Zwembad trekpleister van Tubantia-appartementen WAT IK ZEGGEN WOU.. 100 jaar Telefonie Zon. maan en hoog wa Vossenjacht De Lauerdal Noeste menner De andere buren Nieuwe voorzitstsl bij Vrouwengilde| 51 V Midwinterkermis| in De Cocksdorp Weekmenu PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 JANUARI Ij Kijkje in een van de appartementen. Achter de scheidingswand bevindt zich het slaapgedeelte. Het appartementenhotel Tubantia' is klaar. Na meer dan een jaar bouwen staat aan de Pontweg nu een stijlvol complex, dat vrijdagmiddag 30 januari om 15.00 uur in gebruik zal worden gesteld. Dat gebeurt zonder veel officieel vertoon. Vanaf genoemd tijdstip wordt alleen open huis gehouden zodat ieder in de gelegenheid is om een kijkje te nemen. Zoals bij de meeste nieuwe appar tementencomplexen is over en rond 'Tubantia' heel wat te doen geweest. Onder de bevolking wekte het destijds veel verbazing dat het oorspronkelijke hotel Tubantia dat nog tamelijk nieuw was, helemaal werd gesloopt om plaats te maken voor het appartementenhotel. Verder bracht de spectaculaire verplaat sing van de dienstwoning van het oude Tubantia naar 'Harkebuurt' door de heer N. Dros, die daarvoor (nog) geen ver gunning had, heel wat tongen in bewe ging. Ook het verkrijgen van een bouw vergunning voor het appartementen hotel had nogal wat voeten in aarde. Het plan paste weliswaar in het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied maar omdat dit nog niet rechtsgeldig was en omdat Gedeputeerde Staten de veelbesproken 'algemene verklaring van geen bezwaar' nog niet hadden af gegeven lag de eindbeslissing bij de provincie. Evenals de gemeente wilde men daar alleen meewerken als de appartementen door de eigenaar zou den worden verhuurd en dus niet apart zouden worden verkocht. Anders zou het speculatie zijn,, die niet in het alge meen belang werd geacht. De toenma lige eigenaar wist het gemeentebestuur ervan te overtuigen dat het 'goed' zat en het gemeentebestuur op zijn beurt slaagde erin ook Gedeputeerde Staten tot medewerking te brengen. Maar het was toch doorgestoken kaart, want de vergunning was nog niet binnen of het hele bouwplan werd verkocht aan de projectontwikkelaar Reh-Bex, toen nog gevestigd in Rotterdam, thans in Wad- dinxveen. En toen de bouw eenmaal aan de gang was kon uit het bord dat op de bouwplaats werd gezet en uit adverten ties in diverse bladen de conclusie worden getrokken dat de fraaie Tuban tia-appartementen op het natuureiland Texel inderdaad te koop waren. Het gemeentebestuur was een ervaring rij ker en een illusie armer. Het aardige van het verhaal is even wel dat het achteraf voor alle betrok kenen toch nog goed is afgelopen. De onroerend goedmarkt stortte in de loop van het afgelopen jaar ineen en Reh-Bex slaagde er niet in de Tubantia-apparte menten te slijten. Zodat het voor de hand lag ze toch maar te gaan ver huren. Daarmee is inmiddels een aan vang gemaakt. Reh-Bex heeft de be middelingscentrale van de VW met de verhuur belast en die biedt de appar- teementen thans aan voor f675, per week in het hoogseizoen (27 juni-5 sep tember) en 375,— in de rest van het jaar. Bekende naam De heer A. P. C. Rehorst, enig eige naar van Reh-Bex draagt een naam die De Texelse Vossenjacht Organisatie houdt zaterdagavond een vossenjacht voor 27 MC'ers. Er kunnen weer talrijke prijzen gewonnen worden. De aanvang is om 20.00 uur. Er kan tussen 19.30 uur en het aanvangstijdstip worden inge schreven. De start is op het parkeer terrein bij de Emmalaan. met betrekking tot onroerend goed- ontwikkeling al eens eerder op Texel is gevallen. Met zijn broer zat hij destijds in het bouwbedrijf Rehorst dat geïnteres seerd was in hotel 'Bosch en Zee'. De heer A. P. C. Rehorst werkt nu alweer enige jaren zelfstandig als 