VOGELS VOEREN IN DE WINTER I k S 1 1 1 1 I 1 I I 1 1 i I 1 £3 i I i I Dubbel Kampioenschap voor J. veltkamp Voor de kerstdagen en het weekend £i £i £i Spannende strijd in zware wielercross W. Pronk winnaar van viswedstrijd Geen zuigelingenbureau T rombosedienst van 27 en 28 december 1980 Artsen Groene Kruis £5 £s £3 £3 £j £3 £i £3 £3 £J £3 £3 £3 £3 £3 Apotheek Tandartsen Dierenartsen Rijkspolitie IMoodslachtingen Kerkdiensten £i £l £j £j £l £l £i £i £3 £l £j £j £l £3 WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Hp.oil Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (022281 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 Er zijn al weer heel wat mensen geweest die naar aanleiding van waarnemingen in de natuur, een strenge winter voorspellen. Daar geloof ik niet in. Dat wil natuurlijk helemaal niet zeggen dat we geen strenge winter zouden kunnen krijgen. Januari en februari zijn tenslotte meestal de koudste maanden. In het algemeen zal het voeren van vogels bij de meeste mensen niet zo'n rpobleem zijn. Toch zijn een paar handige tips of wenken misschien welkom. Ik beperk me wat het voeren betreft ot de .huis-tuin-en-keuken vogels'. De soorten dus die rond onze huizen leven of er 's winters naar toe komen. Men kan zich afvragen of dat voeren wel zo nodig is. Sterfte door winterse omstandigheden zorgt immers voor de 0 rogenaamde natuurlijke selectie. De 1 makkere dieren komen om en alleen de i sterkste (en slimste') redden het. Dat o: loudt de soort sterk. In groter verband gezien heeft voeren dan ook weinig zin. jWe helpen er meestal de vogels mee die het toch wel goed gaat, de zogenaamde cultuurvolgers. De belangrijkste be- icherming die vogels nodig hebben is het in stand houden van de natuurlijke evensomstandigheden. Het garanderen van voldoende broedplaatsen in een schoon en rustig mulieu. Maar er pleit toch ook wel wat vóór wintervoedering. Er is door toedoen van de mens al zoveel natuur ver- t dwenen dat veel soorten noodgedwon- -en veel meer op ons zijn aangewezen is niet alleen veel broedgebied ver- c oren gegaan, maar er is ook veel minder voedsel. Met de huidige intensieve andbouw zijn er op de akkers bij voorbeeld minder zaden van onkruid te vinden. Door intensieve bosbouw vin- t den we in de bossen maar weinig oude, vermolmde of rottende stammen. Zowel I laadetende als insectenetende vogels tomen daarom in een strenge winter voedsel aan te bieden met te veel zout. '"'us geen gezouten spek, geen zoute pinda's en zelfs geen gekookte aard appelen. Bij kaaskorstjes moet eerst het plastic van de buitenkant verwijderd worden. Wit brood is, net zoals voor de mens, alleen maar maagvulling. Daar hebben vogels dus niets aan. Ook veel margarine, zoals weieens gegeven wordt, is uit den boze omdat het sterk laxerend werkt. Het verzwakt de vogels I 01 I o l %neller in moeilijkheden. Het direct 'helpen' van vogels is bovendien een bron van plezier voor velen en het heeft een leerzame waarde, zeker voor het bepalen van een goede houding ten op zichte van de natuur. Wanneer? Na deze 'les' of verantwoording maar eens wat over het voeren zelf. Wanneer moeten we er mee beginnen? In het algemeen geldt dat als het niet vriest of er geen pak sneeuw ligt, er niet gevoerd hoeft te worden. Doen we dat wel op grote schaal, dan maken we de vogels het te gemakkelijk. Ze zullen geneigd zijn zelf niet meer naar natuurlijk voedsel te gaan zoeken. Om de vogels in de tuin wat aan de voederplaats te laten wen nen kunnen we ze in de herfst af en toe wel eens wat geven. De meeste dieren krijgen het pas echt moeilijk als het ook overdag vriest. Als door