Jubileum gemeentesecretaris Gemeentepersoneel luidde Beemsterboer uitbundig uit KOPPELVERKOOP VERVOLG VAN PAG. l VERVOLG VAN PAG. 1 Middeleeuws kerstspel Wijn en kaas Boot uitgevallen Kerstzangdienst in Oosterend Disco in De Waal Lichtmast geveld Demonstratie drainreinigen VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Van Dijk memoreerde het curieuze feit, dat de heer Beemsterboer zich per soonlijk heeft bemoeid met het veer- dienstbeleid dat door B. en W. en gemeenteraad enkele jaren werd ont wikkeld. Naar aanleiding van de strijd om de capaciteit, van de veerdienst schreef hij aan het college een brief, waarin hij pleitte voor ruime vervoers capaciteit omdat Texel anders zou af glijden naar de toestand van de veerti ger en vijftiger jaren waarin het gemid delde inkomen van de Texelaar belang rijk lager was dan dat van de Nederlan der. De secretaris beschouwde de veer dienst als de aorta van Texel, de grote lichaamsslagader, die ontspringt in het hart (het vasteland) en die het hele lichaam (het eiland) doorbloedt. Ik kan mij voorstellen dat de secretaris ondanks zijn loyale opstelling ten aan zien van de beslissing van de raad over de uitbreiding van de veerdienst bij zichzelf na de eigenmachtige beslis sing van TESO heeft gedacht: ik ben blij dat daar ook eigenwijze mensen zitten." Personeelsvereniging Van Dijk merkte over het personeels beleid van Beemsterboer op dat het personeel „Objektief gezien tevreden zal moeten zijn". De voorstellen van de secretaris en de staf over bevordering van het personeel zijn practisch altijd door het college overgenomen. Maar er is ook onvrede geweest, wat ertoe leidde dat in 1978 de personeelsvereni ging ter ziele ging. Spreker zei dat in 1981 tot heroprichting van die vereni ging moet worden overgegaan en dat tevens een permanent overlegkader voor personeel en bestuur moet worden ingesteld. ,,lk ben er zeker van dat daarmee een hartewens van de se cretaris in vervulling zal gaan" Vervolgens werd het woord gevoerd door oud-burgemeester Sprenger, die de secretaris tien jaar heeft meege maakt. Beemsterboer ergerde er zich wel eens aan dat de burgemeester de gemeentelijke stukken vaak 's avonds mee naar huis nam. Sprenger moest bekennen dat hij ze één keer niet heeft teruggegeven; hij vond ze bij zijn recentelijke verhuizing en maakte de fout alsnog goed. De heer Sprenger: „Je bent een voortreffelijke secretaris geweest. Onze contacten werden steeds meer door vriendschap gedragen en ook de resp. vrouwen hadden daarin deel". De heer Sprenger overhandigde enige geschen ken waaronder een foto van de Rue du Texel in Parijs en een „stuk histori sche documentatie voor binnenlands gebruik". Verder werd gesproken door oud wethouder C. Joustra, de heer J. Dik namens de vereniging van burgemees ters en secretarissen, de heer J. Lauter uit Schagen namens de vereniging van gemeentesecretarissen en oud-directeur B. Kleinhuis van de TEM. Allen onder streepten hun goede wensen voor de toekomst met een geschenk. Soepele democratie In zijn uitvoerige dankwoord presen teerde de heer Beemsterboer tal van anecdotische feiten, vooral uit het begin van zijn carrière toen onder oorlogsomstandigheden moest worden gewerkt en hij het onder andere aan rijksveldwachter D. Looijen had te danken dat hij het leven er niet bij inschoot. Hij vertelde onder meer dat hij totaal 10 burgemeesters heeft ver sleten („De elfde verslijt mij"), 81 raadsleden waaronder 19 wethouders. Hij zei dat altijd vruchtbaar, op basis van vertrouwen is samengewerkt hoewel er ook wel incidenten zijn geweest. Hij zei vertrouwen te hebben in zijn opvolger. Terugkijkend op de enorme veranderingen die zich op het gemeentelijk bestuursvlak hebben voor gedaan, voorzag hij nieuwe verande ringen ook wat betreft