening zijn dat zij nu de gelegenheid krijgt haar dankbaarheid te tonen. Wat kon worden verwacht gebeurt: de boerenvrijgezellen zetten hun oorlog in huize Veldman voort en zorgen voor dolle toestanden. Intussen ontwikkelt zich een romance tussen zoon Jan en de dochter van de buren. Deze ontwikkeling draagt er toe bij dat de oude vrijgezellen tot de conclusie komen dat zij het geluk in hun leven nooit een kans hebben gegeven en ten slotte is een wonderbaarlijke verbroede ring een feit. Het tweetal is zich boven dien zeer gaan thuisvoelen op de hoeve van Anna en het is dan ook prachtig als zoon Jan het mogelijk maakt dat Evert en Harm voorgoed blijven. Ernst en luim Het was een aardige geschiedenis waarin ernst en luim elkaar afwisselden, maar die het succes toch voornamelijk aan de lollige passages dankte. De schrijfster had het verhaal echter wat te lang gerekt waardoor het op drie kwart van de lengte minder onder houdend werd en er extra veel van de spelers werd verlangd om de aandacht van het publiek vast te houden. Dat lukte echter vrij goed, afgezien van enkele momenten waarop de rolkennis het liet afweten en de vaart eruit raakte. Elrike van Esschoten had in dit stuk waarschijnlijk de moeilijkste rol. Want als betrekkelijk jong iemand moest zij een oudere boerin uitbeelden en door haar spraak en beweging dus een zekere levenswijsheid tentoonspreiden. Dat lukte haar alleszins redelijk. In passages waarin de emotie hoog oplaaide was ze zelfs uitgesproken goed. Dirk Roeper, als de boerenzoon Jan, deed het verrassend goed. Zijn wat monotone stem en weinig genuanceer de acteertrant heeft hij aardig gecor rigeerd en voor zover er in dit stuk nog wel sprake van was, was het niet storend. In tegendeel: als de boeren zoon op vrijersvoeten was hij volkomen acceptabel. Boereneenvoud en -goed heid sprak ook sterk uit de voordracht van Ria van Egmond als Martha, het meisje van Jan. Een prima rolletje bracht ze. Verdienstelijk deed ook Tine ke Kooiman het als de bemoeizuchtige en brutale buurvrouw. Aan deze op geld beluste flapuit kon je echt een hekel krijgen. Van Arie Kager en Hein Tjep- kema zeiden we al dat zij het stuk voor een goed deel 'droegen'. Een van de sterkste momenten in de rol van Tjep- kema was toen hij vertelde in zijn leven een ongelukkige liefde te hebben gehad. Het gevaar dat zoiets lachwekkend of drakerig overkomt in een dergelijk stuk kon Tjepkema door een goede inleving bezweren. Pastoor Tot aller vreugde is ook Kees Zoetelief teruggekeerd op de Waalder planken. Wie hem kent, kan zich voorstellen dat de zaal niet meer bijkwam van het lachen toen hij als pastoor ten tonele Voor "Ons Belang" te Den Hoorn spreekt op dinsdagavond, 18 november 1980 de heer drs. D. J. Houwers, mede werker Centraal Diergeneeskundig Insti tuut te Lelystad, over 'Schapenziek- ten". Aanvang 20.45 uur. "Ons Belang" is een vereniging van agrariërs die in de vroegere wijk H van Texel wonen. Deze vereniging heeft op dezelfde avond zijn ledenvergadering in het dorpshuis te Den Hoorn. Eerst worden huishoudelij ke agendapunten afgewerkt alvorens de heer Houwers het woord krijgt. Mede omdat de inleiding van de heer Houwers voor iedere schapenhouder van Texel van belang kan zijn, worden die ook uitgenodigd. Deze belangstellenden worden om kwart voor negen in het dorpshuis van Den Hoorn verwacht. De heer Houwers is geen onbekende meer voor Texel omdat hij ook het zwoegeronderzoek bij de schapen heeft verzorgd. Zijn laatste bevindingen