Bewoners Gravenstraat, Weststraat en üollewal willen veiliger straat FILM Alcohol speelde grote rol bij Texelse zaken voorwaardelijke straf voor bestelen collega's Une histoire simple gongQr Pontweg De Texelse Courant tijdens de feestdagen Texelaars voor de balie QO-Q QQOOQQOOOQ Losse hond Discussie over RST uitgesteld Geen lager BTW-tarief VERVOLG VAN PAG. 1 12.00 uur. DINSDAG 9 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De gemeentelijke verkeerscommissie zal op 11 december het verzoek be spreken dat is ingediend door de bewo ners van Weststraat, Gravenstraat en Hollewal, waarbij wordt gevraagd om jiverse verkeersmaatregelen om te berei ken dat de straat veiliger wordt en dat een »ind wordt gemaakt aan de parkeer overlast. Doordat men te hard rijdt, is het voor onze kinderen die veel samen spelen, zo langzamerhand levensgevaarlijk gewor den om buiten te lopen, laat staan te pelen", aldusde brief, die door meer dan twintig bewoners is ondertekend..Voor al de kruisingen Weststraat-Hollewal, Hollewal-Gasthuisstraat, Gasthuisstraat- Hogerstraat en Weststraat-Gravenstraat lijn extra gevaarlijk". Gevraagd wordt om verkeersdrempels die op niet al te grote afstand van elkaar nnoeten worden aangelegd, zodat het geen race wordt van de ene naar de andere drempel". Verder wordt geklaagd over het par- (eerprobleem, met name voor het City- iheater, de kruising Gravenstraat en de /Veststraat. Omdat links en rechts in de Gravenstraat en direct links in de West- straat, soms nog half in de Gravenstraat, auto's geparkeerd staan is het voor de oewoners van de Weststraat en die oewoners van de Gravenstraat die hun parkeerplaats in de Weststraat hebben, zaak niet mogelijk de straat in te komen. En alsdat eindelijk gelukt is, vinden deze nensen hun parkeerplaats op EIGEN lerrein bezet of geblokkeerd door auto's". Gevraagd wordt de eerder ge- ïoemde verkeersdrempels zó te maken dat op de kruising niet meer geparkeerd kan worden. Verbodsborden helpen niet. Tenslotte wordt het voorstel gedaan om net de heer J. Maas van de 4 6 upermarkt te regelen dat zijn winkel ivordt bevoorraad vóór tien uur 's mor- jens, zoals dat ook in De Koog en in veel andere plaatsen regel is. Watersport De brief van de bewoners is een van de ingekomen stukken voor de raadsverga- iering van dinsdagavond 16 december, /erder is er een brief van de Noord Nederlandse Watersportbond met het erzoek adhesie te betuigen aan het ver- raek van de bond om twee zetels in de Vaddenadviesraad. Bij de Noord Neder- andse Watersportbond zijn tachtig wa tersportverenigingen (20.000 leden) uit roningen, Friesland en Overijssel aan- jesloten. Texel ligt dus niet in het werk- jebied maarvolgensde brief heeft ook de Texelse watersportvereniging de behar- iging van de watersportbelangen in de Waddenzee aan de Noord Nederlandse >ond opgedragen. Bij het regelen van wat ir op het gebied van de watersport in en aan de Waddenzee in de toekomst mag en niet mag, wordt de stem van de water sporters zeer belangrijk geacht. B en W hebben de raad voorgesteld de brief voor kennisgeving aan te nemen. Een andere brief is afkomstig van de bond van gehandicapten en arbeids ongeschikten ANIB uit Haarlem, waarin wordt gewezen op de gevolgen voor de leden van de bond van de vermindering van de rijksbijdragen en als gevolg daar van vaak méér dan trendmatige verho ging van de gemeentelijke belastingen. De gemeenteraad wordt verzocht niet aan dergelijke meer dan trendmatige ver hogingen mee te werken en tegen het rijksbeleid te protesteren. Wat Texel betreft is het verzoek van de Anib overbodig. De gemeenteraad heeft de plaatselijke belastingen al precies trend matig verhoogd: 6%. Vrije vogels De volgende brief is van het Actie Comité Anti Waddenzeewet uit