JKM stevent met grote passen op kampioenschap af „De man, die niemand werd zaalvoetbaluitslagen Texels zaalvoetbalselectie Klaverjasclub De Zwaan Strandpaviljoens bovenaan in bowlingcompetitie Scheidsrechters- examen Zaalvoetbalprogramma Nederlandse Bowling Recreatie Actie 1980 Gelijkspel voor Tetak 1 •I (INSDAG 18 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 In de hoofdklasse zaalvoetbal lijkt JKM, dat afgelopen week naaste concurrent (toe Zwaan met 2—0 versloeg, rechtstreeks op het kampioenschap af te stevenen, ft Wet één wedstrijd meer gespeeld heeft JKM nu vijf punten voorsprong op 3ubbeldik en De Zwaan welke twee teams elkaar komende week ontmoeten. Dubbeldik kwam op de tweede plaats door Oosterend met 4—3 te verslaan. Verder rersloeg Datsun 2 met 9—7 het tweede team van Dubbeldik. De vijf voor Oosterend n het veld gekomen teams verloren allen. JKM-De Zwaan was een strijd om de - lovenste plaats. In de eerste helft wist De Zwaan goed partij te geven en -'Gerard 'Hrubesch' Legierse kreeg twee ipgelegde kansen die hij niet wist te verzilveren. Ook JKM was éénmaal licht bij een doelpunt. Doordat JKM jver een completer team beschikt dan De Zwaan kon men meer spelers wis selen en de De Zwaan-spelers raakten ia rust al snel vermoeid. JKM wist hier dankbaar van te profiteren. Al snel na ust scoorde het 1—0 en vlak voor tijd v werd de eindstand op 2—0 bepaald. Doordat de defensie van Oosterend l ditmaal zwak speelde leed Oosterend - jen onnodige 4—3 nederlaag tegen 'Dubbeldik. Tot driemaal toe nam Oos- lerend wel een voorsprong maar even- rovele malen wist Dubbeldik terug te somen en in de laatste minuut pakte Dubbeldik alsnog de overwinning. Ge- ukkig voor Dubbeldik merkten de scheidsrechter of tegenpartij niet dat lun derde doelpunt via het zijnet in de ouwen verdween. Iets wat alleen door iet publiek ter hoogte van het Ooster- jnd-doel gesignaleerd werd. ft O 2000 behaalde een royale, ver- I diende 5— 1 overwinning op ZDH. Wan- I leer vooral de jeugdige A O spelers een constantere vorm zouden demon streren zou A O nu hoger op de rang- ijst staan. Ditmaal speelde vooral Nan- nng Kikkert een knappe partij. Evenals Dirk Barends wist hij tweemaal te sco- en. Question nam tegen Datsun een 3-0 voorsprong. Toch gaf Question I deze riante voorsprong na de wissel uit landen en Datsun wist dan ook nog i gelijk te komen, 3—3. Doordat in de eerste klasse Arn. Looyer i net 6—1 Amro versloeg en Texel met 2 de meerdere van Mok was, zijn leide teams evenals KSMT koploper Rab nu op één punt genaderd. Koppositie Datsun 2 en JKM 2 blijven in de re serve eerste klasse de koppositie delen. Beide teams kwamen ook ditmaal tot winst. In een doelpuntrijke wedstrijd wist Datsun 2 na een 2—2 ruststand Dubbeldik 2 met maar lieft 9—7 te ver- slaan. JKM 2 kwam uit tegen Oosterend Waren beide teams in hun eerste confrontatie aan elkaar gewaagd, dit maal was JKM duidelijk de betere ploeg en het won dan ook verdiend met 4—2. Datsun 3 scoorde tegen Dubbeldik 3 tienmaal terwijl Dubbeldik hier één doelpunt tegenover stelde. JKM 3 blijft van de andere derde teams winnen. Ditmaal won JKM met 4—0 van Ooster end 3. In de tweede klasse wist Tex. Boys 2 z'n koppositie te verbeteren door naaste concurrent Oosterend 5 met 4—2 te verslaan. Question 2 behaalde op Oos terend 4 (4—0) zijn eerste overwinning. Nioz 2 zette met 2—0 ZDH 3 