let verhaal achter een schilderij evochten voor schip en goede naam 4GEND4 The big red one mummel Avond over zeilen met gehandicapten in aula RSG „veehouderijdelangen" verhuist Vrijspraak wegens onduidelijkheid Cabaret Lurelei 98 hij DAG 9 JANUAR11981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 f schilderij „De schipbreuk van de Laurdai" van Cornells Christiaan Dommershuizen. Een houten Noorse bark raakt op 12 maart 1876 door een vliegende oordwester storm in moeilijkheden en loopt vast op de Eierlandse anken. Een reddingsboot van de KNZHRM vaart uit maar moet egens een te hoge branding onverrichterzake terug. De schelpen- sser Schellinger uit Oudeschild is het niet met deze terugkeer eens t haalt zelf roeivrijwilligers uit zijn dorp om een nieuwe poging te 'agen. Hierdoor ziet Stark, schipper van de reddingboot, de eer van jn ploeg in het geding komen en besluit hij toch een nieuwe poging wagen. Uiteindelijk worden de veertien bemanningsleden gered. Dit verhaal is het resultaat van een mderzoek wat de heer D. F. Brune leeft verricht naar 'het verhaal' van een childerij gemaakt door Cornelis Christi an Dommershuizen, 'De schipbreuk an de Laurdal'. Een doek dat een held- iaftige roeireddingpoging weergeeft an vijf roeiers en een stuurman in een loep op weg naar een doormidden- lebroken houten bark. ,,De dramatiek an het tot ondergang gedoemde schip, lepaard gaande met het natuurgeweld ran de woeste zee en de onheilspellende jchten daarboven, appelleerden in iterke mate aan de romatische gevoe- ens van de kunstenaar uit die tijd" aldus Srune. Dit type schilderijen is echter raak niet te controleren wat betreft de ichtheid van het weergegeven beeld. Het schilderij van Dommershuizen (be rend om zijn zeestukken) wekte de lieuwsgierigheid van Brune op. Het leek iem interessant om van een aldus weer gegeven schipbreuk de historische fei- :en te achtehalen. Door een gevonden rantekening achterop het schilderij die door stof en vuil lange tijd onopgemerkt was gebleven werd de nieuwsgierigheid i/an Brune nog groter. Daarom ging hij op onderzoek uit en niet zonder succes. Na uitgebreid speurwerk kon hij het hele verhaal' achter het schilderij ontdekken en deze bevindingen heeft hij uitvoerig weergegeven in het januari nummer van het maandblad 'Antiek'. Hindernissen Uit onderzoek blijkt dat het een redding met bijzondere hindernissen betreft waarbij, nu de achtergrond bekend is, het beeld nog meer zal spreken. De aantekening achterop het schilderij luidt 'De redding nabij de Texelse kust 1876'. Hiermee toog Brune aan het werk. Uit de archieven van gemeente Texel en de Koninklijke Noord-Zuidhollandse Reddingsmaat schappij werd snel het een en ander dui delijk. Uit het register van de Texelse gemeentesecretaris blijkt dat de Laurdal op 12 maart 1876 voor de Texelse kust is vergaan. Het Noorse schip was met een lading ijs op weg van Drammen (Noorwegen) naar Limerick in Ierland. Uit informatie van het 'Norsk Sjofart museum, in Oslo kwam naar voren dat de 'Laurdal' in 1850 als emigrantenschip te Pittsburg is gebouwd. Het was geheel uit hout vervaardigd en mat ongeveer 600 ton. De bemanning bestond ten tijde van de ramp uit een gezagvoerder een eerste en tweede stuurman, een timmerman, een hofmeester, een boots man, vier matrozen en vier jongeman nen'. Opdraven Texel beschikte in die dagen over drie reddingboten: de 'Emile' die bij de vuurtoren lag, de 'Eyerland no. 1' ge stationeerd in de duinen bij de Slufter- bollen en bij De Koog de boot 'Koog no. 2'. Uit het verslag van de KNZHRM blijkt dat de Eyerland het meest geschikt werd geacht om bij de ramp van de Laurdal uit te varen. De reddingboot uit De Koog lag te ver bij de plaats van schipbreuk vandaan. De 'Emile' was geen geliefd schip van de redders omdat ze teveel windvang zou hebben. De eerste melding van de stranding van de Laurdal kwam bij De Koog binnen. Hierop moesten Oudeschilders opdra ven om de sloep te bemannen omdat in die dagen in De Koog