■Z.W.-deelnemers willen doorgaan met cursussen Dubbeldekker met een roltrap..... krmm mm n hum WPPPWP 'h li T LIEP STORM IN HET NRC E HÉ££Sk Hf**—*5* Voorlichtingsochtend schapenhouderij FAMILIEBERICHTEN Lage boetes voor overtreding vangstbeperking Potvis kreeg schuimhuid Verkeers overtredingen Lunter 25 jaar op Texel Kerstavond plattelandsvrouwen Grijze zeehond aangespoeld PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER 1980 - Onder de deelnemers van de Mensen Zonder Werk cursussen is een enquete gehouden waaruit blijkt dat velen van hen in februari weer een cursus willen volgen. De meesten zijn tevreden over het gebodene en hebben zelf een groot aantal ideëen voor nieuw te starten cur sussen. De animo voor andere activitei ten van het MZW is minder groot. De leiding van het project wijt dit voorna melijk aan de geringe bekendheid van de nevenactiviteiten. De enquete werd gehouden onder 66 deelnemers waarvan 51 het vragenfor mulier invulden. De enquete is niet ge houden onder degenen die zich hadden opgegeven voor de WAO gespreks groep en de cursus 'Opkomen voor jezelf', omdat deze nog moet starten. Ook is het vragenformulier niet ingevuld door deelnemers van de Teleac-cursus, daar deze lessen niet door het MZW zijn verzorgd. Het aantal cursisten bestaat voor bijna de helft uit huisvrouwen. Volgens de MWZ-leiding is dat geen bezwaar, omdat het hier naar de termi nologie van het ministerie ook om 'niet actieven' gaat. Wel wordt gedacht dat de toekomstwerving nog meer gericht op echte werklozen moet zijn. Opval lend is het groot aantal jongere deel nemers. In de leeftijdsgroep 20 tot 30 jaar zijn er 19 cursisten. De leeftijds groep van 55 tot 65 jaar telt zeven deel nemers. Toch zijn er in alle leeftijds groepen mensen te vinden die mee doen, waaruit het MZW kan conclude ren dat de werving tot nu toe niet te eenzijdig, naar een bepaalde leeftijds groep is geweest. De voornaamste reden om aan een cursus mee te doen is: ik wil wat leren". 45 Mensen gaven dit antwoord. 15 Cursisten noemen het volgen van een cursus een aangename tijdvulling en negen denken op deze manier andere mensen te leren kennen. Gestimuleerd Uit de antwoorden blijkt dat de cur sussen de meeste bekendheid hebben gekregen door de huis aan huis folder. Het inschrijven werd gestimuleerd door posten bij GAK en Sociale dienst. ,,Het is te overwegen om voor een volgend cursusprogramma weer een huis aan huis folder te maken", meent Cees de Noord, projectleider van het MZW. De cursussen lijken goed aan te slaan, want maar liefst 48 deelnemers willen in februari weer een cursus volgen. Ook bleken onder de mensen nieuwe ideëen te leven zoals een cursus: autotechniek, stukadoren, electrotechniek, tuinieren, eenvoudig boekhouden, bejaardenzorg. pottenbakken, koken, natuurlijke voe ding en timmeren. Op de vraag: „Weet u wat het MZW is en wat het doet?" antwoordden 40 deelnemers positief. Voor negen men sen was het nog onduidelijk. Deze cijfers geven aan dat het met propa ganda naar de deelnemers toe wel goed zit. De MZW leiding denkt toch dat de activiteiten wel 'duidelijker' moeten worden uitgelegd aan 'niet-deelnemers'. Een aantal MZW-bezoekers heeft per soonlijke opmerkingen gemaakt over de cursussen en die zijn over het algemeen zeer positief. De meesten vinden de les programma's die door de docenten zijn opgesteld goed te volgen en er is ruimte voor eigen initiatief. Enkelen voelen zich bezwaard omdat alles gratis is. „Moet het allemaal gratis?" en „Laat ons in ieder geval de koffie betalen", waren enkele opmerkingen. Speelgoed Inmiddels heeft de MZW leiding enke le nieuwe plannen uitgewerkt en zoekt daar nu deelnemers of medewerkers voor. Voor de op te zetten hobbywerk plaats heeft het MZW de beschikking gekregen over de showroom van de voormalige garage Reij in de Waalder- straat. Deze ruimte is zeer geschikt voor het geven van metsel- en timmercur- sussen. Er draait op het moment een cursus metselen in de oude garage Reij. Ook is het de bedoeling