Vrijspraak gevraagd bij raadselachtig ongeval Kerstman m De Koog Wie moet ik nu geloven? Texelaars voor de balie Daan Welboren in brief: Speciaal menu Menu '81 Projectiel gevonden Daan Welboren op de bres voor Hoorn der zaken Vernielingen Dialezing over de Slufter De kleine tragedie PAGINA 2 TEXELSE COURANT Voor de meervoudige kamer van het arrondisementsgerecht te Alkmaar (dus in hoger beroep) stond vorige week een 59-jarige pastor uit De Cocksdorp te recht. Hem werd door de officier van justitie ten laste gelegd dat hij in juli 1979 over de Muyweg reed en bij nadering van de Hoofdweg geen voorrang had gegeven aan een andere auto op deze weg. Door de2e voorrangsfout was een botsing ontstaan waarbij vier personen gewond raakten. Ter zitting verklaarde de pastor dat het enige dat hij zich kon herinneren was, dat hij op een theevisite was geweest bij een familie in Ooster end. Vanaf het ogenblik dat hij die visite beëindigde liet zijn geheugen hem in de steek. „Bij de aanrijding kreeg ik een hersenschudding en liep ik een shock op. Ik was bewusteloos en heb veel bloed verloren. Ik kan me daarom niets herinneren van de aanrijdingIk ben het ziekenhuis ingegaan met zware hoofdwonden. Pas in de krant las ik wat er gebeurd was. Er stond in dat ik schuldig was aan de aanrijding. Dat heeft me toen erg aangegrepen". „Met alle respect voor de krant", zei Mr. Bosch, president van de meervou dige kamer, „ik wil graag van uzelf horen wat er gebeurd is. U bent pastor. Kan het zijn dat u net een moeilijke visite achter de rug had en dat u daar over aan het piekeren was?" „Het was gewoon een gezellige ver jaardag zonder problemen. Er was niets om over te piekeren", zei de pastor, die verder nog verklaarde veel ervaring te hebben in het rijden over Texel. „Ik woon vier jaar op Texel, dus ik ken het eiland goed. Ik rijd zo'n 30.000 kilometer per jaar en dan hoofdzakelijk over het eiland". „Waar zou u na de theevisite heen gaan?" vroeg de officier van justitie. „Ik moest 's avonds om half acht een dienst doen in De Cocksdorp. Ik was vermoe delijk op weg naar huis", antwoordde de pastor. „Was het dan logisch dat u over de Muyweg reed", vroeg de offi cier. „Ik neem steeds verschillende wegen. Ik hou van het eiland. Het is best mogelijk dat ik de Muyweg heb genomen", zei de pastor. Politie In antwoord op een vraag van de president waarom hij eigenlijk in beroep wa? gegaan, verklaarde de pastor dat hij enorme moete had gehad met zijn schuld aan de aanrijding. Hij had zelfs fruit gebracht bij de mensen die hij had aangereden. Pas later waren er getuigen gekomen, die verklaard hadden dat het nooit zo gebeurd kon zijn als door de politie was vastgesteld en dus ook in de krant vermeld stond. Op grond van die verklaringen was een advertentie ge plaatst waarin getuigen van het ongeval werden opgeroepen zich te melden. Langzamerhand kreeg de pastor op grond van nieuwe verklaringen het idee dat zich op de bewuste dag iets heel anders had afgespeeld en hij had dan ook een fors aantal getuigen meege nomen naar de zitting. Eengetuigedie opgeroepen was door de officier was een wachtmeester die tegen woordig in Heiloo gedetacheerd is. Hij stelde te volharden in het proces verbaal dat destijd was opgemaakt. Ter plaatse had hij getuige Van M. gesproken maar die zei niets van de aanrijding zelf te hebben gezien. Daarna waren hem als opsporingsambtenaar verder geen fei ten gebleken die een andere visie op het gebeurde rechtvaardigden. „Kon u