Cjroen rts jexels in het harL, QGMQQCm bobo', Buurt in verzet tegen toekomstig nachtcafé Vocht in kruipruimte oorzaak problemen sporthalvloer Duitse jeugd naar Texel in dienst van de vrede Nieuwe feuilleton Insluipingen via de achterdeur Scho/erie voor Texelse musici T KORFJE uw HEMA gesloten. Bibliobus in De Koog Laatste weekeinde Slufterexpositie Avond over sociale voorzieningen voor CDAvrouwenberaad - JAARGANG NR. 9542 TEXELSE VRIJDAG 9 JANUAR11981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso; los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Nu Gerard de Rheede geen enke le zekerheid in het leven heeft kunnen vinden, starten we met een nieuwe feuilleton van Tom Lode- wijk, dat wèl een gelukkig einde heeft. "Anne's Geheim" gaat over een winkelmeisje dat ten huwelijk wordt gevraagd door de rijke weduwnaar Albert Bannink. Dat huwelijk wordt moeilijk geaccepteerd door de om geving. Vooral de kinderen van Bannink en Tilly, de vrouw die jaren voor de kinderen heeft gezorgd, hebben het moeilijk met de nieuwe eend in de bijt. Na een brand blijkt Anne toch meer te zijn dan 'een eenvoudig verkoopstertje' zoals de notabelen in het dorp haar plachten te noemen en dat is dan tevens Anne's Geheim. De redactie wenst u veel lees genot. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een insluiper een bedrag van 7120,— uit een woonhuis in Den Burg ontvreemd. Deze dief stal is de derde in een reeks van soortgelijke insluipingen. Iedere keer komt de onbekende via een niet afgesloten achterdeur binnen en ontvreemdt in huis uitsluitend geld. Daartoe gaat hij op zoek naar porte feuilles of portemonnees. De eerste keer dat de insluiper actief was, was op 30 december. In Den Burg werd toen uit een huis een bedrag van drieduizend gulden gestolen. De tweede keer dat de ongenode gast een huis betrad was in de nacht van maandag op dinsdag toen hij 7275,— buitmaakte. Niek Welboren van de Scholerie in Eierland is van plan om eind februari een Texelse muziekavond te organiseren waar iedereen die musiceert of zingt kan optreden. Hij en enkele andere Texelse muziekmakers zijn van mening dat er genoeg amateurs zijn die zelf geen avondvullend programma kunnen bren gen maar dat gezamenlijk een sfeervolle avond opgebouwd kan worden. „Omdat ik het idee heb dat er onder de Texelaars beslist mensen zijn die muziek maken in dezelfde sfeer zoals tot nu toe in de Scholerie gebracht is, lijkt het me leuk en zinvol om te komen tot een eigen avond", aldus Welboren. Met 'dezelfde sfeer' doelt hij op volksmuziek, akoustisch-vokaal en een beetje blues, al kunnen muziekstijlen die daar tegen aan liggen ook aan bod komen. Wel boren wil vooraf een programma maken en daarom wordt het verzoek gedaan om tijdig contact met hem op te nemen. Het liefst voor 18 januari (02225-214) en na de achttiende 02225-430 na 18.00 (Advertentie I.M. /TCID TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUk ilVi«lminalaan 4-e dan Bu (Advertentie I.M.) STENENPLAATS 1, OEN BUflG Op dinsdag 13 januari a.s. is de gehele dag wegens inventarisatie houdingen in de omgeving. Dat is dan ook de reden dat er nooit eerder is geklaagd over allerlei vormen van over last. „We willen niet kinderachtig zijn, maar als dat straks de hele nacht gaat duren, accepteren we het niet meer." Eddie Stiekema was nogal geschokt toen hij hoorde van de bezwaarschrif ten. Hij houdt vol dat de buurt zich tegenover hem heel wat minder negatief heeft uitgelaten toeri hij in december iedereen polste. Hij hoopt echter toch op een voor hem goede afloop en is nog niet van plan om zijn verbouwplannen te stoppen. Het is wel de vraag of de bank blijft meewerken. In aankoop en ver bouwingen van het uit 1933 daterende bedrijf zijn al vele tonnen gaan zitten en een nachtvergunning zou aan de exploi tatie een heel wat veiliger basis geven. Vanaf vandaag (vrijdag) komt de bibliobus naar De Koog. Van kwart voor vier tot half vijf staat de bus bij de lagere school. Degenen die nog boeken in hun bezit hebben van de vroegere uitleen- post worden verzocht deze terug te bezorgen bij mevrouw Drentje in de Schuilhut. Boeken van de uitleenpost kunnen niet bij de bibliobus ingeleverd worden. Dit weekeinde zal men in de Scholerie in Zuid Eierland voor het laatst de Slufterexpositie