de functie van de gemeentesecretaris. Zorgen had hij over de steeds grotere aantallen regels en voorschriften waarmee in een demo cratie moet worden gewerkt. Oud-bur- nemeester Rehorst van Texel en Den Helder citerend, stelde hij echter vast: „uemocratie in Nederland is dragelijk omdat de wet niet altijd wordt nage leefd". Er moet wat ruimte blijven. Af keurend liet hij zich uit over het enorme pakket voorschriften van de bestem mingsplannen en de tijdrovende proce dures die moeten worden gevoerd alvo rens iets tot stand kan worden gebracht. Een ander credo dat Beemsterboer benadrukte was dat het apparaat in de eerste plaats dienst baar moet zijn aan de gemeenschap. Vraag niet wat de toekomst brengen zal; beklaag u niet over wat is gegaan; alleen de pasmunt van het nu heeft waarde; vergeet wat was of eenmaal zal bestaan. Met deze oude Perzische wijsheid, ['lang voordat ze in dat land van aya- tolla's gehoord hadden'] overhandigde de heer G. A. Oskam van culturele zaken woensdagmiddag een enveloppe met inhoud aan de afscheid nemende secretaris Beemsterboer, want 's mid dags tussen twee en vier uur was het de beurt van het gemeentepersoneel om afscheid te nemen van hun secretaris. In een informele bijeenkomst werden veel geestige speeches gehouden en kreeg de secretaris verschillende geschenken. De heer Oskam beet de spits af van de lange rij mensen die iets te zeggen hadden. Hij zei dat Beemsterboer in zijn veertig Texelse jaren op het gemeente huis met acht burgemeester, twintig wethouders en 63 raadsleden te maken heeft gehad. ,,ln sommige gevallen zelfs met twee generaties", zei Oskam: ,,Jacob Bruin en Jannie Koning, West dorp, Beumkes, Van der Kooi en Wei- boren". Aan telling van het personeel had Oskam zich maar niet gewaagd omdat het er vele honderden waren ge weest. Ondanks het feit dat Beemster boer niet van formaliteiten hield en meelevend met het personeel omging, bleef hij altijd trouw aan zijn stropdas. Met uitzondering van de hele warme zomer van 1947 toen hij in shirt en korte broek verscheen, totdat burgemeester Reehorst er een eind aan maakte. Een goed verdediger van de belangen van het personeel noemde Oskam de ge meentesecretaris Beemsterboer, die soms echter ook wel eens behoorlijk stijfhoofdig kom zijn. Ook het ochtend humeur van Beemsterboer bracht Oskam ter sprake. Door een jong perso neelslid was hij eens begroet met de woorden: 'Nou, nou, de hoed op en de pest in'. Dat was reden om de inmiddels niet meer op het gemeentehuis wer kende ambtenares op zijn kamer te ont bieden en de les te lezen. Archeologie Oskam ging verder door op de inte resse van Beemsterboer voor archeo logie en zijn contacten in dit verband met de Drentse archeoloog Tjerk Ver maning. Beemsterboer heeft zich eens ingespannen om het wrak van het schip 'Amsterdam' dat bij Hastings in Enge land ligt, naar Oudeschild te halen als bezienswaardigheid. De vogelwereld heeft de bijzondere belangstelling van de gemeentesecretaris. De door hem opgerichte personeelsvereniging maak te vaak excursies naar verschillende vogelgebieden. Oskam stelde vast dat Beemsterboer, nu hij gepensioneerd is, wel een b.j. zou worden. Een zoge naamde boodschappenjongen van zijn vrouw. Als je langs het gemeentehuis komt, voorspelde Oskam, zul je wel eens denken: ,,Daar heb ik gewerkt, ik het het meegdbouwd. Ik kende er vreugde en verdriet. Ik nam er afscheid van het hele spul, 't was een goeie tied". Overigens werd de informele bijeen komst geopend door de 'Ouwe Sunder- kerstman' in de figuur van Piet Roeper. Hij speelde deze figuur omdat Beem sterboer jarig is tussen Kerst en Ouwe Sunderklaas en adviseerde iedereen zich te vermaken tijdens de ongedwongen bijeenkomst. Nieuwe stijl In aansluiting op Oskam sprak direc teur gemeentewerken