'Reh-Bex' wat betekent: Rehorst, beleggings- en ex ploitatiemaatschappij. De heer Rehorst ontkent overigens dat de instortende onroerend goed-markt er de belangrijk ste oorzaak van is geweest dat hij van verkoop van de appartementen heeft afgezien. "De appartementen hebben maar korte tijd te koop gestaan", zegt hij. ,,Wè zagen op een gegeven mo ment gewoon méér in verhuur. Om die reden hebben we ook naderhand beslo ten in het complex een zwembad en een sauna op te nemen, die gratis ter be schikking van de huurders staan. We denken de appartementen daarmee zo aantrekkelijk hebben gemaakt dat we ze gedurende een zeer groot deel van het jaar kunnen verhuren zodat het zakelijk voor ons interessant is." Vierpersoons Het hotel omvat totaal 26 appar tementen. Afgezien van één royaal appartement dat voor zes personen is bedoeld bieden ze allemaal vier slaap plaatsen. Twee van de slaapplaatsen bevinden zich in het woonvertrek; de andere zijn in een apart slaapvertrek. Alle 4-persoons appartementen zijn in grootte ongeveer gelijk. Ze zijn allemaal uitgerust met een luxueuze badkamer met ligbad, toilet en wasbak. Verder is elk appartement voorzien van een muurkluis voor het opbergen van kost baarheden en van eigen telefoon waar mee zelfstandig naar buiten kan worden gebeld. Wie iemand in het appartemen tenhotel wil bellen, krijgt in eerste in stantie de receptie. Er is een indelings- verschil tussen de appartementen van de begane grond en die van de boven verdieping. Bi] laatstgenoemde appar tementen bevinden de slaapkamer en de badkamer zich bóven het woonvertrek. Vanuit alle appartementen hebben de gasten een schitterend onbelemmerd uitzicht over een groot deel van Texel. Geen Keuken De appartementen beschikken over een eenvoudig aanrecht in een kast ('Kitchenette'! voor het klaarmaken van ontbijt e.d. maar het is niet de bedoeling dat hier wordt gekookt. Er wordt vanuit gegaan dat de gasten buitenshuis eten of gebruik maken van het restaurant dat ook deel uit maakt van het complex en dat in eigendom en exploitatie is bij de familie U. von Holte-hillen, die de laatste jaren ook in het oude hotel Tu bantia de scepter zwaaide en in het nieuwe Tubantia tevens enkele hotel kamers (logies met ontbijt) exploiteert, het is de bedoeling in het Tubantia- restaurant gewone maaltijden voor ge wone prijzen te serveren; ook passanten zijn er welkom. Of dat laatste tevens zal gelden voor het zwembad en de suana staat nog niet vast. Maar het is niet onwaarschijnlijk dat in de stille tijd van het jaar wel afspaken door niet-huurders gemaakt kunnen worden Dat zwembad van 5 X 10 meter gemaakt in een aparte laagbouwvleugel aan de achter kant van het gebouw, ziet er bijzonder aantrekkelijk uit. Door het openen van BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE The "Laurdal" was built as a fullrigged wooden ship (later barque) in Phipsburg, N.A. (Pittsburg, U.S.A.) in 1850 and was well known as an emigrantship. She was owned by P. M. Petersen Porsgrunn 1862-1873 and by J0rgen Gunnerud, Drammen 1874-1876. The "Laurdal" was stranded on the 12th March 1876 at the Vlieland and was wrecked. Fourteen of the crewmembers were saved by a rescueboat. The tonnage was 299 commercial lasts (1 c.l.