Over sitkasparren en kerstgroen Caligula Hoeveel beheerders komen er in het dorpshuis? |g Bang&Olufëen Flowerstyling Schuiling mooiste kerstbomen Make-up-avond Slimmingclub Kerstmiddag in De Hollebol Rondvraag gemeenteraad: Zangdiensten VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Mwsf deRovenhu^weieninhetbo^idtasparror^r^eloopvan deze winter zullen dose bomen omgezaagd worden. Hier is de komend* dagen kerstgroen beschikbaar. (Advertentie I.M.) 3 jaar garantie Geautoriseerd B&Odealer: Jan Brouwer «oetebuurt 2 - Oosterend Tel. 02223-429/448 „Als tijdelijk inwoner van Den Burg, ben ik lid van de dorpscommissie. Ik heb een uitnodiging voor de vergadering van maandag gehad, maar ik kan daar helaas niet bij zijn. Toch wil ik hier graag even iets zeggen over de wijze waarop het beheer van het dorpshuis volgens de dorpscommissie dient te geschieden. Ik wil graag dat dit uiterst kritisch wordt bekeken. Als ik zie wat men daar onder beheer verstaat en ik hou de uitbreiding van het dorpshuis met de muziekschool en de voorspeelzaal in gedachten, dan vermoed ik dat ze voor het beheer zo'n drie of vier man nodig hebben. De be- Advertentie I.M.) Dit jaar hebben we weer de vanaf f 12,50 Ook volop kerstbomen met kluit en blauwsparren. I We bezorgen alle kerstbomen gratis over geheel Texel bij U thuis. Tl T T T - Tl c'TT-T' -T *2 ^|T Tm Tfl Buitenland De fijnsparren die onze huizen te genwoordig sieren komen meestal uit het buitenland. Vooral België en Luxem burg zijn belangrijke leveranciers van kerstbomen. Zo'n drie weken voor de kerst komen de sparren met honderd duizenden de grens over om hier ver kocht te worden. Het is dan ook eigenlijk niet zo vreemd dat veel boom pjes in onze huizen na enkele dagen al flink wat naalden verliezenl Door zo'n boom in het water of in vochtige grond te plaatsen blijft deze iets langer houd baar. Een kerstboom met kluit is na tuurlijk het beste. Meestal krijgt het boompje in onze warme huizen echter zo'n knauw, dat het de kerstviering niet overleeft. In de Texelse tuin is de kerst boom met kluit bij voorbaat kansloos. Zelfs het sterkste exemplaar geeft de strijd tegen de elementen binnen enkele jaren opl Lang niet alle groene takken zijn geschikt om ais kerstgroen te dienen. Dennengroen laat men meestal liggen Continuïteit bij het logopedisch onder wijs is erg belangrijk. Wethouder Blan ken zei dat bij de thans verdwenen logopediste zaken als opzegtermijn en zwangerschapsverlof meespelen. Zo gauw de mogelijkheid bestaat om met een nieuwe kracht in zee te gaan zal daartoe worden overgegaan. Daan Schilling roerde de verbinding veerhaven-Oudeschild weer eens aan. De route over het dijkje van de Redoute kwalificeerde hij als niet zo gelukkig. Burgemeester Engelvaart zei dat ten aanzien hiervan overleg wordt gevoerd met het waterschap. Van Asselt vroeg naar de ontwikke lingen wat betreft de crossbaan. De burgemeester meldde dat men nu zover is dat aan de officiële procedure begon nen kan worden. Een moeilijkheid is nog de toegankelijkheid van het terrein. Dit moet een verhard pad zijn, om het crossterrein ook toegankelijk te maken voor brandweer en ambulance. Ook vroeg Van Asselt nog naar de vooruit zichten voor de fasebouw in de 'Krake ling' (het artikel 11 gebied in Den Burg noordwest). Hij liet weten dat de bou wer geen sinterklaas is en dat de kans bestaat dat één of meerdere fasen niet zullen worden gebouwd als de bouw plannen niet rendabel zijn. Engelvaart antwoordde dat alles moet worden gebouwd, maar dat, als mocht blijken dat de eerste fase al een mislukking is (bijvoorbeeld omdat de huizen niet worden verkocht), die eerste fase zo moet worden afgeleverd dat hij archi tectonisch een fraai gezicht oplevert. De gemeente blijft dus niet met een half afgebouwd project zitten. Gladheidsbestrijding Een betere coördinatie tussen het waterschap en de gemeente wat betreft de