geen redding- ploeg geformeerd kon worden. Snel bleek dat het schip niet bij De Koog gestrand was, maar op de Eyerlandse gronden Dit gebied gehoorde tot het rayon De Cocksdorp. De ploeg die intussen was gearriveerd moest daarom weer huiswaarts keren. De bark Laurdalin een Noorse haven. Eerste poging Op 12 maart om half twaalf 's morgens werd door de 'Eyerland' met de beman ningsleden Jan Stark (schipper), C. Griek, L. Griek, L. Wiegel, Jan Bakker, C. Bakker, Arie Boon, Ha. Bakker, Jan Stark jr., J. Schrander, Geert Wegman en Pieter Zegel een eerste redding poging ondernomen. Door de enorme branding kon de sloep het schip niet voldoende naderen. De redders werden wel waargenomen door de bemanning van de geknakte 'Laurdal', wat deze mensen weer moed gaf. Zij hadden geen mogelijkheid meer om de eigen reddingsloepen te gebruiken, want deze waren door de storm weggeslagen. (Zes spoelden de volgende dag aan op het Texelse strand). De 'Eyerland' bleef steken in de hoge branding en keerde terug. Besloten werd om te wachten totdat het water zou zakken. 'De brandingslijn zou dan waarschijnlijk achter het schip komen te liggen', zo dachten de mannen van de 'Eyerland'. Deze hoop kwam niet uit, want toen het water zijn laagste punt bereikt had en de 'Eyerland' opnieuw uitvoer lag de kolkende branding nog op boeghoogte van de 'Laurdal'. De bran ding verplaatste zich naar voren en de reddingsloep moest wederom terug naar de kust, zonder enige hulp te hebben gegeven. Aanvankelijk meen de de bemanning van de Laurdal' dat er iets niet met de reddingboot in orde was, toen zij zagen dat het scheepje op het strand getrokken werd, waren hun jammer- en smartekreten tot op het Texelse strand te horen", aldus D. F. Brune in zijn onderzoekverslag. Ongenoegen Inmiddels was er een bestuurslid van de reddingmaatschappij en tevens vice- consul van Noorwegen, de heer Wes tenberg, gearriveerd. Hij was het niet eens met de beslissing van Stark dat de sloep voorlopig niet uit zou varen en probeerde de reddingploeg te overreden opnieuw zee te kiezen. De ploeg wei gerde tot groot ongenoegen van om standers. Schelpenvisser Schellinger uit Oude schild bevond zich ook onder de om standers en bood aan naar Oudeschild te gaan om een ploeg mannen te zoeken die wel bereid zouden zijn een poging te ondernemen. Die mensen waren vol gens het verslag van Brune vrij snel ge vonden. Toen Stark de tien Oudeschil ders zag aankomen riep hij uit 'Mannen wie volgt mij, ik wil nogmaals de redding beproeven' waarschijnlijk begrijpend dat de reddingseer niet afgesnoept kon worden door een tiental vrijwilligers. Volgens het schilderij werd aan zijn oproep door zes roeiers gehoor gege ven. Uit de archieven blijkt ook dat er in de tussentijd nog vier sloepen, goedbe- mand, een poging hadden gewaagd bij het schip te komen (wie dat waren wordt niet vermeld). Het was echter niemand gelukt. Regt overeind Om 16.00 uur koos de 'Eyerland' het wilde sop. Moet moeite werd het schip bereikt. Het reddingsverslag geeft het zo weer: „Meermalen stond de red dingboot wegens de hevige grondzeen regt overeind maar de bemanning werd van de Laurdal gehaald. De zee was razend". Roeiers en de veertien Noorse bemanningsleden kwamen een uur later behouden aan op het strand. De vele negatieve opmerkingen over de eerste reddingpoging waren voor de consul-generaal van Zweden en Noor wegen reden om inlichtingen te vragen bij het bestuur van de reddingmaat schappij. In een verslag werd de visie van de redders duidelijk uiteengezet, waarschijnlijk naar genoegen van de consul-generaal. Beloning De Thesaurie des Konings, een top ambtenaar van de rijksschatkist, gelast te echter de redders te belonen. Zij ontvingen 710, - terwijl de tien Oude schilders voor hun komst 71,50 kregen. Uit het verhaal van Brune blijkt niet hoe de schilder Dommershuizen ertoe ge komen is juist deze redding te schilde ren, maar wel is duidelijk geworden dat de inhoud van de redding waarheids getrouw is