Groen kwartsJexels in het harL, oiaixsNcm bob*'* Levis ^2323 ïoonSmidt Hervormde Kerk houdt nieuwjaarsbegroeting Verboden Jutten Voorrecht Alcohol door J. A. Engel vaart Veiligheid Woningnood Lichtpuntje Aanrijdingen 94e JAARGANG NR. 9540 TEXELSE WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Over mogen en moeten in het oude en het nieuwe jaar Eén keer per jaar een Oudejaarsbeschouwing schrijven voor de Texelse Courant lijkt niet zo'n zware opgaaf. Maar naarmate de jaarwisseling nadert voel je het toch als een pittige verplichting, vooral als het moet gaan over één bepaald thema dat voor het merendeel van onze Texelaars interessant is. Helemaal zwaar wordt het als eenmaal bepaalde ver wachtingen zijn gewekt. Dat is - min of meer tot mijn eigen verbazing - vorig jaar gebeurd, toen ik wat gedachten lanceerde over het jeugdpro bleem en de houding die ouders zouden moeten innemen. Ik heb daar enorm veel positieve reacties op gehad, ook van deskundige zijde. Zoveel respons krijg ik bijna nooit. Het was blijkbaar velen uit het'hart gegrepen. Maar met het constateren van feiten en het uitdelen van wijze raadgevingen zijn we er natuurlijk niet. Er moet ook daad werkelijk iets worden gedaan en dat vereist moed om stappen te doen die niet iedereen in eerste instantie in dank zal afnemen. Ik weet waarover ik praat want ook in het afgelopen jaar heb ik -zoals alle bestuurders en anderen die een bepaalde verantwoordelijkheid dragen- besluiten moeten nemen die naast instemming ook protest opwekken. En het protest klinkt meestal luider en krijgt meer publiciteit dan de instemming. Om goed te besturen moetje luisteren naar iedere betrokkene, oprecht rekening willen houden met ieders wensen voorzover die de belangen van anderen niet schaden, maar uitein delijk wel de knoop moeten doorhakken en je er bij voorbaat bij neerleggen dat je het nooit iedereen naar de zin kunt maken. Al doende realiseer ik mij meer dan eens dat het regelen van onze steeds inge wikkelder samenleving veelal neerkomt op het uitvaardigen van verboden. Het is volkomen begrijpelijk dat -bijvoorbeeld- boeren geïrriteerd zijn als zij met een bestemmingsplan krijgen te maken dat hen belet dingen te doen die volgens strikt economische maatstaven wèl zouden moeten. Het valt niet mee om er vrede mee te hebben dat ènderen bepalen watje op je eigen grond mag doen om daar tegen zo laag mogelijke kosten een bedrijf te runnen, vooral als het er de schijn van heeft dat die anderen niet direct met de portmonnee klaarstaan om de 'schade' te vergoeden. Het stemt tot voldoening en tot vertrouwen in de toekomst dat in kringen van 'gedupeerden' niettemin begrip blijkt te bestaan voor het feit dat eigen belang en algemeen belang niet altijd parallel lopen. Voor wederzijds begrip en samenwerking is het nodig dat partijen elkaar niet alleen als rivalen beschouwen maar zich ook verplaatsen in de beweegredenen van de ander. Je moet weten om te kunnen begrijpen. Als je - alweer als voorbeeld - zou weten welke ellende soms wordt veroorzaakt door gokautomaten in openbare gelegenhe den, zou je meer begrip hebben voor het beleid van een burgemeester die van zijn bevoegdheden gebruik maakt en duide lijk laat weten dat er grenzen zijn. Niettemin is het voor een bestuurder vervelend om telkens maar weer te laten weten wat er NIET mag. Het zou veel leuker werk zijn om bepaalde verboden op TAXI- EN TROUWAUTOVEQHUUR mrilhclm inslaan 4-W d«n Burg (Advertentie I.M.! Tl/Anr |C STENENPLAATS 1. l\Unr JC DEN BURG te heffen. Maar verboden zijn er niet voor niets, dus eenvoudig is dat niet. ToQh zijn er wel mogelijkheden. Zo vind ik dat een bepaalde vorm van jutten zou moeten worden toegestaan. Wie nu