een pak sneeuw of ijzel bijna alle voedsel onbe reikbaar wordt, is het natuurlijk echt menens. Dan zijn ze voor een groot deel op ons aangewezen. Vogels hebben het wat dat betreft nog moeilijker dan zoog dieren. Ze hebben een hogere lichaams temperatuur, ongeveer 40° C. Het kost natuurlijk veel energie om die tempe ratuur in stand te houden. Men bere kende dat een koolmees bij 10 graden vorst in één nacht 10% van zijn li chaamsgewicht verloor! Dat moet er eigenlijk de volgende dag weer 'bijge- gete' worden. Als we bedenken dat in de winter de dagen extra kort zijn, kan men begrijpen dat dat een hele opgaaf is. De meeste vogels zijn in zo'n periode dan ook bijna de hele dag met voedsel zoeken bezig. Als het begint te dooien moeten we de eerste dagen doorgaan met voeren. Al het natuurlijke voedsel is nog lang niet meteen beschikbaar. Waar en Hoe? Het is heel mooi, zo'n voederhuisje vlak voor ons raam. Van dichtbij, lekker bij de warme kachel gezeten, kunnen we de vogels bekijken. Toch is het meestal niet de beste plaats voor een voederhuisje, althans niet voor vogels. Een aantal soorten namelijk durft niet of pas in uiterste nood op een zo dicht bij hpis gelegen plaats te komen. We kunnen beter wat verder van de ramen weg voeren. Er moet dan rekening ge houden worden met het feit dat er ver schillende soorten vogels zijn. Daarmee bedoel ik dat bepaalde soorten zoals de lijster hun voedsel het liefst van de grond oppikken. Het niet zo heel dicht bij huis voeren kan tot gevolg hebben dat meeuwen en kauwtjes al het eten in luttele ogenblikken hebben opgepikt. Dat is meestal te voorkomen door vlak naast een schutting of onder een paar dichte struiken voedsel te geven, Daar door ligt de voerplaats dan ook in de liiwte en die sruiken geven ook nog wat dekking tegen roofvogels en katten. Zelfs de schuwe soorten durven op zo'n plaats te komen. Hoe prachtig de voer- huisjes, compleet met allerlei latjes en spijltjes en een mooi puntdak (met planologisch aangepaste dakhelling) ook zijn, naar mijn idee zijn ze niet zo effectief. Vogels moeten heel wat over winnen om in zo'n 'hokje' te kruipen. De tuinvogels zoals de koolmezen hebben er geen moeite mee, maar een vink of een heggemus moet wel heel veel honger hebben voordat ie dat durft. De meeste vogels kreeg ik altijd op een gewone plank op een paal. Liefst moet de plank zo groot mogelijk zijn want de ene soort durft vaak niet in de buurt van een andere te komen. Op een voerplank van zo'n 30 bij 40 cm kunnen ver schillende dieren tegelijk aan de kost komen. Een opstaand randje voorkomt dat alles er meteen weer afwaait. Een nadeel van een voertafel zonder dak is dat het voedsel bij neerslag snel door weekt raakt. Meestal echter valt er bij veel vorst niet veel neerslag. Als het voer toch erg nat is geworden, moeten we de plank goed schoonmaken. Bij veel voeren is een goed hygiëne trou wens noodzakelijk. Voedselresten in combinatie met uitwerpselen kunnen een bron van paratyphus-besmetting zijn. De verzwakte vogels raken extra snel besmet en overleven het niet. Het voerhuisje of de plank, af en toe boenen met soda kan veel narigheid voorko men. Een voerplaats op de grond kan, indien mogelijk, het beste even omge spit worden. We moeten ook niet zo overdadig voeren dat er 's nachts voedsel blijft liggen. Dat lokt ratten en muizen aan. Tegen de schemering voeren is goed. De vogels gaan dan met een volle maag de koude nacht in, maar alles moet wel op! Wat? Met het antwoord op de vraag wat we vogels moeten geven, kan bijna een witte lieuw volgeschreven worden. Ook hier moeten we bedenken dat verschil lende soorten