Conflict Welzijnsstlchtlng met Dorpscommissie Den Durg nog niet uit de wereld Frans Busch sjoelkampioen I RHEUMAPATIENTEN MOETEN ZICH VOOR 15 JANUARI OPGEVEN Texelse kerken steunen actie So/idaridad Kerstconcert in Oosterend Muziekkorps Leger des Heils naar Texel Gratis naar The Mess Reizen naar Badgastein Kerstviering Vrouwengilde PAGINA 2 t TEXELSE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 Als gevolg van een ernstig conflict over de aanstelling van een hij moest wettelijk in vaste dienst beheerder is de helft van de dorpscommissie Den Burg opgestapt. In worden benoemd. Zonder overleg met de najaarsvergadering van de dorpscommissie die maandagavond -e dorPscommiss'e gebeurde dat ook. werd gehouden, werd de aard van het conflict door het bestuur uiteengezet en werden de weggelopen bestuursleden door andere vervangen. De problemen, die ook op dit moment 4 nog niet uit de wereld zijn, gaan over de K vraag of het dorpshuisbestuur moet i accepteren dat beheerder A. Kaper zich J in de zomerperiode tevens bezig houdt met het bouwdorp en het bouwkamp. j De dorpscommissie acht dat onaan- v* vaardbaar want hij zou dan veel te lang i niet beschikbaar zijn. Samen met zijn J vakantie van zes weken zou men hem j elf weken lang moeten missen, waar- door allerlei werkzaamheden in het 0 dorpshuis zouden blijven liggen. Kaper 1 vindt zijn werk voor bouwkamp en j bouwdorp echter zodanig belangrijk dat T hij de garantie heeft verlangd dat hij dit kan blijven doen. y! In de maandagavond door het be- jl stuur voorgelezen verklaring wordt in ■j herinnering gebracht dat de heer Kaper in maart 1979 in dienst kwam bij de welzijnsstichting, in het kader van de zg. .1 TAP-regeling, voor één jaar. Hij was y voor een derde in dienst bij de dorps- commissie voor het begeleiden van de •j. bouw van het dorpshuis en het opzetten I van beheerdersactiviteiten en voor 2/3 1 in dienst van de welzijnsstichting ten jj behoeve van het Mensen Zonder Werk-project, de scholierenopvang en •j het verzorgen van het zomerse bouw- i dorp en bouwkamp. Dat ging allemaal 1 prima, maar na een jaar wilde de dorps- commissie overgaan tot definitieve aan- 1 stelling van een beheerder. Kaper solli- t In de Hervormde kerk van Oosterend I wordt tweede kerstdag, aanvang 11.30 uur een kerstconcert gegeven, verzorgd door het Texels vocaal ensemble onder leiding van Dyo Wassink en een koper- groep onder leiding van Betty Bakker. Verder' werken mee: Josèph Truijens [bariton]: Jan Everaarts [Hobo]; Cees en Edwin Witte [Trombone]; Betty 1 Bakker (trompet): Thea Bakker (bugel); Jan Koopman (althoorn) en Riet van Heerwaarden (trombone). Het programma zal o.a. bestaan uit Christmas Carols, Bachliederen. een andante van Haydn en bewerkingen van verschillende kerstliederen. Het staat thans vast dat het Staf muziekkorps van het Leger des Heils op zaterdag 28 en zondag 29 maart 1981 op Texel zal zijn voor het geven van enkele concerten. Het is de bedoeling drie uit voeringen te geven op nog nader te bepalen plaatsen. De heer N. Drenth van de stichting 'Texel Concertimento' die zich met de organisatie van het gebeuren heeft belast, vertelde ons bijzonder voldaan te zijn dat de pogingen om het staf muziekkorps naar Texel te halen, resul taat hebben opgeleverd. Het korps is nooit eerder op het eiland geweest. Met het optreden zijn hoge kosten gemoeid, vooral in verband met de logies die voor de ca. 45 leden moet worden geregeld. Texel Concertimento hoopt echter de zaak sluitend te krijgen en houdt zich aanbevolen voor giften. De stichting heeft bij de Middenstandsbank een rekening nr. 67.34.63.702. Het stafmuziekkorps van het Leger des Heils (thans onder leiding van briga dier C. Nieuland) werd opgericht in 1961 en is verbonden aan het Nationaal Hoofdkwartier van het Leger in Amster dam. Het ensemble is samengesteld uit officieren en employés