Vechten tegen de bierkaai" Asiel-bestuur stopt met jeugdwerk WAT IKZEGGCM WOU.. imm H I M- 'M (Él INSPRAAK OP MANIFESTATIE :1m I Vim,mm I W •few I 1 Texel steekt gunstig^ af wat betreft pachtopbrengst kerm Vragenformulier voor het meerjarenplan sociaal-cultureel werk Texel *»- l'hil i* !•-; 4 y tMj Nieuwe cursus voor ruiterbewijs Geslipt Een overdekt zwembad in Den Burg Muzieknis Laurdal Goed zijn voor elkaar PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 JANUARI if BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE ft' ,Tm v, De Stichting Open Jeugdwerk wordt opgeheven. Het bestuur is van mening dat het geen vat kan krijgen op de meeste jongeren die regelmatig het jongeren centrum 't Asiel bezoeken en ook de zeer slechte financiële toestand van het SOJ is een reden om op te stappen. Dat betekent op dit moment nog niet dat 't Asiel als jongerencentrum dicht gaat. Jeugd werkbegeleider Jan Kramer is van me ning dat deze accommodatie niet dicht magDe Witte Burcht is al gesloten en ik ben van mening dat er behoefte is aan een jongerencentrum." Om deze behoefte te peilen en te horen wat de jeugd uit Den Burg en omstreken eigenlijk wil wordt er woensdag 4 februari een hoorzitting in 't Asiel gehouden. Het Asiel zal in ieder geval tot half maart overdag nog open blijven als scholieren- opvang omdat de krachten die dit werk doen tot die datum aangesteld zijn. Het bestuur heeft er in ieder geval 'de balen' van en ziet geen mogelijkheid om uit de huidige malaise te komen. Gebrek aan overleg onderling en met de bezoekers, onvoldoende financiële mogelijkheden om een programma te bieden en tegen gestelde belangen van verschillende groepen jongeren in 't Asiel zijn voor hen reden om als bestuur te stoppen met jeugdwerk. De Stichting verkeert al enige tijd in ernstige financiële problemen. De huidige subsidieverordening geeft alleen de mogelijkheid om in aanmerking te komen voor een exploitatiesubsidie. Deze subsidie bedroeg over de laatste drie jaar bijna vijfduizend gulden. De extra in komsten moeten komen uit de barwinst en entreegelden bij activiteiten. Die op brengst is de laatste jaren echter te klein geweest, zodat het SOJ op het moment veertienduizend gulden 'rood' staat, met een verlies over 1980 van zesduizend gulden. Sinds 1975 is er voor een jeugd- Ruitercentrum Bornrif start op don derdag 12 februari een nieuwe cursus voor degenen die het ruiterbewijs willen behalen. De cursus begint om half vijf en bestaat uit tien lessen, die telkens om half vijf beginnen. Aan de orde komen onder meer de verzorging van het paard, het zadelen, ziekten en gedrags regels bij het buitenrijden. Voor degenen die het afgelopen jaar rijlessen hebben gevolgd en dit jaar doorgaan met de lessen is het mogelijk begin deze zomer het ruiterbewijs te halen. Binnenkort mag zonder dit di ploma niet meer buiten gereden wor den. Bij het examen wordt zowel naar theoretische kennis als naar praktische vaardigheid gekeken. Het examen wordt afgenomen door examinatoren van de Federatie van Nederlandse Rij scholen en de Landelijke Ruiter Unie Nederland. Door het ruitercentrum Bornrif aan de Mienterglop in De Koog wordt verder op 22 februari een puzzeltocht gehouden, bij slecht weer op één maart. Een huif kartocht vindt op 5 april plaats met als uitwijkdatum 12 april. Door gladheid raakte maandagoch tend de auto van een inwoner van Oudeschild in een slip en reed een ver keersbord omver. De auto werd beschadigd. Het ongeluk gebeurde