Gevolgen 'balie'-verslagen soms zeer kwalijk FILM /U3ENDi n I never promised you a rosegarden omrowci Firma A. Bakker heeft nu de ruimte Slufterexpositie in Scholerie 9ongar KRUISWOORDPUZZEL Vliegerhelm gevonden Adventsviering De Koog „WAT IK ZEGGEN WOU.." Aanrijding 0001)00000000 Balie DINSDAG 16 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De laatste weken hebben ons nogal wat reacties bereikt naar aanleiding van onze rechtbankverslagen in de rubriek 'Texelaars voor de balie Daaruit viel af te leiden dat deze nieuwe rubriek in een behoefte voorziet. Het is een duidelijke verlevendiging van onze krant. Die werd de laatste tijd wel heel erg beheerst door verslagen van hoorzittingen, commissie- en raadsvergaderingen: nuttige maar niet altijd even boeiende kost, waarin het 'menselijke' element nogal wordt gemist. Maar we hebben op onze rechtbankrubriek ook negatieve reacties gehad, doorgaans van de mensen die terecht hadden gestaan of hun naaste familieleden. Ze hadden geen klachten over de weergave van de rechtszitting, maar voelden zich voor het Texelse publiek voor schut gezet. die daar zin in heeft, persoonlijk zou kunnen bijwonen. Maar met dat excuus zijn we niet klaar. We dienen ons wel degelijk rekenschap te geven van de ge volgen die de publicatie voor de betrok kenen kan hebben. Nu weten we best dat veel mensen zeggen: eigen schuld, had-ie maar niet moeten stelen, maar dat getuigt van een opvatting die al lang niet meer in deze tijd past. Het is de rechter die belast is met het uitdelen van straf enniet de krant. Natuurlijk bedoelt de krant met zijn verslagen geen straf uit te delen, maar door de wijze waarop het gewoonlijk gebeurt is een extra straf wel het bijkomende effect. In verband daarmee hebben we be sloten de rechtbankverslagen iets an ders te presenteren. Met behoud van het opvoedende en soms amusante karakter ervan willen we voortaan de identiteit van de verdachte helemaal in het duister laten, zeker in 'kwetsbare' gevallen. Je kunt namelijk niet alle zaken over een kam scheren. Een noord zeevisser die de quoteringsbepalingen overtreedt zal zijn toekomst niet zien in storten als dat in de krant wordt ver meld. Hetzelfde geldt voor een café houder met een verboden gokautomaat. Van het gebruik van initialen zal echter helemaal worden afgestapt, ook omdat het is voorgekomen dat iemand die met de zaak niets te maken had, maar toe vallig wel dezelfde naamletters had, door het publiek voor de dader werd aangezien. Hoewel het vreemd is dat in de Texelse Courant blijkbaar niet kan wat in vrijwel alle andere kranten heel gewoon is, hopen we de problemen opde genoemde wijze uit de wereld te hebben geholpen. Tot troost van de mensen die tot dusver door de verslaggeving gedu peerd menen te zijn kan worden gezegd dat het met het harde oordeel van het publiek nogal meevalt. Juist door de min of meer volledige publicatie komt een abrubt einde aan wat op dat moment vaak een halfwaar, veelal over dreven roddelpraatje was. Er valt dan niets te kletsen want iedereen weet het al. Het oordeel is geveld, de kous is af. Het feit is in niet al te ernstige gevallen al gauw vergeten en - in ieder geval - ver geven. Hoewel de betrokkene zelf het gevoel heeft dat iedereen hem met de nek aankijkt en de straat nauwelijks opdurft. Woensdag (morgen) wordt door kin deren van de lagere school De Bruinvis oud papier opgehaald in Oudeschild. ledereen wordt verzocht het papier voor twee uur 's middags aan de weg te zetten. Ondanks het feit dat we met initialen werkten (de laatste tijd alleen met de initialen van de achternaam) hadden de betrokkenen toch het gevoel dat de meeste mensen er zonder veel moeite achter konden komen om wie het ging. In de meeste