Helm: belangrijke plant voor ons eiland ,'il^ r, Anne's Geheim f-nésT Cursus poppen maken Concert trok weinig belangstelling Weekendmenu JDAG 9 JANUAR11981 TEXELSE COURANT Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741. een helmplanter kan overkomen", zei eens iemand tegen me. In zulk droog zand wipt de holer met zijn schop de zand op en de planter drukt tegelijk met het neergaan van de punt van de schop de helmpoot in het zand. leder jaar worden er enorme aantallen helmpoten geplant. Rijkswaterstaat, die de duinen bij het strand beheert, zet er jaarlijks zo'n anderhalf miljoen. Staatsbosbeheer onderhoudt de rest van het duingebied en verwerkt er dit plantseizoen naar schatting ongeveer 800.000. Dertig cent per stuk Tijdens de rondleidingen door de duinen vertellen de bewakers het pu bliek wel eens iets over het helm plan ten. „Wat kost het jullie als zo'n poot in het duinzand staat?" is dan wel eens de vraag. Vaak schat men de kosten op ongeveer een stuiver of een dubbeltje. De helm kun je immers gratis aan de buitenkant steken? Ze schrikken dan wel als ze horen dat iedere helm- poot tegenwoordig meer dan 30 cent kost! Na het planten is het werk nog niet gedaan. Konijnen trekken dikwijls naar de pas geplante helm om deze uit de grond te trekken en de jonge wortels op te vreten. De jagers moeten daarom veel tijd besteden aan het afschieten van koni|nen in de omgeving van de aan plant. Het planten van helm vindt al eeuwen lang plaats. Zo vermeldt een ordon nantie van 1477 van Maximiliaan van Oostenrijk dat de 'ingestenen van de Dorpen gehouden zijn te planten de Duynen met Helme voort verstuyven van den zande'. Naast het planten van helm zijn er nog andere namieren om het verstuiven tegen te gaan. In het verleden zijn duizenden wagens met takken uit het bos gehaald en naar stuifplekken gebracht. Op het kale zand »''V -n---—- 1'd. Na het stormachtige weer van de afgelopen week is er een plant die fel eens wat extra aandacht verdient. Het is de helm, die in de duinen fet ergste stormgeweld krijgt te verduren. Deze plant doet dat elukkig voortreffelijk, wantje moet er niet aan denken wat er gebeurt fe de helm van ons eiland zou verdwijnen.-Het-zand irr-de duinerrbij et strand zou niet langer door de wortels van de helm bijeen worden lehouden. Iedere winderige dag zou het losse zand verder de duinen iwaaien en deze veranderen in een soort woestijn. En niet alleen de ichterliggende duinen, maar tenslotte ook het boerenland. Het luinzand zou zich over een groot deel van Texel verspreiden.... Gelukkig hoeven we niet bang te zijn por het stuivende zand, omdat helm in laat is het op zijn plaats te houden. De lant voelt zich zelfs op z'n best op ilaatsen waar het menselijk bekeken leel slecht uit te houden is. Hij groeit bij loorkeur in het losse zand bij het strand m loopt bij overstuiven gemakkelijk Veer uit. Het klinkt misschien vreemd, naar het zand in de buurt van het strand I in bepaalde opzichten vruchtbaar te loemen. Er zit vrij veel kalk in (denk naar aan de vele schelpen op het fcrand) en de resten van aangespoelde (lanten en dieren zorgen voor een soort lemesting. Helm gedijt in de buurt ïan het strand dan ook uitstekend. Door leze begroeing ontstaat beschutting tvaardoor wat verder duininwaarts an dere planten en struiken een kans «rijgen. Is het u wel eens opgevallen dat in de duinen die verder van zee gelegen zijn veel minder of soms helemaal geen helm groeit? Dat heeft vooral te maken met het ontbreken van kalk in het zand. Bij het strand zit er in het zand veel kalk. In