om weer fietsen op te knappen. „In de ruimte kunnen ook andere dingen gebeuren zoals het maken van speelgoed voor de peuter speelzalen en speel-o-theek, knutselen aan brommers of knutselen voor jezelf", aldus Cees de Noord. Maar eerst moet de showroom opgeruimd en ingericht worden en daar kan het MZW-project wel wat medewerkers voor gebruiken. Klussen De plannen voor een vrijwilligerscen- trale zijn ook rond. Daartoe doet het MZW de volgende oproep: „Er zijn een heleboel klussen die nooit gedaan wor den ondat ze oneconomisch zijn. Er is dan geen geld om een vakman te laten komen of iemand vast werk te bezor gen. Vooral bejaardentehuizen e.d. heb ben met deze problemen te kampen maar ook bij bejaarden thuis en bijvoor beeld gehandicapten ligt allerlei werk dat nooit gedaan kan worden". Klusjes kunnen bij het MZW opgege ven worden. Daar wordt bekeken of een karweitje door een vrijwilliger gedaan 'mag' worden, daar zijn regels voor. Gemaakte reis- en materiaalkosten wor den door de opdrachtgever betaald. Uiteraard doet het MZW een op roep aan mensen die de klusjes willen uitvoeren. Het MZW fungeert als be middelingsbureau en brengt klus en vrijwilliger met elkaar in contact en zorgt tevens voor het gereedschap dat nodig is. Tuin Een nieuw MZW-idee is een tuin. Onder een aantal vrijwilligers blijkt inter- resse te zijn voor het opzetten en verzorgen van een biologische tuin. Het MZW heeft al een stuk land en er is contact met 'De Vlier' over mogelijke afzet van produkten. Er wordt gezocht naar iemand die verstand heeft van deze manier van tuinieren en natuurlijk vrij willigers die willen helpen. Als alles in de toekomst naar wens gaat verlopen dan kan dit idee misschien resulteren in 'echte' werkgelegenheid, ledereen die interesse voor bovenstaande ideëen heeft of mee wil doen met hobbywerk plaats, tuin of vrijwilligershulp kan zich aanmelden bij het MZW-project in dorpshuis de Oude ULO, tel. 02220-4792 De firma Van der Vis en Krijnen hebben ieder boetes van drieduizend gulden voor de overtreding van de vangstbeperking gekregen en voor de firma Vonk uit Oosterend was dat f7.500, Hierbij heeft de president van het gerechtshof in Amsterdam zich duidelijk gebaseerd op de advocaat van de vissers, Mr. Brussche, die het hof adviseerde gelijke tred te houden met de bedragen die voor dergelijke overtre dingen in Rotterdam, Zwolle en Leeu warden worden opgelegd. Het hof achtte de overtredingen van de vangst beperkingen bewezen, maar niet bewe zen werd geacht dat de Texelse vissers op kabeljauw hadden gevist. Het hof heeft bij de veroordelingen rekening gehouden met het aantal overtredingen. Hierin volgde het hof de Procureur- Generaal. Deze was toen echter in zijn eis tot geldboetes tot f34.250,— geko men. Mr. S. Gerbrandy president van het hof wilde het sysyteen van de pro cureur niet volgen en kwam zodoende op lagere boetes uit. Siebrand Wiegman uit De Koog kon zijn ogen niet geloven toen hij vorige week tijdens vakantie in Amerika oog in oog kwam te staan met een veerboot die sterk lijkt op de Molengat van TESO. Ook hier ging het om een dubbeldekker met plaats voor ongeveer 190 auto's. Het schip is iets langer (114 meter) en sneller 120 knopen tegen de Molengat 14 knopen) maar heeft een kleiner vermogen (8000 pk tegen de Molengat 10.500 pk). De veerboot die de naam "Washington State Super Ferry" draggt, vaart op de lijn Seattle-Vancouver Island, een tocht van anderhalf uur. Op de achterkant van de hierbij afgedrukte ansichtkaart van het schip staat met trots vermeld dat het de grootste dubbeldeks veerboot van heel Noord Amerika is. Afgezien van de auto's kunnen 2600 passagiers wor den vervoerd. De bouwprijs be droeg 23 miljoen dollar. Het aan- en afmeren gebeurt in dubbeldeks fuikhavens zoals ook in Zeeland worden gebruikt. Aan boord kan worden geluncht en er zijn winkel tjes waar o.a. souvenirs en lectuur wordt verkocht. Een curieus ver schil met de Texelse dubbeldekker is dat er roltrappen inzitten, zodat de passagiers zonder