FILM La Luna Cactus Jack Programma Nieuwjaarsconcert „De man, die niemand werd ganger OA/oecAJKJxe eopsos pee# oNPeeweo voute//. pt///De& retews/e /e/j/teu. f7#p// spfipeu vooemrm. /mimet//s ceper/. fcO/f€ND JRff e D€ 8J0c/orHe*K/3O€/teA/ wee reeoQBpeNQeN t Zwemmen in De Schots oan Geslaagd fitte TB^eNinouN musrpN, Voor, oevRURr/r/ceeAPêeerje Spannende vossenjacht Storing door illegale zender Brandje I P)ctrcticyzs tQn "tl2f£r\ Y\&Or UXih i ku2xnaa/* Qtu bfeXouTttop cxan0ifte —op iOaA &Qxzi£xJ2or sprue/r Qc Qeraniorvis cut fcxar (JCCX2. t- C*J2 ucvtft biOiWihexten ÜSDAG 31 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 13 erdag 3 januari wordt in Eierland papier opgehaald, leder wordt ;ht papier voor 1 uur 's middags e weg te zetten. erdag 3 januari wordt tussen 9.00 00 uur in De Cocksdorp en directe ving oud papier opgehaald door de rcommissie van de o.l. school, wordt verzocht het papier gebun- klaar te zetten aan de straat. rem- en Poloclub TX '71 start het «e jaar met een uur zwemmen in nbad De Schots in Den Helder. Ook leden van de zwemclub kunnen op ag 4 januari mee. Zij betalen vijf an. Vertrek van het Horntje met de van 16.05 uur. Op nieuwjaarsdag draait in de serie Filmganger 'La Luna'. Bertolucci is een begaafd Italiaans filmmaker die een aantal respectabele films heeft gemaakt zoals 'II Conformista', 'Last tango in Paris en 'Novecento'. Behalve artistiek begaafd is hij ook geraffineerd. Hij slaagt er steeds weer in mooie films die qua karakter voor een groot publiek moeilijk liggen, toch te voorzien van een sfeer en van een aantal scènes die zo'n flim optrekken tot het niveau van een kunstzinnig maar commercieel succes. 'La Luna' laat zien hoe hij werkt. Hij heeft een verhaal geschreven dat zich OOTtnOOOQQOOQ Caterina haar luxuese flat in New York de rug toe. Samen met Joe, haar 15- jarige zoon, resit ze naar Italië waar haar operasucces als een mantel van goud om haar schouders wordt gehangen Opnieuw is er een schaduwzijde die dit maal de puberteitsproblemen van Joe markeert. Zij moeder is een onwezen lijke en onwerkelijke figuur, verheven in de wolken van haar artistieke bestaan. De om zijn verloren vader treurende knaap ziet zijn moeder op een onbereik bare afstand in het hart van de schijn werpers, bejubeld door het publiek en omringd door vleiers en halfgoden uit de hemel van de opera. Niet minder dan begrijpelijk dat hij rebeleert en verslaafd raakt aan de spuit met verdovend spul. Dan wordt het moederlijk deel van de diva wakker en schrikt zich een onge luk.... in het verloop ontmaskert Cate rina haar verborgen gezicht en toont zij Joe de ontbrekende zijde van de drie hoek. Cactus Jack is dat Kirk Douglas een klungelige boef speelt die als een mis lukte stuntman de ene stommiteit na de andere uithaalt. Het script barst van de woord- en heeldgrappen die over het algemeen goed werken. Tenslotte mo gen we het paard van Cactus Jack niet vergeten, dat een geheel eigen mening heeft. Wanneer men de doldrieste intri ges, schietpartijen en schijnmanoeuvres waaraan alle karikaturale karakters zich rard Zijm uit Den Burg is aan de ersiteit van Amsterdam geslaagd het kandidaats examen rechten. beweegt in een intellectuele kunstmin nende omgeving, die een diep ziels probleem niet uit de weg gaat, zelfs levensgroot neergezet in de vorm van een zorgelijke moeder-zoon relatie. De zorgelijkheid daarvan blijkt te bestaan uit het ontbreken van een vader figuur en de egocentriciteit van de moeder (Jill Clayburgh) die begeert een carrière als operazangeres te maken. Het verhaal is gevat in alle