Nog geen extra subsidie voor open jeugdwerk Texelse recreatieleiders nodig bij het zomerrecreatiewerk HAKENKRUIS OF NIET? Zuigelingenbureau Stookolie slachtoffers PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 JANUARI 1! UK»1 Zou U ook wel eens in de tijd terug willen gaan Dat kan met ons nieuwste boekje ,Gids voor Texel Een Facsimile uitgave uit het iaar 1898 Het boekje beschrijft van dorp tot dorp het eiland Texel Het is uitgevoerd met 35 prachtige illu straties Prijs M2.90 Boekhandel LEt-R v h Langeveld en Oc Roov bv Den Burg. Texel gende subkuituur. Ze beschouwen zictj als anarchisten die van mening zijn dai zij via mormale democratische wegen niet in staat worden gesteld hun denk-, beelden te verbreiden. Ze zijn vooral! boos over het optreden van de plaat-, selijke politie die tot dusver weinig begrip heeft getoond voor de Texelse anarchisten en hen voorlopig blijft beschouwen als jongeren die de proble men van hun puberteit nog niet hele maal hebben overwonnen. Op bovenstaande foto een muurtekst, waarin een politieman een hakenkruis meende te zien. Ter vermijding van dit soort misverstanden zou ..Texelpunk" kunnen overwegen de naam van het eiland voortaan te spellen als „Tessel". Waarbij ze dan wel moeten oppassen dat er geen te el komt te staan verzorgden ze het koekvergulden voor de jeugd. Hiervoor werd door de folklore een vergoeding betaald. Voor het koek vergulden bestond grote belangstelling. Sterk afhankelijk van de weersgesteld heid waren de nachtexpedities, op- drachtentochten over heel Texel die duurden tot zonsopgang. Hoewel slechts enkele tientallen deelnemers meededen was de waardering voor dit soort tochten altijd bijzonder groot. De avondoriëntatietochten werden vanaf camping Dennenrust georganiseerd en de belangstelling voor deze twee uur durende tochten was altijd goed. Per keer deden zo'n tachtig tot honderd mensen mee, veelal gezinnen met jonge kinderen. Daarop inspelen werden de tochten simpel van opzet gehouden. Opvallend was dat de deelnemers aan deze tochten zich niet door het weer lieten afschrikken. eb n9 nuote nou HO itb Nihil Ronduit slecht ging het met de in stuiven voor de Texelse jeugd. Naar aanleiding van een enquete die door het bouwdorp/bouwkamp werd gehouden onder de ouders van Texelse kinderen, werd er sterk op angedrongen in het Recre-aktief programma meer activitei ten op te nemen die speciaal voor de Texelse jeugd waren. Op vrijdagmid dagen werden daarom in de verschillen de dorpen instuiven georganiseerd. Volgens het verslag was de belangstel ling hiervoor nihil. Advertenties die aan dacht op deze instuiven vestigden, brachten geen verbetering. Als oplos sing om de Texelse jeugd toch bij het Recre-aktief programma te betrekken wordt voorgesteld om vóór het seizoen begint een folder samen te stellen waarin per dorp gerangschikt staat welke activiteiten er plaatsvinden. Die folder zou dan speciaal op kinderen ge richt moeten zijn en gemaakt kunnen worden in samenwerking met de jeugd werkbegeleider. Een folder heeft meer publiciteitswaarde dan affiches. Tenslotte vonden het afgelopen jaar ook nog zeepkistenraces plaats en Jeu de Boules-wedstrijden. De belangstel ling hiervoor was 'normaal'. Over de aantallen mensen die bereikt zijn met het recreatiewerk op de campings zijn geen cijfers beschikbaar. De algemene indruk is, dat het op de meeste cam pings gelijk was aan vorig jaar. Een uitzondering moet worden gemaakt voor Dennenrust en Dennenoord, waar duidelijk veel méér mensen zijn bereikt. Ook in het Eierlandsche Huis liep het recreatiewerk stukken beter dan in het vorige seizoen. Totaal werden door het mobiele team het afgelopen jaar ruim 10.200 deelnemers geteld die aan het zomerrecreatiewerk meededen. Echte toppers waren Jeu de Boules met 2000 deelnemers, de