College gaat praten met CRM-ambtenaren I Texelaars te zien op voormalige Dageraad n Voor het weekend Omstreden bollenschuur Schilling en Duinker „Ik zag Huug Snoek weer staan Lezing voor bejaarden „WAT IK ZEGGEN WOU. .Question' Zuigelingenbureai van 17 en 18 januari 1981 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 JANUARI 19 J' Burgemeester en wethouders zullen met spoed contact opnemen met het ministerie van CRM om te trachten van die zijde alsnog medewerking te krijgen voor de door Schilling en Duinker gewenste bollenschuur in Den Hoorn. Binnen twee maanden zal het college aan de gemeenteraad verslag uitbrengen over deze poging. Getracht zal worden de zaken op diplomatieke wijze tot een oplossing te brengen. Pas als vast staat dat het op die manier niet lukt, wil men het eventueel op een hardere confrontatie laten aankomen. Dit werd dinsdagavond in de ge meenteraadsvergadering toegezegd door burgemeester J. A. Engelvaart toen daar het collegevoorstel werd behandeld om het beroep dat Schilling en Duinker hadden ingesteld tegen aan houding van de bouwvergunning, on gegrond te verklaren. Het werd duidelijk dat B en W en gemeenteraad geen enkel bezwaar hebben tegen de door de Hoornder bollenkwekers gewenste schuur. Toch werd de bouwvergunning niet verleend omdat het krachtens de wet niet kan. De schuur ligt namelijk binnen het beschermde dorpsgezicht van Den Hoorn, omdat er nog geen bestem mingsplan is moet een bouwvergunning worden aangehouden in afwachting van gunstig advies van het ministerie van CRM. Tot dusver heeft CRM het licht echter niet op groen willen zetten, men vindt dat het gebouw het kleinschalige karakter van Den Hoorn aantast. Een kleinere schuur zou wèl mogen als deze tenminste wat betreft dakhelling en grootte een beetje zou lijken op de be staande schuren in het dorp. In overleg met Schilling en Duinker werden ver schillende andere bouwplannen ge maakt die met een CRM-ambtenaar werden besproken. Deze alternatieven konden echter evenmin genade vinden. De schuur bleef naar het oordeel van CRM te grootschalig; met name de goothoogte van vier meter (voor een modern bollenbedrijf erg belangrijk) werd veroordeeld. Intussen is men opnieuw gaan zoeken naar een voor CRM aanvaardbaar plan, maar inzake het beroep dat de bollenkwekers tegen de aanhouding hadden ingesteld moest door de raad wel een beslissing worden genomen. Die beslissing kon dus niet anders luiden dan: ongegrond verkla ren, Met enige moeite kon: de raad zich daarmee dinsdagavond verenigen. Daan Schilling van Texels Belang mocht als belanghebbende betrokkene geen stem uitbrengen. Hij verbleef tijdens de dis cussie over dit punt op de wandel gangen omdat hij ook door zijn aan wezigheid geen druk wilde uitoefenen. De raadsleden hadden zich nogal in gespannen om tot een unaniem stand punt te komen in deze kwestie. Er was tevoren overleg geweest tussen de fracties want een krachtige eensgezinde houding van de raad jegens CRM werd gewenst geacht. Die opzet lukte niet helemaal want Jan van Asselt van Texels Belang sprak zich als enige uit voor gegrondverklaring van het beroep van de forma Duinker en Schilling. Hij was bang dat de raad door ongegrond- verklaring tegenover het ministerie de indruk zou wekken óók tegen de bollen schuur te zijn. Het is al twaalf jaar geleden dat het beschermd dorpsgezicht Den Hoorn als zodanig door de minister werd aange wezen. Het was de bedoeling dat spoedig daarop een bestemmingsplan van kracht zou worden waarin de mogelijkheden en onmogelijkheden zouden vastliggen. Dat bestemmings plan is er echter nog steeds niet. Daan Welboren van het Pakt noemde dat laatste zeer verwerpelijk in bestuurlijk opzicht. Dezelfde spreker had het er ook moeilijk mee dat voor het publiek nu wel een zeer vreemde indruk ontstaat, omdat het lijkt dat met twee maten wordt gemeten. Andere bouwaanvra- gen in Den Hoorn werden wel goedge keurd, waaronder het plan voor een schuur die heel wat massaler en sto- render is dan de bollenschuur van Schil ling en Duinker. Deze schuur is maar vanuit één punt van het dorp in zijn geheel te zien. Welboren zei mede namens de andere Pakt-fractieleden dat hij verplaatsing van het bollenbedrijf naar de Mokweg niet gewenst achtte. In tegendeel: het bollenbedrijf draagt bij aan het levendige karakter van het dorp. Ook de werkgelegenheid die het levens krachtige bedrijf van Schilling en Duin ker biedt, was voor Welboren