Cjrotn "ZwartsJexels in het harL, „Oppassen voor te veel regels en voorschriften' „Het is een schande dat de gemeente zich laat chanteren" brjbry* Secretaris P. Beemsterboer bij afscheid: TESO-tarieven verhoogd ^2323 Strandpaviljoen Paal 17 jV RAAD WEES KOPPELVERKOOP VAN DE HAND mm t Flowerstyling Schuiling 94e JAARGANG NR. 9538 VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 TEXELSE^COURANT Redactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V Postbus 11 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Op hartelijke en uitgebreide wijze is woensdag afscheid geno men van de heer P. Beemsterboer als secretaris van de ge meente Texel. Beemsterboer gaat per 1 januari met pensioen na 45 jaar overheidsdienst, waarvan 40 jaar op Texel. In vele toonaarden werd de scheidende secretaris geprezen om zijn verdiensten. Dat gebeurde vooral in de buitengewone raadsver gadering die woensdagochtend werd gehouden. Vervolgens was er een afscheidsbijeenkomst voor het personeel en daarna kreeg de burgerij de gelegenheid om Beemsterboer en zijn familieleden de hand te drukken. Op de buitengewone raadsver gadering waren afgezien van de thans zittende raadsleden ook oud raadsleden, oud-wethouders, oud burgemeester Sprenger, de chefs van de verschillende gemeentelijke diensten en afdelingen, secretarissen van andere Noordhollandse gemeen ten, de griffier van Prov. Staten en de oud-directeur van de TEM aan wezig. Negen sprekers hadden zich aange diend Voorzitter, tevens ceremonie meester burgemeester J A. Engelvaart hield de gele en de rode kaarten gereed om te bereiken dat het hele ritueel zich binnen de geplande twee uur zou Weekkaart méér dan trendmatig TESO heeft voor het volgende jaar een verhoging van de tarieven in petto met gemiddeld zeven procent. Volgens directeur Th. Hoogerheide loopt de maatschappij met deze ver hoging aardig in de pas met de in flatie. Twee bijzonderheden vallen op bij deze tariefsverhoging: de periode waarin de zomertarieven gelden, wordt met een maand vervroegd. Derhalve geldt het zo- mertarief nu van 1 april tot 30 sep tember. Verder zullen caravans en aanhangwagens niet meer per meter berekend worden. De caravans en aanhangwagens zijn nu ingedeeld in verschillende lengte-cateporiën. met elk een verschillend tarief. Het enige tarief van de TESO dat met méér dan 7% wordt verhooqd is dt weekkaart. TESO verklaart dit uit het feit dat de weekkaart lange tijd is ach tergebleven bij de andere tarieven en dat de prijs voor deze kaart geleidelijk zal worden bijgetrokken. Overigens wijst TESO erop dat dit in een lager tempo gebeurt dan is toegestaan door het ministerie van economische zaken Een volledig overzicht van de nieuwe tarieven vindt men in de advertentie elders in deze krant. (Advertentie I.M.) TAXI- EN nOUWAUTOVERHUUK ilhalminalaan 4-« dan Bu (Advertentie I.M Wilt U lekker drinken en eten? Dan moet U niet vergeten. Ook wij zijn de gehele winter maanden in het weekend geopend. Met een riant uitzicht op zee. 200 meter voorbij Texels Museum aan de rechterkant. Met grote parkeerplaats A/s eerste kennismaking een borrel gratis Hoog aanbevelend, Fam. Terweij Tot ziens! voltrekken. De man die het wat dat betreft uit de hand liet lopen, was de scheidende secretaris zelf. Hij nam voor het danken van de sprekers ruim schoots de tijd en liet daarbij heel wat nostalgische en andere bijzonderheden uit het verleden de revue passeren. Met de eindstreep in zicht was hij iets minder voorzichtig dan gewoonlijk. Hij aarzelde bijvoorbeeld niet om te verkla ren dat hij de tijdrovende ambtelijke bureaucratie van de afgelopen jaren veel te vergaand vindt en dat wat hem betreft een vereniging mocht worden opgericht tot opheffing van de wet op de