Beumkes hield waterballet' rondvraag in /U3CND4 Een stem van een roepende in de woestijn Speelfilm „Joni" in De Bijenkorf Schrijfavond Amnesty Weekendmenu Zou U ook wel eens in de tijd terug willen gaan Dat kan met ons nieuwste boekje ,Gids voor Texel Een Facsimile uitgave uit het jaar 1898 Het boekje beschri|fi van dorp tot dorp het eiland Texel Het is uitgevoerd met 35 prachtige illu straties Prijs ƒ12,90 Boekhandel LEtR v h Langcveld en De Rooy bv Den Burg Texel IJDAG 16 JANUARI 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 hiar en daar staan ook op Texel windmolens. Hier een exemplaar in polder 't Noorden, dat Vroeger als watermolen gebruikt werd. Volgens Schilling is een windmolenverordening drin gend gewenst. .Ik had dit liever behandeld in de sommissie Openbare Werken, maar de iergadering van die commissie is weer ens een maand uitgesteld en dit kan cht niet zo lang wachten". Aldus open- Beumkes dinsdagavond de rond- raag van de raadsvergadering. ,,Als je de commissie openbare werken zit. lan barst je van het grondwater", ging lij verder, ,,Het is voor mij tijd om weer ens een waterballet op te voeren. Ik len opgebeld door bewoners van de Sernhardlaan. Een van hen is acht uur ang bezig geweest om een halve meter ater onder zijn huis vandaan te pom- jben en in sommige gevallen verwarmen de buizen van de centrale verwarming het grondwater onder de huizen tot zestien graden. Dat vreet energie. Ik wil fr op aandringen dat de werkzaamhe den om de wateroverlast tegen te gaan worden versneld en ook zouden deze werkzaamheden moeten worden uitge breid tot de Bernhardlaan. 'I In zijn beantwoording zei wethouder (Van der Kooi op de hoogte te zijn van de (wateroverlast in de Bernhardlaan en de [Thijsselaan, „We doen eraan wat we kunnen. In het najaar is een grindkist in de straat gemaakt. In de zomer komt er een tweede grindkist van de Drijver- straat tot de Bernhardlaan. Bij de Wil sterstraat is een vijver gemaakt en er komt nog een tweede. Ik kan op het ogenblik niets versnellen Voor verdere werkzaamheden moeten we wachten op een droger jaargetijde. Als je nu de tweede grindkist zou willen leggen, zou je teveel last van het grondwater heb ben". Ongehoord Als tweede punt meldde Beumkes dat hij een brief had gehad van de heer B. Siemeling uit Den Burg waarin hij zich beklaagde over de zeer slechte staat waarin zich het plaveisel van het Jan Dirksoord bevindt. Door graafwerk zaamheden die er in de loop der jaren zijn verricht, zijn allerlei kuilen en gaten ontstaan waarin in deze tijd van het jaar water staat. De bejaarde bewoners van deze wijk hebben er veel last van. Siemeling had in eerste instantie een brief gestuurd naar gemeentewerken, maar nooit antwoord gehad. ,,Wees toch eens wat attenter", zei Beumkes, die graag wilde weten wat er aan het kuilenplaveisel zal worden gedaan. Wethouder Van der Kooi zei dat naar aanleing van de brief van Siemeling wel een onderzoek is ingesteld, maar dat inderdaad is verzuimd een brief terug te sturen. De wethouder legde uit dat eerst nagegaan is of de riolering van Jan Dirksoord goed werkt. Want het zou zonde zijn om direct de straat op te knappen als de boel korte tijd later opnieuw moet worden opgebroken. Die riolering bleek echter nog wel een jaar of tien mee te kunnen en besloten is nog dit jaar de bestrating van Jan Dirksoord in orde te maken. Burgemeester Engelvaart liet weten het ongehoord te vinden dat de heer Siemeling geen antwoord heeft gekre gen op zijn brief. Volgens hem moet met het seniorenconvent overlegd worden hoe een betere werkwijze kan worden verkregen. Gasprijs De heer S. de Waard had een vraag over het gasbedrijf. De gasmeters wer den altijd in januari opgenomen. Het gasbedrijf is nu echter half december al langs gekomen, terwijl in 1981 de gas- tarieven ongeveer 30% hoger zullen liggen. De Waard constateerde dat het gas dat in december nog wordt gebruikt voor het volgend jaar op de meter zal staan. Met andere woorden men zou 1981 -tarief dat