een punt van belang. Niet schelen Toen de betreffende CRM-ambtenaar op Texel was om de kwestie met onder meer B en W te bespreken, weigerde hij de situatie ter plaatse in ogenschouw te willen nemen. Welboren veroordeelde die houding en noemde de gang van zaken op die dag (de komst van de ambtenaar was tot drie keer toe aan gekondigd en tenslotte liet men weten dat hij helemaal niet zou komen) schan-* dalig. Hij wilde dan ook dat het ge meentebestuur hierover een klacht zou indienen bij de superieuren van de be trokken ambtenaar. Welboren stelde vast dat niemand bezwaar heeft tegen de bollenschuur, dat het beroep van de firma uitsluitend om formeel-wettelijke redenen moest worden ongegrond ver kaard, maar dat het college op een of andere manier wel een uitweg zou moeten bieden met als resultaat dat de schuur er wèl komt. Spreker zei niet bang te zijn voor een harde con frontatie met CRM en leek in eerste instantie niet afkerig van een aanpak waardoor Schilling en Duinker toch een bouwvergunning zouden krijgen terwijl de gemeente intussen snel voor een bestemmingsplan zou zorgen. Onverantwoord Klaas Barendregt van de VVD vond het tegenhouden van de bollen schuur een onverantwoorde belemme ring voor het bedrijf. Hij wilde dat alle betrokkenen opnieuw om de tafel gaan zitten. Als een plan voor een beschermd dorpsgezicht dergelijke belemmeringen mogelijk maakt, was hij er fel tegen stander van. Jan van Asselt had de hele geschie denis van het beschermd dorpsgezicht Den Hoorn vanaf 1968 bestudeerd. Er gens had hij gelezen dat deze vorm van dorpsbescherming niet was gericht op 'bevriezen' van alle normale ontwikke lingen, maar hij constateerde nu dat daarvan niet veel klopt. Hij had weinig goede woorden voor de 'lakonieke' houding van de gemeente, die uiterlijk twee jaar na de aanwijzing (dus in 1970) voor een bestemmingsplan had moeten zorgen. Van Asselt vond het van groot belang dat de welstandscommissie wèl met het plan van Schilling en Duinker akkoord is gegaan en hij zag dan ook geen enkel bezwaar tegen inwilliging. Voor zover daar nog twijfel over mocht bestaan: de voormalige TESO veerboot 'De Dageraad' bestaat nog steeds en is volop in functie. Het schip, dat de naam Kalua draagt, onderhoudt diensten vanuit de thuishaven Luanda op Soyo, Cabinda en Nogui (stroom opwaarts Zaïrerivier). Medewerkers van het NIOZ brachten onlangs een bezoek aan de voormalige Texelse boot en maakten er heimelijk foto's van. De Texelaars waren opvarenden van het onderzoekingsschip 'Tyro', dat on langs van een expeditie naar de zuidelij ke Atlantische Oceaan is teruggekeerd en dat op 31 oktober de rede van Pointe Noire (Congo) opvper. In het personeelsorgaan van TESO 'Tussen wal en schip' beschrijft NIOZ- werktuigkundige Theo Buisman de op windende ontdekking. ,,Een collega kwam me halen, omdat hij dacht in de verte De Dageraad te zien liggen. Samen herkenden wij verschillende din gen en kwamen we tot de conclusie dat het 'm moest zijn." Tot vreugde van de Texelaars stoom de de Dageraad dichterbij wat aanlei ding was om een rubberboot te water te laten en er heen te varen om foto's te nemen. Dat was riskant want fotogra feren in de haven is streng verboden. Voor alle zekerheid werden de camera's eerst naar de Tyro teruggebracht, zodat 'I -q6 ze niet konden worden afgepakt, waar na een bezoek werd gebracht aan de ex-Dageraad die intussen was afge meerd. Ondanks de taalbarrière („Nie mand van ons spreekt Angolees en nie mand van hen Engels") werd contact gelegd met de bemanning waarbij een meegebracht knipsel uit de Texelse Courant, dat over de Dageraad ging, goede diensten bewees. Aan het schip bleek niet zoveel veranderd te zijn. De romp is grijs geschilderd en de opbouw wit. Van de vroegere tweede klas in de voorpiek zijn de ramen dichtgemaakt; de accommodatie voor de bemanning (negen Angolezen en één Portugese machinist) is er in ondergebracht. Het schip zag er nogal verwaarloosd uit. Aan dek waren stukken railing ver dwenen en de trapleuningen waren ook weg. De radar was defect, evenals een van de motoren, door gebrek aan onderdelen. Overigens was alles her kenbaar en riep bij menigeen jeugd herinneringen op. „Toen ik daar kwam zag ik Huug Snoek weer staan, met de bezem bovenaan de trap van het achter onder om ons als schooljongens enigs zins in toom te houden", schrijft Theo Buisman in het personeelsorgaan. In de brug ontdekten de Texelaars een