Dijkleger wordt met de helft ingekrompen AGENDG iH Goed resultaat Franse hangoren s 3 3 i Zon. maan en hoog water KRUISWOORDPUZZEL Omslag Waterschap omhoog JAN SPAANS WINNAAR OUDEJAARSR/T Geslaagd toernooi badmintonclub Programma eilandcompetitie volleybal MST-programma Hasj opgevist VASTE DATA „WAT IK ZEGGEN WOU.." Koppelverkoop PAGINA 6 PAhmb TEXELSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 Nu de verhoging van de Eendrachtsdiik zijn voltooing nadert en hiermee de hele oostkust van Texel op deltaveiligheid komtheeft het Waterschap zich beraden over een meer efficiente dijkbewaking, jj Door een betere alarmering met mobi lofoons en een herverdeling van het aantal dijkvakken zal het aantal dijk- wachten ongeveer gehalveerd kunnen worden. Bij het samenstellen van de nieuwe organisatie dijkwachten is in de eerste plaats het personeel van het Waterschap betrokken. Deze worden op bijvoorbeeld loopgedeelten aangevuld met extra wachten. Er is gekozen voor, in eerste instantie, eigen personeel om tot een snelle inzetbaarheid te komen. Dijkgraaf M. Roeper Pzn. zei in de vergadering van Hoofdingelanden die vorige week in het Polderhuis werd gehouden dat deze inkrimping niet was bedoeld om de organisatie van dijk wachten voor het polderbestuur makke lijker te maken. Hij vond een goed be wakingsapparaat van groot belang, maar het bestuur had gemeend dat er toch een herindeling moest plaatsvinden zodat een kleine groep wachters snel paraat kan zijn. Het aantal te bewaken dijkvakken is teruggebracht van 16 naar negen waar door de te bewaken stukken groter worden. Voor beperkte bewaking zijn 20 wachten (was 46) beschikbaar. Voor uitgebreide bewaking kunnen 44 dijk wachten opgeroepen worden (was 67). In het verleden was een aantal bewa kingswerkgroepen uit verschillende dor pen op Texel geformeerd, zij moesten bij groot alarm hulp bieden. Nu is er één werkgroep samengesteld uit 60 inwoners van Den Hoorn. Het bestuur van het Waterschap heeft juist Den Hoorn geko zen, omdat dit dorp bij een overstroming het laatst gevaar loopt.,, Als je bij waters nood Oosterenders naar de dijk haalt kan het zijn dat zij op hetzelfde moment terug naar huis willen om te helpen", aldus de dijkgraaf. Hij wees er wel op dat bij 'echt' gevaar iedere Texelaar tussen de 18 en 55 jaar in principe 'dijkplichtig' is. Op het moment is de dijk van polder de Eendracht op vijf meter boven NAP (bovenkant asfaltglooing).Aannemings bedrijf Bos en kalis is nu bezig met het aanbrengen vanklei. Wegen In de vergadering van hoofdingelanden waar de begroting voor 1981 werd be sproken, bleek dat het wegenherstel en -onderhoud aanmerkelijk duurder is ge worden. Dit komt door de enorme stijging van de asfalt en bitumenprijzen. Voor het Waterschap dat 150 km weg in onder houd heeft, betekent dit voor 1981 bijna acht ton aan kosten. De provincie is bezig met een bijstelling van financiële ver goedingen voor wegenbeheer. Waar schijnlijk zal de subsidie voor het Water schap Texel daardoor met 7100.000,— worden verhoogd. Dat de laatste tijd veel gebouwen op Texel gesloopt of ver bouwd worden is voor het Waterschap aantrekkelijk omdat het veel gratis puin oplevert voor bermverharding. Onlangs werd puin van de hotels De Lindeboom en Californiëde bermen van Zuidhaffel en de Leemkuil verhard. Onderhandeling tus sen Waterschap en gemeente over ver breding van de Redoute zijn nog steeds gaande. Duurder Voor 1981 verhoogt het Waterschap de omslagen met vijf procent. Loon- en prijsstijgingen maken het onmogelijk om onder deze verhoging uit te komen. Dijk graaf