Mensen werden beesten Klachten uit burgerij minder formeel afhandelen „De man, die niemand werd Raadslid H. Beumkes: Ladder gestolen Fotowedstrijd beeldende kunst Bouwvergunningen Vergadering Dorpshuis Aanrijdingen Consulentschap op excursie PAGINA TEXELSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER 1980 Als mensen klachten hebben die door de gemeente moeten worden opgelost, is het gewenst dat ze hun grieven op papier zetten en aldus aan B en W voor leggen. Vooral in geval van procedures kan dan veel effectiever, dus met meer kans op succes, worden gewerkt. Dat zei burgemeester Engelvaart vorige week in de vergadering van de commissie voor algemene zaken, naar aanleiding van opmerkingen van de heer Henk Beumkes van het Pakt, Deze liet uitkomen dat het niet altijd een beste indruk heeft gemaakt dat klagers te horen krijgen dat zij maar een briefje moesten schrijven. Beumkes doelde voornamelijk op situaties waarin raads leden klachten van de burgerij aan het raadshuis doorgeven, Als dan als ant woord tegugkomt dat de klagers een briefje moeten schijven, heeft het be trokken raadslid het gevoel dat hij niet serieus is genomen. Beumkes vond bovendien dat op deze manier het raadslidmaatschap wordt uitgehold. Want als de klager toch zelf een brief naar het raadhuis moet sturen, hoeft een raadslid zich niet met het doorgeven van klachten bezig te houden. Vooral Beumkes heeft daar moeite mee, want hij fungeert graag als klachtenbureau voor het publiek en heeft als zodanig zelfs een zekere reputatie. Voorbeeld Als voorbeeld noemde Beumkes klachten die enige tijd geleden uit Den Hoorn kwamen over nachtelijk muziek- lawaai dat werd veroorzaakt door een horecabedrijf. Al spoedig bleek dat het betrokken café geen vergunning had voor deze (levende) muziek en dat werd aan de burgemeester doorgegeven. De ze reageerde daarop met het verzoek om een brief van de klagers en dat werd niet erg gewaardeerd. De uiteindelijke afloop was overigens naar wens, want Beumkes zorgde ervoor dat de gevraag de brief er snel kwam en tegen het horecabedrijf werd vrij hard opgetreden. De brief was nodig om eventuele beroepen tegen de maatregelen van de burgemeester goed te kunnen afhan delen. Met een schriftelijke klacht staat het gemeentebestuur veel sterker dan met een mondeling verhaal. Niet verge ten moet worden dat tegenwoordig tegen iedere overheidsbeslissing (dus ook het optreden tegen een café door het intrekken van een vergunning) be roep mogelijk is. Vliegtuigklacht Militaire vliegers maken het soms te bont bij hun oefenvluchten, dat is meer dan eens gebleken. De voorgeschreven routes en hoogten worden niet altijd in acht genomen. Met als gevolg lawaai overlast. De gemeente Texel reageert altijd direct op klachten over vliegtuiglawaai uit de burgerij. De militaire autoriteiten worden benaderd met een zo nauw keurig mogelijke opgave van de plaats en tijd. Dat leidt tot disciplinair optreden tegen de betrokken vlieger en de indruk bestaat dat dit effectief is. Het raadslid Jan van Asselt heeft zich ook bij de vliegtuigklagers gevoegd. Vlak voordat hij vorige week naar de vergadering van de commissie alge mene zaken vertrok en zijn huis verliet, kwamen twee straaljagers zó laag over dat sprake was een 'explosie' van donderend lawaai. Van Asselt was als reactie letterlijk weggedoken want het leek of de vliegtuigen boven op zijn huis zouden vallen. De burgemeester beloof de de klacht te zullen doorgeven. Een ladder die bij het huis Texla aan de Kogerweg stond is gisteren door on bekenden meegenomen. De eigenaar van het klimwerktuig heeft bij de politie aangifte gedaan. De adviescommissie kunstopdrachten van de Welzijnsstichting Texel organi seert een fotowedstrijd, waarbij foto's moeten worden gemaakt van een of meer op Texel staande beelden en andere 'kunstverfraaiingen'. Op deze wijze wil men de belangstelling voor deze uitingen van beeldende kunst be vorderen. De