uit de stand van de auto's afleiden om wat voor soort aanrijding het ging, vroeg de officier. „Het was een kop-flank bot sing. Ik zie geen aanleiding om te praten over een frontale of ander soortige voor nieuwjaarsdag, waarbij u een nieuwjaarsborrel krijgt aangeboden. Schelpje zalmmayonaise, toast en boter. Heldere groentesoep met verse tuinkruiden. Gegrilde of gebakken entrecöte met kruidenboter, gemengde salade, stoofperen, gekookte witlof en gebakken aardappelen. Mokka-ijs met slagroom en walnoten. f37,50 per persoon. H/VENRESTALJRANT TEXEL (02226) 310. Gaarne tijdige reservering. Oudejaarsdag, 31 december, gesloten vanaf 17.00 uur. botsing", zei de wachtmeester, die op de vraag van de advocaat Mr. Feikema of het misschien een schuine frontale botsing geweest kon zijn, eveneens ontkennend antwoordde. Rook De volgende getuige was de 44-jarige wetenschappelijk hoofdambtenaar B uit Amsterdam. Hij verklaarde ten tijde van de aanrijding op Texel te zijn geweest, maar niets van de aanrijding zelf te hebben gezien. „We waren het eerst ter plekke. We kwamen van De Cocksdorp en wilden over de Hoofdweg naar Den Hoorn gaan. Op een gegeven moment zag ik op het bewuste kruispunt die twee auto's staan. Er kwam rook uit de sloot. Op dat ogenblik realiseerde ik me: dit moet nèt gebeurd zijn. Door de schade en het vele bloed dachten we dat het zeer ernstig was. We zijn toen naar de dichtsbijzijnde boerderij gegaan om hulp te halen. Het is heel vreemd. Ik kwam uit de richting van De Cocksdorp. Maar ik heb geen enkele auto voor me zien rijden. Toen ik die twee auto's op die kruising zag was mijn eerste reactie: waar komen die twee auto's in vredes naam vandaan. Het is voor mij echt een raadsel". De in Frankrijk wonende mevrouw M. had via een wachtmeester van de rijkspo litie een verklaring overlegd waardoor ze niet als getuige voor de meervoudige kamer hoefde te verschijnenZe was over de Hoofdweg van De Waal naar De Cocks dorp gereden. Vlak voor het bewuste kruispunt was ze een fietser gepas seerd. Op hetkruispunt had ze de twee betrokken auto's zien staan. Doordat er rook uit de sloot kwam en een man voorovergebogen achter het stuur hing, begreep ze dat het ongeluk pas ge beurd moest zijn. Een Amerikaanse jongen die met haar mee lifte stapte uit de auto om hulp te bieden. Zelf ging ze naar de dichtstbijzijnde boerderij om alarm te slaan. Ook deze mevrouw ver klaarde de twee auto's niet eerder te hebben gezien. „Het was alsof ze uit de lucht waren komen vallen", verklaarde ze. Getuige B., van beroep agrarisch medewerker reed in een tractor over de Hoofdweg in de richting De Cocksdorp. Voor het kruispunt was hij niet gepas seerd door personenauto's die bij de aanrijding betrokken waren. Ook had hij geen stilstaande auto gezien die was opgetrokken. Ook voor hem was het daarom onduidelijk, waar de auto die over de Hoofdweg zou zijn gereden, vandaan was gekomen. De laatste getuige die werd opgeroe pen was de 60-jarige landbouwer Van M. die zich op ongeveer 450 meter van de plaats van de aanrijding bevond. Hij reed op zijn racefiets en daardoor had hij geen zicht op de kruising voor hem. Op een racefiets zit men immers voor overgebogen. De klap had hij echter wel gehoord. Hij bezwoer de rechters van de meervoudige kamer dat hij door geen der auto's die bij de aanrijding betrok ken was, was gepasseerd. „Wij zijn buitenmensen en we zien alles. Ik heb die auto's van tevoren niet gezien. Ze moeten over een andere weg gekomen