J. van Hoorn. Hij stelde dat de gemeentesecretaris een heel belangrijke figuur is in het gemeen telijke apparaat. In een bijeenkomst van hoofden van dienst in Noordholland was de vraag naar voren gekomen: Haalt de secretaris 1983? Van Hoorn zei dat hij dacht dat de secretaris onmogelijk op het gemeentehuis gemist kan worden omdat hij een heel centrale figuur is. Wellicht komt er in de toekomst wel een soort secretaris nieuwe stijl, net zoals er een belastingontvanger nieuwe stijl komt. Van Hoorn zei de contacten tussen de gemeentesecretaris en de hoofden van dienst in de tijd van Beem sterboer altijd goed waren. Zijn deze contacten niet goed dan kan een ge meente in feite niet goed functioneren, omdat de secretaris de schakel vormt tussen het gemeentebestuur en de ambtenaren. Beemsterboer had het altijd druk maar ook was er altijd ruimte voor een gesprek. Er zijn wel eens moeilijkheden geweest, maar die bleven altijd bespreekbaar". Hoed Van Hoorn zei dat hij Beemsterboer in de oorlog had leren kennen. Het was toen een sportief geklede man met een pet op. Later kwam de hoed daarvoor in de plaats. Het bleek de vrouw van Van Hoorn te zijn die de opmerking had gemaakt over 'de hoed op en de pest in'. ,,Ze had me nog bezworen hier niets over te zeggen", zei Van Hoorn. Van Hoorn concludeerde: ,,lk ben veertien jaar hoofd van dienst en in die tijd hebben we het goed met elkaar gehad". Beemsterboer gaat zo nu en dan volleyballen en verschijnt dan in sport tenue mèt stropdas. In die kleding ver schenen op de afscheidsbijeemkomst Piet Witte en Wout Stam. In een parodie op rijm belichtten ze de manier waarop Beemsterboer pleegt te volley ballen. Met harde vuist en soms de bal van de tegenpartij terugschoppend. Burgemeester J. A. Engelvaart overhandigt het gemeentelijk geschenk aan de scheiden de secretaris, een schilderij van De Slufter, gemaakt door Niek Wel boren. Links mevrouw T. Beemsterboer- Water. waardoor ruiten, brillen en tanden van de tegenpartij sneuvelden. Om dit soort schade in de toekomst te voorkomen gaven de beide ambtenaren Beemster boer een zachte bal. Als trofee kreef hij een grote thermoskan. De heer P. R. Blankevoort herinnerde zich een sinterklaasfeest van dit jaar waarin een gedicht voorkwam over het personeelsbeleid van de secretaris. Als iemand met verlof wilde, werd dit op een grote kalender in de kamer van de secretaris geschreven. Iemand die vrij wilde moest zich primair bij Beemster boer melden. In de maand november was er echter nauwelijks iets gemeld, terwijl er soms wel mensen weg waren. Op het kalenderblad stond alleen Blan kevoort twee keer vermeld. In het sinterklaasgedicht was het niet-klop- pende kalenderblad op een geestige wijze beschreven. Blankevoort stelde dat er in ieder geval nooit twijfel over hoefde te bestaan of Beemsterboer wel of niet in het gemeentehuis was. Want kennelijk, als overblijfsel uit zijn spor tieve periode liep hij altijd zeer hard door de gang en sloeg hij flink met de deuren. In zijn dankwoord liet de secretaris weten verheugd te zijn over de grote belangstelling voor zijn afscheid. De bijeenkomst met het personeel vond hij het belangrijkste omdat hij uit het per soneel was voortgekomen en met hen lief en leed had gedeeld. „Ik heb nooit geprobeerd de populaire jongen uit te hangen. Dat kun je niet doen als secre taris. Dat is ook een advies dat ik aan mijn opvolger zou willen geven. Colle gialiteit, met een vriendelijke sfeer is het belangrijkst. Die vriendelijke sfeer domi neerde ook de volleybalwedstrijd die jullie zo overdreven hebben. De laatste trap was een hele tijd geleden. Die bal kwam een beetje laag en omdat ik voetbal de enige echte sport vind, trapte ik hem in een reflex terug". Beemsterboer zei met Thijs Bakker, Oskam en