mooie beelden die bij dergelijke omstandigheden denkbaar zijn. Caterina is een dramatische so praan die in Italië haar opleiding heeft gehad. Door de plotselinge dood van haar man -een hartaanval, in de scha duw van de roem van zijn vrouw- keert Voornemens TH Hal Needham, een oud-stuntman, moest lang wachten eer ex-collega Burt Reynolds vrij was om 'Smokey and the bandit' te maken. De studio had name lijk zijn fiat gegeven voor de film op voorwaarde dat een erkende box office star de hoofdrol zou spelen. Dat 'Smokey' uiteindelijk zo'n hit zou wor den had niemand kunnen vermoeden. 'Cactus Jack' is Hal Needham's eerste poging op eigen kracht. Daaruit blijkt dat hij er echt wel iets van kan. Kirk Douglas is hartveroverend als de outlaw die het beroven van banken uit een handboek van boeven leert, Ann Mar- gret zet een fraaie parodie van zichzelf neer als de naar sexhongerende dochter van een pennelikker die in het naburige stadje het geld van haar pa veilig moet stellen en Arnold Schwarzenegger doet zijn zwijgende plicht als haar begeleider Handsome stranger. De gein van schuldig maken in ogenschouw neemt, luidt de conclusie: 'This is not the way the west was won'. 'Cactus Jack' is te zien van vrijdag tot en met maandag. Alle leeftijden. De moeder van Jim heeft een herberg waar Jim helpt bij het bezorgen van de dranken en het eten. Een van de gasten krijgt op een avond bezoek van een oud-coliegapiraat, welke hem de 'zwar te stip' overhandigt. Jim wordt er op uit gestuurd om hulp te halen. Maar, helaas, komt die hulp te laat voor de gast. Bij het doorzoeken van de eigen dommen vinden Jim en zijn twee vrien den de kaart, waar het de piraten om te doen was. De kaart was gemaakt door kapitein Flint, de bekende piraat en na diens dood gestolen. De twee vrienden van Jim besluiten om de schat te gaan zoeken. Ze kopen een schip en ronselen een bemanning. Al spoedig blijkt de bemanning belust op muiterij. De bemanning moet hiermee echter wach ten totdat zij bij het eiland zijn, aange zien niemand van de bemanning de be sturing van het schip kan overnemen. Na een groot aantal avonturen op het eiland krijgen Jim en zijn vrienden de schat van kapitein Flint te pakken en varen terug naar Engeland. 'Piraten- eiland' is te zien in de zondagmatinee. Alle leeftijden. Onder auspiciën van Texel Concerti- mento wordt zaterdagavond 3 januari, aanvang 19.00 uur, een nieuwjaarscon cert gegeven in de Hervormde kerk van Oosterend. Belangrijkste medewerkende is de bas-bariton Joseph Truyens, die men nog onlangs op de televisie kon zien. Verder werd meegewerkt door Michel Duyves (klari net), Ger van der Neut (klarinet/bas klarinet) en Ger Duyves (orgel). Het programma ziet er als volgt uit: 1. Variaties op ,,Nu seit wellecome" - Ger Duyves. 2. Grolier Herr und starker König uit: ,,Weihnachtsoratorium" - J. S. Bach 3. Vergin tutt' amor - F. Durante De 27 mc-kerstvossenjacht, die zaterdag werd gehouden, kon met een deelname van twaalf auto's re delijk succesvol genoemd worden. Enkele vossen waren bijzonder goed verstopt en het werd dan ook een spannende strijd welke „bak" de vos het eerste gelokaliseerd zou hebben. De eerste vos was snel gevonden. Met de tweede vos hadden veel 27 me ers moeite, omdat hij verdekt stond op gesteld bij ,,de Hertenkamp Nummer drie stond gecamoufleerd met dekens bij de Krimweg. Na afloop was de prijsuitreiking in Café De Fuik in De Waal. De volgende vossenjacht wordt gehouden nieuwjaarsmiddag (morgen middag) om 14.00 uur. Start aan parkeerplaats de Emmalaan. 