Cjroen '2wartsjexels in het harL, Staatsbosbeheer geeft geen krimp Toeristenbelasting toch trendmatig omhoog VV\f-subsidienog verder naar beneden Ba#* te ALLEEN DE RECHTER KAN SLOPEN VAN PAVILJOENS NOG TEGENHOUDEN I Kuril i ,'if Bloembollen VVV komt met reactie Meer dan 20% van de kinderen heeft hulp nodig Bazaar in „De Schakel" ,Wie, Wat, Waar?' Drie granaten gevonden Kalf aangereden Sint Nicolaas in Oudeschild 94e JAARGANG NR. 9528 TEXELSE VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 220b. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (022201 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398, V - Twee van de vijl strandpaviljoens waarvan de gemeente afbraak moet eisen. Op de achtergrond Nowak en op de voorgrond het paviljoen paal 17, dat recentelijk een andere eigenaar kreeg, die het gemeentelijk bevel gehoor te geven. Nieuwe pogingen van het gemeentebestuur om van Staats bosbeheer gedaan te krijgen dat de strandpaviljoens in de win ter mogen blijven staan, zijn op niets uitgelopen. Staatsbosbe heer vindt dat de duidelijke afspraak dat de paviljoens aan het eind van het seizoen worden afgebroken, moet worden nage komen. Alleen de paviljoens paal 9, Westerslag en Camel Club (paal 21) mogen blijven staan. zijn aangegaan, maar vond het niet ver antwoord de naleving daarvan af te dwingen, omdat daar geen enkel reëel belang mee is gediend. Van paal 9 en Westerslag was dat al bekend; hier golden oude rechten. Dat ook de Camel Club mag blijven staan, houdt verband met het feit dat dit paviljoen staat op grond van Domeinen, waardoor Staatsbosbeheer er niets over heeft te zeggen. Het paviljoen van paal 12, de twee paviljoens van paal 17, het paviljoen van paal 28 en dat van paal 31 moeten dus weg, tenzij een geding wordt aangespannen en de rechter de strand- exploitanten in het gelijk stelt. In de raadsvergadering van dinsdagavond maakte wethouder Gerard van der Kooi duidelijk dat het gemeentebestuur he laas niet aan de zijde van de strand- exploitanten kan strijden. Er is geen twijfel aan dat alle betrokken partijen vrijwillig duidelijke verplichtingen zijn aangegaan. Het zou onfatsoenlijk zijn om aan de naleving daarvan niet te willen meewerken. B. en W. zullen dus opnieuw een brief aan de nalatige ex ploitanten schrijven om hen te gelasten tot afbraak over te gaan De exploitan ten moeten tegen deze aanschrijving dan maar in beroep gaan bij de civiele rechter. De burgemeester en wethou der Nauta sloten zich aan bij Van der Kooi, maar wethouder Fridt Blanken distantieerde zich daarvan. Hij zei dat Staatsbosbeheer weliswaar in zijn recht staat en dat duidelijke verplichtingen Het WV-bestuur vindt dat een on juiste indruk is ontstaan over de gang van zaken bij het aanvragen van extra subsidie bij de gemeente. Zoals bekend heeft het college in het pre-advies aan de raad laten voe len zich misleid te voelen door het VW-bestuur, omdat do verbouwing waarvoor de subsidie onder andere nodig was, voorlopig niet aan de orde is. De handel en wandel van het WV-bestuur is daardoor in een nogal kwalijk daglicht komen te staan. Het VW-bestuur komt zo spoedig mogelijk met een openbare reactie om aan te tonen dat misverstanden in het spel zijn geweest en zeker geen kwaadwilligheid van de zijde van de VW. het thens gesloten paviljoen .Zeeaster" van H. er evenmin als de anderen over peinst om aan tieve voorzieningen in stand te houden. J, C. Dros vond het argument van B. en W. dat het van goed bestuur getuigt om de sloopplicht wèl af te dwingen zeer zwak. Het probleem zou er niet zijn geweest als B. en W. zich als goede bestuurders zouden hebben gedragen door de strandexploitanten in de afgelopen jaren wèl aan hun sloop plicht te houden. Omdat dit nooit is gebeurd, zijn verwachtingen gewekt. „Het is slap bestuur geweest en nu zitten we met de gevolgen." Het is niet uitgesloten dat binnen kort zal worden overgegaan tot wijziging van voorschriften in het bestemmingsplan buitengebied om het mogelijk te maken dat met name bollenboeren schuren bouwen, waarin zij hun bedrijf met moderne hulpmiddelen kunnen uitvoeren. De bollenboeren hebben schuren nodig met hoge muren, waardoor zij een aantal „kuubs"kisten op elkaar kunnen