brandhout van het strand haalt is strafbaar. Erg zinvol is dat niet, want het strand zou er alleen maar van opknappen als die waardeloze houtrommel zou worden opgeruimd. Ik zou er wel voor voelen om periodiek - bijvoorbeeld op de eerste zaterdag van de maand - toe te staan dat mensen, eventueel met auto's-het strand op gaan om daar hout te halen. De strandvonderen zijn medewerkers zullen een oogje in het zeil moeten houden, want het is natuurlijk niet de bedoeling dat waardevol timmerhout op deze manier in verkeerde handen komt. Een nadeel van een dergelijk systeem is wel dat het de spanning wegneemt bij de mensen die tot dusver de jutterij beoef fenden voor hun kachel of open haard. Wat met spanning en inspanning tot stand komt, geeft extra veel voldoening. Dat zie je ook op andere terreinen. Het werken naar het doel is vaak belangrijker dan het bereiken van het doel. Zolang de rechtvaardigheidniet in het gedran$ komt moeten mensen worden gestimuleerd om inspanning te leveren en Wekere risico's te lopen. Wie denkt alles maar te kunnen stimuleren door met de geld buidel klaarte staan werkt niet aan welzijn en roept meer problemen op dan dat hij oplost. Ouders van verwende kinderen weten wat ik bedoel. Terugblikkend en vooruitkijkend wil je ook wel eens positieve dingen memore ren inplaats van alleen maar problemen noemen. Ik betwijfel wel eens of de meeste inwoners van dit eiland wel beseffen hoe bevoorrecht zij zijn. Het werken en wonen in een landschappelijk en natuurlijk schitterend gebied is zo'n voorrecht, maar de combinatie met een goed voorzieningenpeil zoals op Texel is tamelijk zeldzaam. Tot dat voorzienin genpeil horen niet alleen de winkels en de scholen maar ook onze gemeenschaps voorzieningen. Een van de positieve ont wikkelingen is dat ook Den Burg straks over een volwaardig gemeenschaps centrum beschikt in de vorm van een dorpshuis in de voormalige ULO. De muziekschool van nut voor alle Texelaars, die er binnenkort deel van uitmaakt, is voor een plattelandsge meente als Texel iets om buitengewoon trots op te zijn. Bij alle misère rond kostenoverschrijdingen, problemen rond het beheer, de mislukte aanbesteding e.d. zou je dat wel eens vergeten. Het is buitengewoon positief dat we binnen onze gemeenschap mensen hebben die tijdig gebruik weten te maken van mogelijkheden om dergelijke voorzie ningen van de grond te brengen en die zich niet door tegenvallers laten ontmoe digen. Voor hotel De Lindeboom-Texel geldt in feite hetzelfde. Ondanks alle verdachtmaking en wantrouwen stéét hetstrakstoch maar en krijgt het centrum van Den Burg wat terug van zijn levendig heid van weleer. Maar het is goed dat we critischtblijven en scherp in het oog houden wat niet goed gaat. De scholierenopvang in het zojuist genoemde dorpshuis looptiprima, maar het is ook waar dat in deze Iqkaliteit geruime tijd verdovende middelen kon den worden verkocht en dat deze sfeer in combinatie met andere verschijnselen een zodanig stempel op dit onderkomen drukte, dat sommige ouders hun kinde ren liever overleveren aan de straat dan goed te vinden dat ze in de ULO hun toevlucht zoeken. Dat is waarschijnlijk terecht maar wat wèl tot ernstig naden ken moet stemmen is het feit dat in deze voor jeugdigen bedoelde lokaliteit 's avonds alcoholhoudende drank móet worden verkocht om aan voldoende inkomsten te komen. Dat zit scheef: enerzijds maken we ons ernstige zorgen over het toenemend drankgebruik onder de jeugd en anderzijds stimuleren we dat drankgebruik door een systeem waarbij het voortbestaan van een gemeen schapsvoorziening afhankelijk is van de baromzet. Als overheid ben je daardoor medeplichtig aan de ellende die door het drankgebruik wordt