bij de veerhaven. werker 'geknokt' en het SOJ bestuur had verwacht dat uit de nota 'Jeugdwerk op Texel', die enkele jaren geleden is ver schenen en door de gemeenteraad goed ontvangen is, ook de financiële con clusies gehonoreerd zouden worden. Drankgebruik „Het blijft echter vechten tegen de bierkaai" aldus Peter Bakker, bestuurslid van het SOJ en hiermee doelend op de exploitatie door middel van drankge bruik. „Het lijkt ons dat er gewoon geen geld over IS voör jeugdwerk. Wij hebben de haam dat weop vette subsidiesdraaien m'abrdHf'fè bevist niet wéar. Het bestuur waarvan drie leden al wilden aftreden is unaniem van mening dat de stichting geliquideerd moet worden. We kunnen nieuwe bestuursleden niet met een fail liete boedel en dezelfde schijnbaar onop losbare problemen opzadelen." Bakker wil ook nog wel kwijt dat 't Asiel altijd een slechte naam heeft gehouden maar dat iedereen over het feit heenkijkt dat er gewerkt is met hoegenaamd geen geld en een kleine groep enthousiastelingen die vanuit hun interesse, maar niet vanuit ervaring jongeren begeleiden. Ook het lage aantal bezoekers van de laatste jaren is reden om op te stappen. Vooral de laatste tijd komen er steeds meer 'probleemjongeren' naar 't Asiel. Dit geldt ook voor de scholierenopvang overdag die steeds meer bezocht wordt door werkloze jongeren die moeilijk tot activiteiten zijn te brengen. Het instand houden van een jongerencentrum voor alleen probleemjeugd is een taak die de bestuursleden en medewerkers wel zin vol achten, maar waartoe ze zelf niet in staat zijn. Een dergelijke groep vraagt een grote dosis inzet en tact en dat is werk dat volgens Jan Kramer, eigenlijk niet door goedwillende vrijwilligers opgeknapt kan worden, 't Asiel was de laatste week enden al gesloten omdat niemand bereid was de 'moeilijke' barwerkzaamheden te verrichten. Verwachtingen Na de opening van het nieuwe centrum aan het Schilderend zijn de verwach tingen van het bestuur niet uitgekomen. Ook de vernielingen en de passieve op stelling van die 'moeilijke' groep jongeren heeft de frustratie bij het bestuur ver oorzaakt. Jan Kramer is wel van mening dat het bestuur ook de hand in eigen boezem moet steken. „Afgelopen zomer was al duidelijk dat een keuze gemaakt zou moeten worden tussen opvang centrum, activiteitencentrum of jonge- rencafé. Die keuze is niet gemaakt met als resultaat tegengestelde belangen binnen het bestuur maar ook onder de be zoekers Het ging om kleine, maar voor jongeren belangrijke dingen zoals welke muziek wordt er gedraaid, wat voor interieur en hoe wordt ermee omge sprongen, mogen de bezoekers achter de bar komen, hoe staan we tegenover druggebruik, is het spuiten met verf- bussen toegestaan, mogen bezoekers zelf avonden organiseren, etc. Een groot deel van de bezoekers die nu in .t Asiet komen hebben het centrum in feite al tot een opvangcentrum gemaakt en daar mee het bestuur voor de eerder genoem deproblemen geplaatst. Dat betekent dat er voor het bestuur nog een aantal pro blemen zijn bijgekomen. ,,De inrichting en sfeer van de huidige ruimte kan een doorn in het oog zijn van andere be zoekers waardoor een deel van de jeugd zal wegblijven omdat deze zich in 't Asiel Scholierenopvang in jongerencentrum 't Asiel niet meer thuisvoelen. Het centrum oefent nu een grote aantrekkingskracht uit op jongeren die zonder regels 'zich zelf' willen zijn en dat betekent niet jeugd werk voor iedereen", aldus Bakker. Hoorzitting Op de hoorzitting die