Vlieland, dieisbedoeldomT exel te betrekken bij de Vlielander actie om te bereiken dat het wad ten zuiden van Vlieland vooreen flink deel beschikbaar blijft voor recreatie en sportvisserij. Volgens een enquete zou 80% van de Vlielanders een dergelijk verzoeksteunen. Het comité (ook bekend als 'Vrije vogels, gekooide mensen') heeft de bijzondere commissie voor de ont wikkeling van de Waddenzee gevraagd het alternatieve plan Vlieland volledig te accepteren en een soortgelijk plan op te stellen voor de andere waddeneilanden en de overige gemeenten die aan de Waddenzee zijn gelegen. B en W van Texel stellen voor ook deze brief voor kennisgeving aan te nemen. ,,De toepassing van de Natuurbescher mingswet op delen van de Waddenzee zal tezijner tijd onderwerp zijn van bestuurlijk overleg". Beroep B en W hebben onlangs een bouw vergunning geweigerd aan de heer G. Th. Zoetelief die een kantoor, kantine en wc/doucheruimte wil maken in zijn bloembollenschuur aan het Oude Dijkje bij De Koog. Het college vindt de opper vlakte die met deze voorzieningen is gemoeid, veel te groot, gezien deomvang van dit bloembollenbedrijf. Ze vinden 20 m2 voldoende, conform een richtlijn van de Stichting Proefboerderijen IJssel- meerpolders waarin wordt gesteld dat bij een bedrijf van 45-60 ha een schaftlokaal, toilet, gifkast e.d. met een totale opper vlakte van20m2 voldoende wordt geacht. Zoetelief vraagt om het dubbele. Zoetelief machtigdde mr. J. K. Feikema uit De Koog om tegen de weigering van de bouwvergunning in beroep te gaan bij de raad. Feikema schrijft dat het college de Donderdag draait in de serie Filmgan- )er 'Une histoire simple'. Marieis bijna40. Ze heeft een vriend die ran haar houdt, vriendinnen van wie zij roudt, een interessante baan en een zoon 'it een huwelijk met een man waarvan zij jescheiden is. Ondanks dit alles is ze niet tevreden met haar bestaan. Het leven dat :e leidt geeft haar geen voldoening. Door •llerlei gebeurtenissen waardoor ze mee- lesleept wordt, ontdekt ze de maat schappij waarin ze leeft. Met haar harts- ochtelijke karakter en haar afkeer van rancessies, gaat zij haar eigen weg. De üm laat het soms geweldadige verloop ran haar strijd zien. Op een dag ontmoet ij een man wie zij niet vergeten is: de man vergunning niet had mogen weigeren omdat de afwijzing is gebaseerd op een mening, ontleend aaneen rapport dat niet ter zake bepalend kan zijn, omdat dit betrekking heeft op bedrijfsgebouwen in Zuidelijk Flevoland waarbij het om bedrij ven gaat met als hoofdgewassen aard appelen, pootaardappelen en uien (dus geen bloembollen), waarbij sprake is van een hoge mechanisatiegraad. Bovendien isde20 m2 als minimum genoemd. Ook in het bestemmingsplan of in de bouw verordening worden geen maten ge noemd met betrekking tot voorzieningen zoalsZoetelief die wil. Hoeveel ruimte aan dergelijke voorzieningen wordt besteed, moet aan de ondernemer worden over gelaten. Bovendien wordt in dit geval het bedrijfsoppervlak niet aangetast, aange zien de ruimte die parterre wordt ingeno men, wordt gecompenseerd door ruimte op het dak van de (inpandige) voor ziening. Resumerend komt Feikema tot de conclusie dat de aangevoerde motie ven van B en W geen weigeringsgrond zijn en hij vraagt de vergunning alsnog te verlenen. B en W hebben de raad voorge steld het bezwaar voor nader advies in hun handen te stellen. Voetpad DeheerH. P. Keijseruit Den Burg heeft gevraagd het voetpad achter de huizen aan de Vloedlijn in Den Burg niet te beleggen met boomschors maar met tegels, ter vermijding van drassigheid. Keijser schrijft dat hij en zijn buren veel last hebben van het 'moeras' dat op het pad ontstaat bij regenachtig weer. Begin en eind van het pad zijn wel in tegels uitgevoerd. Hij vraagt de tegelbestrating door