en resultaten heeft hij geschreven in "Het schaap" uitgave van de groep Land- en Tuinbouw van Uitgeversmij C. Misset BV. Belangstellenden die het niet hebben gelezen kunnen dit artikel tot donderdag 13 november a.s. aanvragen bij de heer D. Roeper, secr. Schapencommissie van de Landbouworganisaties, telefoon 02220-2157. Scène uit 't Is maar tijdelijk Van links naar rechts Ria van Egmond als Martha, Elrike van Esschoten als Anna Veldman, Dirk Roeper als zoon Jan, Hein Tjepkema als Harm Drie ver en Arie Kager als Evert Veldman. verscheen. Let wel: een ouderwetse pastoor, dus in toog en met bonnet. Een dergelijke reactie, ook bij andere rollen, zal altijd wel het lot van Zoetelief blijven maar het lijkt ons een dragelijk lot. Opmerkelijk was dat de schrijfster geen poging had gedaan om de zielenherder al te heilig voor te stellen. De pastoor werd ons gepresenteerd als een man die zijn schaapjes pas kwam opzoeken als er wat te halen was. De dominee, hier vertolkt door Jo Zoetelief, kwam er niet beter af. Ook hij maakte mooi misbruik van door de kerk opgeroepen schuld gevoelens en was zeer goed in het uitbe steden van medemenselijkheid. Zoete lief was door stijfheid in woord en be weging best acceptabel als streng en bijbelvast predikant. Jeannette Klaver kwam als een zeer kordate zuster Teresa opdraven om Evert van boven en van onderen te wassen. Het was een korte maar prima gespeelde rol. Lex Kaper had de regie. Grimeuse was Jeannette Klaver en Dien Plaatsman souffleerde. Vrijdagavond a.s. wordt het stuk voor de tweede keer opgevoerd. De nieuwe aanpak bij het Mensen Zonder Werk project (meer naar de mensen toegaan in plaats van af te wachten wie er mogelijk geïnteresserd zijnl heeft duidelijk zijn vruchten afge worpen. Voor de verschillende cursus sen van het MZW-project hebben zich 99 mensen opgegeven. Een geweldig hoog aantal vooral als men het vergelijkt met vorig jaar toen diverse cursussen niet door konden gaan wegens gebrek aan belangstelling en er nauwelijks iets van de grond kwam. Het blijkt dat de cursus Engels met 21 mensen het meest in trek is. Vijftien mensen gaven zich op voor de cursus natuurstudie, twaalf voor Duits, elf voor de cursussen tekenen en metselen en tien voor de cursus fotografie. De cur sussen druktechniek, video en de teleac cursussen trokken respectievelijk acht, zeven en vier belangstellenden. Alle cursussen zijn inmiddels van start ge gaan. De opkomst is uitstekend. Uit de nieuwe begeleidingscommissie Het Texels comité kinderpostzegels zal van 11 november tot 24 november weer een verkoopstand bemannen in het postkantoor van Den Burg. Behalve postzegels zijn in de stand ook ver schillende kaarten te koop. De serie kinderzegels staat in het teken van de kinderfantasie die door het kijken en het lezen in boeken aan het werk wordt gezet. De vier bekroonde illustrators, Annet Kossen, Lidia Postma, Tom Eyzenbach en Peter Vos hebben elk een zegel ontworpen op dat thema. De aan trekkelijke en vrolijk gekleurde afbeel dingen zijn ook als kaarten of posters te koop bij de boekhandel. De opbrengst van de jaarlijkse kinderpostzegelactie komt ten goede aan projecten en voor zieningen voor lichamelijk, geestelijk en sociaal gehandicapte kinderen in Neder land en de ontwikkelingslanden. Pt, Laten we zacht zijn voor elkaar. De inmiddels naar Texel verhuis de Jan Wolkers zit donderdagmid dag van vier tot zes uur in boek handel Het Open Boek in Den Burg om daar zijn nieuwste boek ,,De Perzik