volleybaltoer nooien met 2000 deelnemers en de mini- voetbaltoernooien met 1000 deel nemers. B en W zijn nog niet akkoord gegaan met de verstrekking van een extra subsidie van f5000,— aan de stichting Open Jeugdwerk. Door de subsidiecommissie van de Welzijnsstich- ting was geadviseerd een dergelijke extra bijdrage wel toe te kennen om de stichting, die in zeer ernstige financiële moeilijk heden verkeert, in staat te stellen met een schone lei te begin nen. lijke gevallen eerst het oordeel van de subsidiecommissie moet worden ge vraagd. De suósidiecommissie is momenteel overigens niet compleet. Harry de Graaf die erin zat namens de sectie sport en recreatie, heeft bedankt omdat hem on langs is gebleken dat de functie niet met zijn werk voor de Texelse Courant ver enigbaar is. Nieuwe kantine De sportvereniging Texel wil een nieuwe kantine bouwen. Gevraagd is om een lening van f200.000, Een andere mededeling betrof het voorne men van antiquair Hans van der Klift om van 10-24 april a.s. een expositie van oude kaarten van Texel in het raadhuis te houden. Naar aanleiding daarvan her innerde Wob Rienks eraan dat nog steeds moet worden bepaald welke ten toonstellingen in het raadhuis gewenst zijn en welke beter kunnen worden geweerd. Fridt Blanken vond het een moeilijk vraagstuk. Het teit oat net ge- exposeerde werk te koop is kan op zichzelf geen weigeringsgrond zijn, want dat is bij kunsttentoonstellingen regel. Maar enige bezinning over de raadhuis exposities achtte ook hij op zijn plaats. Meegedeeld werd voorts dat Cees de Noord, leider van het Mensen Zonder Werk-project weer ziek is. Sinds 12 december is hij daarom buiten functie. Zijn taak wordt waargenomen door Jan Brandenburg en Siem Zijm. schikbaar wordt gesteld. Ijsbaan De stichting Open Jeugdwerk, die zich ondermeer bezig houdt met scho- lierenopvang en met open activiteiten voor andere jeugd, boekte de afgelopen jaren telkens hogere verliezen. In het afgelopen jaar steeg het verlies zelfs tot boven de f5,5 mille waardoor een nega tief kapitaal is ontstaan van f14.000, Van de zijde van de jeugdwerkbege leider Jan Kramer is erop aangedrongen het open jeugdwerk op heel andere wijze financieel mogelijk te maken, wat door de subsidiecommissie is onder steund. Met name het feit dat de belangrijkste inkomsten worden ge vormd door de winst die met de bar wordt gemaakt, is erg onbevredigend. Het voornemen om de ergste nood van de stichting te leningen met een extra subsidie van f5.000,— heeft echter weerstand opgewekt, onder andere in de sectie jeugd- en jongerenwerk van de stichting. Van die kant is het college van B en W benaderd, wat er toe heeft geleid dat de subsidie nog niet wordt toegekend. Laatstgenoemde mededeling werd woensdagavond gedaan in de bestuurs vergadering van de Welzijnsstichting. Naar aanleiding daarvan vroeg mevrouw J. van Beek-Koster zich af waardoor de ernorme tekorten van de laatste tijd precies zijn ontstaan.. In de vaste lasten kan het niet zitten want die komen voor rekening van de dorpscommissie Den Burg terwijl van arbeidskosten ook geen sprake is omdat de mensen die in dienst van de stichting zijn volgens de TAP- regeling worden betaald. Mevrouw Van Beek verlangde dan ook dat jeugdwerk begeleider Jan Kramer alsnog duidelijk heid verschaft. Muzieknis De kans is groot dat de muzieknis in de Wezentuin te Den Burg zal worden gesloopt. De nis, eigendom van het Kon. Texels Fanfare, wordt in de prak tijk nooit gebruikt en begint in bouw vallige staat te verkeren. De nis moet worden opgeknapt (en afgesloten om dat de binnenkant telkens wordt volge- klad) of worden gesloopt. Omdat de nis nergens meer voor dient, lijkt slopen het meest voor de hand te liggen. Het gemeentebestuur heeft met het bestuur van het Fanfare overleg gehad en