Groen *2^®rtsjexels in het hartL, i Commissieleden wensen nadere gegevens over vierde fase ULO-project Nieuwe cursussen van MZW-projekt Problemen Molengat nog niet opgelost TON SIJBRANDS MAAKTE KORTE METTEN MET TEXELSE DAMMERS I C. Zutphen eigenaar „El Dorado" Zeilwagens op het strand verboden Ue JAARGANG NR. 9545 DINSDAG 20 JANUARI 1981 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (022281 266 i Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (022201 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 713,80 per kwartaal 70 cent incasso: los 55 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ,De ULO is een veelzijdig en omstreden complex, maar wel een geheel waarop we trots kunnen zijn." Dit zei wethouder Blanken donderdagavond in de vergadering van de commissie financiën toen de vierde fase van de bouw van het dorpshuis aan de orde kwam. Het bouwen van de vierde fase, onmiddellijk volgend op de derde fase zou een besparing opleveren van ongeveer ƒ50.000, Gezien het feit dat het Mensen Zonder Werk project dringend om een werkplaats verlegen zit, staat het aansluitend aan de muziekschool bouwen van deze hobbyruimte, in de belangstelling. Er wordt een bedrag van ƒ165.000,— geraamd voor deze vierde fase. Zou men een tijd wachten, dan zou minstens op een bedrag van ƒ215.000,— moeten worden gerekend. Bovendien komt de muziekschool ƒ9.600,— goedkoper uit als de hobbywerkplaats meteen na de muziekschool wordt gebouwd, omdat dan een muur van de muziekschool niet als buitenmuur uitgevoerd hoeft te worden. „We zijn nu bijna klaar met de derde fase: de muziekschool. Voor de vierde fase is eigenlijk de enige wens de werkplaats. We zijn nu zover dat we kunnen kijken welke behoefte er nog is en dat blijkt die ruimte te zijn voor de zogenaamde natte creativiteit," zei Blanken. Daarnaast is er behoefte aan een ruimte voor cursuswerk. Ictf Op Texels bestaat grote belangstel ling voor cursussen. Het is echter moeilijk ruimte te krijgen. Vaak wordt dan gedacht aan de LTS. Nu is een lokaal verhuren simpel genoeg, maar een werkplaats met gereedschap en apparaten geef je niet zo gauw uit handen. Er is in de LTS nu één cursus (handvaardigheid hout) en dat loopt aardig onder stringente afspraken. Een werkplaats voor het MZW-project waar cursussen kunnen plaatsvinden en waar ook het nodige knutsel- en reparatie- werk gedaan kan worden, is echt nodig. Het MZW-project heeft tot nu toe gebruik gemaakt van verschillende ruimten maar die bleken vaak onge schikt of waren te ver van de behuizing van het project zelf verwijderd. Een werkplaats is het best als hij vlakbij het project ligt", zei Blanken. Geld terug Nauta zei, dat financieel gezien wei nig bezwaren tegen het bouwen van de vierde fase bestaan. „We hebben een extra subsidie gehad van cier ton uit de knelpuntenpot van CRM en die zouden we hiervoor kunnen gebruiken. Dat geld moet in de welzijnssector besteed wor den. Dit is een mooie gelegenheid om de zaak in één keer af te ronden". Met de ervaringen van de dure kap van de muziekschool in zijn hoofd wilde J. C. Dros weten of er al goedgekeurde bouwtekeningen waren. ,,lk wil niet dat we later weer opeens met extra uitgaven geconfronteerd worden", zei hij. Verder betwijfelde hij of het onmiddellijk bou wen van de vierde fase inderdaad een besparing van vijftigduizend gulden zou opleveren. Hij wilde graag harde cijfers zien Nauta vond dat je nog niet teveel over de preciese bedragen moest pra ten. Eerder stond volgens hem de wenselijkheid van de voorziening ter discussie. Dros bleef er echter bij dat zekerheid moet worden verkregen of de aannemer het voor 7165.000,— wil doen. ,,lk vind het best dat je praat