=about 2 tons). Shipmaster 1862-1874: J.L.Petersen-, 1875-1876: J.A. Gramnaes cut the shipwreck we would advj and the archive^ Fragment uit de brief van het Norsk Sjofartsmuseum. kwestie van de openbare orde en vertrouwen dat de bevoegde instai daartoe gerichte maatregelen zi nemen. Wat betreft de waarde onze panden maken wij ons j zorgen, want niemand van ons is v nemens de buurt daarom te verlaten, bewoners van de omgeving 'Quesl in alfabetische volgorde der straatna Gravenstraat: R. Bi Molenstraat: Peter en Rita I Ruud en Annie B D. Terp Warmoesstraat: C. J. LeijdelS Fam. Zijm-I Jan en Riet \A Zwaanstraat: mevr. Van Saml Hans en Ans Command Net verwarmde overdekte zwembad is be doeld als trekpleister voor Tubantia, waar door een verantwoorde exploitatie haalbare kaart wordt een glazen schuifwand kan bij mooi weer verbinding worden gemaakt met een tegen inkijk en wind beschut zon neterras. Bij het zwembadgedeelte be vindt zich ook een sauna met afkoel- bassin en een zonnebank. Alles is stijlvol en in overwegend lichte kleuren uit gevoerd. Dat geldt ook voor de appar tementen; veel grijs en wit, grenen meubilair en nergens overdadige tiere lantijnen. Het daardoor ontstane wat zakelijke effect wordt volledig gecom penseerd door de vaste zachte vloer bedekking die in practisch het hele gebouw aanwezig is. Hoewel over sma ken moeilijk valt te twisten, mag worden vastgesteld dat het exterieur van het appartementengebouw het goed doet in het landschap. Ondanks de vrij groote hoogte valt het complex nauwelijks op, wat te danken is aan de donkere kleur van de gebruikte baksteensoort, het achterwege laten van kleurige accenten of lichtreclames en het samenvallen van het donkere dak met de even donkere bosrand er achter Wat wèl scherp in het oog sprong was de schelle ver lichting op het ruime (dertig auto's) parkeerterrein Op dringend verzoek van de gemeente zijn de lampen in de bollen inmiddels vervangen door lampen die een vriendelijker licht uitstralen Het Tubantia-gebouw werd ontworpen door het architectenburo Jan Visser B. V. Hoofdaannemer was de fa. C. H. F. Duin. Verder werkten mee J. Veltkamp (loodgietenwverk en sanitair), Installa tiebureau Schuijl (electra), CVI (centrale verwarming), Verenigde Schilders en woninginrichting Moerbeek. Met belangstelling nam ik kennis van de inhoud van het schrijven van Ing. L. J. Weijdt, wiens gedetailleerde feiten kennis ik niet in twijfel trek. Zelf ben ik ondeskundig op het gebied van scheepsbouw en heb de feiten die het Norsk Sjofartmuseum mij verstrekte, niet in twijfel getrokken. Fotokopieën van hun informatie gaan hierbij. Mis schien is van belang dat het aanvankelijk 'as a full rigged wooden ship' is gebouwd en pas later 'later barque' werd genoemd(?). Ik kan mij niet voor stellen dat het Noors museum mij fou tieve informatie zal verstrekken. In geval van blijvende twijfel bij de heer Weijdt lijkt het nuttiger dat hij, met zijn gedegen kennis, zelf eens contact op neemt met het Noors museum hetgeen tot een nieuwe publicatie van feiten kan leiden. Of de foto uit een Noorse haven stamt, is mij niet bekend en werd in het artikel ook niet vermeld (overigens wel in het kranteartikel van uw hand). Wat met de opmerking hierover wordt ge- Wie had ooit kunnen denken dat ik behalve over de Georgiërs ook nog over de telefonie op Texel zou schrijven! In de Texelse Courant van vrijdag 9 januari j.l. viel mijn oog op het kopje eeuwfeest telefoon. Daar ik voorzitter ben van de landelijke werkgroep 'Regionale Mani festaties 100 jaar Telefonie' was mijn nieuwsgierigheid geprikkeld. Naar aan leiding van dit artikel wil ik graag een kanttekening maken. Waar het in wezen om gaat is dat in voornoemd artikel gesuggereerd wordt als zou de eerste telefoon van Nederland op Texel heb ben gestaan en wel in De Cocksdorp. Voor de goede orde deel ik u mede dat dit jaar gevierd wordt het honderjarig bestaan van de openbare telefonie in Nederland. Het kan ongetwijfeld waar zijn dat er een telefoonverbinding heeft bestaan tussen Texel en Vlieland, maar dat is dan geen openbare verbinding geweest. Overigens, Van der Vlis ver meldt in zijn werk .'t Lant van TexseT (Den Burg, 19751 op pagina 504 van de eerste druk dit gegeven niet. Wel maakt hij gewag van het feit dat de gemeente in 1892 een telefoondienst exploiteerde. Volgens dezelde