te verwachten is dat het fanfare de nis voor een symbolisch bedrag aan de gemeente zal overdragen, waarna deze waarschijnlijk wel tot slopen zal over gaan. Opknappen zou een bedrag van f23.000,— vergen. Woensdagavond werd meegedeeld dat de enkele keer dat de nis nog wel is gebruikt in de afgelopen periode (concert Texel-pop) dat aanleiding gaf tot klachten over geluidsoverlast. Eeuwfeest telefoon Dit jaar is het honderd jaar geleden dat in Nederland de telefoon zijn intrede deed. In verband daarmee heeft de PTT de gemeente benaderd met de sugges tie om ter gelegenheid daarvan een of andere manifestatie te organiseren. Daar zou iets voor te zeggen zijn omdat op Texel de eerste telefoon van Neder land stond. Dat toestel stond in De Cocksdorp en de verbinding met Vlie land werd ermee onderhouden. Het bestuurslid Fridt Blanken voelde wel iets voor een evenement. Hij dacht daarbij over een door de PTT in te richten tentoonstelling over telecommunicatie. Drumband Het Kon. Texels Fanfare wil het intru- mentarium van de drumband vernieu wen en uitbreiden. Daarom is aan de welzijnsstichting om een investerings subsidie gevraagd. Tevens is verzocht om een lening van f 10.500, want oan kan direct tot aanschaf van het hele instrumentarium worden overgegaan en kan een bepaalde korting worden geno ten. De meerderheid van het bestuur van de welzijnsstichting ging hiermee akkoord, maar de heren Kees Hooger- heide en Wob Rienks onthielden zich van stemming omdat ze de beschikbaar gestelde gegevens te summier vonden om er een oordeel op te baseren. Enkele leden waren van mening dat in derge- De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 13 januari om' 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 14 januari om 13.30 uur. Dokter Bernard, woensdag 14 januari om 15.00 uur. Over de plannen om een deel van het tennispark aan de Schumakersweg in De Koog geschikt te maken als ijsbaan, is het laatste woord nog niet gezegd. Er zijn problemen en het is zelfs dubieus of de ijsclub van De Koog ooit van de baan gebruik zal maken. Niettemin heeft de ijsclub een aanvraag ingediend om de indertijd voor dit doel toegezegde lening van f4000, te verhogen tot f5600, De eigenaars van het tennispark willen met de ijsclub een overeenkomst sluiten waardoor wordt geregeld dat de club gedurende tien jaar de tennisbaan als ijsbaan kan gebruiken. De subsidiecom missie zal zich nog over deze aanvraag beraden. Nog steeds spoelen op het Texelse strand vogels aan, die door olievervui ling niet meer in staat zijn zelfstandig te vliegen of te zwemmen. De politie ver zoekt strandwandelaars uit te kijken naar vogels, die het slachtoffer van olievervuiling zijn geworden en deze af te leveren bij het bureau in Den Burg of het Natuurrecreatiecentrum. In een van de vorige kranten werd melding gemaakt van het bekladden van diverse woningen en andere ge bouwen op Texel met verfspuiten. De daders beschouwen het als een vorm van kunst en meningsuiting, die niet als overtreding of misdrijf mag worden beschouwd. In steden als Amsterdam is het al een min of meer vertrouwd verschijnsel. De Texelse politie onder schrijft deze visie niet en maakt tegen de daders proces verbaal op wegens vernieling. Vorige week werd een 17- jarige jongeman aangehouden, die bekende een tiental gebouwen op een dergelijke wijze te hebben toegetakeld. In overleg met de ouders zal de schade ongedaan worden gemaakt Daders van andere kladpartijen zijn nog niet aangehouden. In kringen van laatstgenoemden was men nogal boos over het feit dat in de Texelse Courant had gestaan dat de letter X in sommige teksten als hakenkruis was geschreven. Dat zou kunnen worden gezien als een aanwijzing dat fascistische lieden aan het werk zijn geweest. ,,En wij zijn beslist geen fascisten", zo