over de wenselijkheid van zo'n voorziening, maar dat is meer een taak voor de welzijnscommissie dan voor de com missie financiën", zei hij. Nauta vond het een 'mix' tussen welzijnszaken en financiën. ,,Als je tegen een aannemer zegt dat hij het voor een bepaald bedrag moet bouwen, dan moet hij dat doen. Op grond van ervaringen in het verleden weten we heel goed hoe het niet moet," Het hoofd van de afdeling financiën de Het Mensen Zonder Werk-project start half februari met een tweede cursusreeks. Een aantal cursussen wor den opnieuw gegeven omdat de ver wachting bestaat dat er voldoende animo voor zal zijn. Uit een gehouden enquete onder de cursusdeelnemers zijn ideëen voor nieuwe cursussen naar voren gekomen, waarvan een deel in het nieuwe cursusboekje is verwerkt. Deze folder wordt deze week verspreid. De cursussen, Duits, Engels, Teke nen, Fotografie, en Natuurstudie wor den voor een tweede maal aangeboden. Gebleken is dat deze cursussen in trek zijn bij werklozen en daarom verwacht het MZW voldoende aanmelding. Aan de talencursussen is nu ook Frans toe gevoegd. Het gaat om een basiscursus voor beginners waarbij de nadruk zal liggen op het zelf spreken en verstaan. De cursus metselen bevat nu ook het onderdeel stukadoren. Ook hier gaat het om een cursus voor beginners. De cur sus druktechnieken start eveneens voor een tweede maal. Het aantal middagen is echter uitgebreid naar tien (was vijf) omdat gebleken is dat in een kort lopende cursus niet alle aspecten van dit onderwerp behandeld kunnen worden. Nieuw is de cursus biljarten onder leiding van J. J. Dogger. Voor deze bijeenkomsten is geen aantal vaste middagen aangegeven omdat cursus mogelijk uitgroeit tot een vaste bijeen komst van biljartliefhebbers. Knutselen In de MZW-folder wordt ook aan dacht gevraagd voor andere activiteiten van het project. Het MZW heeft op Texel op het moment voldoende ge reedschap en een redelijk geschikte ruimte voor een hobbywerkplaats. Enkele vrijwilligers knutselen al voor zichzelf. Het is ook mogelijk klusjes voor anderen uit te voeren, waarbij in eerste instantie gedacht wordt aan speelgoed maken voor de speel-o-theek en de peuterspeelzalen. De vrijwilligerscentrale van het project begint ook langzaam op gang te komen. Boven in de Oude ULO is nu een vrij- willigersvakaturebank waar de beschik bare klusjes ingevuld worden. Het aan tal vrijwilligers moet echter nog belang rijk groter worden. Hierbij is een onder scheid tussen eenmalige klusjes zoals ramen lappen voor een zieke, bood schappen doen voor een bejaarde etc. en regelmatige hulp aan bejaarden tehuizen of andere instellingen. Het MZW kijkt of een klusje geschikt is om door vrijwilligers gedaan te worden, want er mag geen concurrentie voor het bedrijfsleven uit voortkomen. De kosten van het materiaal en de reiskosten moe ten door de opdrachtgever van de klus betaald worden. Ook de ideëen voor een biologisch dynamische tuin zijn verder uitgewerkt. Er is een stukje land gevonden en het is de bedoeling dat vrijwilligers onder lei ding van een deskundige snel gaan beginnen. Over de afzet van de produk- ten is contact met de Vlier. Inlichtingen over deze activiteiten zijn te krijgen boven in Dorpshuis de ULO. Op werk dagen van negen tot vijf uur geopend. Telefoon 02220-4792. heer P. R. Blankevoort voegde hieraan toe dat het ging om globale sommen. ,,lk steek mijn hand niet in het vuur voor deze bedragen. We vragen u alleen of we met het onderzoeken van de moge lijkheden voor een vierde fase verder kunnen gaan". ,,De dekking is er. De begroting wordt niet verder belast. Dan juich ik het toe", zei S. de Waard. „De kansen om het met die extra vier ton te doen moeten