Plantertje nog niet dood als boompjes groot zijn r in Koude duik op Nieuwjaarsdag Rijdende bibliotheek in alle grote buitendorpen RAADHUIS f Bosaanplant Noordkop spoedig van start Brouwer en Morbis winnaars van dam- en schaaktoernooi LAAGBETAALDEN VINDEN DRUK BOS BEST GEZELLIG.... Twee kampioenen van „Eigen wieken" Mededelingen van B. en If. i Rectificatie Ontgronding Officiële oprichting reddingsbrigade Installatie gemeentesecretaris VERFSPUITERS ACTIEF S.V. Oosterend Texelse Boys Badminton SVC Traditionele voetbalwedstrijd openbare bibliotn WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het spreekwoord 'Boompje groot, plantertje dood' gaat niet helemaal op voor het 84 ha grote bos, dat binnenkort in de noordkop van Texel zal worden aangelegd. Verwacht wordt dat het bos al na tien tot vijftien jaar recreatieve waarde heeft, zodat mensen erin toe gelaten kunnen worden. Het wordt een parkachtig bos dat helemaal is afgestemd om een zo groot mogelijk aantal mensen te kunnen ontvangen. Dat is dus een verschil met het bestaande dennenbos, dat ook recreatieve waarde heeft, maar toch in de eerste plaats als natuurgebied is bedoeld. Het bovenstaande kwam naar voren bij de bespreking in de commissie voor recreatie en natuurbehoud van de in middels vergevorderde bosplannen voor de noordkop. De gronden die worden ingeplant zijn thans definitief aangewe zen, na een nogal gelukkig verlopen 'ruilverkaveling' waarbij agrarisch waar devolle gronden zoveel mogelijk werden ontzien. Tot aanplanting van het bos heeft de gemeente zich verplicht krach tens het recreatiebasisplan. Het was voorwaarde voor groei van het aantal recreatieve verblijfplaatsen. Want er wordt vanuit gegaan dat het bos recre anten zal opvangen die anders de kwetsbare duinen zouden bedreigen. Daan Welboren wees erop dat de recre anten er eerder zullen zijn dan het bos, zodat een tijdlang toch een 'gevaarlijke' situatie zal bestaan. Een troost is dat de uitvoering van het naburige Krimplan, waar het gros van de recreanten van daan zal komen, ook is vertraagd. Het commissielid Martin Warnaar (directeur van de Exploitatiemij De Krim) had nog meer troost: gebleken is dat een bos van het type dat op noordelijk Texels komt, zelfs al na vijf jaar recreatieve waarde krijgt. Als spoedig met de aanplant wordt begonnen, loopt het aardig parallel. Warnaar vond dat in de be heerscommissie voor het bos ook ver tegenwoordigers van mensen uit de omgeving moeten worden opgenomen. Twijfel Adriaan Dijksen geloofde niet erg in het afleidingseffect van het bos. Het staat nog te bezien of de recreanten bereid zijn het bos in te gaan, inplaats van de natuurgebieden. Bovendien is het bos 40% kleiner dan de 130 ha die in het recreatiebasisplan was genoemd, zodat het logisch zou zijn als ook het aantal nog te realiseren toeristische slaapplaatsen ook zou worden terugge draaid. Er wordt vanuit gegaan dat het bos 9 recreanten per hectare zal op vangen. Dijksen vond dat nogal druk en verwachtte dat veel mensen de voor keur zullen geven aan stille natuur gebieden. Daan Welboren had een andere gedachte. Min of meer uit eigen ervaring wist hij te melden dat veel mensen (in het bijzonder de mensen van 'beneden modaal') een bos met wat menselijk vertier best leuk vinden. Nauta erkende dat de nu aan te planten opper vlakte kleiner is dan was gepland, maar het karakter van het bos wordt ook anders zodat er meer mensen in kunnen worden opgevangen. Dijksen bleef be zwaren maken. Van hem had het hele bos niet gehoeven. Maar nu het er toch kwam, vroeg hij wel aandacht voor de mogelijk negatieve gevolgen voor de natuur in het aangrenzende gebied. De grondwaterstand zou wel eens kunnen zakken omdat een jong bos veel water onttrekt. Nauta kon hem gerust stellen. Door onder meer stuwen en water