werd ons verzekerd. ,,ln tegendeel. Door het spuiten van teksten op muren en het plakken van biljetten wordt juist tegen fascisme geprotesteerd" Onze zegsman hoort tot een kleine groep jongeren, die zijn geïnteresseerd in Punkmuziek' en de daarmee samenhan- Openbaarheid Per 1 januari is het 'Besluit demo- cratiseringsregelen sociaal-cultureel werk' in werking getreden. Dat houdt onder meer de plicht in tot zo groot mogelijke openbaarheid bij de Welzijns stichting. Momenteel zijn de bestuurs vergaderingen van de Welzijnsstichting openbaar. De verschillende secties en ook de subsidiecommissie vërgéderèTi echter besloten. Toch wordt meestal een verslag Van "deze bijeenkomsten naar de pers gestuurd, die van de aldus beschikbaar komende gegevens dus vrij gebruik kan maken. Verschillende leden vonden dat niet erg logisch. Met name Nico Nagtegaal wilde aan deze wonder lijke toestand een eind te maken door de secties openbaar te laten vergaderen. Besloten bespreking vond hij alleen aanvaardbaar als zaken van persoonlijke aard worden behandeld. Uiteindelijk werd besloten over de openbaarheid van de sectievergaderingen nog geen besluit te nemen, maar eerst alle secties in de gelegenheid te stellen hierover hun mening te geven. Presentiegeld De bestuursleden van de Welzijns stichting genieten presentiegeld voor het bezoeken van de vergaderingen. Vol gens rijksnormen is deze vergoeding nu verhoogd van f70,— naar f76,— per vergadering. Kees Hoogerheide en Els Postma lieten weten het bedrag rijkelijk hoog te vinden. Van hen hoefde de ver hoging niet, maar ze maakten er geen bezwaar tegen. Speeltuin De dorpscommissie van De Koog heeft plannen voor een speeltuin aan het Wintergroen. De kosten worden be raamd op f2.963, De dorpscommis sie kan aanspraak maken op een ge meentelijke subsidie van f990, In de vorm van geld en werk kan door De Koog zelf f 1100, worden bijgedragen en een bedrag van ongeveer f600,— zou aanvullend geleend moeten wor den. Het bestuur van de Welzijns stichting ging met een en ander akkoord en zal positief advies aan B en W uitbrengen. Muziekschool De gemeente heeft onlangs van rijks wege een bedrag van f400.000,— ter beschikking gekregen voor sociaal-cul turele doelen binnen de gemeente. Het is niet uitgesloten dat dit extraatje zal worden aangesproken om de muziek school in staat te stellen instrumenten aan te schaffen. De commissie van toe zicht op de muziekschool heeft voor dat doel f130.000, gevraagd. Onder an dere wil men een pijporgel en een vleugel aanschaffen waarmee totaal f56.000,— is gemoeid. Of dat laatste echt nodig is moet nog worden beke ken. Fridt Blanken liet echter weten dat het zeer belangrijk is dat de muziek school over een min of meer compleet instrumentarium van behoorlijke kwali teit beschikt. Voorzitter Piet Bakker voegde eraan toe dat het niet zo prac- tisch is dat men voor pijporgelonderricht op een kerk aangewezen zou moeten zijn. Een goede vleugel is ook geen luxe. Op heel Texel is er maar één die inci denteel voor gemeenschapsgebruik be- Het aantrekken van recreatieleiders voor het zomerrecreatiewerk was het afgelopen jaar een tamelijk groot probleem. De reden hiervan moet in de eerste plaats in de betaling worden gezocht. De vergoeding van T185,— per week, inclusief voedingsgeld, was weliswaar redelijk toen het nog ging om een verplichte stage voor recreatieleiders, maar nu er uitsluitend met vrijwilligers wordt gewerkt is het te laag. Omdat het voornamelijk gaat om vakantiewerk van mensen in een opleiding, is de hoogte van de vergoeding van doorslaggevende betekenis. Daarbij komt dat de behoefte aan recreatieieiders gedurende de zomermaanden steeds toeneemt zodat het in de toekomst steeds moeilijker zal worden om mensen naar Texel te krijgen. Dit pleit ervoor om meer