BELASTINGWEIGERING UIT PROTEST TEGEN KERNBEWAPENING FILM mmmo Takethe money and run Kerkeveiling bracht ruim 16 mille op Mevrouw Aarts uit De Koog is niet bang voor de deurwaarder ganger Matige deelname aan vossenjacht Voorlichtingsavond over verzekeringen Verloting Starkenburgh Tentoonstelling alcohol en drugs „WAT IK ZEGGE/V WOU." Van dik hout zaagt men Blanken! Ringavond Hervormde vrouwen I 3 3 K Bouwvergunningen Geslaagd e PAGINA 2 TEXELSE COURANT Mevrouw M. Aarts Franken met haar belastingpapieren, „ik ga door tot het einde. De landelijke dagbladen schreven uitgebreid over het geval van mevrouw Wessels uit Eindhoven die weigerde het deel van haar inkom stenbelasting, dat voor defensie wordt gebruikt, te betalen. Toen de deurwaarder op bevel van de belastinginspecteur beslag wilde leggen op een deel van de bezittingen van mevrouw Wessels werd dit door zo'n honderd sympatisanten voorkomen. Ook Texel heeft nu iemand die in verband met gewetensbezwaren een deel van haar inkomstenbelasting niet wil betalen. Het is mevrouw M. Aarts-Franken uit De Koog. Over 1979 moest ze een bedrag aan inkomstenbelasting van ƒ596, betalen. Hiervan werd ƒ412,— voldaan, de resterende ƒ148,— weigerde ze principiëel te betalen. In een brief aan de ontvanger schreef mevrouw Aarts: ..De reden voor mijn inhouding is, dat voor mij thans het punt bereikt is waarop ik moet overgaan tot het stellen van een daad van burgerlijke ongehoorzaamheid. Op grond van mijn geweten protesteer ik op deze wijze tegen de bewapeningswedloop en wijs ik elke verantwoordelijkheid voor de kernbewa pening af" Mevrouw Aarts stelt verder zich hierbij te beroepen op de rechten van de mens, vastgelegd in het Handvest van de Verenigde Naties en de Akkoorden van Helsinki. Op 23 april kreeg mevrouw Aarts een dwangbevel gestuurd. Dat was gericht aan haar oude adres in Utrecht. Ze heeft op dat bevel niet gereageerd en hoopte eigenlijk dat de zaak zou worden ver geten. Dat viel echter tegen want gister ochtend (maandag) stond de deurwaar der van de belastingdienst op de stoep. Deze reikte een nieuw dwangbevel uit waarin stond dat de vereiste som binnen twee dagen moet worden voldaan. Over veertien dagen komt de deurwaarder met een tweede bevel als er nog niet is betaald. De beurwaarder liet weten dat dan tot beslagneming zal worden overge gaan. ,,Dat kan niet want ik ben op huwelijkse voorwaarden getrouwd", liet mevrouw Aarts weten. ,,Er is helemaal niets van mij in dit huis". De deurwaarder zei hierop dat toch tot verkoop overge gaan zou kunnen worden middels het De deelname aan de vossenjacht van 27 MCers was afgelopen zondag niet zo groot als de vorige maanden. Er deden acht auto's aan mee. De organisatie had verandering gebracht in de gebruikelijke opstelling van de te zoeken drie vossen en daardoor werd het toch een verras sende jacht. De vossen werden gevonden op 't Horntje, bij de oude Rooie zee en bij de Slufter. De prijzen werden na afloop uitgereikt in café-restaurant De Fuik in De Waal. Prijzen waren beschikbaar ge steld door Expert en Graaf Spuiterij. De eerste prijs was voor de Santa Maria met 28 punten. De tweede prijs ging naar Super Mug met 26 punten en de derde prijs kreeg Whiskey 38 met 24 punten. Zij kregen respectievelijk auto- was, een mobiele antenne en een en velop met inhoud. Er was een troostprijs voor het station Jan Soldaat omdat hij slechts één vos had kunnen vinden De volgende vossenjacht is op zaterdag 29 november. Start 's avonds om negen uur op het parkeerterrein aan Emma- laan zogenaamde "Bodemrecht". Een recht dat vooralsnog niet erg duidelijk is en waarover ook de Beweging Weigering Defensiebelasting, waar mevrouw Aarts bij is aangesloten, niets kon vertellen. Deze beweging was ook betrokken bij de belastingweigering van mevrouw Wes sels in Eindhoven. Per persoon Een vraag die zich opdringt bij de actie van mevrouw Aarts is waarom ze juist het bedrag van 7184,— met wil betalen. Ze vertelt dat een aantal jaren terug over de radio werd meegedeeld dat gemiddeld per persoon in de hele wereld 7184,— wordt uitgetrokken voor defensie Ik denk echter dat dat bedrag op het ogenblik veel te laag