dertig procent hoger is moeten betalen voor gas dat in de tweede helft van december 1980 is gebruikt. De Waard had uitgerekend dat ongeveer f25,— per huis teveel zou worden betaald. Toen hij het gasbedrijf met deze feiten confronteerde, werd meegedeeld dat het teveel betaalde teruggeven zal worden. ,,lk verzoek het college deze berekening op te vragen en te controleren. De mensen moeten weten wat er gebeurt", zei De Waard, Wethouder Nauta beloofde dat de verantwoording van het Gasbedrijf in een openbare raadsvergadering aan de raad zal worden meegedeeld. Windmolens In de rondvraag stelde Daan Schilling de belangstelling die bestaat voor alter natieve methoden van energiewinning aan de orde. Voor Texel zouden vooral windmolens aantrekkelijk zijn. ..Ik ben door mensen benaderd die willen weten wat precies de mogelijkheden en de problemen zijn. Ik weet dat er in andere plaatsen al botsingen hebben plaats gevonden tussen molenbouwers en verordeningen. Ik vraag me af of we op Texel wat dat betreft al met het innemen van een standpunt bezig zijn. Ik wil graag in de volgende raad een stuk over de windmolens ter discussie hebben", zei hij. Burgemeester Engelvaart deelde me de dat de zaak de aandacht heeft van het college. Er heeft al overleg plaats gevonden met de standsorganisaties van de agrariërs. Hij zei dat één ge meente tot nu toe een verordening heeft ontworpen. Op Texel is een apart probleem doordat het niet aangesloten is op het landelijke electriciteitsnet. Daar door zou het minder afnemen van stroom snel kostenverhogend kunnen werken. Vanwege de waterfabriek moet de cen trale altijd een bepaalde productie ma ken. Degenen die een molen willen en de overtollige stroom aan het net willen teruggeven moeten zich rechtstreeks tot het PEN wenden, aldus de burge meester. Daarnaast is voor een wind molen bouwvergunning van de ge meente nodig Plastic afval In de rondvraag vroeg Gelein Jansen het college iets te doen aan het plastic afval dat langs de dijk tussen Oudeschild en Oosterend ligt. ,,Het is mij een doorn in het oog. Vooral aan de binnenkant ligt erg veel. Ik ben bang voor de gezondheid van dieren die het opeten", zei Jansen. Wethouder Van der Kooi zegde toe de dienst gemeentewerken er langs te sturen, maar burgemeester Engelvaart meldde dat het schoonhou den van de dijk een taak van het waterschap is. Beumkes zei dat bij het waterschap bepaalde bedragen voor dit soort werkzaamheden zijn uitgetrokken. Cor Ellen vertelde dat niet alleen de dieren binnen de dijk, maar ook daar buiten last ondervinden van het plastic. Het reinigen van de buitenkant van de dijk zou daarom ook dienen te geschie- dén Jansen vroeg ook of er voor het komende zomerseizoen een verdeling van de stranden komt voor zwemmers, niet en wel gemotoriseerde bootjes „Zijn er voldoende middelen om op te treden of hebben we alleen het artikel uit de Algemene Politieverordening over niet gemotoriseerde bootjes ter beschik king? Is het college bereid iets te onder nemen? Ik wil graag dat het aangepakt wordt, voordat er ongelukken gebeu ren", zei hij. Burgemeester Engelvaart erkende dat wildgroei dreigt te ont staan. Er is al overleg gepleegd met Rijkswaterstaat en het waterschap. Ook is hij er op zijn spreekuur mee ge confronteerd. Hij liet merken dat het probleem de aandacht heeft. Wildgroei moest Engelvaart ook con stateren bij een vraag van. mevrouw Huitema. Volgens haar staat er een blauw-witte wagen zomer en winter in de buurt van Dijksmanshuizen. Het ding is erg ontsierend en is in feite een illegaal geplaatst bouwwerk. Burgemeester Engelvaart zei van het geval op de hoogte te zijn. Het gaat om een oude melkwagen die nu voor andere doe len wordt gebruikt. Hij beloofde iets aan dit soort zaken te zullen doen. Mevrouw Huitema wilde ook weten of iets te dien is aan tweede huizen die al een hele tijd leegstaan. Ze wees met name op de boerderij Veldheim die al twee jaar onbewoond is. Wethouder Van der Kooi zei al met Veldheim bezig te zijn sinds hij