asbak met de naam 'TESO' er nog op. Ook het wapen van Texel bleek nog op de kop van het schip te staan. Mevrouw M. Huitema-Vos sprekend namens de hele CDA-fractie merkte op dat het nog wel anderhalf tot twee jaar kan duren voordat er een rechtsgeldig bestemmingsplan voor het beschermd dorpsgezicht van Den Hoorn ligt. Tegen een beschermd dorpsgezicht had ze geen bezwaar als de normale bedrijvig heid kan doorgaan. Ook mevrouw Hui- tema vond het optreden van de CRM- ambtenaar laakbaar. Allemaal eens De burgemeester stelde vast dat iedereen het feitelijk eens is. Hij was van mening dat Schilling en Duinker niet zijn geholpen met een gegrondverklaring van hun beroepsschrift. Het zou beter zijn als de raad het college opdracht zou geven om nog eens met CRM te gaan praten. Dat in Den Hoorn wel een andere, nog grotere schuur mocht worden gebouwd is het gevolg van het simpele feit dat deze buiten het gebied van het beschermde dorpsgezicht ligt, ook al is dit gebouw voor datzelfde dorpsgezicht in feite storend. Met de rechtsongelijkheid die daaruit lijkt te spreken heeft het college het'ook wel moeilijk. Wethouder Gerard van der Kooi nam de CRM-ambtenaar enigszins in be scherming door op te merken dat de man zelf niet heeft beloofd dat hij zou gaan kijken. Het gemeentebestuur heeft getracht hem daartoe te bewegen, maar de ambtenaar wilde het niet, omdat het toch geen verandering zou brengen in een beslissing die in Den Haag al was gevallen. „We gaan proberen CRM op nieuw hierheen te krijgen om nog eens te proberen iets te bereiken dat voor Schilling en Duinker én voor CRM aan vaardbaar is." Diplomatiek Verschillende raadsleden voelden er in eerste instantie voor om CRM al direct hard tegemoet te treden door de ver gunning wel te geven. De burgemeester wist hen er echter van te doordringen dat de raad dan toch aan het kortste eind zou trekken. Zelfs zou de burge meester een gegrondverklaring van de raad ter vernietiging aan de Kroon moeten voordragen. Overigens wees de heer Engelvaart erop dat met CRM over het algemeen wel te praten valt. In Oosterend was zelfs een bouwaanvraag waar het gemeentebestuur meer moeite mee had dan CRM. Als de schuur er na de komende gespreksronde niet komt, zijn allerlei andere acties denkbaar, zoals het benaderen van de staatssecretaris van CRM persoonlijk. Nog even leken verschillende raads leden iets te voelen vdör een 'oplossing' waarbij de raad het voorsel tot 'onge- grondverklarihg' fielériiéal nifet zou be handelen en inplaats daarvan uitsluitend een opdracht tot onderhandelen zou geven. Maar zover kwam het niet. Er werd gekozen voor wat Ate Rienstra van het CDA het 'harmoniemodel' noemde, waar alleen Van Asselt tegen stemde. -til |k EZDQG3C3G3CJ getinte boodschappen aan de scholen door te geven", zei hij. Waalder school Het aantal leerlingen aan de openbare school van De Waal is thans lager dan ooit. De school werd in 1980 door gemiddeld ruim 28 leerlingen bezocht. In 1975 waren dat er twee keer zoveel. Van 1963 tot 1977 heeft het leerlingen tal steeds rond de 50 geschommeld, maar sindsdien is een scherpe daling ingetreden. De school zou als gevolg daarvan moeten worden opgeheven, tenzij (volgens artikel 19 van de Lager onderwijs-wet 1920) instandhouding van de school wordt 'gevorderd' door de gemeenteraad. Omdat de school door de bevolking ter plaatse wordt ge wenst en omdat nog niet lang geleden een ingrijpende verbouwing en uitbrei ding heeft plaatsgevonden is het voort bestaan gewenst sprak de gemeente raad ook nu weer deze 'vordering' uit. De heer C. P. Harting van Rijks waterstaat houdt donderdag 22 januari een lezing in de Hollebol over de kust- afslag. De lezing is georganiseerd door de Ouderen Bond afdeling Den Burg. Kaarten voor deze middag kunnen op maandag 19 januari van 15.00-17.00 uur afgehaald worden in het dienstencen trum de Hollebol aan de Burgwal. Kosten f 1, waarbij een kopje koffie is inbegrepen. De lezing begint om 14.30 BAKVEM «VN LEZERS OurfCN VTRANTWOOROtlU»H£iO U1N OE RtQ Ik zou even willen reageren op klachten inzake de nachtvergunn voor de heer Stiekema van de danc Question. Als regelmatige bezoeker Question vraag ik mij af waar geluidsoverlast vandaan komt aan volume van de muziek kan het zeker i liggen. Want Stiekema denkt zeer ze wel aan zijn buren. En ruzies die bui uit worden gevochten, komen bi nooit voor. En éls het wel gebeurt, i: altijd gauw iemand bij van het person om