„WAT IK ZEGGEN WOU.." Nieuw Leven"bracht boeiende komedie Antwoord on kamervragen over strandpaviljoens f' Culturele Zaken dringt aan op oplossing MZW hobby ruimte Overlast van nachtbar? Overlast van nachtbar (II) Andere „Vredelust" Verkeerde foto Service op Molengat Weer geval van insluiping 198 ISDAG 13 JANUARI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE w Leven in /rAntj'e Mikmak", v.i.n.r. Nico Blom a/s veldwachter Bink, Loes de Graaf als Ouwe Dora, Karin de Vries als de barones en Tineke 7 Beek a/s Antje Mikmak. Toneelvereniging 'Nieuw Leven' liet zaterdag in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild jen dat deze club met het brengen van komedies in de lift zit. Het stuk 'Antje ïikmak' leende zich voor een avondje lach toneel. Vooral de nodige vaart was er felop en dat is iets wat bij komedies nogal eens ontbreekt. Die vaart in de tekst arqde er wel voor dat de spelers het zelf niet altijd konden bijbenen en daardoor Instonden er wat schoonheidsfoutjes. Toch wist Nieuw Leven zich met enthousia- |e overtuigend staande te houden. Een aantal kundig gespeelde typetjes zorgden jbor lachen, gieren, brullen. kon zij iets laten zien van de mens achter de zakenvrouw en dat deed ze uitstekend. Loes de Graaf had in de persoon van Ouwe Dora een schijnbaar op haar lijf geschreven Ik zou graag even reageren op het stukje j.l. vrijdag over Disco Dancing Question. Aangezien ik zelf in de week enden ook daar ben te vinden, weet ik wel zo'n beetje hoe het gaat. Ik vind het ronduit een belachelijke zaak wat er wordt geschreven. Ikzelf heb nog nooit een verhaal gehoord dat er over een muur werd geklommen, of tegen een slaapkamer wordt gebonsd. En dat de klachten naar voren komen nu de mensen te horen krijgen dat er mis schien een nachtbar komt vind ik niet rechtvaardig, Dan hadden de mensen ook veel eerder met klachten bij de heer Stiekema kunnen komen. Er staat zelfs in dat de reputatie van Question nogal goed zat. Ik vind zelf met nog vele anderen dat het noodzakelijk is dat er een nachtbar in Den Burg komt. Een taxi is ook erg kostbaar als je nog naar een nachtbar wil. Daarom vind ik gewoon dat de mensen niet zo moeten zeuren over lawaai en vechtende en boerende mensen. Het zal misschien gerust een keer voorkomen, maar dat het er altijd een rotzooi is, maken ze mij niet wijs. Dit wou ik alleen even zeggen. Jaap van Kranenburg, Een tevreden Question ganger. Allereerst willen we even stellen dat we ons best kunnen voorstellen dat de - A buren van Question wel eens enige Hij kon heerlijk ongeïnteresseerd een oude lL i -i A it u-i i-i j over ast hebben van dit bedrijf. Maar wi anekdote vertellen, waarbij duidelijk werd V ninHnn Ha l/laahfan en anmorlrmnon wan dat hij al te vaak voor de rechter had gestaan en op verzachtende omstandig heden had gewezen. Hij deed tussen de borrels door gewoon zijn werk en dan viel het ook op dat hij uit menselijkheid kon handelen. Toen hij vertelde wie de moor denares was van de molenaar had hij dit met iets meer overtuiging kunnen doen. de gehele bovenkant heeft bemetseld met enorme glasscherven. Het artikel sprak zelfs van 'barre toestanden'. Maar wat zijn nu eigenlijk barre toestanden? Volgens ons leven b.v. mensen die ge troffen zijn door een aardbeving en daardoor dakloos zijn geworden, in barre toestanden. Duidelijk is dat er behoefte bestaat aan een nachtbar in Den Burg. In het betreffende kranten artikel van 9 januari j.l. wordt dit duidelijk uiteengezet. Dan nog dit. De horecavergunning voor dit pand loopt al vanaf 1933, de omringende huizen zijn altijd bewoond geweest. Bij verkoop of verhuur is de aanwezigheid van dit horecabedrijf kennelijk nooit een door slaggevende reden geweest om hier niet te gaan wonen. Elke