ruimtelijke ordening en de woning wet. Ik heb niks tegen voorschriften maar ze moeten wel echt nodig zijn. Betracht in dat opzicht terughoudend heid. We moeten niet doen aan over- reglemerjtering. Laat Texel leefbaar Wijven!" Functies Burgemeester Engelvaart schetste aan het begin van de bijeenkomst de levensloop en staat van dienst van Beemsterboer. Van Wijdenes (waar hij is geboren) kwam hij via Wieringer- meer naar Texel waar hij op 1 april 1939 begon als vierde ambtenaar ter secre tarie. In augustus 1946 werd hij hoofd commies en ambtenaar van de burger lijke stand en op 20 februari 1947 gemeentesecretaris Van minstens even groot belang achtte Engelvaart de activiteiten die Beemsterboer naast zijn gewone werk ontplooide, waarbij hij onder meer wees op het feit, dat hij in de oorlog aan de goede kant stond en als zo danig actief was. Beemsterboer was betrokken bij de gigantische groei die het gemeentelijke apparaat vooral na de oorlog doormaakte Wat betreft de nevenfuncties werd gewezen op het secretariaat van de TEM, in welke hoe danigheid hij nauw betrokken was bij de onderhandelingen die leidden tot de overname van het electriciteitsbedrijf door de provincie. Hij zat als gemeente lijke afgevaardigde in de VVV, in de Noordhollandse federatie van VVV's en in de Waddenfederatie. Betrokken was hij ook bij Het Texels museum, het Luchtvaartterrein, wijkverpleging. Groene Kruis etc. Engelvaart had de secretaris betrekkelijk kort van nabij meegemaakt (al kende hij hem lang voordat hij naar Texel kwam) maar had wel geconstateerd dat hij een „inge wikkeld mens" is, die ondanks zijn leeftijd verre van conservatief en zeer sportief is. „Als volleyballer heb ik hem de hardste klappen zien uitdelen". Naast de min of meer verplichte en velop met inhoud, overhandigde de burgemeester als geschenk een schilderij van de Slufter van Niek Welboren. Ter overdenking voegde hij eraan toe: „Wie treurt om gisteren en zich zorgen maakt voor morgen is geen mens van vandaag". Boek? Namens de gemeenteraad sprak Cor Ellen en dat gebeurde op de voor hem bekende wijze. Hij constateerde onder meer dat Beemsterboer en zijn vrouw echte Texelaars zijn geworden en als zodanig model zouden kunnen staan voor vele anderen „die hier zijn komen aanwaaien". Ellen memoreerde de contacten die de raad heeft met de secretaris. Beemsterboer organiseerde onder andere het jaarlijkse raadsreisje, een gelegenheid waarbij de raadsleden elkaar op andere en vaak verrassende wijze leren kennen. Ellen had geconstateerd dat Beemsterboer in zijn leven heel wat heeft meegemaakt en vond dat hij dat te boek moest stellen. „Je zou er de Texelse gemeenschap een dienst mee bewijzen". Ellen was bijzonder onder de indruk gekomen van de sportiviteit van Beemsterboer, die zonder zichtbare moeite een uitgebreid rondje om Texel wandelde. Menige rustpauze sloeg hij over en dat vond Ellen wel symbolisch voor de mentali teit van Beemsterboer. Wetende dat Beemsterboer en zijn vrouw graag reizen, had de raad besloten als af scheidscadeau een boek over reizen in Nederland te geven. „Het komt uit een winkel hier uit de buurt, die on langs nog is verbouwd, helemaal vol gens het bestemmingsplan, dus het zit goed". Opvolger De nieuwe secretaris Johan van Dijk zei dat het hem niet paste kritiek te uiten op zijn voorganger. „Er moet maar worden afgewacht of ik het zoveel anders en beter ga doen, voor zover dat nodig zou zijn." Hij zei dat hij in de afgelopen in- werkperiode een ander en genuanceerder beeld had gekregen van het functioneren van de secreta ris. Beemsterboer stond de hoofden van afdelingen en diensten een grote vrijheid van handelen toe, waarbij hij ervan uitging dat al die volwassen mensen als collega's samen bezig