Bibliobus gaat toch naar De Cocksdorp r Horeca moet eerst met argumenten komen ONDANKS HERVORMDE BIBLIOTHEEK Burgemeester over beleid speelautomaten De winkels zijn op dinsdag 23 december a.s. ook 's middags geopend. Kerstvoorstelling vrije poppenkast VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGIN De openbare bibliotheek in Den Burg: Geen geld voor personeel en geen zin in vrijwilligers. Is een bibliobus naar De Cocksdorp functioneel als in die plaats al een kleine bibliotheek aanwezig is? Hoe kan een oplossing worden gevonden voor het structurele personeelstekort in de Openbare Bibliotheek? Deze vragen stonden dinsdagavond in de gemeenteraad centraal toen de begroting van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel voor het komende jaar aan de orde kwam. alsmede het beleidsplan voor de periode 1983-1985. In een korte inleiding refereerde wethouder Fridt Blanken aan een vergadering van de commissie welzijnszaken. In deze vergadering was de heer Brinks van de Hervormde bibliotheek in De Cocksdorp en deze had één en ander verteld over het reilen en zeilen van dit geheel door vrijwilligers bemande instituut. Het naar De Cocksdorp gaan van de bibliobus noemde hij niet functioneel en hetzelfde gold volgens hem in iets mindere mate voor Zuid- en Midden Eierland. Daan Schilling wilde graag weten hoe het nu verder moet in De Cocks dorp. Hij stelde vast dat er overleg is geweest, maar tastte in het duister omtrent het resultaat hiervan. De ge dane toezeggingen noemde hij te vaag. ,,ln de welzijnscommissie is over deze kwestie gepraat. De hele commissie was verbaasd over de kwaliteit van wat er geboden wordt in De Cocksdorp. Ik vind dat er duidelijkheid moet zijn over hoe het nu verder gaat." Over de vraag hoe het moet met het personeel in de openbare bibliotheek zei Schilling: ;;Het college van burgemeester en wethou ders heeft vragen gesteld aan het bestuur van de bibliotheek. Uit de ant woorden blijkt dat ze de hulp van vrij willigers principieel van de hand wijzen. Ik snap dat niet. Ze hebben grote problemen met mankracht. Bij het MZW-project staan velen te trappelen om zinnig werk te doen. In ben een pricipiëel tegenstander van principiëel afwijzen van vrijwilligerswerk", zei Schilling. Ook Barendregt was vol lof over vrij willigerswerk. Hij zei dat de bibliotheek in De Cocksdorp helemaal door vrijwil ligers wordt gerund. Hij stelde dat het ernstig zou zijn als dit vrijwilligerswerk door de bibliobus teniet gedaan zou worden. „Het is vreemd als je in die plaats voor de bus kiest, want door de vrijwilligers van De Cocksdorp wordt goed werk gedaan." Gezien de huidige tijd waarin door het ministerie van CRM wordt bezuinigd en er voldoende geld is voor een optimale personeelsbezetting in de bibliotheek vond Daan Welboren het wat overtrok ken dat men zich zo bleef verzetten tegen vrijwilligerswerk. Hij kon zich wel inleven in het standpunt van het biblio- theekbestuur omdat vrijwilligers vaak kennis en vaardigheden van het biblio theekvak missen. „Wat nodig blijft", zo stelde Welboren „zijn vakkrachten. Die zouden betaald kunnen worden uit opbrengsten van de toeristenbelasting, zoals ik trouwens ook al heb voorgesteld in de welzijnscommissie. Ik ben eerlijk gezegd een beetje teleurgesteld dat ik van dat idee niets heb teruggevonden in het raadsvoorstel". In de vergadering van de welzijns commissie had de heer Brinks van de bibliotheek in De Cocskdorp gezegd. „Geef ons één duizendje van de vele duizendjes die het jaarlijks kost om de bibliobus naar De Cocksdorp te laten rijden en wij zorgen voor een goed draaiende bibliotheek, mét wisselcollec tie". Daan Welboren was in de raads vergadering van dinsdag echter van mening dat de keus tussen duizend gulden voor de bibliotheek in De Cocksdorp, of het laten rijden van de bibliobus niet gemaakt kan worden. „We hebben niets te zeggen over de bibliotheek in De Cocksdorp. Hij is niet van de gemeente. De wethouder moet de rechtspositieregeling maar eens goed uitzoeken", zei het raadslid. Echt nodig Gelein Jansen was het daarmee niet eens: "We hebben wel degelijk iets te maken met De Cocksdorp. Er is een tekort op de begroting van die biblio theek en dat wordt door de