foto's zullen worden ge- exposeerd tijdens de manifestatie die 31 januari wordt gehouden in verband met de uitreiking van de Dubbele von Sion. De afgelopen jaren zijn op Texel heel wat kunstvoorwerpen geplaatst. De deelnemers aan de wedstrijd zijn bij het fotograferen ervan helemaal vrij. De opname hoeft niet alleen het beeld voor te stellen; ook de omgeving mag er een rol in spelen. De fotograaf mag zich ook laten inspireren door een fragment van het beeld of iets maken in combina tie met mensen. De foto's mogen zowel in zwart-wit als kleur worden gemaakt en ook dia's zijn welkom. De foto's moeten wel op het formaat 13 x 18 worden vergroot. Inzendingen dienen uiterlijk 20 januari a.s. te zijn ingeleverd op het bureau culturele zaken van het raadhuis. De ingezonden foto's worden na afloop van de expositie op 31 januari aan de inzenders geretourneerd. De kunstobjecten waarom het gaat, zijn de volgende: Beeld van Theo Mulder bij de begraaf plaats in Den Burg; Georgisch beeld op dezelfde begraafplaats; beeld het pluk kende meisje van mw. Kouwenaar-Bijlo bij de R.K. Kleuterschool; verfraaiing Jan Drijverschool van mw. Kouwenaar- Bijlo; beeld van Harrie Tielemans op de haven van Oudeschild; verfraaiing in jeugdherberg Panorama; verfraaiing in Groene Kruisgebouw (Marijke Visser); verfraaiing ingang PTT-centrale; ver fraaiing bij LTS; verfraaiing in Bgm. de Koninghal; verfraaiing dorpshuis De Waldhoorn (René Karrer); verfraaiing Eierlandsche Huis; verfraaiing TEM-cen- trale (Hans Koetsier); verfraaiing aange bracht aan en in raadhuis; beeldje bij De Starkenburg (Bé Thoden van Velzen); schaap met twee lammeren te Ooster end (Frans Voskuil); bruinvis voor Bruin- visschool Oudeschild (Paul Höhner); verfraaiing R.K, St. Jozefschool (mw. Wilma Mantje); verfraaiing entourage Rijksscholengemeenschap; hekwerk Geaorgische begraafplaats, momument Loladze; verfraaiing watersnoodramp 1953 op de dijk; verfraaiing bij pomp station PWN Den Burg en verfraaiing Chr. Kleuterschool (Marijke Visser). In de maand november zijn door B. en W. aan de volgende personen en ondernemingen bouwvergunningen afgegeven: A. de Ridder voor het ver anderen van twee woonhuizen aan de Postweg 163 bij De Cocksdorp; G. Eel- man, Nieuwlanderweg 82 in De Waal, voor het veranderen van de drie zomer huisjes Bosrandweg 491, 493, 495; J. de Kool uit Woerden voor het bouwen van een zomerhuis aan de Bijenkorf- weg in Oosterend; G. F. Witte, Beatrix- laan 5, voor het bouwen van een woonhuis aan de Maricoweg 4 in Den Burg; N. van der Slikke, voor het bou wen van een garage naast zijn woon huis Kogerstraat 92 in Den Burg; R, Wuis, voor het uitbreiden van een land- bouwschuur aan de Genteweg 6 in polder 't Noorden; de gebroeders Tim mer, Peperstraat 11 in Oosterend, voor het bouwen van zes woningen m de Klimpstraat in De Cocksdorp; Stichting Samen-Eén, Groeneplaats 1, voor het veranderen van het woonhuis Wever straat 31 in Den Burg; J. W. Venne- man, Gerritslanderdijkje 26, Den Burg, voor het verbouwen van het woonhuis Kikkertstraat 41 in De Cocksdorp; H. Bonne, Haffelderweg 1, Den Burg, voor het bouwen van een bungalow aan het Keidelplein in De Cocksdorp; D. van Egmond, Schumakersweg, voor het uitbreiden van een zomerhuisje aanhet Gerritslanderdijkje; M. Hoogenbosch voor het veranderen van een restaurant aan de Rozendijk 17; Leijdekkers Horlogerie, voor het veran deren van het winkelpand Warmoes- straat 2; J. J. Verseput, Hoofdweg 85, voor het bouwen van een pergola bij het woonhuis Kikkertstraat 36 in De Cocksdorp; J. Kikkert, Laagwaalder- weg 36, voor het verbouwen van een bedrijfsschuur aan de Bakkenweg; J. Mosk, voor het veranderen van de voor- en zijgevel van Gravenstraat 14 in Den Burg; C. Kuip, Watermunt 9 in De Koog, voor het uitbreiden van zijn strandpaviljoen; P. M. Boom, Ada van Hollandstraat 8, voor het uitbreiden van zijn woonhuis; S. Tjepkema, Oosteren- derweg 11, voor het veranderen