van het Natio naal Hoofdkwartier en een aantal kapel meester en muziekanten van plaatselijke muziekkorpsen, die geen van allen beroepsmusici zijn. Een schat aan mu ziek staat het muziekkorps ten dienste. Alle muziekstukken die worden uitge voerd zijn gecomponeerd of gearran- door officieren of soldaten van het Leger des Heils uit alle delen van de wereld. In de loop van de jaren werd ook vanuit het buitenland een beroep op het Stafmuziekkorps gedaan. In 1961 be zocht het België, in 1965 Engeland (eeuwfeestviering The Salvation Army) en Schotland, in 1968 Noorwegen, in 1970 Zweden, in 1973 Finland, in 1974 Canada en Amerika, in 1976 Zwitser land, in 1979 maakte het een tiendaagse tournee door Engeland. Het Staf muziekkorps is in binnen- en buitenland voor radio- en televisie-uitzendingen aangetreden en heeft ook een groot aantal grammofoonplaten uitgegeven. citeerde en werd aangenomen hetgeen voor iedereen voor de hand liggend en wenselijk was. De gemeente zou 2/3 van zijn salaris subsidiëren. De rest kwam van de architect en gold als ver goeding voor de begeleiding van de bouw van de muziekschool. De beheer der zou aldus volledig in dienst kunnen zijn bij de dorpscommissie. De ge meente verlangde echter (in verband met een goede rechtspositieregeling en minder kostbare loonadministratie) dat Kaper formeel in dienst zou komen van de welzijnsstichting en als zodanig in het dorpshuis te werk zou worden gesteld. Een en ander zou in een contract (deta cheringsovereenkomst) worden gere geld. De dorpscommissie ging hiermee met tegenzin accoord. Bouwdorp De welzijnsstichting wilde dat de be heerder zich in de zomermaanden bezig zou blijven houden met het bouwdorp- en bouwkampwerk. Het dorpshuisbe stuur voelde daar niets voor. Niettemin werd voor 1980 een regeling getroffen. Kaper deed ook toen het bouwdorp- en bouwkampwerk en werd in deze periode door de welzijnsstichting betaald. Maar Kaper wilde de garantie van de dorps commissie dat het zo ook in de volgende jaren zou gaan, maar dat werd gewei gerd. Hij probeerde die garantie toen van de welzijnsstichting te krijgen en dat zette het eerste kwade bloed. De dorps commissie vond dat Kaper zich als werknemer van de dorpscommissie niet met het beleid van het bestuur had te bemoeien. Maar Lex Kaper vond de welzijnsstichting aan zijn zijde. In de ontwerp-detacheringsovereenkomst bleek te staan dat Kaper zich met het bouwkamp en bouwdorp blijvend zou mogen bezighouden. Dat pikte de dorpscommissie niét: het zou bovendien strijdig zijn met de afspraken. De heer Kaper benaderde hierover wethouder Blanken, die tot boosheid van de dorps commissie trachtte Kaper zijn zin te geven inplaats van contact op te nemen met de dorpscommissie en aldus een bemiddelende rol te spelen. ,,Dat zette de zaak op zijn kop, Inplaats dat Kaper als beheerder opdrachten uitvoerde van de dorpscommissie, ging hij nu de dorpscommissie het beleid voorschrijven Inplaats van overleg tussen de dorps commissie en welzijnsstichting werd de discussie verlegd naar de persoonlijke wensen van de beheerder. Een on houdbare situatie met ook nog negatie ve publiciteit", aldus de bestuursver- klaring, waarin verder gerept wordt over het feit dat de dorpscommissie door de welzijnsstichting op het matje werd ge roepen, woordenwisselingen met de beheerder, etc. ,,Het werd hij of zij". Verboden ontslag De dorpscommissie liet de welzijns stichting schriftelijk weten dat op Kaper niet langer prijs werd gesteld en ge vraagd werd om medewerking bij het benoemen van een ander. Maar dat kon niet. Kaper was wel in tijdelijke dienst bij de welzijnsstichting maar mocht niet zomaar worden ontslagen. In tegendeel: Bovendien stuurde de welzijnsstichting Kaper naar huis 'voor een afkoelings periode' en ook dat gebeurde zonder overleg met de dorpscommissie. De dorpscommissie, razend, stapte voor de