de loop van de jaren spoelen de kalk- deeltjes door de regen steeds dieper in het duinzand weg. Tenslotte zitten ze zo diep dat de helm er met z'n wortels niet meer bij kan. Door kalkgebrek verdwijnt de helm uit de oude duinen. Dikwijls komt er in zo'n gebied heide voor, want deze plant voelt zich juist lekker op kalk- arme grond. Stuifplekken Door allerlei oorzaken kan de plan tengroei van de duinen verdwijnen. Konijnen zijn er soms de oorzaak van en op plaatsen waar regelmatig wandelaars geven de takken luwte en zo krijgen allerlei zaden die er van nature liggen de kans te ontkiemen. Na een paar jaar raakt zo'n duin dan meestal wel weer begroeid. Een nadeel van deze methode is dat het nogal kostbaar is. Verder verarmt de bosbodem omdat mèt de takken veel naalden en bladeren uit het bos verdwijnen. In de oude duinen groeite helm dus meestal minder goed omdat er weinig kalk in de bodem zit. Op zulke plaatsen zetten we ook wel rietpoten. Het gaat er tenslotte om dat zo'n kale plek luwte krijgt. Vooral als er niet genoeg helmpoten beschikbaar zijn is riet een oplossing. Een voordeel daarbij is bovendien, dat konijnen het aangeplante riet met rust laten. Nieuwe methoden In de loop van de jaren zijn proeven ondernomen om het kostbare planten van helm goedkoper te maken of iets anders te bedenken. Een jaar of vijf geleden gebruikte Rijkswaterstaat een helmplantmachine. Die was echter al leen bruikbaar op grote vlakke stukken. Een probleem was verder dat in meel- zand de sleuven die de machine trok dichtliepen vóór de planters achter op het apparaat de helmpoten konden planten. De helmplanters vonden bo vendien dat de machine, hoe langzaam de trekker ervoor ook reed, het tempo van het planten te hoog opvoerde. De laatste jaren is de machine om deze redenen niet meer gebruikt. Omdat helm het best groeit op plaatsen waar de bodem kalk bevat, heeft Rijkswaterstaat jaren geleden eens een proef genomen met kalkhoudende kunstmest. De ge volgen bleven niet uitl De helm groeide buitengewoon, maar de stengels wer den slap daardoor verdween de helm onder het zand als het flink begon te stuiven. In het verleden heeft men ook Bij het helmplanten werkt men meestal met z'n tweeën, een holer" en een planter. De ene maakt de plantgaten, de ander zet de helmpoten erin en trapt de gaten dicht Onder redelijke omstandigheden kunnen ze samen zo'n 3500 poten per dag planten. komen, laten ook die hun sporen achter. In de meeste gevallen veroorzaakt de wind stuifplekken in de duinen. In de loop van de jaren kunnen ze uitgroeien tot gaten, 'zo groot dat er wel een kerk in kan.' Vooral nu er de laatste tientallen jaren zoveel kustafslag plaatsvindt, is het belangrijk dat we het stuivende zand zo snel mogelijk beplanten. Helm is daar bij uitstek geschikt voor. In de loop van september gaan de mensen van Rijks waterstaat en Staatsbosbeheer naar de buitenste duinen om er helm te steken, dat gebeurt door deze planten uit te dunnen op plaatsen waar er veel bij elkaar staan. Voor we in een stuifgat gaan planten moeten we steile kanten enigszins glooiend maken, Na dit 'slech ten' volgt het planten van de helmpo ten. Meestal werken bij dit karwei twee mensen samen, één ervan is de 'holer' die met een schop plantgaten maakt. De planter die hem volgt maakt van de helm 'poten', die elk uit minstens acht halmen bestaan. Daarna zet hij de helmpoten in het gat en trapt het met zijn voet dicht. In droog duinzand lopen de plantgaten net zo snel weer dicht als ze gemaakt worden. „Meelzand is het ergste wat proeven gedaan met het