is. Het is nu een paar honderd gulden méér. Maar de hoogte van het bedrag is ook niet zo belangrijk. Het gaat er meer om een daad te stellen", zegt ze Door de Beweging Weigering Defensiebelasting was eerder al een actie gevoerd om 7 5,72 van de aanslag niet te betalen. Er zijn 572 kernkoppen en zo doende zou men voor elke kernkop een cent belasting van de totale aanslag af trekken. Goed doel Mevrouw Wessels in Eindhoven stortte het bedrag dat zij niet aan de belasting betaalde op de rekening van een goed doel. DeTexelse mevrouw Aarts heeft dit niet gedaan, maar iszulks wel van plan. Ze wil in ieder geval een deel van de 7184, overmaken op de Beweging Weigering Defensiebelasting. Een ander deel zal ten goede komen aan een ander doel. Ze is in ieder geval van plan om tot het einde toe doortegaan. Watdatkan betekenen leert het geval van de Eindhovense belasting weigering. Deze mevrouw, die zich overigens op religieuze gronden keerde tegen de bestemming van het belasting geld voor defensiedoeleinden, had een bedrag van 7185,— niet betaald. Op de maandagmorgen dat er beslag gelegd zou worden, versperden leden van haar kerk (doopsgezinde gemeente), jongeren van de sociale academie, de Beweging Weigering Defensiebelasting en anti- militairistischeactiegroependedoorgang voor de deurwaarder. Donderdag ston den echter tien deurwaarders voor de deur die een bankstel en salontafel, de piano, televisie, radio en cassetterecor der, ijskast, freezer, wasautomaat, cen trifuge en andere apparatuur meenamen. En passant ging ook haar fiets in de ver huiswagen, die was komen voorrijden. Toen de deurwaarders waren verdwenen kwam er een nieuw dwangbevel. Me vrouw Wessels heeft nu een kort geding aangespannen tegen de staat der Neder landen, wegens schadelijke inbreuk op haar leefsfeer. Mevrouw Aarts houdt terdege reke ning met in beslagname van haar spullen. De deurwaarder mocht gisterochtend wel binnenkomen, als hij maar niet zou noteren wat er in haar huis zoal in beslag te nemen viel. Gezien het feit dat het bedrag van de Eindhovense mevrouw ongeveer even hoog is als het bedrag dat mevrouw Aarts 's Rijks belas tingen schuldig is, valt te verwachten dat een mogelijke inbeslagname op dezelfde grote schaal wordt uitgevoerd. Of de Texelaars zich even solidair zullen op stellen als de Eindhovenaren, kan me vrouw Aarts niet voorspellen. Als lid van de PPR had ze de brief waarin ze haar motivatie uiteen zet in het blad van de partij laten afdrukken. Van partijleden op Texel zijn echter nog geen sympathie betuigingen gekomen. Mevrouw Aarts wijst erop het vreemd te vinden dat op alle mogelijke terreinen gewetensbezwaren worden erkend, be halve op het gebied van belasting. ,,Je kinderen niet laten inenten tegen polio wegens religieuze overtuiging, of niet in dienst gaan wegens gewetensbezwaren, 't kan allemaal. Maar als je gewetens bezwaren hebt tegen een bepaald deel van de belastingen wordt er opeens keihard opgetreden", zegt ze. Woensdagavond had het Vrouwen gilde de heer Van Lubek uitgenodigd om te 'praten over de voor velen inge wikkelde verzekeringsmaterie. In grote lijnen is het verzekeringsgebeuren be kend. ledereen weet dat je bepaalde verzekeringen nodig hebt, maar wat de mogelijkheden zijn is vaak onduidelijk. De heer Van Lubek ging in op bepaalde aspecten, zoals welke verzekeringen eigenlijk onmisbaar zijn. Wat je kan doen bij een geschil in uitkeringen en wat je kunt verwachten van je ver zekeringsagent. Ook specifieke verze keringen zoals b.v. schoolverzekeringen en de auto-inzittendenverzekering kre gen de aandacht. De komst van de heer Van Lubek betekende voor de Gildeleden en echtgenoten een zeer interessante en leerzame avond. Van de verlcting die in Starkenburg werd gehouden zijn de prijzen die op de volgende nummers vielen nog af te halen: rose 993 en beige 624. De prijzen zijn af te halen bij Starkenburg 72. Tot 4 december is in de openbare bibliotheek een tentoonstelling te zien die ingericht werd in samenwerking met de Jellinek kliniek op Texel. De ten toonstelling die enkele boeken en een groot aantal grote panelen bevat is ge weid aan de gevolgen en de bestrijding van