waren voor hetzelfde belang. Sommigen vonden dat van die vrijheid in bepaalde gevallen gebruik werd gemaakt om te komen tot verzelfstandiging. „Mij is geble ken dat een radikaal andere aanpak weer andere problemen zal oproe pen. Een gulden middenweg waarbij de nadruk ligt op het benutten van de aanwezige capaciteiten en op samenwerking zal waarschijnlijk zowel haalbaar als practisch werken". De recentelijk overleden mr. Van Riel citerend, zei Van Dijk, dat mensen aan het eind van hun carrière vaak onjuist worden beoordeeld. Want het functio neren van de laatste jaren wordt in het huidige tijdsbeeld geplaatst maar het functioneren in het tijdvak waarin een maximale inspanning mogelijk was, is door weinigen te reproduceren. „Je wordt gewaardeerd om onbelangrijke dingen en je krijgt op je kop voor onbe langrijke dingen, maar wat je wezenlijk goed of slecht doet, zien de mensen toch niet I" (Lees verder op pagina 5) Da nieuwe secretaris Johan van Dijk drukt zijn voorganger de hand. '1 1 ,,Wij zijn tegen dit voorstel. Onze fractie is tegen koppelverkoop. De gemeente wordt op deze manier onder grote dwang gezet, om niet te zeggen chantage. De raad mag dan niet aan koppelverkoop meewerken. Ik wil erop aandringen dat dit punt van de agenda wordt afgevoerd. Ik wil daarvoor zelfs een motie indienen". Dat zei Daan Welboren dinsdagavond in de raadsvergadering toen de verkoop van grond nabij de Kogerstraat aan mevrouw E. D. Kuijper-Reuvers ter sprake kwam. Zoals eerder in deze courant vermeld, had mevrouw Kuijper haar oog laten vallen op een stuk gemeentelijke grond dat de bestemming 'openbaar groen' heeft. Het pad dat vroeger op deze plek toegang verschafte tot een transforma torhuis is voor een deel opgeruimd en vervangen door openbaar groen. Maar desondanks gebruiken veel jeugdigen dit terrein nog steeds om van de Koger straat naar de Duinreep en omgekeerd te lopen. De woede van Welboren werd opgewekt omdat mevrouw Kuijper had aangekondigd te zullen weigeren grond nabij De Cocksdorp aan de gemeente te verkopen, als ze de grond bij het trans formatorhuis niet kan kopen. Op het stuk grond dat bij De Cocksdorp ligt, heeft de gemeente een fietspad ge pland. Een complicatie in deze kwestie is nog dat de achterbuurman van mevrouw Kuijper, de heer W. C. M. Klein Breteler ernstig bezwaar maakt tegen de verkoop van het betreffende stuk grond aan mevrouw Kuijper. Als mevrouw Kuijper dit stuk grond in handen krijgt zal Klein Breteler gerech telijke stappen tegen de gemeente on dernemen. Wat betreft de verkoop van gemeen telijke grond om de tuin van mevrouw Kuijper enige uitbreiding te geven, was Sieme de Waard het volledig eens met Daan Welboren. Hij vond de verande ring van openbaar groen in particulier terrein niet in het algemeen belang. „Het algemeen belang ligt in De Cocks dorp", zei De Waard. „De rechter zal op grond hiervan de koppelverkoop (waar bij maar bij één partij sprake is van een algemeen belang) zonder meer terzijde leggen. Bovendien is voor het fietspad naar De Cocksdorp een alternatieve route mogelijk". Barendregt was het van harte eens met De Waard en Wel boren. Ook J. C. Dros voelde weinig voor verkoop van het stuk grond. Hij baseerde zijn weerzin echter niet zozeer op de koppelverkoop, als wel op het feit dat deze grond de enige mogelijkheid is om het transformatorhuis te bereiken. „Openbare gebouwen moet je over openbare grond kunnen bereiken", zei Dros die verder vaststelde dat het pad zoals het er lag, toch wel in een behoefte voorziet. „Het werd gebruikt door kinderen en buurtbewoners. Over een paar jaar wil de gemeente het misschien weer van mevrouw Kuijper kopen, omdat men er zo graag een pad wil hebben. Het pad mag nooit ver dwijnen. Mevrouw