bewoner heeft zelf gekozen voor het wonen in de nabijheid van Question. Trouwens, niet alle buren hebben een klacht ingediend. Cocky Timmer Marcel Siemeling Paul Krugers Kick Smit en het overige personeel van Question. In de krant van vrijdag stond onder de 'Texelaartjes' de volgende advertentie: Improvisatie Zoals gezegd, er zaten wel wat schoon- vinden de klachten en opmerkingen van de buren zoals geciteerd in de Texelse Courant van 9 januari j.l., zeer over trokken. Laten we eerst even één ding duideliijk maken wat in het betreffende krantenartikel onduidelijk is. De even tuele nachtbar is alleen bestemd voor het voorste afgescheiden gedeelte van het gebouw, de zg. 'voorbar'. Volgens de buren zal een nachtbar 'nog meer' overlast bezorgen, zodat ze 'helemaal' geen oog meer dichtdoen. Volgens ons Texel spreekt schande van Vredelust. Een halve ton vergokt? Wij willen Vredelust, krijgen strijd en onrust. eiwerk gevraa let verhaal 'Antje Mikmak', geschreven Ir R. Feenstra, is niet uitsluitend kome- I Er zit een groot aantal goeie grappen Inaar ook is vooral in het tweede bedrijf J wat spanning opgebouwd rond een lmak?laatdeeschriiveTpersonages Amé* begi^konTe' bij"de'do'or" haar"gemaakte iemand belt, maar meer over de stiltes die een portier bij de deur te chillende intenties opdraven De café- rake opmerkingen haar lachen niet hele- °nn°dig vielen. Dat kwam door onvol- tevens tot taak heeft eventuele laurant houdster Arnfe Mikmak met de maal houden maar dat stoorde nauweliiks doende rolkenms, maar ook door te weinig makers onder de vertrekkende lige geldzucht, Barones Douairière Van el, drijvend op haar aanzien, de paar- Ijockey Slim Jannie met eerzucht, de ïilder Frans Marokko als filoso- êhe wereldverbeteraar en Mr. Joris van eendonck, op het oog een alcoholisti- |e advocaat in ruste maar met grote speurzin. Deze personages nen op alle mogelijke manieren met iar in botsing en dan spreken we nog Ét eens over twee romances die de llige moeilijkheden met zich meebren- I Huwelijksbootje ibe rode draad door het stuk is 'wie heeft in het dorp niet graag geziene, blenaar vermoord Bij een gesprek ee vraag waarin de naam van Antie kmak wordt genoemd, wordt Slim mie zo kwaad dat hij aan het vechten lat Hij draait de gevangenis in en bij zijn Jugkomst zijn er drie vrouwen die maar ft graag met hem in het huwelijksbootje Juden willen stappen. Allereerst de café- Judster Antje Mikmak omdat zij samen ft Slim Jannie het café vanuit armoe left opgebouwd. Truus Flapuit van de Jpermarkt is verliefd op Jannie (in het Lk verder Jan genoemd) en de ouwe lister Deetje Hak met een kruideniers- Inkel kan ook wel een man in haar zaak Ibruiken. De oude barones heeft Jan lornamelijk nodig voor het africhten van lar paarden. De molen heeft intussen een puwe eigenaar, de schilder Frans Marok- die met zijn eigenzinnige houding rol Ze wist goed raad met de nuchtere heidsfoutjes in het geheel en nu praten we zal dit echter niet zo zijn en wel om de felheid tussen alle romances door. in het niet over een telefoon die niet rinkelt als volgende redenen: Ten eerste: er komt staan die herrie- maal houden maar dat stoorde nauwelijks ooenoe roixennis, maar ook ooor te weinig makers onder de venrekkenoe barbe- in deze situatie. improvisatievermogen. Hierdoor bleef het zoekers te kalmeren; Ten tweede: het Karin de Vries maakte van de barones spe' enke'e keren steken, maar toch kon de bezwaar van de voorrijdende taxi's met een prachtige rol. licht slissend en met de draad weer vrij snel opgepakt worden. De dichtslaande portieren kan tot het ver- nodige wereldvreemdheid stond ze, on- feksf van schijver Feenstra was leden behoren als de gemeente ertoe danks haar bijna bankroet, goed boven het aenoeg om