Raad uitte bezorgdheid over Noordzeekust VAN HET RAADHUIS Doopsgezinde kerk wordt in fasen gerestaureerd Spartaanse duik bij vliegende storm BRAND DOOR DEFECTE CV Secretaris Uit het handelsregister „WAT IK ZEGGEN WOU.." VERVOLG VAN PAG.l Ruiling van grond Kuyper-Gemeente Grond gekocht voor fietspad Vergadering vervroegd Bijbelcursus Informatieavond over voeding Geslaagd Mededelingen van B. en Ik Van het Raadhuis Hinderwet v - - - PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 19g anavtN AN LEZERS-BUITEN VtAANTWOORWLUXHElO AN Cl£ R£Q*Xll£ De Texelse gemeenteraad heeft gisteravond in een motie zijn verontrusting uitgesproken over de schade die de zee heeft toegebracht aan de westkust van Texel. Formeel stond voor de vergadering van gisteravond maar één punt op de agenda: de installatie van de nieuwe gemeentesecretaris Van Dijk. Op verzoek van de Pakt fractie en het CDA werd echter het extra punt aan de vergadering toegevoegd. De motie die door Cor Ellen werd ingediend, werd met algemene stemmen aanvaard. In feite behelsde de motie een tweetal verzoeken. Allereerst werd het college dringend verzocht bij de verantwoordelijke ministeries en de daaronder ressorterende diensten aan te drin gen op spoedige afronding van studies, verband houdend met de vraag welke kustverdedigingswerkzaamheden aan de west kust van Texel noodzakelijk zijn en ernaar te streven dat gead viseerde maatregelen op basis van deze studie op zeer korte termijn worden uitgevoerd. Op de tweede plaats zou de veront rusting van de Texelse raad, behalve bij de verantwoordelijke ministeries en diensten ook ter kennis moeten worden ge bracht aan het provinciaal bestuur van Noord-Holland en Fries land, de gemeentebesturen van de overige Waddeneilanden als mede aan de Overleggroep Noordzeekust Texel. In zijn inleiding stelde Cor Ellen zeer verontrust te zijn over de westkust en zich afgevraagd te hebben hoelang het zo nog door kan gaan. Hij zei toevallig achter het bestaan van de „SIBAS" te zijn gekomen en hij verzocht de burge meester één en ander hieromtrent uit te leggen Burgemeester Engelvaart meldde dat de werkzaamheden van de „SIBAS" en de Overleggroep Noordzeekust Texel al eens bij de raadsmededelingen hadden gezeten, maar dat hij desondanks graag een toelichting wilde geven. ,,We worden nu met een stuk werkelijkheid gecon fronteerd Het is nuttig om wat van de onrust die is ontstaan weg te nemen", zei Engelvaart. Niets aan de hand De burgemeester begon met te stel len dat er technisch gezien niets aan de hand is. Er bestaat geen enkel gevaar voor onderlopen. Iedere gemeente in Nederland die beneden de zeespiegel ligt, heeft een evacuatieplan gereed liggen. Dat is niets bijzonders Nog maals, technisch is er niets aan de hand. De eigenlijke zeewering ligt veel verder naar binnen dan de uiterste dui nen. Het enige dat gevaar loopt is een paar honderd meter duin buiten die Dankzij snel optreden van de brand weer kon zaterdagochtend om vijf uur een brand bij de familie J. K. Feikema aan de Pontweg, bij De Koog in de kiem worden gesmoord. Vrijwel zeker als gevolg van een defect was de afvoerpijp van de olie-cv ketel in de garage gloeiend geworden, waardoor een hou ten balk vlakbij de aansluiting van de pijp op de schoorsteen, ontbrandde. Het vuur drong door naar de bovenver dieping die als hobbyruimte van een van de kinderen is ingericht. De heer Feikema ontwaakte door een vreemd tikkend geluid dat uit de radia toren van de centrale verwarming klonk. Toen hij uit het raam van de slaapkamer keek, zag hij dat vlammen sloegen uit het dak van de met de woning in verbin ding staande garage. De brandweer werd gebeld en in afwachting daarvan trachtten Feikema en huisgenoten het vuur onder controle te krijgen. Daar kwam weinig van terecht omdat een van de luit de auto afkomstige) brandblus sers niet werkte en omdat de koppeling van een tuinslang losbarstte. Het woon huis (dat via een tussenlid met de garage is verbonden) liep geen direct gevaar, maar het lot van de betrekkelijk nieuwe garage leek beslecht. Op de bovenverdieping woedde al een flinke brand. Een geluk was dat de ramen