De toekomstige veerhaven van Den Helder... - „De man, T die niemand werd" T9M IBIJDAG 21 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 S» •V1<V r Nico Bakker van het Archrtekten- buro Alkema uit De Koog maakte deze vogelvluchttekening van de toekomstige veerhaven van Den Helder. Afwijkend van de bestaande situatie zijn het havengebouw 11), de dubbetdeksbrug (2), het hek waar mee het opstelterrein is afgesloten (3), de nieuwe drive-in loketten voor automobilisten (3a); verkeerstoren (4), de standplaat a voor ambulance en taxi (5), de bushalte (6) en de toe- voerweg over de havendam(7). Verder is op de tekening te zien: Lands End „Peperhuisje" (9), be staande (krve-in loketten (10), bastaand marinegebouw (11). FEUILLETON 16. De wetten kwamen alleen in actie, als je de praktische bezwaren niet wist te overwinnen. Wanneer hij handelde, moest het klinisch-schoon gebeuren. Men zei wel, dat de perfecte misdaad niet bestond, maar Gerard zou de lui niet graag de kost geven die heerlijk leefden van hun onrechtmatig verwor ven gewin, zonder dat de politie hen kon grijpen of misschien zelfs enig vermoe den had van misdaad. Hij geloofde ook niet in de verhaaltjes, waarin de politie wordt afgeschilderd als een stel stomme dikkoppen en was er integendeel van overtuigd, dat deze jongens hun stiel verstonden, dat het apparaat een hoge graad van perfectie had bereikt en dat je van zéér goeden huize moest komen om de Harmandad te slim af te zijn. Maar Gerard be schouwde zichzelf als een ver boven de middelmaat uitstekende man - wat hij in bepaalde opzichten inderdaad was. Koel berekenen, rustig overwegen, alle mo gelijkheden overzien, geen gaatje open door TOM LODEWIJK. i k »i i i laten, zo ging het in zijn dagelijks werk en zo zou het ook hier gaan. Plotseling gebeurden er twee dingen, die hem een impuls gaven en een kans boden. Hij had (particulier) een gewaagde speculatie ondernomen met betrekking tot een der nieuwe Afrikaanse staten. Toen op een kwade dag een jonge 'ko lonel' in een uniform met veel goud op het televisiescherm verscheen en ver klaarde dat er een nieuwe regering was gevormd, wist Gerard dat de bejaarde president met zijn dikke lippen en slimme spleetoogjes niets meer te ver tellen had. Hij was beschuldigd van spelen met het landsbelang ten voordele van het Westerse kapitalisme en kolo nialisme en Gerard wist dat die beschul diging niet eens ongegrond was. Maar inmiddels was de speculatie mislukt, zou hij zijn geld niet terugzien en had hij een behoorlijke veer moeten laten. Nog eens te meer verwenste hij zijn afhan kelijke positie, die hem niet toeliet naar willekeur met het geld van Lazare Et Montferlant te speculeren. En vrijwel tegelijk kwam de uitnodiging om een causerie te houden op de ver gadering in Utrecht. De vergadering zou gevolgd worden door een diner. De impuls gaf hem het bericht uit Afrika, de kans bood hem deze uit nodiging en zonder dat hij het zelf bewust ervoer, stond zijn besluit vast. De uitnodiging was natuurlijk ruim op tijd, hij had een volle maand om alles voor te bereiden. En dat gold niet alleen een technische, maar ook een psy chologische voorbereiding. Zijn verhou ding tot Yvonne diende boven iedere verdenking verheven te zijn. Zijn activi teit ten bate van het bedrijf moest duidelijk zijn voor ieder. Er diende een sfeer te worden geschapen, waarin niemand, ook maar éen ogenblik de mogelijkheid zou overwegen, dat hij, Gerard de Rheede, zelf En verder diende het plan zelf tot in alle onderdelen geregeld. Hij moest het allemaal alleen doen, hoevele stoute ondernemingen waren niet mislukt doordat de keten niet sterker bleek dan de zwakste schakel... om maar niet te spreken van de kans op chantage? Het nemen van het besluit werd een ondergeschikte zaak in verhouding tot de organisatie ervan. De speler Gerard, de speculant, greep met beide handen de uitdaging aan, alles