gemeente bij gepast". Het vrijwilligerswerk van de mensen in De Cocksdorp wilde Jansen zeker ondersteunen. „Ik betreur het echter dat Brinks zegt dat de bus over bodig is in Midden- en Zuid Eierland. Die bus isdaar echt nodig. Ik vind ook dat de bus naar De Cocksdorp moet komen als alternatief voor mensen die eens wat anders willen". Ook S. de Waard toonde zich voorstander van het sti muleren van vrijwilligerswerk. Uit een ander vaatje dan zijn voor gangers tappend, liet de heer J. C. Dros weten zich niet te kunnen verenigen met het feit dat het voor de bibliotheek beschikbaar gestelde geld in de begro ting met tien procent wordt overschre den. „Het is de begroting voor 1981 die nu, in 1980 al, wordt overschreden. Als we zo doorgaan, waar komen we dan terecht? Ik heb met ambtenaren gepraat over de overschrijding en die zeiden dat het geld èrgens vandaan zal moeten komen. Dat betekent dat er minder investeringen gedaan kunnen worden". In zijn beantwoording stelde wethou der Blanken dat de bibliotheek in De Cocksdorp een particuliere is, waar je als gemeent niets over te zeggen hebt. Omdat het maar een kleine bibliotheek is, is de collectie niet bijzonder uitge breid. Blanken zei echter veel waarde ring te hebben voor het werk. „De bibliobus", zei Blanken, „kan putten uit een collectie van 50.000 boeken. De huidige bibliotheek in De Cocksdorp heeft in feite een dubbelfunctie. Er zijn boeken die van de bibliotheek zelf zijn, maar er is ook een wisselcollectie. Die collectie wordt verkregen van de lande lijke bibliotheekcentrale, maar wordt meegenomen in de begroting van de openbare bibliotheek. Wanneer die wis selcollectie voor De Cocksdorp niet meer gefinancierd wordt, komt er f 1.200,— vrij. Ons streven moet zijn: bij een zo breed mogelijk publiek een goed stuk lectuur op tafel. We willen beslist geen concurrentie scheppen tussen de bilbiotheek en de uitleenbus. Het expe riment met de bibliobus in De Cocks dorp is de moeite van het proberen waard. Voor Midden- en Zuid Eierland moet de bus er in ieder geval blijven. Eén en ander hoeft het werk van de bibliotheek in De Cocksdorp beslist niet in de weg te zitten". Over de duizend gulden die de biblio theek De Cocksdorp wilde hebben, meldde Blanken dat deze bibliotheek nu in feite al met f1200,— door de gemeente wordt gesteund. Dat is na melijk het geld dat voor de wissel collectie wordt betaald. „Als het bestuur van de openbare bibliotheek in Den Burg de hulp van vrij willigers afwijst, staat zij daarmee in haar volste recht", ging Blanken verder. „De staatssecretaris van CRM heeft in Anna Paulowna hierover gezegd: 'vrij willigers moeten alleen ingeschakeld worden voor randdiensten en niet voor vakwerk'. Dat geldt ook hier. Er is erg veel geschoolde arbeid in de bibliotheek nodig. Dat schiet gewoon tekort. We zien nu al dat er mensen via de werk- verruimende maatregel bij de bibliotheek komen werken, veel tijd vragen in verband met het inwerken". Blanken was het totaal oneens met Dros. Als er nog minder geld voor de bibliotheek uitgetrokken zou worden, dan zou dat inkrimping van de ope ningstijden betekenen. Het zou zonde zijn als een prachtig gebouw maar een paar uur per week open zou kunnen zijn. Verder wees Blanken erop dat op de oorspronkelijke begroting van de biblio theek al f8.300,— is bezuinigd. Ten aanzien van de suggestie om MZW'ers in te schakelen bij het bibliotheekwerk merkte Blanken op: ;;Als je dat doet, dan glij je af. Je moet aan de MZW'ers zelf overlaten waar ze willen werken. Als je op plaatsen waar handen tekort komen de sociale dienst gaat inschake len, dan zit je duidelijk op het hellende vlak. Je moet proberen mensen aan werk te helpen, maar niet de uitkerings trekkers ergens eerst neer te zetten. Met zo'n handelwijze zorg je voor een versluiering van de arbeidsmarkt. Er is niet duidelijk meer te zien waar krachten nodig zijn, als ieder gaatje door de sociale dienst wordt gevuld". Wethou der Nauta liet nog weten dat het aan trekken van beroepskrachten niet mo gelijk is met geld uit de toeristen belasting, omdat dit geld ten goede moet komen aan uitgaven in de toeris tische sfeer. Hierbij sloot Nauta overi gens niet uit dat het geld voor beroeps krachten