van onsterfelijkheid" te sig neren. Er is voor gezorgd dat het boek op dat moment in alle drie boekhandels van Den Burg te koop is. Dat is een primeur want de lan delijke presentatie van het boek heeft pas de volgende dag plaats bij boekhandel Voorhoeve en Dietrich aan de Lijnbaan in Roü^rdan. Het tot die datum geldende embargo wordt voor Texel echter een dag eerder opgeheven. Wolkers voltooi de het boek tijdens zijn laatste vakantie op Texel. Donald de Vrind en Kees Hin hebben een markeringsdriehoek van de marine die op de dijk bij Oudeschi/d staat, weer wit geschil derd. Het oorspronkelijk witte ob ject werd tijdens de luilakviering door onbekenden geheel rood ge verfd. Bijzonder is dat De Vrind en Hin het wit verven op een geheel eigen wijze hebben gedaan Deel voor deel werd de witte verf op het rode object aangebracht; vlak voor vlak ingevuld. Van het verven en de verschillende vormen die daarbij ontstonden heeft het duo een foto- reportage gemaakt die in een nader aan te kondigen expositie vertoond wordt. De Vrind en Hin hebben nog meer plannen voor fotoprojecten. Tezijnertijd zullen deze in één grote tentoonstelling worden samenge- bracht. die op 16 september werd geïnstalleerd is een dagelijks bestuur van drie mensen gekozen. Zij houden regelmatig contact met de projectleider. Wegens ziekte van projectleider Kees de Noord hebben Jan Brandenburg en Hans Oosterhof van 18 augustus tot 1 oktober als zodanig gefunctioneerd. De Noord kwam op 1 oktober weer terug voor halve dagen. De andere helft van de dag wordt nu door Jan Brandenburg waargenomen. Omdat De Noord mo menteel met vakantie is wordt zijn halve dag tot 15 november waargenomen door Siem Zijm. Op initiatief van enkele Texelse ou ders wordt onderzocht of op het eiland belangstelling bestaat voor een zg. Vrije School. In verband daarmee wordt woensdagavond (morgen) een informa tie-avond gehouden in het Maartenhuis aan de Ruijslaan in De Koog. Iedere belangstellende is daar welkom. Aan een Vrije school wordt onderwijs gegeven volgens de pedagogische be ginselen van Rudolf Steiner. De nadruk ligt daarbij op individuele begeleiding en op kunstzinnige vorming. De Vrije School omvat acht leerjaren; gedurende deze hele periode blijft de onderwijzer verbonden met dezelfde groep kinde ren. Bij het oprichten van een Vrije school wordt doorgaans begonnen met een kleuterklas van ongeveer 15 perso nen. Deze verandert 'automatisch' in de eerste klas van het basisonderwijs en tegelijkertijd wordt een nieuwe kleuter groep gevormd. Bij de Vrije school is kleuter- en basisonderwijs altijd al ge- integreerd geweest. Enkele jaren gele den zijn de mogelijkheden voor een Vrije school op Texel ook al eens ter sprake geweest, maar toen is er niets van de grond gekomen. Een bromfiets, die vrijdag met te hoge snelheid over de Pontweg reed, werd door de politie staande gehou den. Er was een snelheid van 70 kilo meter gemeten. De politie heeft de bromfiets, die aan een 17-jarige Texe laar toebehoorde, in beslag genomen Eveneens vrijdag reed een 23-jarige Texelaar met een crossbrommer door de Kotterstraat in Oosterend. Deze bromfiets, die niet verzekerd was, werd eveneens meegenomen naar het bureau. Dinsdag 11 november De gemeenteraad vergadert in het raad huis; aanvang 19.30 uur. Woensdag 12 november Voor de afd. Texel van het Katholiek vrouwengilde (in de Witte Burcht) wordt een avond over het verzekerings wezen gehouden; aanvang 20.00 uur. In het Maartenhuis aan de Ruijslaan