glasheidsbestrijding stond bij Cor Ellen op het verlanglijstje. Hij stelde vast dat de wegen waar de gemeente strooit over het algemeen goed berijdbaar zijn, doch dat op wegen waarvoor het waterschap verantwoordelijk is nog wel eens gevaarlijke situaties zijn. Engel vaart zegde toe dat er betere afspraken zullen komen. Verder was Cor Ellen 's ochtends in De Cocksdorp geweest en daar had hij tussen half elf en elf uur een 'oorlogstoestand' op de Vliehors gezien. „Snelle vliegers die kennelijk experimenteel bezig waren, lieten ex plosieven vallen, die eerst rood van gloed werden en dan ontstonden er een kleine grijs/zwarte paddestoelwolk. Het geheel gaf een vreemde knal. Ik heb zoiets nog nooit gezien of gehoord. Ook in De Cocksdorp hadden ze iets derge lijks nog nooit meegemaakt. Het was heel vreemd", aldus Ellen. Burgemees ter Engelvaart beloofde contact op te nemen met de commandant van de luchtmachtbasis in Leeuwarden. Daan Welboren wist te melden dat in Den Helder moeilijkheden zijn ontstaan omdat daar kunstenaars in de kunst- aanschaffingscommissie zaten. Om der gelijke moeilijkheden op Texel te voor komen verzocht hij na te gaan of er in de Texelse commissie voor de aanschaf van kunstwerken ook kunstenaars zit ten. Als dat zo is, moet naar een andere samenstelling van de commissie ge zocht worden. Aandacht werd toe gezegd. Beumkes meldde tenslotte dat veel Texelaars afspreken op de vaste wal mislopen omdat de TESO soms zijn dienstregeling laat vallen en overgaat tot pendelen. „Er is destijds gezegd: als de nieuwe boot er is, hebben jullie daar geen last meer van. Dan varen we altijd volgens de dienstregeling. Maar nu staat in de nieuwe dienstregeling dat de genoemde tijden gelden, behoudens pendelen", zei Beumkes. Ook hierover wordt contact opgenomen. De avond over make-up van de slankelijnclub die in De Schakel werd gehouden kan volgens de organisatie een succes genoemd worden. Een twintigtal dames kreeg duidelijk onder richt in gezichtsmassage en het aan brengen van een goede make-up. Uit de uitleg van Dros Magazijn medewerkers, die de avond verzorgden, bleek dat gezichtsverzorging juist bij ge wichtsafname erg belangrijk kan zijn. Een van de leden van de club had een rauwkostschotel meegenomen zodat toch, in een gezellige sfeer, aan de in wendige mens was gedacht. Na de informatie en het oefenen in de praktijk bleek dat het gebruikte materiaal mee genomen mocht worden door de leden. Aan het eind van de avond werd Dros Magazijn bedankt voor deze interessan te avond. De club komt niet bijeen op 22 en 29 december. Op 5 januari beginnen de slankelijners weer vol goede moed. Evenals vorig jaar zullen Jan en Paula Brouwer op tweede kerstdag in 'De Hollebol' een kerstmiddag verzorgen, bestemd voor iedereen. Begonnen wordt om 16.00 uur. Er worden liederen gezongen, er is een bijbellezing, er wordt een verhaal verteld en er zijn nog meer bijdragen. Ook voor koffie wordt gezorgd. Er is waarschijnlijk geen andere periode in het jaar dat sparren zo in de belangstelling staan als in de tweede helft van december. Vrijwel iedereen haalt een kerstboom of takken in huis om de boel op te fleuren. Zoals wel vaker is de liefde voor de natuur er één met nare kanten. De bomen die we met zoveel zorg in onze huizen binnenhalen moeten deze liefde vrijwel altijd met de dood bekopen. Overigens is dit niet zo erg als het lijkt. De bomen zijn meestal speciaal voor dit doel gekweekt of komen besehilbaar tijdens het uitvoeren van werk in het Vooral de spar met zijn fijne naalden is bij uitstek geschikt als het om kerst groen gaat. Als kerstboom gebruiken we meestal de fijnspar. Deze boomsoort gedijt in het Texelse klimaat niet zo best. Toch staan er wel sparren in ons bos, vooral de sitkaspar die uit Amerika af komstig is. Van Alaska tot Californië komt de sitka langs de westkust veel voor. De naam kwam onlangs nog in het nieuws