te trekken. Ter breedte van twee tegels zou al voldoende zijn. Op den duur is het nog voordeliger ook, want steeds boomschors toevoegen blijft geld kosten Voorgesteld wordt de brief door B en W te laten afhandelen. Bij de raadsstukken bevindt zich ook een brief van het KNOV inzake de strand paviljoens op Texel. Hierover schreven wij reeds uitvoerig. Een grote bruine hond met een groe ne halsband wordt regelmatig zonder baas of bazin in de Ruijslaan in De Koog gesignaleerd. De politie vermoedt dat het dier is weggelopen. Diverse buurtbewoners hebben de hond verschillende dagen waargenomen. De discussie die in de gemeente raad zou plaatsvinden over de ver houding van de Recreatiestichting Texel met de gemeente en de daar mee verband houdende samenstel ling van het bestuur, is uitgesteld. Het was de bedoeling geweest in de raadsvergadering van volgende week dinsdag een aanbeveling te doen in de reeds bestaande vacature Westdorp en in de per 1 januari a.s. optredende vacature Nauta, Blanken en Bakker (de laatste namens de WV). Mede aan de hand van een beleidsnotitie van de RST zou dan een discussie moeten plaats vinden over de plaats van de stichting in gemeentelijke verband. Daarin is echter vertraging ontstaan. Toch willen B. en W. dat de stich ting goed blijft functioneren en zij ach-, ten het daarom niet aanvaardbaar dat de RST een tijd op slechts drie bestuursleden draait. De VVV heeft laten weten geen aanbeveling voor de vacature Bakker te willen doen omdat zij eerst de ontwikkelingen rond de samenstelling van het bestuur van de RST wil volgen. Terwille van zo groot mogelijk continuïteit (vooral v.w.b de band met de gemeente) wil het college daarom Blanken en Nauta herbenoemd zien. De raad wordt om begrip gevraagd voor het feit dat zij als enige op de aanbeveling zijn gezet. Dat de gemeente geld zou kunnen uitsparen door grondwerken uit te besteden aan plaatselijke loonwerkers, omdat in zo'n geval het lage BTW- tarief wordt gehanteerd, berust op een misverstand. In de raadsvergade ring van 11 november had de heer J. C. Dros een dergelijke tip gegeven. B. en W, antwoorden nu dat bij navraag bij de Rijksbelastingdienst is gebleken dat het lage BTW-tarief (4%) alleen wordt berekend als de opdracht gever zelf producent is van landbouw- produkten. Het 4% tarief wordt ook niet gehanteerd als de bestemming van het betreffende terrein ongewijzigd blijft of de grond verpacht gaat worden. lijkheden naar voren nl. verkeersroton- des, stoplichten en tunnels. Rotonde Een rotonde als vervanging van kruis punten wordt door gemeentewerken de slechtse oplossing genoemd. Een roton de neemt veel ruimte in beslag. Bij deze voorziening wordt het kruisen vervangen door invoegen, een bezigheid die van automobilisten veel routine vraagt, Voor de zg. kleine rotondes (diameter binnen ring 25 meter, veel toegepast in het buitenland) ziet gemeentewerken ook weinig mogelijkheden. ,,Als een aaneen gesloten file op de Pontweg de rotonde 'kruist' en rechtdoor rijdt dan heeft het dwarsverkeer en het tegemoetkomende verkeer geen enkele mogelijkheid de ro tonde op te rijden. De rotonde raakt dan zelf niet verstopt want het verkeer rijdt rustig in een file door maar de situatie voor dwarsverkeer blijft precies hetzelf de", aldus het rapport. Tunnel De raadsleden J. C. Dros en H. Beumkes hebben in het verleden bij B en W meerdere malen aangedrongen op fiets- en voetgangerstunnels onder de Pontweg. In het rapport wordt ook deze mogelijkheidaf gewezenT eneerste geeft de tunnel geen oplossing voor het kruisende autoverkeer. In het rapport wordt gesteld dat het bouwen van een goede tunnel een zeer moeilijke zaak is. Als voorbeeld wordt de in- en uitrijhelling genoemd. Als er een hoogteverschil van drie meter is dan