zaaien van helm Het duurt echter meestal zo lang voor het zaad ontkiemt, dat er in het stuiven de zand weinig van terechtkomt. In teressant zijn de zaaiproeven die mo menteel in de boswachterij Noordwijk plaatsvinden, daar heeft men na het zaaien de bodem bespoten met een mengsel van water en cullulose. Daar door ontstaat een korst waaronder de helmzaden in alle rust kunnen ontkie men. Een voorwaarde is dan wel, dat er om zo'n terrein een afrastering komt zodat wandelaars en konijnen de korst niet beschadigen. Goedkoop is deze methode niet, maar op geschikte plaat sen mogelijk toch minder kostbaar dan het traditionele planten van helm. We zullen er wel meer van horen, want onderhoud van de duinen zal op ons eiland wel tot in lengte van dagen nodig blijvenl J. van Groenigen. Mevrouw Van der Werf-de Meijere uit Den Burg is van plan medio januari weer te starten met een cursus poppen maken. De cursus omvat vier lessen. Wie er belangstelling voor heeft, wordt verzocht te bellen met (02220) 3759, waarna in overleg wordt bepaald waar en wanneer de bijeenkomsten worden gehouden. Het kerstconcert, dat werd gege ven in de Hervormde kerk van Oos terend heeft bitter weinig belangstelling getrokken en heeft dan ook de financiële reserve van de organiserende stichting Texel Con- certimento flink aangetast. Er waren slechts dertig mensen opgekomen, terwijl er ongeveer 200 nodig waren om uit de kosten te komen. Dat was niet alleen om financiële redenen jammer. Het concert was van een hoge kwaliteit en de thuisblijvers hebben dus zeker wat gemist. Oorzaak van de geringe belangstelling was wel licht het vroege aanvangstijdstip (19.00 uur) en het feit dat in de periode rond kerstmis sprake was van wel erg veel muzikale evenementen. De heer N. Drenth van de stichting Texel Concertimento heeft nu plan nen voor een Texelse muzikale mani festatie in de krokusvakantie. Deze uit voering zou geheel door plaatselijke mensen verzorgd moeten worden, waardoor de kosten laag kunnen blijven en het nu geleden verlies wordt goed gemaakt. (Advertentie I.M.) In de buurt van het strand moet de helm dikwijls strijd leveren tegen het overstuivande zand. De plant kan ongeveer een meter per jaar omhoog groeien en zo in leven blijven. Als zo'n helmduin door omstandigheden weer verstuift, is het enorme wortelstelsel van de plant duidelijk zichtbaar. foto W, Wiering van 9tot 16januari Heldere kippesoep 2 gebakken tongfilets met ananas, stoofpeer, verse spinazie en gebakken aardappelen. Ijs met advokaat en slagroom f22,50 HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310. Gaarne tijdige reservering. i iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiimiiiiiiitiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii FEUILLETON: door Tom Lodewijk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HOOFDSTUK 1 Gezin zonder moeder Albert Bannink zakte met een zucht .achter het stuur van zijn auto, trok loom het portier dicht. Het sloot niet. Ge- .ergerd stootte hij het open, trok het nijdig weer toe, met een harde klap. Hij vertrok z'n mond.... nog gisteren had hij zijn dochter José een uitbrander gege ven.... jullie vrouwen weet nooit een autoportier te sluiten; óf je sluit het helemaal niet, óf je geeft zo'n dreun dat de ruit zowat barst! En nu deed hij het zelfde Idioot eigenlijk om dat eindje van de fabriek naar huis te rijden. Veel gezon der om te gaan lopen, hij moest oppas sen. Te veel werk, te veel zorgen, te weinig ontspanning, te weinig lichaams beweging. Voor je er erg in had zat de dokter naast je bed en