Boze brief Achterombewoners GEEN STOPLICHTEN VOOR DE ZOMER Raad accepteert geen zakelijk risico van tennisbanen zwembad Gestroopte hazen voor bejaarden Zegers tegen subsidie voor emancipatie PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 Het ziet er niet naar uit dat de stop lichten op de kruispunten Pontweg- Akenbuurt en Pontweg-Elemert er voor het zomerseizoen zullen staan. De com missie openbare werken stelde zich in de vergadering van dinsdagmiddag unaniem achter het gemeentelijke voor nemen om twee kruisingen met lichten te beveiligen, maar dit betekent, vol gens wethouder Gerard van der Kooi, nog lang niet dat de lichten er ook werkelijk komen. Het rapport waarin de aanbeveling voor de stoplichten wordt gedaan is naar de Provinciale Water staat en Gedeputeerde Staten gestuurd. Vooral van GS zal het afhangen of de plannen doorgaan. GS moet namelijk ook de geschatte kosten van ^260.000,— subsidiëren. Tevens was Van der Kooi er niet van overtuigd of het rapport door de procedure wel als 'volwaardig' zal worden beschouwd. Hiermee doelde de voorzitter van de commissie openbare werken op het feit dat in eerste instantie een diepgaand onderzoek door een verkeerstechnisch bureau uitgevoerd zou worden. De provincie wilde deze onderzoekkosten niet subsidiëren en daarom besloot B en W het onderzoek door 'eigen' mensen te laten doen. Van der Kooi hoopte dat het resultaat daarvan voldoende serieus benaderd zal worden door GS. De commissieleden dachten er ook zo over en vonden het uitermate onzinnig dat altijd duimdikke rapporten, met vaak vergezochte detailonderzoeken, nodig zijn om een oplossing hard te kunnen maken bij hogere instanties. De samen steller van het jongste gemeentelijke rapport. Jan Frederici, werd geprezen om zijn simpele en duidelijke formule ringen. Ik heb maar één moeilijk woord ontdekt", zei P. A. Zegers. Gezond verstand Zegers was evenals een aantal andere commissieleden niet te spreken over het feit dat het zolang geduurd heeft voor dat de nogal voor de hand liggende con clusies er waren. Zegers vergeleek de gevolgde procedure met Ouwe Sunder- klaas. Gemeentewerken liep de hele tijd rond met een grime van Hajema, een pruik van de ANWB en eeh jurk .van het verkeerstechnisch bureau Goudappel. Aan het einde van het feest moest het masker af en toen bleek het allemaal heel makkelijk te zijn. Al die bureau's zijn niet nodig voor mensen met een gezond verstand". Het CDA-raadslid zei dat deskundige hulp soms wel gewenst is maar toch vond hij het zonde dat zoveel geld en tijd is gaan zitten in de vooronderzoeken. Wethouder Gerard van der Kooi zei echter dat die kosten nogal meevielen, omdat de meeste ad viezen gratis waren geweest. Henk Beumkes was tevreden met de con clusies in het rapport en zei voorstander van tunnels te zijn geweest omdat deze het landschap de minste schade zou den toebrengen. Hij begreep nu dat het in dat opzicht met de stoplichten zonder grote hangmasten boven de Pontweg wel mee zal vallen. Scholieren Zegers en Dros discusieerden geruime tijd met de technisch ambtenaar Frede rici over de vraag of de gegevens van de enquete die op de scholen was gehou den wel juist waren. Zegers wilde graag weten hoeveel formulieren uitgedeeld waren. Hi) verwachtte dat een aantal mensen de formulieren niet ingevuld had, zodat er mogelijk nog meer 'schooloverstekers' zijn dan in het rap port vermeld wordt. Frederici dacht dat de meeste formulieren ingevuld waren maar hij legde uit dat de schoolcijfers niet zo van belang zijn om aan de door GS gestelde 'stoplichtnorm' te voldoen. De cijfers van alleen de toeristische fietsers