Maritiem museum gaat met Pasen weer open I? Geslaagde bos/oop Groene Kruis zoekt penningmeester De Texelse landbouw in 1980 Meer produktie maar minder inkomsten Commissie akkoord met dringende uitgaven Geen snreefcwr maatschappelijk weit LAND BOUW EXPLOITATIE IN 1981 SLUITEND Matige vangst van Visclub WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 £||£|n de raadsvergadering van 13 januari zal de gemeenteraad ijjfinitieve besluiten nemen inzake het maritiem museum te Oude- schild. In verband met de niet te overziene financiële consequenties neeft de raad tot dusver het standpunt ingenomen dat het museum !£j ifen tijdelijk karakter moest hebben. De ervaringen die in het %ffgelopen .proefseizoen' zijn opgedaan, zijn echter zodanig dat het <£j lieer opheffen van het museum een ondenkbare zaak zou zijn. Als consequentie heeft dit echter dat in de komende jaren aanzienlijke investeringen zullen moeten worden gedaan. Sommige daarvan zijn jrgent en moeten nog voor het nieuwe seizoen worden verwezenlijkt. 3 's ongeveer ƒ60.000,— mee gemoeid en gehoopt wordt dat de gemeenteraad dit bedrag uit de toeristische reserve (opbrengst :0eristenbelasting) wil halen. ^"ln het museumcomplex te Oudeschild rel ingaand volgend jaar ook een ^.-permanente collectie worden onderge bïacht. die betrekking heeft op de op stand van de Georgiërs. Hier zal onder meer op video apparatuur een uittreksel zijn te zien van de documentaire 'Sondermeldung Texel' die door Dick K- Van Reeuwijk voor de NOS-televisie is A gemaakt. Voor deze video-apparatuur de aanschaf van 60 stoelen en isole jnde voorzieningen werd door het inisterievan CRM f75.000,— beschik- sar gesteld. J Verwacht wordt dat het museum on 2 jëveer 35.000 bezoekers zal trekken. •m Inkeken wordt of een van de werk- moet spoed worden .^■Tcmers van de sociale dienst werk- iaats in het museum kan worden plaats, waardoor de loonkosten wor- jen beperkt. Ook wordt geprobeerd de jé Q^verkstelling van de heer Cor Ellen Idie 3j rat afgelopen seizoen volgens de zg. f-^P-regeling aan het museum was ver- Jenden) te verlengen. Mede dankzij de jjnst die het afgelopen jaar is gemaakt it het er naar uit dat de exploitatie van museum in 1981 sluitend zal zijn. Op jere termijn ziet het er minder fnstig uit, want dan zullen een of twee chten in vaste dienst genomen moe- borden en het is nog onduidelijk in everre deze ten laste van de exploi- :ie zullen komen. Totaalbeleid JpDeze onzekerheid voor de toekomst \fas vorige week voor enkele leden van j commissie voor recreatie en natuur- 5 ïehoud reden om terughoudend te rea- 3 (éren op de plannen. Speciaal in ver end met de museumzaak was een ver- ffdering van de commissie belegd, ent om in het komende seizoen te kunnen draaien, betracht. Heropening van het museum in de Paasvakantie is ook uit propagandisti sche overwegingen zeer wenselijk. Voorzitter Jook Nauta vertelde dat de documentaire 'Sondermeldung Texel' waarschijnlijk omstreeks die tijd op nieuw zal worden uitgezonden, mogelijk in combinatie met een reportage over de permanente Georgiërstentoonstelling in het maritiem museum, het is zaak van het ongetwijfeld grote propaganda ef fect dat daarvan uitgaat, te profiteren. Er moet dus ƒ60.000,— op tafel komen voor spoedeisende investerin gen. Een belangrijk deel van dit bedrag is nodig voor de aanleg van verwarming. Zonder verwarming wordt veel van het geëxposeerde materiaal door vocht be dreigd; in de praktijk is dat inmiddels gebleken. Bezwaar Adriaan Dijksen die in de commissie zit voor de werkgroep Landschapszorg had er bezwaar tegen dat het gemeen tebestuur niet met een lange termijnvisie voor het totale Texelse museumbeleid was gekomen. Het gaat met 'stukjes en brokjes' waardoor men zich voor de toekomst vastlegt zonder te weten wat uiteindelijk de financiële consequenties zullen zijn. Het is bijvoorbeeld ondui delijk in hoeverre provincie en rijk een bijdrage zullen leveren het het totale tekort van de Texelse musea, zodat men zich onbekende maar mogelijk zeer zware lasten op c/ë'nëk"haalt. Voorzitter Nauta erkende dat een meer planmatige