veroorzaakt en daar moet dan ook zo snel mogelijk een eind aan komen, wil je althans geloofwaardig zijn in je beleid op het gebied van welzijns voorzieningen. Maar het zal waarschijn- lijk wel wéér geld kosten en u zult er in het komende jaar hopelijk meer over horen. Daarbij zal ook het vraagstuk van 'de betaalde krachten' zich weer aandienen. Afgezien van de vraag of het goed is alle gemeenschapswerk door full time be taalde krachten te laten uitvoeren, staat het wel vast dat dit financieel een on mogelijke zaak is. Verdere uitbouw van welzijnsvoorzieningen zal zonder bepaal de vormen van vrijwilligerswerk niet mogelijk zijn. Wat dat betreft liggen op Texel veel mogelijkheden. In onze aan verenigingen zo rijke gemeente wordt enorm veel zinvol werk gratis gedaan en velen profiteren daarvan. Maar soms is deskundigheid en inzet nodig waarvoor wèl betaald moet worden. Dat mag dan geen probleem zijn en het moet zodanig gebeuren dat de anderen die zich gratis inspannen gemotiveerd blijven. U hebt het al gezien. Het oudejaars- verhaal gaat niet over één thema. Op gevaar af dat het een wat rommelig geheel wordt schrijf ik op wat mij binnenvalt in de hoop dat het tot mee denken prikkelt. Over dat meedenken zou een uitgebreid verhaal apart zijn te schrijven. Inspraak, democratisering, medezeggenschap -het is allemaal be doeld om de burger bij het bestuur te betrekken en hem een eerlijke kans te geven zijn belangen naar voren te brengen. Ook op Texel hebben we de handen er vol aan. Toch heb ik het gevoel dat nog te weinigen van die openbaarheid 'profiteren'. Als het directe eigenbelang in het geding is, zit het wel goed maar als het gaat om zaken van algemeen belang, loopt het niet storm. De raads vergaderingen trekken de laatste jaren een vrij groot publiek. Meestal is de tribune te klein om iedereen een plaatsje te geven. Maar de interesse voor de openbare commissievergaderingen (ruimtelijke ordening, algemene zaken, recreatie en natuurbehoud, openbare werken e.d.) staat nog op een zeer laag pitje. En toch zijn dat de gelegenheden, waarbij men zich op de hoogte kan stellen van vaak verstrekkende plannen in het vroegste stadium van voorbereiding dus op het moment dat er nog van alles aan te doen is. Wat moeten we in het nieuwe jaar doen om die belangstelling te vergroten? Wie het weet, moet het maar zeggen. Het zou kunnen dat de meeste mensen meer zijn geïnteresseerd in kleine, overzichte lijke problemen met een menselijk kantje. Meer in details dan in de grote lijnen. In het vroegste stadium is er nog geen persoonlijke betrokkenheid. Misschien dat de mensen denken: ik lees het wel in de krant. Wat dat betreft hebben we niet te klagen. Zó uitgebreid worden de raads- en commissievergaderingen in dit blad verslagen dat het soms een gemeentelijke voorlichtingskrant lijkt. Dat wordt nog 'erger' want binnenkort zullen daarvoor in aanmerking komende besluiten van de wekelijkse B en W-vergaderingen open baar worden gemaakt. Dit zou overigens best eens boeiende kost kunnen zijn, want die B en W-besluiten betreffen meestal kleine, overzichtelijke zaken die nauw samenhangen met het persoonlijk wel en wee van eigen inwoners. Niet alles is voor openbaarheid geschikt. We moeten ook denken aan bescherming van de belangen van de betrokken burger, Zoekend naar 'goed nieuws' van nu en straks, wil ik wijzen op het gereedkomen van de deltawerken op Texel. Ten koste van veel tijd en geld is de hele oostelijke zeedijk op veilige hoogte gebracht, een levensnoodzakelijke voorziening waar van de noodzaak nooit omstreden is geweest. Ongetwijfeld zal in het komen dejaar plechtig worden stilgestaan bij dit moment en er komt waarschijnlijk een blijvend aandenken