moeite de hoog gelegen salon kunnen berei ken. Deze roltrappen bevinden zich op dezelfde plaats als waar in de Molengat de vaste trappen zitten. Het is echter voorbarig om daaruit te concluderen dat ook in de Molengat roltrappen hadden kun nen zitten, want het Amerikaanse schip is waarschijnlijk aanzienlijk breder, al is dat uit de gegevens op de ansichtkaart niet op te maken. Maar voor degenen die een derge lijke voorziening op de Molengat wensen is het wellicht de moeite waard om dat eens uit te zoeken. De mensen die afgelopen zaterdag en zondag gratis naar het Natuurrecreatie- centrum zijn geweest hebben het kun nen zien. De grote potvis die achter het NRC bij de zeehondenbassins wordt 'gebouwd' heeft een huid gekregen. Het isolatiebedrijf Chertel uit Rotterdam is vorige week enkele dagen bezig ge weest met het dichtspuiten van het pot vis frame. Over het frame was ragfijn jute met gaas gespannen waarop een laag polyrethaanschuim werd aange bracht. Dergelijk schuim wordt ook ge bruikt voor woningisolatie en blijkt een ideale huid van een potvis te kunnen voorstellen, die mogelijk nog met poly ester wordt bijgewerkt. In het houten noodgebouw waar de vis wordt ge maakt hing tijdens de werkzaamheden een erg benauwde scherpe lucht. De uitvoerders van het karwei droegen dan ook een mondmasker met filter. Medewerkers van het NRC zijn nu ruim een jaar met het bouwen van de potvis bezig. Vorig jaar december is er een potvis bij Egmond aangespoeld, waarvan voor het NRC schuimafgietsels zijn gemaakt van staart, vinnen etc. De vis is gemeten en van de gegevens is een tekening gemaakt. Daarna is er een stalen frame geconstrueerd met daarin wervels en andere botten, onder andere van een potvis die in 1953 op Texel is aangespoeld. De potvis is waarschijnlijk voor het zomerseizoen klaar. Op de foto houdt directeur Gerrit de Haan de kabel vast terwijl een medewerker van Chertel de schuimlaag aanbrengt op de Texelaars, die waren opgeroepen om dinsdag voor de kantonrechter te verschijnen, zijn niet gegaan. Ze zijn daarom bij verstek veroordeeld. De heer Van B. kreeg een boete van 790,— omdat in zijn bromfiets een verkeerde motor zat en er bovendien geen bel op het voertuig aanwezig was. Omdat Van B. minderjarig is, kan hij geen vervangende hechtenis uitzitten. De heer S. werd bij verstek veroor deeld tot boetes van 760,—, f90,— en f60, Op de Rozendijk werd hij aan gehouden toen hij in een auto reed met gladde banden, slechte remmen en een slechte stuurinrichting. De heer M. werd veroordeeld omdat hij met zijn auto over eerf-dóóKjetrokken streep had gereden. Éen boete van f25,— kreeg de heer Van der S. omdat hij zijn hond los had laten lopen op het strand, zonder daar toezicht op uit te oefenen. ondernemers-aktiviteiten Woensdag 17 december is het 25 jaar geleden dat de firma Lunter uit Bols- ward een filiaal stichtte in de Warmoes- straat in Den Burg. Het practisch zelf standig funtionerende bedrijf heeft zich in die tijd een vertrouwde plaats ver worven in het winkelbestand van Den Burg. Al lang voor die tijd was de naam Lunter een begrip op Texel. Dat was te danken aan de heer Sjoerd Visser die er als vertegenwoordiger van het Friese bedrijf al sinds 1914 kwam en door goudeerlijk dienstbetoon naam maakte. Visser beleefde enkelejaren geleden toen hij eindelijk van zijn welverdiende rust ging genieten een uniek jubileum: 70 jaar onafgebroken trouwe dienst. Het zilveren jubileum van de Texelse Luntervestiging wordt op bescheiden wijze gevierd. Voor de trouwe klanten staat woensdag de hele dag koffie met gebak gereed. En er wordt op confectie een korting van maar liefst 25% gege ven. Verder zal iedere 25e klant iets mogen uitzoeken ter waarde van f100, Gisteravond werd in het Eierland- sche Huis de kerstavond van de Plattelandsvrouwen afdeling De Cocksdorp-Eierland gehouden. Op deze avond werd een afwisselend programma gebracht van liederen, verhalen en gedichten. Voorzitster, mevrouw Daalder, opende de avond en vertelde dat het in deze