Kuijper heeft het over privacy, maar moet haar privacy dan ten koste gaan van de privacy van anderen?" vroeg Dros. Ruilhandel „Is koppelverkoop uit den boze?" vroeg Jan van Asselt zich af. „Het is wel eens gebeurd dat door een bepaald stuk land een riool werd aangelegd en dat de eigenaar in ruil daarvoor een bungalowtje mocht neerzetten. Met be paalde verkeersmaatregelen in Den Burg is ook wel eens iets gebeurd dat aan een andere transactie was gekop peld. Je moet koppelverkoop in verhou ding zien. Volgens het voorstel blijft de grond in de Kogerstraat de groenvoor ziening, waarvoor hij ook bestemd is. Als de grond verkocht wordt, krijg je geen problemen in De Cocksdorp. Ik heb er totaal geen bezwaar tegen. Het pad was niet populair in de buurt. Er was zelfs een handtekeningenactie te gen. Nu wordt het een groenvoorzie ning Die zal niet voor iedereen toegan kelijk zijn. Maar dat is ook zo met tal van gemeentelijke groenvoorzieningen. Hoeveel verbodsborden staan er niet bij rozenperken en grasvelden die van de gemeente zijn; ik vind de gevolgen bij De Cocksdorp te ernstig om deze koppelverkoop niet te laten plaatsvin den", zei Van Asselt. Ook Schilling was niet tegen de transactie. Hij noemde het een soort ruilhandel die ook in de oudste tijd al bestond. Het enige bezwaar dat Schil ling voelde, was hoe het juridisch zal zitten. „Als je iets doet dat juridisch niet juist is, rijd je als gemeente een zeer scheve schaats. Er is niet genoeg onderzocht wat de consequenties van een gerechtelijke uitspraak zullen zijn", zei Schilling. Ate Rienstra ging in op de bezwaren van achterbuurman Klein Breteler. De argumenten van deze buurman leken hem twijfelachtig. Hij verklaarde dan ook geen enkel bezwaar te hebben tegen het uitbreiden van de tuinen van particulieren. Zijn bezwaren in dit geval waren echter dat het betreffende stuk grond niet logisch aansluit bij de tuin van mevrouw Kuijper. Hierdoor ontstaat een bedreiging van de privacy van de buren. Het verkopen van dit stuk grond is volgens Rienstra een zaak waarbij het algemeen belang op geen enkele manier is gediend. Verder wees het CDA- raadslid erop dat zich op de grond een leidingstraat bevindt van openbare nuts bedrijven. Het is regel dat deze leiding straten nimmer op particulier terrein liggen. In dit geval zouden de leidingen dus omgelegd moeten worden en dat zou op kosten van de gemeente dienen te geschieden. Tenslotte verklaarde Rienstra uitdrukkelijk tegen verkoop onder dwang te zijn. „Het is een schande dat de gemeente zich zo laat chanteren. De privacy van mevrouw Kuijper moet worden gewaar borgd ten koste van de privacy van anderen. Dit is niet de eerste keer dat zoiets gebeurd. Als je naar grond van mevrouw Kuijper kijkt, dan denk je bij jezelf: Ik heb nog nooit zo'n duizend poot gezien. Het grondbedrijf heeft hier kennelijk een gat in zijn hand", aldus Henk Beumkes. „De verhouding met buurman Klein Breteler is niet goed", ging Beumkes verder. „Maar ik weet dat de verhouding met andere buren ook slecht is. Er zijn zelfs al een aantal buren tot verhuizing overgegaan omdat ze niet langer naast deze familie wilden wonen. Er zou nu een gemeenschap pelijke afscheiding komen met Klein Breteler. Maar zo'n afscheiding reali seren valt niet mee als je toch al de pest aan elkaar hebt. De gemeente gaat hier tegen zijn eigen bestemmingsplan in. Als Klein Breteler dit aanhangig maakt, verliest de gemeente het geding subiet. Lees verder op pagina 5 (Advertentie I.M.) TWf f\n C IC STENENPLAATS 1, IVUnr JC oen burg (Advertentie I.M.) Een tekening van Anton Pieck is mooi, maar onze kerstetalage is nog veel mooier. Heeft U hem al gezien Kogerstraat, (02220) 4571

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1