de aandacht vast te houden overgaat een vaste taxistandplaats te 'volk' en zij dulde geen tegenspraak. en bevatte wat aardige vondsten zoals de creëren op de Groeneplaats. In verband Lijdend aan jicht, die gedurende het stuk uitdrukking van de barones 'een man is net met eventuele overlast voor de buren steeds erger werd 'waardoor ze aan het een hond; geef hem 's nachts een warme heeft Dhr. Stiekema dit al meer dan een einde in een rolstoel opkwam, kon ze ™a™l en overdag op tijd zijn eten dan loopt prachtig vertellen over het ouder worden bij nooit weg De regie van Antje Mikmak en het adelijke aanzien dat ze kwijtraakte. was in handen van Jaap Zuidewind en de Haar rolkennis was echter niet zo goed. 9r'me werd verzorgd door Ria Buisman en Uitgedost met een 'geen gezicht-vijftiger Karin de Vries. Zaterdag brengt Nieuw Leven 'Antje Mikmak' voor een tweede Aangezien wij op hoeve 'Vredelust' wonen, hebben we op deze advertentie nogal wat reacties gehad van mensen die wilden weten wat er bij ons aan de hand is. Dat was niet zo aangenaam, temeer daar er ongetwijfeld ook mensen zullen zijn die niets vragen maar wel denken en kletsen. Nou, bij ons is alles in orde. De (onbegrijpelijke) advertentie moet betrekking hebben op het bunga lowpark 'Vredelust'. Fam. N. Zoetelief, Californiëweg 1 Met grote aandacht en met veel waardering voor het speurwerk heb ik het verhaal van de 'Laurdal' gelezen. Jammer dat het op de foto getoonde schip de 'Laurdal. niet kan zijn. De 'Laurdal' was een bark van ca. 600 ton. De aan boord aanwezige, geredde be manning was de normale, zij het in minimale bezetting, voor een bark van die grootte. Het schip op de foto is een 3-mast volschip van ca. 1000 ton. Een volschip heeft nl. aan alle masten ra's gehesen. Een bark heeft geen ra's aan de achtermast. Het bijna niet zichtbare schip dat aan bakboordzijde van het ge toonde schip is afgemeerd kan echter de 'Laurdal zijn'. De hoogte van het zicht bare achterschip t.o.v. het volschip brengt het nl. in de orde van grootte van 600 ton. Ook de slanke masten wijzen in die richting. Daarbij zijn alleen de voor- en grote mast met ra's gehesen. De achtermast maar ook de grote mast tonen een staande gaffel wat ook weer kenmerkend voor een bark is. Of de foto in een Noorse haven is gemaakt, is ook twijfelachtig. De aan de linkerzijde op de foto zichtbare 'bewim pelde' ongestaagde masten en ook de met witte koppen 'gedekte' vloeipalen langs de kade zijn specifiek 'Hollands'. Ing. J. L. Weijdt 't Horntje. Naschrift: We hebben uw aanmerkingen doorge geven aan de schrijver van het artikel in het blad 'Antiek', de heer D. F. Brune -red. Bij het verlaten van de Molengat op zaterdag 3 januari (15.05 uur van Den Helder) vergiste in mij in de trap met het gevolg dat ik verdwaalde. Vier Duitsers overkwam hetzelfde. Ik probeerde nog via het rijwieldek het schip te verlaten maar door het geringe aantal auto's op het dek was de boot snel leeg en voer hij alweer de fuik uit. Terug bij het buffet vertelde het personeel me dat dit de laatste reis van de Molengat van die dag was. Het schip ging weer bij de kade liggen. Twintig minuten later kon ik er via een buitentrap af. TESO, ik zou u willen vragen iets meer aandacht te geven aan mensen die de boot verlaten, service heet dat. Dat leverde de AOT op 't Horntje mij wel, want de bus stond nog op mij en de vier Duitsers te wachten. J. Kunst, Den Burg. jaren'-bril en altijd snuivend met een zak- doek was Emmy Zijerveld als veertigjarige maa' ln 1 Skiltje. ouwe vrijster op haar best. De af en toe opvlammende manneninteresse bracht ze goed. Wervelwind Ria Buisman speelde Truus Flapuit, een cassiere uit de supermarkt en verliefd op de verlegen jockey Jan. Zij ging als een wervelwind