heel bleven (zodat de straffe wind de vlammen niet al te hard kon aanwakke ren) en dat ieder zo verstandig was om alle deuren dicht te houden. De brand weer had het vuur zowel binnen als buiten het gebouw snel gedoofd. Ge ruime tijd was men doende met het wegbreken van het dakhout om de laatste vuurresten te kunnen verwijde ren en om te kunnen vaststellen wat de oorzaak was geweest. Want dat was aanvankelijk een raadsel. Een schoor steenbrand kon het niet zijn omdat het rookkanaal nog zeer onlangs was gerei nigd. Wel was de dag tevoren nog een reparatie aan de CV-ketel verricht. Mogelijk is daarbij iets verkeerd gegaan, want de brandweer kwam tot de voor lopige conclusie dat de ketel ondanks de betrekkelijk hoge buitentemperatuur bijzonder lang achter elkaar moet heb ben gebrand, waardoor de afvoerpijp gloeiend werd. Een (te dicht) bij deze pijp aangebrachte balk kan daardoor in brand raken. Omdat een groot deel van het dak geheel moet worden vernieuwd en een nieuwe schoorsteen moet wor den gemaakt, loopt de schade in de ettelijke duizenden guldens. Ook de schade aan het interieur van de zolder (wat niet door brand of water was vernietigd, was zwartgeblakerd) is aan zienlijk. zeewering", zei Engelvaart. In januari 1979 is er een gemeentelijke notitie gemaakt waarin het belang wordt aan getoond het Texels duingebied ten westen van de zeewering te behouden. Het duingebied ten westen van deze zogenaamde „super stormkering" is vanwege een aantal punten van belang: toerisme, landschappelijke aantrekkelijkheid, waterwinning en agrarische doeleinden. Bovendien is Texel op grond van de wet Ruimte lijke Ordening verplicht zijn grondgebied in goede conditie te houden. In maart 1979 hebben de burgemees ter, wethouder Nauta en toen nog hoofd ruimtelijke Ordening Van Dijk in Haarlem een gesprek gehad met de directeur van Ri|kswaterstaat in Noord- Holland. Tijdens dat gesprek werd vooral gewezen op het belang van deze gebieden en de noodzaak van het behoud van de natuurgebieden, de waterwingebieden en camping het Kogerstrand. De noodzaak werd inge zien in een brede discussie de zorgen te ventileren. Na een zorgvuldige studie zouden dan de resultaten ter beschikking van parlement en kabinet gesteld moeten worden. Om de discussie op gang te brengen werd de Overleggroep Noordzeekust Texel ge vormd, waarin diverse groepen zitting hebben. Dit orgaan, bestaande uit ver tegenwoordigers van het waterschap, de consulent recreatieve voorzieningen voor Noord-Holland, provinciale waterstaat en de provinciale griffie, het waterloopkundig laborato rium in Delft, de directeur van de pro vinciale planologische dienst en de recreatieafdeling van deze dienst, rijks waterstaat Texel en de afdeling plan studie van Rijkswaterstaat vergaderden op 17 april 1980 voor het eerst. De minister van Verkeer en waterstaat liet hierop weten bereid te zijn studie te laten verrichten naar de problemen en de mogelijkheden. De kosten hiervan zouden door zijn departement en het ministerie van wetenschapsbeleid worden gedragen. Vervolgens zijn door de overleggroep nog vergaderingen in oktober en december van het afgelopen jaar geweest, terwijl een nieuwe vergadering in februari wordt gehou- de stemming in de raad over zijn benoeming destijd erg onvoorspelbaar was geweest. Van Dijk ging nog even in op het slotwoord dat de heer Beemsterboer bij zijn vertrek had uitgesproken. Beem sterboer had toen laten weten het wat moeilijk te hebben met teveel regels en voorschriften. Hij vond dat in een democratie regels niet al te streng mochten worden uitgelegd. „Ik hoop dat hij hiermee niet bedoelde: pas op voor Johan van Dijk en zijn regelkliek", zei Van Dijk. „Het oogmerk van wetten en regels is juist om de rechten en de plichten van overheid en burgers vast te leggen. Dat betekent dat door dezelfde regels ook de burger tegen de overheid beschermd wordt. Het is juist in het belang van de democratie dat de over heid zichzelf strikt aan de regels houdt. Voor de secretaris is dat van belang omdat hij functioneert binnen de ge meentelijke organisatie". Als uitdrukkelijke wens stelde Van Dijk veel overleg