opzij. Rabo nam al vroeg in de wedstrijd tegen Jelle- boog een 3—0 voorsprong. Toen Jelle- boog eenmaal Peter van Boven inzette kwam er meer snelheid in hun ploeg en nog voor de wissel werd de achterstand verkleind tot 3—2. Uiteindelijk zou Jelleboog met 5—3 winnen. Junioren Bij de junioren won Ratronics zijn ze vende wedstrijd. Ditmaal moest Citroen met 2—0 het onderspit delven. Ratro nics 2 daarentegen verloor met 3— 1 van Buro Eelman. Bremakker behaalde een regelmatige 4—1 overwinning op De Koogel 2 en Dagmarkt gunde de over winning aan Zegel Modes (5—1). Hoofdklasse: JKM-De Zwaan 2—0 Dubbeldik-Oosterend 4—3 ZDH-A O 2000 1-5 Datsun-Question 3—3 Eerste klasse: Amro-Arn. Looyer Mok-Texel Reserve eerste klasse: Oosterend 2-JKM 2 Oosterend 3-JKM 3 Dubbeldik 2-Datsun 2 Dubbeldik 3-Datsun 3 Tweede klasse: Question 2-Oosterend 4 Tex. Boys 2- oosterend 5 ZDH 3-Nioz 2 Jelleboog-Rabo Junioren: Zegel Modes-Dagmarkt Buro Eelman-Ratronics2 De Koogel 2-Bremakker Citroën-Ratronics 1 6-1 2-4 2-4 0-4 7-9 1-10 4-0 4-2 0-2 5-3 5-1 3-1 1-4 0-2 Evenals de vorige jaren werd ook ditmaal te laat gestart met wed strijden voor de seniorenselectie. Dit seizoen leek het er zelfs op dat er helemaal niet met een selectie gespeeld zou worden, maar alsnog bleken Willem Oosterhof en Klaas van de Berg bereid om respectie velijk als begeleider en coach op te treden. De komende 6 weken wordt er gewerkt aan het Gouden Hoef toernooi dat gespeeld wordt op 27 december in Alkmaar en waaraan alle Noordhollandse selectieteams zullen deelnemen. Daar de andere selecties reeds vanaf het begin van dit seizoen oefenwedstrijden spelen heeft Texel een grote achterstand op deze teams. Toch zal Texel aan dit toernooi deelnemen zodat de nieuw geselecteerde spelers plus coach hier enige ervaring kunnen opdoen. Volgend seizoen weet men dan waar men aan toe is. De selectie gaat in januari door met spelen en tot aan het eind van het seizoen zal voor iedere maand een wedstrijd gepland worden. Vanaf het nieuwe seizoen zijn dat er zelfs twee per maand waar eventuele uitwedstrijden dan nog bij komen,. Er was een voorlopige selectie van 15 man door de coach samen gesteld. Martin Land en Louis Uriot hebben echter bedankt terwijl Klaas Dirk Koorn zich niet beschikbaar stelde voor het Gouden Hoef toer nooi, zodat hij (voorlopig) uit de se lectie is gehaald. Door het weg vallen van deze drie is Bep Vonk alsnog aan de selectie is toegevoegd De selectie bestaat nu uit 13 man. Het uiteindelijke team zal bestaan uit twee oudere spelers en voor de rest jonge knapen die door karakter en 100% inzet na verloop van tijd voor een aanvaardbaar resultaat moeten zorgen. Woensdag speelt de selectie onderling een eerste wedstrijd om twee teams op de mat te kunnen brengen zullen een drie tal spelers het tweede team com pleet maken. Voor 26 november staat er een wedstrijd tegen de koploper van de Helderse hoofd klasse Marmag op het programma en waarschijnlijk op 10 december komt het West Friese selectieteam een wedstrijd op Texel spelen. Verder zal getracht worden eind december nog een wedstrijd te laten spelen. Het selectieteam be staat voorlopig uit de volgende spelers: Charles lepenburg, Gerard Legierse, Robv.d. Stap (De Zwaan) Bep Vonk, Frits Bakker, Joost Brouwer, (Oosterend) en de JKM- spelers Gerry Plaatsman en Henk Groen. In het B-team spelen de overige geselecteerden te