uit andere fondsen verkregen kan worden. In de tweede ronde liet Daan Schilling weten lang niet tevreden te zijn over het antwoord van wethouder Blanken. Er was volgens hem nog steeds geen duidelijkheid over de toekomst van de bibliotheek in De Cocksdorp. „Wat er gezegd is, komt neer op: wacht maar af hoe het geregeld wordt. Dat is uiterst vaag. Verder zie ik niet in waarom je af glijdt, als je MZW'ers inschakelt. Het werken in een bibliotheek lijkt me een fijne manier om een werkloze tijd in te vullen. Wat voor klussen zou je anders moeten overlaten aan een project met werklozen?" Opleiding Dros wilde wel eens weten wat voor opleiding de mensen die in de biblio theek werken dan wel hebben. Hij wees erop dat ook onder de werklozen 'zat' mensen te vinden zijn met een behoor lijk stel hersens en een goede school opleiding. Barendregt zei dat de heer Brinks in De Cocksdorp een eigen markt heeft van bibliotheekbezoekers. Voor mensen die minder mobiel zijn, is de bibliotheek in De Cocksdorp een uit komst. Die markt wordt nu bedreigd door de bibliobus. Op deze manier valt volgens Barendregt niet aan een minder gewenste concurrentiepositie te ont komen. Verder liet het raadslid weten voor een optimaal functioneren van de bibliotheek in Den Burg te zijn. Het gebouw was een dure investering en het is niet juist als dat onrendabel functio neert. Barendregt sloot niet uit dat geld uit de toeristenbelasting naar de biblio theek kan gaan, want vooral in de zomer dient de bibliotheek als een toeristische slechtweer voorziening. De Waard wilde ook meer duidelijk heid hebben of de bibliobus nu wel of niet naar De Cocskdorp gaat. „Er is al een vorm van samenwerking tussen de openbare bibliotheek in Den Burg en de Hervormde bibliotheek in De Cocks dorp", stelde hij. „Is het mogelijk dat de bibliotheek in De Cocksdorp een soort filiaal wordt? Die bibliobus naar De Cocksdorp sturen is een miskenning van het vrijwilligerswerk dat daar in de loop der jaren is gedaan. Dit is niet juist, tenzij ze in De Cocksdorp niet met de openbare bibliotheek zouden willen - samenwerken". Welboren meende uiteindelijk de op lossing te hebben gevonden. Hij vond dat je in De Cocksdorp uit moet gaan van een zo groot mogelijk aanbod. Op grond hiervan zou de vaste collectie van de bibliotheek in De Cocksdorp moeten blijven bestaan. De wisselcol lectie die maar één of twee keer per jaar gewisseld wordt zou dienen te ver vallen. In plaats daarvan moet dan de bibliobus naar De Cocskdorp rijden. Wat betreft de MZW'ers merkte Wel boren op dat er nu zo'n vierhonderd werklozen opTexel zijn en dat de biblio theek daarom zoveel mogelijk open moet. De bibliotheek heeft een sociale functie en op grond daarvan dient hij een belangrijke rol te vervullen bij het verstrekken van informatie aan mens zonder werk. „We gaan uit van een zo goi mogelijk aanbod van boeken. Dus pi beren we het met de bibliobus in I Cocksdorp", zei wethouder Blanken zijn tweede beantwoording, waarin I er overigens op wees dat het bibli theekbestuur een eigen beslissingsb voegdheid heeft. Hij noemde het e< misverstand dat het college geen wat dering zou hebben voor vrijwilliger werk. De vrijwilligers kunnen echter ni< altijd overal zomaar worden ingezet. Hi inschakelen van MZW'ers, overal wai je mensen te kort komt, werd dol Blanken als asociaal gekwalificeerd. A een bibliothecaris allerlei vrijwilligers I moet werken komt hij aan zijn eige werk niet meer toe. Wel was de wel houder van mening dat naar een goed samenwerking tussen de openbare e de Hervormde bibliotheek gestreefi moet worden. Blij was Blanken met de reacties vai Barendregt en Welboren. Ook de wet houder zag de zin van maximaal ren dement van de bibliotheek. Blanken be loofde dat een onderzoek zal worder, ingesteld naar de mogelijkheid tot betel functioneren van de bibliotheken. Een suggestie van Dros om het lidmaat schapsgeld te verhogen om het finan cieel tekort te dekken, had niet de waar dering van de wethouder. Er mag vol gens hem geen financiële drempel voor het bibliotheekbezoek komen. Burgermeester J. A. Engelvaart wil niet praten over verandering van het beleid ten aanzien van de speelautomaten als de Horeca geen behoorlijke documentatie