volgende week woensdag wordt gehouden hoopt Kra merinzicht te krijgen in de wensen van de jongeren. Dan kan bepaald worden wat er verder met 't Asiel moet gebeuren. „Er zijn in Den Burg problemen met jongeren, iedereen kan het constateren en daarom staat het voor mij vast dat er iets moet gebeuren. Geld is daarbij niet onbelang rijk maar de bereidheid van een kleine groep mensen om aan te pakken is veel belangrijker", aldus Kramer. Op het moment worden plannen uit gewerkt waardoor't Asiel met een andere bestuursbasis open zou kunnen blijven. Kramer zal deze plannen nog voor de hoorzitting doorpraten met B en W om te kijken in hoeverre op financiële steun kan worden gerekend. Een aantal ideeën zal dan op de hoor zitting gepresenteerd worden met daarnaast de gemeentelijke standpunten daarover. Kramer denkt aan een be- heers-technisch bestuur voor de Asiel ruimte van bijvoorbeeld drie mensen. Daarnaast zou dan een gebruikersraad voor het programma en het barbeheer moeten zorgen. Kramer denkt niet dat de gemeente Texel op korte termijn bereid zal zijn om beroepskrachten in dienst te nemen. „Als het Asiel een opvang centrum zou worden met de nadruk op begeleiding van het publiek en veel minder het bieden van een programma, dan moet men voor Texel rekenen op zeker twee, misschien wel drie beroeps krachten", aldus Jan Kramer. Hoe het ook zij de Stichting Open Jeugdwerk houdt op te bestaan en volgende week zal blijken of er mensen zijn die het Asiel willen en kunnen laten voortbestaan. Aanvang van de hoorzitting 20.00 uur. Beste Texelaars en overkanters. Hebt u het formulier al ingevuld? De zwembadcommissie hoopt op veel of zeer veel antwoorden. Er zijn twee zaken die u nog even moet weten1De commissie krijgt alleen de reiskosten vergoed. 2. Onze opdracht is na te gaan of een overdekt bad haalbaar is waarbij gebruikt gemaakt wordt van de be staande accommodatie in Den Burg! Denkt u om het formulier. Graag bij vermelden om hoeveel zwemmers het gaat. De Zwembadcommissie. Als oud Texelaar werd mijn hart beroerd door de brief van de heer Bakker omtrent de muzieknis in de krant van 16 januari. Speciaal gelet op zijn beschrijving van hoe voorzitter Schrama vrijwilligers bij elkaar kreeg om de muzieknis op te knappen, vind ik het ten zeerste te betreuren dat menig Texelaar geen oog heeft voor de waarde van deze nis. Hoe kom je erop om zo'n bouw werkje te willen slopen? Waar ik nu zelf woon weten ze oudheden beter op waarde te schatten. In Wormerveer laten ze gebouwen als een muzieknis wel staan. Vooral gezien de schrale mogelijkheden in deze tijd. Als oud muzikant-lid van de V.I.O.S. kijk ik vaak terug naar fijne momenten. Tijdens een concours waarbij we zaten te wachten op het sein om in te zetten, stapte één van de jury-leden naar de muzieknis. Hij zette zijn hand aan de mond en begon luidkeels dierlijke kreten uit te stoten om onze muzieknis op zijn klank te be oordelen. Vervolgens knikte hij tevreden naar de andere jury-leden, waarna wij mochten spelen. De mondorgelclub waar ik deel van heb uitgemaakt met o.a. K. de Graaf, R. Kuil, J. Dijker en J. Keizer maakte ook gebruik van het ge bouwtje. Het gaat je aan het hart als je dan leest dat ze de oude muzieknis willen gaan slopen. Als de heer Bakker zegt dat de jeugd dikwijls de murer. beklad moet men dat niet zien als onge noegen jegens het gebouw, maar als een verschijnsel uit deze tijdl Bussen, trams, schuttingen alles valt ten prooi aan bekladders. Over een aantal