toen de Statendam bij Amerika verging. De opvarenden wer den aan wal gebracht in de havenstad Sitka. Op sommige plaatsen kan deze soort wel een hoogte van 80 meter bereiken! Omdat de sitka de zoute zeelucht goed kan verdragen, zijn er vanaf de dertiger jaren in het Texelse bos veel aangeplant. In de kwekerij groeiden in de loop van jaren miljoenen sparretjes op. De boompjes zijn een jaar na het zaaien nog heel klein. Een collega ver telde me, dat er eens 100.000 in een muds bloembollenkist naar de bos- wachterij Terschelling gingen! Meestal bleven de boompjes echter twee jaar op de kwekerij. In de loop der jaren zijn er veel in de Noordoostpolder en de Wieringermeer aangeplant. Volwassen sitkasparren leveren vurenhout van een goede kwaliteit. Omdeze reden gebrui ken we voor de speelwerktuigen in het bos meestal sitkasparren. Later bleek deze spar ook z'n problemen te hebben. Zo krijgt de sitka op latere leeftijd dik wijls last van bladluis. De takken ver liezen hun naalden en de groei staat vrijwel stil. Een ander nadeel is dat de boom z'n takken moeilijk 'verliest'. Dat heeft tot gevolg dat de bomen tijdens 3de jaar en daarom planten we de soort de laatste jaren niet meer aan. Ook in de bosbouw geldt het gezegde: door scha de en schande wordt men wijs! Om deze reden zullen we in de toekomst de sitka spar steeds minder in het bos aan treffen. Dat levert wel een probleem op voor kerken en verenigingen die regel matig hun kerstboom bij het Staats bosbeheer betrekken. In veel gevallen zijn het namelijk sitka's die we omzagen op plaatsen waar de bomen te dicht bij elkaar staan. Eerder in dit artikel vertelde ik dat de kerstboom die we in de huiskamer zetten de fijnspar is. Een klein aantal fijnsparren staat op de kleine kwekerij die Staatsbosbeheer op Texel heeft. Deze bomen staan er voor eigen gebruik en belanden ook wel eens als kerst boom in een kerk. Ook de bomen die dit jaar op de Groeneplaats en de Pont- 2de jaar sept - juni nieuw weefsel het opgroeien nogal eens met de takken in elkaar raken. Soms zijn ze zo verward dat bij het vellen van een boom deze gewoon rechtop blijft staan I Er moet in veel gevallen dan een trekker of paard aan te pas komen om zo'n stam tegen de grond te trekken. Niet zo goed De eigenschappen van deze spar zijn dus niet zo goed als men vroeger dacht haven staan komen er vandaan. De eerste jaren na het aanplanten gedijen de boompjes goed, maar zodra ze hoger worden dan een meter of drie ontstaan er dikwijls problemen. Deze spar hoort namelijk thuis op plaatsen waar de lucht vochtig is. Vooral in het voorjaar kunnen de schrale winden die ons eiland soms wekenlang teisteren de fijnsparren de genadeklap toedienen. Men beweert wel, dat het gebruik van de kerstboom een Germaanse gewoonte was. In een boek las ik dat er in 1605 in Duitsland voor het eerst van een kersboom sprake was. In dat jaar stond zo'n boom in Straatsburg. Er hingen geen lichtjes in, wel appels en papieren rozen. Om streeks 1850 doet de kerstboom in ons land zijn intrede, vooral in protestantse kringen. omdat het te grof is. Om deze reden probeert het Staatsbosbeheer tegen kersttijd altijd een stukje sparrebos onder handen te nemen om zo te voor zien in de behoefte aan groen. Dit jaar gaan we aan het werk in het sparrenbos naast de Rovershut. Na de stormen van 1972 en 1973 zijn veel bomen in de om geving omgewaaid. Daardoor staat dit sparrebosje niet langer beschut. De ge volgen zijn na iedere storm zichtbaar. In zo'n geval gaat het omwaaien door tot de laatste boom tegen de grond ligt. Daarom hebben we besloten in de loop van deze winter het bosje op te ruimen en deze plek opnieuw in te planten. Op deze plaats kunt u in de komende dagen kerstgroen halen. J. v. Groenigen Zondag 21 december worden een tweetal zangdiensten gehouden, 's Morgens in de Nederlands Hervormde kerk in De Waal en 's avonds in de N.H. kerk