alcohol- en drugsgebruik. UK» VIN wtN UZEKS OUT IN .CRANTWOOWXLI WK M 04 WOMIC Een schokkend gegeven: Enkele citaten uit het verslag in de Texelse Courant van 17 oktober j.l. van de raadsvergadering. Onderwerp: BUO- onderzoek. Zonder onderzoek zijn we gehandi capt. Geef ons de kans iets voor te bereiden"; ,,lk vind de inhoud van de kritiek van onderwijszijde nogal pover en ik vraag me af: wat zit hier werkelijk achter"; ,,Het onderwijsbeleid wordt in deze zaal bepaald en niet in de klas". Verslag raadsvergadering in de krant van 7 november j.l.: ,,We zullen er persoonlijk achteraan moeten". Uit het verslag van 14 november j.l.: „Het is een hard gevecht om de ge gevens los te krijgen maar het ziet er naar uit, dat we straks wel voldoende materiaal hebben om er ons beleid t.a.v. het buitengewoon onderwijs op te kun nen baseren"; „Hij vertelde dat een kwart van de benaderde basisscholen een 'bruikbaar' enquêteformulier heeft ingeleverd". „De soms schokken de gegevens die van die zijde (ouders) worden verkregen zullen wel voor com mentaar aan de schoolhoofden worden voorgelegd". Hier, in Sinterklaastijd, vast een be dremmeld commentaar van een in het nauw gedreven schoolhoofd, wiens si nistere praktijken weldra na een hard gevecht aan het licht zullen komen: Makker, staak Uw wild geraas! E. Stoer. Op dinsdag 25 november houdt de Ring van Hervormde vrouwen haar na- jaars ringavond. De avond begint om acht uur in de kantine van de LTS en wordt verzorgd door de Koninklijke Nederlandse Noord en Zuid Hollandse Reddingsmaatschaapij. Ondermeer door middel van een film zal de dames het één en ander over het reddinswezen verteld worden. De veiling, die zaterdagavond door de Hervormde en Katholieke ge meenschap van De Cocksdorp werd gehouden in Het Eierlandsche Huis, heeft 716.358,— opgebracht. De or ganisatoren zijn daarover bijzonder tevreden. Er was een beetje rekening mee gehouden, dat als ge volg van de minder florissante eco nomische omstandigheden de koop lust wat minder zou zijn. Maar het tegendeel bleek het geval. De veiling van twee jaar geleden bracht 714.000,— op; in 1976 was de op- brengst 711.000,—. Het koperspubliek zorgde voor enor me drukte. Voor de veiling en voor de expositie van de koopwaar was het hele Eierlandsche Huis in gebruik. Toen om acht uur met de verkoping werd be gonnen, was het „staande" vol. Even als de vorige keren had de avond een zeer geanimeerd verloop. Dat de kopers wat ophadden met het goede doel (onderhoud van de respectieve lijke kerkgebouwen) bleek uit het feit dat bedragen werden geboden, die soms ver boven de werkelijke waarde uitgingen. Zo werd 780,— neergeteld Virgil Starkwell (Woody Allen) gebo ren in de achterbuurten van Baltimore, is voor z'n 25ste onder vijf verschillende namen bij de politie bekend. Het is een kleine tengere jongen met een grote hoornen bril op zijn neus. Virgil is ver legen en aardig, heeft een hoog IQ, maar weigert iedere vorm van gezag en gaat al snel het slechte pad op. (Hij kraakt toverballenautomaten). Als hij 18 is voelt Virgil zich door alles en iedereen verlaten. Omdat hij zich niet kan con centreren is hij allang van school af. Daar hij nergens een baan kan krijgen overvalt hij met een speelgoedpistool een geldwagen en neemt de benen met een bak bak kwartjes die tijdens zijn vlucht over straat rollen. Door deze actie komt hij in de gevangenis terecht en Virgil is vastbesloten zo snel mogelijk vrij te komen. Met behulp van een stuk zeep dat als pistool dienst doet, dwingt hij twee bewakers hem over het gevange nisterrein naar de poort te brengen, maar een regenbui verandert zijn 'pis tool' in één grote zeepbel. Zijn straf wordt met twee jaar verlengd. Hij geeft zich als vrijwilliger op voor een gevaarlijk medisch experiment. Hij overleeft het (het enige neveneffect is dat hij enige uren een rabbi is) en wordt voor waardelijk in vrijheid gesteld. Maar dit voor een krat pils, 740, voor een edammer kaas, 7250,— voor een oude bidstoel en 7250,— voor een kalf. Nog met alle gekochte goederen zijn op dit moment afgehaald. De be trokken kopers worden verzocht daar vóór woensdag a.s. voor te zorgen, anders gaan