stapelen. Bij de thans voor geschreven goothoogte is dat niet mogelijk. De afdeling Texel van „Bloembollencultuur" had daarom om wijziging gevraagd. Naar aanlei ding daarvan hadden B. en W. zich gewend tot de hoofingenieur-direk- teur van de provinciale direktie voor de bedrijfsontwikkeling in Noordholland met het verzoek advies uit te brengen. Dit advies is in inmiddels ontvangen; het komt erop neer dat een belangrijk hogere goot hoogte gewenst wordt geacht. Het college zal nu ook nog advies inwin nen inzake de landschappelijke aspecten van dergelijke schuren en de kwestie daarna in de commissie ruimtelijke ordening aan de orde stellen. Garantie De Vereniging Eigen Huis te Amers foort heeft een brief aan de raad ge stuurd, waarin wordt gevraagd ter bescherming van kopers van woningen, garanties te eisen van de bouwers van woningen bij eventueel faillissement, Daan Schilling zei naar aanleiding daar van dat het inderdaad nodig is een der gelijke regeling te treffen. Wethouder Nauta reageerde positief. Het college zal er nader op terugkomen. Kerncentrale Opnieuw discussieerde de raad over de motie van de raad van de gemeente Stavoren, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de bouw van een kerncentrale in de Noordoost polder. De raad van Stavoren had de gemeenteraad van Texel gevraagd adhesie te betuigen aan de motie. In een vorige vergadering staakten de stemmen, wat inhield dat de kwestie opnieuw aan de orde moest worden gesteld. Dinsdag stemden negen leden tegen het betuigen van adhe sie, wat betekende dat deze voor kennisgeving werd aangenomen. De voorstemmers waren mevrouw (lees verder pagina 2) BUO-onderzoek Van de kinderen op de Texelse basis scholen heeft 20 25% een of andere vorm van extra hulp nodig om op school 'bij' te kunnen blijven. Dat is een eerste voorzichtige conclusie die is getrokken uit de gegevens die inmiddels zijn verza meld door het team dat in opdracht van de gemeente een onderzoek instelt naar de mogelijkheden voor buitengewoon onderwijs op Texel. Het bovenstaande werd meegedeeld door wethouder Fridt Blanken in de raadsvergadering van dinsdagavond. Hij vertelde dat een kwart van de bena derde basisscholen een 'bruikbaar' enquêteformulier heeft ingeleverd. Daarnaast was een aantal formulieren binnen gekomen waarmee de onder zoekers niets konden beginnen omdat ze blijkbaar als uiting van protest tegen het onderzoek waren bedoeld. Ondanks de geringe respons van onderwijszijde komen bij het onderzoek veel nuttige gegevens beschikbaar, vooral ook bij de thans in volle gang zijnde interviews met ouders van moeilijk lerende kinderen. De soms schokkende gegevens die van die zijde worden verkregen zullen wel voor commentaar van de schoolhoof den worden voorgelegd. Blanken zei optimistisch te zijn over het verdere verloop van het onderzoek. „Het is een hard gevecht om de gegevens los te krijgen maar het ziet er naar uit dat we straks wel voldoende materiaal hebben om er ons beleid ten aanzien van het buitengewoon onderwijs op te kunnen baseren Vrijdag 21 november wordt weer een bazaar gehouden in "De Schakel" naast de Hervormde kerk te Den Burg, ten bate van de kerkverwarming. Er is een uitgebreide collectie textiel te koop en er zijn leuke attracties. Verder is er een goed voorziene 'rommeltjesmarkt' en 's avonds wordt bingo gespeeld en is de trekking van de grote loterij. Wie goede ren voor deze bazaar wil inleveren kan vrijdag a.s. terecht tussen 7 en 8 uur of zaterdagochtend a.s. tussen 9 en 10 uur in de Ned, Herv. kerk te Den Burg. Wie snel is, kan nog wijzigingen en aanvullingen opgeven voor de vereni- ginsgids "Wie, wat, waar op Texel". De samenstellers doen derhalve een beroep op bestuurders van bestaande vereni gingen en nieuwe verenigingen om er voor te zorgen dat de gegevens van hun organisatie korrekt in de gids komen. Het boekje verschijnt begin januari. Men wende zich tot de afdeling Culturele Zaken van het raadhuis, tel. 02220-3041 Bij paal 9 werden dinsdag drie grana ten gevonden. De mijnopruimings- dienst heeft de explosieven gisteren on schadelijk gemaakt. Dinsdagavond werd op de Postweg een kalf aangereden. Het dier was door de sloot gelopen en op de weg gekomen. Hierdoor was