moeten de hellingen 45 meter lang zijn. Dat geeft dan de maximaal toelaatbare stijging volgens verkeerseisen. Meestal wordt een helling bij drie meter hoogteverschil 90 tot 180 meter. Dat betekent dat de ingangen voor de Pontwegtunnel ver in het land zouden komen te liggenDe fietser moet dan om rijden om in de tunnel te komen en dat is moeilijk te verplichten, aldus de des kundigen in het rapport. Verder blijkt er nogal was psychische weerstand tegen tunnels te bestaan. Het rapport wijst op engtevrees (claustrofobie) en angst voor sociale onveiligheid (anst om te worden lastig gevallen). Uit een onderzoek is gebleken dat veel oudere mensen en vrouwen 's avonds niet alleen door een tunnel durven.Vooral op Texel zouden bovengenoemde aspecten mee gaan tellen, omdat de tunnel niet dicht bij een woonomgeving ligt". Een tunnel die volgensde huidige regels wordt gebouwd is waarschijnlijk erg duur. „Gesteld kan worden dat een tunnel onder de Pontweg door, hoe ook aangelegd, niet optimaal gebruikt zal worden. Hellingen dwingen tot omrijden, trappen zullen ook het bovengrondsoversteken bevorderen. De verhouding kosten/baten wordt hierdoor zeer ongunstig beïnvloed", aldus het rapport. Het gemeentelijk rapport is opgedra gen aan 'het meest kritische raadslid' zo blijkt op de eerste pagina. Deze op merking lijkt bedoeld om het politieke ijs een beetje te breken want zoals bekend liggen de verkeersmaatregelen nogal ge voelig. De gemeenteraad steunde enige tijd geleden een CDA-motie waarin werd gevraagd de Pontweg in 1981 beter te beveiligen. Het college gaf duidelijk te kennen dat maatregelen niet nodig zouden zijn voordat het tweede dek van de dubbeldekker in gebruik is. Het recent gemeentelijk rapport geeft dus een ander beeld, en biedt ook oplossingen op korte termijn. De financiële consequenties zijn niet in het rapport genoemd. De uitgebrachte adviezen zullen 16 decem ber besproken worden in de raadsver gadering van de commissie openbare werken. De vergadering is openbaar en begint om 15.35 uur. In verband met de feestdagen worden in de weken van kerst en oud en nieuw, de dinsdag- en vrijdagkrant samengevoegd. Deze kranten verschijnen dan op de woensdagen 24 en 31 decem ber. Adverteerders worden verzocht re kening te houden met de inzend termijn. Uiterste inleveringstermijn van advertenties voor deze woens- dagkrantep is op maandagmorgen De directie. Alcohol speelde vrijdag een belangrijke rol tijdens de zitting van de politierechter in Den Helder. Drie Texelaars stonden voor de balie omdat ze onder invloed een motorvoertuig hadden bestuurd. De Texelaar Van R. werd op 26 mei van dit jaar aangehouden, nadat hij zich over een afstand van zeven kilometer slingerend met zijn auto had voortbewogen. Om de route van Nieuw-Breda naar Den Burg aan te geven had de politie bij het politieverslag een kaart van Texel gevoegd. „Ze denken zeker: ze weten in Den Helder niet hoe Texel eruit ziet", zei politierechter Doedens. In het politieverslag stond verder dat R. dacht dat hij normaal had gereden. Bij zijn aanhouding bleek hij een promillage van 1.71 in zijn bloed te hebben. waarmee ze tot voor enkele jaren getrouwd was. Claude Sautet zegt zelf over zijn film: Ik wilde Romy Schneider al sinds lang de hoofdrol in één van mijn films geven. Tot mijn spijt was haar rol in 'Mado' veel te klein. Jeam Loup Dabadie en ik hebben meer dan een jaar gewerkt aan het scena rio waarvan het gegeven bijzonder eenvoudig was (vandaar misschien de titel van de filmeen vrouw breekt met de man van wie ze houdt, of meende te houden; hoe verloopt haar leven verder? Marie zou gelukkig moeten zijn: ze is mooi, heeft geen financiële problemen, houdt van haar beroep en heeft vrien dinnen die om haar geven. Toch is haar geluk slechts schijn. Aan het begin van de film zien we hoe ze het kind dat zij verwacht, weigert en hoe ze zich laat aborteren. 