partijen zal het bos vochtig worden ge houden. Ook Staatsbosbeheer die zich met aanplant en onderhoud van het bos zal belasten, zal dit aspect terdege in de gaten houden. In de rondvraag demonstreerde Adriaan Dijksen andermaal zijn bezorgd heid over de groei van de recreatie op Texel. Al enkele jaren heeft de gemeen te geen telling gedaan zodat de toeris tische opnamecapaciteit van Texel mo menteel onbekend is. Meegedeeld werd dat getracht zal worden binnen af zienbare tijd de situatie van 1979 op papier te zetten. Overigens staat wel vast dat niet in alle sectoren meer van groei sprake is. Het ziet er bijvoorbeeld naar uit dat het aantal bedden in de logies met ontbijt-sector met maar liefst 30% is teruggelopen. Over het geheel zal sprake zijn van stabilisatie of zelfs terugloop. Ook werd de aandacht gevestigd op het verval waarin de uitkijktoren van de Fonteinsnol verkeert en Daan Welboren vestigde de aandacht op het gevaarlijke karakter van de trimbaan in het bos. Staatsbosbeheer zou naar aanleiding van kritische opmerkingen van een sportarts hebben besloten elders in het land diverse trimbanen op te ruimen en geen nieuwe meer aan te leggen. 'Rondje' Martin Warnaar liet weten dat het" rondje om Texel met catamarans ook in 1981 weer zal plaatsvinden en wel op 23 mei. De desbetreffende commis sie is al druk doende met de voorbe reidingen. Dezelfde spreker pleitte voor openstelling van het Natuurrecreatie- centrum op zondag, verwijzend naar de open dag die onlangs werd gehouden en waarvan door grote aantallen men sen gebruik is gemaakt. Als het er in de praktijk op neerkomt dat 100% van het tekort van het NRC door de overheid wordt vergoed zou tegen een langere openstelling geen bezwaar zijn. Opge merkt wordt dat voor extra openstelling de goedkeuring van subsidieverstrek kers nodig is. Want het staat vast dat het exploitatietekort (voornamelijk door extra personeelslasten! er in ieder geval groter door wordt. Voorzitter Nauta vond het vraagstuk de moeite van het bespreken waard. Van Adriaan Dijksen kwam echter bezwaar. Volgens hem was de zondagopenstelling niet nodig omdat praktisch alle toeristen (er zijn maar weinig dagjesmensen) in de gele genheid zijn op een gewone doorde weekse dag naar het NRC te komen. Het zou wel denkbaar zijn het NRC op een andere dag dan zondag te sluiten, bijvoorbeeld maandag. Op de onlangs gehouden districts tentoonstelling Noordholland werden twee leden van de vogelvereniging Op Eigen Wieken kampioen. Het oudste lid van de vereniging de heer Ham uit Oudeschild kreeg voor zijn zilver isabel pastel kanarie 91 punten. Ham verwierf hiermee het bondskruis plus een eerste prijs in zijn klasse. De kanarie had tevens een hoge waardering in de kleurpunten, nl. 48, wat zeer hoog genoemd mag worden. Ook de heer H. Prins viel in de prijzen met een bastaard kanarie (90 punten). Hij werd kampioen in zijn klasse en behaalde in deze groep nog een eerste en derde prijs. Ook de volgende leden deden het niet slecht met hun vogels. Jn van Dorp met kanaries groen: 86 punten, J. Smit met een kanarie agaat ivoor: 87 punten, A. Eelman met kanarie goud agaat: 88 punten. De heer Sangers met tropen bastaarden: 87 en 85 punten, mevr. van Dorp ook met bastaard: 85 punten en de heer H Wit met zebravinken 85 en 86 punten. 