gevallen waren het niet zulke verschrikkelijke drama's en was de verontwaardiging niet terecht, maar ook is gebleken dat het verslag van een rechtzitting in de krant heel ernstige gevolgen kan hebben. In het bijzonder doelen we op een recent geval waarbij de behandeling van een overigens niet ernstig misdrijf vrij uitvoerig in de krant kwam. Omdat het ook hier niet moeilijk was om er achter te komen welke persoon achter het gebezigde initiaal schuil ging had de betrokkene het gevoel dat hij voor heel Texel aan de schandpaal was genageld. Hij reageerde hierop zeer emotioneel en dat deden ook zijn naaste familieleden. Zodat het kon gebeuren dat wij vanuit die kring ernstige verwijten te slikken kregen, Welk recht hadden wij om iemand die door het vergrijp toch al danig in de moeilijkheden was geraakt en er zeer veel spijt van had, op een dergelijke wijze in de vernieling te helpen? Werd de persoon op deze manier niet buiten verhouding zwaar gestraft? In een grote stad zou een dergelijke publicatie nau welijks gevolgen hebben maar op Texel - waar de meeste mensen elkaar kennen komt zoiets hard aan. Je zou daarom dergelijke rechtbankverslagen achter wege moeten laten. Daar zit wat in. Puur formeel bekeken treft ons geen blaam. We doen verslag van een openbare rechtzitting die ieder Donderdagavond draait in de serie Filmganger 'I never promised you a rose garden'. De heer en mevrouw Blake brengen hun zestienjarige dochter Deborah, (Kathleen Quinlan) nadat ze een poging tot zelfmoord heeft gedaan, naar een psychiatrische inrichting. Terwijl zij Op het strand heeft een medewerker van Rijkswaterstaat gisteren een vlie gerhelm gevonden, die waarschijnlijk al geruime tijd in zee heeft gedreven. De helm is overgedragen aan de rijkspolitie die een onderzoek zal doen naar de herkomst. De dorpscommissie van De Koog houdt woensdag 17 december in de Luberti-school een adventsviering voor ouderen. Deze viering begint om half drie. Voor het vervoer van en naar huis kan gezorgd worden. Men wordt ver zocht het verzoek om vervoer gelijk bij de opgave te doen Spoedige opgave gewenst bij de heer Kaczor, telefoon 634, mejuffrouw Maas, telefoon 257 of mevrouw Henstra, tel. 287, allen in De Koog. Vrijdagochtend om tien voor acht sloeg een auto, die door een inwoner van Harderwijk werd bestuurd, rechtsaf op de kruising van de Pontweg met de Hoornderweg, zonder te letten op ver keer op het fietspad. Dit resulteerde in een aanrijding tussen de auto en een bromfiets, die door een 16-jarige Texe laar werd bestuurd. Bij deze aanrijding liep de Texelse jongen enkele beenkwetsuren op. Na eerste hulp werd hij naar huis gebracht. wachten op de vrouwelijke arts (Bibi Anderson) die Deborah zal behandelen, manifesteert zich een van de symtomen van Deborah's ziekte in de vorm van Anterade, de wrede heerser over de fantasiewereld, waarheen Deborah is gevlucht. Dokter Fried heeft kort daar na haar eerste gesprek met Deborah. De arts wil doordringen tot het begin van l! ZERS - BUITEN VEMiNT wOOOCELUXt* >o <m Met de door u enige maanden ge leden gestarte rubriek „Texelaars voor de balie", die steeds meer ruimte in gaat nemen, zijn wij niet erg gelukkig. Het is ons inziens onjuist om Texelaars, die in aanraking zijn gekomen met de justitie op een dergelijke wijze voor het voetlicht te halen. In een kleine ge meenschap als Texel is het voor de meesten, ondanks het gebruik van initialen, direkt duidelijk, wie er bedoeld wordt. Soms wordt een dorpsgenoot met dezelfde initialen er op aangeke ken, die zich, wat al een enkele keer gebeurd is, via de krant moet rehabiliteren. Een dergelijke dubbele bestraffing voor dikwijls kleine vergrijpen is niet nodig. Wellicht vindt u dat u andere Texelaars