in De Koog wordt informatie gegeven over de mogelijkheden van een vrije school; aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 november In De Schakel naast de Herv. kerk in Den Burg vertelt Hanneke Westenberg over acupressuur als vorm van natuur geneeswijze; 20.00 uur. Van 16.00 tot 18.00 uur signeert Jan Wolkers zijn nieuwste boek in boekhan del Het Open Boek. VASTE DATA Elke maandagavond om 19.30 uur komt de Slankelijnclub bijeen in De Schakel bij de NH kerk in Den Burg. Iedere donderdag om 19.00 uur wordt door de toerafdeling van de Wieler vereniging Texel een trainingstocht ge organiseerd Gestart wordt bij de Auto centrale. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Voor de vele bewijzen van medeleven, die wij mochten ondervinden na het overlijden van onze moeder em oma JOHANNA CATHARINA BAKKER-BUISMAN zeggen wij U langs deze weg onze welgemeende dank. Namens de kinderen Texel, november 1980. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze doch ter Ingrid Mieke Laan-Witte Martin Laan Texel, 5 november 1980, Thijsselaan 8, 1791 VH Den Burg. Wij zijn heel gelukkig met de geboorte van onze dochter en zusje Susanne Laura Anneke v.d. Meulen- Bakker Wim v.d. Meulen Jan Willem 2 november 1980. c/o Petroleum Develop ment Oman L.L.C., Marine Department, P.O. Box 81, Muscat, Sultanate of Oman. Vrijdag 21 november 1980 s middags om 15.00 uur trouwen John Witte en Jacqueline de Jong het gemeentehuis te Den Burg. Kerkelijke inzegening om 15.30 uur in de Joannes de Doper-kerk te Den Burg. Receptie van 19.30 tot 21.00 uur in Hotel Tatenhove te De Koog. Ons adres is: Kikkertstraat 6G, 1795 AD De Cocksdorp. Met droefheid geven wij U kennis, dat he den, geheel onverwachts, in het ziekenhuis Parkzicht van ons is heengegaan mijn geliefde man en onze zorgzame vader, opa en zoon Simon Johan Hemelrijk, echtgenoot van Janny Lagerveld, op de leeftijd van 50 jaar. J, Hemelrijk-Lagerveld B. A. van der Meer-Hemelrijk Chr. van der Meer S. M. van der Gracht-Hemelrijk J. Th. van der Gracht Patrick B. M. Hemelrijk-Domeuscek Texel, 11 november 1980, De Ruyterstraat 14, Oudeschild. De crematie zal plaatshebben op vrijdag 14 no vember v.m. 10 uur in het Crematorium, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond van 7.30-8.30 uur in De Houtmanstraat 42, Oudeschild. Een sterke vrouw, wie zal haar vinden. Kracht en luister zijn haar gewaad en zij ziet lachend de komende dag tegemoet. Spreuken 3110 en 25. Heden overleed onze lieve en dappere moeder, schoonmoeder en oma Guurtje de Graaf, weduwe van Johannes Hermannus Beerling. Zij werd 71 jaar. Leidschendam Z.H.: Mia Toneman-Beerling Louis Toneman Den Helder: Riet Buisman-Beerling Jan Buisman Texel: Jan Beerling Joke Beerling-Wagemaker Julianadorp: Chiel Beerling Loes Beerling-Visser Den Helder: Ton Beerling Trudy Beerling-Pronk Texel: Wllem Beerling Marian van der Werff Haarlem: Margriet Beerling Texel: Peter Beerling Tilly Beerling-Schoo en kleinkinderen Den Burg, Texel, 10 november 1980, Molenstraat 28, 1791 DL Den Burg, Texel, De H. Eucharistieviering zal plaatsvinden op donderdag 13 november v.m. 10.30 uur in de Parochiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis op de R.K. begraafplaats te De Cocksdorp zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond 7.30 tot 8.30 uur in Huize „Sint Jan", Bea- trixlaan 45, Den Burg en na de begrafenis in de Wtte Burcht. Liever geen bezoek aan huis.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 3