we grijpen. Alleen mag wat be treft het oude ULO-project nooit meer gebeuren, wat eerder gebeurd is. Kos- tenoverschrijdingen zullen door de raad niet meer worden geaccepteerd. De werkloosheid zal voorlopig wel niet ver minderen en daarom juich ik een derge lijke voorziening van harte toe." Omstreden Daan Schilling ontkende dat het ULO- project omstreden is. „De hele ge meenteraad stond achter het dorps huisproject. Het voorziet in een behoef te. De financiële begeleiding deugde echter niet. Ik ben in de gemeenteraad nooit iets tegengekomen waarmee het financiëel zó mis was. Wat nu vast gesteld wordt, acht ik echter een goede zaak. Ik wil adviseren: alle cijfers goed op een rij en dan een duidelijk overzicht. Is die CRM uitkering trouwens een gemeentelijke tegemoetkoming, of is hij sepciaal hievoor aangevraagd7" Nauta zei het eens te zijn met Schilling. Ook binnen het college heerste onvrede over de financiële gang van zaken. Waarbij het college dan nog eens de taak had één en ander in de raad te verdedigen. „Ik heb ook nog nooit zoiets meegemaakt", zei Nauta, die uit legde dat het geld van CRM uit de knel puntenpot komt, waar lang geleden een beroep op is gedaan. Wethouder Blan ken vulde nog aan dat een ambtenaar van CRM op Texel is geweest die heeft bekeken waar het geld voor gebruikt zou kunnen worden. De bestemming oude ULO had zijn instemming. „Onverantwoord." Deze kwalificatie had de heer P. A. Zegers voor het nu al conclusies trekken uit de verstrekte cij fers. De getallen zijn volgens hem mis schien nooit hard te maken. Bovendien wees hij erop dat veel raadsleden op grond van eerdere financiële verwikke lingen hebben gezegd dat de vierde fase er nooit mag komen. „Het geld is al besteed aan de eerste fase", zei Zegers „Als er geen duidelijke cijfers komen, zal ik niet zeggen: we gaan ermee door. Het is nu al de zoveelste keer dat ons wordt beloofd dat er geen overschrij ding zal zijn. Bij de eerste overschrijding bij de bouw van het dorpshuis zei Barendregt: de koek is op. Maar met de jongste ontwikkelingen zijn de kruimels óók op. Er is gemeld dat het MZW- project beter loopt. Ik ben dan zo vrij me af te vragen in hoeverre. Hoeveel mensen komen er nu eigenlijk? Ik vind trouwens dat de hele financiële opzet anders moet. Het zijn niet alleen de bouwkosten. Het gaat ook om de exploitatiekosten als alles er eenmaal staat. Ik heb het idee dat die erg hoog zijn, vooral in de personele sector. Hoeveel kost de vierde fase aan exploi tatie", wilde Zegers weten. „Ik had liever gehad", zei Nauta, „dat u gezegd had:als jullie binnen een bepaald bedrag blijven ga ik ermee akkoord. Geeft u eens wat duidelijker signalen. Ik vind het overigens terecht dat u wilt dat de gevolgen van de exploitatie zichtbaar worden gemaakt. Overigens loopt het MZW-project écht stukken beter. Dat komt vooral door de inzet van een aantal vrijwilligers." Blanken zei nog dat de begeleidings commissie van het MZW-project de vinger aan de pols houdt. „Informeer eens bij collega raadsleden die in die commissie zitten. Dan krijgt u een beter beeld dan wanneer er weer allerlei rapporten gemaakt moeten worden." Failliet N. C. Barendregt was als enig com missielid tegen de bouw van de vierde fase- „We hebben al eerder gezegd: door al het geld dat voor de eerste fase is gebruikt, is de vierde fase failliet. Er is geen geld meer voor. Nu krijgen we plotseling vier ton en dat moet dan de problemen oplossen. Ik vind dat we dat niet moeten doen. Die vier ton is er voor welzijnswerk en niet om budgettaire problemen op te lossen." Nauta legde uit dat de vier ton al in de begroting is verwerkt en dat het geld ingebracht is in het krediet voor de