helft op. ,,De dorpscommissie moest maar zien hoe zij het beheer van het dorpshuis regelde. Sluiten was het laatste dat zij wilde. Dit was geen normaal werk meer dat je in je vrije tijd voor de gemeenschap wilt volbrengen, ledereen had er schoon genoeg van". Dat vier bestuursleden toch bleven zitten (nog juist het minimum om be voegd te kunnen handelen) hing samen met de aanbesteding en bouw van de muziekschool. Die aanbesteding was mislukt en er moest doeltreffend wor den gehandeld om uitstel of afstel te voorkomen. Een bemiddelingspoging van de heren G. Oskam en K. van der Bijl (resp. administrateur welzijnsstich ting en financieel adviseur van de gemeente) bleef zonder resultaat. In privé tijd Met de beheerder kwam de dorps commissie echter tot een voorlopige afspraak: de activiteiten voor bouwdorp en bouwkamp werden als een privé- aangelegenheid van Kaper beschouwd en mochten alleen in zijn vrije tijd plaatsvinden. Voor 1981 zou hij een week extra verlof krijgen. Hij zou dan vier weken van zijn vakantie aan bouw dorp en bouwkamp kunnen besteden en voor zichzelf toch nog twee weken va kantie overhouden. Die extra vakantie en de eventuele vervanging in die tijd zou door de welzijnsstichting worden betaald. Nadrukkelijk werd gesteld dat een dergelijke regeling alleen voor 1981 zou gelden, dus voor het volgende jaar niet. De welzijnsstichting is van dit com promis op de hoogte gesteld maar beslissingen zijn tot dusver uitgebleven. De beheerder liet weten dat hij eerst het standpunt van B en W en de wel zijnsstichting wilde weten alvorens met de dorpscommissie verder te praten. De dorpscommissie stond niet toé dat de verklaring over de problemen onder werp van discussie zou zijn met als De Texelse popgroep The Mess treedt vrijdagavond, tweede kerstdag, op in jongerencentrum 't Asiel (naast het dorpshuis]. De zaal Is open om half negen. De groep speelt om het publiek kennis te laten maken met een geheel nieuw repertoire. De toegang is daarom gratis. Het Texelse publiek heeft lange tijd niets van deze, vooral onder scholieren populaire band vernomen. Behalve een tussentijds optreden in Amsterdam is er gewerkt aan een nieuw repertoire. De groep was vooral geliefd om vertolkin gen van de Stones en oude rock. Gitarist Mark Fonds is uit de groep gestapt waarna drummer Ben Bakker, bassist John Rozeboom en gitarist Hans Hopman als trio verder zijn ge gaan. Vrijdag wordt muziek gebracht van groepen die op het moment popu lair zijn zoals de Police en Joe Jackson. Voor extra sfeer zorgt de lichtshow van Ben Haak. The Mess zal ook veel eigen werk ten gehore brengen. De groeps leden hopen dat deze 'nieuwe stijl' veel optredens op zal leveren. Rheumapatiënten die een kuurreis naar het Oostenrijkse Badgastein willen maken, dienen zich vóór 15 januari op te geven bij de Max Tailleurstichting, Postbus 5, 1000 AA Amsterdam, telefoon (020) 460011. Zoals bekend zullen acht Texelse rheumapatiënten gratis kunnen worden uitgezonden, wat te danken is aan de hoge opbrengst van de kledinginzamelingsactie die hier onlangs werd gehouden. De eerste van de reeks in 1981 te organiseren kuurreizen wordt in mei ge houden. Het verblijf in Badgastein duurt drie weken. De (vlieg) reis wordt ge maakt met groepen van ca vijftig per sonen waaraan vijf begeleiders (sters) zijn toegevoegd. Om mee te kunnen mogen de patiënten niet al te hulp behoevend zijn. Ze moeten in staat zijn zichzelf aan en uit te kleden en te voet een kleine afstand kunnen afleggen. De leeftijdsgrens is ongeveer zeventig jaar. Medische indicatie: rheumatoide arthritis, athrose deformans en spier- rheuma. Ook Bechterewpatiënten ko men in aanmerking. Machtiging Patiënten die zich hebben aangemeld vullen een machtiging in waarmee de stichting de medische gegevens bij de behandelende arts kan opvragen. Na goedkeuring door de medisch adviseur van de