kunnen zien die door Niek Welboren is gemaakt. Daarna gaat de Scholerie voor de rest van de winter dicht. Maandagavond a.s. heeft het CDA Vrouwenberaad Texel een bijeenkomst in het verenigingsge bouw bij de Gereformeerde kerk in de Peperstraat te Oosterend. Als spreker is uitgenodigd de heer C. van Trigt, directeur van de sociale dienst Texel. Hij zal het een en ander vertellen over sociale wetten en sociale voorzie ningen in Nederland. De vele mogelijk heden en bepalingen op dit gebied vor men een ingewikkeld samenstel, waar van maar weinig mensen precies op de hoogte zijn. De bijeenkomst begint om 20.15 uur en is toegankelijk voor ieder een, dus ook mannen. De toegang is gratis. Bewoners van de Zwaanstraat, Warmoesstraat en Molenstraat zijn in actie gekomen tegen het voornemen van de burgemeester om de dancing 'Question' (vroeger 'Casino') een nachtvergunning te geven. In hun bezwaarschriften komt naar voren dat het bedrijf nu al veel hinder veroorzaakt en verwacht wordt dat deze hinder na het verlenen van een nachtvergunning de hele nacht zal doorgaan. Als gevolg van deze actie is het twijfelachtig geworden of 'Question' de nacht vergunning zal krijgen Eigenaar-exploitant E. Stiekema van 'Question' wil al jaren een nachtcafé om zijn bedrijf een wat breder basis te geven. Hoewel de exploitatie thans uit stekend loopt, is 'Question' in de eerste plaats disco-dancing en als zodanig geheel afhankelijk van de jeugd van 16-22 jaar. Stiekema wil met zijn nacht café een oudere categorie klanten ont vangen. Hij heeft vergevorderde plan nen om de huidige bar in het voorste deel van het gebouw af te scheiden en hier het nachtcafé te maken. Vergunning over In Den Burg is thans nog geen horecabedrijf met nachtvergunning. Di verse aanvragen werden in het verleden afgewezen omdat de burgemeester de vaste regel hanteert dat op Texel niet meer dan cijf nachtverblijven mogen zijn en deze vergunningen waren in de buitendorpen al uitgegeven: aan de Beerekuil en Het Galjoen in De Koog, Het Steigertje in Oudeschild, De Rog in De Cocksdorp en De Loods bij Den Hoorn, maar de vergunning van het laatsgenoemde bedrijf werd onlangs ingetrokken omdat de exploitant zich niet hield aan de voorwaarden. Zo ontstond dus de mogelijkheid om de vrijkomende vergunning toe te ken nen aan een bedrijf in Den Burg. Behoefte daaraan is er zeker. Al geruime tijd werd het een onbevredigende situa tie gevonden dat in diverse buitendor pen wel nachtcafé's zijn en in een centrumplaats als Den Burg niet. Men sen uit Den Burg die op een laat uur willen uitgaan, zijn daarom genoodzaakt naar een van de andere dorpen te gaan wat nogal wat risico's inhoudt voor de veiligheid, omdat moet worden aange nomen dat heel wat mensen met een flinke hoeveelheid drank op 's nachts naar Den Burg terugkeren en daarbij niet van een taxi gebruik maken. De exploitanten in Den Burg die achter het net visten, hebben destijds dan ook geen genoegen genomen met het maximum van vijf vergunningen voor heel Texel. E. Stiekema van 'Question' heeft terzake een beroep lo pen bij de Raad van State. Vertrouwen Na het intrekken van de vergunning van Henk Bruin van 'De Loods' nam de burgemeester zelf initiatieven om de vrijkomende vergunning te geven aan een van de vier bedrijven in Den Burg die hij tot dat moment niet ter wille had kunnen zijn. Alvorens een beslissing te nemen, legde hij op 1 decemeber het oor te luisteren bij de commissie alge mene zaken (die er een speciale beslo ten bijeenkomst aan wijdde) en de politie en een uit enkele horeca-exploi- tanten bestaande 'commissie van goede diensten'. Uiteraard werd tevens ook nagegaan in hoeverre de verschillende bedrijven konden voldoen aan de nogal stringente voorwaarden die aan een nachtvergunning worden gesteld. Ook de reputatie van de exploitant speelde daarbij een rol. Wat dat laatste betreft zat het met Stiekema van 'Question' nogal goed. Over hem en zijn bedrijf had de politie vrijwel nooit klachten ontvan gen. Omdat het vertrouwen bestond dat hij ook aan de andere voorwaarden zou kunnen voldoen, viel op hem de keus, waarbij hem wel werd geadviseerd de buurt bij zijn plannen te betrekken. Tegenvaller Stiekema deed dat. Hij vertelde ons dat hij daarbij wel op enig verzet stuitte, maar dat