zijn. Misschien allebei over de Muyweg. Over de Hoofdweg hebben ze niet ge reden. Ik weet dat zeker. We zien alles in de polder", zei Van M. In zijn requisitoir sprak de officier van een merkwaardige zaak. „Vast staat dat er een aanrijding is gebeurd tussen de auto's van de pastor en de familie K. Verder staat vast dat de auto van de familie K. een behoorlijke snelheid moet hebben gehad, anders was deze na de aanrijding nooit doorgeschoten tegen het electriciteitshuisje. Op grond van de verklaringen van de wachtmeester staat verder vast dat er een kop-flank botsing heeft plaatsgehad. De verdach te heeft de auto van de familie K. in de flank geraakt, terwijl deze over een voorrangsweg reed. Dan is wel de vraag waar de auto van K. vandaan kwam. Geen der getuigen heeft hem gezien. Dat de auto eerst een tijd heeft stilge staan is al evenmin waarschijnlijk van wege de hoge snelheid. Dat beide auto's over de Muyweg reden en dat ze op de kruising frontaal tegen elkaar zouden zijn gebotst geloof ik niet. De beschadigingen zijn niet die van een frontale botsing. Op grond van de beschadigingen van de auto's en de verklaring van de wachtmeester acht ik de feiten van de tenlastelegging wettig en overtuigend bewezen. De getuigen hebben geen van allen gezien hoe oe aanrijding plaatsvond. De vraag is nu welk verwijt de pastor gemaakt kan worden. Dat is moeilijk te zeggen omdat er geen enkele indicatie bestaat over de manier waarop hij de kruising is gena derd. Onduidelijk is hoe voorzichtig hij reed. Vanwege alle onduidelijkheden eis ik schuldigverklaring zonder oplegging van straf", besloot de officier zijn requisitoir. Schuine aanrijding De advocaat van de verdachte Mr. Feikema had een heel andere visie op het gebeurde. Naar zijn mening was het ten laste gelegde geenszins wettig en overtuigend bewezen. „Ik zou willen pleiten voor de mogelijkheid van een schuine aanrijding. Dat doe ik op grond van foto's die mijn cliënt heeft meege nomen en waarop is te zien dat de linkerkant van de auto meer is bescha digd dan de rechterkant". Feikema ging ervan uit dat geen der getuigen de auto van de familie K. op de Muyweg heeft gezien. „De familie K. kwam vanaf De Cockdorp en wilde naar Oudeschild. Dan zijn er verschillende mogelijkheden. Je kunt over de Hollandseweg, de Slufterweg, de Oorsprongweg of de Muyweg. Als ze de Muyweg hadden genomen dan waren het tegenliggers van de pastor. Ze hadden dan geen vorrang doordat ze op de Hoofdweg reden. De Hoofdweg is een goede tweebaans weg. De Muyweg is dat niet. Het is een smalle weg waar twee tegen liggers elkaar moeilijk kunnen passeren. Het is waarschijnlijk dat de familie K. mijn cliënt over de Muyweg frontaal naderde, waarna op de kruising de aan rijding plaatsvond. De situatie ter plaat se is vrij moeilijk. De Muyweg beschrijft een lichte bocht en daardoor is K. ver moedelijk op het midden van de weg uitgekomen. Vervolgens zijn beide auto's schuin frontaal tegen elkaar gebotst. Het is onjuist mijn cliënt de schuld te geven. Eerder zou de schuld gezocht moeten worden bij de familie K. die frontaal tegen mijn cliënt botste. Mevrouw K. zei wel dat ze op de Hoofdweg reden, maar die mensen waren op Texel met vakantie en daarom niet goed op de hoogte met de plaatse lijke situatie. Bovendien kon ook me vrouw K. later niet vertellen hoe de aanrijding precies was gebeurd. Op grond hiervan vraag ik vrijspraak van mijn cliënt wegens gebrek aan bewijs. De pastor zelf verklaarde nog dat de door zijn advocaat geschetste situatie hem de enige mogelijkheid leek. De meervoudige kamer doet op 6 januari uitspraak. WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 Den Hoorn io De Koog heeft er een nieuw kinder feest bij. 