van een kantoorgebouw aan de Laagwaal- derweg bij De Waal; P. C. Vlaming, Beatrixlaan, Den Burg, voor het plaat sen van zijn strandpaviljoen Paal 9 bij Den Hoorn. .00» -.i ismo Maandag 22 december wordt de na jaarsvergadering van aangeslotenen van de Stichting Dorpscommissie Den Burg gehouden. De agenda vermeldt onder meer: stand van zaken eigen bijdrage voor de stichtingskosten van het dorps huis, begroting 1981 en aanvulling en uitbreiding bestuur. Er zal op deze vergadering door het bestuur informatie gegeven worden over de gang van zaken met betrekking tot de bouw van de derde fase van het dorpshuis en de ontwikkelingen rondom de benoeming van een beheerder. Ook komt de taakomschrijving voor de be heerder ter sprake. Aangeslotenen heb ben op de vergadering alleen stemrecht op vertoon van hun (gele) kaart. Stuk ken voor deze vergadering kunnen af gehaald worden in het dorpshuis aan het Schilderend. De vergadering begint om 20.00 uur. Donderdag vond op de hoek van de Beatrixlaan en de Keesomlaan een aan rijding plaats tussen twee personen auto's. De Texelse bestuurder van een Opel verleende geen voorrang aan de eveneens Texelse bestuurder van een Ford Transit, die over de Beatrixlaan reed. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Op de hoek van de Beatrixlaan/Gast- huisstraat verleende eveneens donderdag een twintigjarige Texelse geen voorrang aan een Texelse be stuurder van een BMW Bij de aanrijding die hierop volgde liepen beide voertuigen blikschade op. Op de Binnenburg achter de winkel van Nauta werd een geparkeerde auto door een andere wagen beschadigd De schade hebben de autobezitters onderling gere geld. Woensdag 7 januari houdt het con sulentschap voor de akkerbouw een excursie naar Friesland. Daar wordt het veehouderijbedrijf van de gebroeders Huitema uit Sneek beke ken. Opgave voor de excursie is nu al mogelijk bij J. Koolhof, telefoon (02220) 2780. De reis wordt gemaakt tussen de melktijden door en ook dames mogen mee Vertrek 's morgens met de boot van 8.00 uur. De veehouderij van Hui tema in Sneek heeft een bio-gasinstal- latie en tevens wordt er groepsvoede- ring bij het melkvee toegepast met behulp van een computer. Tussen de middag wordt een koffiemaaltijd ge bruikt in Sneek. 's Middags wordt onder leiding van bedrijfsvoorlichter Beetstra een ander veehouderijbedrijf bezocht. Welk bedrijf dat precies zal zijn is nog niet bekend, maar de voor keur gaat uit naar een bedrijf waar gefokt wordt met Amerikaanse stie ren. De kosten voor de bus, koffie tafel en overtocht zullen ongeveer A35, per persoon bedragen. Ondanks de drukke feestdagen is het sinds 1957 tussen sinterklaas en kerst altijd raak. Dan spelen de meesters en de juffen van de iagere scholen van Texel weer voor 'hunkinderen. Onder leiding van meester W. Albers kunnen de leerkrachten zich uitleven op het toneel. Ditmaal werd een komedie met ernstige ondertoon gebracht en wel 'Rover Boebas en de Bosgeest'. Een spannend verhaal over diefstal en men sen die in beesten veranderen. Natuur lijk zegeviert het recht en wordt iedereen gelukkig. Maar voordat het zover is botsen goed en kwaad verschillende keren en dat tot groot genoegen van het publiek. Hetzelfde stuk werd zevenen veertien jaar geleden ook opgevoerd. Om de zes jaar spelen de leerkrachten namelijk weer hetzelfde stuk omdat er dan een nieuwe 'lichting, kinderen in de zaal zit. Op de vraag; waarom elk jaar weer het toneel op voor een groep waar je het hele jaar al voor bezig bent werd geantwoord. ,,Het is leuk voor de kin deren en minstens zo leuk voor ons daarom gaan we ermee door". In het stuk speelden de volgende leerkrachten mee: J. van de Wal, G. Smeenk, D. Schermer, J: Zuidweg, Mevr. N. Eet- man, C. van Velthuysen, W. Tinholt, J. Bruin, Mevr. C. Kombrink, M. Koster, K. Beekenkamp, H. de Ruiter. Souffleu- fse was P. Druif en het schminken werd verzorgd door G. Moonen. Het toneel stuk van Boebas werd drie keer voor een bomvolle Koninghal gebracht. Op de foto G. Smeenk omgetoverd in een kip en D. Schermer in een poes liggend Links). Tel 072-118920 (Advertentie I.M.) 0PakTeromoS 'och n'et een voordee(fioaat er9ens s,ePen ?ZekJ'eu,tte Weet datum j' a's u maand uit ene n ^°or betaalt.9 evee' ^bii^orbeeïdezoeterin9en est nog wat m Waar onze brochure aan. "laar eens ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA FEUILLETON door TOM LODEWIJK. 