'Une histoire simple' is een aaneenschakeling van onbeduidende, maar tegelijkertijd unieke, alledaagse, maar ingrijpende voorvallen die iedere dag weer in het leven van de mensen plaatsvinden en die een verregaande invloed uitoefenen op het bestaan van het individu. Ten tijde van het begaan van het straf bare feit werkte V:R. in een pannekoe- kenhuis. Hijzitnuinde bollen. „Ik had die avond een paar pilsjes en wat Irish Coffee gedronken. Ik weet dat ik fout ben ge weest. Het zal echter nooit meer gebeu ren. Om medische redenen drink ik namelijk geen druppel meer", zei de ver dachte, die verder op een vraag van de rechter liet weten zijn rijbewijs niet te kunnen missen, omdat er geen bus gaat naar het bollenbedrijf waar hij werkt. „U bent dus van de pannekoeken naar de bollen gegaan", zei Doedens. „Ge steld dat uw rijbewijs wordt ingenomen, kan uw baas u dan niet op komen halen?" „Behalve de hoogovens, heb ik nog nooit een baas gezien die zoiets doet", meldde de verdachte, Het woordt was hierop aan de officier die inging op het gevaarlijke rijgedrag van de verdachte. „Hij slingerde zo erg dat de politie hem niet eens kon passeren en zeven kilometer achter hem moest blijven. Gedurende die tijd had hij ook nog bijna een aanrijding met een fietser. Hij wist waar hij aan begon, want V.R. komt zelf uit het horecavak. Ik heb wel eens gezegd dat het nuttig is als de richtlijnen van de offi cier van justitie aangaande het rijden onder invloed in de café's worden opge hangen We zullen ze nu kennelijk ook in bollenschuren moeten aanplakken", zei Jansen. De officier meldde niet te ont komen aan het opleggen van een onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Hij eiste een geldboete van f700,— en een ontzegging van zes maanden. Voorwaardelijk De politierechter maakte daar een boete van met een geheel voorwaarde lijke ontzegging. Hij kwam tot dit vonnis omdat de verdachte weg is uit het horecavak, beloofde nooit meer te drinken en het bovendien de eerste keer was dat hij een dergelijk feit pleegde. betreft die bloedproef, er zal wel niet alleen bloed, maar ook jenever te voor schijn zijn gekomen. Ik eis een boete van f750,— en zes maanden ontzegging voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De verdachte vond de eis niet onredelijk. Hij zei het voorkomen en het aangehouden zijn, geen prettige ervaring te hebben gevonden en was ervan overtuigd dat het hem nooit meer zou gebeuren. De politierechter vonniste met een boete van f700, en een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Ook op een motor was de 25-jarige Texelaar V. aangehouden. Het voorlezen van het politieverslag veroorzaakte alge mene hilariteit in de rechtszaal. „De verdachte en zijn passagier gedroegen zich vreemd", aldus het verslag. „Ze wilden op de motor stappen, maar toen de politie eraan kwam deden ze dat toch maar nietToen ze dachten dat de politie voorgoed vertrokken was, stapten ze op en reden schichtig wegDe passagier had hierbij de taak voortdurend achterom te kijken of er geen politieauto aankwam. „Als we een agent zien, springen we eraf", zo had het duo besloten. Ter zitting verklaarde V. van beroep metaalbewerker te zijn en over niet bijzonder veel geld te beschikken. „U hebt in ieder geval ruim voldoende om pilsjes te drinken en benzinete kopen voor uw motorfiets", zei officier Jansen. „Ik wil echter rekening houden met het pro millage van 0,64 dat in uw bloed werd aagetroffen. Het is teveel, maar het is geen uitzonderlijk hoog promillage, op grond daarvan eis ik een boete van f200,-". „Niet omdat het 5 december is, maar geheel volgens het beleid vind ik dat we het als volgt