schrijver duurde het tot 1907 voordat de gemeenteraad met al gemene stemmen een verzoek onder steunde om het plaatselijke telefoonnet op het landelijke (dus het openbare) telefoonnet aan te sluiten. Het zou echter nog een paar jaar duren voor aan dit verzoek werd voldaan. Hoe zeer het mij ook spijt, de wieg van de openbare telefonie in Nederland stond niet op Texel, maar in Amsterdam. J. A. C. Bartels, Den Haag. suggereerd is mij niet duidelijk; voor de inhoud van het gebodene is het volledig irrelevant; maar dat is ook opvraagbaar bij het museum Het ingezonden stuk van de keer K. van der Kooy noopt —helaas— tot een ander antwoord. Het is uit zijn artikel 'wat ik zeggen wou' niet direct duidelijk of het nu gaat om een etalering van het door hem aan gelegde dossier, dan wel om het in twijfel trekken van de vermelde feiten c.q. ridiculisering van het artikel. Ter zake: het verhaal achter het schilderij is geen geromantiseerd verhaaballeen maar gebaseerd op verslagen die destijds van het gebeuren zijn gemaakt en die mij door de heer Chr. van der Zweep, directeur van de Koninklijke Noord en Zuid Hollandsche Redding-Maatschap pij ter beschikking zijn gesteld. Deze verslagen zijn —naast de afgebeelde in het artikel— in chronologische volgor de: Verslag nr 2081 d.d. 13 maart 1876 gemerkt 26. Verslag nr. 2082 d.d. 17 maart 1876 gemerkt 27. Verslag nr. 2083 d.d. 19 maart 1876 gemerkt 28. Verslag nr. 2086 d.d. 25 maart 1876 gemerkt 29. Verslag niet genummerd d.d. 9 juni 1876 gemerkt 32. Verslag niet genummerd d.d. 12 juli 1876 gemerkt 35. Het voert te ver al deze verslagen gefotocopieerd in uw krant te reprodu ceren. Kennisneming van de inhoud hiervan moet voor de heer K. van der Kooy voldoende zijn al zijn vragen te hebben beantwoord en al zijn scham pere opmerkingen te hebben weerlegd. Voor geïnteresseerden zullen deze ver slagen stellig op het KNZHRM ter inzage zijn (eventueel bij mij) en misschien kan het dossier dat de heer Van der Kooy bezit, met bovengenoemde verslagen worden aangevuld, hetgeen naar mijn bescheiden mening bittere noodzaak is. Pas na kennisneming van deze versla gen mag een oordeel worden geveld. De geciteerde opmerking bijvoorbeeld van Stark 'mannen wie volgt mij', wat u bijvoorbeeld in verslag 29 aantreft, is dan overbodig. Wat ik zeggen wou: een woord van verontschuldiging van de heer Van der Kooy is hier bepaald niet misplaatst. D. F. Brune, Hengelo. Naar aanleiding van het ingezonden stukje j.l. 20 januari in 'wat ik zeggen wou' moet mij toch ook iets van het hart. U zegt daar: je moest eens leren rijden. Daar ben ik het roerend mee eens want een mens is nooit te oud om te leren. Dat geldt ook voor u, mijnheer Goudsblom. Beter leren rijdenl Neem eens wat lessen bij Jan Kiljan, want die kan met paarden omgaan, mijnheer Goudsblom. Want aangezien het ge motoriseerde verkeer steeds drukker wordt, óók op ons mooie Texel, lijkt mij dat zeer nuttig. Ga anders met een mak paardje rijden en dan bedoel ik een paardje voor beginnelingen. Zou dat niet beter zijn, dan met een kwaaie kop een buschauffeur de schuld te geven? Op dat 'niet afremmen' wil ik niet eens reageren. En als de spiegels en de ramen niet vol met sneeuwmodder hadden ge zeten, had ik u met uw vurige paardje in de sloot zien gaan, zodat ik hulp had kunnen bieden, heer Goudsblom. Maar helaas! Zet ook in het vervolg de naam voluit in de krant, daar wij ook de heren Kager en Kikkert in dienst hebben. En die zijn hier nu ook niet direct kapot van. Voor schade bent u nooit bij mij ge weest, maar ook dat klopt wel, want er was volgens de politie niets stuk. En zou er een gentleman buschauffeur bestaan, mijnheer Goudsblom? Het lijkt mij zeer moeilijk, daar een mens niet onfeilbaar is. Ook u niet. Hopende u hiermee van dienst te zijn geweest, wens ik u toch nog vele genoeglijke uren met uw trouwe viervoeter over Texels mooie (en hopende voor u) rustige wegen. Piet Kooiman, Den Burg. Discussie gesloten. Red. Naar aanleiding van de klachten in de Texelse Courant van 9 januari j.l., be treffende een eventuele vergunning t.b.v. 