20. In de wachtkamer brandde al licht. Je kon er vast koffie krijgen, maar hoe groot de verleiding ook was, Gerard wilde constant ieder risico van opvallen, al was dat dan ook nog geen herkenning vermijden. Er stonden nog enkele van die grauwe, duistere, onpersoonlijke fi guren kouwelijk en slaperig te wachten, tot de rij groene wagens voor het perron zou schuiven. Hij zag dat een der mannen een krant kocht bij een kiosk. Het gaf hem de moed hetzelfde te doen. Hij moest afleiding hebben, hij moest niet die hele rit naar Utrecht alléén met z'n gedachten zijn, je haalde je muize nissen in het hoofd. Toen hij zich om draaide, reed de trein voor. Hij kon keus maken uit lege coupé's en ging zitten, zo ver mogelijk van het perron weg. Hij sloeg de krant open, bladerde er luste loos door.zag opeens zijn eigen naam. Het verslag van de vergadering van gisteren, zijn redevoering. Gerard trad nimmer in de openbaar heid, zijn werk bracht dat niet mee. Het was voor hem een aparte ervaring. zichzelf te lezen. Hij was er zo in verdiept dat hij nauwelijks merkte dat de trein zich in beweging zette en lang zaam zijn weg zocht over de wissels en de bruggen bij het Centraal Station. Toen hij het verslag gelezen had, knikte hij voldaan. De hoofdzaken wa ren duidelijk weergegeven. Onmiddelijk won zijn voorzichtigheid het weer en werd de zakenman Gerard de Rheede weer de werkman op weg naar karwei. Hij sloeg de grote krantenvellen om tot hij de sportpagina bereikte. Sport in teresseerde hem absoluut niet en zo kon hij rustig staren naar de dichtbedrukte bladzijde, zich niets aantrekkend van de tranen van een wielrenner en de ruzie in een sportbond, terwijl de trein weer afremde en tot stilstand kwam in het station Muiderpoort. Duistere schimmen gleden langs het raam, een deur werd lawaaiig openge schoven, maar niemand kwam in zijn compartiment. Ongeduldig wachtte hij tot de trein zich weer in beweging zette. Hij keek steels op het goedkope klokje. De trein stopte hier één minuut. En die minuut was voorbij en nog was er geen spoor van beweging. Opeens overviel hem de paniek. Allerlei berichten schoten als bliksem flitsen langs het duistere werk van zijn gedachten. Draadbreuk... treinen ern stige vertraging. Passagiers met bussen vervoerd op het gedeelte tussen... Goederen trein ontspoord, treinverkeer gestremd, omleiding... Het kon gebeuren en zulke dingen gebeurden meestal 's nachts. De eerste treinen hadden er de meeste hinder van, meestal las je, dat pas na negen uur de treinloop weer enigzins normaal was. Er was maar zo'n kleinigheid nodig - een defect aan de leiding, een of andere ezel die op een onbewaakte overweg niet uitkeek, een verkeerde wisselstand. Dat gooide nu zijn ganse plan in duigen. Hij keek nog eens... twéé en een halve minuut....I Straks zouden de luidsprekers de passagiers vemanen tot uitstappen. Zijn hele tijdschema zou in de war raken en straks kwam hij, als hij al in Utrecht zou arriveren, te laat, dan waren de lui in het hotel al bezig, dan kon hij niet meer onopgemerkt zijn kamer bereiken, dan was hij... dan was hij verloren! Het klamme zweet stond in zijn handen, maar hij durfde niet naar het balcon te lopen om te zien wat er aan de hand was... geen opzien wekken, geen.... Als een leeggelopen ballon zakte hij weer op zijn plaats terug, toen met een schok de trein zich in beweging zette. Hij vertrok zijn gezicht in een dwaze grijns. Misschien extra veel goederen voor de bagagewagen... hij dacht