moeten doen", zei rechter Doedens. „Onder de 0,6 denk ik aan boetes tussen de f150,— en f200, In uw geval, met een promillage van 0,64 stel ik de boete op f250, De eerst wat timide en zwijgzame verdachte verliet hierop luid gedag zeggend en zwaaiend de rechtszaal. De 24-jarige Texelaar H. reed op zijn motor met een alcoholpromillage van 1.09inzijn bloed. Dat wezen althans twee blaasproeven en een bloedproef uit. „Tsja, als u zoveel drinkt en dan op een motor stapt en er wordt vervolgens een bloedproef genomen dan weet u wat er uit komt", de rechter Doedens. „Bloed", antwoordde de verdachte. „Maar ook nog meer", zei Doedens, „want volgens het politieverslag had u whiskey en jenever gedronken. U had wijzer moeten zijn. U. bent zelf in het vak werkzaam als barkeeper. Er is nu toevallig niets gebeurd, maar we hadden vanochtend ook het geval van iemand die door de drank een auto van rechts niet aan zag komen. Dat heeft tot een vreselijk ongeluk geleid". Officier Jansen wilde bij zijn eis reke ning houden met het feit dat het de eerste keer was dat H. voor dit vergrijp voor moest komen. „Hij is nog niet eerder hiervoor veroordeeld, ondanks het feit dat hij voor zijn beroep bij alle verboden drankjes zit. In ieder geval verboden als men daarna nog de weg op moet. Wat De 24-jarige Texelaar Z. werkte in juni van dit jaar als invaller op het postkantoor in Den Burg. Met het geld dat hij als besteller verdiende kon hij echter niet rondkomen en daarom ging hij ertoe over kleine bedragen van collega's te stelen. Tegen de politie had hij verklaard veel geld nodig te hebben gehad voor zijn trouwen het inrichten van een huis en bovendien stond hij rood op de giro. Dat zijn omstandigheden die het zich weder rechtelijk toeëigenen van eigendommen van collega's niet kunnen rechtvaardigen en daarom stond Z. vrijdag voor de politie rechter in Den Helder. Z. verklaarde enorm te zijn geschrok ken van alles wat er was gebeurd. De totaal f77, die hij had gestolen uit jas zakken van collega's had hij via de chef van het postkantoor terugbetaald. „Hoe kom je tot zoiets", vroeg politierechter Doedens zich af. „Blijkens het straf register heeft u nooit eerder zoiets gedaan Het ene ogenblik zit je gewoon bij je collega's en het volgende moment besteel je ze. Het ging gelukkig niet zo geraffineerd. U stond te klungelen bij de prullebak en omdat men u al eerder vreemd bezig had gezien, werd die prulle bak gecontroleerd. Daar bleek toen geld in te liggen". „Ik maakte me kwaad op mezelf", zei Z. „Ik wilde het gestolen geld niet meer hebben. Daarom heb ik het in de prullebak gegooid". Z, die na de rest van de zomer bij zijn broer te hebben gewerkt nu zonder werk zit, verklaarde druk aan het solli citeren te zijn. „De verdachte heeft de feiten bekend, we zitten nu met de kwestie van de straf toemeting", ving de officier van justitie Jansen zijn requisitoir aan. Ik ben verbaasd over de manier waarop hier werd gewerkt. Afgezien van het geld heeft dergelijk gedrag een slechte werk sfeer en een wegvallen van het onderling vertrouwen tot gevolg. Wanneer ik geconfronteerd wordt met het stelen in garderobes, dan gaan mijn gedachten automatisch uit maar gevangenisstraf. Z. is echter op zijn schreden teruggekeerd, hij heeft het geld dat hij gestolen had in een enveloppe terugbezorgd en boven dien is hij noa niet eerder veroordeeld. Ik houd verder rekening met zijn financiële positie. Ik wil echter toch de ernst van het feit tot uitdrukking brengen in een ge vangenisstraf, echter voorwaardelijk en met een proeftijd van 3 jaar", eindigde Jansen zijn requisitoir. Ook politierechter Doedens had begrip voor de moeilijke tijd die Z. financieel had doorgemaakt. Hij vonniste twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5