wethouder werd. Over leg heeft tot niets geleid. Ik denk niet dat ik iets kan verordonneren", zei Van der Kooi. Als laatste wees Daan Welboren op het feit dat één van de Texelse logo pedisten al enige tijd met ziekteverlof is. Hierdoor lopen de kinderen een grote achterstand op. Werk dat al gedaan is, wordt door de afwezigheid van de logopediste weer ongedaan gemaakt. Wethouder Blanken meldde dat in drie bladen is geadverteerd om logo pedisten te krijgen, maar dat tot nu toe nog geen benoeming mogelijk is. Omdat de advertenties niet het gewenste re sultaat kregen zullen opnieuw adver tenties worden geplaats. Landelijk ge zien zijn logopedisten echter dun ge zaaid. Dinsdagavond 27 januari draait in De Bijenkorf te Oosterend de speelfilm 'Joni'. De film is het verhaal van de 30- jarige Joni Eareckson die sinds haar 17e jaar, toen ze in ondiep water dook en daarbij haar nek brak, aan de rolstoel is gekluisterd. In de film speelt de 'echte' Joni de hoofdrol, voor alle andere rollen zijn filmsterren geëngageerd. Joni maakt schilderijen waarbij ze de pen selen met de mond hanteert en houdt zich via haar stichting 'Joni and friends' bezig met hulpverlening aan gehan dicapten. In de film gaat het over haar ongeluk, haar ziekenhuiservaringen, haar angsten en depressies. Bij het aan vaarden van haar handicap speelt geloof in God een essentiële rol. De film begint om acht uur en de toegang is gratis. In de pauze worde gecollecteerd ter be strijding van de kosten. De filmavond is georganiseerd door hetevangelisten- paar Jan en Paula Brouwer. Maandag a.s., aanvang 20.00 uur, houdt de Texelse werkgroep van Am- fPpSty International een. schrijfavond in 'Dè Hollebol'. Er zal worden geschreven voor gevangenen in Zaïre. Ei Salvador en Tsechoslowakije. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig. Naar aanleiding van een vorige schrijfavond zijn brieven ontvangen uit Uruguay waarin de vrijlating van de gevangene, waarvoor geschreven is, wordt gemeld. (Advertentie I.M.I De kans is groot dat de muzieknis in de Wezentuin te Den Burg zal worden gesloopt, aldus de Texelse krant van 9 januari j.l. Ach het is voor de man met de sloophamer maar een paar stappen van Arend Schaart z'n kapperszaakje naar de al eeuwen oude Kloostertuin. Want we zijn het er natuurlijk allemaal over eens dat het, het einde van het park betekent. Eerst de nis weg en dan is er heus wel een of andere boomziekte in het eikenloof te vinden die het rooien verantwoord maakt. We horen u al zeggen: wat is er dan nu nog te vinden? Weinig, bitter weinig, maar het park is wel het laatste van een roemrijk verle den van Den Burg. De nis is in 1946 geschonken door de burgerij aan het Texelse Fanfare. Er zou een opknap beurt van f23.000,— nodig zijn, we kunnen moeilijk het fanfare met die kosten opzadelen. Maar met vrijwilligers valt er best wat te ritselen (met de wierschuur ging het toch ook?). Want de jeugd die met stift en spuitbus de muziektempel bekladt, is maar een kleine groep vergeleken bij de jongelui die nu in groten getale de muziekschool bezoeken. En die staan over een paar jaar (hopelijk op de stoep van het raad huis) om concertruimte te vragen en dan is er niets meer. Dan moeten er weer extra vergaderingen van de Wel- zijnsstichting belegd worden over hoe het verder moet. Die bestuursleden vinden dat niet erg, want die vangen f70,— presentiegeld, (stond in dezelfde Geef dexe mannen muziek in plaats van een hamer. krant). Wat zijn wij dan gekl,lk heb hier voor me liggen een plakboek van oud VW-directeur Oskamp, met alle even- menten die er in de jaren '50 geor ganiseerd werden. Dat was niet gering. Orkesten zoals de Vancouver Boys Band, Mariniers- en Politiekapel, Vrij en Blij en alle Texelse koren en korpsen. Een paar duizend mensen in het park en de hele Burg ademde een sfeer van gezelligheid. Als toen met de repetities van het Texels fanfare in de pauze voor zitter Schrama vrijwilligers vroeg om de muzieknis op te knappen, dan waren we er gewoon. De