het kalf geheel zwart geworden, waardoor de 52-jarige Texelse autobestuurder het niet op merkte. Bij de aanrijding werd de auto geheel vernield. Het kalf moest als ver loren worden beschouwd. Op de dag van zijn officiële aankomst op Texel (zaterdag a.s.) zal Sint Nico laas ook een bezoek brengen aan de peuters, kleuters en de leerlingen van de eerste twee leerjaren van de basisschool in Oudeschild. De bijeenkomst wordt gehouden in de school De Bruinvis omdat dorpshuis 't Skiltje momenteel wordt verbouwd. Begonnen wordt om 15.45 uur. Het programma vermeldt ondermeer een poppenkastvoorstelling. Omdat het niet te vol mag worden is bepaald dat alleen de peuters hun ouders bij zich mogen hebben. /IPISl TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR t#ilh«lminalaan 4-6 dan Bu In Onfatsoenlijk de vorige raadsvergadering was zoals bekend een motie aangenomen, waarin er bij B. en W. op werd aange drongen al het mogelijke te doen om te bereiken dat de paviljoens 's winters mogen blijven staan. Door het opnieuw uitoefenen van aandrang op Staatsbos beheer heeft B. en W. aan dit verzoek in de motie voldaan. In de vorige raads vergadering had wethouder Van der Kooi de indruk gewekt nog wel verder te willen gaan door te zeggen, dat B. en W. als gevolg van de motie niet zouden kunnen meewerken aan het af dwingen van de sloopplicht. Later kwam de meerderheid van het college echter tot de conclusie dat dit een hoogst laakbare houding zou zijn. Want de overeenkomst is door het daartoe gemachtigde college met Staatsbosbe heer aangegaan en het is al erg genoeg dat het college een paar jaar heeft toe gelaten dat de paviljoens 's winters ble ven staan. De gemeenteraad begreep ook best, dat het onbehoorlijk bestuur zou zijn om afspraken niet na te komen. Onvrede Maar het gevoel van onvrede bleef, vooral omdat er drie uitzonderingen zijn, waardoor in de praktijk een wel heel merkwaardige toestand ontstaat, ook al is het allemaal volgens de regels. De heer S. de Waard van het Pakt zag in de situatie rechtsongelijkheid, temeer daar het naleven van de regels in het verleden nooit is afgedwongen. Hij vond dat het college zich tot het minis terie van CRM moest wenden om te proberen een soepele houding te bewerkstelligen. De burgemeester zag daar geen heil in. In de kontakten tot dusver is gebleken dat het Staatsbos beheer ernst is. Daar is zelfs begrip voor op te brengen als men weet dat Staatsbosbeheer met het hele land heeft te maken. Wat elders aan de kust verboden is, kan op Texel niet worden toegestaan. Het niet naleven van de sloopplicht is contractbreuk. Ate Rienstra zag strijdigheid tussen de op natuurbelangen gerichte sloop plicht en het CRM-beleid om recrea- De toeristenbelasting wordt met vijf cent verhoogd, terwijl de extra subsidie voorde VVV met f19.250,verder wordt verlaagd. Dat was het resultaat van een amendement dat de CDA-fractie dinsdagavond in de gemeenteraad indiende en dat met 8 tegen 7 stemmen werd aangenomen. Het voorstel van het college om de woonforensen- belasting met zes procent te verhogen werd door de raad wel aangenomen. Aan de uiteindelijke beslissing over de toeristen belasting en de VVV-subsidie ging een langdurige en soms pittige discussie vooraf. Zoals bekend is de toeristenbelasting een affaire die de gemoederen al enige tijd bezig houdt. Tijdens de begrotings vergadering van 4 november weigerde de raad met de kleinst mogelijke meer derheid een verhoging van 70 naar 80 cent. Dit geld was o.a. nodig om de VVV een extra subsidie te kunnen geven van f92.600, Ook de voorgestelde verhoging van de woonforensenbelas- ting ging toen niet door. Een CDA- voorstel om de belasting met vijf cent te verhogen en de verhoging van de VVV-subsidie op de helft van het voor gestelde bedrag te stellen werd even eens afgestemd. Het voorstel waarmee het college gisteravond kwam was de toeristenbelasting op 70 cent te hand haven en de woonforensenbelasting met 6% te verhogen. Omdat de ver bouwingsplannen van de VVV het ko mende jaar nog niet worden uitgevoerd stelde het college een extra subsidie van f53.850,— voor in plaats van de aan vankelijke f92.600, Volgens het voor stel van het college dat dinsdagavond ter tafel lag zou