veel tegenstellingen en te veel wind r f f Forse boetes geëist voor overschrijding vangstquotering Kampioenschap en zeven eerste premies voor Texelse dwerggeitjes HET WEER OP TEXEL NV DE AFGELOPEN MAAND TEXELAARS ^OORo °DE BALIE Zet stoplichten bij scholen Sinterklaas bij bejaarden Texelse mosselen passen niet in rijksbeleid Gevaarlijke vloeistof aangespoeld Aanrijding Gewijzigde openingstijden bibliotheek Geen spreekuur Doorgereden JO DINSDAG 2 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 3 De procureur-generaal van het ge- irechtshof in Amsterdam heeft flinke joetes geëist tegen drie Texelse vissers - vegens overschrijding van de vangst- c: quotering. Tegen de firma Van der Vis siste mr. Ficq een boete van ƒ9.700, tegen de firma Krijnen uit Oudeschild f10.200, en tegen de firma Vonk een soete van ƒ4.750, Daarmee waren de Texelaars niet het slechts af, want twee rissers uit Den Helder die tegelijkertijd erecht stonden hoorden respectievelijk ctfcoetes van ƒ34.250,— en ƒ19.000,— egen zich eisen. Overigens stonden de Vissers in hoger beroep terecht in Amsterdam. Door de politierechter in Alkmaar waren ze eerder veroordeeld tot geldboetes van duizend tot vijfen twintighonderd gulden wegens overtre fingen van de vansgtbeperkingsregeling /oor tong, schol en kabeljauw. Hun ïoger beroep was ingesteld omdat ze iet niet eens waren met de veroordeling jetreffende de tien procentregeling voor kabeljauw. De overtredingen die ten laste waren jelegd betroffen overschrijding van de /angstquota voor tong en schol, te lage if geen aangifte van gevangen hoeveel- leden en de aanvoer van kabeljauw terwijl de vangst daarop verboden is. Tegen de veroordeling op grond van dit aatste maakten de vissers bezwaar. Volgens de heer Vonk uit Oosterend •wordt met de boomkor gevist, een net dat is ontworpen voor het vangen van platvis. Het komt echter voor dat daar kabeljauw in verzeild raakt. Het waren argumenten waar de heer Q. Kramer die door de procureur-generaal als getuige- deskundige was opgeroepen weinig oor voor had. Deze hoofdambtenaar bij het ministerie van landbouw en visserij vond dat de vissers dan maar heel nauwkeurig moeten gaan vissen. ,,Als je merkt dat er teveel van de verboden vissoort in de netten zit, dan moet je stoppen en ergens anders gaan vissen", Een Helderse visser vond meldde hij. dat onzin. Volgens hem zou je dan minstens 50 mijl verder moeten vissen. Iets dat in deze tijd met hoge brandstofprijzen niet zomaar te doen is. Kramer wees nog eens op de redenen van het instellen van de tien procentregeling voor kabeljauw en de procureur-generaal sloot daar in zijn requisitoir op aan. Hij meldde de boetes van de Alkmaarse politierechter veel te laag te vinden omdat die de extra winst van de vissers door over- bevissing niet ongedaan maken. Zeer verbolgen was Ficq over het feit dat de vissers na de veroordeling waren door- gegaan. In dit verband wilde hij het woord recidive niet eens in de mond nemen, maar sprak hij van een abonne ment. Bij de hoogte van zijn boete ging de procureur uit van het aantal proces sen verbaal en veroordelingen dat een vissers in de loop der tijd voor dezelfde overtreding heeft gekregen. Op grond daarvan kwam hij tot zijn eis. Mr. Brussche, advocaat van de vis sers vond dat een dergelijk beleid niet zomaar opeens geïntroduceerd kan wor den. In Rotterdam, Zwolle en Leeuwar den worden nog steeds boetes van /750, en ƒ1.000,— opgelegd. Omdat de vissers met de boomkor niet op kabeljauw gevist hadden, vroeg de advocaat vrijspraak voor dit feit en voor de overige feiten bekrachtiging van het vonnis van de politierechter. De presi dent van het Amsterdamse gerechtshof mr. S. Gerbrandy zal 11 december uitspraak doen. Hij liet doorschemeren de tien procentregeling voor kabeljauw geen ideale wetgeving te vinden. ,,U hebt het niet makkelijk in de visserij, wij niet in de rechtspraak", zo zei hij. Tijdens de verkeershoorzitting in de raadszaal vroeg de heer C. de Groot namens het CVO-schoolbestuur of er een stoplicht geplaatst kan worden bij het zebrapad aan de Wilhelminalaan. Het schoolbestuur vindt de situatie voor overstekende