4. Amarilli - G. Caccini 5. Duo nr. 2 voor klarinet en basklarinet - L. von Beethoven 6. Priez pour Paix - F. Poulenc Pauze. 7. a. Die Hirte b. Drei Könige c. Christkind - P. Cornelius 8. a. An den Wassern zu Babyion b. Singet ein neues Lied - A. Dvorék 9. Sonate nr. 2 voor 2 klarinetten en orgel - F. Mendelssohn Bartholdy 10. Negro Spirituals a. Mary had a baby b. My Lord what a morning c. Go down Moses. De entree kost f5,'— per persoon. Voor jeugdigen en 65-plussers f3,50. Bij de politie zijn woensdag klachten uit Oudeschild binnengekomen over een illegale zender die de televisie-ont vangst zou storen. In één geval ont stond volgens een gedupeerde eigenaar een dermate ernstige storing op de televisie dat het apparaat defect raakte. Onbekenden hebben zaterdag een container bij Garage Nagy in De Koog in brand gestoken. Door de kleppen van de op een parkeerplaats staande container te sluiten, wist de politie het vuur te doven. JS&0 Voor lange termijn sparen moet u by de Nutsspaarbank wezen. De Nulsspaarbank heeft heel veel spaarvormen Dagelijks opvraag bare rekeningen, girospaarrekeningen. |eugdspaarrekeningen. termijn- en lieleggingsrekeningen, om er een aantal te noemen Èn die NuLsspaarbank helpt u graag uit te knobbelen welke spaarvorm het beste met uw spaarwensen overeenkomt. Tot ziens in XI dus Voornemens '81 r Q QQX\ Q&baJU. mm bq OU !- L.o$ü_ (.roet) flXoc^ZÊnbrcoclfe'}) f £er> cursus Cxzinds.oc(&n cpua-n ocbfzn ÖJl ÖJjjT O-LÜJjeAüd/i :Y' Voor spaaradvies moet u by de Nutsspaarbank wezen. De NuLsspaarbank heeft heel veel spaarvormen. Dagelijks opvraag bare rekeningen, girospaarrekeningen, jeugdspaarrekeningen. termijn- en beleggingsrekeningen, om er een aantal te noemen En die Nutsspaarbank helpt u graag uit te knobbelen welke spaarvorm het beste met uw spaarwensen overeenkomt lot ziens in- XI dus FEUILLETON Hij, die de ingewikkeldste monetaire iblemen in een handomdraai oploste, s voor het geringste baantje niet schikt. Hij was... ja ja, wat was hij menteel anders dan een landloper, Ddsbenauwd door de politie te wor- i opgepikt, die uiteindelijk wel achter i identiteit zou komen? door TOM LODEWIJK. te meer zou opvallen, als een heer in het kostuum van een bedelaar. 's Middags had hij met een zucht van verlichting zijn benen gestrekt in een bijna verlaten bioscoop. De film ging, ook dat nog, over een moordzaak. Hij sloot zijn ogen en soesde weg, maar viel niet in slaap, want de gedachten maal den door zijn hoofd. Hij voelde zich als een goudvis in een kom, gestaag rond zwemmend, gestaag de neus stotend tegen het glas. Nu liep hij alweer een uur door de stad, waar hij alleen de weg wist als het ging om kantoren, hotels, restaurants maar niet de goedkope gelegenheden wist te vinden, waar mensen van zijn slag zich ophielden, bevreesd ook dat ze hem zouden aanspreken en hij door iets zou worden verraden. Hij dacht met een glimlach aan een kennis, die eens als 'gewone man' zich onder 'het volk' had gewaagd terwille van een weddenschap en al de eerste vijf minuten door de mand was gevallen door over het salaris te spreken in plaats van het loonzakje. Deze mensen hadden een andere taal dan die werd gesproken in de Grote Club en de buitenstaander zou zich snel verraden. Hij kocht een paar kranten, kranten uit Amsterdam en een Utrechtse krant. Hij toog maar weer naar de stations restauratie, waar de bediening inmiddels was afgelost en niemand zou zeggen daar heb je die vent alweer. In een hoek, met een kom soep, las hij de berichten. De moord op Yvonne was voorpa ginanieuws. En de politie stond voor een raadsel. Geen spoor van braak. De roof