dit soort lees genot niet mag onthouden. Wat ons betreft stopt u met deze vorm van vrije nieuwsgaring. G. van Ittersum, leraar, woon achtig te Spang. Mede namens mijn vrouw M. en mijn collega's aan de R.S.G. F.B., P.v.B. en J.v.B. te Den Burg. Naschrift: Wij onderschrijven uw bezwaren. Naar aanleiding van soortgelijke eer dere reacties, hebben wij besloten tot een andere aanpak. Zie daarvoor het artikel elders in deze krant. Red. Zaterdag en zondag hield de firma A. Bakker Azn. open huis ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe pakhuis (pus woonhuis en kantoor) op het industrieterrein van Oudeschild. De loods heeft een oppervlakte van 50 x 30 meter, wat betekent dat de bedrijfs ruimte is verdubbeld. Het gebouw is er een van het Meijert Boon-type: platen met een nokhoogte van 9% meter. In tegenstelling tot het vriendelijk ogende woonhuis-kantoor dat ernaast staat ziet het gebouw er strak en sober uit. De firma A. Bakker handelt in 'agra rische benodigdheden' in zeer brede zin. Granen, kunstmest en mengvoeders vormen een belangrijk onderdeel van de handel. Om mee te kunnen blijven komen in deze moeilijke tijden is het van belang dat bij de opslag, het overladen e.d. uiterst efficient te werk wordt ge gaan. De nieuwe loods levert daaraan een bijdrage. Hoofdaannemer Meijert Boon bouwde de schuur naar een ont werp van architechtenbureau Alkema uit De Koog. Onderaannemer H. Daal der en Zonen uit De Cocksdorp zorgde voor het kantoor met woonhuis, be stemd voor de heer H. Wetenkamp. Wetenkamp is sinds 1962 aan het bedrijf verbonden en is sinds oktober vorig jaar enig eigenaar. De firma Witvliet zorgde voor de verlichting en het loodgieters- werk. De aanleg van electriciteit was in niMMi" t IPIIFI'i l Zondagmiddag werd in de Scholerie in Zuid-Eierland een nieuwe expositie van Niek Welboren geopend. Voor deze tentoonstelling heeft Welboren zich geheel door de naburige Slufter laten inspireren. Prachtige olieverfschil derijen, inkttekeningen en aquarellen van dit Texelse landschap in verschil lende stemmingen. Het landschap van de Slufter is bijzonder afwisselend en Welboren heeft dit in zijn werk raak weten te treffen. Het is de bedoeling dat deze winterexpositie tot 11 januari te zien zal blijven. De in het totaal 34 tentoongestelde werken zijn te koop. De Scholerie is dagelijks van tien tot zes geopend. Bij de korte openingsplechtigheid was ook de Texelse weerman Kees van der Werf. Hij heeft het grootste deel van zijn leven bij de Slufter gewoond en vertelde iets over de verschillende gezichten, die dit gebied kan hebben. Soms grillig en onherbergzaam, bij voorbeeld bij zware storm, soms ook vriendelijk en lieflijk als de lamsoor bloeit. In zijn werk, variërend van enor me een muur bedekkende olieverfschil derijen, tot kleine miniatuurtjes, die samen een drieluik vormen, heeft Wel boren deze uitersten prachtig weerge geven. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat de openingsplechtigheid gecompleteerd zou worden met een rit met paard en wagen naar de Slufter. Door het slechte weer kon dit echter niet doorgaan. Het is overigens wel de bedoeling dat bij redelijk weer en vol doende animo dagelijks tochten per paard en wagen van De Scholerie naar de Slufter gemaakt worden. haar bewuste leven. Dit gesprek eindigt plotseling als Deborah per ongeluk het bestaan van haar geheime fantasie wereld onthult. Gekweld door deze 'grote fout' probeert zij die nacht zelf moord te plegen. Omringd door de wezens uit haar fantasiewereld snijdt zij zich de polsen door om later bij te komen op afdeling D, de afdeling voor zwaar gestoorde vrouwen van allerlei slag met allerlei waanideëen. Er heeft zich intussen een vertrouwensrelatie tussen