Roeper wees erop dat 780.000,— kapitaalsreserve aan het Waterschap onttrokken zal worden voor onderhoud van de wegen. Van rijkswege is een maximaal plafond voor 1981 van zes procent prijsverhoging voorgesteld. Het bestuur was van mening dat deze ver hoging derhalve redelijk is. De hoofd ingelanden hadden geen moeite met dit voorstel en keurden tevens een verhoging van de jaarwedde voor dijkgraaf en heemraden goed. Stroomversnelling Door het rijk wordt gewerkt aan een Algemene Waterschapswet die mogelijk ook voor het Texelse Waterschap gevol gen zal hebben op uitvoerend en be stuurlijk niveau. Roeper deelde mee dat de wet nog even op zich laat wachten maar dat grote veranderingen op til zijn. Als voorbeeld noemde hij de herindeling en het samenbundelen van 360 water schappen in Noordholland. ,,Nu zijn er nog negen over" aldus Roeper, Zaken die de nieuwe wet zal bevatten zijn: duidelijk aangeven van Waterschap bevoegd heden en samenstelling van het bestuur, toezicht op het Waterschap, mogelijke opheffing of oprichting van waterschap pen. Het waterschap wil in de toekomst meer voorlichting over zijn werk geven. Voor verenigingen en scholen wordt dit al gedaan, maar in de toekomst zullen in samenwerking met de Noordhollandse Waterschappen voorlichtingsprojecten worden uitgevoerd. Ook ligt het in de bedoeling dat de provinciale waterstaat, ter ere van het honderdjarig bestaan, een De Texelse Franse hangoor fokkers kwamen op de regionale kersttentoon stelling die in Den Helder werd gehou den bijzonder goed voor de dag. De tentoonstelling was georganiseerd door de kleindiersportvereniging Helder en Omstreken. De afdeling witte Franse hangoren was op de presentatie een geheel Texelse aangelegenheid. Totaal waren 65 hangoren te bewonderen in diverse kleurslagen. Keurmeester J. P. Lijffijt uit Drie bergen (specialist in Franse hangoren) was goed te spreken over de kwaliteit van de Texelse dieren. In deze klasse werd tien keer het predikaat 'fraai' toegekend. Deze dieren blonken uit in de onderdelen benen, oren en lichaams bouw. Het was voor insiders niet ver wonderlijk dat mevrouw Rentenaar met een witte ram (eigen fok) het reserve kampioenschap behaalde. Ze werd in deze gevolgd door Jeroen Hin die met een jonge witte voedster, ook eigen fok, de derde plaats kon bemachtigen met het preidaat 'fraai'. Dit dier werd tevens reserve kampioen bij de jeugdinzen- dingen. Uitslagen keuring: Rubriek: konijn grijs ram jong eigen fok: P. van der Molen 1 x Zeer Goed. Rubriek konijn grijs voedster jong eigen fok: P. van der Molen 1x Fraai; A. Timmer 1 x Zeer Goed Rubriek Ijzer grauw voedster oud: A. Timmer 1 x Fraai. Rubriek Ijzer grauw voedster jong: A. Timmer 1 x Fraai. Rubriek Zwart ram oud eigen fok: Mevr. Rentenaar 1 x Zeer Goed. Rubriek Witte ram jong eigen fok: M. Verseput 1 x Fraai; P. van der Molen 2 x Fraai, 1 x Zeer Goed; Mevr. Rentenaar 3 x Fraai, 1 x Goed. Rubriek Wit voedster jong eigen fok: Jeroen Hin 1 x Fraai, 1 x Zeer Goed; M. Verseput 1 x Fraai, P. van der Molen 1 x Fraai, 1 x Zeer Goed; Mevr Rentenaar 1 x Fraai, 1 x Zeer Goed. voorlichtingsproject onder de titel 'Water in Noordholland' start. Automatisering Volgend jaar zal worden begonnen met de automatisering van het gemaal Eier- land. Het werken met gemalen met een automatische signalerings- en alarme ringssysteem voldoet uitstekend. Ook bii het nieuwe gemaal Krassekeet is geble ken dat bij de vele regen van de afgelopen weken het water goed op peil gehouden wordt. Als het gemaal Eierland geauto matiseerd is blijft alleen het gemaal de Schans