verschillend voedsel eten. Variatie is dus noodzakelijk. Keuken- restjes, pinda's, spekzwoerdjes, brood en kaasresten zijn de gebruikelijke ma terialen, Dat is in het algemeen ook wel goed als we er maar voor zorgen geen alleen maar. Ander goed voedsel be staat uit: fruit (afval), gewelde krenten en rozijnen, ongekookte havermout, bessen, allerlei onkruidzaden, granen etc. De vetbollen vinden uiteraard ook gretig aftrek. Voor drinkwater hoeven we alleen maar te zorgen als het hard vriest en er geen rijp of sneeuw aanwe zig is. Als we water geven moet dat altijd afgedekt worden met fijn gaas, zodat de vogels er niet in kunnen gaan baden. Een schep suiker (geen zout of glycerine) geeft mider snelle bevriezing van het water. Katten Mensen zijn soms vreemd in de weer. Velen sloven zich 's winters werkelijk enorm uit om de vogeltjes de slechte tijden door te helpen. Maar ze hebben ook vaak een kat (of een paar katten). En bijna alle katten eten of vangen vogels. Zelfs de meest verzorgde 'kitte- kat-kat'. Zo doodt uw kat in de loop van een jaar misschien wel meer vogels dan u 's winters 'redt'. Jaarlijks worden in Nederland door onze lieve huisdieren vele teinduizenden vogels gedood. Na tuurlijk wil ik niet iedereen het bezit van een kat ontzeggen. Maar kattenliefheb bers zouden wel eens wat meer moeten beseffen dat hun dieren ook tuinen en voerplaatsen van anderen afstropen, mensen die helemaal niet van die dieren gediend zijn. Een werkelijkafdoend mid del (en dan bedoel ik een nét middel) om een voerplaats tee beveiligen tegen katten, weet ik niet. Misschien één van de lezers? Veel van de hierboven gegeven tips zijn terug te vinden in het boekje 'Wintervoedering vogels'. In deze bro chure wordt overigens nog veel uitge breider op dit onderwerp ingegaan. Ook vinden we er bouwtekeningen van voerhuisjes in. het is een uitgave van het Nationaal Comité Wintervoedering van Vogels in Den Haag in nauwe samen werking met de Vereniging tot Bescher ming van Vogels. Het is f6,— te verkrijgen in het Natuurrecreatiecen trum of bij Vogelbescherming te bestel len. Adres: Driebergseweg 16, 3708 JB Zeist, tel. 03404-25406. Adriaan Dijksen. Op een zeer zwaar parcours streden afgelopen zaterdag de renners van de wielervereniging om de competitiepun- ten. In de eerste manche kwam Paul van Arnhem met een razendsnelle start met lichte voorsprong door de eerste ronde met daarachter het complete peloton. Na vijf ronden waren het Paul van Arnhem en Arie Huisman die 100 meter voor lagen op Albert Winter en Hans Koorn. Daarachter streden de weer zeer goed rijdende Jan Huydink en Simon Appel. Met nog vier ronden te gaan, pro beerde Arie Huisman Paul van Arnhem los te rijden. Dit lukte hem eerst niet. Toen de bel voor de laatste ronde ging, kwam Arie Huisman met lichte voor sprong door en hield deze tot de finish vast. De tweede manche ging Huisman meteen op kop. Achter hem reden Douwe Dros, Ron van Boven, Hans Koorn en Albert Winter. De in de eerste manche goed rijdende Paul van Arnhem had zich in de eerste ronde laten verrassen en probeerde nu bij de kolopers aan te sluiten. Met nog vijf ronden te gaan had Arie Huisman 100 meter voorsprong op de uitstekend rijdende Albert Winter. Hij slaagde erin het gat naar Arie Huisman dicht te rijden. Albert Winter rook de kans om Arie voor het eerst dit seizoen een nederlaag te bezorgen, demareerde een paar keer, maar slaagde er niet in om hem te lossen. Daarachter streden Hans Koorn en Paul van Arnhem om de derde en vierde plaats. Bij de bel voor de laatste ronde waren de twee koplopers nog bij elkaar, zodat het een sprint werd die met een