aanpak gewenst zou zijn. Maar de tijd daarvoor ontbreekt. Inzake het marti- tiem museum moet haast worden be tracht en er wordt momenteel geen cent méér uitgegeven dan strikt noodzakelijk is. Verdere stappen, dus voor de gang van zaken na 1981, zullen worden ge nomen als onderdeel van een totaal Texels museumbeleid. De ervaringen die het komende jaar met het maritiem museum worden opgedaan, komen dan Zaterdag werd onder uitstekende ers omstandigheden de litionele winterbosloop gehou- fèn. De zon had 189 deelnemers naar Sbmping Dennenoord gelokt waar lijtpkbij de start plaatsvond. Voor de Istrijdloop van acht kilometer er een vrij zwaar parcours hadden mensen ingeschreven. £üe recreatieloop was niet als wed strijd georganiseerd en dat bleek ook uit jfet tempo van sommige deelnemers. Sommigen zagen de loop als onderdeel |pn hun trim- of conditietraining en rooral gezinnen die meeliepen namen |^dens het vier kilometer lange parcours wel even ,,rust" door gewoon te wande len. Bij de finish was er voor elke loper een herinneringsvaantje Verrassende winnaar van de wedstrijdloop was Theo Fransimon die de acht kilometer vol bracht in de uitstekende tijd van 28.37 minuten. Hij werd op 20 secenden gevolgd door Niek Welboren Derde werd Rien Brouwer in 29.20, vierde B. Bakker in 29.34 en vijfde J. Zijm in de zelfde tijd. De snelste dame in de wed strijdloop was Nel Bruining met 40.47, gevolgd door Annelies Groenhof met 47.50. Op de foto de start van de recrea tieloop, waarbij de jeugd het eerste weg was. goed van pas. Men heeft dan een vol seizoen gedraaid zodat beter kan wor den geraamd hoe groot de jaarlijkse belangstelling zal zijn. Ook het commissielid J. W. Dekker betreurde dat B en W nog niet met een alle musea omvattend toekomstbeleid zijn gekomen. Hij vroeg om overleg op korte termijn waarbij alle Texelse musea zijn betrokken. Museumkaart Tijdens de discussie kwam de on langs geïntroduceerde nationale mu seumkaart ter sprake, waardoor mensen voor weinig geld zoveel museu kunnen bezoeken als zij willen, in tegenstelling tot wat in de krant heeft gestaan, geldt deze museumkaart niet voor het mari tiem museum om de eenvoudige reden dat het inkomstenverlies hier (nog) niet door overheidsbijdragen wordt gecom penseerd. Ook het agrarisch museum in De Waal draait niet mee in het systeem, om dezelfde reden. De heer Dekker wilde dat bij het ontwikkelen van het door hem gewenste totaalbeleid, zou worden bekeken of diverse musea niet gedurende een langere tijd van het jaar geopend kunnen zijn. Voor de recreatie in de winterperiode is dat van belang' Daan Welboren wilde dat B en W zo snel mogelijk van provincie en CRM duidelijkheid verkrijgen inzake bereid willigheid van die kant om de tekorten van de Texelse musea te helpen dekken. Bezwaren tegen doorgaan met het maritiem museum had hij niet. Hij vond dat het risico maar genomen moest worden. Men profiteerd dan volop van de naam die het museum inmiddels lan delijk heeft gekregen. Welboren ver wachtte dat het maritiem museum zich tot een der best bezochte musea van Nederland zal ontwikkelen, maar hij vond wel dat het ook op zondag ge opend zou moeten zijn. Daar zou tegen over mogen staan dat de dagelijkse openingsuren wat zouden worden inge krompen. Gebleken is dat de belang stelling in de ochtenduren nogal klein is zodat men best wat later zou kunnen opengaan. Uitbreiding In de commissie voor recreatie en natuurbehoud zit maar één vertegen woordiger van de 'natuur'. In het ver leden heeft men zich over deze 'onder waardering' wel eens beklaagd. Met succes, want B en W zullen waar schijnlijk binnenkort besluiten een extra man in de commissie te benoemen. Adriaan Dijksen krijgt dan versterking. Een andere mededeling aan het begin van de vergadering betrof de 'knel punten' in het Texelse fietspadennet. Van gemeentewege zullen deze worden geïnventariseerd waarbij bekeken zal worden welke verbeteringen kunnen worden aangebracht. Vooral op plaat sen waar het fietspad de gewone autoweg kruist, zijn gevaarlijke en niet altijd duidelijke situaties ontstaan. Strandpaviljoens De omstreden