weten: Roel Veldman, Cees van Heerwaar den, Nico Schermer, Bram Brou wer en Arie Zijm en zij zullen aan gevuld worden met Wilco Bakker, Cees van Beek en Kees v.d. Werdt. Op de zevende competitieavond van klaverjasclub De Zwaan is het Echtp. J. Spaans de grote winnaar geworden. Door maar lieft 7586 punten te scoren wist het in het klassement van de zesde naar de tweede plaats op te rukken. Ook het koppel G. Eelman-Fr. Bos was op deze avond goed op dreef met 7234 punten. Nadat het enkele weken achter elkaar gedaald was in het klassement klom het weer van de 26ste naar de 14de plaats. Het koppel J. Zijm-P. Buys- man is deze competitie zeer matig ge start. Na drie weken stonden deze spelers zelfs op de 34ste en laatste plaats. Na die tijd volgde echter een krachtig herstel en door nu ook weer 6889 punten te scoren zijn ze alweer naar de 16de plaats opgerukt. In de eerste periodestand bleef het Echtp. P. van Heerwaarden aan kop. Door zeer regelmatig steeds +6500 punten te scoren weten zij hun hoge klassering vast te houden. Tweede is het Echtp. J. Spaans en zeer verrassend is de hoge klassering van het koppel C. Maas-J. Wiersma op de derde plaats. In de eerste periode zijn nu nog vijf partijen te spelen. Uitslag 7e competitieavond: resp. punten, marsen. Echtp. J. Spaans 7586 5 G. Eelman-Fr. Bos 7234 4 J. Zijm-P. Buysman 6889 3 W. Bakker-G. Festen 6787 2 J. Wiersma-C. Maas 6654 2 M. Witte-M. Boogaard 6568 1 Echtp. P. van Heerwaarden 6531 1 A. Vermuë-M. Timmermans 6474 1 A. Dijker-N. Koomen 6462 2 Het eerste Tetak-team speelde zater dag tegen Tjap Tjoy3. Evenals de vorige ontmoeting was het ook deze keer een wat grimmige wedstrijd. Hiervan had met name Ruud Koorn-Neuhoff te lijden, die onnodig twee partijen verloor. Fred Mosk had het zaterdag erg druk. Om kwart over twee moest hij zijn drie partijen voor Tetak 1 achter elkaar spelen, waarbij hij om vier uur met Tetak 2 meereisde. Hij speelde een erg goede wedstrijd, maar kwam niet verder dan één winstpartij. Ruud Koorn won even eens slechts één partij. Max Hagen doorn had zaterdag een goede dag en zag kans al zijn aprtijen te winnen. Het duo Ruud Koorn en Max Hagendoorn moest zaterdag voor de eerste maal in de competitie capituleren. Maar ook deze nederlaag was voor een groot deel te wijten aan de slechte verstandhou ding tussen beide teams. In drie sets ging het Texelse duo tenonder: 15—21, 22—20, 17 —21. Zodoende eindigde dit duel in een gelijkspel: 5—5. J. Koomen-C. van Poelje 6453 1 Stand 1e periode na 28 partijen: Echtp. P. van Heerwaarden 46099 14 Echtp.J.Spaans 45465 15 J. Wiersma-C. Maas 45220 15 A. Vermuë-M. Timmermans 45140 18 Echtp. J. Zijm 45034 17 W. Bakker G. Festen 44624 12 Th. Witte-J. Witte 44582 13 P. Bruin-M. Bakelaar 43995 15 P. Veeken-D. Witte 43605 15 J. Koomen-C. van Poelje 43459 12 Tetak 2 Tetak 2 trad aan tegen D.C.S. 3 uit Wieringerwerf en had daarmee niet de minste moeite. Alleen Fred Mosk, die al eerder die dag voor Tetak 1 moest uit komen en derhalve al vermoeid aan deze opgave begon, verloor één partij. Martin Janssen en Frans Room wonnen al hun drie enkelparijen en samen bleven ze in het dubbelspel hun tegenstanders in twee sets de baas: 21 15, 21 17, waardoor ze nog steeds een ongeslagen duo vormen in de competitie. Door twee fraaie overwinningen van Fred Mosk werd de zege 9— 1 voor Tetak 2 een feit. Door deze overwinning