fietslengte verschil werd gewonnen door Arie Huisman. Tweede kerstdag aanvang 10.00 uur houdt de wielervereniging een geza menlijke boslooptraining. Verzamelen bij de Fonteinsnol in de Dennen. Uitslagen: 1. Arie Huisman 20 p., 2. Albert Winter 17p., 3. Paul van Arnhem 16p., 4. Hans Koorn 15p., 5. Jan Huydink 12p., b. Jonh Huydink 9p., 7. Simon Appel 9p., 8. Jan Buis 8p., 9. Uwe Smit 2p., 10. Douwe Dros 2p.11. Ron van boven lp. De heer J. Veltkamp heeft bijzonder veel succes gehad toen hij het afgelopen weekend Japanse Nachtegalen expo seerde op de districtstentoonstelling in Schagen. Met een stam (vier vogels) verwierf hij 359 punten en met een enkel vogel 91 punten. Deze hoge score was goed voor een dubbel kampioenschap. De heer Veltkamp (lid van de vogel afdeling van Kotex) put hieruit moed voor de nationale tentoonstelling die van 3 tot 11 januari wordt gehouden in het Turfschip te Breda. Vermeldenswaard is ook dat de heer C. Schenk met een Harzer zangkanarie 339 punten verwierf, wat één punt tekort was voor het districtskampioen schap. De heer W. Nobel kreeg voor twee kleurkanaries resp. 90 en 89 punten. De heer M. Hijmans verwierf 87 punten, goed voor een bondsmedaille, voor een oranjewever. Een spreeuw van dezelfde inzender kreeg 89 punten in de open klasse insecteneters. De heer B. Buijsman kreeg 87 punten voor een kleurkanarie. Voor de districtstentoon stelling in Schagen waten totaal 1760 dieren ingeschreven. Het aantal inschrij vingen voor de nationale tentoonstelling in Breda bedraagt thans 7600. Afgelopen zaterdag is W. Pronk, van de totaal negen man die aanwezig waren bij de competitieviswedstrijd van de Hengelsportvereniging Texel, win naar geworden met 235 cm vis. Er werd gevist bij 't Horntje en de vangsten waren voornamelijk schar en puitaal. Tweede werd D. Roeper met 196 cm vis en de derde plaats was voor P. Verhagen met 174 cm vis. R. Koopman, die als enige jeugdlid aanwezig was, ving 162 cm vis. Bij de St. Nicolaaswedstrijd aan de Afsluitdijk is D. Roeper van de 180 aanwezige vissers met 310 cm vis zevende geworden. De negende plaats was voor C. Huisman met 300 cm vis en 42e werd J. Heethuis. In totaal deden 11 Texelse sportvisser aan deze wedstrijd mee. De volgende wedstrijd van de HSV Texel is zondag 28 december van 08.30 tot 10.00 uur bij het reddingsboothuisje te De Cocksdorp. Op dinsdag 30 december en woensdag 31 december wordt er geen consultatiebureau voor zuige lingen gehouden. Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum) Witte Kruis- laan, Den Burg. Mee te nemen: alle trombosedienstgegevens van elders, verzekeringsgegevens (ziekenfonds- kaart). Uitsluitend voor spoedgevallen Donderdag en vrijdag, eerste en tweede kerstdag «Jt Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Van Zaterdagmorgen tot maandag- morgen 8.00 uur 32 Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance (in geval van onge- &j lukken met betekenend lichame- lijk letsel) (02220) 2011. £3 Zijll en de Donderdag 25 en vrijdag 26 de cember, eerste en tweede kerstdag Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Van zaterdagmorgen tot maandag middag 13.00 uur Zr. Van der Kloet, Naalrand 4, Den Hoorn, tel. (02226) 467. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. 25 en 26 december en 31 decem ber en 1 januari gesloten. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdags van 11.30-13.00 uur en van 16.00- 18.00 uur en zondags van 11.30- 13.00 uur en van 17.00-18.