1—iwww—mn—m I—III—1—WWw—1 Stuiting gemeentelijke diensten. Ook via deze rubriek nog even aandacht voor de sluiting van alle gemeentelijke diensten op Oudejaarsmiddag en vrijdag 2 januari 1981 Verhuizingen. Het blijkt nodig te zijn regelmatig de aandacht te vestigen op het aangeven van verhuizingen. Dit gebeurt als regel wel tijdig bij vestiging uit- en vertrek naar een andere gemeente. Vaak wordt het vergeten bij verhuizingen binnen de gemeente. Ook dan is het nodig en wij denken daarbij speciaal aan jongelui die op een ander adres gaan wonen. In de krant van 24 december j.l. staat in de openbare bekendmaking ingevolge de Ontgrondingenverordening Noord- Holland abusievelijk als te ontgronden perceel sectie N no. 364 vermeld; dit moet zijn: no. 264. En om alle mis verstanden verder uit te sluiten: het perceel ligt ten noorden van Oudeschild en grenst o.a. aan de Laagwaalderweg. Leden van de Texelse reddingsbri gade zullen op nieuwjaarsdag een ge zamenlijke duik in zee nemen. Dat gebeurt om 12.00 uur ter hoogte van het strandpaviljoen 'Noordzee' (paal 20) ter gelegenheid van de officiële oprichting van de reddingsbrigade en de aanslui ting bij de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen (knbrd) Een dergelijke gezamenlijke duik in het koude zeewater is voor Texel iets nieuws. In diverse plaatsen elders aan de kust is het echter een al jaren bestaande nieuwjaarstraditie. Het wordt uiteraard geen uitgebreide zwempartij. Direct na afloop gaat de groep naar paviljoen Noordzee voor een warme dronk en een gezellig uurtje. Neptunes Naast de leden van de reddingsbri gade zijn daarvoor het bondsbestuur en autoriteiten van de gemeente Texel uitgenodigd, alsmede donatuers, adspi- rant-leden en anderen die bij het werk van de reddingsbrigade zijn betrokken. De hoogste gast is de zeegod Neptunes die heeft aangekondigd persoonlijk aan wezig te willen zijn om luister bij te zetten aan de 'overhandiging van de verantwoordelijkheden'. Uit het bovenstaande moet niet de conclusie worden getrokken dat de Texelse brigade het komende jaar al in staat zal zijn een of meerdere strand- slagen volledig te bewaken. Het aantal opgeleide leden is daarvoor nog niet groot genoeg. In de komende zomer zal de strandbewaking van Texel weer worden verzorgd door (overkantse) KNBDR-leden en studenten van het Utrechts Studenten Corps. Opleidingscentrum De activiteiten van de Texelse red dingsbrigade zullen voorlopig uitsluitend zijn gericht op werving van leden en het organiseren van cursussen. Het is de bedoeling bij paal 21 een min of meer permanent opleidingscentrum te stich ten waar zowel Texelse als overkantse KNBRD-leden praktisch onderricht kun- ken krijgen. Daarbij zal men de beschik king krijgen over een polyester boot van de KNBDR. Bij het werven van leden hoopt de Texelse brigade vooral belang stelling te wekken bij niet al te jeugdigen mensen. Er is nl. vooral tekort aan leden van boven de 16 jaar. Wie interesse heeft kan contact op nemen met secre taresse Magda Bakker, Gasthuisstraat 3, Den Burg. Maandagavond 5 januari, aanvang 19.30 uur wordt een raadsvergadering gehouden. Enig agendapunt is de in stallatie van de heer J. R. van Dijk als gemeentesecretaris. Het afgelopen weekeinde werden in Den Burg diverse gevels, ruiten, huizen en zelfs het toilet van een horeca gelegenheid met de tekst 'Dr. Jojo vrij' beklad. Het verfspuiten gebeurde op totaal 12 plaatsen. Vooral in de Wever straat was de dader actief. Na onder zoek door de politie kon een 17-jarige Texelaar worden aangehouden. De be treffende jongen woont aan de overkant maar komt nog regelmatig op bezoek bij zijn ouders op Texel. Hij heeft bekend. Bij de politie heeft men nog geen idee van de omvang van de schade, maar vermoedt wordt dat één en ander flink in de papieren zal lopen. Als motief voor zijn daad voerde de 17-jarige aan dat in de grote steden óók overal met verf op de muren wordt geklad. Op 24 december waren verfspuiters in De Koog actief. Onder meer op de winkel van het Vispaleis en de Katho lieke kerk werd de tekst TX Punk aangebracht, waarbij de X in de vorm van een hakenkruis uitgevoerd was. Deze teksten waren in gele verf uitge voerd. Er zijn nog geen daders gevon den. Op 22 december was het eveneens raak. Toen werd in Den Burg de antiek