schoolkinderen erg ge vaarlijk. De Groot zei dat een dergelijk licht, waarbij kinderen op een knop kunnen drukken waarna het licht voor auto's op rood springt, een stuk veiligheid op de Wilhelminalaan kan brengen. Iemand anders uit het publiek haakte daar meteen op in, door ook een dergelijk licht te vragen bij de Thijsseschool. Wethouder Van der Kooi dacht niet dat de lichten er zullen komen. Hij wilde de mogelijkheid graag onderzoeken, maar zag meer heil in een klaar-over dienst, gerund door ouders. De Groot zag dat ook wel zitten en vroeg meteen hoe een dergelijk klaar-over-team opgezet kan wprden. Daar wist niemand direct ant woord op. „Zoekt u het even uit, dan kom ik van de week even langs", zo sprak De Groot enthousiast. Morgen komt Sinterklaas bij de be jaarden in Den Hoorn. In dorpshuis De Waldhoorn wordt de jaarlijkse sinter klaasmiddag van de soos gehouden. Er worden ook dia's vertoond door T. Vlaming. De toegang is gratis. Aanvang 14.30 uur. Minister G. J. M. Braks van landbouw en visserij is niet blij met de plannen om in de omgeving van Texel mosselkweek te laten plaatsvinden. Hij liet dit blijken in antwoord op een vraag van het PvdA tweede kamerlid hertmeijer. „Voor zover bekend", zei de minister „wil de gemeente Texel ten behoeve van aldaar wonende vissers, mosselper celen aanleggen in dat deel van de Waddenzee dat bij de komende indeling binnen de gemeentegrenzen komt te liggen. Uitvoering van dit plan past niet in mijn beleid dat erop gericht is de nog voor mosselcultuur geschikte gronden te gebruiken voor compensatie van Deltaschade en schade ten gevolge van natuurlijke oorzaken"In zijn verdere be antwoording bleek de minister een duidelijke voorkeur te hebben voor mosselpercelen in de Oosterschelde. Vrijdag spoelde bij paal 9 een jerry can met 25 liter gevaarlijk bijtende vloeistof aan. De jerrycan is ter be schikking van de strandvonderij gesteld. Dinsdag 2 december Om 19.30 uur komt de commissie voor welzijnszaken in het raadhuis in open bare vergadering bijeen Woensdag 3 december In dorpshuis ,,De Waldhoorn" in Den Hoornm begint om 14.30 uur een Sinterklaasmiddag voor de bejaarden. Op de Schilderweg vond vrijdag een aanrijding plaats waarbij twee auto's zwaar werden beschadigd. Een Texelaar reed in een personenauto ach teruit een bedrijfsinrit op het Schilder end uit. Hij had geen erg in een andere personenauto die over het Schilderend naderde. Bij de aanrijding werd de ene auto van voren en de andere van achteren vernield. In verband met de feestdagen is de openbare blibliotheek in december di verse malen gesloten. Op vrijdag 5 december (sinterklaas avond) en op vrijdag 12 december gaat de bibliotheek om 4 uur dicht. In de week van kerstfeest is de bibli otheek vanaf woensdag 24 december om 4 uur gesloten. In de week van oud en nieuw is de bibli otheek eveneens gesloten vanaf woens dag 31 december om 4 uur. Dus ook vrijdag 2 januari. Mensen die vrijdags naar de bibliotheek komen moeten er dus rekening mee houden dat ze hun boeken of eerder terug brengen of tele fonisch verlengen, om onnodige boete te voorkomen. De spreekuren van de maatschap pelijk werker Frank van Lare vervallen op vrijdag 5 december en woensdag 10 december. Vanaf 12 december is er weer als vanouds: op woensdag en vrijdag spreekuur van 's morgens half negen tot half tien. Een auto van een inwoonster van Texel werd woensdag beschadigd toen deze op het parkeerterrein achter de Dagmarkt in Den Burg stond. De dader had geen bericht achtergelaten. Zondag werd het dwerggeitenshow- seizoen afgesloten met een open keu ring in Amsterdam. In combinatie met de jaarlijkse SAVOA kleindierententoon- stelling was de oosthal van het RAI- gebouw ook voor dwerggeitenliefheb- bers uit Nederland en België beschik baar. Naast de landelijke top van de fokkers van konijnen, cavia's, hoenders, duiven en watervogels was één wand voor de parkieten ingeruimd en vond achter in de hal de keuring van dwerg geitjes plaats. Vooral de overwegend zwarte geitjes uit de Achterhoek lieten zich sterk gelden en zagen kans de meeste bekers te verwerven. Bij de nog steeds stijgende kwaliteit, wisten