de houding van de buurt als geheel niet bedreigend leek voor zijn plannen. In hoeverre dat juist is kan moeilijk worden vastgesteld. Feit is dat de familie Stiekema een zekere popula riteit geniet in de omgeving en dat de gesprekken over de nachtcaféplannen een nogal gemoedelijk karakter hebben gehad, waaarbij de meeste mensen niet erg hard van leer zijn getrokken. Stieke ma zegt dan ook zeer geschrokken te zijn van de bezwaarschriften die in felle bewoordingen zijn gesteld. Hij houdt het erop dat enkele tegenstanders de zaak hebben opgejut. Nog voordat de burgemeester in de Texelse Courant een advertentie zette met de mededeling dat het geven van een nachtvergunning aan de heer Stie kema werd overwogen en dat belang hebbenden in de gelegenheid waren om er bezwaar tegen te maken, kwamen de eerste protesten al binnen. In vrijwel alle bezwaarschriften komt naar voren dat de huidige situatie al niet aanvaardbaar is. Proefslapen Incidenten en andere gebeurtenissen worden opgesomd om dat aan te tonen. Een buurvrouw nodigt in haar bezwaar schrift de burgemeester uit om eens een nachtje in haar woning te komen slapen. Dan zou hij zelf kunnen horen hoeveel lawaai in de omgeving is verzoorzaakt door mensen die het bedrijf in- of uitgaan. Een andere rekestrant meldt dat de maat al lang vol is. Hij vertelt uit de slaap gehouden te worden door 'vechtende, boerende, schreeuwende en tegen verkeersborden aantrappende' discobezoekers en meldt dat hij zelfs Disco-dancing Questionaan de Zwaan straat te Den Burg. eens een dronken man uit zijn kippen hok heeft moeten halen, 's Zomers met de ramen open slapen is onmogelijk, betrokkene wijst er ook op dat door het naburige Question zijn huis een zodanig lage waarde heeft dat hij niet kan ver huizen. "Elke gulden die in Question verdiend wordt, gaat er bij ons af." Barre toestanden weet ook een ande re familie te melden. Daar komt het herhaaldelijk voor dat Questionbezoe- kers in dronken toestand over de hoge tuinmuur klimmen om op het erf hun behoefte te doen. Ook klimmen ze op een afdak om daar te vrijen en wordt er tegen het slaapkamerraam gebonsd. Over dezelfde muur wordt allerlei rom mel gegooid en ook de ruzies die in Question zijn ontstaan en op straat worden uitgevochten dragen niet bij tot een aangename nachtelijke sfeer. Een andere buurtbewoner is van mening dat exploitant Stiekema de buren tegen elkaar heeft uitgespeeld toen hij hun gevoelens polste over de nachtcaféplannen. Volgens hem is vrij wel niemand van de buren akkoord gegaan met de plannen, maar is tegen over de burgemeester een heel andere indruk gewekt. Meerdere buren laten uitkomen dat zij prijs stellen op goede onderlinge ver- De vloerbedekking van sporthal 'Ons Genoegen' moet worden verwijderd. Daarna zal, voordat een nieuwe vloerbedekking wordt aangebracht de zand/ce- mentvloer moeten worden voorzien van een effectief en duurzaam vochtscherm. Het bedrijf dat dit vochtscherm zal moeten aanbrengen moet een deugdelijke garantie geven. Dit is het advies zoals het is neergelegd in het rapport van het Instituut TNO voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies over de vochtklachten in de vloer van sporthal 'Ons Genoegen'. Zoals bekend houdt de slechte sporthal vloer de gemoederen van sportief Texel al geruime tijd bezig. Het leek er zelfs een ogenblik op dat een belangrijk deel van het winterprogramma van de zaalsporten niet zou kunnen doorgaan als de vloer door de Nederlandse Sport Federatie was afgekeurd. Na tijdelijke voorzieningen werd toen alsnog de goedkeuring verkregen. De inspectie vond plaats op 2 decem ber door de heer A. J. Polderman van het TNO. Er waren drie leden van de Welzijnsstichting bij aanwezig. Het bleek Polderman dat de vloerconstructie van de hal bestaat uit Hollanddak betonelementen, met een dikte van 123 centimeter, opgelegd op een balken- raam. Daarop is een zand/cement af- werklaag met een dikte van drie cen timeter aangebracht. Onder de vloer bevindt zich een kruipruimte met een hoogte van circa dertig centimeter. Hierin is tijdens de werkzaamheden gedurende afgelopen jaren nooit water aangetroffen. Na een droogperiode van 4 weken werd de vloerbedekking aan gebracht die nu nog in de sporthal ligt. Ongeveer zes jaar na het aanbrengen In de