nog over. Voor het gemaal Krassekeet kreeg het Waterschap een bijzonder hoge stroom rekening in de bus. Het PEN slaat het gemaal voor een nieuw tarief aan en dat betekent voor de begroting van 1981 755.000,— electriciteitskosten (was voor 1980 de helft). Het Waterschap is het niet eens met deze tarief berekening en is nog met het PEN in onderhandeling over verlaging van het tarief. Magazijn De bouw van een nieuw magazijn voor het Waterschap in Oudeschild is voor lopig uitgesteld. Door de ongunstige renteontwikkeling en de algemene eco nomische teruggang vindt het Water schap het niet verantwoord om veel geld uit te gaan geven voor een niet direct noodzakelijke voorziening. ,,We willen eerst rustig gaan bekijken welk bouw systeem we het beste kunnen toepassen, waarbij de kosten een hartig woordje mee zullen spreken", zo zei M. Roeper Pzn in zijn toelichting op dit besluit. Voor de opslag van machinesin voorlopig schuur- ruimte gehuurd in Oudeschild. De vergaderruimte in het Polderhuis moet, wegens ruimtegebrek, wel ver bouwd worden. Een architect zal een ontwerp maken dat het Waterschap eind '81 hoopt uit te voeren. De hoofd ingelanden gingen vrijwel direct akkoord met de begroting 1981 mede doordat intern enkele voorlichtingsvergaderingen over het uitgedachte beleid waren ge houden. Vragen op deze vergadering bleven daarom verder achterwege. De zon komt 28 december op om 8.47 uur en gaat onder om 16.31 uur; 31 december op om 8.48 en onder om 16.36 uur. Maan: 29 dec. LK. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 26 december 11.26 en 23.55 Zaterdag 27 december 11.49 en Zondag 28 december 0.28 en 12.09 Maandag 29 december 1.02 en 12.35 Dinsdag 30 december 1.44 en 13.28 Woensdag 31 december 2.35 en 14.45 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdagavond werd onder ideale weersomstandigheden de door de M.A.B. club Texel georganiseerde oudejaarsrit gereden. De winnaar van de rit werd Jan Spaans met 66 straf punten. De rituitzetters Peter Schoo en Bert Segerink hadden eer van hun werk, want de deelname was ongekend groot. 64 equipes schreven in. In de eerste helft van de rit werd al duidelijk dat er slecht gelezen werd. Zo werd een bordje D.W.L. aangezien voor D.L.W. (dood lopende weg) en doorlopende weg voor doodlopende weg. Na 26 kilometer werd een pauze ingelast op het turfveld in de Dennen. Het was de bedoeling in deze 15 minuten 20 vragen in te vullen. De vragen, opgesteld door Co Koomen, gingen over actuele onderwerpen op Texel. Tevens was bij Henk Koopman een versnapering te krijgen. Na de pauze zat het venijn in de staart. Op de tsernhardlaan stond een controleur met een zwart-wit geblokte vlag, die in de reglementen niet voorkomt, men moest dus gewoon doorrijden. Dit werd slechts door acht equipes gedaan. On danks de niet gemakkelijke rit haalde iedereen de finish. Om 12 uur kon de voorzitter Henk Gieze de uitslag bekend maken. De prijzen in natura waren voor: Kwis: 1. Ton Gieles, 2. Paul van Heer- waarden, 3. Nico Barhorst, 4. Piet Kossen, 5. Piet Standaard, 6. Jan Duin. Puzzelrit: 1. Jan Spaans 66 strafp., 2. Co Vinke 74 strafp., 3. Jan Keyzer 85 strafp., 4. Leen de Braven 99 strafp., 5. Ton Gieles 103 strafp., 6. Dirk Wester- laken 129 strafp., 7. Piet Keyzer 130 strafp., 8. René Kuiper/Hans Witte met 131 strafpunten. Zondagmiddag werd in sportnai „Ons Genoegen" een vriendschap pelijk teamtoemooi gehouden onder de leden van Badmintonclub Texel. De opkomst was redelijk. Het eerste team van Texelslag had voor deze dag het team „Noordkop" van trainer Nico Groot uit Den Helder