stichting volgt boeking voor de gewenste reis. Het spreekt vanzelf dat de gratis kuurreizen niet zijn bedoeld voor mensen die de reis makkelijk zelf kunnen betalen. Men moet dus bereid zijn gegevens te verschaffen waaruit blijkt dat men de reis inderdaad niet zelf kan bekostigen. Een deelnemer aan de Max Tailleurreizen, die wel zelf in staat is de kosten te dragen, betaald ongeveer /2000, alles inbegrepen. Dat is rela tief goedkoop en te danken aan de groepgewijze aanpak. Wie op eigen gelegenheid gaat, zou voor deze all-in reis ongeveer het dubbele kwijt zijn. Zaterdag werden in Taveerne De Twaalf Balcken de jaarlijkse Texelse sjoelkampioenschappen gehouden. De animo was iets minder dan vorig jaar. Ruim vijftig enthousiaste 'schijven- gooiers' streden in drie leeftijdscatego rieën om de rpijzen. Hoofdprijs was, zoals gewoonlijk, een sjoelbak. Afgezien van het lagere aantal deel nemers werd er over het algemeen niet zo hoog gegooid. Volgens Jeanette Korf van de Twaalf Balcken, initiatief neemster van de wedstrijden, lag de gemiddelde score beduidend lager dan vorig jaar. Dit alles mocht de pret echter niet drukken. Het was gezellig druk in de Balcken en er werd met plezier 'ge schoven'. In de categorie 1 tot 12 jaar werd Robert Visser kampioen. Een tweede plaats was er voor Erik van Bruggen en Anke van Bruggen werd derde. De jeugd van twaalf tot zestien jaar had dit jaar dezelfde kampioen als vorig jaar name lijk: Jack Kalverboer. Klaas Pieter Zui- dewind werd tweede en Erik Kalverboer eindigde als derde. Bij de ouderen kon Johannes Verbeek de eerste plaats bemachtigen. Tweede werd Henny Eel- man en de derde plaats werd gedeeld wegens een gelijk aantal punten door Gerard Koorn en Frans Busch. Omstreeks vijf uur vond de finale plaats tussen de tien prijswinnaars. Nummer één van deze tien werd Frans Busch die zich dus nu 'beste sjoeler van Texel' kan noemen. argument dat niet alle betrokkenen aan wezig waren. Veel werk Op een andere manier is het beheer van het dorpshuis ook in de publiciteit gekomen. Aanleiding was de door het bestuur opgestelde taakomschrijving inzake het beheer van het dorpshuis, het terrein en de bijbehorende voorzienin gen. Vanuit de gemeenteraad werd opgemerkt dat al dit werk nooit door één man kan worden gedaan. Die be wering werd in de vergadering niet aangevochten, in tegendeel. Er werd op gewezen dat het een omschrijving was van werkzaamheden die gedaan beho ren te worden, waarbij het aantal mensen in het midden wordt gelaten. Realiteit is echter dat het geld voor extra krachten niet voor het opscheppen ligt. Er zullen dus prioriteiten moeten worden gesteld. Wethouder Fridt Blanken (sprekend als aangeslotene van de dorpscommissie en dus niet als ge meentebestuurder) meende dat bepaal de taken niet tot het beheer maar tot het bestuur behoren. Ook zou men zich moeten afvragen of het wenselijk is de horeca-activiteiten in het gebouw uit te besteden. Waarnemend voorzitter G. Praamstra erkende dat de veertig be schikbare manuren in de huidige situatie al hard nodig zijn. En dan komt de muziekschool en in de verdere toekomst wellicht ook nog de vierde fase van het gebouw erbij. Ter discussie kwam in hoeverre de gebruikers van het dorps huis zelf bepaalde wekzaamheden kun nen uitvoeren. Zeer duidelijk werd dat een gebouw dat dagelijks zo'n twaalf uur open is, nooit kan worden beheerd door één persoon, die dus niet meer dan veertig werkuren per week kan geven. Het bestuur zal later nog op dit pro bleem terugkomen. In deze kerstperiode werd en wordt in meerdere Texelse kerken gecollecteerd ten bate van de Interkerkelijke actie voor Latijns-Amerika, Solidaridad. In ver band daarmee werd ons verzocht het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen: Eeuwenlang hebbed velért'fn' dë' t!