DE SLUFTER VAN EEN HARDLOPER IN DE SCHOLERIE 0 Kerstman wordt ingehaald in De Koog „De man, 1 die niemand werd' Plaatopnamen in de Scholerie van „M'n maat en ik" Amateurtje nam stuk in studie Gegevens over de Scholerie gevraagd VASTE DATA RIJDAG 19 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Dinsdagmiddag baadde de Slufter in het fel oranje licht van een angzaam achter de einder wegzakkende zon. Woensdag was de Slufter een grijs verlaten oord, waarover striemende regenvlagen vrij ;pel hadden en de wind het helmgras geselde. En vandaag heeft de Slufter ongetwijfeld weer een heel ander gezicht. De Slufter is een ingerept terrein met eindeloos veel gezichten. Lieflijk en vriendelijk ils de zon aan de hemel staat en de lamsoor bloeit. Koud, needogenloos en angstaanjagend als de regen neerkomt en de wind wer het land loeit. De Texelse schilder Niek Welboren eeft zich door de vele gezichten van De ilufter laten inspireren. Met de nodige oorzichtigheid begon hij in 1978 de ierste schetsen van het gebied te i taken. Eigenlijk niet meer dan het erkennen van een gebied dat hij op apier wilde zetten. Tot dan had Niek oofdzakelijk tekeningen en schilderijen emaakt van het oude land van Texel, let feit dat Welboren in 1978 met de Slufter begon betekent niet dat hij sinds lie tijd met niets anders bezig is leweest. Hij maakte diverse werken van Ichotland. Dit land was in het begin net o'n uitdaging voor hem als De Slufter. Iet móest op papier. Maar ook daar- (oor waren de voorbereidingen odig. Wat de Slufter betreft zegt Wel- joren: Ik was er nu aan toe om het te naken. Dat wist ik. Vandaar deze expo- litie. De expositie over De Slufter is tot 11 anuari te zien en omvat in het totaal 34 werken. De Scholerie is dagelijks van len tot zes uur geopend en bij voldoen- le animo kunnen tochten per paard en vagen naar De Slufter worden ge naakt. Hardloper De subtitel van de expositie is: 'Im- iressies van een hardloper'. Welboren reldt dat die subtitiel heel bewust is lekozen. ,,lk loop vaak door De Slufter 'oor conditietraining. Tijdens dat lopen loe ik echter heel wat impressies op. Iet is eigenlijk zo, je geneert je een leetje als daar loopt te rennen. Als je nensen tegen komt hóór je ze denken: gunst, zo'n mooi gebied. Moet ië daar ïou zo hard lopen. Dan zie je toch lelemaal niets van de natuur'. Ik denk dan wel eens, je zou eigenlijk i )ij me thuis moeten komen kijken. Want doe juis enorm veel impressie op ijdensdat hardlopen. Ik loop een aantal ceren per week dooe De Slufter. En als je jan thuis bent dan móet alles er gewoon jit. Alles wat je hebt gezien. Alles wat je ïebt meegemaakt. Ik zet op zo'n mo- nent op papier wat ik heb beleefd. Omdat ik er vrij vaak kom, heb ik het gebied goed leren kennen. Explosie Welboren zegt verder dat de expositie die nu in de Scholerie in Zuid Eierland tangt in feite het gevolg is van één ïxplosie van creativiteit. Hij had zoveel ndrukken verzameld dat het een soort dwang wer om ze op papier te zetten. De Slufter kwam vooral zo complex op hem af omdat het gebied niet één dag letzelfde is. Telkens werden nieuwe deëen opgedaan die op het papier vertolkt moesten worden. En telkens «as dat een uitdaging. Na de schil derijen die nu te bezichtigen zijn, wilde hij nog wel verder gaan. Maar het lukte niet zo best meer. In het atelier van Welboren staat nu nog een doek dat half af is en nooit afgemaakt zal worden. De Slufter blijft voor de schil der een bron van inspiratie, maar de komende werken die aan De Slufter geweid zullen zijn behelzen meer details. Het grote werk, de overzichten, het staat er nu op. Met het werken aan deze expositie is Welboren 