in de vorm van een Een ander goed voornemen dat vooral wij bestuurders voor 1981 moeten maken is: begrijpelijk spreken. We hanteren woorden, uitdrukkingen en begrippen bij het uitleggen en toelichten van onze plannen bij de verdediging van ons beleid, die voor niet ingewijden onbegrijpelijk zijn. En datterwijl we die gewone mensen nu juist bij onze beslissingen willen betrekken. Collegeleden, (waaronder de burgemeester zelf!) raadsleden, ambte naren maar ook vertegenwoordigers van groeperingen uit 'het volk' bedienen zich van een geheimtaal waar buitenstaanders weinig van snappen. Zodat het niet zo verwonderlijk is dat daar weinig begrip bestaat voor bepaalde problemen en dat ook de interesse veel te wensen overlaat. Het zal veel zelfdiscipline vergen maar we moeten af van deze 'kretelogie', want het houdt het gevoel in stand dat bepaalde beslissingen tot stand komen op een hoog en ongrijpbaar niveau. Bepaalde termen zullen wel onvermijdelijk blijven. In dat verband zou ik wensen dat meer mensen de weg naar de openbare bilbio- theek weten te vinden. Haast alle denk bare informatie over allerlei onderwerpen is daar makkelijk te verkrijgen. Waar we weinig goed nieuws over kunnen laten horen betreft ons aller grootste probleem: de woningnood. De rij woningzoekenden is indrukwekkend en het tempo van nieuwbouw blijft daarbij verachter. De afgelopen periode hadden we de onverkwikkelijke situatie dat er met dat probleem. De oplossing moet niet alleen worden gezocht in de nieuw bouw. Onder de woningzoekenden zijn vele alleenstaande jongeren die wel onder dak moeten, maar helemaal niet zo'n complete gezinswoning nodig hebben. Mogelijkheden om één huis door meer deren gezamenlijk te laten bewonen, moeten dan ook zeker worden bekeken. Laatikeindigen met een lichtpuntje: de economische problemen van ons land lijken geen ernstige gevolgen te hebben voor onze toeristische bedrijvigheidZelfs zit er nog groei in, dankzij het feit dat mensen minder naar het buitenland öp vakantiegaanAls we ons eiland aantrek kelijk en betaalbaar kunnen houden, kunnen we voor velen wellicht een belegde boterham garanderen en niet direct belanghebbenden kunnen profijt hebben van de algemene voorzieningen die mede aan het toerisme zijn te danken. Een overdekt zwembad en andere slechtweervoorzieningen' moeten er dan wel komen. Ik ben het er van harte mee eens dat we van Texel geen kermis mogen maken. Maar we moeten aan veel mensen nu eenmaal meer bieden dan natuur, strand en water alleen. Texel is groot genoeg om het diverse 'soorten' publiek naar dezin temaken. Ik hoop dat u en wij ook in het komende jaar de wijsheid zullen hebben om de vaak uiteenlopende belangen behoorlijk af te wegen. J.A. Engelvaart. monument op de plaats waar het laatste stuk dijk onderhanden is genomen, dus de polder De Eendracht. Of de gemeente dat, eventueel samen met het water schap zal financieren is de vraag maar ik denk dat het niet moeilijk zal zijn om te zijner tijd een beroep te doen op de aan nemers en eventueel anderen die bij de uitvoering van de deltawerken zijn be trokken geweest. Nog een gelukkig feit waaruit blijkt dat we in sommige opzichten op de goede weg zijn: het aantal ernstige verkeers ongelukken vertoont een dalende ten dens. Natuurlijk is elke dode of gewonde er een teveel, maar het stemt toch tot yoldoening dat de tijd waarin vijf tot tien verkeersdoden in één zomerseizoen nor maal leek, al jaren voorbij is. Laten we wat dat betreft niet rusten. Alles moet in het werk worden gesteld om op Texel tot een veilig eiland te maken. U kunt erop rekenen dat op het gebied van de verkeersvoorzieningen nog het nodigezal gebeuren en dat mensen die met drank achter het