ë-,n tijns-Amerikaanse kerken het geloof gebruikt ten dienste van de rijken en machtigen. De kerken werden vaak bondgenoten van regimes en economi sche machten, zonder te letten op de rechten van de kleinen. Deze houding legde bijvoorbeeld de Rooms Katholieke kerk geen windeieren; in sommige La- tijns-amerikaanse landen werd zij de be langrijkste eigenaar van grond. Het La- tijns-amerikaanse christendom werd identiek aan machtrijkdom, en behoud van de onrechtvaardige status. Maar de laatste jaren is er sprake van een sterke verandering. De kerk heeft het bond genootschap met de rijken losgelaten en zoekt samen met de armen naar een nieuwe identiteit. Nu verdedigt de kerk het privé-eigendom niet meer (vaak gebaseerd op het recht van de sterkste), maar vaker het recht op een mens waardiger leven. Het recht op een eigen stukje grond voor de kleine boeren, het recht op organisatie en het recht op een goed loon voor de suikerriet-kappers en de koffieplukkers, zijn hiermee direct verbonden. In een verklaring van februari 1980, zeggen de Braziliaanse bisschoppen: "de grootste verantwoor delijkheid voor lijden en ellende ligt bij hen die in Brazilië een levens- en ar- beidssysteen opbouwen en handhaven. dege°e WUTYftcn ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA Emmastraat 45, 1814 DM Alkmaar Tel 072- 118920 dat enkelen verrijkt ten koste van de meerderheid. Dit gebeurt wanneer het c eigendom een absoluut goed is, dat- gebruikt wordt als uitbuitingsmiddel. Wij aanvaarden de verplichting, de— onrechtvaardige en gewelddadige situ- P aties aan te klagen. Wij hernieuwen oniè steun aah de rechtvaardige fnftfai 5 tieven en de organisaties van de land- 3 arbeiders, terwijl zij onze krachten en onze middelen in dienst stellen van hun zaak'.Een kerk die zich beschikbaar stelt voor de arme plattelandsbevolking. Een n kerk die de leuze van de boeren 'Het land voor wie het bewerkt' versterkt. Zo'n Latijns-amerikaanse kerk verdient onze steun. De interkerkelijke actie Solidaridad probeer» in haar jaarlijkse" campagne in december die kerk en de^ activiteiten met de boeren op de voor grond te plaatsen. In haar actie 'Het land voor wie het bewerkt' wordt veel informatie gegeven en om financiële steun gevraagd. Voor nadere gegevens: Solidaridad, Interkerkelijke actie voor'- Latijns-Amerika, Laan van Meerder- voort 148, 2517 BE Den Haag. tel. (070) - 655207. In de sfeervol versierde kantine van de LTS waren woensdagavond ruim 100 dames van het R.K. Vrouwengilde aan wezig om hun jaarlijkse kerstavond te vieren. Mevr. Witte-Vollebregt opende de avond, waarna Pastor Kolkman een kerstgedachte aan de aanwezigen mee gaf. Na de koffie, met een door de bak- commissie verzorgde traktatie, werd het kerstspel 'Kerstmis 65 opgevoerd. Een eenakter geschreven door Ank Wildonek. Een weduwe, Emma ge naamd, is samen met haar hulp Anna, verdietig omdat dit jaar het kerstfeest wat eenzaam gevierd zal worden. Maar het lot beschikt anders. Als het kerstmis is, zitten door allerlei omstandigheden 14 van haar familieleden en goede vrienden met haar aan tafel. Het stuk werd door eigen leden opgevoerd. Hoewel op een klein toneel gespeeld moest worden en coulissen ontbraken, was het spel zeer over tuigend. De meubelen waren gratis ter beschikking gesteld door de fa. Bar- horst. Na het toneelstuk was er een gezellig samenzijn met een drankje, een hapje en enkele kerstgedichten. Deze werden voorgedragen door mevrouw De Graaf-Graaf en mevrouw Witte- Timmers. De volgende avond van het Katholiek Vrouwengilde is op woensdag 14 janu ari. Op het programma staat de jaar vergadering met bestuursverkiezing. Leden die zich kandidaat willen stellen- voor het bestuur, kunnen zich, voorzien van zeven handtekeningen van onder steunende gildeleden, vóór 4 januari melden bij het bestuur. Mogelijke kan didaten kunnen dan nog in de 'gilde- wijzer' worden vermeld.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2