muziekschool. Daar door zijn algemene middelen vrijge komen, die gebruikt kunnen worden voor de vierde fase. Hij gaf toe dat deze redenering 'wat onzuiver' is, maar hij was wel van mening dat het geld aan een echte prioriteit moet worden be steed. Dros wilde weten of de huur die het MZW-project betaalt omhoog gaat als de werkplaats erbij komt. Blanken zei dat dit inderdaad zal gebeuren, Zegers meldde nog dat hij vond dat de vier ton beslist niet alleen aan de oude ULO besteed mag worden. Aan het eind van de beraadslaging zegde Nauta toe dat de exacte bouwbedragen zullen worden uitgezocht, evenals de exploitatiekos ten. Er zal volledig duidelijkheid komen over het gebruik van de ruimte zelf en ook wordt bekeken aan welke andere zaken de vier ton nog besteed kan worden. In tegenstelling tot de plannen vaart de dubbeldekker 'Molengat nog steeds niet als dienstboot. Wel wordt het schip herhaaldelijk als tweede boot ingeschakeld als de drukte dat vereist. Voortdurend varen is ongewenst omdat een aantal technische problemen nog niet is opgelost. Dat kan nog wel enige weken duren. Er zijn moeilijkheden van uiteenlo pende aard. Zo is gebleken dat de bedrijfstemperatuur van de dieselmo toren te laag blijft waardoor onnodig snelle vervuiling optreedt. Dat heeft te maken met de uitvoering van het koel systeem. Inzake de oplossing van dit probleem (op kosten van de werf) zijn inmiddels besluiten genomen, maar met de levering van het materiaal dat ervoor nodig is. is veel tijd gemoeid. Ook het Siemens 31 bewakingssy steem (de centrale computer) doet het niet naar behoren. Het ding werkt feitelijk te kritisch; er wordt voortdurend alarm gegeven. Er is inmiddels een ander programma voor ontworpen; de uitvoering daarvan gebeurt in Duitsland. Dat het standaardprogramma dat Sie mens in dergelijke computers aanbrengt bij de Molengat niet goed functioneert, hangt samen met de sterk wisselende belasting van de machines en het voort stuwingsmechanisme. Met dergelijke apparatuur is overigens veel ervaring opgedaan. In zeker vijftig schepen is een Siemens bewakingscomputer inge bouwd. Deuren Het derde probleem dat nog niet is opgelost betreft de automatische deu ren van het passagiersverblijf. De elec- trische schakelkastjes die het openen en sluiten bewerkstelligen laten het telkens afweten. Uit Finland liet men andere sets komen, maar die deugden ook niet. Op de werf wordt nu een mechaniek naar eigen ontwerp vervaardigd. De grote rijdekdeuren vertonen ook hape ringen, maar deze zijn niet van ernstige aard. Voordeliger Genoemde moeilijkheden zijn echter geen belemmering om verantwoord te kunnen varen. Dat blijkt ook wel, want als tweede schip is de Molengat de laatste weken herhaaldelijk in actie ge weest. Maar zolang de moeilijkheden niet zijn opgelost, geeft TESO er de voorkeur aan om een van de andere twee schepen als dienstboot te gebrui ken. In deze tijd van het jaar, met minimaal vervoersaanbod, is dat nog goedkoper ook. Wat betreft de oude schepen kan gemeld worden dat de Texelstroom die thans als dienetboot vaart, vrijdag wordt ingewisseld voor de Marsdiep. De Texelstroom wordt aan de kade gelegd voor een zeer ingrijpende onderhouds beurt die wel tot april kan duren. Het enige vervoermiddel, waarmee men op het strand mag komen, is een fiets. Het komt de laatste tijd echter steeds vaker voor dat mensen met (terrein)auto's het strand opgaan zonder over een ontheffing te beschik ken. Ook worden de laatste maanden steeds meer zeilwagens op het strand gesignaleerd. De politie is voornemens tegen zowel het een als het andere strenger dan tot dusver te gaan optreden. Damkampioen Ton Sijbrands heeft vrijdagavond in een