fam. Smidt uit de Waalderstraat ging aan het witten en wij, lange Henk, Wim Hoekie, Jaap Schotanus en vele anderen gingen banken boenen en alles even nalopen. Tot al die oude en actieve leden zou ik willen zeggen, het is vijf voor twaalf, moeten we nou echt niet alle fakkels uit de kast halen en met omfloerste trom (als er in de raad over gestemd moet worden) een rondgang door Den Burg maken?En dan geen spandoeken, geen uniformen, geen toespraken, geen mu ziek, geen geschreeuw, gewoon een rondje en iedereen die vindt dat park en nis blijven moeten sluit de rijen (en dan niet in de deur blijven staan, graag of helemaal niet). Want ook met een stille tocht kunnen we onze stem laten horen en hoeft het niet die ene roepende in de woestijn te zijn, in dit geval die van Jaap Bakker, Oudeschild. P.S. Douwe Bakker, nog bedankt voor de mooie tekening en de redactie voor de plaatsruimte. O ja, als verzamelaar zoek ik al jaren naar een oud hard Texelse fanfare petje. Enne... over dat ingezonden stuk hierboven, ik ben echt niet kwaad hoor, enkel maar een beetje verdrietig. Hoeve Veldheim in polder het Noorden. A/s tweede woning al bijna twee jaar leeg, terwijl de woningnood op Texel groot is. Is daar iets aan te doen, vroeg mevrouw Huitema. Donderdag 15 januari De raadscommissie voor financiën heeft een openbare vergadering in het raad huis; aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Oude ULO in Den Burg heeft de Weer- en sterrekundeclub een bijeenkomst over alternatieve energie, o.a. door windmolens. In de aula van de Rijksscholengemeen schap wordt informatie met dia's en/of film gegeven over 'Zeilen met gehandi capten'. Vrij toegankelijk voor leden van Watersportvereniging, Nutsdeparte- ment, Rotary en lichamelijk gehandi capten. Vrijdag 16 januari Topdammer Ton Sijbrands speelt vanaf 19.30 uur simultaan in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend. Jan Jufferman, verbonden aan De Kleine Aarde te Boxtel, spreekt in 'De Schakel' bij de Hervormde kerk van Den Burg over verbanden tussen energie, vervuiling, landbouw, voeding en land schap. Entree f4, Zaterdag 17 januari Toneelvereniging Nieuw Leven herhaalt in .t Skiltje het stuk 'Antje Mikmak' aanvang 20.00 uur. Op de Bartimeushoeve hebben De Blijde Rijders een verenigingsdag met tuig- keuring van 10.45-16.45 uur. Belang stellende niet-leden zijn ook welkom. In sporthal Ons Genoegen wordt van 15.00-22.30 uur een zaalvoetbaltoernooi gehouden, georganiseerd door ZW Kikkert en Topido. Zondag 18 januari Het COC Den Helder en omstreken heeft in 'Trefhoek Formosa' zondag middagcafé met vertoning van de film 'Witches and faggoots, dykes and poofters'. Zaal open om 14.00 uur. Entree f5,— (CJP en 65 plus f2,50). Maandag 19 januari De Texelse afdeling van Amnesty Inter national houdt in de Hollebol een schrijfavond voor politieke gevangenen; 20.00 uur. In 'De Poort' (bij de Gereformeerde kerk van Den Burg) hebben de Christelijke Plattelandsvrouwen een informatiebij eenkomst over aardgas, verzorgd door de NAM; 20.00 uur. Het bestuur van de overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties vergadert om 14.00 uur ten huize van mevrouw Kager-Witte, Pontweg 110. Dinsdag 20 januari De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in jeugdherberg 'Panora ma' de jaarvergadering. Na de pauze modeshow met zelfgemaakte kleding. Aanvang 19.00 uur. Om 20.00 uur komt in het raadhuis de raadscommissie voor Welzijnszaken in openbare vergadering bijeen. Gespro ken wordt onder meer over wenselijk heden en prioriteiten op Welzijnsgebied op Texel en de hobbyruimte voor het MZW-project. In 'Rebecca' in De Waal is een bij eenkomst van 'Vrouwen in de WD'; 20.00 uur. (Advertentie I.M.) Kop tomatensoep (met verse tomaat) Gegrilde of gebakken Texelse lamsbout en verse groenten en gebakken aardappelen. Pêche Melba f22,50 p p HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310 Gaarne tijdige reservering.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5