over het toneel en deed haar naam Flapuit volledig eer aan. Ze had meer moeite met het serieuze gedeelte waarin ze iets te overdreven speelde. Een groot plus punt was echter dat ze geen moment weifelde en zich blijkbaar prettig voelde op het toneel. Dick Witte weet altijd goed raad met de enigszins verlegen types. Van Slim Jannie maakte hij een overtuigende verschijning. De op het oog een beetje domme 'mis dadiger' met een goed inborst werd geleefd doorzijn omgeving een vervelend feit waar hij uitstekend gestalte aan wist De insluiper in Den Burg heeft afge lopen donderdag voor de vierde keer toegeslagen. In de Lieuwstraat betrad hij wederom een huis via een niet afge sloten achterdeur en ontvreemdde daar een bedrag van f90, Het politie onderzoek duurt voort. jaar geleden voorgesteld aan de burge meester. Het woord hierover is nu aan de gemeente. Alle klachten die ge noemd worden in het bedoelde stuk zijn verzameld in de periode van tien jaar, waarin de familie Stiekema het bedrijf exploiteert. Vreemd genoeg heeft de politie nooit klachten van de buurt bewoners ontvangen over op afdaken vrijende, op ramen bonzende, boeren de, vechtende en tegen borden slaande dronken mensen. Natuurlijk komen er in een dergelijk bedrijf waar zoveel mensen bijeen zijn, onenigheden voor, maar die worden in negen van de tien gevallen in het bedrijf zelf opgelost11 Ook de klacht betreffende het over de muur klimmen bij een buur is niet meer van toepassing daar de man ongeveer een jaar geleden De heer G. A. Oskam van de ge meentelijke afdeling Culturele Zaken heeft een brief aan het college van burgemeester en wethouders gestuurd waarin hij aandringt op het creëeren van een hobbyruimte voor degenen die bij het Mensen Zonder Werk-project be trokken zijn. De brief zal ter sprake komen tijdens de vergadering van de afdeling financiën, aanstaande donder dag. Oskam spreekt in de brief zijn voorkeur uit voor een permanente op lossing voor de hobbyruimte en ziet als meest wenselijke oplossing de vierde fase in de bouw van het dorpshuis in Den Burg. Momenteel wordt door het gal voor wat opschudding zorgt in het te Qeven- Vooral zijn schijnbare des- brpscafé. Evenals de stevig drinkende pvocaat Mr. Joris die tussen de verliefd- Pden van de andere door de moord plost. Iets wat de dorpsveldwachter Bink |et lukt. Frans Marokko heeft ook de 3dige aantrekkingskracht voor vrouwen De tweede kamerleden Van Erp en Tripels van de VVD hebben de staats secretaris van Economische Zaken (Th. M. Hazekamp) vragen gesteld over de Texelse strandpaviljoens. De beant woording is overgenomen door minister G. J. M. Braks van Landbouw en Visserij omdat het een aangelegenheid van Staatsbosbeheer betreft. Uit het antwoord blijkt geen enkele neiging om de strandexploitanten die hun paviljoens 's winters willen laten staan, tegemoet te komen. Hieronder laten wij zowel de vragen als de antwoorden (vet) volledig volgen. 1Is het waar dat Staatsbosbeheer heeft ien eenter veei geio en ~di™ wie de veldwachter Bink geëist dat strandexploitanten op het it maakt wel iets goed. Ouwe Dora, de ervoor wico B om cue oe ve owaenter BinK a bedrnven in het wmter is lekker nieuwsoierio v00r het voetlicht bracht. Hij had ook een e"ana 1 axel nun oeorgven in het winter- 'r.