tijd van 6 tot 15 april komt een Duitse jeugdgroep, de Evangelische Junge Gemeinde Altenbeken/Westfa- len o.l.v. ds. Hinze naar Texel. Het is niet uitzonderlijk, dat een Duitse jeugd groep naar Texel komt, maar deze groep komt met een speciaal doel. In het perscommuniqué waarin de komst van de evangelische jongeren wordt aangekondigd staat: „In mei 1940 hebben Duitse fascistische troepen Ne derland arglistisch en ruw overvallen. Ongeacht de wapenstilstand hebben Duitse bommenwerpers de stad Rotter dam vernield. Tijdens de oorlog werden veel Nederlanders, in het bijzonder joden, gevangen gezet of gedood. Ook aan het eiland Texel zijn de oorlogs kwalen niet voorbijgegaan. Ook hier werd door de Duitsers aan de bevolking veel leed toegebracht. Het is mogelijk, dat vele Duitsers er niets van wisten, gedwongen werden of van mening ge weest zijn, dat de oorlog rechtvaardig was. Maar later moet iedereen hebben ingezien dat de oorlog een groot on recht was. Omdat de oudere generatie in Duitsland niet in staat is, de Neder landse bevolking om vergeving te vra gen, zal nu de jonge generatie het doen. De jeugd komt naar Texel om vergeving te vragen voor datgene, wat Duitsers de bevolking hebben aangedaan. Volgens Ds. Hinze zijn de Duitse jongeren van tevoren voorgelicht over wat zich in Nederland en in het bijzonder op Texel heeft afgespeeld tijdens de oorlog. De Duitsers vinden dat ze niet bij de herdenking van de oorlog mogen blijven stilstaan. Daarom zal een ontmoeting plaatsvinden tussen de jeugd uit Alten beken en de jeugd uit Oosterend „om gemeenschappelijk naar wegen voor de vrede te zoeken". Ds. Hinze zal ge zamenlijk met zijn Texelse collega Ds. Van Zijll Langhout de kerkdienst in Oosterend leiden. Op de begraafplaats van de Georgiërs zal de groep een krans leggen als teken van verzoening en ter nagedachtenis aan gesneuvelde russen, Nederlanders en Duitsers. Tevens dient dit symbool van de zinloosheid van de oorlog. De Duitsers zeggen te hopen dat hun voornemen zal slagen en een bij drage zal leveren aan de samenwerking en de vrede in de wereld. van de sportvloer is schade, veroorzaakt door vocht geconstateerd. Het betreft hier het optreden van zachte plekken en blazen in de vloerafwerking. De zachte plekken worden veroorzaakt door vochtopname van de kunststof vloer afwerking, terwijl daardoor in sommige gevallen ook de blazen ontstaan. Sedert het begin van de schade zijn reparaties uitgevoerd. In sommige gevallen werd tijdens die reparaties vocht in de zand cement laag geconstateerd. Monster Tijdens de inspectie van 2 december was het in verband met sportwedstrij den, later op de dag, nauwelijks moge lijk monsters te nemen. In overleg met de aanwezige leden van de welzijns stichting werd toch besloten één mons ter te nemen. Een stukje vloerbedekking van tien vierkantp centimeter werd daartoe verwijderd. Bij dat verwijderen bleek dat de hechting aan de ondervloer niet voldoende was. Ook de impreg neerlaag bleek los te laten van de ondergrond. Uit de zand-cementlaag werd eveneens een monster genomen. Tijdens deze werkzaamheden werd geen vocht geconstateerd. Bij onderzoek in het TNO bleek dat het vochtgehalte is de zand-cementlaag 9,5% bedroeg. Het TNO concludeert voorts dat de hechting van de vloer bedekking aan de zand-cementlaag niet optimaal is. In normale gevallen zou het vochtgehalte maar rond de vier procent mogen liggen. Het relatief hoge vocht gehalte in de vloer van 'Ons Genoegen' verklaart TNO door de kruipruimte onder de vloer. Is deze vochtig, dan zal door temperatuursverschillen conden satie tegen de onderkant van de vloer optreden. Dat condenswater wordt in de vloer opgenomen en komt dan in de zand-cementmortel terecht. Door dit hoge vochtgehalte laat de hechtkrachl van de impregneerlaag los. De vloer bedekking reageert op het vocht dooi de gesignaleerde zachte plekken er blazen. Het vocht in de kruipruimte blijk dus de grote boosdoener te zijn. Reme die zou het eerder genoemde vocht scherm moeten zijn. Ook het kunststoffen- en rubber instituut van TNO heeft zijn licht over di vloer laten schijnen. Volgens dit insti tuut heeft onder invloed van het wate chemische ontlading van de vloe plaatsgevonden (hydrolyse).

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1