te wagen om alles te winnen. De deadline, de dag waarop het moest gebeuren, was de 18de februari. Yvonne Lazare begon te geloven, dat ze juist gezien had. Langzamerhand was Gerard, na zijn Amerikaanse reis evenwichtiger gewor den en was ook zijn houding tegenover haar veranderd. "Naar die gala-voorstelling in de Stads schouwburg ga je zeker niet?", had ze een beetje misnoegd gevraagd, de uit nodiging op zwaar geschept papier bekijkend. "Wanneer is het?" "Vandaag over veertien dagen". Ze verbaasde zich, dat hij zijn agenda opviste uit zijn binnenzak. "Jij wou er zeker graag heen?", vroeg hij. "Ja", zei ze, "maar alleen ga ik niet". "Wil oom Guy niet mee?" Hij moest niet al te snel van koers veranderen. "Die zit dan in Frankrijk". "Ach zo ja - hoor es Yvonne, ik weet het natuurlijk niet, in twee weken kan zoveel gebeuren, maar ik heb voor die avond nu nog niets. En we zijn al zo'n tijd niet samen uit geweest, niet?" "O Gé", zei ze dankbaar, "weet je dat je me daarmee een groot plezier zou doen?" "Nou ja", zei hij een beetje achteloos, "ik vind het zelf ook niet zo onple zierig". "Zo'n barre toneelman ben je anders niet", lachte ze. "Nee, maar om samen weer es tussen de mensen te zijn-samen, dat vind ik best leuk. Na afloop een etentje bij Dikker en Thijs - met de Van Rooyens o4 zo?" Ze was blij als een kind, merkte hij. Niet minder verheugd was Yvonne, toen hij zich vrij maakte om met haar bij een binnenhuisarchitect te gaan praten over de modernisering van de benedenverdieping van hun landhuis in het Gooi. Voor Gerard kon het niet beter treffen. Ze waren juist bezig dit huis opnieuw in te richten, toen.... Het was goed gezien, de psycholo gische oorlogvoering niet te verwaar lozen. Maar hij kon het niet opbrengen, weer iets van de oude genegenheid te tonen, omdat dit alles hem nog duide lijker maakte hoe Yvonne hem bleef vasthouden, hoe noodzakelijker het was dat hij haar kwijtraakte, Yvonne zelf, verheugd over zijn kleine attenties, kon op zo'n avond alles vergeten, maar als ze dan de volgende dag weer alleen zat, kwam het oude verdriet weer terug. Hoe aardig, hoe charmant kon Gerard zijn, vooral in bijzijn van anderen, maar de muur tussen hen bleef. Het huwelijk, waarvan ze zoveel had verwacht, was nu aangeland op het plan van het ver standshuwelijk, waarin twee mensen beschaafd en wellevend met elkaar omgingen en de eendracht het gebrek aan eenheid maskeerde. Gerard merkte het wel. Dat was het gevaar van zijn nieuwe koers, dat Yvonne weer ging zweven op haar dromerige idealen van vroeger. Gelukkig dat het niet zo behoefde te blijven duren, gelukkig dat er een dead line was - hij glimlachte. Dead-line - lijn des doods - een zeer toepasselijke uitdruk king. Hij schreef dat hij de uitnodiging voor de vergadering in Utrecht gaarne aan nam en waarover hij zou gaan spreken. Hij schreef enkele collega's, die hem benaderd hadden voor een gezamelijke actie bij de Vereniging voor de Effecten handel, dat de vergadering in Utrecht hen een prachtige kans bood. Ze zou den dan de volgende morgen in het hotel zelf een conferentie kunnen hebben en samen gaan lunchen. En het lukte allemaal. De datum stond dus vast. Nu moest het vage plan, dat hij zich gevormd had, tot in de kleinste details worden geregeld. In grote trekken was dat al gebeurd. Hij zou naar de vergadering in Utrecht gaan en daar spreken, 's Avonds het diner. Hij zou in het hotel blijven logeren en ervoor zorgen dat zijn vertrek naar zijn kamer goed werd opgemerkt, zowel door het hotelpersoneel als door de bij het diner aanwezigen. Hij kende het hotel, hij had er vaker gelogeerd en was van plan dit in de komende weken nog enkele malen te doen. Er was een personeelsuitgang, die praktisch nooit werd afgesloten, omdat in dit grote bedrijf wanneer de een naar huis ging, de ander alweer 'opkwam'. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11