de Texelse dieren zich met zeven eerste premies en één kampioenschap toch goed te handhaven. De eerste premies waren voor de volgende dieren: Boklammeren: 1C Willem van Tyslemore, eig. Voskuil. Geitlammeren: IB Tessa 5 van Tyslemore, eig. Voskuil, 1C Bambt van de Posthoorn, eig. De Ridder. Heugdgeitjes: IA Kristel van de Posthoorn, eig. De Ridder, 1C Amaranda van Tyslemore, eig. De Ridder, ID Tarzi van Tyslemore, eig. Voskuil. Oudere geiten: IA Tirza van Tyslemore, eig. Voskuil. Triza werd tevens kampioen bij de oudere geiten. De eerste decade van november zal leker in de weerkundige geschiedenis loeken worden bijgeschreven, i.v.m. de rroeg invallende winter. Na vele jaren legon de winter vroeg. De gemiddelde emperatuur lag in deze tiendaagse jeriode ver onder het normaal, t.w. 2,04 jr. tegen 6,7 gr. Door een omvangrijk Is logedrukgebied, dat zich al in de laatste lat:Jagen van oktober boven Europa op Ti- Jiouwde en uitbreide, kwamen we onder nvloed van een krachtige oostelijke stroming waarbij in het land de nach- lelijke temperaturen ver onder nul daal- ilden. Bij ons werd dit nog enigszins le* >er fat re r tor ou de nd ins /er te >or nie sn. ert VIT fat ten ifel ïze te- ge- tee in ild. de ter ser /an san slijk gematigd door de vrijwel voortdurende aanwezige wind en het nog betrekkelijk warme zeewater (eind oktober nog 10 graden). Vrijdag de 7e werden we gewekt met een aardig pak sneuuw (4,5 cm). De hele dag bleef de, zij het vrij natte, sneeuw naar beneden dwarrelen bij een temperatuur rond het vriespunt. Het was echter een uitdiepende depressie, van IJsland afkomstig, die voor een verstoring van het oostelijke stromings patroon zorgde. Bleef op de 8e de maximum temperatuur nog steken bij 2,5 gr. op de 9e werd dit 8,5 gr. We waren onder invloed van een noord westelijke stroming gekomen, waarbij elkaar opvolgende depressies van IJs land afkomstig voor een guur weerbeeld zorgden. Op de 14e was het een frontaal systeem, behorend bij een op dat moment west van Schotland liggende depressie, die bij ons 's avonds de wind deed aanwakkeren tot 9 beaufort waar bij het aanhoudend bleef regenen (de term hondenweer was hier zeker van toepassing). Het was deze depressie die het stromingspatroon veranderde van noord-west naar zuidwest. Dit had tot gevolg dat de temperaturen, in tegen stelling tot de eerste dagen van novem ber, nu stegen tot boven normaal. In de tweede decade kwam de gemiddelde temperatuur dan ook op 8,5 gr. Ook de windsnelheid kwam in deze periode op een gemiddelde van maar liefst 20,3 knopen tegen een normaal van 10 kn. Waarbij op dinsdagavond de 18e windstoten tot 52 knopen gemeten werden (dit is ruim 10 beaufort). Dit zachte weerbeeld hield stand tot ver in de derde decade. Op de 26e was het een noordelijke stroming die verandering bracht en koude onstabiele lucht aan voerde. Hierin kwamen flinke buien tot ontwikkeling waaruit op verschillende plaatsen hagel en smeeuw te melden viel. Ook op de 29e hadden we dit zelfde weerbeeld, maar werd de invloed van een naar ons toe trekkend hogedruk- gebied al merkbaar. De luchtdruk steeg snel en de temperatuur zakte in de loop van de dag gestaag. Zondag de 30e tot slot gaf een prachtig winters weerbeeld te zien, de luchtdruk was tot record hoogte gestegen (781 mm) en de zon scheen de hele dag terwijl de tempe ratuur rond het vriespunt schommelde. Het ziet er echter niet naar uit dat het hogedrukgebied zich zal handhaven. Het is weer een depressie van IJsland die, terwijl u dit leest, zijn invloed al laat gelden. De gemiddelde temperatuur in no vember kwam op 5,9 graden tegen een normaal van 6,7 gr. De neerslagsom van november bedroeg 90 mm (normaal is dit 79mm). De helem was gemiddeld voor 6/8 deel bedekt deze maand. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 16 knopen, normaal is dit 10 ki open. Voor 30% was de wind zuidwest. Op maar liefst 24 dagen kon neerslag afgetapt worden. En het gemiddelde weercijfer kwam op 5,2. Op drie dagen sneeuwde het, waarbij op de 7e de grootste hoeveelheid namelijk 7 centimeter. Dirk Vinke Prijzen advertenties: Texelaartjes ƒ1,25 per regel met een minimum van ƒ3,75. Familie-advertenties en andere advertenies ƒ0,48 (excl 4% btw) per mm. hoogte per kolom. Advertenties inleveren dinsdagkrant - vrijdag voor 12.00 uur; vrijdagkrant - woensdag voor 10.00 uur. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Na lange dappere strijd nam node afscheid van dit leven mijn echtgenoot, onze vader, groot vader en vriend Wilhelmus Johannes AJbertus Jan Peeters. Geboren 1909. Oud gezagvoerder Shell tankers. Oud secretaris-penningmeester K.N.Z.H.R.M. en Waterconsul A.N.W.B. van Texel, eerder weduwnaar van Nel Vos. Texel Enkhuizen Midwolda West-Terschelling Apeldoorn Vries West-Terschelling Joke Peeters-Verlinde Dick Peeters Anneke Peeters-de Graaf Hans Peeters Tineke Peeters-Kooy Jan Pieter Kok Eke Kok-van Mansvelt Leo Kok Edda Kok-Mackay Hans Kok Ria Kok-Wiesman Tom Kok Macina Kok-van Mansvelt en kleinkinderen Texel, 27 november 1980, „Ten Anker", Naalrand 52, Den Hoorn. De crematie heeft maandag plaatsgehad. 'T-oci d Regen <J Relate D«r 30 i 15 18 71 27 JO 5 J 36 Niels keek steeds in het ledikantje en vond het leeg. Maar nu kan hij ver tellen dat hij er een broer tje bij heeft gekregen. We noemen hem Sven Corrie en Leen den Braven Texel, 28 november 1980, Oorsprongweg 10, 1795 LA De Cocksdorp. Mama en Sven rusten van 1 tot 4 uur. Met deze bedank ik iedereen, die aan mij ge dacht heeft toen ik in het ziekenhuis lag. En nog be dankt voor alles. Bram van Haastrecht Heel hartelijk dank voor de kaarten, bloemen en fruit tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst, die ik van U mocht ontvangen. Ook namens mijn man en zoon. T. Veeken-Kager Wii willen U hartelijk danken voor de warmte en sympathie ondervonden bij het overlijden van onze zo dierbare man, vader en opa DIRK VAN DER VLIET. Dat hij vele vrienden had en zo werd gewaardeerd, zullen wij nooit vergeten. G. van der Vliet-Dooren en kinderen Hiermede geven wij u kennis van het plotse ling overlijden van onze lieve vader en opa Nicolaas Comelis Rijk, weduwnaar van Ymkje Tuinstra, op de leeftijd van 82 jaar. A. Bugel-Rijk J. C. Bugel klein- en achterkleinkinderen Den Burg, Texel, 28 november 1980, Burdetstraat 7 De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de algemene begraafplaats te Den Burg Correspondentie-adres: J. C Bugel, Parkstraat 1, 1791 CA Den Burg, Texel, In dankbare herinnering aan wat hij voor ons is geweest, delen wij U mede, dat, na gesterkt te zijn door het H. Sacrament der Zieken, is over leden mijn geliefde man en mijn zorgzame vader Comelis Hendrikus van Leersum, echtgenoot van Anna Cornelia Maas, in de ouderdom van 71 jaar. A. C. van Leersum-Maas H. C. van Leersum Diny Texel, 29 november 1980, Weverstraat 52, Den Burg De H. Eucharistieviering zal plaatshebben op woensdag 3 december v.m. 10.30 uur in de Parochiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis op de R.K. Begraaf plaats zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in het Rusthuis ,,Sint Jan", Beatrixlaan en na de begrafenis in de Witte Burcht". Met droefheid geven wij U kennis, dat heden van ons is weggenomen onze broer, zwager en oom Comelis Hendrikus van Leersum, echtgenote van A. C. Maas. Fam. E. en W. van Leersum Texel, 29 november 1980, Den Burg. Met grote verslagenheid vaarden, dat van ons is medelid en vriend moeten wij aan- heengegaan ons C. H. van Leersum. De leden van de biljartclub Tot ons Genoegen. Ons bereikte het droeve bericht dat is over leden onze oud-collega en medewerker C. H. van Leersum. Wij wensen zijn familie de kracht toe om dit verlies te dragen. Direktie en personeel Zuivelfabriek „Eendracht" Texel Met diepe droefheid, maar dankbaar voor wat hij voor ons is geweest, geven wij u kennis van het overlijden van mijn lieve man en onze zorgzame vader en grootvader Germen A. ten Brug, echtgenoot van Maartje List, op de leeftijd van bijna 74 jaar De Cocksdorp: M. ten Brug-List Terneuzen: S ten Brug M. K. ten Brug-Marinus Erik Simone Texel, 27 november 1980, Langeveldstraat 39, De Cocksdorp. De crematie heeft gisteren plaatsgehad in het crematorium, Haringhuizerweg 3 te Schagen

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 3