te voeren met zijn medewerkers. Verder wilde hij een personeelscommissie instellen. Het mede door overleg goed functioneren van het personeel en het inzichtelijk maken van het financieel beheer van de gemeente noemde hij als prioriteiten. Verder zei Van Dijk van plan te zijn een spreekuur voor burgers te gaan houden. Burgers kunnen daar niet terecht voor bestuurlijke zaken, maar worden zo wel is staat gesteld te informeren hoe het met bepaalde dingen die hun zelf aangaat staat, zoals bouwvergunningen en brieven waarop nog geen antwoord is gekomen. den. Volgens Engelvaart zal de overleg groep zich dan met de nieuwe feiten bezig moeten houden. SIBAS Naast de overleggroep Noordzeekust Texel opereert nog een andere instel ling, het SIBAS. Deze lettercombinatie staat voor Stichting Inter-institutair Beleidsanalytische Studies. In deze Stichting zijn diverse technische labo ratoria vertegenwoordigd zoals het waterloopkundig laboratorium, het instituut voor grondmechanica, het scheepvaartkundig laboratorium en TNO. De SIBAS opereert in opdracht van het ministerie van wetenschaps beleid en de minister van verkeer en waterstaat. De probleemstelling is ook hier, te zien welke kustverdedigings- werken in de toekomst noodzakelijk zijn om verdere kustafslag te voorkomen. In de vergadering van december van de Overleggroep Noordzeekust Texel is door de heer Harting van Rijkswater staat Texel aangegeven wat de afkalving van het strand de afgelopen tijd is geweest. Tijdens deze vergade ring leefde het idee dat het niet ver antwoord is langer af te wachten, maar dat er spoedig iets moet gebeuren. Dit idee is door de recente gebeurtenissen wellicht nog versterkt. Engelvaart stelde tot slot echter dat de gemeente wel voorwaarden aan de werkzaamheden had gesteld. Er moet een breed strand langs Texel blijven. De westkust van Texel mag niet vol gestort worden met asfalt of beton blokken. Anderzijds moet het duinge bied met zijn natuurlijke, landschappe lijke en recreatieve waarde blijven bestaan. Cor Ellen toonde zich tevreden na de uiteenzetting van de burgemeester en achtte het nuttig dat de raad een ogen blik bij de kwestie stil was blijven staan. Ook Schilling stond van harte achter de motie die ingediend werd. Op zijn ver zoek zal bij de motie die verstuurd wordt een brief worden gevoegd waar in er op wordt gewezen dat het punt van Texels westkust als extra spoed eisend geval was toegevoegd aan een raadsvergadering die eigenlijk voor een heel ander onderwerp bestemd was. Terugdenkend aan de Gouden Blad zijde in onze geschiedenis kunnen wij ons nauwelijks voorstellen dat de rustige en gezellige Duinreep en de evenzo te betitelen Kogerweg in Den Burg worden beziggehouden met een burenruzie. De oplossing lijkt mij voor de gemeente eenvoudig en voor de hand liggend. Geef de daarliggende en bedoelde ge meentegrond aan de familie Kuijper in bruikleen zoals de gemeente ook ge meentegrond ter beschikking heeft ge steld (en nog stelt) aan de familie Klein Breteler. Bestraat dat stukje grond zoals het stukje grond dat bestraat ter be schikking is gesteld van de familie Klein Breteler en stel aan beide families de voorwaarde dat iedereen het recht van overpad heeft. Bestraat vervolgens de paar m2 gemeentegrond liggende tussen de bovenbedoelde stukjes en het wan delpad dat in 1976 is gepland tussen de Duinreep en de hoek van de Kogerweg is realiteit en de problemen rond wie wie chanteert of het oproepen van vragen over bureaucratie of corruptie zijn ge lijktijdig uit de wereld. De privacy van de beide buren is dan ook gegarandeerd. Wij wensen de Duinreep en omgeving in 1981 de wijsheid om deze futiliteit op Texelaars passende wijze op te lossen. J. A. Vervoort en echtgenote, Alkmaar (Oudorp). Burgemeester en wethouders zijn overgegaaan tot de aankoop van een aan de Bosrandweg nabij De Koog ge legen stuk grond van de Waddenparel b.v. De grond zal gebruikt worden voor de aanleg van een fietspad. De openbare vergadering van de commissie voor welzijnszaken, die vol gens het vergaderschema op 17 febru ari zou worden gehouden, is ver vroegd. De vergadering wordt nu op 20 