de spullen met de vuilnis man mee. Latertje De verkoping duurde tot half twee 's nachts. Toen hij rijkelijk laat dreigde te worden, werd overgegaan tot het in verkoop brengen van telkens twee arti kelen tegelijk. Totaal werden zo'n 400 goederen en diensten aan de man ge bracht. Dat gebeurde vaardig en met humor door de veilingmeesters Niek Witte, Piet Zijm en Thijs van der Laan. Laatstgenoemde woont al lang niet meer op Texel maar bij de vorige vei ling had hij het zo goed gedaan dat desondanks weer een beroep op hem werd gedaan, een verzoek waaraan hij graag gevolg gaf. ledereen werkte gratis mee, ook notaris C. J Boswijk en zijn medewerker Gerard Zijm, die met het oppertoezicht waren belast. DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 3 a 3 betekent niet dat hij nu een baan kan krijgen. Integendeel. Zijn strafblad is een extra handicap. Dus zwerft Virgil door een park op zoek naar damestassen. Daar ontmoet hij Louise (Janet Margo lin), een knap jong meisje dat in een 1 wasserij werkt. Virgil is meteen smoor- i verliefd. Hij zegt tegen Louise dat hij musicus is en nodigt haar uit om 's avonds met hem te gaan eten. Om het dineetje in een duur restaurant te kunnen bekostigen kraakt hij diezelfde middag zes automaten. Louise en Virgil beginnen een verhouding met elkaar. Virgil is zo arm als een kerkrat en om in één keer uit de ellende te zijn beraamt hij; een bankoverval. Door zijn eeuwige geknoei belandt hij weer in de gevange- nis, waar hij in de wasserij te werk wordt gesteld. Louise komt hem iedere week j opzoeken. Het duurt hem echter alle- j maal te lang en bij besluit samen met een paar mede-gevangenen uit te bre- t ken. De ontsnappingspoging gaat op het laatste moment niet door. Niemand j heeft hem. daarvan op de hoqgta ge7 steld, zodat hij in een benarde positie terecht komt. Voor het eerst in zijn leven v heeft hij echter geluk: hij gebruikt de dochter van de directeur als gijzelaar en v weet te ontsnappen. Samen met Louise vlucht hij naar een andere staat. Ze trouwen, Virgil krijgt een baan en zij 1 krijgt een baby. Alles gaat goed totdat een secretaresse (Jackie Hyde) erachtec komt dat Virgil wordt gezocht en zê begint hem te chanteren. Virgil probeert haar op alle mogelijke manieren te ver-j moorden, maar niets lukt. Hij moet weei vluchten en omdat hij voor de zoveelste keer een bank overvalt wordt hij in een werkkamp geplaatst, waar het hard toer gaat. Weer weet hij te ontsnappen eri wordt achtervolgd. In de maand oktober zijn de volgende bouwvergunningen door B en W afge geven: H. van der Zee voor het veranderen van de woning Genteweg 1 in 't Noorden, 2 C.M. Veeger Westerweg 32 voor het bouwen van een schuur, J. A. Bakker voor het uitbreiden van een rijwiel opslag, Diek 3 Den Hoorn, P. Timmer voor het verbouwen van het woonhuis Schoolstraat 16 in Oosterend, J. F. Tas, Burgwal 20 in Den Burg voor het ver bouwen van het woonhuis De Ruyter- straat 112 in Oudeschild, Texels Eigen a Stoomboot Onderneming voor het ver- s anderen van een fietsenstalling op 't s Horntje, H. Prins voor het bouwen van 11 een dakkapel op de woning Weverstraat F 37 in Den Burg, J. Schraag voor het uit- breiden van het woonhuis Schorrenweg r 39 in 't Noorden, De Stichting Bejaar- denzorg Kogerstraat 5 voor het bouwen van negen bejaardenwoningen tussen Waalderstraat en Burgerhoutstraat, Fir ma B. Gieze voor het bouwen van twee zomerwoningen aan de Muyweg 33 in Eierland, J. L. J. Witte voor het ver anderen van het woonhuis Warmoes straat 4 in Den Burg, C. C. Schweitzer uit Bonn voor uitbreiding van de zomer woning Meyertebos 20 Den Burg, A Wijtten voor het bouwen van een veld- schuur, Postweg 211 in Eierland, J. D Roeper Zaandammerdijk 9 in Eierland voor het bouwen van een veestalling, J. van Teteringen Duindigt 8 in Wassenaar voor het vernieuwen van een zomer huisje aan de Vuurtorenweg bij De Cocksdorp, C. J. Vinke Witte Kruislaar 28 in Den Burg voor het bouwen var woonhuis aan de Spinbaan in Den Burg ri Yvonne Kuip slaagde 6 novembe d voor het diploma schoonheidsverzor ti ging B te Den Haag. De veiling in volle gang

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2