in het zomerseizoen waren al hoog genoeg om de noodzaak van stoplichten aan te tonen. De schoolcijfers waren als aanvulling in het rapport opgenomen. Ook het argument van J. C. Dros dat er in de winter op bepaalde uren veel overstekers waren werd door hem weer legd. GS stelt niet zoveel belang in der gelijke details. Al zou het aantal scho lieren dat de Pontweg oversteekt nog een keer zo hoog zijn, dan komt dit getal nog niet aan het aantal oversteken in de zomer. Latere zorg J. C. Dros vond dat de kosten van de verkeerslichten aan GS kenbaar ge maakt moeten worden. Wethouder Van der Kooi was het hier niet mee eens. „Het is een objectief verkeerstechnisch onderzoek waarbij niet aan de financiële gevolgen gedacht is. Gedeputeerde Sta ten weten, als Ze dit goedkeuren, wat het gaat kosten". Op de vraag van Dros of de gemeente zelf lichten gaat kopen als GS geen geld geeft, kon Van der Kooi geen antwoord geven. „Dat is van latere zorg". KI. Barendregt vroeg of het college naast een dergelijk rapport met kille cijfers ook wat 'emotionele onder steuning' moet geven bij GS. Van der Kooi noemde een brief van het college die naar GS is gestuurd en waarin werd uitgelegd hoe belangrijk de lichten voor Texel zijn en dat de gemeenteraad deze mening onderschrijft. Verdere be ïnvloeding leek hem niet wenselijk. „Ze weten zelf wel wat ze willen". Gasthuisstraat Het afsluiten van de Gasthuisstraat, een andere conclusie uit het rapport, vond Jan van Asselt een goed idee. Hij achtte de functie van deze straat nihil en vroeg aan de wethouder, of het ver minderen varj hejt aantal uitvalswegen haar de pontweg gevolgen kon hebben. De wethouder zei dat de AOT mogelijk bezwaar gaat maken omdat deze moeite heeft een halfuursdienst te rijden en graag van de Gasthuisstraat gebruik maakt. Met afsluiting en stoplichten zag Van de Kooi het AOT-schema in gevaar komen. P. A. Zegers vreesde gevolgen voor de Beatrixlaan. Hij noemde deze straat 'ontzettend' druk en verwachtte na de afsluiting nog meer verkeer. De onderwijzer van de Jozefschool zei dat hij ook in zijn werk last heeft van het geluid van het vele verkeer. Directeur van gemeentewerken, J. van Hoorn, zei dat een van de redenen om deze straat af te sluiten het grote aantal ongelukken is geweest. Cor Dros stelde voor de af sluiting eerst een week te proberen en aan te kijken wat de gevolgen voor de Beatrixlaan zijn. Achterom Dros vroeg aandacht voor de pro blemen van de bewoners van het Achterom in Den Burg. Deze hebben last van het verkeer in het kleine straatje. De bewoners hebben een brief naar college en raad gestuurd waarin ze stellen dat in het Achterom te hard gereden wordt, auto's ondanks het stopverbos links en rechts geparkeerd staan en vrachtauto's daar regelmatig lossen, wat opstoppingen geeft. Eerder dit jaar hebben de bewoners ook een dergelijke brief geschreven en daarop heeft het college geantwoord dat de problemen niet opgelost kunnen wor den. Dros was nogal verontwaardigd over deze handelwijze en vroeg om maatregelen. Gerard van der Kooi had het jongste protest nog niet gezien, maar zei dat de oplossingen die de be woners aandragen (o.a. een woonerf maken met drempels e.d. of het één richtingsverkeer anders om leiden) geen oplossingen zijn. „Drempels zijn in deze doorgaande weg levensgevaarlijk en mógen ook niet. Als je het Achterom sluit voor verkeer, krijg je ergens anders weer problemen", aldus Van der Kooi. Beumkes ondersteunde de eisen van de bewoners. „U vond het goed dat daar een supermarkt kwam met de nodige verkeersoverlast. De term doorlopende weg vind ik vergezocht. Oplossingen moeten