simultaan- wedstrijd korte metten gemaakt met 53 tegenspelers. Vaak routi neus, maar voor sommige borden ook wel enkele ogenblikken zorg vuldig nadenkend, won hij partij na partij. Er bestond veel animo om tegen de grootmeester te dammen. De Dam- en Schaakclub Ooster end, die de simultaan had georganiseerd, rekende op vijftig deelne mers. Uiteindelijk werden het er drie meer. Over publieke belang stelling was ook niet te klagen. Velen kwamen, ondanks het bar slechte weer, even een kijkje nemen. Opvallend was dat leeftijd geen enkele rol speelt bij het al dan niet kunnen dammen. Een jongetje dat rond kwart voor tien nog steeds niet was verslagen, zei enthou siast tegen zijn vader: „Jij had om half negen al verloren, hè pap?" Voorzitter Visman van de Dam- en Brouwer. Tijdens deze wedstrijd kon Schaakclub heette wedstrijdleider Sijbrands het bord niet zien. Mondeling De heer C. Zutphen in De Koog is per 19 december j.l. eigenaar gewor den van het bungalowpark „El Dorado" aan de Bosrandweg. De merendeels vrij luxe uitgevoerde huisjes staan op 1.25 ha grond. Enige jaren geleden werd het bedrijf op de riolering aangesloten. De centrale blokverwarming op olie zal onder de nieuwe eigenaar worden vervangen door aparte gas CV-ketels in elk van de huisjes. De verhuur van de bungalows van El Dorado is in handen gelegd van de WV Texel Het dagelijks beheer blijft in handen van mevr. A. Zutphen. Nobbe en zijn vrouw welkom. Ook Sijbrands en zijn vrouw werden van harte verwelkomd, evenals de Damclub Texel. Voorzitter Visman deed verder nog een beroep op alle aanwezigen lid te worden van de Dam- en schaak-club in Oosterend of in Den 8urg. De heer Nobbe haakte hier op in door te zeggen dat de Oosterender Dam- en Schaakclub nog steeds geen lid is van de Koninklijke Nederlandse Dambond. Hierna begon de simultaan. De sympathiek overkomende Sijbrands wist de jeugdspelers goed aan hun trekken te laten komen. Eens te meer bleek dat een grootmeester in de damsport niet met zich laat spotten. Op een gegeven moment haalde een vader een schijf van het bord van zijn zoon. Toen Sijbrands, na 52 andere borden te hebben gezien, weer bij dit bord arri veerde, zag hij onmiddellijk dat een schijf ontbrak. Valsspelen lukt niet bij een man die kennelijk de situatie op 53 verschillende borden in zijn hoofd heeft. Sijbrands ging bijzonder secuur te werk. Daardoor werd het vrij laat. Om half elf zaten nog zo'n veertig dammers simultaan te spelen. Als enige dame was Marjan Brouwer aanwezig. Evenals tegen Wiersma wist Gerrit Vlaming het weer het langst vol te houden. Het liep al tegen half één toen ook hij moest opgeven. Blind partij Hierna was het tijd voor de blind- partij die gespeeld werd door Rien kreeg hij door wat er gebeurde en mondeling moest hij zijn zetten doorgeven. Een razend moeilijke opga ve omdat je bij zoiets permanent de spelsituatie uit het hoofd moet kennen. Op het demonstratiebord gaf Piet Bakelaar de partij weer, zodat iedereen het spelverloop kon volgen. Net als bij de simultaan speelde Sijbrands de blindpartij rustig onder het genot van een potje bier en een sigaar tje uit. Rien Brouwer, die in Oosterend wordt gezien als een veelbelovende jonge speler had dan ook geen schijn van kans en verloor na een half uur. Na afloop reconstrueerde Sijbrands de partij en liet zien waar Brouwer fouten had gemaakt. Ook verschillende partijen uit de simultaan wist hij met gemak na te spelen. Aan het eind overhandigde voorzit ter Visman aan Sijbrands een enveloppe met inhoud. Het was toen al kwart voor twee en Visman dankte iedereen die aan de gezellige en leerzame avond had meegewerkt.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1