Van Hoorn het langst te hebben samengewerkt. Hij roemde de prettige samenwerking gedurende deze periode. In die tijd is er wel het nodige veranderd. Vroeger werden alleen maar vrouwen op het raadhuis aangenomen als het niet anders kon. Nu is een kwart van de personeelsleden vrouwelijk. Ook is er in die tijd een betere wisselwerking ophet raadhuis tussen de verschillende afdelingen en de secretaris gekomen. Speciaal bedankte Beemsterboer de heer Oskam, die zijn taken bij ziekte heeft waargenomen. Ik heb ambtenaren bij ruimtelijke orde ning erover gesproken en die wezen op een alternatief voor het fietspad naar De Cocksdorp door het Krimbos. Dat is wat langer, maar dat geeft niet. Als je op de fiets zit heb je geen haast. Zoals het nu gaat is het een oneerlijke zaak. De buren van mevrouw Kuijper hebben een huis gekocht. Wellicht juist ook met het oogmerk van openbaar groen er om heen. Dit wordt nu zomaar verkocht. Dat vind ik onjuist", zei Beumkes. In zijn beantwoording noemde wet houder Nauta de hele kwestie een wat moeizaam verhaal. „De gemeente Texel staat niet te dringen om tot koppel verkoop over te gaan. Maar dit soort verkoop is een gegroeide methodiek. Het is zeker niet toe te juichen als koppelverkoop nooit mogelijk mag zijn" zei hij. „Deze vorm van verkoop is niet onaanvaarbaar. Geen alternatief Nauta stelde uitdrukkelijk dat er geen alternatief voor het fietspad is. „In ieder geval niet door het Krimbos. Het zou dan door het Molenbos moeten, maar dat maakt inbreuk op ons systeem van fietspaden en het idee van de bereik baarheid van dorpskernen. In de com missie openbare werken zijn de plant soenen kritisch bekeken en werd er over gepraat delen af te stoten die niet in het algemeen belang zijn. Op grond hiervan is het aantal openbare groenfuncties al behoorlijk ingeperkt. Ik keer mij tegen Van Asselt als hij de koppelverkoop met allerlei koehandeltjes gaat vergelijken. Dat kan niet. De bereikbaarheid van het transformatorhuisje wordt gegaran deerd door een bepaling in het koop contract dat het tegelpad in stand moet blijven en dat de gemeente daarvan gebruik kan maken als er iets met het transformatorhuisje moet gebeuren", zei Nauta, die verder de indruk had dat de gemeente juridisch gezien sterk genoeg staat. Motie In tweede instantie wilde Daan Wei- boren zijn motie indienen om gedaan te krijgen dat het punt van de agenda afgevoerd zou worden. Dit werd hem Evenals vorig jaar zal in de komende week in verschillende plaatsen op Texel een middeleeuws kerstspel worden op gevoerd. Dit 'Spel van Christi geboorte en Herdersspel' is een van de drie middeleeuwse spelen die oorspronkelijk afkomstig zijn uit het dorpje Oberufer bij Preszburg in Hongarije. Deze 'lekespelen' werden in de kerst tijd opgevoerd door de wijnboeren die in de omgeving van Oberufer woonden. De regie was in handen in één familie die de tekst mondeling doorvertelde van vader op zoon. Voor de Oberufers was het een hele eer als ze gevraagd werden om mee te doen. Het ging er helemaal niet om 'zomaar een toneelstuk' op te voeren. De spelers moesten aan bepaal de voorwaarden voldoen: ze waren ver plicht een 'eerzaam leven te leiden' gedurende alle weken waarin ze zich voorbereidden op de spelen, ze moch ten bijvoorbeeld geen schelmenliederen mgen, enz. De plaats van opvoering was altijd de dorpsherberg en de spelen waren bestemd voor iedereen, dus niet gebonden aan een bepaalde geloofs richting. Dat deze spelen nog in hun bijna authentieke vorm bewaard zijn ge bleven is te danken aan de taalgeleerde Karl Julius Schröer, die ze optekende in het midden van de vorige eeuw, juist toen ze dreigden te vervlakken en ver loren te gaan, zoals met de meeste soortgelijke spelen hier in Europa is gebeurd. Rudolf Steiner, indertijd een