wil overleggen, waaruit blijkt dat het huidige beleid onjuist is. De burgemeester heeft dit schriftelijk meegedeeld aan de gemeenteraad op vragen van Daan Welboren namens de Pakt-fractie. Deze stelde naar aanleiding van een recht bankverslag in de Texelse Courant ter discussie of het juist is dat de gemeente Texel inzake de speelautomaten een beleid hanteert dat afwijkt van de landelijke gedragsregels. Ook werd over deze aangelegenheid op korte termijn onderhoud met de Texelse horecaexploitanten noodzakelijk geacht. Zoals bekend gaat het met name om de zg. fruitautomaten. Ook het niet uitbetalende type is op Texel verboden, omdat het hier niet om spelen ('behen digheid') maar om gokken gaat. De burgemeester liet in zijn antwoord weten dat hij volgens de wet op de kansspelen en volgens de gemeentewet geheel vrij is om een beleid ten aanzien van de speelautomaten te voeren. Hij vindt dat het beleid op Texel duidelijk is: Per café mogen hoogstens twee speel automaten aanwezig zijn, per bowling vijf. Per dorp is daarnaast één speel- automatenhal toegestaan met maximaal 25 speelautomaten. Voor iedere speel automaat is vergunning nodig. Bij het aanvragen daarvan moet het merk, aard van het spel en inworp per spel worden vermeld. Bij de beoordeling van derge lijke aanvragen wordt ervan uitgegaan dat een speelautomaat een automaat is die is gemaakt voor actieve beoefening van een spel, waarbij méér moet gebeu ren dan alleen inwerpen van geld. Het spel moet gekocht kunnen worden voor een redelijke tijd en een redelijke prijs. De fruitautomaten (geld inwerpen en aan een handel trekken) zijn altijd verboden geweest. Vorig jaar is op verzoek van een speelautomatenhande- laar bekeken of dit beleid moet worden herzien. De burgemeester kwam toen na gesprekken met de groepscomman dant van de politie, de raadscommissie voor algemene zaken en de besturen van Horeca en Horecaf tot de conclusie dat er geen aanleiding was om het beleid te veranderen. Dat besluit werd kenbaar gemaakt aan de genoemde instanties. Niet zinvol In mei van dit jaar vroeg de Horeca echter toch om beleidswijziging. De Horeca kreeg daarop het verzoek om het documentatiemateriaal, waarop zij haar stelling baseerde dat het bestaande beleid onjuist is, vóór een gesprek ter inzage te geven. „Dat wilde de Horeca niet. Zij wenste van tevoren de uitkomst van het gesprek vast te stellen, nl. de wijziging van het beleid. Een gesprek op deze basis heb ik niet zinvol geacht en dat is 28 augustus schriftelijk aan het bestuur van Horeca meegedeeld", aldus de burgemeester, die eraan toevoegde een gemotiveerd en gedocumenteerd verzoek alsnog in overweging te willen nemen. De burgemeester zei in de raadsver gadering van dinsdagavond j.l. te er kennen dat het beleid in zijn vorige gemeente anders was, maar dat maakt niets uit. Op Texel werd een bepaald beleid gevoerd en als daar geen duide lijke aanleiding voor is, moet dat in het belang van de continuiteit niet worden veranderd. De gemeenteraad bleek daar niet zoveel moeite mee te hebben. De heer S de Waard zei het standpunt van Engel- vaart volledig te onderschrijven. Zijn fractiegenoot Welboren was het daar 'eigenlijk' ook mee eens, maar wees erop dat de gemeenschap er blijkbaar anders over denkt. De burgemeester bestreed dat laatste. Volgens hem ging het alleen maar om het belang van enkele horecaondernemers die een automaat willen waar je flink geld in kan stoppen. „En dat willen wij niet.,. Spreker liet verder duidelijk blijken dat het optreden tegen de illegale automaten blijvend hard zal zijn, maar hij gaf toe dat er in het recente verleden weinig aan is gedaan. Hij herhaalde zijn argument dat het onzinnig is over wijziging van het beleid te praten met de belanghebben den als een voor hen positieve uitslag daarbij tevoren moet vast staan. Ate Rienstra moest de burgemeester gelijk geven maar wilde wel de vrijheid be houden om later op deze aangelegen heid terug te komen. De burgemeester zei dat hij dat wilde afwachten en dat in ieder geval van hem persoonlijk niet op initiatieven hoefde te worden gerekend. Zeldzaam Aan het begin van de vergadering deed zich een zeldzame gebeurtenis voor: er werd gestemd over de vraag of