adviseerde je, er nu maar eens een maand of drie mee op te houden.... managers-ziekte, noem- weg. pet. den ze dat. Geleerd woord voor een eenvoudige zaak.... te weinig zorg be steden aan je persoonlijk welzijn, dat was waar het op neer kwam. Als Mathildeernietwas, zou hij er misschien ook nog bijlopen als een bedelaar en vergeten te eten! Hij startte de wagen, liet de ver snelling langzaam opkomen, reed met een slakkengangetje de él te bekende Bij het hek tikte de portier aan z'n hij groette verstrooid terug. Mathilde.... ja, dat was een regel rechte zegen geweest, dat die in zijn huis gekomen was, nadat.... Hij doorleefde opnieuw die verschrik kelijke dag, dat er op de fabriek voor hem was opgebeld. Nijdig had hij de hoorn van de haak genomen, kwaad om de storing. Een onbekende stem had hem gevraagd naar Utrecht te komen, naar het ziekenhuis.... er was iets met mevrouw, een auto-ongeval.... bijzon derheden kwam hij niet aan de weet. Hoe hij toen in de Domstad gekomen is, wist hij niet precies meer, maar wel dat waaraan hij nauwelijks durfde te denken, bewaarheid was. Hij was al te laat. Lydia, met de auto op weg naar Amsterdam, was in frontale botsing gekomen met een vrachtauto; haar borstkas ingedrukt, op weg naar het ziekenhuis al overleden, 's Morgens was ze vrolijk zwaaiend weggereden, hij had nog grappen gemaakt over 'oppassen dat ze geen kippen overreed' en nu lag ze daar in het witte bed, de ogen voor altijd gesloten, geen woord meer voor hem uit die lieve mond. Aan de nachtmerrie van de toen volgende dagen, de kinderen, de begra fenis, kon hij niet denken zonder dat een pijn zijn gezicht vertrok. Maar gelukkig was Mathilde er geweest, Lydia's oude re, ongehuwde zuster. Ze had meteen het heft in handen genomen, haar baan als lerares aan een meisjesschool opge geven. Gelukkig waren er financieel geen moielijkheden. Albert verdiende een goed salaris als ingenieur bij de N.V. Metaalindustrie Ferre, zowel Lydia als Mathilde hadden een niet onaanzienlijk kapitaal geërfd toen vader en moeder Van Wendrighem waren overleden. Mathilde had desnoods van haar rente kunnen leven, maar het lag niet in haar aard, een vegeterend leven te leiden, en zo had ze aan de universiteit haar doc toraal romaanse talen gehaald en een baan gekregen bij de h.b.s. in haar geboortestad Waalburgen. Daar woon de ook haar enige zuster Lydia en dik wijls kwam ze in huize Bannink binnen wippen en bleef meestal eten. De kin deren mochten haar graag, vooral José, die nu zestien was en artistieke nei gingen vertoonde. Heel Waalburgen, overigens niet zo bar groot, had meegeleefd met de ver schrikkelijke slag, die het gezin Bannink getroffen had... het kerkhof kon de belangstellenden niet bevatten. En de directeur van de h.b.s. had meteen begrepen, dat Mathilde zich geroepen voelde de plaats van de gestorvene in het gezin van haar zwager in te nemen, en haar, zij het node, ontslag verleend. Vooral voor de kinderen wende het snel, ook al konden zij hun moeder niet vergeten. Lydia was een vrolijke, lief hebbende en toegewijde moeder voor hen was geweest. Het huishouden was haar sterkte kant niet en op het gebied van geld was ze erg makkelijk.maar ze konden onbekrompen leven. Bert kon wel eens mopperen wanneer er van al zijn overhemden niet één schoon in de kast lag, toevallig allemaal bij de wasse rij, volgens Lydia! Dan kocht ze bliksen- snel een paar nieuwe, 'die hij tóch nodig had'. Hij, die uit een krappe beurs had moeten studeren, schokschouderde wel eens bij wat hij als verspilling be schouwde, maar hij had een