het te sussen. Verder is de acci modatie van de heer Stiekema ide. De verbouwingsplannen zijn zoda dat er een goede isolatie komt, die geluidshinder optimaal jegenhoud. der is de benadering tot de klanten i danig dat ik betwijfel of er klanten zul zijn die met sluitingstijd met veel kab naar huis gaan. Dit was wat ik zegjp wou. Kees Ho Den Bu e d ie De zuigelingen die aan de beurt worden op het bureau verwacht opl tijden, waarop hun eigen huist zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 20 januari 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 21 jam om 13.30 uur. Zwembad n de schriftelijke mededelingen aan de raad was een vergissing geslopen. s§ Gemeld was dat wethouder Jook Nauta als voorzitter deel zou uitmaken van de commissie die de mogelijkheden voor een overdekt zwembad in Den Burg gaat bekijken. Dat is onjuist. Nauta zit helemaal niet in de commissie. Hij heeft de commissie alleen maar geïnstalleerd. Naar aanleiding van vragen van Ate Rienstra dat de commissie o.a. reis kosten kan declareren maar wel met goekeuring van B en W. Wethouder Blanken liet heet van de naald weten dat de schoolhoofden die diezelfde middag hadden vergaderd, de wens hadden geuit om ook in de zwembadcommissie vertegenwoordigd te zijn. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagnorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (0????) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur zonder afspraak. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Zater dag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. G. Doeven, Noordwester 21, Den Burg, tel. (02220) 4658. Jellinek De gemeenteraad is uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Texelse Jellinekvestiging 'De Nieuwe Skuul' die sinds kort in de Mokbaai-appartementen bij .t Hotnje zit. Jan van Asselt maakte tegen een officieel raadsbezoek bezwaar omdat de Jellinekvestiging strijdig is met het bestemmingsplan. De burge meester herinnerde er echter aan dat de Jellinekvestiging 'bij gedogen' is goed gekeurd door B en W in afwachting van het nieuwe bestemmingsplan. Er is niets illegaals aan en de raad kan er dus best heen. Bij de ingekomen stukken was ook het jaarverslag 1978 van Huize Irene en het jaarverslag 1977-1978 van het Ver pleeghuis Texel. De heer J. C. Dros vond het vreemd dat het verslag zo lang op zich had laten wachten. Het heeft nauwelijks waarde meer. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) i 2112. Open van maandag t/m vrij- dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdags i van 11.30-13.00 uur en van 16.00- i 18.00 uur en zondags van 11.30- 13.00 uur en vjn 17.00-18.00 uur. i Buiten die tijd alleen voor spoed- I eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Waddenbrief De gemeente Schiermonnikoog nam onlangs een motie aan waarin wordt geklaagd over het (inter)nationaal wan- beleid ten aanzien van het waddenge- bied. Ondanks mooie voornemens gaan allelei bedreigende ontwikkelingen ge woon door. Het lijvige stuk, emotioneel van toon, had vooral op Cor Ellen van het Pakt veel indruk gemaakt. Hij wilde dat iedere eilandbewoner zich deze brief zou eigen maken en wilde zelfs dat deze als lesmateriaal aan de scholen zou worden verstrekt. Dat laatste wilde onderwijs-wethouder Fridt Blanken niet, ,,lk voel me niet geroepen om politiek Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. §H Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon g| (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 18 januari 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman Om 19.30 uur uitzending via „De Lichtboei". De Cocksdorp 9.30 u. ds. Wolthaus Collecte Zendingscommissie Eierland Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra bediening doop, m.m.v. The Singers of the Lord" De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra De Waal 11.00 uur ds. Wolthaus Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. Blaauw Heilig Avondmaal 19.00 uur ds. Blaauw Heilig Avondmaal Oosterend 10 uur ds. De Boer Heilig Avondmaal 17.00 uur ds. De Boer Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg, 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Molenaar Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdagavond 18.30 uur ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag:10.45 uur Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. h

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2