Deborah en dokter Fried ge vormd. Deborah begint contact te zoe ken met andere mensen, maar zij moet elke stap uit haar fantasiewereld betalen met een angstaanval door de schimmen uit haar droomwereld. Zij krijgt een terugslag als de viering van het kerst feest in afdeling D eindigt met een col lectieve uitbarsting van waanzin, die het nodig maakt alle betrokken patiënten te isoleren. Deborah maakt een nieuwe inzinking door, maar tijdens haar eerst volgende gesprek met dokter Fried komt zij tot een belangrijke doorbraak van haar waanideëen. Het kostte drie jaar verpleging in een psychiatrische in richting om haar contact met het normale bestaan te herstellen. De commissie openbare werken houdt in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 15.35 uur. O.a. worden de verkeersvoorzieningen voor de Pont- weg besproken. De gemeenteraad vergadert in het raad huis, aanvang 19.30 uur. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LTS-kantine hun adventsavond; 20.00 uur. Voor de Vrouwenbond NVV vertoont de heer J. M. Vroom oude Texelse films; 20.00 uur in de Landbouwschool. Woensdag 17 december Tijdens een buitengewone raadsverga dering neemt de heer P. Beemsterboer afscheid als secretaris van de gemeente Texel, aanvang 10.30 uur. Van 14.00 tot 16.00 uur bestaat voor het gemeente- personeel gelegenheid om van de heer Beemsterboer afscheid te nemen en van 16.30 tot 17.30 uur voor de burgerij. Het Katholiek Vrouwengilde heeft de adventsavond (met toneel) in de aula van het gebouw van de Rijksscholen gemeenschap; 20.00 uur. Donderdag 18 december De Waalder zusterkring heeft de ad- ventsbijeenkomst in de kerk; 20.00 uur. handen van Installatiebureau Schuijl en Schoo legde de verwarming aan. De opening begon zaterdag op feeste lijke wijze toen de familie Wetenkamp de 'ouwe lui' met een paard en wagen liet ophalen. Daarbij was ook de 86- jarige heer A. Bakker die het bedrijf al 57 jaar geleden begon als vertegenwoordi ger van kunstmest en veevoer. In het nieuwe gebouw was meer te zien dan grote voorraden agrarische produkten en benodigdheden. Ter gelegenheid van het open huis kon worden deelgenomen aan een wedstrijd en er was een ten toonstelling van diverse op de landbouw georiënteerde particuliere bedrijven. En omdat ook voor de inwendige mens goed werd gezorgd had niemand van de vele belangstellenden spijt van het be zoek. Het nieuwe complex van de fa. A. Bakker op het industrieterrein te Oudeschild tegenover Dros Bakkerij. Rechts het kantoor-woonhuis. a Horizontaal. 1ongeluk 6. strafwerktuig 11uitroep 12. alfabet 13. bedorven 14. vlaktemaat 16. Oosterse titel 18. Duits pers. voornaamwoord 19. levenslucht 20. deel 22. jongensnaam 24. eiland in de Oostzee 26. geestelijke 28. bevelschrift 29. deel van de hals 30. volk 32. vruchtbare plek 33. vaartuig 34. plaats in Italië 37. plaats in Duitsland 39. rekening 42. strafwerktuig 43. inwendig orgaan 44. hof 45. verharde huid 46. bejaarde 49. wederom 51bedrog 54. visgerei 55. bijbelse naam 56. deel van het hoofd 58. meisjesnaam 59. niet (Engels) 60. naaste bloedverwanten van vaders zijde 61lust tot kwellen Verticaal: 1reden 2. nieuw (in samenstellingen) 3. zwarte delfstof 4. bloemenhouder 5. grondsoort 6. mep 7. vreemd 8. liefkozing 9. ziekte (afk.) 10. rivier in België 15. argument 17. wacht van krijgslieden 10. plaats in Zeeland 21. Indische winkel 23. plaats in Gelderland 25. bevel 27. voorzetsel 28. boomvrucht 31stapel 34. bloem 35. sportartikel 36. van het jaar 37. Nederlands vliegveld 38. mist 39.naar beneden 40. vreemde munt 41myth, figuur 47. eenheid 48. voedsel 49. ouderloos kind 50. slot 52. nauw 53. kookgerei 56. gewicht 57. familielid

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5