is men weer dichter bij het zo felbegeerde kampi oenschap gekomen. Het jeugdteam van Tetak had het tegen Typhoon 2 uit Hoogwoud erg moeilijk. Alle partijen werden met ruime cijfers in twee sets verloren. Alleen Robby Bakker zag in de allerlaatste partij nog kans de eer voor Tetak te redden. Marco Koorn en Norbert Eelman ver loren al hun partijen. Ook het dubbelspel ging in twee sets verloren: 21 11, 21 13. Hierdoor werd de 9—1 neder laag een feit. Het komende weekeinde zijn alle Tetak-teams vrij i.v.m. een groot tafeltennistoermooi in Noord- scharwoude op 23 november. Vijf Tetak leden zullen hieraan deelnemen. Paal 9 en Paal 19 zijn de trotse lijst aanvoerders in respectievelijk de B en A klasse van de Bowling Bond Texel. Paal 19 boekte een 5—0 overwinning op Graaf Spuiterij. Wop Rienks was in het strandpaviljoen team sterk op dreef met een 765 serie. Met games van 206 en 225 had hij een groot aandeel in deze overwinning. Paal 9 boekte een een voudige 4—1 overwinning op het team de Sommeltjes. Verrassend was de 4 1 overwinning van het trio Hooy Hobby Boetiek op De Koogel. De Koogel spelers waren niet op dreef, maar Nanda Mets boekte een zeer verdienstelijke 632. Ondanks een goede 635 serie van Hans Lasthuijzen moest het trio Buddel EL toch de over winning laten aan Fun. Nini Beumkes had een groot aandeel in de overwin ning van haar trio Wimpy op Mevo. Zij scoorde een 680 serie met een game van 195. Ondanks de 5—0 overwinning van Kocky's Kapsalon was het toch wel spannend tegen Vismans Eethuisje De onderlinge verschillen waren minimaal, terwijl Irene v.d. Slikke uit het Kocky's Kapsalon trio haar oude vorm weer iets begint terug te vinden. Zeer verdienste lijk was de 4—1 overwinning van de De zaalvoetbalscheidsrechters kun nen op dinsdag 25 november examen afleggen. Om kwart voor zeven worden in de Witte Burcht de examens af genomen. Hierdoor komt de scheids rechters vergadering welke zou plaats vinden op maandag 24 november te vervallen. Woensdag 19 november: 18.10 u. Slufterhoek-De Koog 2 19.00 u. Oosterend 5-KSMT 2 19.45 u. Question-ZDH 20.35 u. Dubbeldik-De Zwaan 21.20 u. Selectie wedstrijd senioren 22.10 u. Gempo-ZDH 2 Zaaldienst: Texelse Boys. Donderdag 20 november: 18.00 u. Shoe Girls-Ratronics 18.30 u. Zegel Modes-Alkema BV 19.00 u. Oosterend 6-ZDH 4 19.45 u. Rab 2-De Koog 20.35 u. Oosterend 2-Dubbeldik 2 21.20 u. Datsun 3-JKM 3 22.10 u. Oosterend 4-Nioz 2 Zaaldienst: Rabo. Vrijdag 21 november: 20.00 u. Datsun 2-JKM 2 20.45 u. Oosterend 3-Dubbeldik 3 21.30 u. KSMT 3-Dubbeldik 4 22.15 u. Tex. Boys 3-Texel 2 Zaaldienst: ZDH. Wielewaal op Daalders Supermarkt. Jan Mantje gooide in het Wielewaal trio een goede 602 serie. Strandplevier I boekte zijn eerste overwinning ten koste van 't Cafeetje. Bram de Ridder draaide weer lekker, serie 650, terwijl Harry van Splunter met een 671 serie ook zeer goed voor de dag kwam in het trio van Strandplevier I. Ton Witte zijn 641 serie kon daar voor 't Cafeetje niets aan ver anderen. Henk Janssen's 651 serie was de hoeksteen voor de 4 1 overwinning van Texel Vastgoed op Wasserij Texel. Anneriet Keijzer en Mieke Flens waren goed op dreef in de wedstrijd tegen 't Steigertje (series resp. 652 en 630). Ondanks de tegenvallende serie van Marja Eelman, boekten zij toch een 4— 1 overwinning. Nieuw team Ko-Live moest in een zeer enerve rende wedstrijd de winst laten aan