te Den Hoorn. De dienst in De Waal begint om 10 uur. Voorganger is ds. J. J. Hoekstra. Muzikale medewerking wordt verleend door het gemengd koor 'Advendo' o.l.v. mevrouw Ronday. De jaarlijkse advents- zangdienst in Den Hoorn begint om 20.00 uur. Voorgangers zijn pastor A. Groot en ds. J. J. Hoekstra. Het Texels Christelijk Mannenkoor verleent mede werking aan deze dienst. In beide diens ten wordt gecollecteerd voor 'solida- ridad'. uitgroeimg vanuitwinterknop Als we een kerstboom nauwkeurig bekijken valt het op, dat de boom een aantal takken- kransen heeft. De meeste naaldbomen krijgen er ieder jaar zo'n „verdieping" bij. Vooral bij jonge bomen is daardoor gemakkelijk na te gaan hoe oud te zijn. De filmganger voorstelling van donder dag 25 december (1e kerstdag) wordt een dag eerder vertoond. Dus woens dag 24 december. 'Caligula' een brokje romeinse ge schiedenis dat voor 35 miljoen gulden breeduit op het doek wordt gesmeten. Dat betekent op het terrein van de decorbouw alle registers wijd open zodat er voldoende plaats is voor zoveel mogelijk massale taferelen. Het verhaal gaat over een waanzinnige keizer in het begin van onze jaartelling. De man is echt gek van perversiteit, ijdelheid en machtswellust. De film is een wirwar van kleurige illustraties uit de boekjes van de sexwinkel. De film heeft het voordeel (althans voor wie er trek in heeft) dat het in dit geval allemaal beweegt. Wij maken de bezoekers er wel op attent dat de wrede en porno grafische uitbeeldingen die in deze film voorkomen, door sommigen als zeer schokkend worden ervaren. Geen ge jammer achteraf, men was gewaar schuwd I! 'Caligula' is te zien van vrijdag tot en met maandag. De toegang is 18 jaar. DE TOVENAAR UIT DE FLES Zondagmatinee 'De tovenaar uit de fles' een sprookje voor de jeugd gecom bineerd met spannende avonturen, Volka een 12-jarige jongen is op een zomerdag aan het zwemmen in de rivier. Opeens zie hij een vreemde kruik drijven. Wan neer hij de dop eraf haalt dwarrelt er een rookpluim uit, die, voor de verbaasde ogen van Volka, verandert in een oude man met een lange baard, gekleed in oosterse klederdracht. „Ik ben Hassan Abdurrahman" zegt de oude man, als hij zich aan Volka voorstelt. Jij hebt mij van een duizendjarige gevangen schap bevrijd en mijn dankbaarheid is eindeloos. Van nu af aan zal ik al je wensen vervullen. Er komt geen eind aan hun avonturen. Ze vliegen naar India op een vliegend tapijt, vliegen aan boord van een straalvliegtuig, rijden op kamelen, te veel om op te noemen. De toegang is alle leeftijden. heerder moet er 's ochtends en 's avonds zijn, hij deelt koffie uit, verricht reparaties en zit op het dak. We kunnen echter niet meer personeel betalen. Dat moet kritisch bekeken worden". Woor den van deze strekking liet Gelein Jansen donsdagavond tijdens de rond vraag van de raadsvergadering horen. Door wethouder Blanken werd toege zegd dat de beheerdersovereenkomst inderdaad kritisch zal worden bekeken. Rienstra had zich duidelijk geërgerd aan de manier waarop de Pakt-fractie zich tijdens de tot twaalf uur durende raadsvergadering had menen te moeten gedragen. „Over verschillende onder werpen iedere keer alle drie de leden van het Pakt iets te moeten zeggen en dan nog steeds het zelfde verhaal ook. Kan dat de volgende keer niet anders?" vroeg hij. In een later stadium deelde Daan Welboren van Pakt mee dat geprobeerd zal worden een beter evenwicht te vinden tussen fractiediscipline en vrijheid van mening uiting. Blij toonde de heer P. A. Zegers zich over het feit dat de raadszaal met allerlei schilderijen was verfraaid. Hij noemde het een hele vooruitgang. Zegers wees op moeilijkheden bij het logopedisch onderwijs op Texel. Eén van de logo pedisten is vertrokken. Als deze vorm van onderwijs stagneert, kan dat een achterstand op langere termijn geven. Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 13