stuur gaan zitten niet met rust zullen worden gelaten Het zal echter in de eerste plaats van het publiek zelf moeten komen. Er mag geen spoor van bewondering zijn voor mensen die met teveel drank op in hun auto rijden. Het is dom en misdadig. Geen direct levensgevaar, maar wel veel ergernis ontstaat door het negeren van parkeerverboden. We gebruiken de vele parkeerterreinen die de afgelopen jaren zijn aangelegd, nog veel te weinig. In deze tijd van goede voornemens zouden we moeten afspreken dat we wat meer aan lichaamsbeweging gaan doen door de autp voortaan op de parkeer plaats te zetten en het laatste eindje naar winkel of kantoor te lopen. Probeer ook eens of u de fiets niet veel vaker kan gebruiken voor boodschappen die u tot dusver met de auto deed. praktisch geen bouwgrond beschikbaar was, maar het is een misverstand om dat als belangrijkste oorzaak te zien. Want het probleem is dat op een eiland als Texel waar je steeds te maken hebt met kleine aantallen nieuw te bouwen woningen, moeilijk voor een acceptabele prijs is te bouwen. Om die reden dreigt het plan van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten voor het zg. artikel 11-gebied van Den Buurg noord-west, te mislukken. Door de hoge rentestand en de weinig rooskleu rige economie is de animo om in de vrije sector (dus zonder subsidie) te bouwen sterk teruggelopen. Zodat het ook niet mogelijk is om een gemengd complex van gesubsidieerde en vrije bouw (waarbij door de winst op de vrije woningen het tekort op de premiewoningen wordt goedgemaakt) van de grond te brengen. Deze problematiek is overigens landelijk. De plannen van de Texelse Kasko- vereniging zijn hoopgevend, maar het geeft te denken dat het aantal deel nemende leden nog niet groot genoeg is. Ik vraag me wel eens af of wij Nederlan ders voor wonen wel genoeg willen uitgeven. Het is een mentaliteitskwestie. Als je voor goed wonen wat over hebt, houdt dat in dat je van bepaalde andere dingen wilt afzien. Je zou je kunnen afvragen of Nederlandersde woonkosten niet teveel op de laatste plaats zetten. Het niet beschikbaar zijn van woningen heeft behalve voor de 'eigen' woningzoeken den, ook voor de vervulling van onmis bare functies ernstige gevolgen. Texel' met zijn uitgebreide voorzieningenniveau heeft naar verhouding vrij veel gekwali ficeerd personeel nodig, dat veelal van het vasteland moet komen. Deze vaak dringend noodzakelijke krachten blijven weg of vertrekken na verloop van tijd weer omdat ze geen behoorlijk huis kunnen krijgen. Onder andere bij de Rijksscholengemeenschap worstelt men Op de ochtend van Nieuwjaarsdag houdt de Ned. Herv. kerk van Den Burg een „Nieuwjaarsbegroeting" in gebouw ,,De Schakel" naast de kerk. Deze bijeenkomst, die voor elke be langstellende toegankelijk is, begint om 10.30 uur met een morgengebed, ge volgd door koffie drinken met aanslui tend (ca. 12 uur) een broodmaaltijd. Gehoopt wordt dat men onder de be langstellenden ook toeristen zal kunnen verwelkomen. Omdat hij door de lage zon werd ver blind, had een 61-jarige Texelaar zater dag geen goed uitzicht toen hij met zijn auto een uitrit aan de Oosterenderweg wilde verlaten. Over de Oosterender weg naderde een 26-jarige Texelaar, die de andere auto niet meer kon ontwij ken. Bij de aanrijding ontstond flinke materiële schade. Eveneens zaterdag wilde een twintig jarige Texelaar vanaf de Dorpsstraat in De Koog linksaf de Kamerstraat in slaan. Hij moest hierbij remmen voor een auto, die in de Kamerstraat aan het keren was en werd achterop gereden door een 44-jarige Texelaar. Aan beide auto's ontstond lichte schade. T|//%nC IC STENENPLAATS 1, IVUnrJC DEN BURG

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1