strandpaviljoens blijven deze winter nog ongemoeid. Hangende het 'juridische gevecht' dat onlangs is begonnen en het overleg met Staats bosbeheer, hebben B en W hun bevel om tot afbreken over te gaan, inge trokken. Dit is inmiddels aan de strand- exploitanten meegedeeld, echter met de nadrukkelijke bepaling dat hieraan geen verwachtingen voor de verdere toe komst mogen worden gekoppeld. Twijfelachtig is of B en W bevoegd zijn geweest een overeenkomst met de exploitanten aan te gaan. Volgens wet houder J. Nauta was echter vast komen te staan dat Staatsbosbeheer wél be voegd was om overeenkomsten te slui ten. Bij grote drukte worden auto's die op de boot wachten, op het fietspad van de Pontweg opgesteld, zodat het overige verkeer van de gewone rijweg gebruik kan blijven maken. Door Adriaan Dijk sen was hiertegen bezwaar gemaakt ornaat nij net strijdig vono met de belangen van de fietsers. Nauta deelde echter mee dat in het systeem geen verandering wordt gebracht, omdat het in de praktijk prima bevalt en het ook wettelijk in orde is. De wens om op een industrieterrein een caravanstalling te realiseren zal mogelijk worden inge willigd. Het grondbedrijf zal de moge lijkheden bekijken, o.a. in Oudeschild en Den Burg. Planologische bezwaren zijn er waarschijnlijk niet. Op vrijdag 2 januari houdt maat schappelijk werker Frank van Lare geen spreekuur. Vanzelfsprekend is er ook geen spreekuur op nieuwjaarsdag. De laatste competitiewedstrijd van het jaar van de Sportvissersclub Texel is voor de acht aanwezige sportvissers maar matig verlopen, althans wat de vangsten betreft. Er werd gevist bij de reddingsboothuisje in De Cocksdorp. Eerste werd C. Huisman met 73 cm vis, tweede werd P. Verhagen met 65 cm vis en derde werd G. van Kranen burg met 49 cm vis. Bij de jeugd werd Rob Koopman met 23 cm eerste. De volgende wedstrijd is 11 januari bij Dijkmanshuizen. Aanvang 8.30-10.00 De heer M. L. Kempemaar. zestien jaar lang penningmeester ven het Gree ne Kruis Tetiel, heeft te kennen gegeven af te willen treden. Hiermee is voor het bestuur van het Groene Kruis een probleem ontstaan omdat, ondanks herhaalde pogingen, geen opvoloer is gevonden. Ook in het zittende be stuur is niemand bereid deze taak te willen uitvoeren. In de ledenvergadering die vorige dinsdag in het Groene Kruis- gebouw werd gehouden, is besloten dat de voorzitter en de secretaris voorlopig de taak van de heer Kempenaar zullen waarnemen. Het bestuur wacht op suggesties voor een mogelijke nieuwe penningmeester. Tijdens de vergadering, die zeer matig werd bezocht, werd dank gebracht aan de heer Kempenaar voor het vele werk dat hij voor het Groene Kruis heeft gedaan. In 1964 nam de heer Kempe naar zitting in het bestuur en een jaar later was hij al penningmeester. Als blijk van waardering kreeg hij een boekenbon aangeboden. Voor mevrouw Kempe naar was thuis een mand fruit bezorgd. Kempenaar dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij zei voorlopig de vereniging te willen blijven adviseren en helpen bij de administratie. Dat 'voorlopig' is dan in ieder geval totdat het samenwerkingsverband met het Groene Kruis in Den Helder een feit is. Op het moment zijn er besprekingen gaande tussen Texel en Den Helder over een hechtere en blijvende samen werking per 1 januari 1982. Verhoging De contributie voor 1981 werd vast gesteld op 736,50 per jaar. Deze ver hoging is nodig omdat het verplichte aandeel voor de AWBZ met 72,50 is verhoogd. De bijdrage Un dat totale bedrag) van 72,50 voor ds vereniging is ongewijzigd gebleven. In verband met de wettelijke AWBZ-voorachriften is een wijziging van de statuten in voorberei ding. Ter goedkeuring zal op 17 februari een extra algemene ledenvergadering worden gehouden waar deze, deels nieuwe statuten kunnen worden goed gekeurd. Ook dient dan een kascon trolecommissie te worden ingesteld. Omdat het Groene Krui6 onder de AWBZ regeling valt, is een deel van het vermogen overgebracht in de nieuwe 'Stichting tot steun van het Groene Kruis Texel'. Uit de bijdragen van deze steunstichting kunnen doer het Groene Kruis activiteiten