mogelijk zijn", aldus het raads lid. Van der Kooi dacht aan meer politiecontrole. Dros onderschreef dat. Hij had gehoord dat een tankauto elke dag 'rustig' een uur op het Achterom parkeert, zodat er geen auto meer langs, kan. Omdraaien van het éénrichtings verkeer leek hem ook zinnig, omdat op stoppingen bij de parkeerplaats van Bakkers Ijzerhandel regelmatig voor komen. Stank Antwoord gevend op de vragen die in een vorige vergadering van de commis sie waren gesteld, vertelde de wethou der dat in de Dorpsstraat van De Koog inderdaad af en toe stankoverlast is. Dat zou het gevolg zijn van het omvallen van stankkleppen in de putjes door trillingen van het verkeer. Het euvel zal worden verholpen. Beumkes kwam terug op de water overlast in Zuid Eierland. Hij zei dat de gemeente met het Waterschap een overeenkomst heeft waarin staat dat de gemeente moet opdraaien voor de wateroverlast aan de Muyweg. ,,U moet dus iets doen. tk ga geen handteke ningen Inzamelen", zei Beumkes. Van det Kooi herhaalde het argument dat de wateroverlasr er ook al was voordat de gemeente de sloot dempte. Directeur Van Hoorn vertelde dat hij was gaan kijken. Op 60 cm beneden het maaiveld (in een greppel) had hij geen sporen van wateroverlast ontdekt. „Gaat u eerst de overeenkomst bij het Waterschap bekij ken en doe dan iets", was het commen taar van Beumkes. Gladheid P. A. Zegers vroeg om een vast telefoonnummer voor klachten over gladheid. Van Hoorn zei dat de ge meente niet alleen verantwoordelijk is voor het bestrooien van gladde wegen. Dat gaat in samenwerking met Water schap en Rijkswaterstaat. Gemeente- medewerkers hebben bij toerbeurt wachtdienst. Zij zijn dus moeilijk voor het publiek te benaderen. Het leek hem het beste overdag gemeentewerken te bellen en buiten de kantooruren de poli tie, deze geeft de boodschap dan door aan de chauffeurs. Beumkes vroeg of de fietspaden niet beter bestrooid kunnen worden. Van Hoorn was van mening dat strooien op de fietspaden niet zoveel effect heeft. Het wordt wel gedaan maar fietspaden worden niet intensief genoeg gebruikt om het zout in het ijs te drukken. Het Pakt-raadslid vroeg ook om een nieuwe boom in Den Hoorn op het pleintje voor supermarkt Goëgna. De oude boom is wegens 'ernstige ziekte' omgezaagd. Van der Kooi had een blijde mededeling. Mogelijk komen er meer dere 'flinke' bomen in Den Hoorn. Beumkes had verder klachten vernomen van Burdetstraatbewoners over rom mel op het terrein naast de Nood- slachting. Beumkes vroeg zich af of de loods op dat terrein van de fa. Vries en van de Wiel nog wel nodig is. Het bedrijf heeft niet veel werk meer op Texel. Van der Kooi beloofde de situatie te onder zoeken. Spuiten KI. Barendregt had er zich over ver wonderd dat niemand van gemeente werken meedeed aan een cursus 'Spui ten met bestrijdingsmiddelen'. Het raadslid zit zelf op deze cursus en ver onderstelde dat informatie over allerlei soorten gif en het spuiten in de praktijk voor mensen van de gemeente mis schien ook nuttig zou zijn. Van Hoorn wist niets van een dergelijke cursus en betreurde dat. Het is nu niet meer mogelijk nog mee te doen. Barendregt had ook vernomen dat kopers van industrieterrein in Oude- schild zelf nog een gedeelte moeten ophogen. Hij vroeg zich af of de ge meente niet de plicht heeft de grond helemaal bouwrijp op te leveren. De kosten kunnen in de prijs worden doorberekend. Nu moet elke bouwer zijn eigen gedeelte ophogen wat moge lijk duurder is. Van der Kooi kon niet vertellen hoe het precies zit en beloofde onderzoek. Dros had zich geërgerd aan een viertal vuilcontainers aan de Nikadel in De Koog. Hij