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644, Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Woensdag 24 december 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 22.00 uur Kerstnacht dienst samen met de Gerefor meerde Kerk, m.m.v. het Texels Chr. Mannenkoor o.l.v. de heer Kuik. Collecte Solidaridad. Uitzending via De Lichtboei De Koog 23.00 uur ds. Hoekstra Kerstnachtdienst, m.mv. het koor Advendo. De Waal 20.30 uur ds. Hoekstra Kerstnachtdienst GEREFORMEERDE KERK Den Burg 22.00 uur Kerstnacht dienst in de Herv. kerk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 23.15 uur m.m.v. het Dameskoor. De Koog 21.30 uur Oudeschild 21.30 uur De Cocksdorp 23.15 uur. Donderdag, eerste kerstdag: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus m.m.v. de heer Stam. orgel, Marjolijn Stam, fluit, en Jacqueline Stark, bugel. Collecte: Kerk en wereld. Den Hoorn 10 uur ds. Hoekstra met muzikale medewerking. De Koog 10 uur dhr. M. J. Pante- koek, uit Rotterdam. 16.00 uur kerstfeest van de Zondagsschool. De Waal dienst in De Koog. Oosterend 9.30 uur ds. Van Langhout, collecte Kerk Wereld. 15.30 uur Kerstviering met kinderen. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte Kerk en Wereld. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds R. J. Blaauw m.m.v. Singers of the Lord Uitzending via De Lichtboei 15.00 uur Kinderkerstfeest Oosterend 10.00 uur ds. De Boer m.m.v. Excelsior 19.00 uur Jeugddienst GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 15.00 uur Kerstfeestviering GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Herv. Kerk te De Waal De Waal 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema extra collecte Doopsgez. zending Kerkbtsje Den Hoorn 's Avonds om 19.30 uur uitzen ding via De Lichtboei 16.00 uur Kinderkerstfeest ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur (Herenkoor) De Koog 9.30 uur Den Hoorn 10.00 uur Oosterend 10.00 uur Vrijdag, tweede kerstdag: HERVORMDE GEMEENTEN De Cocksdorp 16.30 uur Kinder kerstfeest in de kerk. Den Hoorn 15.30 uur Kerstfeest van de Zondagsschool De Waal 17.00 uur Kerstfeest van de zondagsschool Oudeschild 15.30 uur Kerstviering met de kinderen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 's middags kinderkerst feest. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 15.15 uur familiekerst feest. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur met m.m.v. Jongerenkoor. Oosterend 9.30 uur Oudeschild 10.00 uur De Cocksdorp 10.00 uur Zondag 28 december 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wolthaus Uitzending via De Lichtboei De Cocksdorp 10 uur ds. Hoekstra Collecte: kerkvoogdij Den Hoorn 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, oudejaarscollecte De Koog 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, oudejaarscollecte De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Wisman maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman Oudejaarscollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. De Boer 19.00 uur ds. R. J. Blaauw m.m.v. Kinderkoor met Kerst musical „Vadertje Panov" Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. Blaauw 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur dienst 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Geen dienst BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.00 uur ds. v.d. Laan, uit Amsterdam. Kinderoppas aanwezig. Uitzending via de Lichtboei woensdagavond 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur m.m.v. Jongerenkoor Uitzending via De Lichtboei Oosterend: zaterdag 19.30 uur Den Burg: zondag 10.45 uur m.m.v. Herenkoor De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 uur Den Hoorn: zondag 14.00 uur. 1

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11