weergegeven. Om het ver haal 'achter' het doek te vinden heeft D. F. Brune verder medewerking gehad van de Texelaar J. Bruin (voormalig strandvonder), dossiers van de vuur- torenwacht De Cocksdorp, R. K. Kerk bestuur Texel en de Noorse Ambas sade. Vrijdag 9 januari In ,,De Schakel" begint om 20.00 uur een informatieavond over de mogelijk heden voor een vrije (kleuter)school op Texel. Iedere belangstellende is welkom Zaterdag 10 januari In hotel „Juliana" in De Koog heeft de Vereniging voor Vrienden van het Paard de jaarlijkse paardensportfeest avond. Aanvang 20.00 uur. Toneelvereniging „Nieuw Leven" brengt in dorpshuis 't Skiltje het stuk „Antje Mikmak"; 20.00 uur. Zondag 11 januari De Sportvissersclub heeft van 8.30- 10.00 uur een wedstrijd bij Dijkmans huizen. Maandag 12 januari Op het adres Warmoesstraat 42 geven Jan en Paula Brouwer informatie over een binnenkort te starten bijbelcursus; 20.00 uur. In de Helderse schouwburg wordt een voorstelling gegeven van het Lurelei- cabaret; 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Ook rijdt een bus van de schouwburg naar de haven. Een beperkt aantal kaarten is misschien nog verkrijgbaar op de afdeling Culturele zaken van het raad huis. Dinsdag 13 januari In de Landbouwschool heeft de Vrou wenbond FNV een praatavond; 20.00 uur. VOOR VASTE AGENDA De speel-o-theek in Dorpshuis de Oude ULO aan het Schilderend is iedere woensdag van 14.00-16.00 uur en vrij dag van 9.30-11.30 uur geopend. In het inleidende zwart-wit tafreel zweven mistflarden over het met ge sneuvelde soldaten bezaaide slagveld. Wereldoorlog één is ten einde en het voor alle legers geldende 'staakt het vuren' blijkt vier uur oud. En op hol geslagen paard vertrapt een geweer en een Amerikaanse infanterist struikelt tegen een verdwaasd ronddolende Duit ser aan. Hij trekt zijn bajonet en steekt de met een proclamatie zwaaiende militair overhoop. Met dat bloedige incident als een historisch symbool legt regisseur Samuel Fuller in zijn film over de tweede wereldoorlog 'The big red one' zijn hoofdthema bloot. Want hoe groot —zo vraagt hij in deze film is het verschil tussen het doden van zijn vijand en het vermoorden van een mens. Vijf Amerikaanse infanteristen trekken drie jaar langs de fronten in Europa. Een legereenheid van 'The big red one' de eerste infanterie divisie trekt een spoor van bloed, maar de vijf worden als door een wonder gespaard. Hun sergeant (Lee Marvin) is de bikkelharde 'vader' van de vier infanteristen. Hij zendt ze zonder mededogen dwars door de vuur linie, maar is overgelukkig als zijn team na de slag nog compleet blijkt te zijn. De vier G.l.'s die drie jaar lang alleen maar leven om te kunnen overleven, worden gespeeld door Mark Hamill, Robert Carradine, Bobby Di Cicco en Kelly Ward. 'The big red one' is niet alleen een sterke oorlogsfilm, hij is zo'n aan gename verrassing in het genre als Peckinpah's 'Cross of iron' was. Voor de goede verstaander moet dat compli ment genoeg zijn. Vrijdag tot en met maandag. 12 jaar. Er leefde eens een kudde olifanten in de ondoordringbare jungle van India. Onder hen was een zeer grote en sterke olifant, die de naam Zwarte Berg had. Zijn vrouwtje heette Grootoor. De oli fanten leefde vreedzaam en rustig, tot er De 59-jarige pastor uit De Cocksdorp die op dinsdag 23 december voor moest komen bij de meervoudige kamer van de arrondisementsrechtbank in Alkmaar, is vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd dat hij in juli 1979 over de Muyweg reed en bij nadering van de Hoofdweg geen voorrang had verleend aan een andere auto op deze weg. Door deze voor- rangsfout ontstond een botsing, waarbij vier personen gewond raakten. Ter zitting bleek dat de pastor zich door een shock niets kon herinneren van het ongeval. Verschillende getuigen betwij felden of het ongeval inderdaad zo had plaatsgevonden als in het politierapport stond. De officier had schuldigverkla ring zonder straf geëist. Met dit nieuwe vonnis wordt het eerdere