~T' nieuwsgierig f,ipnfjp arm ripr wpt seizoen dienen af te breken? In zi| zorgt vooral voor de nodige humor ondankbare rol als talende arm oer wet. I O t O IU.Ll .el eeeln Un« foor af en toe haar mond flink voorbij te Iraten. interesse voor vrouwen kon hij met goede mimiek en houding overbrengen. Frans Marokko werd gespeeld door Martien de Vries. Hij was de schilder bij wie eerlijkheid boven alles gaat en die met zijn joviale verschijning een ieder voor zich wist te daardoor wordt Jan 'wakker' en maakt winnen. De Vries had iets van de schilder j zijn keuze uit de drie. In feite twee, want Boswinkel uit het televisie stuk De kleine arokko trouwt met Antje Mikmak en zij waarheid Hij wist zich als een toneel- :elt zich als doel in het oude kasteel van persoonlijkheid uitstekend te bewegen met barones een exclusief restaurant te be- voor iedereen een, soms, filosofische op- nnen. Iets wat na veel strubbelingen merking. Een minuut van spanning was in kt. Daarbij loopt niet alles goed af (zoals de zaa' 1e snijden toen hij probeerde Antje deze stukken gebruikelijk), want de ba- Mikmak te kussen, net na een flinke ruzie, nes beland zeer tegen haar zin in het Dat lukte de schilder en d§ karaktervolle jaardentehuis. Een hengst van de baro- wijze waarop hij daarna meteen het toneel as wint in de rennen echter veel geld en verliet was uitstekend. Een kleine rol was wel iets goed. Ouwe Dora, de |elpster in het café, is lekker nieuwsgierig voor het voetlicht bracht. Hi| had ook een Blom bracht zijn rol zoals het behoort. Immer streng en daarna de schijn ophou dend dat hij altijd gelijk had. Snauwen Antje Mikmak werd gespeeld door Tine- e van Beek. Zij bracht de door geld en erzucht gedreven carriere makende rouw met overtuiging, maar had wel wat eer rust in haar tekst kunnen brengen, et snauwen op het personeel of de lanten ging haar goed af, maar de vecht Tobberig Mr. Joris was ook een aardige verschij ning binnen het geheel. Cor cupido maak te van deze advocaat iets anders de mees te mensen bij een dergelijk figuur voor ogen hebben.Cupido was in het stuk een fijnzinnige wat tobberig type waar de st in liet algemeen bleef iets onder de speurneus of de mensenkennis niet be aat. Het gedeelte waarin de advocaat Paa'd van af straalde. Toch waren deze ertelt dat zij de moord heeft gepleegd eigenschappen wel degelijk aanwezig en overleg met Rijkswaterstaat wordt in het erd echter goed door haar gebracht. Hier dat wist Cupido subtiel over te brengen, voorjaar bepaald of plaatsing op het Antwoord: De verplichting tot afbraak in het winterseizoen heeft uitsluitend betrek king op paviljoens in de door het Staats bosbeheer beheerde duinen. De duinen op Texel kunnen beschouwd worden als een uit een oogpunt van natuur en land schap waardevol gebied. Aanwezigheid van paviljoens is met het karakter van dit gebied niet te verenigen. De pavil joens dienen derhalve in het najaar te worden afgebroken. Plaatsing van pa viljoens op het strand geniet uit be- heersoverwegingen de voorkeur. In strand verantwoord is. Wanneer dat het geval is, vindt gedurende dat jaar geen plaatsing van paviljoens in de duinen plaats. 2. Is het de bewindslieden bekend dat de afgelopen 15 jaren het afbreken van de strandbedrijven niet heeft plaatsge vonden, omdat dit technisch steeds moeilijker werd? Sedert 1977 is de verpachting van paviljoens in de duinen, door het Staats bosbeheer aan de gemeente Texel over gedragen. De verplichting tot afbraak na het zomerseizoen maakt deel uit van de overeenkomst met de betrokken onder nemers. De paviljoens waar het om gaat zijn regelmatig 's winters afgebroken. Alleen de laatste paar jaar is de aan wezigheid van de paviljoens in de duinen ook in de winter gedoogd, echter onder uidrukkelijke vermelding dat het een tijdelijk uitstel van de ver plichting tot afbraak in de winter betrof. Van twee paviljoens lijkt te kunnen worden aangenomen dat zij al geduren de veel langere tijd in de winter waren gehandhaafd. Deze vallen echter ook niet onder de verplichting tot afbraak. 