jaren vragen die zelfde personen met een ontnuchterd gezicht om ruimte voor hun eigen muziek. Het zou jammer zijn als de muzieknis er dan niet meer was. Veel is er al weg van het oude op Texel, als ik kijk naar zo'n twintig jaar geleden. Er intellectueel klinkt het woord slopen niet. Kreten als 'Geef ze muziek in plaats van een hamer' klinken veel melodi euzer. Als ik zie wat er met de muzieknis gebeurt, dan moet ik denken aan wat mensen zonder gevoel voor waarde met oude dorsmachines hebben gedaan. Op een proefboerderij in de Flevopolder staat een dorsmachine, maar deze haalt het lang niet met wat we gewend waren op Texel zelf. Was het niet mooier geweest een stukje land ter be schikking te stellen om daar werktuigen zoals de grote Borga-kas met pers en ploegen als de Jant-ploeg en de Wentel- ploeg neer te zetten. Deze ploegen werden voortgetrokken door paarden (Oldenburgersl. Van deze paarden zie je ook niets meer terug, zo mooi als ze waren, met prachtige blokstaarten. Bij voorbeeld de stamboek paarden van P. Dros, destijds op de Propagatie. Tot op de dag van vandaag hebben weinigen er een idee van hoe zonde het is dat dit niet meer bestaat. Cor Ellen vist alles wat met oud te maken heeft op en wekt daarmee veler belangstelling. Hieraan dankt Texel zijn museum in Oudeschild. Gewaardeerd wordt het zeker, want deze bezienswaardigheid staat vermeld in vele WV-.foldertjes. De Texelaar zelf ontdekte hierdoor materialen die in het verleden, maar ook in het heden be langrijk waren en zijn. De muzieknis is daar een onderdeel van. Laat hem staan waar hij staat. Zijn thuis is het plaatsje Den Burg met alle herinneringen van dien. Jaap Janssen, Wormerveer. Als antwoord op het commentaar van de heer Brune, kan ik hem wat m'n journaal betreft geruststellen, want het is door mij voor vergelijking reeds een aantal jaren terug aan de K.N.Z.H.R.M. ter hand gesteld. Geëtaleerd werd er dus niets! Wel wilde ik me ervan over tuigen dat de stranding in de Eierlandse gronden plaats vond, dit was nodig gezien het verdere verloop van uw verhaal. Gebleken is uit het verslag dat twee vergeefse tochten werden ge maakt met een volledige bemanning 12 man; en de derde tocht met een in complete bemanning 6 man, succesvol verliep. Was dit misschien de angst van schipper Stark t.o.v. zijn collega Schel- linger om zich het succes niet te laten afsnoepen? Helaas ontbreken in uw verhaal de namen van deze mensen en staan ook niet vermeld in de door u genoemde verslagen? Dan het kunnen horen van de jammerkreten vanaf het wrak in de Eierlandse grond op de wal gelooft toch niemand, gezien de af stand. Dan worden er nog pogingen gedaan door vier andere boten de be manning te redden. Hoeveel inwoners dacht u dat De Cocksdorp in die dagen had? Naar alle waarschijnlijkheid waren dit visserschuiten die de dag na de stranding geprobeerd hebben het schip te bereiken om eventueel behulpzaam te kunnen zijn bij de berging. Dit is her haaldelijk voorgekomen. Nogmaals wat het aanbod van schipper Schellinger betreft blijf ik bij mijn gedane ver onderstelling, of is dit ook ridicuul? Opgegroeid bij de noordpunt van Texel, nauw betrokken geweest bij het werk door de bemanning van de twee boten IDe Krim en De Cocksdorp) en voorzien van toch wel wat maritieme kennis meende ik het commentaar op uw artikel te moeten maken. Verontschul digingen hoef ik niet te maken, wel ben ik bereid tot een gesprek, misschien deze zomer op Texel? K. van der Kooij, Amstelveen. De