20 mei begonnen. Hij was pas in staat om De Slufter op papier te zetten na zijn reizen in Schotland. Voorafgaand aan de Slufterexpositie heeft hij de nodige stukken over Schotland gemaakt. Dit land met zijn onafzienbare vlakten, woeste landschappen en murmelende beekjes heeft hem voor dezelfde moei lijkheden gesteld als De Slufter dat deed. Namelijk een woest ongrijpbaar iets over te brengen op mensen door middel van potlood en penseel. Toen Schotland gelukt was, durfde Wel boren ook De Slufter aan. Het is overi gens opvallend dat hij wat betreft Schotland hetzelfde heeft gewerkt als wat betreft De Slufter. Men zal Welbore niet met een schildersezel of schetsblok temidden van de natuur zien zitten. Het landschap verandert teveel, er komen teveel indrukken op hem af. Hij' ziet teveel om aan schilderen toe te komen. Daarom legt hij al zijn indrukken in zijn geheugen vast om die er op een andere plaats 'uit te gooien'. Voor de Schotse serie werkte hij zijn indrukken uit op het eiland Ibiza en voor De Slufter was dat thuis naast de potkachel in de Scholerie. Omdat het Slufterlandschap zo over weldigend werkte heeft hij zelfs maar een zeer beperkt gebruik gemaakt van ter plaatse gemaakte schetsen. Hoezeer Niek Welboren was gei'mpo- neerddoor De Slufter komt misschien het best tot uiting in een enorm doek dat in de Scholerie hangt. Een Slufterland schap met een zeer dreigende, bijna zwarte lucht erboven. Het duinzand zelf is bijna wit. Het doek is 2,16 bij 1,50 Niek Welboren met het eerste enorme schilderij dat hij ven de Slufter maakte. Dreigend en imponerend. meter groot en is het eerste dat Wel boren maakte. ,,lk heb ook nog nooit op zo'n groot formaat gewerkt, maar ik voelde dat ik dit gewoon moest doen om mijn impressies vast te leggen. Dit moest er gewoon uit. Ik was heel geladen toen ik aan de Slufterserie begon. Dit schilderij zal waarschijnlijk ooit eens in een openbaar gebouw komen te hangen. Voor gewone huizen is het veel te groot. Ik ben daar wel blij mee, want als het verkocht wordt wil ik het graag nog eens terug zien. Welboren zegt verder dat het doek niet zozeer weergeeft hoe zwart de lucht echt kan zijn, maar meer hoe je het ervaart als je in De Slufter loopt en je wordt overvallen door slecht weer. Je voelt je dan vrij nietig. Na het enorme doek was hij aan kleinere werken toe. En uiteindelijk maakte hij schitterende miniaturen van de Slufter. Meester werkjes, die samen een soort drieluik vormen. Altijd in kleur, want op zwart wit is Welboren op het ogenblik uitge keken. Overigens heeft hij het wel eens moeilijk met het feit dat zijn werk verkocht wordt. Alles wat hij maakte staat nu op film en dat is wel enigszins een troost. Over het werk in de expositie zegt hij: ,,lk heb me er bij voorbaat bij neergelegd dat het verkocht zou wor den. Ik het er afstand van genomen". Met de verkoop lijkt het vooralsnog niet slecht te gaan. Meteen na de opening van de expositie afgelopen zondag middag waren er al flink wat belang stellenden en sommige doeken zijn inderdaad al verkocht. Eén van de werken kreeg de afscheid nemende gemeentesecretaris Beemsterboer woensdag aangeboden. Najaar Het is overigens maar een heel bepaalde Slufter waardoor Welboren zich heeft laten boeien. Niet de Slufter van de bloeiende lamsoor, in zwemkleding rondlopende badgasten en vriendelijke zonneschijn. Het is de Slufter van het najaar, winter en mis schien het hele vroege voorjaar die in al zijn pracht door Niek Welboren op papier is gezet. Uit het hoofd, maar wel herkenbaar. Want Kees van der Werf die zondag bij de openingspechtigheid was en die zijn hele leven bij de Slufter heeft gewoond