'Het inhalen van de kerstman' was vorige week woensdag een druk bezochte gebeurtenis. Om twee uur reed de kerstman voorafgegaan door politie, geluidswagen en ponyclub in een aangepaste arrestee met luchtban denen getrokken door paarden De Koog binnen. Met de woorden: "een vrolijk kerstfeest, hei, hei, hei" een kreet die prompt werd overgenomen door het publiekdeed deze kinder vriend en specialist in kerstgeschenken zijn intrede. Het inhalen van de kerst man is een nieuw verschijnsel op Texel en iemand van De Koog Promotions, die de gebeurtenis organiseerde, gaf graag wat extra tekst en uitleg aan het, voorat Texelse, publiek. Zo kreeg iedereen te horen dat de kerstman op de Noordpool leeft en alleen in december naar zuide lijker oorden trekt om de mensen te stimuleren zich met kerst vredig en vrolijk te vermaken. De sneeuw ontbrak nog maar de zon scheen en dat was ook reden om blij te zijn, aldus de kerstman. Die blijheid kan ook in geschenken vertaald worden en daarbij had de kerstman vooral aan de kinderen ge dacht. De arrestee zat propvol met cadeautjes. Na een uitgebreide rondgang door De Koog werden de medewerkers aan de optocht bedankt met een kalender en een kerstbrood. Hierbij bleek dat de kerstman een duidelijk minder statige verschijning is dan sinterklaas. Geen bekommerde verhalen over stoute kin deren, maar vrolijkheid alom. De kerst-z man huppelde rammelend met een bel door de Dorpsstraat en ook de kerk klok van de N. H. kerk deed mee. De jeugd werd uitgenodigd om in Bar Restaurant Capri een suprise in ont vangst te nemen. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd want in een j: mum van tijd stond de zaal van Capri tjokvol met kinderen. Het lag in de be doeling dat deze 'nieuwe' kindervriend van drie tot vijf uur cadeautjes zou weg- geven maar dat verliep even anders. ledereen wilde de roodgemutste grijs aard de hand drukken waardoor een geweldig gedrang ontstond. Het resul taat was dat iedereen binnen twintig minuten met een kleurplaat en kleur potloden weer buiten stond. Als de kerstman een volgend jaar weer binnen gehaald wordt, zal wel voor een ruimere accommodatie gezorgd moeten wor den. I'rtttcv.%,w. - ,.xj Op eerste kerstdag werd tussen paal 17 en De Koog een projectiel gevon den. Het bleek een zogenaamde mar keerder te zijn, die tezijnertijd door de mijnopruimingsdienst zal worden ver nietigd. Het college moet alsnog proberen de grond van mevrouw E. D. Kuijper-Reuvers te kopen om de aanleg van een fietspad naar De Cocksdorp te kunnen realiseren. Deze aankoop mag echter niet worden gekoppeld aan het aan haar verkopen van een stuk gemeentelijke grond dat ze bij haar tuin aan de Kogerstraat in Den Burg wil voegen. Verder moet het college pogen de onenigheid tussen de families Klein Breteler en Kuijper op te lossen. Door herinrichting en juist gebruik van de grond zouden de problemen uit de wereld geholpen moeten worden. Verkoop van de omstreden grond aan de Kogerstraat dient hierbij achterwege te blijven. Deze oplossing heeft het Pakt-raads- lid Daan Welboren in een brief aan het college ter overweging gegeven inzake de omstreden grond aan- en verkopen van mevrouw Kuijper-Reuvers. Zoals eerder in deze courant gemeld is me vrouw Kuijper bereid een