met Texelse recreatieleiders te gaan werken. Dit staat te lezen in het verslag van het zomerrecreatiewerk 1980 op Texel zoals dat gisteren aan het bestuur van de welzijnsstichting werd gepresen teerd. Wegens het aantrekken van Texelse recreatieleiders zou, volgens dit verslag, gestreefd moeten worden naar een cursus recreatieleider voor Texelaars. Verder zou er een vorm van vooroverleg moeten komen met alle be trokken recreatieleiders. Het overleg tussen de projectleider en de mensen op de campings is goed verlopen, maar het kent nog geen structureel karakter. Een dergelijk structureel overleg wordt nau welijks haalbaar geacht. Wat betreft het programma wordt gemeld dat een aantal onderdelen zon der problemen kan worden geschrapt. Er bestaat niet of nauwelijks animo voor. Daarvoor in de plaats zouden wel licht eenmalige bijzondere evenementen kunnen worden opgezet. De algemene indruk is, dat er het afgelopen najaar tot ieders tevredenheid op de campings is gewerkt. Het feit dat alleen maar met vrijwilligers werd gewerkt, is daar waar schijnlijk debet aan. Gebrek aan motiva tie dat in voorgaande jaren nogal eens voorkwam toen de recreatieleiders een verplichte stage afwerkten, kwam dit jaar veel minder voor. Uit regelmatige contacten met de recreatieleiders bleek dat er veel inzet is geweest. Daardoor was ook de onderbezetting van het mobiele team niet zo'n probleem, als aanvankelijk leek. Gedurende de zomer werd drie maal per week op een aantal strandslagen een instuif georganiseerd, waarbij ver schillende spelen en sporten konden worden beoefend. Door het slechte weer moest in de eerste periode nogal eens uitgeweken worden naar het bos, of naar een camping. Bij goed strand weer was het enthousiasme echter groot en werden vaak meer dan hon derd deelnemers geteld. Twee keer per week werden op de campings instuiven gehouden. Alle campings kwamen één of meer keren aan de beurt. Soms werd een dergelijke instuif naar het strand verplaats. De belangstelling was over het algemeen bevredigend. Als vanouds trokken de mini-voetbaltoernooien veel deelne- Hier gen beeld van een door Recre^actief georganiseerde hockeywedstrijd. mers. Ook deze toernooien vonden twee keer per week plaats: bij camping Dennenoord en bij het Eierlandsche Huis. Bij het Eierlandsche Huis moest op een gegeven moment worden besloten het aantal teams dat zich in kon schrijven te beperken, omdat er maar twee veldjes beschikbaar waren. Bij Dennenoord kon het toernooi een keer niet doorgaan omdat het veld door regenval te glad was geworden. Vier keer per week werd de afgelopen periode een volleybaltoernooi georgani seerd. Drie keer in verschillende regio's, één keer het grote toernooi in De Koog. Het toernooi in Den Hoorn viel qua deelname wat tegen, de andere toer nooien trokken veel deelnemers. Ook hier waren er problemen met het weer. Boslopen Aan de boslopen die iedere dinsdag werden gehouden, deden per keer zo'n dertig mensen mee. De boslopen die over een lengte van vier kilometer werden gehouden, behoren volgens het rapport tot de minder goed bezochte programmapunten. Dat geldt niet voor de fietstochten die zich in een uit stekende belangstelling mochten ver heugen. Twee maal per week werd over een lengte van 25 kilometer gefietst. De meeste belangstelling bestond voor de tochten van camping Dennenrust. Wanneer vanaf Loodsmansduin, of De Krim werd gestart, was de belangstel ling veel minder. De reden daarvan is dat de locatie van deze campings zich minder goed voor tochten leent. Ook ontbreekt het op deze campings aan een goede opvanggelegenheid voor deel nemers. Gedurende vijf weken werden recre atieleiders ingezet bij de Stichting Texel se Folklore. Op de woensdagmiddag (Advertentie I.M.)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2