laatste opmerking van Van der Kooij lijkt een goede reden om de dis cussie over de stranding van de Laurdal te beëindigen.Red. De politie gaat met veertig knopei Voortaan Jan Publiek inlopen Nee dat is geen fabel want Ik las het in ons eigen krant Zij zullen lopend patrouilleren En willen zo terloops proberen Ondanks verbods- en richtingborde Goeie maats met ons te worden En kan men soms slecht uit de voel Dan zal men toch proberen moeten Met wat duistere praktijken Een bekeuring te ontwijken En de snelle inboorlingen Die de dans willen ontspringen Zullen zij toch kunnen vellen Op hun trouwe dienstgazelle Gaan wij eens de wet te buiten Op naar de cel, in 't landsbelang Zien wij de arrestant al zitten Gezellig voorop de stang Weg met die uitgescheurde kragen Weg met die ouwe boevenwagen Dat is toch immers niet meer nodig? Veel te duur en overbodig De Texelse bevolking wordt Een gemeenschap waar niet dèt sch En daarom mensen, laat degene Die toch een keer de mist in gaat Blijven zeggen, de politie Is ons beste kameraad. K. Bon De Koi Het ziet er naar uit dat de pat opbrengsten van de dit jaar te hou kermis ongeveer even hoog zullen zijn in het afgelopen jaar. De kermisverpach|Bt heeft woensdag plaatsgevonden, werd gisteravond meegedeeld in vergadering van de Welzijnsstichl door de administrateur Gijs Oskam meldde dat Texel hierbij gunstig afste bij de rest van Nederland, waar over algemeen een teruggang in pachl brengsten is te zien van twintig tot de procent. Eén en ander kwam aan de o bij de behandeling van de ingekoi stukken en mededelingen. Bij dit agendapunt tevens het ber dat het Anjerfonds een subsidieverz voor het boek over Souwtje de Wijn hl afgewezen. Daarentegen werden subsidies toegekend aan de Stichi Dorpscommissie Den Burg (?3.4O0|ij voor de tweede fase), het Konin Texels Fanfarekorps if 1.200, voor fbrmen), drumband Excelsior (T1.509pi voor uniformen) en de Christelijke Ifc ziekvereniging Excelsior (F12.000, vft uniformen). ft Verder kon nog meegedeeld wor dat een afvaardiging van het college o| februari een gesprek zal hebben met dorpscommissie van De Koog. Dedoi S commissie heeft hier zelf om gevraa Het gesprek zal gaan over de dorpsh H situatie nu de instuifplannen schipbr hebben geleden. De manifestatie 'Welzijn, waar gaat het om?' die zaterdag a.s. in de sporthal wordt gehouden vervult ook een rol in het sociaal-culturele werk. Nog dit jaar zal de gemeenteraad een plan voor het sociaal-culturele werk voor de jaren 1982 tot en met 1985 moeten vast stellen. Hiervoor werd reeds een inven tarisatie-nota opgesteld die een inzicht geeft in de huidige situatie op dit terrein op Texel. De nota werd eind vorig jaar aan belangstellende verenigingsbestu- Heeft u wensen inzake het sociaal- cultureel plan voor Texel voor de jaren 1982-'85? (Zo duidelijk mogelijk omschrijven) Heeft u suggesties voor een betere functionering van het sociaal-culturele werk op Texel of onderdelen daarvan? Heeft u kritiek op bepaalde onderdelen van het sociaal-culturele werk, zoals dat momenteel op Texel functioneert? (Zo duidelijk mogelijk omschrijven op welk onderdeel uw kritiek zich richt en wat uw kritiek inhoudt). Wilt u te zijner tijd een uitnodiging ontvangen voor de bijwoning van een hoorzitting over het ontwerp-meerja- renplan inzake het sociaal-culturele werk? Zo ja, dan graag hiernaast uw naam en adres vermelden: Ja Neen Naam: Adres: Woonplaats:

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2