vroeg of deze niet verwijderd konden worden. Dit kon Van der Kooi niet beloven. De containers zijn van horecabedrijven uit de passage. Zij hebben vergunning om de containers bij de Nikadel te plaatsen omdat de con tainers vlak bij het bedrijf in het ver leden ernstige stankoverlast hebben veroorzaakt. „We weten nog geen betere oplossing en denken eraan de containers eerst maar eens te camou fleren. Evenals voorgaande jaren heeft het raadslid Zegers dinsdagavond tegen het beschikbaar stellen van subsidie voor emancipatie-activiteiten gestemd. Hij deelde mee het zonde van het geld te vinden. Barendregt stemde in dit kader tegen de cursussen voor peuterspeel- zaalwerk. omdat hij dit niet binnen emancipatieactiviteiten vond vallen. Ten aanzien van subsidie in de kosten van de verbouw van dorpshuis 't Skiltje vroeg Zegers zich af hoe de raad zekerheid kan hebben dat het bedrag niet overschreden wordt. Hij meldde dat in het verleden diverse werken duurder uitkwamen dan waarvoor ze waren begroot. Verder meende hij gezien te hebben dat een deel van het werk al was uitgevoerd. „Als dat zo is, nemen we daar geen genoegen mee. Dan kunnen we als raad net zo goed thuis blijven. Ik heb me voorgenomen tegen te stem men als het werk inderdaad al wordt uitgevoerd en in volgende gevallen zal ik dat ook doen. Ik wil hier niet voor niets zitten", zei hij. Wethouder Blanken gaf toe dat al met de werkzaamheden is begonnen. Maar het bestuur van het dorpshuis in Oude- schild heeft bewust het risico genomen dat de subsidie er niet zou komen. De raad werd dus niet voor een voldongen feit gesteld; het was eenvoudig het bestuur van 't Skiltje dat het risico nam. Ook voor verantwoording van het dorpshuisbestuur is of de subsidie wel voldoende is. Als de bouw meer kost, zal de raad opnieuw moeten beslissen of een nieuw aanvullend krediet be schikbaar moet worden gesteld. De ge meente bouwt niet zelf, het is primair de dorpscommissie Oudeschild die het fi nancieringsrisico loopt. Siem de Waard was door deze argu menten niet geheel overtuigd. Hij wees erop dat bij de overschrijding van de kredieten voor het dorpshuis in Den Burg de gemeente ook bij had moeten springen. Uiteindelijk ging toch de hele raad accoord met het krediet voor het dorpshuis 't Skiltje. De bewoners van het verzor gingshuis Sintjan eten met kerstmis haas die door stropers is geschoten. Dinsdag werden in het huis twintig prachtige hazen bezorgd. Ze waren aangetroffen in het weiland nabij Akenbuurt en het staat vrijwel vast dat het de weggeworpen buit is van twee illegale jagers die in de nacht van zondag op maandag met geweer en lichtbak in deze omgeving actief zijn geweest. Jachtopzieners en politie zaten de daders maandagochtend vroeg dicht op de hielen. Een van hen werd door de jachtopziener gegrepen na een achtervolging van bijna twee kilo meter via hekken en sloten. Onder weg ontdeed de man zich van twee zakkenwaarin totaal20hazen bleken tezitten. De man werd meegenomen naar het politiebureau maar ontken de. Hij verklaarde zijn aanwezigheid in het nachtelijke veld door te ver tellen dat hij op het strand was wezen jutten en via de kortste weg dwars door het bouwland op weg was naar huis. Een jachtopziener had aanvan kelijk twee personen gesignaleerd. Nadat ze waren ontdekt vluchtten ze in verschillende richtingen, waar doorermaar een kon worden achter volgd. De andere man moet het wapen bij zich hebben gehad. In overleg met de provinciale voedsel- commissaris werd besloten de jacht buit te schenken aan de bewoners van Sint Jan. Directeur W. van Heerwaarden had aan het slachten de handen vol, maar