stuk van haar land nabij De Cocksdorp te verkopen voor het aanleggen van een fietspad, als het gemeentebestuur haar een stuk grond wil verkopen dat bij haar tuin aan de Kogerstraat ligt. Tegen de verkoop van de gemeentelijke grond aan de Kogerstraat is buurman Klein Breteler echter ten zeerste geporteerd en hij heeft de gemeente gedreigd met een proces als toch tot verkoop overgegaan zou worden. Een zaak die in de laatste raadsvergadering de gemoederen danig bezig hield en waarbij zelfs werd ge sproken over chantage, De raad besloot uiteindelijk niet tot de koppelverkoop over te gaan en in zijn brief schetst Daan Welboren die beslissing als juist. Hij schrijft evenwel: „Dat sommige raads leden de meningsverschillen tussen de families Kuijper en Klein Breteler in hun besluitvorming lieten meespelen is hun goed recht, maar naar mijn mening onjuist. Onenigheid tussen buren moet ook op een andere manier dan door verkoop van grond kunnen worden opgelost en dat is niet in de eerste plaats de taak van de gemeenteraad. Hulp en bemiddeling van de gemeente Texel in de persoon van een ambtenaar, wet houder of raadslid kan hier zeker op zijn plaats zijn", aldus de brief. Impasse Welboren stelt dat de impasse die nu is ontstaan, moet worden doorbroken. wil een bevredigende oplossing voor alle partijen worden bereikt. Belangrijker dan deze zaken vindt Welboren echter de vraag of de gemeenteraad wel altijd nauwkeurig en naar waarheid wordt voorgelicht door het college. Hij vindt dat hieraan niet getwijfeld moet kunnen worden. „Uitgangspunt is vertrouwen in de ver strekte gegevens, een zo objectief mo gelijke voorstelling van zaken en een geloofwaardig optreden van B en W", zo schrijft het raadslid. Terugkijkend op de omstreden grondzaak, stelt hij: „LI schrijft in uw pre-advies: „In het kader van de realisering van een openbaar fietspad bij De Cockdorp stelt mevrouw Kuijper-Reuvers verkoop van de door haar beoogde, nabij haar woning gele gen grond als expliciete voorwaarde'. „Die expliciete voorwaarde was voor mij aanleiding om te spreken over chantage. Waarbij ik stelde dat het chantage lijkt en niet chantage is", schrijft Welboren. „Tot mijn verbazing", gaat hij verder in de brief, „draait mevrouw Kuijper in een ingezonden brief in de Texelse Courant van 24 december de voorstel ling van zaken om: niet zij, maar de gemeente Texel heeft eenzijdige dwang uitgeoefend. Wie moet ik nu geloven? Als ik het college in vrtrouwen volg, is mevrouw Kuijper een leugenaar, maar als zij oprecht is, moet ik mijn ver trouwen in het college opzeggen, omdat ik op deze manier als raadslid niet kan en mag functioneren". Welboren stelt het college vervolgens voor hem en zijn collega-raadsleden te overtuigen van de juistheid van de voor stelling van zaken en komt tenslotte tot de twee reeds genoemde voorstellen. - (Ui )l Het Pakt-raadslid Daan Welboren heeft een brief aan het college geschre ven waarin hij enkele zaken aan de orde brengt die de gemoederen in Den Hoorn gezig houden. Hij meldt dat de heer K. de Leeuw van Diek 38 in Den Hoorn regelmatig overlast ondervindt door de ondercapaciteit van het riool ter plaatse. Ook bij zijn buurman, de heer P. Zijm, staat 'de boel regelmatig onder'. Welboren schrijft dat hij weet dat er binnen de gemeente al eens over deze kwestie is gepraat en ook dat er een rapportje over is gemaakt. Tot nu toe echter zonder resultaat. Hij vraagt zo spoedig mogelijk maatregelen te treffen. Als tweede punt meldt