moordenaar had een loper of een valse sleutel gebruikt en was kennelijk op de hoogte, want hij had het alarm weten uit te schakelen. Wellicht, zo voegde de fantasierijke reporter er aan toe, een vroegere employé? Of iemand die tijdens onlangs- ver richte verbouwingswerkzaamheden de situatie goed opgenomen had? Noch van de geroofde sieraden, noch van de dader was enig spoor. Er was ook niemand gesignaleerd, de nacht waker had op zijn ronde niets onge woons gemerkt. Een goed verborgen kluisje waarin enkele kostbaarheden waren opgeborgen, had de rover niet gevonden. Er was blijkbaar een worste ling geweest, toen het slachtoffer wak ker was geworden, waarop de dader haar met een kussen had gesmoord. De dood was ingetreden als gevolg van verstikking. Een trieste bijzonderheid noemde het blad, dat de echtgenoot van het slacht offer er diezelfde middag in Utrecht een rede had gehouden waarvan het verslaa in ditzelfde nummer stond vermeld. Op het moment dat deze krant ter perse ging, was nog niet bekend waar hij thans vertoefde, de politie was er nog niet in geslaagd contact met hem op te nemen. De Utrechtse krant, dichterbij het vuur, wist heel wat meer, niet omtrent de roofmoord, maar wel om trent de echtgenoot van het slachtoffer. Die was na een diner naar bed gegaan in hetzelfde hotel, met de opdracht hem de volgende morgen te wekken. Niet alleen diverse zakenvrienden maar ook de portier en de liftboy konden dat be vestigen. Toen de brand uitbrak in het meubelmagazijn achter het hotel had de directie de gasten laten wekken, omdat de vrees bestond dat het nogal fel op laaiende vuur naar het hotel zou over slaan. Toen had de heer de R. niet ge reageerd. Men vermoedde dat hij vast in slaap was na een zeer vermoeiende dag en omdat hij aan de voorzijde van het hotel sliep, besloot men hem te laten slapen tot de toestand zich zou ver ergeren. Inderdaad bleek de brandweer het vuur spoedig in bedwang te hebben, maar toen volgens de orders van de heer de R. een employé van het hotel hem kwam wekken en hem zijn ontbijt bracht.... Gerard liet de krant uit zijn handen vallen en kreunde. Een man aan het tafeltje naast hem keek op. Hij begon meteen te hoesten opdat de ander hem niet langer zou aanstaren. Hij had nog een kans gehadl 't Was misschien fifty-fifty geweest, maar als hij had doorgezet, het had geprobeerd, in al die verwarring, dan had hij mis schien nog zijn kamer kunnen bereiken en dan was er niets aan de hand geweest. Dan was hij nu in Amsterdam als meneer De Rheede de zo zwaar getroffen echtgenoot die er net zo min als de politie een jota van snapte! Efin... toen de employé van het hotel geen gehoor kreeg, opende hij de kamerdeur, vond het bed onbeslapen en al de kledingstukken keurig in de kast, de auto stond voor de deur, de sleutel tjes zaten in meneer's jaszak. Al z'n papieren zaten in de tas op zijn kamer, maar de heer R. zelf was spoorloos, in de meest letterlijke zin! ,/Éen dubbele misdaad?", vroeg de krant zich af. Waar de politie in dit stadium blijkbaar niet geneigd was enig licht over de zaak te laten schijnen, waarschijnlijk waar zulks ten ene male ontbrak, ging de schrijver op eigen houtje fantaseren, sprak van 'wellicht duister achtergronden' memo reerde de 'internationale activiteiten' van de verdwenen zakenman en vroeg zich af of men misschien straks zijn lichaam ook niet 'ergens in Nederland' zou vinden, nadat hij hetzelfde lot had ondergaan als zijn vrouw... Met een gebaar van onlust smeet Gerard de krant opzij. 