was zeer inge nomen met dit onverwachte extraa tje. Het bejaardenhuis had al eerder wild cadeau gehad dat afkomstig was van legale jacht. t, i De Recreatiestichting is van plan voor ruim M40.000,— drie tennisbanen aan te leggen op het terrein bij het zwembad Molenkoog om aldus de aantrekkelijkheid van het zwembadcomplex te vergroten en aldus tot een gunstiger exploitaite te komen. De baten van de tennisbanen kunnen in mindering worden gebracht op het aanzienlijke jaarlijkse exploitatietekort van het zwembad. Dit tekort wordt door de gemeente gedekt. Maar als de tennisbanen verlies zouden geven zou het exploitatietekort van Molenkoog nog groter worden en daar moet de gemeente dan ook voor opdraaien. Dros: Een tankauto parkeert „rustig" een uur op het Achterom. Een meerderheid van de gemeente raad, zo bleek in de raadsvergadering van dinsdagavond, wilde dit risico niet lopen en vond dat de Recreateistichting het positieve of negatieve exploitatie saldo van de banen maar voor eigen rekening moest nemen. Niet alleen de vrees voor extra verlies speelde daarbij een rol, maar ook het feit dat de RST die het exploitatierisico van de tennisbanen op de gemeente afwentelt, een oneer lijke concurrent is voor particuliere tennisbaanexploitanten. Vooral de heer P. A. Zegers van het CDA tilde hieraan nogal zwaar. Al eerder werd het zwembadcomplex uitgebreid met een midgetgolfbaan. Dergelijke extra voorzieningen acht het RST-bestuur niet alleen gewenst maar zelfs noodzakelijk. Wethouder J. Nauta, tevens bestuurslid van de Recreatie stichting, liet uitkomen dat het bezoek aan het zwembad onvoldoende toe neemt. Het is duidelijk dat de smaak van het publiek tegenwoordig uitgaat naar wat veelzijdiger recreatie. De exploitatie van tennisbanen op het zwembadterrein is voordelig omdat het zwembadperso neel deze zorg er nog wel bij kan hebben zodat van extra personeelskosten geen :sprake is. De tennisvereniging Deuce heeft ook belangstelling laten blijken voor de banen. De eigen banen van deze vereniging zijn niet toereikend om alle leden behoorlijk aan hun trekken te laten komen. De RST-banen zijn van het 'gra-green' type, die de voordelen van gravelbanen en kunststofbanen combi neert. De banen zullen worden verhuurd voor het op Texel gebruikelijke tarief: f 15,— per uur. Verhuur en betaling gebeurt aan de kassa van het zwem bad. Wat de exploitatie betreft is een voorzichtige raming gemaakt waarvan op een opbrengst wordt gerekend van F24.100,— per jaar. Er zou dan een voordelig saldo zijn van F600, Belangrijker is het positieve effect op de totale zwembadexploitatie. Fout De heer P. A. Zegers liet zich af keurend uit over deze opzet. Hij herin nerde eraan dat het geld dat de ge meente jaarlijks op het zwembad toelegt is bedoeld om een zwembad in stano te houden en niet voor tennisbanen. De particuliere tennisbaanexploitanten krij gen nu oneerlijke concurrentie want als zij verliezen hebben moeten ze er zelf voor opdraaien. Zegers vond de tennis banen best, als het risico maar door de RST zelf genomen zou worden. De exploitatie zou dus niet in de totale zwembadexploitaite mogen worden verwerkt. Jan van Asselt had van deskundigen van de Nationale Tennisbond vernomen dat de combinatie zwembad-tennisbaan helemaal niet ideaal is. Het lawaaiige zwemmen is storend voor de 'stille' tennissport. Ook het door de RST gekozen gra-green-systeem zou op den duur tegenvallen. De banen zouden dichtslibben en daardoor maar vijf in- plaats van twintig jaar meegaan. Slechte combinatie J. C. Dros was er boos over dat het plan voor de tennisbanen als simpele mededeling aan de raad is