vrouw met geld getrouwd, zij het volstrekt niet óm haar geld en hij moest daar maar aan wennen.... wat overigens gemakkelijker ging dan omgekeerd.... Was Lydia het evenbeeld geweest van haar moeder, die een vrolijk meisje uit het Rijnland was geweest, toen Theodoor van Wedrighem haar trouw de, Mathilde had het karakter van haar gesloten, plichtsgetrouwe en secure vader. Er was vrijwel meteen een andere wind gaan waaien in 'Berkenbos'. Ze controleerde het meisje en de werkster (en dat bleek nodig ook!), ze bestuurde systematisch de huidhouding en nieuwe kleren werden alleen gekocht wanneer zulks nodig was, ze vierde haar, in de eenzaamheid lang onderdrukte, liefheb berij voor de goede keuken bot, zeer tot genoegen van Bert, die genieteen kon van een keurig gedekte tafel met sma kelijke schotels en exotische extraatjes. Ze zat er achterheen dat Frans, de oudste, zijn huiswerk maakte, wat hij nogal eens vergat om een noodzake lijker partijtje tennis te spelen, hielp José bij de algebra, waarmee ze zat te tobben en leerde de kleine Tilly, het nakomertje en haar naamgenote, pop- penkleertjes maken. Het kwam bij Mathilde ook niet voor dat zij, zoals wijlen haar zuster, 's morgens om een uur of elf nog in een housecoat over haar pyama rondliep, of zich na een laat partijtje liet verwennen met ontbijt op bed. Zodra Mathilde zich buiten de deur van haar kamer ver toonde, was ze correct en als Bert 's avonds moe thuis kwam, zat ze achter de tafel in een keurige, hoewel altijd een tikje stijve japon. Moest hij overwerken, dan had ze met de kinderen al gegeten en werd er voor hem apart gedekt... hij hoefde dan nooit bang te zijn dat het eten koud of onsmakelijk zou zijn. Lydia was dan nogal een makkelijk geweest met een uitsmijter of een ander gauw klaargemaakt hapje.... Nee, tijdens het bewind van Mathilde had hij gezien hóe een huishouden moet worden bestuurd. Aan het einde van het eerste jaar had hij het trouwens aan zijn banksaldo gemerktl Want hoewel hij er op gestaan had, Mathilde méér te betalen dan ze op school verdiende (ondanks haar protesten dat ze het niet nodig had) bleken de huishoudelijke uitgaven beduidend minder te zijn, met méér resultaat. De erkenning van dat alles maakte hem voor geen moment ontrouw aan Lydia's nagedachtenis. Zeker, ze had haar fouten maar die hoorden zo geheel en al bij haar zonninge, luchtige persoonlijkheid! ,,'t Zonnetje in huis" had hij altijd gezegd en niemand zag als zij kans, de zorgenrimpels weg te strijken die het werk soms in zijn gezicht groefde. Het huwelijk met haar was een feest geweest, een beetje rommelig feest soms. Maar hij kon met de hand op zijn hart verklaren dat ze hem nog nooit verdriet had gedaan, dat hun meningsverschillen altijd over kleinig heden hadden gegaan en ook altijd weer uitliepen op hartstochtelijke ver zoeningen. Hij had nooit begrepen dat de gevierde, vrolijke, rijke Lydia van Wedri- chem hem, de stille, wat verlegen jongen had willen hebben, ja, zelfs het aanvankelijk verzet van haar ouders tegen de 'burgerjongen' had getrotseerd met een onverzettelijkheid die hem verstomd had doen staan. „Hem of geen anderl" Mathilde mocht een volmaakte huis vrouw zijn en geen der tekortkomingen van haar zusje vertonen, maar de leegte die het heengaan van Lydia in zijn hart gelaten had, kon niemand vullen. Nu, twee jaar later, voelde hij nog dezelfde bijna lichamelijke pijn, die hem schier verscheurd had, toen hij in de witte ziekenhuiskamer bij het lijk van zijn vrouw had gestaan. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 11