het op dat moment onderaan staande trio Reizenboetiek. Hans List was de enige Ko-Live speler, die tot een redelijke prestatie kwam. In de dinsdagavond league boekte het nieuwe trio Loodgie- tersbedrijf Zijm een verdiende overwin ning op de Kagers. P. Huisman gooide een verdienstelijke 618 serie. Ondanks de zeer redelijke 669 serie van Piet Kok kon hij niet voorkomen dat zijn trio een 3—2 zege moest laten aan het dames trio Kwartet, waarin Tine Kok een goede serie gooide, 549. In de damesleague op donderdagoch tend waren weinig verrassingen te mel den. Er werd niet overweldigend hoog gegooid, uitgezonderd dan de 400 serie van Sara Kamp en de 393 serie van Rina Drijver. Woensdagochtend om 10.00 uur is er instructie-bowlen, dames in De Koogel. Uitslagen dinsdagleague 11 nov.; Slag. Ott-De Luwe Boshoek uitg. De Kagers-Loodg.bedr. Zijm 0 5 Kwartet-Gamma 3—2 Uitslagen damesleague 13 nov.: Kwartet-Stumpers 3 54 CCCM-Klavervier 0—4 The Kids-T Fords 0—4 De Goot vrij Uitslagen woensdag-, donderdagleague: De Koogel-Holly H. Boetiek 1 —4 Dubbel EL-Fun 1 —4 Strandplevier ll-Maij 3—2 Mevo-Wimpy 0—5 Kocky's Kaps.-Visman Eeth. 5—0 Wielewaal-Daalder Superm. 4—1 't Cafeetje-Strandplevier I-2—3 Texel Vastgoed-Wass. Texel 4—1 't Steigertje-De Vitaminebron 1—4 Paal 19-Graaf Sptét.- 5—0 Reizenboetiek-Ko-Live 3—2 Paal 9-Sommeltjes 4—1 Op 22 november 1980 wordt in meer dan 80 bowlingcentra in Nederland de Nationale Bowling Recreatie Actie 1980 gehouden. De actie wordt georgani seerd en gecoördineerd door de Neder landse Bowling Federatie. Het doel van de actie is grotere bekendheid te geven aan de bowlingsport. Bowling is één van de snelst groeiende binnensporten. In 1970 telde de N.B.F. 2000 leden; nu in 1980 zijn het er 20.000. Inmiddels zijn er al 150 bowlingcentra. Op Texel kan men op zaterdag 22 november van 11.00-17.00 uur in het bowlingcentrum De Koogel gratis ken nis maken met het bowlen. De bedoe ling is dat mensen die nog nooit 'gebowld' hebben deze gelegenheid aan grijpen. De dag wordt afgesloten met een moonlight-bowlingdansant, waar mee leuke prijzen te winnen zijn. Aan vang 20.00 uur, toegang is eveneens gratis. FEUILLETON 15 Maar hij had van Sue genoeg be grepen om niet te beseffen, dat de adelaar die ze had leren kennen, niet gekortwiekt bij haar behoefde aan te komen, met 'n naar Amerikaanse be grippen zeer bescheiden kapitaaltje. Sue wist, dat ze veel rijker was dan hij en dat hinderde haar niet, maar ze wilde geen man die het van haar geld moest hebben. Hij moest niet aan status inboeten, dat zou hem trouwens te krampachtig maken. Dan zou alles staan of vallen met het feit, dat Sue hem accepteerde - of niet. Dat besef zou hem juist de ongedwongenheid ontne men, die de verhouding tussen Sue en hem hadden gekenmerkt. Hij betrapte er zich op, dat hij eigenlijk al met Yvonne had afgerekend, dat niet zij maar Sue de hoofdrol speelde in het volgende bedrijf van zijn leven. Hoe moest dat met Yvonne? Zou ze willen scheiden, als hij haar ronduit alles vertelde? De ellende was, dacht hij, ze hield van hem en dan werden vrouwen onredelijk, onzakelijk. Yvonne was, dacht hij geirriteerd, net het type om te blijven wachten op zijn door TOM LODEWIJK. terugkeer, berouwvol en een beetje gehavend in het vertrouwde nest. Ge lukkig hadden ze geen kinderen, dat zou de zaak nog ingewikkelder gemaakt hebben. En de oude