voorgelegd. Het was volgens hem ingrijpend en belangrijk genoeg om er een apart raadsvoorstel van te maken. Ook hij vond dat de RST het risico van de tennisbanen zelf zou moeten nemen. De combinatie zwembad-tennisbaan vond hij helemaal niet ideaal. Zwemmers zullen eerst schoenen moeten aandoen alvorens te kunnen tennissen, want op blote voeten kun je op de ruwe banen niet lopen. Volgens Dros was met het gra-green systeem nog nauwelijks erva ring opgedaan. De kans dat zich in de praktijk grote nadelen of gebreken zul len voordoen achtte hij groot en dat hield een niet gering financieel risico in. Dros spuugde nog meer gal over de zwembadexploitaite. Hij hekelde het feit dat er geen behoorlijke schriftelijke overeenkomst is inzake de exploitaite tussen de gemeente en RST en zei dat hij nooit iets had gehoord op zijn in het verleden geuite beschuldigingen dat de boekhouding van het zwembad niet deugt. Gezien de bedragen die met de exploitatie zijn gemoeid (de gemeente compenseert jaarlijks een verlies van twee ton) moet alles deugdelijk zijn geregeld. Ook KI. Barendregt van de WD sprak zich uit tegen het volledig dragen van het exploitaiterisico van de RST-tennis- banen door de gemeente. Hij voelde meer voor een fifty fifty regeling: de gemeente en de RST ieder de helft van de baten of de lasten. Zijn argument daarvoor was dat de RST als onder nemer best kans op verlies of winst mag hebben, maar dat de gemeente daarop ook een zeker recht heeft omdat de tennisbaanexploitaite is gediend met de totale exploitaite, waarvan de gemeente de volledige gevolgen draagt. De heer S. de Waard vond dat de RST het volle dige risico van de tennisbaanexploitatie moest dragen. Wethouder Nauta legde uit dat het zwembadbezoek 'relatief' terugloopt, waardoor de aantrekkelijkheid moet worden vergroot. Er wordt dus vanuit gegaan dat de tennisbanen geld opleve ren. Nauta meende dat er geen enkele onduidelijkheid kan bestaan inzake de exploitaiteovereenkomst die tussen RST en gemeente bestaat inzake het zwem bad. ook al staat deze niet op papier. Dat deskundigen verschillend denken over de kwaliteit van de gekozen baan en over de combinatie met het zwem bad maakte op Nauta weinig indruk. In Nederland is met de gra-green banen nog niet veel ervaring opgedaan, maar in het buitenland des te meer. Dat de RST-banen concurrerend zullen zijn voor particuliere banen geloofde Nauta niet, omdat in Den Burg geen andere tennisbanen zijn. Den Burg is in dat opzicht duidelijk achtergebleven. Wethouder Blanken verklaarde dat bij het ramen van de inkomsten uit de tennisbanen voorzichtigheidshalve is uit gegaan van 'belachelijk' laag bezoek. In de praktijk zal het veel hoger uitpakken Hobby De standpunten veranderden niet. In tweede instantie noemde De Waard de tennisbanen niet meer dan een hobby van de RST. Waarop Nauta boos rea geerde: „Het is blijkbaar uw hobby om de RST altijd maar af te vallen." J. C Dros vond de exploitatieraming hele maal niet zo voorzichtig. Er wordt uit gegaan van verhuur van 500 uur per jaai per baan. Gezien het feit dat de baner alleen in de zomer (als het zwembar open is) toegankelijk zijn, is dat eer flinke periode. Zegers geloofde niet da' de exploitaite van het zwembad zovee gunstiger zou worden door de tennis banen. Tennissen en zwemmen zijl beiden mooi-weer sporten. Wethoude J. Nauta liet blijken dat de aanleg van dr banen in ieder geval doorgaat, ook al: de gemeenteraad het exploitatierisicr niet accepteert. Dat laatste gebeurde want het voorstel van B en W kreer slechts de steun van vier raadsleden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2