in de notulen een bepaalde verandering moest worden aangebracht. Jan van Asselt van Texels Belang was niet tevreden over de weergave. Het betrof de behandeling van de adhesiebetuiging aan de bezwaren tegen de bouw van een kerncentrale in de Noordoostpolder. In de vergadering had Cor Ellen per ongeluk tegen gestemd, maar het was voor iedereen duidelijk dat hij vóór had bedoeld en de burgemeester had er geen moeite mee om het zo op te vatten Ook in de notulen kwam te staan dat Ellen vóór de adhesie was en van de vergissing werd geen melding gemaakt. Van Asselt maakte daar een punt van en vroeg om verandering van de notulen. Wethouder Fridt Blanken vond het belachelijk. Volgens hem waren de notulen correct omdat deze melding maakten van de feitelijke situatie: Ellen was vóór adhesie. Het is zinloos om de vergissing te noemen. Zo letterlijk hoeft het allemaal niet; je zou dan ook alle gebezigde ongelukkige uitdrukkingen en anders bedoelde beweringen letterlijk moeten citeren. Toch bleek dat Van Asselt bijna de meerderheid van de raad meekreeg. Met 8 tegen 7 stemmen werden de notulen ongewijzigd vastge steld. Parkeerprobleem Naar aanleiding van de klacht van bewoners van Weststraat en Graven straat over de parkeerproblemen aldaar, zei wethouder Gerard van der Kooi dat de verkeerscommissie tegenstander is van de door de bewoners gewenste ver keersdrempel. Wel wordt onderkend dat het parkeerprobleem 'onhoudbaar' is en cfat er wat aan moet worden gedaan. dok zal met de heer J. Maas van het 4 6 warenhuis worden gepraat over laden en lossen op bepaalde tijdstippen. Waddenzee De vertegenwoordigers van Texel (de burgemeester en de heer A. Rienstra) in de Vereniging Contact Waddenzeege meenten hebben kenbaar gemaakt geen bezwaar te hebben tegen de wijze waarop her rijk de natuurbeschermings- wet op de .Waddenzee wil toepassen. Dê burgemeester legde uit dat het duidelijk is dat het rijk naar aanleiding van de bezwaren die uit het publiek naar voren zijn gekomen, zeer veel water in de wijn heeft gedaan. Zo blijft bijvoorbeeld alle bevaarbare water voor de watersport beschikbaar. De meerderheid van de vertegenwoor digers van de waddengemeenten ac cepteert de rijksbescherming in de voor gestelde vorm echter niet. Texel zit met Terschelling op één lijn. Klei Van de familie Koning heeft de gemeente 7,5 ha grond gekocht in de buurt van Oudeschild. In de grond bevindt zich een kleilaag met een waarde van f 150.000,— en de verko pers hebben de voorwaarde gesteld dat de gemeente ook deze klei voor dat bedrag overneemt. De gemeente heeft zelf geen bestemming voor de klei maar hoorde van aannemer De Vries en vd Wiel dat deze wel interesse had. Deze wilde de klei overnemen, echter met de garantie van de gemeente dat het bedrag aan de aannemer wordt vergoed als de klei onverhoopt vóór 1 januari 1982 nog niet mocht zijn ontgraven. Het risico zit er dus in dat de gemeente met de klei blijft zitten, maar dat risico wordt aanvaarbaar geacht. Het bovenstaande was al in augustus j.l. aan de orde geweest, maar toen werd een iets andere voorstelling van zaken gegeven. Voor de raadsvergadering van dinsdag j.l. werd dat gecorrigeerd en de raad had daar geen grote problemen mee. Naar aanleiding van vragen van de heren S. de Waard, KI. Barendregt en D. Schilling deelde wethouder Nauta mee dat De Vries en vd Wiel de klei vrijwel zeker voor 31 januari 1982 zal aankopen. Voor een klein deel zal de klei op Texel werden verwerkt; de rest gaat naar de dijkverhogingswerken van Wieringen. Er is overigens nog geen ontgrondings vergunning door de provincie afgege ven, maar het ziet er naar uit dat dit spoedig in orde zal zijn. De heer J. C. Dros vond het jammer dat de agrarische waarde van het terrein achteruit gaat omdat de klei door zand zal worden vervangen. En S. de Waard vond het een griezelige gedachte dat de gemeen te afhankelijk is van de welwillendheid van de aannemer, die de klei moet over nemen. Op het adres De Ruyterstraat 62 in Oudeschild geeft 'De vrije poppenkast' maandagavond a.s. een kerstvoorstel ling. Dit naar aanleiding van het succes van een onlangs gehouden voorstelling. De entree bedraagt 71,

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7