herkende diverse punten van het aebied. De Scholerie staat de komende tijd helemaal in het teken van de Slufter. Naast de schilderijen, auquarel- lem, pentekeningen en de tochten per paard en wagen naar de Slufter is het ook nog eens de bedoeling dat Maarten Stoepker een lezing in de Scholerie over de Slufter komt houden. gjimiimiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiNu 5 Aanstaande zondag treedt in del Scholeriede Folkgroep 'M'n maat en Ik' op. Deze uit Venlo afkomstige groep, die hoofdzakelijk Zuid-Ne- derlandse en Belgische liederen ten gehore zal brengen zal een life LP uitbrengen die zondag in De Scho-1 H lerie wordt opgenomen. Naar aan- leiding van een stuk in het blad 'Jan Viool' over het optreden van 'M'n 1 s Maat en Ik' in de Scholerie besloot CIB sound tot het uitbrengen van de plaat. Kaarten voor deze uitvoering zijn 1 verkrijgbaar bij de Vlier. Bezoekers I krijgen een gratis single van ,,M'n 1 maat en ik". lilillllurnimi U bent toch niet op uw achterhoofd gevallen? U weet toch wel dat de ene ziektekosten verzekering duurder is dan de andere voor dezelfde dekking? Nou, waarom vraagt u dan niet eens naar wat wij te bieden hebben voor een relatief lage premie? Ja, tenzij 't u niet kan schelen natuurlijk of u^ teveel betaalt. ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD LLA. Emmas traat 45, 1814 DM Alkmaar Tel 072- 118920 Woensdagmiddag 24 december zal in De Koog de kerstman feestelijk worden ingehaald. Om 14.00 uur arriveert de gast uit het hoge noorden bij de Boodtlaan vanwaar per arreslee (op wieltjes) een rondrit door De Koog begint. In deze optocht lopen ook de pony- ruiters De Kleppertjes mee. Na afloop van de rondrit gaat de kerstman naar Capri in de Dorpsstraat waar hij tot 16.00 uur blijft. Alle kinderen (dus ook van buiten De Koog) zijn daar welkom om een klein cadeautje in ont vangst te nemen. De intocht van de kerstman is geor ganiseerd door De Koog Promotion die op deze wijze probeert het kerstfeest in de winterse badplaats wat luister bij te zetten. De Koog Promotion heeft intus- Toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal heeft het stuk 'Het sloofje' in studie genomen. Onder regie van me vrouw D. Plaatsman (regisseur A. Kaper moet voor een tijd naar het ziekenhuis) zal het op zaterdag 21 februari in De Wielewaal worden opgevoerd. Het wordt een jubileumavond want 't Ama teurtje bestaat dit voorjaar 25 jaar. 'Het sloofje'werd 19 jaar geleden ook door de vereniging opgevoerd. Niek Welboren wil de Scholerie in Zuid Eierland innerlijk en uiterlijk zo veel mogelijk het karakter van een shool laten houden. Hij is erg geïnteresseerd in de geschiedenis van het schooltje en daarom is hij op zoek naar materialen, verhalen, foto's en allerlei andere zaken die met de Scholerie te maken hebben. Het telefoonnummer van de Scholerie is 02225-214. sen ook voor enkel verlichte kerstbomen in de straat gezorgd. Gehoopt wordt dat de aanwezigheid van de kerstman voor veel mensen aanleiding zal zijn om woensdag naar De Koog te komen. Het evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer houdt elke donderdagavond op het adres Warmoesstraat 42 bijbel studiebijeenkomst. Iedere geïnteres seerde is daarbiij, welkom. Boeken ruilen in De Schuilhut in De Koog: Elke donderdag van 15.15 tot 15.45 uur (jeugd) en van 15.45 tot 16.15 uur (volwassenen). De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Elke maandagavond wordt door „Groot Slam" bridge gespeeld in ,,De Raads- kelder", aanvang 20.00 uur. 11 kft/' W» T FEUILLETON door TOM LODEWIJK. 