3. Heeft het moeten afbreken van deze bedrijven tot gevolg dat kapitaalsver nietiging plaatsvindt die door de onder nemers niet kan worden gedragen met name omdat in de loop der jaren voldaan is aan eisen van brandpreven tie, hygiëne en veiligheid? Neen. De betrokken ondernemers waren volledig op de hoogte van het feit dat jaarlijks afbraak in de winter vereist was en zou blijven. Indien zij niettemin voorzieningen hebben aangebracht op een zodanige wijze dat het afbreken van de paviljoens in de winter daardoor wordt bemoeilijkt, ligt het in de rede dat de gevolgen daarvan voor rekening van de betrokkenen blijven. 4. Noopt het feit dat de overheid ge durende vele jaren geen nakoming van de bewuste contractsbepaling heeft verlangd tot de conclusie dat hier sprake is van een gemotiveerd gedogen en dat de overheid tegenover betrokkenen van het recht tot het vorderen van afbreken en verwijderen afstand heeft gedaan en betrokkenen daarop een beroep mogen doen? Zoals al gesteld gaat het slechts om gedogen gedurende enkele jaren met de uitdrukkelijke vermelding dat het een tijdelijke zaak betrof. Van afstand doen door de overheid van het recht tot vorderen van afbraak en verwijdering is dan ook geen sprake. 5. Willen de bewindslieden bevorderen of doen bevorderen dat het voornemen, de strandbedrijven op Texel te doen afbreken, niet wordt uitgevoerd? Gezien het bovenstaande moet het antwoord op deze vraag, met betrek king tot de daarvoor in aanmerking komende paviljoens in de duinen, ont kennend luiden. MZW nagegaan in hoeverre gebruik gemaakt kan worden van de voormalige VIVO winkel aan de Groeneplaats. Ook de mogelijkheden die een schuur van Witte, die eerder door de LTS voor een metselcursus is gebruikt zou kunnen bieden, worden bekeken. Een oplossing op korte termijn is wenselijk omdat er grote belangstelling lijkt te bestaan voor een door het MZW-project te organi seren metselcursus. Oskam schrijft dat als er een hobby ruimte is, het MZW-project zich ook zou kunnen richten op het maken van speel goed voor de speel-o-theek en de peuterspeelzalen en dat wellicht ook iets voor de speeltuinen gedaan zou kunnen worden. De cursusmogelijkheden bin nen het MZW-project zouden door een eigen hobbyruimte worden vergroot. In zijn brief wijst Oskam er verder op dat de omvang van de werkloosheid op Texel nog steeds toeneemt en dat het eind nog lang niet in zicht is. Op grond hiervan vindt Oskam dat er een defi nitieve oplossing moet komen voor de hobbyruimte. ,,Een mogelijkheid daar toe lijkt een versneld uitvoeren van de vierde fase van het ULO-plan. Van deze fase is eigenlijk alleen nog overgebleven de realisatie van een zogenaamde 'ruige' creativiteitsruimte. Deze ruimte kan zonder meer multi functioneel gebruikt worden, ook ten bate van het MZW- project, waarbij het gebruik ten bate van dit project in wezen nog wel van groter importantie zal zijn, dan dat van de creativiteitscommissie", schrijft Oskam. Bovendien zijn er ruimere subsidiemo gelijkheden vanwege sociale zaken. Tenslotte meldt Oskam dat de derde fase van de bouw van het dorpshuis in volle gang is en dat het grote financiële voordelen geeft als de vierde fase hier vlak achteraan gebouwd kan worden. Volgens een recente opgave van archi tect Jan Visser zouden de kosten van een onmiddellijke gebouwde vierde fase beperkt blijven tot f165.000,— terwijl een latere realisatie f215.000,— zou kosten. Een ander voordeel bij het on middellijk bouwen van de vierde fase is dat een buitenmuur als binnenmuur uitgevoerd kan worden. Volgens de architect levert dat bij de realisering van de derde fase nog eens een besparing op van f9.600, Oskam schrijft dat uitvoering van de vierde fase een korte termijnoplossing niet overbodig maakt en dat daarom het bestuderen van mogelijkheden in de oude VIVO winkel of de schuur van Witte de aandacht verdient.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5