tijd van eenzaamheid en ellende beslist nodig is om kerst te vieren en stil te staan bij je eigen bestaan. Ook moeten in deze dagen de zieken en eenzamen niet vergeten worden. Hierna trad het gemengd koor uit De Cocksdorp op onder leiding van Mevrouw Weidinger-Mees. Het koor bracht o.a. het lied Nu daagt het in het oosten van Melchior Vulpius en enkele Duitse geestelijke liederen. Een van de leden las een kerstverhaal van Harriet Freezer voor en er werden enkele gedichten gedeclameerd onder andere van Harriet Laurey. Van de mogelijkheid om het Natuur- recreatiecentrum gratis te bezoeken hebben de Texelaars massaal gebruik gemaakt. Zaterdag werden 457 bezoe kers geregistreerd en zondagmiddag liep het zelfs storm want toen kwamen er 1606 waardoor de officiële bezoe kerscapaciteit (400 personen per uur) ruimschoots werd overschreden. Die grote toeloop was geen verras sing want alle omstandigheden werkten mee. De belangrijkste trekker was onge twijfeld het feit dat het NRC deze keer op zondag zijn deuren open had, waardoor mensen konden komen die anders nooit de gelegenheid hadden. Onder de bezoekers waren dan ook velen die niet eerder in het NRC waren geweest. Ook de weersomstandigheden waren gunstig voor museumbezoek. Door het vrij slechte weer trokken de zeehonden in het buitenbassin naar Woensdagochtend om 10 uur spreekt de heer H. Sturkenboom, specialist schapenhouderij bij het consulentschap voor de Rundveehouderij in Alkmaar, voor de schapenhouders op Texel. Als onderwerp worden technische en eco nomische aspecten besproken. Hierbij komen aan de orde de subsidieregeling, voeding, zwoegeronderzoek en wellicht ook het kruisen met andere rassen. Deze bijeenkomst wordt gehouden in hotel De Pelikaan te De Koog. Afslag 14 aan de Pontweg. verhouding niet zoveel bekijks, des te meer de films die binnen werden ge draaid. Zoals bekend werden video kopieën vertoond van de oude Texelfilm van Herman van der Horst en de Museumfilm die in 1959 werd gemaakt. Vooral de interesse voor de Texelfilm was enorm. Het aantal zitplaatsen in het filmzaaltje was lang niet toereikend en velen van degenen die met een staan plaats genoegen moesten nemen zagen het zicht op het scherm versperd door andere staande kijkers. Te verwachten is daarom dat binnenkort opnieuw ge- |egenheid wordt gegeven om de film te zien, maar een tweede gratis NRC-dag zit ermteffn. Donderdag werd op het strand bij paal 22 een zeehond qevonden. Het was een zg. grijze zeehond (belangrijk groter van 'onze' zeehond) die afkomstig is van de Engelse kust. Het was een jong van ongeveer zes weken. Het is normaal dat grijze zeehonden in de periode oktober- november jongen werpen. De zeehond verkeerde in goede konditie en is in middels opgenomen in het Natuurrecre- atiecentrum. Daar bevinden zich thans acht zeehonden van deze soort. Te ver wachten is dat vijf van de deze dieren binnenkort bij de Franse kust zullen worden losgelaten. Hier was een vrij grote kolonie grijze zeehonden maar deze is verdwenen na de catastrofe met de tanker Amoco Cadiz waarbij de kust ernstig door olie werd vervuild. Heden bereikte ons het droeve bericht, dat plotseling, te Dorrington England, is overleden onze lieve broer en zwager Simon du Porto, echtgenoot van Beryl Withell. G. du Porto-Dros C. Sweere-du Porto W. Sweere M. van Looy-du Porto H. du Porto Correspondentie-adres: Hogereind 4, De Waal. Algemene kennisgeving. Na een moedig gedragen lijden is van ons heengegaan mijn lieve, zeer zorgzame man en oom Pieter Burger, in de ouderdom van 85 jaar. K. Burger-Eelman J. van der Sterre H. C. van der Sterre-Olsman Ellen 10 december 1980, Verpleeghuis „Den Koogh", Dr. F. Bijlweg 4. Corr.adres: J. van der Sterre, J. C. Rijpstraat 4, 1782 VP Den Helder. De crematie heeft plaatsgevonden 12 decem ber om 10.00 uur in het Crematorium te Schagen. be t Te F lich gen heu sho -Wit Bur -18. na C ber Diei G sch, bet. Wel A J t< T gesl juni laan 312' V\ kleri mer

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2