worden betaald, die niet door de AWBZ regeling worden gefinancierd. De aftredende bestuursleden mevr. Boon-Waldus, Dros-Stoepker, Joustra- Kooger en Keesom-Kareten werden met algemene stemmen herkozen. Laagbouw Mevrouw Keeeom-Kariëen vond dat het bestuur een brief moet schrijven aan de Stichting Bejaardenzorg om te plei ten voor bejaerdenwoniogen in laag bouw. Zij vond het ongewenst dat de binnenkort te bouwen woningen achter de Doopsgezinde kerk in Den Burg een zolderverdieping met slaapkamer krij gen. Bejaarden hebben veoral bij ziekte veel meer aan twee slaapkamers op de begane grond omdat een trap dan een groot bezwaar kan zijn, zo dacht me vrouw Keesom-Karsten. Het dagelijks bestuur zal zich op deze suggestie be raden. In de vergadering werden ook het jaarverslag 1979 en de begroting 1980 goedgekeurd. Het jaar 1980 zal bij menige Twcal»» vcihaudai maar ook akker bouwer in herinnering blijven «émt de goede tot zeer hoge op brengsten van de gewassen. Het «oorjaar begon traag met vrij lage temperaturen en droogte maar gelukkig kweet er in juni voldoende water voor de groei. De financiTe inkomsten in de land bouw staan echter zwaar onder druk, wat veroorzaakt wordt door geiijkbkj- vende of zelfs dalende prijzen, (vooral bij de schapenhouderij) en oplopende kosten. Naast de kosten voer aanko pende produkten blijft ook de rente van geleende gelden hoog. intens wordt daarom gezocht naar kostenbesparing o.a. bij het energiegebruik. Deze Koe- tenbesparende activiteit heeft ook ge volgen gehad en zal het in de toekomst nog meer krijgen door de grondprijs. Was het voordien heel normaal dat de grond verhandeld werd voor een prijt die beneden de 710.000,per ha lag, in de laatst van de zeventiger jaren stegen de grondprijzen naar ongekende hoogten, tot zelfs boven de 730.000,— per ha. Bedrijfseconomisch gezien wa ren dat veel te hoge prijzen waar zeer weinig agrariërs nog een inkomen van kunnen halen. Nu aan het eind van 1988 blijven de grondprijzen per ha tussen de 720.000,— en 725.000, Dus wel een daling maar vergeleken met andere delen van Nederland een hele langzame daling. Het is onbegrijpelijk dat die prijs nog zo hoog blijft op Texel, mede omdat niet altijd van hoge opbrengsten ge sproken kan worden. Texel heeft een zeer goede melk veestapel. De melkveehouders zijn in staat om met de hoogste produktie aan vet en eiwitgrammen op de Noord- Hollandse ranglijst te komen. Landelijk werd in 1980 de tweede plaats inge nomen. De oorzaken van deze hoge melkproduktie zijn de over het algemeen zeer goede graslandpercelen met goede grasmat. Het gewonnen ruwvoer is van hoogwaardige kwaliteit. Wel moet bij deze hoge produktie een kanttekening worden gemaakt wat betreft het gebruik van krachtvoer. De Texelse veehouder is ook in staat om veel krachtvoer aan zijn dieren kwijt te raken. Als de vee voerkosten uit de bedrijfseconomische boekhoudingen worden bekeken en vergeleken met andere gebieden, dan zijn die óók hoog. Op meerdere be drijven komen de veevoerkosten boven de 71000,— per melkkpete liggen, zelfs oplopend tot 71600, De conclusie kan dan ook worden getrokken dat er vaak niet te veel overblijft voor de melk veehouder en zijn gezin. Een nog betere benutting van het grasland en het daar van gewonnen ruwvoer is daarom ge wenst. Schapenhouderij Met een zuiver schapenbedrijf is het momenteel niet meer mogelijk om een redetijk inkomen te halen. De kosten ook voor deze bedrijven blijven stijgen, tn 1980 zijn de meeste schapen met lammeren voor een te lage prijs van de hand gedaan. De prijzen voor de lam meren bleven tot half oktober te laag. Gelukkig trok toen de prijs van de vette lammeren weer aan tot een niveau waaraan de schapenhouders de laatste jaren gewend waren. Maar helaas zal weinig hiervan bij de Texelse schapen houders terechtkomen omdat de lam meren van de meeste bedrijven al waren vertrokken. In oktober zag het er naar uit dat de Texelse schapenhouders nog een subsidie per fokooi zouden ontvan gen, maar thans lijkt dat niet door te gaan omdat de prijzen van de lammeren te hoog zijn. Al met al een bedroevende