vonnis vap de kantonrechter vernietigd. op een gegeven moment een verschrik kelijke droogte optrad die de jungle teisterde en de dieren met uitroeiing bedreigde. Een van de olifanten, Lang- slurf, werd krankzinnig en stormde een dorpje binnen, vele huizen en hutten vernietigend en als ergste climax, een meisje dodend. De dorpelingen bouw den een enorme valkuil, joegen de kudde op en vingen uiteindelijk Zwarte Berg. Hij werd gebruikt voor slaven arbeid. Alleen een jongetje genaamd Mahur slaagde erin het vertrouwen van de olifant te winnen. Mahur en de olifant werden goede vrienden en ble ven steeds samen. Bij een nieuwe aanval van de krakzinnige Langslurf redt Zwarte Berg de hele bevolking van het dorp door in een gevecht Langslurf te doden, 'Muhur en zijn ontembare oli fant' is te zien in de zondagmatinee. De toegang is alle leeftijden. Maandagavond 12 januari wordt in de Helderse schouwburg een voorstelling gegeven van het kabaret Lurelei met Erik Herfst en Jasperina de Jong, aan vang 20.15 uur. Wie hiervoor kaarten heeft gekocht en daarvan achteraf geen gebruik kan maken, kan deze terugbe zorgen op de afdeling culturele zaken van het raadhuis, waar dan anderen mee kunnen worden geholpen. Wie belangstelling heeft voor deze voorstel ling kan zich dus ook op de afdeling culturele zaken vervoegen. Na afloop van de voorstelling vaart een extra boot terug naar Texel. Tevens rijdt een bus van de schouwburg naar de boot. Het kantoor van de Vereniging voor Veehouderijbelangen Texel (de voor malige Rundveefokvereniging) verhuist ingaand 12 januari naar het perceel Laagwaalderweg 41 te De Waal, waar vroeger de 'Landbouwshop' van Keijser en Co was gevestigd. Donderdagavond 15 januari zal in de aula van het gebouw van de Rijksscho lengemeenschap een avond worden gegeven over de mogelijkheden voor zeilen met gehandicapten. De avond is georganiseerd door Het Nutsdeparte- ment Texel, de Watersportvereniging en de Rotaryclub en is toegankelijk voor de leden van deze verenigingen en tevens voor alle Texelse lichamelijk gehandi capten. De RSG-aula is goed per rol stoel bereikbaar. Spreker op deze avond is de heer Henk Plaatse, directeur van de Stichting Zeilen voor Gehandicapten uit Enk huizen. De in 1974 opgerichte stichting houdt zich bezig met het organiseren van zeiltochten voor gehandicapten van alle leeftijden en gezindten. Daarbij zijn zodanige voorzieningen getroffen dat de gehandicapten zélf kunnen zeilen. De heer Plaatje zal daarover uitvoerig ver tellen en daarbij films en/of dia's vertonen. De stichting beschikt over meerdere schepen waaronder de 'Zonnetij' een grote catamaran waarmee met gehan dicapten zeiltochten op het IJsselmeer, de Waddenzee en de wateren van Fries land worden gehouden. Henk Plaatje is zelf schipper van dit vaartuig. De De Zonnetij" op het IJsselmeer. 'Zonnetij' is helemaal voor invaliden ingericht. Met de rolstoel kan men zich over het schip bewegen en de zeilsport zelf uitoefenen. Omdat er voldoende begeleiding is, is ervaring niet nodig. Zo'n invaliden-zeilvakantie kost even veel als een gewone vakantie, want de kostbare extra voorzieningen worden voor een belangrijk deel vergoed door personen en instanties die de stichting financieel steunen. De stichting Zeilen met gehandicap ten beschikt over meer schepen, waaronder de 34 meter lange tweemast klipper 'Lutgerdina' waarmee groepen van maximaal 20 gehandicapten dag tochten kunnen maken. Verder is er nog de motorsalonboot 'Tramp' waarmee groepen van 6 personen kunnen varen op rustige Nederlandse binnenwateren. Vooral gezinnen waarvan een der leden gehandicapt is, kunnen hiervan gebruik maken. De stichting beschikt tenslotte over een eigen eiland in de Loosdrecht- se plassen 'Robinson Cruoë' waarop een aangepast logiesverblijf staat en van waaruit zeilvakanties voor gehandicap ten worden georganiseerd. Donderdag avond zullen al deze mogelijkheden uit voerig worden toegelicht.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9