uitgenodigd. De overige 22 spelers(sters) werden in 4 teams ingedeeld, die daarna de strijd met elkaar aanbonden. Er werden per team 10 wedstrijden gespeeld, te weten: 3 heren enkels, 2 damesenkels, 3 gemengd dubbel, 1 he- rendubbel en 1 damesdubbel. Uitslag: Texelslag 1-Noordkop 3—5 (8 wedstrij den). Recreanten: 1e. Team 4, teamleider Ben Oostra, 342 punten; 2. Team 3, teamleider Sieme J Kooij, 281 punten; 3e. Team 2, teamleider Edu Veenstra, 268 punten; 4e. Team 1, teamleider Nico Blonk, 258 punten. Na afloop kregen alle deelnemende teams uit handen van voorzitter Rudy Veenstra een fles wijn aangeboden. Programma dinsdag 6 januari 1981: Veld A heren: 18.30 u. RWS-Amro PWN 19.05 u. PWN-Question RWS 19.45 u. Reisburo-Hema Timmer 20.25 u. Pado-Cor's Polis Reisburo 21.05 u. Timmer bak.-Kobeko Pado 21.45 u. CVI-Opduin Kobeko 22.25 u. Bremakker-PZH Opduin Veld B heren: 18.30 u. Slag.Kossen-Smash '68 Gamma 19.05 u. Gamma- Memo Smash '68 19.45 u. Rog-v.Wijng. BGZ 1 Gr.Slock 20.25 u. Gr.Slock-Versluis h. Rog Veld B dames: 21.05 u. Memo-Taveerne Gyvo 21.45 u. Goënga 2-Gyvo Taveerne 22.25 u. Hema-Antiekhuisje Goënga Veld C dames: 18.30 u. Man.Zoetelief-ZS '81 Rabo 19.05 u. Rabo-Poco Loco Zoetelief 19.45 u. Strends End-Frans Zegel Graaf Spuiterij 20.25 u. Rog-Graaf spuiterij Strends End 21.05 u. De Koogel-Expert Rog 21.45 u. Gr.Slock-Gar.Kikkert Expert 22.25 u. Molenkoog-Nokanto Gr.Slock De laatstgenoemde teams leveren een teller! Basketbal. Zaterdag 3 januari 1981. Koninghal: 18.30 u. m.jun. Marels-WGW Den Helder A: 19.00 u. heren sen. Zap 2-Marels 19.00 u. heren sen. ZAP 2-Marels Handbal. Zondag 4 januari 1981. Sporthal 't Bon Opmeer: 11.30 u. St.George-MST dames De Brug Den Helder: 13.15 u. Watervogels 2-MST heren Sporthal Schagen: 15.15 u. DES 1-MST dames jun. Op de dag voor kerstmis werden door de TX 68 twee plakken hasj aan land gebracht. Zoals gebruikelijk zal de hasj op last van de officier van justitie worden verbrand. Donderdag 1 januari Om 14.00 uur start bij De Scholerie in Midden-Eierland een tocht per Jan Ple zier naar de Slufter. 27 Mc'ers komen om 14 00 uur bijeen op de parkeerplaats aan de Emmalaan voor een vossenjacht. Vrijdag 2 januari Om 14.00 uur begint in De Bijenkorf een schaak-damtoernooi voor de jeugd 3 Horizontaal: 1dartel 7. Europese hoofdplaats 12. deel van Sumatra 13. overal 14. als volgt (afk.) 16. Nederlands eiland 17. uitroep van kou 18 deel van deV.S. 19. onmiddellijk 20. bijwoord 21bolgewas 22. woede 24. water in Zuidholland 26. sieraad 28. dorre vlakte 29. grote boor 31het zijn 34. plaats in Korea 35. overnachtingsplaats 38. vogel 39. water in Friesland 40. deftig 42. wegbedekking 43. voorzetsel jE 44. leer van het heldendicht 45. karaat (afk.) 46. in aanzien houden zj» 48. tochtje 51hereniging, bijeenkomst JÉf 52. vertegenwoordigers der adel Verticaal: 1iemand die het werk neerlegt 2. en dergelijke (afk.) 3. rangtelwoord Jp 4. laatstleden (afk.) 5. soort stof 5fj 6. de hoogste waarde die iets kan bereiken 7. sappig 8.reeds 9. visgerei je 10. vreemde munt (afk.) Sz 11telwoord 15. omroepvereniging 17. visklaar ïjj 23. scheiding 24. onaangename lach ate 25. gebrek 27. oudste Latijnse bijbelvertaling JC 30. deurnis 31. vogel 32. vleesgerecht t£j 33. uitwonend 35. drank «bi 36. zuivelproduct 37. plaats in Noordholland Jj» 41. gindse 42. officieel stuk 46. europium (afk.) 47. vogelproduct 49. eerwaarde heer (Lat. afk.) 5} 50. meervoud (afk.) 3fJ van de basisscholen. Om 19.00 uur ko men in het kader van hetzelfde toernooi de senioren en junioren aan bod. Om 20.30 uur begint