aan de kranten. Die korte periode van wurgende angst ontnam hem veel van zijn zelfvertrou wen. Het was alles zo goed gegaan, zo gesmeerd, maar die laatste loodjes wogen ook hier het zwaarst. Als hij eerst maar in Utrecht was! Jawel, maar dan was hij er nog niet. Pas wanneer hij ongezien op zijn kamer was beland, deze kleren kon uittrekken, in bed kruipen en wakker worden als Gerard de Rheede. Dén stonden alle seinen op veilig. Hij probeerde zijn gedachten naar de nabije toekomst te dirigeren. Het zou zeker nog wel een paar uur duren, voor de moord werd ontdekt. En dan zou men nog moeten uitvissen, waar hij zelf vertoefde, Hij zou waarschijnlijk midden in de conferentie zitten als een discrete portier zijn hoofd om de hoek zou steken „Meneer de Rheede -telefoon". Hij stelde het zich voor. De man zou buiten de deur staan wachten en ge- chokeerd fluisteren: Ik geloof meneer de politiel En dan zou hij een grapje maken. Zouden ze dan toch gemerkt hebben dat ik nog net door het rode licht ben ge glipt? Zó, lachend nog, met een knipoog naar de portier, zou hij de cel inglippen. En dan zou, langzaam, zijn gezicht ver strakken. Hij zou de hoorn van het oor nemen en staan staren... En als die portier hem mogelijk zou begluren, zou het tot zijn stomme her sens doordringen, dat er iets aan de hand was met meneer de Rheede... En dan zou hij de cel uitkomen, een geslagen man, die er uitzag alsof hij een geest had gezien. En dan? Ja, een ogenblik verwilderd in het rond staren, terug naar de conferentiekamer. Van Einthoven door de deur wenken. Hij zag het allemaal doen, Van Einthoven ver wonderd naar buiten komen- hij zou hem bij de arm grijpen, meenemen naar een bank. Van Einthoven, beste kerel, het spijt me, maar ik kan niet - dan wezenloos voor zich uitstaren, Van Einthoven ongerust, bang dat er iets ernstigs gebeurd was. Maar zég het dan toch de Rheede, wat is er gebeurd? En dan zou hij het er uitbrengen, toonloos, voor zich uitstarend als in een leegte. Mijn vrouw - vannacht - mijn vrouw - ze hebben haar - en dan bijna fluisterend - vermóórd. En dan zou Van Einthoven die alles regelde, een eind maakte aan de con ferentie, "ik regel het wel met het hotel, beste kerel" zou aanbieden met hem mee te gaan naar Amsterdam "je moet niet alleen gaan, kerel, in deze toe stand", maar hij zou het alles afwijzen, hij zou in z'n auto stappen - wacht even, wacht even, goed dat hij daaraan dacht: hij moest tevoren die koffer met de kleren in de kofferruimte van de wagen hebben opgeborgen! Want het zou wel een rare indruk maken als hij, zo kapot als hij was, eerst nog eens naar zijn kamer ging om z'n spullen te halen. Nee, zo weg, helemaal vol van het verschrikkelijke nieuwsl Dat zie je alweer, nou had hij alles tot in kleinigheden geregeld en nu pas, nu hij de scene van 'de ontstellende tijding' voor zichzelf repeteerde, kwam hij tot de ontdekking dat hij zo'n belangrijk onderdeel verwaarloosd had. Stel je voor, dat die koffer daar achterbleef, je kon nooit weten... Dan nóg een vraag: waar moesten die kleren blijven? Maar dat was toch eigenlijk van later zorg. Niemand zou hem verdenken. Die spullen raakte hij wel kwijt. Trouwens, hij was er zeker van dat niemand de man met de zeilpet en de jekker had gezien op zijn weg naar en van het grachtenhuis. Het ritme van de trein, die de verloren minuten inhaalde wond hem plezierig op. Iedere tik op de lassen van de rails was weer dichter bij de bestemming, bij de veiligheid. Hij zou meteen een slaap pilletje innemen, niet alleen omdat hij vast moest slapen als men hem wakker maakte met het ontbijt, maar omdat hij die paar uren rust dringend nodig had. Verdraaid nog toe... van gistermorgen af had hij geen ogenblik rust gehad, de hele nacht op sjouw en morgenoch tend... het schokkend bericht en weei een dag van jewelste - de politie, de hele reutemeteut... (wordt vervolgd!

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 4