handel Van der Kooi aan de Binnenburg beklad. Het was hier vooral een A en een cirkel die op de ruit en de gevel werd aangebracht, het symbool van de zich 'autonomen' noemende anarchistische jongeren. De dam- en schaakvierkampen in De Zwaan trokken zaterdag j.l. 28 deel nemers. Dat is minder dan het vorig jaar, mogelijk waren daar een paar andere evenementen en het prachtige weer debet aan. Bij de dammers kon daardoor geen derde groep samenge steld worden. Joost Hooyberg wenste niet de gedoodverfde winnaar te zijn in de hoofdgroep van de dammers en liet zich bij de schakers indelen. Deze sportieve geste was voor L Undenhovius uit Den Helder geen aan leiding om hem met fluwelen hand schoenen aan te pakken. In de laatste en beslissende partij werd het consu meren van een giftige pion Joost fataal, zodat hij buiten de prijzen viel. Biem van Leeuwen hielp Frans Kuiper bij de dammers in de B-groep op fluweel. Ook Bert Duin haalde een huzarenstukje uit. Daarvan werd Biem Brouwer, die notabene P. Bakelaar ver slagen had, het slachtoffer. De schaak fine-fleur van En Passant werd deskundig ingepakt door de Esgoo-spelers Morbis uit Enschede. Lex van Aalderen en M. Vittali stonden hun tegenstanders slechts één remise toe. Om ongeveer 7 uur konden de prijzen (gebak) uitgereikt worden. Op vrijdag 2 januari wordt het toernooi in De Bijenkorf in Oosterend nog eens dunnetjes overgedaan (indelen vanaf 7 uur). Wie zich van tevoren heeft opgegeven, kan uiterlijk om half acht komen. Uitslagen: Dammen A-groep: 1. R. Brouwer 4 p., 2. P. Bakelaar 4 p., 3. B. Duin 2 p., 4. J. van Heerwaarden 2 punten. B-groep: 1Fr. Kuiper 5 p.2. Hvan de Wetering 4 p., 3. B. van Leeuwen 3p., 4. L. van Kooten 0 p. Schaken A: 1. M. Morbis Enschede 3 p., 2, 3 en 4 gelijk aantal punten P. Bergman, J. Dros en J. Witte 1 punt. B: 1. M. Vittali 254 p., 2 en 3 J. Hooyberg Sr. en J. Rommets 154 p., 4. H. Elzinga 54 punt. C: 1L. Lindenhovius Den Helder 3 p., 2 en 3 W. Hoekman en Joost Hooyberg 154 p.., 4. M. Witte 0 punt. D: 1. Lex van Aalderen 2>4p., 2. F. van Lare 154p., 3. K. van de Zee Den Helder lp., 4. S. Waayer 1 punt. E: 1. A. Bakker 3 p., 2. C. Monquil Den Helder 2p., 3. J. Bergman 1p., 4. W. Pranger 0 punt. Op nieuwjaarsdag houdt S.V. Oos terend zijn traditionele nieuwjaarsrecep tie om 11.30 uur in de kantine. Aan sluitend volgt een onderling voetbalpar tijtje waarbij de zaterdag en zondag voetballers gemixed tegen elkaar zullen uitkomen, ledereen is nieuwjaarsdag van harte welkom op het Oosterend- terrein aan de Vliestraat. Voor het weekend 3 en 4 januari worden de volgende oefenwedstrijden vastgesteld: Op zaterdag SVO/Z 1 tegen Oosterend 1 en op zondag Oosterend 2 tegen Oosterend 3. Donderdagmiddag, nieuwjaarsdag, is de kantine open voor het uitwisselen van nieuwjaarswensen. Als de weers omstandigheden het toelaten zijn ei onderlinge wedstrijden van de senioren en de A-junioren en van de dames en de meisjes junioren. Aanvang 14.00 uur. Gaarne op tijd aanwezig voor de sa menstelling van de elftallen. Dinsdagavond 6 januari heeft de bad- mintongroep van SVC de eerste training van het nieuwe jaar in Het Eierlandsche Huis. De (gewijzigde) aanvangstijd is 20.30 uur. Traditiegetrouw wordt op nieuwjaars dag op het ZDH-terrein bij Den Floorn de wedstrijd ZDH-oud ZDH gehouden; aanvang 14.30 uur. In het nieuwe jaar zullen alle grotere Texelse buitendorpen wekelijks bezoek krijgen van de rijdende bibliotheek, beter bekend als de biblio- bemande uitleenposten. De bibliobus was de laatste jaren al een bus. Dat betekent een belangrijke verbetering want de rijdende bemande uitleenposten. De bilbiobus was de laatste jaren al een vertrouwde vrijdagse verschijning in 't Horntje, Den Hoorn, Oude schild, Zuid Eierland en Midden Eierland. Ingaand 21 januari komt de