januari gehouden. Blijkens een voorstel van het college van burgemeester en wet houders aan de raad is de gemeente voornemens de restauratie van de Doopsgezinde kerk in Oosterend in twee fasen te laten plaatsvinden. Om financiële redenen is totale re stauratie niet mogelijk. De eerste fase van de restauratie van de op de lijst van onroerende monumenten staande kerk is de restauratie van het kasko en de vernieuwing van de electra. De tweede fase houdt in de restauratie van het interieur en het omvormen van de kerk tot muziekcentrum. Het pand is nu al vier avonden per week in gebruik als repetitieruimte voor muziek en zang. In overleg met de rijksdienst voor monumentenzorg is de oorspronkelijke begroting herzien en aangepast en kun nen de totale kosten van de restau ratie van het kasko en de electra worden geraamd op ƒ376.472, De kosten van de vernieuwing van de electra ter grootte van ƒ21.240,— komen niet voor subsidie in aanmer king, zodat het uiteindelijke subsidiabele bedrag ƒ355.232,— is. Hiervan wordt de helft door het rijk betaald, tien procent door de provin cie en dertig procent door de gemeen- Het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer is van mening dat de bijbel tegenwoordig nog maar door weinigen wordt gekend. Daar willen ze met enkele bijbelcursussen iets aan doen. Het gaat hier niet om een weten schappelijke of theologische uitleg van de bijbel, maar eerder om het bijbel woord zelf in de oorspronkelijke taal. Het doel van de cursus is aan te tonen, welke hulp het bijbelwoord in het dage lijks leven kan zijn. Op maandagavond 12 januari is er om 20.00 uur een infor matiebijeenkomst voor belangstellen den. De avond wordt gehouden op het adres Warmoesstraat 42. Degene, die deze avond niet kunnen, worden verzocht te bellen naar (02220) 3770. te. De gemeente dient voor de restau ratie dus een bedrag van 7106.569.60 op tafel te leggen. Los van de subsidie blijft er dan een restant van 756.763,20 (inclusief electra) dat het college even eens als subsidie beschikbaar wil stellen. De rijksbijdrage zal door de gemeente pas in 1984 of in 1985 worden ontvangen. Dit betekent dat de gemeente het bedrag zal moeten voor schieten en dit heeft nogal wat rente1 verlies tot gevolg. In zijn advies aan de raad schrijft hef college met het voorstel te beogen dat voorkomen wordt dat het betreffende gebouw nog verder in verval raakt, eri dat het monument weer een passende bestemming krijgt in Oosterend. Het beheer zal worden gevoerd door de in middels in leven geroepen „Stichting tot beheer van de Doopsgezinde kerk te Oosterend". Hierin zijn zowel de Doopsgezinde gemeente als de Stich ting Dorpshuis Oosterend vertegenwoordigd Woensdag (morgen) wordt in de bo venzaal van De Schakel een informatie avond over biologische en vleesloze voeding gehouden. De avond is geor ganiseerd door „de Vlier". Degenen die de cursus van De Vlier volgen of hebben gevolgd, hebben vrije toegang, anderen betalen 72,50 Tijdens deze bijeenkomst wordt gesproken door Louise van Gisteren. Aanvang: 20.00 uur. Voor het zwemdiploma F slaagden in het Marinebad te Den Helder: Caroline Vlaming, Erika Seegers, Anette Pool, Victor Maat en Yvonne Naumann. Nieuwe inschrijving: L. C. en M. J. Eelman, Lageveld 5, Oosterend: Vee houderijbedrijf. Tot 31 januari 1981 liggen op werk dagen van 09.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede op maandag avonden van 19.30 tot 22.30 uur ter inzage op het gemeentehuis, kamer 209, de volgende aanvragen voor een vergunning ingevolge de Hinderwet a A. Boogaard, voor een rundvee bedrijf op Zevenhuizen 1, Oosterend; B. J. C Stolk, voor een inrichting in hoofdzaak bestemd tot het bakken van voedings- en genotmiddelen in oliën en vetten (eethuisje/snackbar), Park straat 22, Den Burg; c. W J. Bakker, idem, Herenstraat 12, Den Hoorn; d. M. Bakker, voor een inrichting be stemd tot bewaring van ontplofbare stoffen (munitie en vuurwerk), Drijver straat 1, Den Burg. Gedurende de inzagetermijn kunnen gemotiveerde bezwaren bij burgemees ter en wethouders, Postbus 200, 1790 AE Den Burg, worden ingediend. De gene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gege vens niet bekend te maken. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling worden ingebracht op een openbare zitting die gehouden wordt op 15 januari 1981, voor elk verzoek achtereenvolgens aanvangend: a. 09.00 uur; b. 09.45 uur; c. 10.30 uur en d. om 11.15 uur. Tijdens de zitting is er tevens gelegenheid om over de aan vraag van gedachten te wisselen. Zij, die voor een van de aanvragen genoemd onder a. en b in ieder geval ter zitting zijn verschenen, en zij die ten aanzien van de aanvragen c. en d. schriftelijk en/of mondeling bezwaren hebben ingediend, zullen te zijner tijd eveneens in de gelegenheid worden gesteld om bezwaren tegen de desbe treffende ontwerp-beschikking in te dienen. Voor de onder c. en d. genoemde aanvragen geldt dat ook ten aanzien van degene, die kan aantonen dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest bezwaren op voornoemde wijze in te dienen. Nadere informatie wordt u desge vraagd graag door de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie verstrekt. tewgnmow ob onoio qc Jtil jj'jm Wel eens midden in de winter in een vliegende storm bijna in je nakie op het strand gestaan en vervolgens in een hoge branding gedoken? Je moet het hebben meegemaakt om te weten hoe dat is. Zeven meisjes en vijf jongens van de Texelse strandreddingsbrigade hebben het op nieuwjaarsdag in De Koog gedemonstreerd, huiverend en bewonderend gadegeslagen door een handvol genodigden die zich in de storm nauwelijks staande konden houden Neptunes De toeschouwers stonden op de duinen, want het strand was door de hoge waterstand onbegaanbaar. Licht blauw van kleur en enigszins gezand straald stapten de dapperen (in meer derheid vrouwen!) even later weer aan wal om te verklaren dat ze het volgend jaar weer zouden doen. Want een koude duik op nieuwjaarsdag is in menige kustplaats traditie bij de plaat selijke reddingsbrigade en de Texelse brigade wil daarbij niet achterblijven. De namen van de onverschrokkenen: Petra Bakker, Magda Bakker, Karin Zegel, Anja Bakker, Jacqueline Bakker, Corina van de Wetering Nel Koorn-Wijgergans, Paul Inpijn, Nanning Kikkert, Adrie Kikkert, Albert Winter en Maarten Je roen de Boer. De koude duik viel samen met de officiële oprichting van de Texelse red dingsbrigade. In verband daarmee had ook Neptunes de moeite genomen om acte de presence te geven. De zeegod (die een opvallende gelijkenis vertoonde met de strandbewakingscoördinator Niek Spaans) had daartoe de warme zuidelijke wateren van zijn winterresi- dentie verlaten.... In het paviljoen 'Noordzee' droeg Neptunes een stukje van zijn verantwoordelijkheid over door de overhandiging van een reddigsboei met het opschrift 'Texelse strandred dingsbrigade 1-1-'81' aan Rob Souve- rein van de strandreddingsbrigade. Laatstgenoemde wees in zijn begroe tingstoespraakje op de wenselijkheid om De leden van de strandreddingsbrigade terug komend van hun ijzige duik in de hoge bran ding bij De Koog. op het strand van De Koog over een eigen onderkomen voor de opleiding te beschikken. Burgemeester J. A. Engel vaart reageerde daarop niet met harde toezeggingen maar met de belofte dat het gemeentebestuur de mogelijkheden welwillend zou bekijken. De burge meester sprak tevens de wens uit dat meerderen zich bij de strandreddings brigade zullen aansluiten, in het bijzon der de wat oudere jeugd. Van gemeen tewege is reeds medewerking gegeven aan de aanschaf van speciale shirts. Animo groeit De heer C. Sluis sprak namens de Kon. Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen zijn voldoening uit over het feit dat de animo voor het strandreddingswerk groeiende is. KNBRD-leden van het vasteland staan in groten getale klaar om ook in de komende zomer hun werk op Texel weer te gaan verrichten. Bij de selectie zal men dan ook wat selectiever te werk kunnen gaan als in het afgelopen jaar en er aldus voor zorgen dat wat oudere strandbewakers worden aan getrokken. Dat zal echter niet verhin deren dat ook de jeugd weer volop de gelegenheid krijgt in de praktijk ervaring op te doen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2