21. De eerste straten van Utrecht doemden op beneden de spoordijk. Enkele minuten later zag hij de lichten van het emplacement. Een conducteur haastte zich door het compartiment zonder een blik te slaan op de eenzame passagier. Gerard liet de krant liggen. Hij pakte zijn armoedig aktetasje op, stak op nieuw de brand in de pijp die hij had laten uitgaan - geen roken, die baai, als je dure mixture gewend was... Toen haalde hij, tussen de anderen, de trap af, de tunnel door, de trap op en stond op het stenen bordes. Utrecht. De bel luidde voor de laatste ronde. HOOFDSTUK 11 DE LAATSTE SCHAKEL Zodra Gerard de Rheede onder de overkapping van het Utrechtse station uitstapte, woei een koude natte sneeuw hem in 't gezicht, 't Was echt februari- kwakkelweer. Terwijl het in Amsterdam betrekkelijk zacht en vochtig geweest was, was het hier opeens nat en guur. Hij huiverde. De telkens weer met geweld teruggedrongen spanning deed zich gelden, de reactie zette in. En toch besefte hij, dat hij er nog niet was... van heel deze onderneming gold dat de keten niet sterker was dan de zwakste schakel. Het ergste was achter de rug, tot nu toe was alles vlot verlopen. Niemand had hem het huis zien verlaten, niemand had acht op hem geslagen en nu hij het staion uitliep, merkte hij met enige verwondering hoeveel mensen eigenlijk al zo vroeg op pad waren. Het deel der maatschappij waarvan hij geen weet had, allemaal mannen, allemaal uit de werkende klas se, het hoofd gebogen tegen de natte sneeuw die hen in het gezicht woei, zwijgend haastig stappend naar het werk dat wachtte, of na volbrachte nachtdienst huistoe. Onder die allen viel Gerard in z'n korte jasje, met zijn schip perspet en het gereedschapstasje onder de arm niet op. Tot nog toe liep alles gesmeerd. Maar hij moest nu bijzonder scherp opletten! Hij had eens gelezen hoe tijdens de oorlog Engelse vliegers, wanneer de vaderlandse kustlijn weer in zicht kwam, alvast begonnen hun boordkanonnen en mitrailleurs te ontladen en Duitse jagers wachtten juist op dat moment om aan te vallen. Hij had ook het doel van de tocht in zicht, hij was geen tien minuten lopen meer van zijn hotel. Maar nu kwam het er op aan, even ongezien als hij was weggegaan, ook weer binnen te komen. Hij grinnikte- wanneer die bezem en die emmer nog stonden waar hij ze had neergezet zou hij ze zondermeer opnemen en naar boven sjouwen. Hij wist dat er zo vroeg vrijwel niemand op de gangen was, maar veronderstel dat een van zijn zakenvrienden hier in het hotel opeens de roep van moeder natuur zou moeten volgen en net zijn kamer uitkomen, wanneer - maar ja, zonder geluk vaart niemand wel, het geluk was met de stoutmoedigen en hij had doorlopend geluk gehad, in alles. Waarom zou het hem nu in de steek laten? Plotseling schrok hij op door het geluid van een sirene. In de verte naderde een wagen met blauw zwaai licht en bij het licht van een lantaarn zag hij het vuurrood en de chroomglans van een brandweerwagen, die in snelle vaart de hoek omvloog. Een ogenblik werd het hem koud om 't hart. Veronderstel dat het hotel in brand stond! Onwillekeurig verhaastte hij zijn schreden. Ver-af klonk opnieuw het signaal, een volgende motorspuit in aantocht - het was blijkbaar een fiks brandje. Gerard was uit het station linksaf geslagen en liep in de richting van het Jaarbeursgebouw. Langs de achterzijde daarvan zou hij passeren, niet recht streeks op het hotel aanlopen, weer de zelfde route, langs de gracht, steegje in en door de zij-ingang naar binnen. Hij was gelijk met de motorspuit bij de hoek. Het hart klopte hem opeens in de keel, toen hij de zich snel verwijderende lichten nakeek. Met een zucht van verlichting zag hij hoe de wagen niet linksaf sloeg, maar rechtdoor reed. Hij lachte zichzelf uit. 