leerling van Schróer heeft aan het begin van deze eeuw de spelen opnieuw voor opvoering geschikt gemaakt en sinds dien zijn ze een jaarlijks terugkerend evenement op bijvoorbeeld de Vrije Scholen en in de Heilpedagogische instituten. Van de drie spelen is het spel dat op Texel wordt opgevoerd het vrolijkste en het lichtste. Omdat het momenten van diepe ernst en eerbied afwisselt met zeer vrolijke en humoristische scenes, is het ook voor kinderen geschikt. Het geheel ademt een sfeer van licht en verwach ting, omlijst door veel muziek en zang. Zondagmiddag 21 december in St. Jan vooralle bejaarden om 14.30 uur. Maandagavond 22 december om half acht in het kerkje van Den Hoorn. Dinsdagavond 23 december om half negen in hotel De Nieuwe Aanleg in De Cocksdorp. De groep die dit kerstspel speelt heeft geen naam. De spelers zijn Gelein en Ria Jansen, Fransen SjaanTimmer, Ine van Groeningen, Jos Kuster, Henk en Marijke van de Veldt, Karin de Vries en Jolanda Zuidema die het spel tevens regisseert. De muziek wordt verzorgd door mevrouw Weidingen (piano) en Hans Kadé (fluit). ondernemers - akti viteiten Kooiman's Slijterij en Boon's Zuivel handel uit de Weverstraat hebben woensdagavond een kaas- en wijn avond gehouden in De Schakel nabij de Hervormde kerk. Op de matig bezichte avond kon men tegen een gering bedrag verschillende soorten wijn en kaas keu ren en al proevend de beste combinatie vaststellen. Er waren verschillende hoogstaande bordeaux wijnen te keuren en ook de kaasliefhebber kon zijn hart ophalen aan enkele bijzondere, voor het merendeel Franse soorten. De avond werd duidelijk gegeven met het ooly op consumentenvoorlichting: vaak is het kopen van een fles wijn of een uitheem se kaas een schot in het duister. In De Schakel kon gisteravond alles eens rustig geproefd en vergeleken worden. Door een technische storing is woensdag de veerboot ruim 'n uur uit de vaart geweest. Tijdens de dienst van half twaalf van Den Helder naar Texel liep in de machinekamer van de „Texelstroom" een asje uit een lager. Met dit mankement kon de boot nog wel naar de Texelse haven varen, maar reparatie was toen wel nodig. Om tien over één werd de „Molengat" ingezet om de veerdienst te onderhouden. Deze boot heeft via een aantal extra dien sten de rijen wachtenden weggewerkt. Het mankement aan de Texelstroom kon in de veerhaven verholpen worden. Zaterdag a.s. wordt in de Hervormde kerk van Oosterend een kerstzangdienst gehouden, aanvang 20.00 uur. Meege werkt wordt door de gemengde zang vereniging Soli Deo Gloria onder leiding van mevrouw M. Ronday en het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer A. Kuik. Een korte toe spraak zal worden gehouden door de heer H. de Boer, onderwijzer aan de School met de Bijbel. De zangdienst zal ongeveer een uur duren. De toegang is vrij voor ieder. Zaterdag is er in De Waal weer disco. Na het grote succes van de vorige discoavond heeft de jeugdclub besloten wederom een dergelijke avond, met discotheek 'Discoffery' van Henry Kui per, te organiseren. De avond wordt gehouden in dorps huis De Wielewaal en begint om 20.00 uur. Entree 71,50. echter door burgemeester Engelvaart ten sterkste ontraden. „Niemand is daarmee gebaat. Dan komt het later op de agenda weer terug in een andere vergadering. Bovendien is er al wils overeenstemming tussen het gemeente bestuur en mevrouw Kuijper. Het is beter nu een oordeel te vellen. Welboren volgde dit advies van de burgemeester en deelde mee dat zijn fractie niet accoord wil gaan met een wat hij noemde asociale opstelling van een burger, die pressie uitoefent op de gemeente. „We houden ons met niets meer of minder bezig dan de gevolgen van een ordinaire burenruzie", zei hij. Beumkes had weinig aan zijn eerdere betoog toe te voegen, maar