Guy, Yvonne's ver trouwde, was zijn tegenstander, dat wist hij. Die zou hem de weg zéker niet effenen I En dan: de financiële kwestiel Hij wist dat Carlier van Carlier en Ter Lee oogde naar Lazare en Montferlant. Voorzichtig had hij al eens gezinspeeld op een fusie, maar Gerard had wel geweten dat dit 'fusillering' betekende, dat voor hem dan niets zou over blijven dan zich terugtrekken of een plaats in de directie. Maar als hij het bedrijf kon overdoen aan Carlier en er met een behoorlijke som uittrekken, was hij vrij man. Een man in bonus. Een man die, nu ja, niet pari was met de van Zuylen-miljoenen, maar toch een (zelfs voor Amerikaanse be grippen) niet onaanzienlijk bedrag kon inbrengen. Maar daarop was geen kans, zolang de oude Guy en Yvonne de aandelen- meerderheid hadden. Voorzichtige po gingen om óf de een óf de ander te bewegen ze over te dragen, zodat hij zelf de dienst kon uitmaken, waren op afweer gestuit. Bij Guy een afweer vol wantrouwen en Yvonne had ook nog een romantische gehechtheid aan de zaak, waarvan ze de naam droeg. Eigenlijk was er maar éen oplossing: als Yvonne stierf, waren beide barricaden tegelijk opgeruimd. Maar, zo dacht hij met een smadelijke glimlach, waarom zou Yvonne sterven? Ze had haar kwaaltjes, last van slapeloosheid - maar ze kon evengoed wel honderd worden I. De gedachte dat hij daar niets aan kon doen, dat hij maar moest afwachten en er geen kijk op was, dat hij zijn doel zou bereiken tenzij.... Liefde voor Yvonne had hij nooit gevoeld. Nu merkte hij opeens dat hij haar haatte, als een hinderpaal op zijn weg, een onredelijke en niet te ver wijderen versperring. Uit de hoge luch ten plofte de arend weer neer achter de tralies. Hij haatte dat kleine land, die be krompen stad, die bekrompen vrouw, die koppige oude man. Met Yvonne, bedacht hij, had hij de voet gezet op de ladder omhoog, nu was zij het, die hem verhinderde, verder te klimmen. Hij had de capaciteiten, de durf, de visie; moesten een paar bekrompen mensen, die hem op zijn vlucht niet vermochten te volgen, als klitten aan hem hangen, hem op de grond houden? Hij schrok van zijn eigen gedachten. Waar leidden die hem heen? Hij moest het eerst maar eens proberen door overreding. Een weloverwogen campange. Yvonne duidelijk laten mer ken dat het tussen hen nooit meer iets werd. Misschien een indiscretie, die haar duidelijk zou maken dat hij haar niet meer trouw was? Zou dat helpen? Zou ze al niet het een en ander gemerkt hebben van zijn escapades? De oude Guy zeker wel, maar misschien hield die zijn mond om Yvonne te sparen. Tegelijk besefte hij, dat het allemaal niet zou helpen. Twee dingen had hij nodig het geld en de vrijheid. En voor beide stond Yvonne hem in de weg. Yvonne... De stewardess bracht hem een avond blad en greep er gretig naar. Afleiding. Maar zijn ogen staarden over de dicht bedrukte kolommen heen. Hij zag geen weg ter ontsnapping. Sue van Zuylen was onbereikbaar - de toekomst versperd. Plan voor de Perfecte Misdaad HOOFDSTUK 8 "Maar doodslaan deed hij niet want tussen woord en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren", zegt cynisch een dichter. Gerard de Rheede werd het besef, dat Yvonne hem de weg naar een schitterende toekomst versperde, zodanig tot een obsessie, dat de 'wetten en praktische bezwaren' langzaam maar zeker nog het enige obstakel vormden om deze weer stand op te