't Zou toch wel een bijster toeval geweest zijn, wanneer nu juist vannacht het hotel in brand had gestaanl Tegelijk werd hij er zich van bewust hoe zijn zenuwen tot het uiterste gespannen waren; anders was hij van dat alarm niet zo geschrokken. Nu kwam het alleen maar in zijn straatje te pas. Hij liep nu nog veel minder in de gaten, want ondanks het vroege uur gingen al tientallen mensen, op de fiets of op een sukkeldrafje in de richting waarin de spuit verdwenen was. Nu hoorde hij ook vanuit een andere richting het brandweersignaal, nog meer materiaal werd naar de brand ge dirigeerd. Het moest inderdaad een behoorlijke brand zijn en nu hij de brug over was en een wat breder gezichtsveld kreeg zag hij ook hoe de donkere wolkenlucht rossig gekleurd was door een onnatuurlijke gloed. Toch liep hij sneller door. Eerst even polshoogt nemen. Rust zou hij pas hebben wanneer hij zeker wist dat de toegang door het zijstraatje onbelemmerd voor hem open lag. Hij voelde zich toch al meer gespannen, want dat vroege alarm kon ook in het hotel wel eens mensen wakker gemaakt hebben. En een brand, vooral een grote brand, was voor de meeste mensen een kapitale trekplei ster, daarvoor kwamen ze hun bed uit, zelfs bij dit hondeweer. De pyromaan zit in ons allemaal, dacht Gerard. De brand was inderdaad voorbij het hotel, merkte hij nu. Hij naderde nu met snelle schreden de hoek van de gracht. En daar stond hij een ogenblik verbij sterd stil. Hier, aan de gracht, woedde de brandl En als hij zich niet vergiste, was dat het grote meubelmagazijn achter het hotell Voorzichtig ging hij verder, trachtend de situatie in zich op te nemen, maar het was een verward beeld dat zich aan hem voordeed. Brandweerwagens, zeker een half dozijn, stonden opgesteld langs de grachtkant, hij zag een magirusladder hoog opgedraaid en witte rookflarden uit de ramen van de bovenste verdie ping, die opeens werden gekleurd door een fel opschietende vlam, dwars door het dak. Het was nu wel zaak, op te schieten... Hij probeerde zich door een haag kijkers te werken, die kouwelijk, de handen in de zakken, de kraag op, stonden te genieten van :de reuzenfik:. Hij was er al midden in toen hij de uni formpet zag van de agent, die het publiek de doorgang belette en ge moedelijk met het voorste gelid stond te praten over het beestenweer. "Wij staan er toch ook", grinnikte een Utrechtenaar, die zijn das over zijn oren had getrokken. "En jij hoeft niet eens", zei de agent. "Mij kregen ze m'n bed niet uit, dat weet ik well" Gerard overlegde snel. In een oog wenk had hij gezien dat zelfs al liet de agent hem door, hij het straatje van deze kant niet in kon, want daar stond een brandwacht, bezig met de slangen die door het straatje waren gelegd. Zelfs al kon hij er door, dan zou dat te veel opzien baren. Er zat maar een ding op: omlopen, voor het hotel langs en zo het straatje in. Hij trok zich mompelend terug, niemand sloeg acht op hem en haastte zich de hoek om, de straat uit, rechts af. Nu moest hij voor de gevel van het hotel om. Maar er zat niets anders op. En de tijd drong. Her verlichte uithangbord wenkte hem toe als een baken. Nog vijf minuten dan was al het leed geleden. Dan zou hij op zijn kamer snel deze spullen uittrekken en in de koffer stop pen, gauw zijn pyama aan en onder de dekens. En dan was het gelukt. Dan kon hij 's morgens met een slaperig gezicht de kelner begroeten die hem zijn ontbijt op bed bracht en geeuwend informeren wat toch die herrie was vannacht met al die sirenes... Nu was hij nog enkele passen van het hotel af. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9