'Ze maken d'r maar wat van niet?" vroeg de man naast hem met een blik op de krant. "Gek zaakie niet, van die vermoorde vrouw en die verdwenen vent?" Gerard die zijn stem niet vertrouwde en niets voelde voor conversatie, zeker niet over dit onderwerp, maakte een grommend geluid, dat van alles kon be tekenen, ,,Zal ik je deres wat zeggen" zei de man vertrouwelijk en boog zich naar Gerard over, zodat die kon merken dat hij naar uien en bier rook, ,,die vrijer heb ze wijf kasjewijne geholpen en heb zelf de kuierlatten genomen. D'r zal wel een ander wijf tussen zitten. De bétere kringen", hij lachte honend, "geef mijn maar een eerlijke griet van de vlakte, dan weet je wat je d'r an heb". Gerard verbaasde zich dat deze man de spijker zo precies op de kop sloeg. Zou niet een van die politiemannen op dat idee gekomen zijn? Of was dat al stilzwijgen alleen maar een rookgordijn, om de dader, wie het dan ook mocht zijn, in de slaap van een vaste gerust heid te sussen? "Nou ajuus", zei hij en stond afkerig op. Die vent zag er naar uit dat hij nog heel wat spraakwater had. Nu moest hij z'n veilige warme plaatsje weer verlaten! Hij liep langs de winkels en zijn onderbewustzijn deed hem een ogenblik stil staan voor de winkelruit van een kapper met scheerapparaten, flonkerende flacons met vinaigre en huidtonic. En in een spiegel zag hij zijn eigen gezicht met de slordige baard, diepe wallen onder de ogen en in die ogen een uitdrukking van radeloze wanhoop. Hij schrok van zichzelf. Hij was niemand. Een vreemdeling in Nie mandsland. Twee agenten rustig patrouillerend, passeerden hem, een hunner zag hem doordringend aan. Zo vervallen was hij al, dat hij alleen daardoor de aandacht van de politie trokl Een stekende hoofd pijn brandde achter zijn ogen en hij voelde de afwisselende gloeiende hitte en de kou die hem deed rillen. Geen wonder, de hele dag in dit ellendige weer, nu werd hij ziek ook. Hij liep een kroeg in en dronk een dubbele cognac. Het knapte hem een beetje op, maar de hoofdpijn bleef, het bloed hamerde in zijn slapen, zijn polsen. Zeven minuten voor zevenen. De avond was nog jong. Hij kwam langs een kerk, waarvan een klein deurtje openstond. Het was er leeg, ergens in de verte brandde een lamp, daar vlak bij lag een oude vrouw geknield. Hij ging zitten op een der ongemakkelijke banken. Hier was het stil. Hier was niemand die tot hem sprak, niemand die hem argwanend aanzag. Hij zag de lap in kransen van licht. Hij werd wakker, toen een hand op zijn schouder gelegd werd. Over hem heen boog zich een oude man in een zwarte toog. Een priester, begreep hij. "Bent u ziek?" vroeg de man. "Ik?" schrok Gerard. "Ik? Ziekl Nee-nee-ik was alleen..."Een ogenblik bekroop hem de bijna onweerstaanbare drang deze vriendelijke grijze zielszorger alles te vertellen, zijn geweten te ontlasten en dan maar... de straf te dragen? Hij zag zichzelf, gerard de Rheede, de man die gisteren nog een rede had gehouden die in alle kranten was afgedrukt, in de cel... hij had eens zo'n cel gezien, met een brits, het rook er naar ontsmet tingsmiddelen velen waren er al geweest sommigen hadden letters of obsceni teiten in de wand gekrast. De publiciteit, de rechtzitting, de publieke tribune met al de bekenden, en dan... al die jaren eenzaamheid. En midden in dat ver schrikkelijk panorama lachte hem op eens het gezicht van Sue toe, zag hij zich weer op het feest in New York, in de Engelse pub... "Nee, nee", hij schreeuwde het bijna en strompelde de kerk uit als een opge jaagde. De pastoor zag hem hoofd schuddend na. Buiten was het weer gaan sneeuwen. EINDE

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 13