in De Scholerie in Zuid-Eierland een dia-lezing over De Slufter door vogelwachter M. Stoepker Zaterdag 3 januari In de Hervormde kerk begint om 19.00 uur het Nieuwjaarsconcert van Texel Concertimento. Entree 75,—, jeugd en 65-plus 73,50. Maandag 5 januari In de raadsvergadering die om 19.30 uur begint wordt de heer J. R. van Dijk geïnstalleerd als gemeentesecretaris (enig agendapunt). Het evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer houdt elke donderdagavond op het adres Warmoesstraat 42 bijbel studiebijeenkomst. Iedere geïnteres seerde is daarbij welkom. Boeken ruilen in De Schuilhut in De Koog: Elke donderdag van 15.15 tot 15.45 uur (jeugd) en van 15.45 tot 16.15 uur (volwassenen). De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend, van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden- werker Nico Nagtegaal spreekuur in hetj dienstencentrum De Hollebol, Burgwalj 32. Elke maandagavond wordt door ,,Grootg Slam" bridge gespeeld in ,,De Raads- kelder", aanvang 20.00 uur. In het Prem Mandir Centrum (Dros; |e Bakkerij) aan de De Ruyterstraat in ;p Oudeschild wordt iedere zondag medi- je tatie gehouden, aanvang 20.15 uur. Het Vrouwenhuis houdt iedere maan dagavond vanaf 20.00 uur bijeenkomst in het Dorpshuis (oude ULO) aan het Schilderend, ingang aan de Wilhel- minalaan. Iedere woensdag wordt in gebouw De 5 Hollebol aan de Burgwal (achter het. postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uut een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbijb onder meer biljarten, sjoelen, en kaar. ten. 8RSVEN «N LEZERS HUT ER VERANTWOOROCLU» H£iD \*N DE PCtMXTC Jc al - t Inzake de grondkwestie Klein Brete- ler-Kuijper ben ik tot de overtuiging gekomen dat de gang van zaken ver keerd is geweest. We kregen een pre advies van B en W in handen, waarin duidelijk stond dat sprake was van koppelverkoop en ruiling van openbaar] groen. Of dat nu door het gemeentelijk grondbedrijf zo aan de familie Kuijper is opgedrongen of andersom maakt niet uit. Het is in ieder geval door beide partijen aanvaard en toen voor de raad j gebracht. Eén der wethouders merkte tijdens de stemming terecht op dat het college het huiswerk niet goed had gemaakt en stemde tegen zijn eigen voorstel. Het pre-advies van B en W is er medeoorzaak van dat wij de woorden 'koppelverkoop' en 'chantage' in de mond hebben genomen. Ik ben blij dat de buren het voor de familie Kuijper opnemen. In een persoonlijk gesprek heb ik mijn spijt betuigd, dat ik in de hitte van het gevecht de zorgvuldigheid uit het oog heb verloren. Dat was niet de bedoeling. De familie Kuijper heeft dat excuus aanvaard. Als we nu het oog weer richten op het algemeen belang, vraag ik mij af of de aan- en verkoop methoden van deze gemeente nog wel in deze tijd passen en of het niet beter was geweest dat de wethouder van het Grondbedrijf zijn zaakjes beter had; voorbereid. De uitgangspunten van mijn fractie waren juist: trek het voorstel in en kom met een nieuw. Dan had alle gepraat achterwege kunnen blijven. Maar de zaak zal opnieuw aan de orde komen, want van de familie Kuijper heb ik gehoord dat er nu van hen een ander voorstel bij het grondbedrijf ligt. In hoe verre dat aan de eisen voldoet moet, denk ik, nog worden onderzocht. In de- commissie algemene zaken zal ik zeker nog aandacht aan deze zaak besteden.' Hoewel kerstmis inmiddels voorbij is, toch nog mijn wens: vrede op aarde. Henk Beumkes,- Den Hoorn. Reserve-kampioen Franse Hangoren ramw/f, jong leigen fokl van mevrouw Rentenaar.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 6