zaak maar waar weinig aan te doen valt. De schapenhouderij zal zeker op Texel blijven bestaan, maar voor jonge onder nemers in de landbouw is het een be drijfstak waar niet meer aan te beginnen valt. De hoge kosten van gronden, ge bouwen en arbeid zijn niet goed te maken. Akkerbouw De akkerbouw kan over het algemeen spreken van zeer hoge opbrengsten bij pootaardappelen en suikerbieten. De granen en graszaden brachten normale korrelopbrengsten. Ook in deze bedrijfs tak blijven de kosten uiteraard stijgen. Alleen met hoge opbrengsten zal het mogelijk blijven om deze stijgingen nog enigszins te kunnen blijven volgen. Hoge opbrengsten zijn ook op de Texelse akkerbouwbedrijven te halen. Daarvoor is het wel noodzakelijk dat de gronden voor welk gewas ook, in een optimale conditie zijn. De organische stofvoor- ziening is van groot belang maar even zeer de ontwatering en de bewortel- baarheid van de grond en de be mestingstoestand. Ook in 1980 zagen wij weer zeer gunstige resultaten van het diepspitten met daarbij het opnieuw draineren. Goede opbrengsten werden van deze gronden gehaald, zonder pro blemen. Vooral in een tijd van terug gang in de economie blijkt dat een te zware mechanisatie op de akkerbouw bedrijven een nadelige invloed heeft op het inkomen. Op meerdere bedrijven zou een samenwerking met machines zeker zijn vruchten af kunnen werpen maar daarvoor is een goed overleg met derden noodzakelijk. De prijzen van de akkerbouwprodukten wenn matig met wellicht een uitzondering voor de sui kerbieten. De pootaarri^apelen blijken onder een zware prijsdkuk te staan wegens de nog te kleine exportorders naar andere landen. De toekomst ziet er minder somber uit omdat vooral de akkerbouw aan de optaesing van het energieprobleem zijn steentje kan bij dragen. Eiwitrijke prodidden maar ook granen en suiker worden in deze ge noemd. De tordbouw in de Texelse gemeenschap Voor Texel heeft de Nndbouw een bepaalde waarde die vmm elke bevol kingsgroep verschillend is. Voor de agrariërs zelf dient hun bezigheid voor een inkomen voor hun garinnen. Direct en indirect levert de landbouw een bij drage aan de samenlsvinyop het eiland. De juiste waarde daarvan in schatten blijkt in de praktijk soms arg moeilijk te zijn. Wel is het bekend dat het aantal arbeidsplaatsen voor Tsael binnen de landbouw vrij groot is. En in een tijd dat het aantal arbeidsplaatsen op de tocht komt te staan is de waarde van de landbouw vrij groot. Uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw is moeilijk te realiseren mede omdat ook daar de kosten blijven stijgen. Wel is een zekere stabilisatie te bereiken. Binnen de landbouwbedrijven zalf is heel vaak een verandering mogelijk, waardoor de totale bruto-opbrengsten nog wel iets op te voeren zijn. Ook goedkopere bouwmethoden en het daarbij efficiënt werken, kan de bestaansmogelijkheid van de bedrijven vergroten. Heel vaak zullen deze bouwmogelijkheden in strijd zijn met andere belangen. Een even wichtige afweging van date belangen is zeer belangrijk, niet aksen voor nu maar vooral voor de toekomst. Willem ook de toeleveringsbedrijven een bestaansrecht houden binnen de landbouw dan is het van het allergrootste belang dat het areaal landbouwgrond op Texel zoveel mogelijk blijft bestaan en dat de bruto- opbrengsten zo hoog mogelijk blijven. Landbouw in de toekomst De landbouw kan in de toekomst belangrijker worden door een positieve bijdrage aan de Nederlandse betalings balans, vooral als het aardgas wegvalt. De agrarische produkten worden im mers grotendeels geëxporteerd. Wel is hierbij van groot belang dat de kosten voor de agrariërs niet verder stijgen. Produktiemogelijkheden met lage in vesteringen en een efficiënte opzet kunnen hiertoe bijdragen. Ook voor de Texelse agrariër is dft van het grootste belang. Het vakmanschap is op Texel aanwezig evenais de awn den die voor een goed produkt garant-staan. Hoewel er nog vrij veal onzeker is blijft er ook voor de Texetaa landh sm een moge lijkheid, mits alle betrokkenen hier posi tief tegenover staan.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11