ruimen. Maar Gerard was een intelligent en schrander man. Die wetten en prak tische bezwaren werden hem tot een uitdaging en hij aanvaardde die, door ernstig te gaan overdenken, hoe hij ze beide kon omzeilen. Hij had Yvonne nooit liefgehad, tot lief hebben was zijn egoistische natuur niet eens in staat, maar de genegenheid die hij eens voor haar gevoeld had, sloeg om in afkeer, toen hij merkte dat Yvonne nog steeds van hem hield, nog steeds in hem bleef geloven. Liever had hij gezien dat ze hem haar beschul- dingingen in het gezicht had geslingerd en verklaard, dat ze niet langer met hem wilde samenleven. En misschien zou hij dat wel hebben bereikt, als hij het er op had aangelegd. Maar hij begreep dat een -scheiding, die een confict-sfeer opriep, voor hem alleen nadeel kon betekenen. Zéker zolang Yvonne haar oude oom Guy bij al dat soort zaken raadpleegde. Guy zou geen bezwaar tegen een scheiding hebben, maar Gerard zou er niet op behoeven te rekenen dat hem enige consessies werden gedaan en met hun aandelen-meerderheid konden ze hem zonder meer als directeur der familie vennootschap ontslaan. Dan was hij nog verder van huis en dan was het nog maar zéér de vraag of Sue van Zuylen hem in zulk een situatie een aanvaard bare partner zou vindenBij die gedachte balden zich zijn vuisten en verwenste hij de beide mensen die zijn plannen dwarsboomden, Yvonne het meest. De gedachte dat Yvonne, hoe dan ook, moest verdwijnen, had hij aanvankelijk geschokt verworpen, maar ze kwam terug en werd steeds meer aanvaard baar. Gerard de Rheede was een man die, wanneer hij zijn zin wou krijgen, zichzelf alles kon aanpraten. Een man als Napoleon had, om zijn bestemming te bereiken, honderdduizenden mensen geofferd en hij kreeg een standbeeld. Waarom dat meten met tweeërlei maat staf? Hij, Gerard, wist dat hij tot hoger geroepen was dan zijn leven te slijten als hoofd van een Amsterdamse effecten firma. Zijn verblijf in Amerika, zijn ge sprekken met de zakenmensen daar, hadden het hem nog eens te meer duidelijk gemaakt: de nieuwe wereld bood hem nieuwe kansen en hij wenste die niet op te geven, omdat een koppige vrouw hem achter de tralies probeerde te houden. Hoe zou het zijn, als Yvonne er niet meer was? Al haar bezit zou hem toevallen, hij kende haar testament. Ze had het nog nooit veranderd, dat was de lichtkant van haar koppig volhouden in haar trouw aan hem. Het zou enige tijd kosten, dit alles te realiseren en dat was goed, het zou maar een vreemde indruk maken wanneer hij met als het ware de rouwband nog om de hoed Sue van Zuylen het hof ging maken. Guy Lazare kon met zijn aandelenpakket naar de maan lopen en zou blij zijn als hij het voor de nominale waarde aan Gerard kon overdoen, hij was toch te oud om zelf de teugels weer in handen te nemen. En dan zou Carlier merken dat er een kansje was, zouden er lange be sprekingen volgen waarop hij zich al verheugde, een gevecht om zo duur mogelijk te verkopen. En dan was hij vrij man, man in bonus. En dan zou hij duidelijk maken dat, nu Yvonne er niet meer was, hij zijn belangstelling in het bedrijf had verloren. Dan zouden ze van hem te horen krijgen dat het grachten huis té veel sombere herinneringen had, dat hij weg ging, een nieuw leven beginnen. En als hij dan met Sue trouwde, was er geen vuiltje aan de lucht. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7