rijdende bibliotheek ook in Oosterend (woensdag van 14.30-16.30 en van 18.15-20.15 uur). De Cocksdorp (woensdag van 16.45-17.30 uur) en De Koog (vrijdag van 15.45-16.30 uur). •<jc 4» V-V (-T-; De op Texel reeds bekende ,Jdeinebibliobus blijft op de bekende tijden op vrijdag 't Horntje (10.00-10.30 uur). Den Hoorn H0.45-12.00 uur), Oudeschild (12.45-14.00 uur), Zuid-Eierland (14.30- 14.45 uur) en Midden-Eierland (15.00-15.30 uur) bezoeken. Daar komt nu De Koog (15.45-16.30 uur) bij. In deze bibliobus zitten ca. 3.000 boeken (geen studieboeken) die twee keer per jaar worden gewisseld. Om dat mogelijk te maken komt een tweede rijdende bibliotheek naar Texel en wel een zeer grote trailer waarin ongeveer 5000 boeken en honderden grammofoonplaten staan. Deze trailer komt in Oosterend en De Cocksdorp. De overige dorpen houden de kleinere bibliobus. Dat de grote trailer niet in De Koog komt heeft een verkeerstechni sche oorzaak: de zeer lange wagen kan de standplaats niet bereiken omdat de bochten te krap zijn. Overigens staat nog niet helemaal vast of de rijdende bibliotheek in De Cocksdorp zal komen. Zoals bekend zijn hierover wat problemen gerezen en zal de definitieve beslissing afhangen van een proefonderzoek met informatie mo gelijkheid, dat voor woensdag 14 januari is gepland. Men hoopt dat het publiek bij die gelegenheid overtuigd zal worden van het feit dat de rijdende bilbiotheek het lezende publiek veel meer keus biedt dan de bestaande vaste bilbiotheek- vestiging. Zo functioneert in De Cocksdorp al jaren de bibliotheek van de Hervormde kerk, die aangevuld is met een collectie boeken van de bibliotheek uit Den Burg. Men wil de mensen echter niets opdringen. Als de rijdende biblio theek niet wordt gewenst, zal hij er niet komen. Maar het is twijfelachtig of de collectie boeken van de bibliotheek uit Den Burg dan in De Cocksdorp kan blijven. Volgens wettelijke regels is een dergelijke uitleenpost alleen geoorloofd zolang een rijdende bibliotheek de be treffende plaats niet kan bezoeken. Zo'n uitleenpost is geen door de wet erkende bibliotheekvoorziening; een rijdende bi bliotheek wel. Als alles goed gaat zullen de uit leningen vanuit de openbare bibliotheek in zowel Oosterend als De Cocksdorp van start gaan op 21 januari. Voor Oosterend staat dat definitief vast. Hier zijn geen problemen; de uitleenpost die in de Bijenkorf was gevestigd wordt opgeheven. Op 7 januari zullen de Oos- terenders alvast met de rijdende biblio theek kunnen kennismaken. Mevrouw G. Oosterhof-Henstra die tot dusver de uitleenpost in De Bijenkorf 'bemande', zal voortaan in de rijdende bilbiotheek zijn te vinden. Plicht Van de zijde van de Texelse bilbio theek wordt erop gewezen dat het we kelijks sturen van de rijdende bibliotheek naar de dorpen een logisch uitvloeisel is van de plicht om het bibliotheekwerk zodanig te spreiden dat iedereen in staat wordt gersteld ervan te profiteren. Zo'n rijdende bibliotheek is de best 'haal bare. voorziening bebleken. Het spreekt vanzelf dat de collectie in de bus nooit zo groot kan zijn als in de bibliotheek in Den Burg. Boeken die niet aanwezig zijn kunnen worden aangevraagd en zijn dan meestal de volgende week wel beschik baar. 8ovendien zijn er documentatie mappen waarvan met name scholieren nuttig gebruik kunnen maken. Gebrui kers van de bilbiobus betalen een jaar lijkse Dijdrage - geen leesgeld per boek. De jeugd tot 18 jaar kan gratis lezen. Voor grammofoonplaten wordt naast het abonnementsgeld een bedrag per uitgeleende plaat gevraagd. Dit is de grote trailer, die ingaand 21 januari elke woensdag in Oosterend en (waarschijn lijk) De Cocksdorp zal zijn. De collectie in deze wagen omvat ca. 5000 boeken en enkele honderden grammofoonplaten.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5