'Question' (v/h Casino) stellen wij het op prijs te verklaren ons daarvan te distancieren en geen bezwaar te heb ben tegen de nachtvergunning, mits deze aan de door de overheid gestelde eisen voldoet. Wij kunnen tot op zekere hoogte met de protesterende meevoe len wat betreft het lawaai op straat. Wij zouden daarom de jeugd willen ver zoeken zich op straat wat rustiger te gedragen en vooral niet op de verkeers borden te slaan. Dit is echter een Mevrouw Witte-Vollebregt heefl scheid genomen als voorzitster vai Katholiek Vrouwengilde afd. Texel. 8 jaar bestuurslid geweest, waai jaar penningmeesteresse en 5 ja: voorzitster. Ze nam binnen het Gild: vertrouwde plaats in en wist de avoi op een goede en humoristische wijt leiden. Als opvolgster is gekozen Witte-Timmers. De opengevallen stuursplaats werd ingenomen door vrouw Jansen-Bijwaard. De opkomst op de gehouden vergadering was goed n.l. 100 ledenj het jaarverslag bleek dat de vereni een actieve periode achter de rug en het financieel verslag van de ningmeesteresse, mevrouw Smit-Zij gaf een gunstig saldo te zien. Mevrj J. Hopman-Bakker gaf een uiteerj ting over doel en taak van de koepeling van vrouwenorganisaties Texel. Namens de reiscommissie mevrouw J. Rey-Schoenmaker een slag van de drie gehouden reisjes mevrouw Bakker-Smit, contactvi van de LTB vertelde wat daar gebd was en wat de plannen zijn voor volei jaar. Voordrac|ab' S7 Aan de scheidende voorzitster vi sn door middel van een voordracht c e gebracht voor het vele werk dat ze et het Gilde heeft gedaan. Na de p< was er een quiz en een verloting., opbrengst was voor het project Taïe nia en voor de kas. De volgende Gilde-avond is wo^( dag 4 februari in de Witte Burcht, echtpaar Brouwer uit Alkmaar komt een avond over Noorwegen verzorl met o.a. een Noorse broodmaaltijdj dia's. E\ jde ezi 3.0 ier ure r n V Aanstaande zaterdag wordt in Eierlandsche Huis een 'Midwinter*), mis' gehouden, 's Middags zijn er alli ,pe activiteiten voor kinderen en 's avo er< voor ouderen. De kermis is georg seerd door Sport Vereniging Coi dorp. Er wordt geen toegangsprijs vraagd, maar voor het meedoen aan diverse attracties moet worden beta4tel Aansluitend aan de avondkermis is |e gelegenheid om te dansen. ujr De kinderkermis is van 14.00 tot 11 >n ing uur. De avondkermis voor oudeiir begint om 20.00 uur. Voor de jeugd er o.a. de volgende activiteiten: I Joi werpen, penaltyschoppen, rad avontuur, grabbelton, schijfschielfcir ringsteken, zaklopen, poppenkast, ijuur sengevecht etc. Een aantal van attracties vervallen in het avond] gramma daarvoor komt in de plaats bingo, een quiz en tafeltennis. Ook de naam geraden worden van een rr aangeklede pop. ;ec an luk De zon komt 21 januari op om uur en gaat onder om 17.08 uur. Maan: 20 jan. V.M.; 28 jan. L.K. Springtij: 22 januari. Hoog water ter rede van Oudescl Zaterdag 17 januari 5.18 en 18.11 Zondag 18 januari 6.33 en 19.19 Maandag 19 januari 7.44 en 20.06 Dinsdag 20 januari 8.34 en 20.48 Woensdag 21 januari 9.18 en 21.35 Donderdag 22 januari 10.10 en 22.2 Vrijdag 23 januari 11.32 en 22.59 Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. Groentesoep Gestoofde of gebakken kabeljau* verse worteltjes en gekookte witlo gekookte of gebakken aardappeli In wii dei ou Vo uit do ter tig Or aa jac He he av nii Luchtig gedraaid sinaasappelijs f22,75 p HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310. Gaarne tijdige reservering. 1A

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2