er een 'gat' in de be groting blijven van f77.325, Door dit gat zouden enkele zaken die in de wensenlijst en het investeringsplan stonden op langere baan geschoven moeten worden. Rienstra (CDA) zei aan de hele affaire een wat onbehaaglijk gevoel over te houden. De raadsleden hadden zich serieus over de VVV-subsidieaanvraag gebogen en nu blijkt opeens dat die subsidie veel lager kan. Hij stelde dat het vertrouwen dat raadsleden moeten heb ben in de door het college verstrekte informatie door deze hele affaire een ernstige schok heeft gehad. Om het te kort van f77.325,— dat in de plannen van het college naar voren kwam te dekken stelde Rienstra twee amende menten voor. Allereerst diende de toe ristenbelasting met vijf cent te worden verhoogd, wat een opbrengst van f82.500,— zou geven. Daar van diende f16.500, te worden gereserveerd voor de toeristische reserve. Voor de alge mene middelen zou dan een bedrag van f66.000,— overblijven. Met dit voorstel zou het tekort van f77.325,— al tot f11.325, verminderd zijn. 20% regeling Het tweede amendement van het CDA gold de zogenaamde 20% rege ling. De huidige regeling voorziet in een subsidie van 20% over de lidmaat schappen, Rienstra wilde de subsidie van 20% naar 15% brengen. Daardoor wordt nog eens f6.900,— bezuinigd, zodat het totaal te dekken tekort slechts f4.425,— zou bedragen, wat niet zo'n probleem zou zijn. Met het indienen van deze twee amendementen beoogde het CDA dat belangrijke investeringen niet hoeven te worden uitgesteld, alles wat nu wordt uitgesteld, zal op de begrotingen van volgende jaren drukken, wat Rienstra onverantwoord achtte in een tijd waarin het toch al steeds moeilijker wordt de begroting kloppend te krijgen. In de toekomst wordt mogelijk een overdekt zwembad gebouwd en dit zou door de extra tekorten steeds meer op de lange baan komen. Rienstra motiveerde de verhoging van de toeristenbelasting ver der nog door te zeggen dat de toerist voor de VW moet betalen en niet de burgerij. Kwajongenswerk Jan van Asselt (Texels Belang) was er erg verbaasd ove dat het college kans had gezien met een heel nieuw voorstel op de proppen te komen binnen zeven dagen tijd. „Dit lijkt op kwajongens- werk. Ik wil B en W in het vervolg in ernstige overweging geven zich beter voor te bereiden. Nauta nam ons in een vorige vergadering kwalijk dat we naar bestemming van het geld voor de WV-subsidie vroegen. Het blijkt nu dat die bestemming toch niet zo zeker was. De verhoging van vijf cent zoals het CDA die wil noem ik volksverlakkerij. Vorig jaar is toegezegd dat er niet verhoogd zou worden. Als je een tekort in de begroting hebt moetje bezuinigen. En geen belasting verhogen", zei Van Asselt. Ook Dros was ontevreden over wat hij het lichtvoetige voorstel van 4 november noemde. Hij wilde duidelijk heid over wat de toeristenbelasting nu eigenlijk is: een doelheffing, waarmee een bepaald doel wordt gefinancierd of een belasting waarvan de opbrengsten in de algemene middelen vloeien. Dros vond dat de toeristenbelasting nu als doelheffing wordt gebruikt om de VW te financieren, terwijl het altijd een ge wone belasting is geweest. Als paradox signaleerde hij dat enerzijds de VW subsidie krijgt om het toerisme te be vorderen en dat anderzijds het toerisme juist geremd wordt door de steeds hoger wordende heffingen. Hij zei het met Van Asselt eens te zijn: bezuinigen als je tekorten krijgt. Barendregt zei te willen weten hoe het college het gat in de begroting wil dekken en ook wilde hij weten of de woonforensenbelasting geen 'plafond' kent, zoals dat bij de toeristenbelasting wel het geval is. Lichtvaardig „Ik ben verbaasd over de ommezwaai die het college maakte. We hadden ver wacht dat de suggestie van het CDA die in de vorige vergadering werd gedaan, zou worden overgenomen. Geen verho ging van toeristenbelasting betekent dat je op andere dingen moet bezuinigen". Het was het Pakt-raadslid S. de Waard die aldus redeneerde. „Door niet te ver- flees verder pagina 2) Plant nu bloembollen in Uw tuin. Wij hebben een zeer gevariëerde collectie. A. VAN STRIEN, Pontweg 28, tel. (02226) 433, b.g.g. (02220) 2904. Plm. 1 km van Ponthaven

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1