verklaarde het vreemd te vinden dat men bij ruim telijke ordening wel alternatieven voor het fietspad had aangedragen, terwijl de wethouder die alternatieven niet kent. De Waard bleef tegen de grondverkoop en Barendregt vond dat Nauta onvol doende duidelijk had gemaakt dat de gemeente juridisch sterk staat. „Als ie dat niet goed nagaat kun je als ge meente behoorlijk je gezicht verliezen", zei hij. Schilling vond ook dat te licht vaardig om de juridische gevolgen was heen gewandeld, Dros zei nog eens dat op Texel grond die naar openbare ge bouwen loopt nooit verkocht mag wor den en Van Asselt wilde weten wat het verschil is tussen koppelverkoop en een koehandeltje. Rienstra constateerde dat hij nog geen antwoord had gekregen op zijn vraag over de leidingstraat die in de grond ligt. Koehandel In antwoord op Van Asselt zei Nauta dat koppelverkoop alles te maken heeft met legitieme verkopen en koehandel met allerlei handeltjes. Wat betreft de leidingstraat zei hij dat dit geregeld wordt via erfdienstbaarheden. Nauta herhaalde dat de handelwijze van de gemeente juridisch haalbaar geacht moet worden, hoewel er geen vergelijk bare juridische jurisprudentie voorhan den is. Uiteindelijk stemde alleen Jan van Asselt en de wethouders Nauta en Van der Kooi voor de verkoop. Een andere grondtransactie betrof de verkoop van een stuk grond aan de Waalderstraat en de Wilhelminalaan in Den Burg aan de Exploitatiemaatschap pij Texel voor de bouw van een de AH- supermarkt. De grond wordt gedeeltelijk voor bedrijfbebouwing en gedeeltelijk voor parkeervoorzieningen gebruikt. Zégers wees op de slechte situatie die nu al ter plekke voor voetgangers be staat. Hij vroeg het college erop toe te zien dat het niet nog slechter wordt. Hij vroeg of bij het aanbrengen van de ver- keersvoorzieningen tegelijkertijd kan worden gekeken of de beveiliging van de voetgangers verbeterd kan worden. J. C. Dros was verbaasd over het grote verschil in grondprijs. Garage Reij heeft in die omgeving grond gekocht voor vijftig gulden per vierkante meter, terwijl de Exploitatiemaatschappij honderd gulden zal moeten betalen. „Dat is nou koehandel", riep Nauta, die vervolgens eerst het woord aan wet houder Van der Kooi gaf. Deze ver klaarde dat als het parkeerterrein er komt de reconstructie van de bocht meteen 'meegenomen' wordt. Er ont staat dan dus een veiliger situatie voor de voetgangers. Nauta legde aan Dros uit dat de grondprijs afhankelijk is van de ligging en het gebruik van de grond. Een tot dusver onbekende weggebrui ker heeft een lichtmast en een verkeers bord bij de rotonde van de Badweg in De Koog omver geredenDe politie is op zoek naar de dader. Als de vorst uitblijft, wordt dinsdag middag 30 december a.s. op hoeve „Padang" van de fam. De Lugt een demonstratie met drainreinigers gege ven. Aanvang half twee. Het perceel ligt aan de Postweg en is vandaar via een loopbrug te bereiken. Totaal hebben vier bedrijven medewer king toegezegd om een aantal machi nes te demonstreren Het gaat om de volgende bedrijven in alfabetische volgorde: 1. Cebeco/Handelsraad uit Den Burg met de Cebeco drainreiniger. 2. Dros Smederij (P. Bonne) met de Sluis en wellicht ook de Dubex drain reiniger. 3. Homburg uit Stiens met de Hom burg drainreiniger en dan wellicht met 2 typen 4. Nagy uit De Koog met wellicht 2 typen Douven drainreinigers. Commentaar bij deze demonstratie en de nabespreking van deze demon stratie zal worden gegeven door de heer J. J. Kruisinga, specialist land bouwwerktuigen bij het Consulent schap voor de Rundveehouderij te Alkmaar. Mocht er twijfel bestaan over het doorgaan van deze demonstratie, in verband met het weer, dan kan er gebeld worden met de heer J. Koolhof (02220) 2780.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5