Welboren dat op het pleintje voor supermarkt Goënga binnenkort drie bomen zullen worden geplant door de dienst ge meentewerken. In verband hiermee dringt Welboren aan op een herinrich ting van het pleintje. Het moet intiemer en gezelliger worden door het plaatsen van bloembakken, banken, aangepaste verlichting en dergelijke. Wat dit betreft zou Den Hoorn achterlopen bij andere dorpen. In de Herenstraat zijn naar het oordeel van het Pakt-raadslid antiek aandoende lantaarnpalen gewenst. Voorts schrijft hij: „Verder wil ik u verzoeken om bij het vervangen van Op de dag voor kerst werd schade toegebracht aan een Franse auto, die op het Achterom bij modehuis Zegel geparkeerd stond. Van het voertuig waren de antenne en de buitenspiegel afgebroken. Afgelopen dinsdag drongen onbekenden het in de haven van Oude schild liggende schip TX 27 binnen en richtten daar enkele vernielingen aan. De microfoon van de Intercom werd gestolen Vrijdagavond 2 januari houdt vogel wachter Maarten Stoepker in 'De Scho- lerie' in Zuid Eierland een dialezing over De Slufter en het aangrenzende duin gebied. Dit gebeurt in het kader van de Slufter-tentoonstelling die Niek Welbo ren momenteel in zijn Scholerie houdt. Entree 72,50, inclusief koffie. Op nieuwjaarsdag wordt vanaf De Scholerie een tocht met de Jan Plezier gemaakt naar De Slufter. Start om 14.00 uur. Alleen bij zeer slecht weer gaat de rit niet door. lampen in de lantaarns, zoals die bij voorbeeld staan in De Kuip, exemplaren te monteren van een geringer vermogéli en van een andere kleur: energiebe sparing en een prettiger licht." Tenslotte wijst Welboren op de slechte toestand van de berm van de Westerweg en de Kerkstraat ter hoogte van de Hervormde kerk. Doordat kerk gangers de berm als parkeerstrook benutten wordt deze steeds modderi ger. Welboren vindt dat hier 'groei- stenen' moeten worden aangebracht. Twee mussen sjipten tot elkaar Op een der Burger daken Zou men van hotel Texel nu Eens echt iets moois gaan maken? Wees maar gerust mijn lieve schat Want zie je dat gesteente Daar ginder met dat platte dak Daar zetelt de gemeente En niemand gaat in 't hol der leeuw De perken ooit te buiten Kom liefste laat ons verder gaan En laat ons vrolijk fluiten Zij vlogen door de blauwe lucht Met vreugde in hun hartje Een parkeerder staart hen na Met in zijn hand een kwartje Hij vraagt zich ondertussen af Waarom zo uitgelaten? En stopt het muntstuk pichtsgetrouw In een der automaten Pa mus had in de blauwe lucht Slechts aandacht voor zijn gade En zag boven de Waalderstraat Te laat die mast met draden Viel stervend neer in 't natte gras Aan de voet van dit obstakel Hun vliegreis die zo mooi begon Liep uit op een debacle Zij daalt gebroken naast hem neer Kan het maar niet geloven Dit onverwachte dierenleed Gaat haar verstand te boven Hij sprak nog zachtjes, lieve schat Ik ga je nu verlaten Maar ik zou zo graag mijn laatste wens Nu nog met jou bepraten Als jij een nieuwe partner kiest Gaat broeden in de lente Doe dat niet onder 't pannendak Van die appartementen Die hier en daar op Texel staan Ik vraag het voor je kinderen Hun liefde voor ons mooie land Zal absoluut verminderen 't Behoud van 't mooie landschap was Toch altijd al mijn streven Hij slaakte nog een diepe zucht Stapt uit dit mussenleven Zij gaf hem nog een laatste kus Op zijn bebloede veren Had dit kleine drama toch zijn nut? Dat zal de tijd wel leren. K. Bonne, De Koog.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2